Εργασία σεζόν

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κανένας εμπειρία να μου πει καμιά πληροφορία;
Δεν έχω ξαναδούλεψει σεζόν ποτέ και το σκέφτομαι για φέτος.. Κάτι εκτός από σέρβις, κουζίνα κλπ μπορώ να δουλέψω; πως μπορώ να εμπιστευτώ κάποιον εργοδότη;
Γενικά, αξίζει το κόπο ή επειδή δν έχω εμπειρία για εκεί να το αφήσω;

Ευχαριστώ!
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω δουλέψει αρκετές σεζόν νεότερος. Αρχικά, όπου και να πας, ξεκίνα άμεσα να στέλνεις βιογραφικά. Θεωρώ πως η καλύτερη λύση είναι τα ξενοδοχεία και για την αξιοπιστία που είπες. Πέρα από τις δουλειές που αναφέρεις είναι το μπαρ, η θέση της καμαριέρας, reception και κρατήσεις. Οι δύο τελευταίες -από όσο καταλαβαίνω- θα σου άρεζαν καλύτερα, οπότε μπορείς να δηλώσεις την προτίμησή σου. Και χωρίς καθόλου εμπειρία, έχεις πιθανότητες να σε πάρουν.

Τώρα, πέρα από ξενοδοχεία μπορείς να δουλέψεις σαν υπάλληλος σε μαγαζιά με τουριστικά είδη, σε σούπερ μάρκετ, γενικά σε οτιδήποτε μαγαζί που ανοίγει για τη σεζόν ή έχει περισσότερη δουλειά λόγω αυτής. Μπες σε σάιτ με αγγελίες και στείλε όπου σε βολεύει. Αν θες από την άλλη σε ξενοδοχείο που σου πρότεινα, στείλε αβέρτα βιογραφικά σε ξενοδοχεία της περιοχής που θες να πας. Αυτό έκανα κι εγώ.

Σαν εμπειρία είναι ωραία, γνωρίζεις καινούρια άτομα, βέβαια το πιθανότερο είναι να δουλεύεις 7/7 (όπου και να δούλεψα έτσι ήταν). Αν δεν έχεις θέμα με την μπόλικη δουλειά και σου αρέσει να γνωρίζεις καινούριο κόσμο, πήγαινε.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μην στείλεις βιογραφικά να είσαι κοντά σε ξενοδοχείο .Πήγαινε στην ρεσεψιόν και ζητά τον διευθυντή του ξενοδοχείου ή τον μετρ και πες πρόσωπο με πρόσωπο ότι αναζητάς δουλειά και να έχουν θέση να σου δώσουν

ΥΓ:Αν σου πουν στην ρεσεψιόν γιατί τους ψάχνεται ,πες για μια δουλειά που θέλω να μιλήσω αυτοπροσώπως μαζί τους
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,438 μηνύματα.
Δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα, αλλά από φίλους φίλων, που λέμε, έχω ακούσει ότι μπορεί να σε βοηθήσει και το εργατικό κέντρο της περιοχής (σου). Ορισμένα είναι αρκετά ενεργά και παράσχουν έργο.

Τώρα αν πέταξα πατάτα την προσπερνάμε και πάμε παρακάτω :P
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,949 μηνύματα.
εργασία σεζόν στην Ελλάδα = γαλέρα, κάτεργα.
7/7, υπερωρίες, άθλιες συνθήκες διαμονής, λίγα λεφτά πλέον, απελπισία σκέτη.
αλλά αν είσαι νέος και αντέχεις, και είναι κάτι προσωρινό, το παλεύεις. κάνεις και τις διακοπές σου παράλληλα.

γενικά σε ό,τι έχει να κάνει με εργασία σε τουριστικές επιχειρήσεις, ξενοδοχεία, εστίαση κλπ, την βαριά βιομηχανία της χώρας (λολ) έχω την χειρότερη άποψη.

