Ερωτήσεις και απορίες για πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Θενκς για την αμεση απαντηση!
Δηλαδη εστω οτι κανω αναληψη 500 ευρω και το επιτοκιο ειναι 17% θα πληρωσω ασ πουμε 85 ευρω ειτε βαλω τα χρηματα σε 5 μερες ειτε τα βαλω σε ενα μηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται όπως σου είπα με το είδος της κάρτας σου και την πολιτική που έχει η συγκεκριμένη τράπεζα πάνω σε αυτό. :)

Γιατί δεν επικοινωνείς μαζί τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Γιατι ειναι κυριακη:/:και την αναληψη χρειαζομαι να την κανω σημερα!
Τα μονα τηλεφωνα που λειτουργουν στην εξηπηρετιση της εθνικης και πιστευω οποιασδηποτε και αλλης τραπεζας ειναι μονο για δευτερα-παρασκευη 9-9 και σαββατο 9-5.. και εγω τα χρειαζομαι αμεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Kαλά δεν έχει 24ώρη εξυπηρέτηση η Εθνική; :confused:

Είμαι σχεδόν βέβαιη πως έχει, γιατί είχα χρειαστεί κάτι στις 12 τη νύχτα και με είχαν εξυπηρετήσει. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς ο τόκος πάντα είναι ετήσιος αρά αν κάνεις ανάληψη 500, θα πληρώσεις 85/12 δηλαδή 7 ευρώ + 2-3 ευρώ προμήθεια για την ανάληψη ή 5-8 ευρώ αν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ άλλης τράπεζας.

Ωστόσο το πιο πιθανών είναι να πληρώσεις πιο λίγα μιας είναι λίγο βάρβαρο ο τόκος να υπολογίζεται έτσι, ειδικά αν κρίνω από την εμπειρία μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
εχει...αλλα οχι για μια απλη ενημερωση για κατι.
για απωλειες καρτων και γενικα για πραγματα μονο που χρειαζονται αμεση εξηπηρετηση!
Εγω τηλεφωνησα και οταν επελεξα το αναλογο μενου μου βγηκε μηνυμα οτι λειτουργει μονο τις παραπανω ημερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Από το site της Εθνικής (www.nbg.gr) βρήκα αυτό:
"Ανάληψη μετρητών με πιστωτική κάρτα ή κάρτα ανάληψης μετρητών «MY CASH»
(αναλόγως του ποσού):
- από ΑΤΜ της ΕΤΕ: 3 – 20
- από τα κατ/τα της ΕΤΕ και από ΑΤΜ και κατ/τα
τρίτων Τραπεζών στην Ελλάδα και το εξωτερικό: 5 – 20

Αν δεν κάνω λάθος, αν τα βάλεις αμέσως δεν θα σε χρεώσουν κάτι παραπάνω, από αυτά τα ποσά αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όντως ... στην Τράπεζα Πειραιώς δεν με έχει χρεώσει τίποτα περισσότερο από 2-3 ευρώ για ανάληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Αυτο ευχομαι και εγω..να ειναι μονο τοσα γιατι αν ειναι περισσοτερα το επιτοκιο:confused:δεν με βλεπω καλα..
Παντως αυτο με την εξηπηρετηση ισχυει..λειτουργει μονο για καποιες αλλες εξηπηρετησεις 24 το 24ωρο και για οτι αλλες πληροφοριες θες, μονο τις ωρες λειτουργιας των καταστηματων:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όπως και να έχει, στην χειρότερη περίπτωση μιλάμε για έξοδα 8 ευρώ και αυτό αν όντως χρειάζεσαι 500 ευρώ. Δεν νομίζω να είναι τραγικά πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
οχι για τοσα μιλαμε!Απλα ειχα την εντυπωση οτι το επιτοκιο φτανει γυρω στα 70 και αυτο ναι ειναι τραγικο μονο για 5 ημερες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν το επιτόκιο έφτανε στα 70 ευρώ, τότε θα υπήρχε ανάλογο επιτόκιο και και στους λογαριασμούς κατάθεσης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
ναι σωστα αλλα δεν μιλαμε για καταθετικο λογαριασμο που ειναι ταυτοχρονα πιστωτικη!
αλλα για απλη πιστωτικη visa!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όλα τα επιτόκια των τραπεζικών προϊόντων έχουν κάποια σύνδεση μεταξύ τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peperoni

