Επιλογή επεξεργαστή

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Αυτό που λες για τον επεξεργαστεί είναι σωστό αλλά πόσα διαθέτει δεν ξέρω γι αυτό δίνω μία φτηνή και καλή λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο 6750 με τον 8200 έχουν ακριβώς ίδια τιμή στο Πλαίσιο και ο δεύτερος είναι νεότερης αρχιτεκτονικής, στα 45 νανόμετρα, που σημαίνει οτι ζεσταίνεται λιγότερο και καταναλώνει λιγότερη ενέργεια. Ίδια συχνότητα λειτουργίας έχουν και ο 8200 έχει μεγαλύτερη cache (6MB) άρα θα είναι και ελαφρώς πιο γρήγορος (θεωρητικά πάντα).
Μεταξύ αυτών των 2 προφανώς παίρνεις τον 8200, αλλιώς είναι σαν να σου δίνουν ένα Golf V και ένα Golf IV στην ίδια τιμή και εσύ να παίρνεις το Golf IV.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Τελικα λεω να παρω τον 8500 ... Αλλα γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως ενας 2πυρηνος ειναι πιο ακριβος απο ενα 4πυρηνο(ετσι ειδα στο e-shop τουλαχιστον...? Σορρυ που σας ζαλισα...οσο για την καρτα που εχω ειναι μια Ati Radeon μοντελο δε θυμαμαι στα 512...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο 8500 είναι πολύ καινούριος, γι'αυτό.
Πάρε τον αμέσως μικρότερο, τον E8400, είναι πραγματικά απειροελάχιστη η διαφορά στις επιδόσεις και γλιτώνεις 75 ευρώ περίπου. Δεν συμφέρει ποτέ να παίρνεις το κορυφαίο μοντέλο κάποιας σειράς, είναι πάντα δυσανάλογα υψηλή η τιμή τους σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Σωστά όπως συμβαίνει και με την nVidia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Οποτε θα χτυπησω τον 8400...οι διαφορες ειναι τοσο μικρες οσο ακουγεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι. Δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά.
Για μητρική τί σκέφτεσαι; Τώρα που σου περισσεύουν λεφτά απο τον επεξεργαστή νομίζω οτι αξίζει να τα δώσεις για καλή μητρική και καλές μνήμες ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ναι. Και η γνώμη μου είναι RAM να προτιμήσεις Geil εμένα τουλάχιστον που την έχω στον δικό μου μου φαίνεται καλή. Και τέλος μην νομίζεις ότι εγώ είμαι κανένας ειδικός. Αυτά που γράφω τα ξέρω επειδή ψάχτηκα πέρυσι για τον δικό μου και τώρα συνεχίζω να ασχολούμαι. Για CPU COOLER θα πότεινα το Noctua NH-U12F. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μου έχουν πει ότι είναι πολύ καλό ως προς τις θερμοκρασίες που διατηρεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Σκεφτομαι να παρω την ASUS P5K ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πολύ καλή επιλογή. Σε περιοδικό διάβασα ότι έχει χώρο για 8γκ. ραμ οπότε το φωρόνεις στις μνήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θα πρότεινα την Asus P5E, έχει σαφώς νεώτερο chipset και με βάση το budget σου, σου περισσεύουν τα λεφτά.
Ψύκτρα είπαμε δεν χρειάζεσαι, θα πάρεις BOX έκδοση του Ε8400 που έχει ήδη ψύκτρα μαζί.
Απο μνήμες πραγματικά δεν ξέρω τι να πάρεις, μπορώ να το ψάξω λίγο αν θες.
Για να αξιοποιήσεις πάνω απο 4GB μνήμη χρειάζεσαι 64bit λειτουργικό το οποίο θα απέφευγα εγώ, έχουν ψιλοπροβλήματα με διάφορους drivers και διάφορα προγράμματα και δεν τα χρειάζεσαι κιόλας πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Απο μνήμες πραγματικά δεν ξέρω τι να πάρεις, μπορώ να το ψάξω λίγο αν θες.

