Επιτρέπεται η ανεξάρτητη σκέψη στην Ελλάδα;

Ποια είναι η εκτίμησή σας;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Η σκέψη κάθε πολίτη αναπτύσσεται μέσω συγκεκριμένων ιδεολογικών και πολιτιστικών κλίσεων, άρα τυπικά δεν είναι ανεξάρτητη. Ωστόσο, μπορεί θεωρητικά να γίνει τέτοια εάν ο εκάστοτε πολίτης αυτονομηθεί πνευματικά και παράγει ιδεολογικές και πολιτιστικές τομές σε γνωσιακό επίπεδο. Ωστόσο, η Ελλάδα αποτελεί μια γενικώς εσωστρεφή και δογματική κοινωνία λόγω των ιστορικών καταβολών της. Επομένως, αναρωτιέμαι αν ουσιαστικά η ανεξάρτητη σκέψη είναι απαγορευμένη στον δημόσιο διάλογο, όπου δηλαδή τα κυρίαρχα νοητικά μοτίβα καταλήγουν να υπηρετούν τα συμφέροντα της άρχουσας τάξης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,889 μηνύματα.
Μια χαρά επιτρέπεται και το διαπιστώνουμε εύκολα ακόμα κι εδώ, στα διάφορα θέματα του στεκιού.
Υπάρχουν βέβαια χώρες όμως που δεν επιτρέπεται η ελεύθερη σκέψη όπως η Ρωσία και το Ιράν.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Επιτρέπεται και η Ελεύθερη σκέψη και η Ελεύθερη φωνή! Διαδηλώνουμε για ότι μας κατέβει.... Είμαστε πολύ τυχεροί που ζούμε στην Ελλάδα και μπορούμε να εκφράζουμε τις απόψεις μας ελεύθερα. Υπάρχουν στερεότυπα όντως , αλλά δεν αποτελούν εμπόδιο. Η κοινωνία είναι ελεύθερη να εκφραστει όπως επιθυμεί. Η ανεξάρτητη σκέψη κυριαρχεί σε αυτή την χώρα νομίζω...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,455 μηνύματα.
Επιτρεπεται εννοειται...απλα οταν δηλωσεις αθεος σε απαξιουν οι μισοι συμπολιτες.Οταν απαξιωσεις τα εθιμα και τα ηθη οι αλλοι μισοι.Η ελληνικη κοινωνια ειναι ακρως συντηρητικη και μεσαιωνικη.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Επιτρεπεται εννοειται...απλα οταν δηλωσεις αθεος σε απαξιουν οι μισοι συμπολιτες.Οταν απαξιωσεις τα εθιμα και τα ηθη οι αλλοι μισοι.Η ελληνικη κοινωνια ειναι ακρως συντηρητικη και μεσαιωνικη.
Εξαρτάται που ζεις.. αν ζεις σε μικρή κοινωνία ..Ναι οντως συμβαίνει αυτό.. Στις μεγάλες πόλεις όμως έναι πολύ μεγάλο το ποσοστό των άθεων ..εγώ που πιστεύω χωρίς εννοείται να επιβαλω τα πιστεύω μου στους άλλους νιώθω πολλές φορές να επικρινομαι που έχω "μείνει πίσω"...και δεν έχω προοδεύσει .....
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Απ' τη στιγμή που ο αλγόριθμος της Google στο internet σε ξέρει καλύτερα από τον ίδιο σου τον εαυτό έχω σοβαρές αμφιβολίες περί της ελευθερίας της σκέψης. Το να έχεις άποψη κοστίζει και σε χρόνο και σε χρήμα.
 

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Υπάρχει απόλυτη ελευθερία σε αυτό το επίπεδο, αλλά ταυτόχρονα υπάρχει πόλεμος με πολλά μέτωπα. Δεν μπορεί όμως πρακτικά να σε εμποδίσει κανείς να επιλέξεις να ζεις, να ενημερώνεστε και να συζητάς έξω από τα πλαίσια που προσπαθούν να σε έχουν, απλά είμαι πιο δύσκολο για εσένα και θα πρέπει να το κανείς ως συνυδιτή επιλογή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top