Νεοφερμένος

Ο peperoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα!ειμαι καινουργιος στον ομορφο κοσμο του πλαστικου χρηματος:P και γιαυτο εχω μια απορια.εχω μια university visa απο την πειραιως η οποια εχει πιστωτικο οριο 800 ευρω.εγω την εχω φτασει στα 690 ευρω και μου ηρθε ο λογαριασμος και η ελαχιστη καταβολη ειναι 10 ευρω κι εγω εβαλα 100 στην τραπεζα.η απορια μου ειναι η εξης:απο τον επομενο μηνα θα μου ξαναμπουν τα χρηματα?δηλαδη θα μπορω να χαλασω αλλα 800 ευρω?η οσα βαζω στη τραπεζα τοσα θα μπορω να σηκωσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δηλαδη θα μπορω να χαλασω αλλα 800 ευρω?η οσα βαζω στη τραπεζα τοσα θα μπορω να σηκωσω?
Όχι ... το νέο σου χρεωστικό υπόλοιπο θα είναι 690 που ήταν το παλιό - 100 που πλήρωσες αλλά + 5 με 10 ευρώ τόκος (και άλλα έξοδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peperoni

Νεοφερμένος

Ο peperoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οποτε θα μου μπουν αλλα 800 που θα μπορω να χαλασω?συγνωμη για τις ηλιθιες ερωτησεις μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οχι βρε...
Δεν μπαινουν αλλα 800...
Ισχυει αυτο που σου ειπε ο Εξπ...
Εκτος εαν εξοφλησεις το χρεος σου...που ειναι 690-100= 590 πλας τους τοκους...Το οριο των 800 ευρων δεν ανανεωνεται καθε μηνα ετσι οπως το εννοεις...:)
Με απλα ελληνικα, χρωστας στην καρτα σου 590 και εσυ εχεις οριο 800. Που σημαινει οτι εχεις ενα υπολοιπο 210 ευρω για να χρησιμοποιησεις, εκτος εαν ξεχρεωσεις την καρτα εξ ολοκληρου ή αναλογα με το ποσο που βαζεις απο αυτα που χρωστας να ανεβαινει και το διαθεσιμο ποσο προς χρηση.

Καταλαβες τωρα ή σε μπερδεψα περισσοτερο?!:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peperoni

Νεοφερμένος

Ο peperoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αχα!καταλαβα...αλλα μπορω να αγορασω κατι με αυτη τη πιστωτικη?η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


μπορείς να αγοράζεις μέχρι να φθάσεις στο όριο της κάρτας (όποιο και να είναι αυτό)

όταν είσαι κοντά και έχεις εκκρεμότητες από αγορές με δόσεις , θέλει προσοχή - μπορεί η τράπεζα να
λέει ότι η μικρότερη πληρωμή είναι ένα ποσό x, δεν συμπεριλαμβάνει όμως και τις χρεώσεις των δόσεων
για τον επόμενο μήνα, οπότε αν κάνεις και κάποια αγορά θα έχεις πρόβλημα υπέρβασης του ορίου το
οποίο εκτός από το ότι έχει υψηλότερο τόκο, μπορεί να σημαίνει και κάποιο "πρόστιμο"



(όσο για τις αγορές με δόσεις, απλά ο τόκος έχει προυπολογιστεί και προστεθεί στο ποσό της αγοράς!
δε μας κάνουν "χάρη" οι επιχειρήσεις !! :D :D και ναι!! οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να πληρώσεις όλο το
ποσό που εκκρεμεί σε μια κάρτα, να ζητήσεις εκκαθάριση για να υπολογιστούν και τυχόν τόκοι και να την
κλείσεις - ούτε πρόστιμο πληρώνεις, ούτε μπορεί η τράπεζα να σου το αρνηθεί ...


προσωπικά, εγώ παραδέχομαι αυτούς που κάθε μήνα εξοφλούν τον λογαριασμό τους εξ ολοκλήρου
εκμεταλλευόμενοι απλά την περίοδο χάρητος που τους δίνεται ως την ημερομηνία που ξεκινούν και τρέχουν οι
τόκοι !! αν οι τράπεζες είχαν τέτοιους πελάτες, θα είχαν κλείσει!!!:D :clapup: )

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top