α, επίσης. μακριά από Χαλκιδική. οι εργοδότες εκεί είναι βλαχαδερά.

αυτά. :beach:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αλήθεια ισχύει το 7/7; Ήξερα για 6/7, που μου φαινόταν ήδη υπερβολικό. Να υποθέσω ότι υπάρχει πρόβλεψη στον μισθό για την έλλειψη ρεπό ή απλά ονειρεύομαι;
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλήθεια ισχύει το 7/7; Ήξερα για 6/7, που μου φαινόταν ήδη υπερβολικό. Να υποθέσω ότι υπάρχει πρόβλεψη στον μισθό για την έλλειψη ρεπό ή απλά ονειρεύομαι;
Μέχρι την τελευταία μου σεζόν στην Σκιάθο το 2014 δούλευα 7/7, 12ωρο κιόλας και μην σας πω για μισθό... Θα κλάψουμε όλοι μαζί.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όταν πας εκεί και σου παρουσιάσει το πακέτο θα σου πει .....εδώ δίνουμε Χ πόσο με 3-4 ρεπό ( αν σου πει 3-4 ,να το εξακριβώσεις πόσο είναι ακριβώς εκείνη την στιγμή προς τα πάνω ,στην προκειμένη στιγμή θα πεις " ωραία ,δλδ δίνεται το χ πόσο με 4 ρεπό " ).Άλλοι μπορεί να σου πουν Χ πόσο μόνο και τα ρεπό αφαιρούνται από τον μισθό (το ίδιο πράγμα είναι απλά το Χ πόσο θα είναι μεγαλύτερο )

Παράδειγμα
Εργαζόμενος Α : 900 με 4 ρεπό
Εργαζόμενος Β : 1030 χωρίς ρεπό

Το ίδιο περνούν και οι δύο ....33€ την μέρα .Εγώ πάντως θα διαπραγματευομουν με ρεπό διότι μετά θα μπορούσα να δουλέψω τα ρεπό και να αυξηθεί ο μισθός


Το ωράριο στο 99.9999% των περιπτώσεων θα είναι 8ωρο αλλά και πάλι δεν θα είναι 8 ώρες τρέξιμο .Ας πούμε ,αν είσαι σέρβις σε όλο το 8 Ώρο άντε να δουλέψεις 2 ώρες για το μεσημεριανό και άλλες 2 ώρες για το βραδινό σέρβις ....οι υπόλοιπες 4 ώρες θα είναι ,διαλλειμα ,καθαρισμό εστιατορίου , προετοιμασια πασου, γυάλισμα μαχαιροπήρουνα

Αν είσαι μπαρ ,μπορεί να μπεις 4-12 σταθερό ωράριο όπου απ' τις 4 μέχρι 6-7 θα είναι η προετοιμασία του μπαρ ,να βάλεις τα ποτά στην θέση ,να γεμίσεις ψυγεία κλπ .7-11 θα δίνεις ποτα το peak της βάρδιας δλδ και 11-12 θα κάνεις κλείσιμο


ΥΓ:Αν βρεις ξενοδοχείο που λέει χωρίς ρεπό ,12ωρα ωράριο χάλια μισθό κλπ μην ξεχνάς ότι έχουμε καπιταλισμό και μπορείς να φύγεις να πας αλλού
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΥΓ:Αν βρεις ξενοδοχείο που λέει χωρίς ρεπό ,12ωρα ωράριο χάλια μισθό κλπ μην ξεχνάς ότι έχουμε καπιταλισμό και μπορείς να φύγεις να πας αλλού
Η σεζόν που ανέφερα στη Σκιάθο ήταν σε ταβέρνα. Στα ξενοδοχεία (από όσο έχω δουλέψει και θυμάμαι-γιατί πέρασαν χρόνια που έκανα σεζόν) ήταν 7/7 μεν, οχτάωρο δε. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει τα τελευταία χρόνια να είμαι ειλικρινής και αν και κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα.
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Κοιταω πιο πολύ για πωλήτρια λογω εμπειρίας, υπάλληλο υποδοχής /γραφείου.. Με διαμονή μήπως.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η σεζόν που ανέφερα στη Σκιάθο ήταν σε ταβέρνα. Στα ξενοδοχεία (από όσο έχω δουλέψει και θυμάμαι-γιατί πέρασαν χρόνια που έκανα σεζόν) ήταν 7/7 μεν, οχτάωρο δε. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει τα τελευταία χρόνια να είμαι ειλικρινής και αν και κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Να είμαι και εγώ ειλικρινής δεν έχω δουλέψει παλια οπότε δεν ξέρω