Αν μπορουσες να το κανεις αυτο θα σου ημουν ευγνομων...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Χμ δεν είναι τόσο δύσκολο τελικά :P
Με τα περίπου 80 ευρώ που απομένουν παίρνεις άνετα αυτήν ή αυτήν, έχουν πολύ καλούς χρονισμούς (και καλή εγγύηση). Διάλεξε όποια έχει πιο ωραίο χρώμα, κατά τα άλλα ίδιες είναι :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πάντως δες τις Geil ή τις Kingston. Τσέκαρε και το τροφοδοτικό σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις από που θα σου ρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε απο τροφοδοτικό λογικά δεν θα έχει πρόβλημα, περισσότερα καίει ο P4@3.4GHz απο τον C2D.
Τι τροφοδοτικό έχεις όμως, για να το σιγουρέψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Αν είναι με έκαψες όπως αυτα που δίνουν μαζί με την αγορά κεντρικής τότε μάλλον το χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Άν άντεξε τον P4 θα αντέξει και τον C2D. Το θέμα είναι οτι η μητρική ίσως έχει 24pin για τροφοδοσία ενώ το τροφοδοτικό μόνο 20 επειδή είναι παλιό.
Αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα επιστρέφεις στην P5K για μητρική γλιτώνοντας 100 ευρώ και παίρνεις ένα καλό τροφοδοτικό με αυτά τα λεφτά, πχ αυτό (έχω το ίδιο, πολύ αθόρυβο και πολύ σταθερό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Αρκετά καλοαν και θα πρότεινα να έβαζε 19 ευρό και να πάρει το Silverstone Strider 600W στο πλαίσο κάνει 119 ευρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
παναγια μου τι βλακειες ακουω!ΠΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ P5E αφου το παιδι λεει δεν θα κανει OC????επισης ειπε οτι θελει encording και εσεις λετε 2πυρινο???ΕΛΕΟΣ με λιγα λογια αν θες συστημα για endoding κτλπ πας στον Q6600 που ειναι ΣΑΦΩΣ καλυτερος των 8ΧΧΧ(We like da 4 cores BABY) και για mobo γιατι να παει σε X38 αφου δεν θελει OC (ναι το ξαναλεω!)Απλα:

MOBO:https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=970972
CPU:https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=924962
που μαι ψυκτρα θα εχεις δυνατοτητες για OC οταν θελησεις.
VGA:https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1042815

Με 500 ευρα(με καρτα χωρις καρτα 334) και εισαι GG οντας το WOW και το l2 θα ειναι ψυχουλα μπροστα στο setup σου!
Και για ram παιρνεις το setaki αυτο της Crucial που ειναι μαι χαρα αν δεν θες OC
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=957062
Για περισοτερη αναζητηση πηγαινε στο www.thelab.gr το υπερτατο για τετοια θεματα και πιστεψε με αυτα που σου λεω θα στα επιβεβαιωσουν τα παιδια εκει που ειναι μαστορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γιατί να πάρει 667 μνήμες όμως;
Η αρχιτεκτονική των 4πύρηνων της Intel είναι για τα μπάζα, πιο μπακάλικο πράγμα δεν έχω ξαναδεί, δεν θα έβαζα τέτοιο πράγμα στον υπολογιστή μου. Βέβαια τυχαίνει να δουλεύουν καλά προς το παρόν.
Σε ακριβή μητρική δεν πληρώνεις μόνο επιπλέον δυνατότητες OC, πληρώνεις και καλύτερη ποιότητα (solid state πυκνωτές αντί για τους ηλεκτρολουτικούς που σκάνε κτλ).
Encoding δεν μας είπε πόσο συχνά κάνει και τι πρόγραμμα/codec χρησιμοποιεί.

Και λίγο πιο ήρεμα να εκφράζεσαι ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top