Επιστολική ψήφος

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Το λες και λίγο αστείο πάντως που ενώ μας λέτε χουντικούς αντιδημοκρατικούς και διάφορα ωραία όλους εμάς που εκφράζουμε αμφιβολίες για την φιλελεύθερη αστική "δημοκρατία" δεν παίρνετε στα σοβαρά την επιτομή της φιλελεύθερης δημοκρατίας. Το δικαίωμα του εκλέγειν δηλαδή. Είναι το μπάνιο προτιμότερο της ημέρας εορτής της Δημοκρατίας; Χιμελα μήπως μας έγινες Μεταξικιά τελευταία; :hmm:
Σε μια χώρα που 3 μήνες μετά τη δολοφονία των Τεμπών πάνε και ψηφίζουν ξανά το ίδιο κόμμα γιατί είναι βολεμενοι δεν αξίζει δημοκρατία Γιάννη. Εγώ τελείωσα με την πολιτική. Απλά βρήκα ενδιαφέρον το να ψηφίσω με επιστολική ψηφο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Σε μια χώρα που 3 μήνες μετά τη δολοφονία των Τεμπών πάνε και ψηφίζουν ξανά το ίδιο κόμμα γιατί είναι βολεμενοι δεν αξίζει δημοκρατία Γιάννη. Εγώ τελείωσα με την πολιτική. Απλά βρήκα ενδιαφέρον το να ψηφίσω με επιστολική ψηφο.
Ήταν απογοήτευση δεν αντιλέγω αλλά μην ξεχνάς το 50% αποχή. Η αποχή δεν οδηγεί πουθενά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Ούτε κι η συμμετοχή οδηγεί πουθενά.
Αφήστε με να το κάνω αυταρχικό το κράτος, ένας αρχηγός, ένα κόμμα, μια αυτοκρατορία.

Και μετα θα δεις, ούτε βο(υ)λευτές, ούτε μισθάρες, ούτε συγκαλύψεις και εγκλήματα.

Θα τον αγαπούσα τον λαό εγω, θα την επόναγα τη χώρα μου, αλλά αφήνουν οι ολιγάρχες;

Φταίω που ειμαι μπαταριασμένος στον εγκέφαλο με το να φτιάξω Αυτοκρατορία μετά.

Ρε ξέρω πολύ καλά εγω τι θα θελα να κανω. 400 τα χω.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
έχει κάνει κανείς αίτηση για την επιστολική ψήφο;


Τι ακριβώς κάνω/περιμένω απο δώ και πέρα; Το μήνυμα που έλαβα ήταν αυτό:

Η Αίτηση σας έχει εγκριθεί. Θα ενταχθεί στην επόμενη Αναθεώρηση του Ειδικού Εκλογικού Καταλόγου Επιστολικής Ψήφου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Τι ακριβώς κάνω/περιμένω απο δώ και πέρα; Το μήνυμα που έλαβα ήταν αυτό:
Έχω κάνει για τον παππού μου. Νομίζω το επόμενο βήμα είναι μέσα στον Μάιο να έρθει από ταχυδρομείο ένας φάκελλος που θα έχει μέσα ψηφοδέλτια, φάκελλο επιστροφής, μια υπεύθυνη δήλωση και τώρα άλλο δεν θυμάμαι.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
ήρθε σε κανέναν ο φάκελος;
Πάνε δυό βδομάδες τώρα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
ήρθε σε κανέναν ο φάκελος;
Πάνε δυό βδομάδες τώρα
Ούτε στον παππού μου έχει έρθει. Θα λάβεις ειδοποίηση από email. Η προθεσμία αιτήσεων λήγει 29 του μηνός. Οπότε κάτσε ακόμα. Αν θυμάμαι καλά μέχρι δύο εβδομάδες πριν τις εκλογές θα έχει έρθει.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Το νοημα ειναι να ψηφιζουν οι εκτος ελλαδας που ειναι καργα συντηρητικοι και στην συντριπτικη πλειοψηφια ΝΔ.
Απλα πραγματακια και αφηστε τις μπουρδες καποιοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εξαιρετικα καλο ναι.Να ψηφιζει ο ΝΔουλος που δεν ζει ΕΔΩ..για μενα που ζω εδω.Καλα τα λες οκ.
Έχεις δίκιο, πως η νδ έφτασε στα εκλογικά κέντρα εξωτερικού πάνω από 43%. Σίγουρα θα το ήξερε αυτό η νδ, γιαυτό το προχώρησε. Αλλά μαζί μ αυτούς τους συντηρητικούς, ψηφίσαμε και μεις. Είμαι πολύ υπέρ της ψήφου των ελληνων εξωτερικού. Τόσα χρόνια ήμασταν απ έξω. Φόρους, υποχρεώσεις, στρατό και ό,τι σύμφερε το κράτος, τα κάναμε, αλλά δικαίωμα ψηφου γιοκ. Μόνο αν ταξίδευες. Και τα αεροπορικά λίγο πριν και λίγο μετά τις εκλογές έφταναν στα ύψη. Μόνο αν ήσουν κομματόσκυλο και σου εξασφάλιζε το κόμμα εισητήριο.... δεν ξέρω τη διαδικασία. Ξέρω όμως πως τα γλυφτρόνια έβρισκαν τρόπο να πάνε να ψηφίσουν. Δυστυχώς δεν είχαν όλα τα κομματα ψηφοδέλτια επικρατείας και είχαμε λιγότερες επιλογές.

Έβαλα τα αποτελεσματα εξωτερικού και επικράτειας
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πάντως για μένα, οι εκλογές είναι και ένα happening. Δεν με ευχαριστεί να στείλω έναν φάκελο. Θέλω να το ζήσω. Να βγω, να περπατήσω με τις φίλες μου, να δω τους υποψηφίους στο εκλογικό τμήμα, να σταθώ στην ουρά, να βοηθήσω καμιά γιαγιά, να μπω στο παραβάν, να δω τα ψηφοδέλτια στον κάδο και τέλος να πάω για καφέ ή παγωτό με τη φίλη μου.
Επειδή λοιπόν εφετος στις ελληνικές ευρωεκλογές ψηφίζουμε επιστολικά, αποφάσισα να μη συμμετασχω, αλλά να ψηφίσω στις γερμανικές.
<3
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top