Για τα τωρινά δεδομένα είναι έτσι όπως τα εξηγώ (τουλάχιστον για Κρήτη)

Άλλο ένα πράγμα που θέλω να προσθέσω είναι ότι δεν πρέπει να ακουμε άλλους αν ειναι δύσκολα ,αν είναι εύκολα ,αν ειναι σκληρές οι συνθήκες κλπ γιατί πολύ απλά είναι ανάλογα με τον καθένα η βαρύτητα της δουλειάς .Σε αυτό συνεβει σε εμένα που μου έλεγαν στον ιδιωτικό θα πήξω ,θα με κάνουν χίλια κομμάτια μπλα μπλα μπλα ........μέχρι στιγμής έχω να πω ότι με παίρνει να δουλέψω πέραν απ' το 8ωρο της κλινικής επιπλέον 8 ώρες στον τουρισμό (Νταξ όχι είπαμε που λέει ο λόγος :lol: ,απλά θέλω να πω ότι η κούραση που νόμιζα θα έχω δεν αντικατοπτρίζει την κούραση όσων μου έλεγαν ότι την μαμησα που πάω ιδιωτικό )
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Να είμαι και εγώ ειλικρινής δεν έχω δουλέψει παλια οπότε δεν ξέρω

Για τα τωρινά δεδομένα είναι έτσι όπως τα εξηγώ (τουλάχιστον για Κρήτη)

Άλλο ένα πράγμα που θέλω να προσθέσω είναι ότι δεν πρέπει να ακουμε άλλους αν ειναι δύσκολα ,αν είναι εύκολα ,αν ειναι σκληρές οι συνθήκες κλπ γιατί πολύ απλά είναι ανάλογα με τον καθένα η βαρύτητα της δουλειάς .Σε αυτό συνεβει σε εμένα που μου έλεγαν στον ιδιωτικό θα πήξω ,θα με κάνουν χίλια κομμάτια μπλα μπλα μπλα ........μέχρι στιγμής έχω να πω ότι με παίρνει να δουλέψω πέραν απ' το 8ωρο της κλινικής επιπλέον 8 ώρες στον τουρισμό (Νταξ όχι είπαμε που λέει ο λόγος :lol: ,απλά θέλω να πω ότι η κούραση που νόμιζα θα έχω δεν αντικατοπτρίζει την κούραση όσων μου έλεγαν ότι την μαμησα που πάω ιδιωτικό )

Ισχύει. Δεν ακούω εύκολα περί ευκολίας και δυσκολίας. Ο καθένας έχει τις δυνατότητες του. Αλλά είναι κοινή παραδοχή ότι πέφτει εκμετάλλευση και στη σεζόν και μπορεί να μην πληρωθείς κατάλληλα και οι συνθήκες να μην είναι ευνοϊκές.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γενικά, αξίζει το κόπο ή επειδή δν έχω εμπειρία για εκεί να το αφήσω
Καταρχάς , ναι . Στο λέω επειδή ούτε εγώ έχω εμπειρία και το να βρω κάτι απλό πχ part time στην πόλη μου είναι πολύ δύσκολο,ενω για εποχιακή βρήκα αμέσως. Η ανάγκη είναι μεγάλη αυτούς τους μήνες για προσωπικό και οι θέσεις πολλές οπότε σίγουρα κάτι θα βρεις.
Λοιπόν,με το να στέλνεις βιογραφικά δεν νομίζω ότι έχεις και πολλές πιθανότητες να λάβεις απάντηση ειδικά εφόσον δεν έχεις προϋπηρεσία.
Από την άλλη με το να εμφανιστεις ξαφνικά σε ένα νησί Ιούλιο μήνα(δεν ξέρω πότε θα πας,όπως και να χει αργά είναι γιατί η σεζόν κανονικά Απρίλιο ξεκινάει μην κοιτάς τα χάλια του καιρού φέτος) μπορει να βρεις κάτι αλλά θα πρέπει να ψάξεις αρκετά διότι όπως καταλαβαίνεις μια οργανωμένη επιχείρηση έχει ήδη μεριμνήσει για το προσωπικό της.
Αυτό που σου προτείνω όσο περίεργο/αστείο κι αν ακούγεται είναι οι αγγελίες στο Facebook. Εκεί μπορείς να έρθεις σε επαφή με αρκετούς εργοδότες. Ειδικά για τις θέσεις που ενδιαφέρεσαι
Και επειδή (όπως είναι λογικό) ίσως σκεφτείς ότι είναι επικίνδυνο, συνήθως σου στέλνουν κατευθείαν το e mail της επιχείρησης για να στείλεις το βιογραφικό και γενικά να επικοινωνήσετε, ή μπορεί να σε πάρουν τηλέφωνο από το ίδιο το ξενοδοχείο. Δεν είναι δηλαδή ότι μιλάς με έναν άσχετο και κανονίζεις να πας σε ένα νησί έτσι στο άκυρο. Παρόλαυτα ναι θέλει προσοχή αν και είχα μιλήσει με αρκετούς και δεν μου είχε τύχει τίποτα περίεργο ...
Καλή επιτυχία!!!
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καταρχάς , ναι . Στο λέω επειδή ούτε εγώ έχω εμπειρία και το να βρω κάτι απλό πχ part time στην πόλη μου είναι πολύ δύσκολο,ενω για εποχιακή βρήκα αμέσως. Η ανάγκη είναι μεγάλη αυτούς τους μήνες για προσωπικό και οι θέσεις πολλές οπότε σίγουρα κάτι θα βρεις.
Λοιπόν,με το να στέλνεις βιογραφικά δεν νομίζω ότι έχεις και πολλές πιθανότητες να λάβεις απάντηση ειδικά εφόσον δεν έχεις προϋπηρεσία.
Από την άλλη με το να εμφανιστεις ξαφνικά σε ένα νησί Ιούλιο μήνα(δεν ξέρω πότε θα πας,όπως και να χει αργά είναι γιατί η σεζόν κανονικά Απρίλιο ξεκινάει μην κοιτάς τα χάλια του καιρού φέτος) μπορει να βρεις κάτι αλλά θα πρέπει να ψάξεις αρκετά διότι όπως καταλαβαίνεις μια οργανωμένη επιχείρηση έχει ήδη μεριμνήσει για το προσωπικό της.
Αυτό που σου προτείνω όσο περίεργο/αστείο κι αν ακούγεται είναι οι αγγελίες στο Facebook. Εκεί μπορείς να έρθεις σε επαφή με αρκετούς εργοδότες. Ειδικά για τις θέσεις που ενδιαφέρεσαι
Και επειδή (όπως είναι λογικό) ίσως σκεφτείς ότι είναι επικίνδυνο, συνήθως σου στέλνουν κατευθείαν το e mail της επιχείρησης για να στείλεις το βιογραφικό και γενικά να επικοινωνήσετε, ή μπορεί να σε πάρουν τηλέφωνο από το ίδιο το ξενοδοχείο. Δεν είναι δηλαδή ότι μιλάς με έναν άσχετο και κανονίζεις να πας σε ένα νησί έτσι στο άκυρο. Παρόλαυτα ναι θέλει προσοχή αν και είχα μιλήσει με αρκετούς και δεν μου είχε τύχει τίποτα περίεργο ...
Καλή επιτυχία!!!
(Ειμαι λίγο άσχετη με αυτά τώρα άρχισα να τα ψάχνω και εγώ σαν εναλλακτική για μετά τις πανελλήνιες) λες ότι μπορεί να σε πάρει κάποιος και Ιούλιο? Γιατί εγώ γνώριζα πως αυτές οι δουλειές αρχίζουν από Μάιο κιόλας. Εσύ βρήκες από αγγελία στο fb σε νησί με διαμονή?
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
(Ειμαι λίγο άσχετη με αυτά τώρα άρχισα να τα ψάχνω και εγώ σαν εναλλακτική για μετά τις πανελλήνιες) λες ότι μπορεί να σε πάρει κάποιος και Ιούλιο? Γιατί εγώ γνώριζα πως αυτές οι δουλειές αρχίζουν από Μάιο κιόλας. Εσύ βρήκες από αγγελία στο fb σε νησί με διαμονή?
Ε ναι high season είναι Ιούλιο Αύγουστο Σεπτεμβρίο οπότε για αυτούς τους μήνες (που βολεύουν και μαθητές/φοιτητές) μπορείς να βρεις κάτι . Από Απρίλιο για την ακρίβεια αρχίζουν, τώρα πχ στη Κέρκυρα γίνεται χαμός.
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Καταρχάς , ναι . Στο λέω επειδή ούτε εγώ έχω εμπειρία και το να βρω κάτι απλό πχ part time στην πόλη μου είναι πολύ δύσκολο,ενω για εποχιακή βρήκα αμέσως. Η ανάγκη είναι μεγάλη αυτούς τους μήνες για προσωπικό και οι θέσεις πολλές οπότε σίγουρα κάτι θα βρεις.
Λοιπόν,με το να στέλνεις βιογραφικά δεν νομίζω ότι έχεις και πολλές πιθανότητες να λάβεις απάντηση ειδικά εφόσον δεν έχεις προϋπηρεσία.
Από την άλλη με το να εμφανιστεις ξαφνικά σε ένα νησί Ιούλιο μήνα(δεν ξέρω πότε θα πας,όπως και να χει αργά είναι γιατί η σεζόν κανονικά Απρίλιο ξεκινάει μην κοιτάς τα χάλια του καιρού φέτος) μπορει να βρεις κάτι αλλά θα πρέπει να ψάξεις αρκετά διότι όπως καταλαβαίνεις μια οργανωμένη επιχείρηση έχει ήδη μεριμνήσει για το προσωπικό της.
Αυτό που σου προτείνω όσο περίεργο/αστείο κι αν ακούγεται είναι οι αγγελίες στο Facebook. Εκεί μπορείς να έρθεις σε επαφή με αρκετούς εργοδότες. Ειδικά για τις θέσεις που ενδιαφέρεσαι
Και επειδή (όπως είναι λογικό) ίσως σκεφτείς ότι είναι επικίνδυνο, συνήθως σου στέλνουν κατευθείαν το e mail της επιχείρησης για να στείλεις το βιογραφικό και γενικά να επικοινωνήσετε, ή μπορεί να σε πάρουν τηλέφωνο από το ίδιο το ξενοδοχείο. Δεν είναι δηλαδή ότι μιλάς με έναν άσχετο και κανονίζεις να πας σε ένα νησί έτσι στο άκυρο. Παρόλαυτα ναι θέλει προσοχή αν και είχα μιλήσει με αρκετούς και δεν μου είχε τύχει τίποτα περίεργο ...
Καλή επιτυχία!!!
Ψάχνω και αυτές κυρίως!! Σ ευχαριστώ πολύ!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top