Ερωτική διάθεση για τον φίλο μου

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Δεν το εννοούσα έτσι 🤣🤣
Μιλαω για το ερωτικο κομματι που τον βλεπει!! Φυσικα και δεν αφηνουμε τους φιλους μας οταν βρουμε κοπέλα η οταν κανουμε την δικη μας οικογένεια καθως οι φιλοι μας ειναι μερος της οικογενειας μας!!
μάλλον δεν έπιασες το πνεύμα του σχολίου μου :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
γενικότερα είμαι πολύ σοβαρό άτομο και δεν ειχα ποτε τέτοιες σκεψεις ή διαθέσεις…απλά για κάποιο λόγο με όλα αυτά μου έχει δημιουργηθεί αυτή η ερωτική επιθυμία

Γιατί δηλαδή κάποιος που του δημιουργούνται αυτές οι σκέψεις να μην είναι σοβαρός; Όποιος σου πει κάτι τέτοιο, εκείνος/η έχει το θέμα, όχι εσυ. Ναι γουστάρεις τις γυναίκες, αλλά έχεις και αγάπες ερωτικές για έναν φίλο σου.

Δοκίμασέ το ρε τύπε, μπορεί να σ' αρέσει. Δική σου η ζωή, μη το ξεχνάς.

Από μένα είναι ναι.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Παιδιά να απαντήσω λίγο γενικά σε όλους, δεν είπα ότι δεν μαρεσουν οι γυναίκες, αντιθετως είχα και μια σχέση με κοπέλα 3.5 χρόνια και ήμασταν πολύ κομπλέ και δεν ειχα καν αυτές τις σκεψεις, το τελευταίο διάστημα με ότι λόγια μου έχει αναφέρει τα οποία ξανά λέω δεν λέγονται από εμένα αλλά από εκείνον δεν μου τα έχει πει άλλος φίλος στο παρελθόν…μιλάμε για λόγια του στυλ σε θέλω στην ζωή μου και μου είσαι σημαντικός και σαφως και διαφορά αλλα, έχω σκεφτεί πολλές φορές να απομακρυνθώ για να αποφύγω όλη αυτή την κατάσταση αλλα δυστυχώς με ελκύει το ενδιαφέρον του….ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν κ εκείνος μπορεί να σκέφτεται το ίδιο για εμένα, γενικότερα είμαι πολύ σοβαρό άτομο και δεν ειχα ποτε τέτοιες σκεψεις ή διαθέσεις…απλά για κάποιο λόγο με όλα αυτά μου έχει δημιουργηθεί αυτή η ερωτική επιθυμία
Δηλαδή οι γκέι και αμφιφυλόφιλοι θεωρούνται "ασόβαροι";

δεν λέγονται από εμένα αλλά από εκείνον δεν μου τα έχει πει άλλος φίλος στο παρελθόν…μιλάμε για λόγια του στυλ σε θέλω στην ζωή μου και μου είσαι σημαντικός
Μήπως όμως τελικά δεν είναι ο φίλος σου που σε ελκύει, αλλά ο τρόπος που σου δείχνει το ενδιαφέρον του;
 

Pasport

Νεοφερμένος

Ο Pasport αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά μην παρεξηγηθώ δεν είπα κάτι τέτοιο για το σοβαρός, περιγράφω τον εαυτό μου…αλλιώς θα έλεγα οτι γενικότερα είμαι άτομο που γουστάρει τέτοιες τρελες…με αυτή την έννοια το λέω
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά να απαντήσω λίγο γενικά σε όλους, δεν είπα ότι δεν μαρεσουν οι γυναίκες, αντιθετως είχα και μια σχέση με κοπέλα 3.5 χρόνια και ήμασταν πολύ κομπλέ και δεν ειχα καν αυτές τις σκεψεις, το τελευταίο διάστημα με ότι λόγια μου έχει αναφέρει τα οποία ξανά λέω δεν λέγονται από εμένα αλλά από εκείνον δεν μου τα έχει πει άλλος φίλος στο παρελθόν…μιλάμε για λόγια του στυλ σε θέλω στην ζωή μου και μου είσαι σημαντικός και σαφως και διαφορά αλλα, έχω σκεφτεί πολλές φορές να απομακρυνθώ για να αποφύγω όλη αυτή την κατάσταση αλλα δυστυχώς με ελκύει το ενδιαφέρον του….ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν κ εκείνος μπορεί να σκέφτεται το ίδιο για εμένα, γενικότερα είμαι πολύ σοβαρό άτομο και δεν ειχα ποτε τέτοιες σκεψεις ή διαθέσεις…απλά για κάποιο λόγο με όλα αυτά μου έχει δημιουργηθεί αυτή η ερωτική επιθυμία
Ξέρεις το κάθε σπορακι υπάρχει μέσα μας από τοτε που γεννηθηκαμε.

Αν εσύ όλα αυτά τα χρόνια δεν δέχτηκες το κατάλληλο ερέθισμα ώστε αυτό το σπορακι να βρει πρόσφορο έδαφος και να αρχίσει να αναπτύσσεται δεν σημαίνει ότι γνωρίζεις με σιγουριά την σεξουαλική σου ταυτότητα .

Πέραν όλων αυτών μήπως ότι άρχισε να αναπτύσσεται και να εκδηλώνεται κάτι διαφορετικό μέσα σου και να νοιωθεις επιθυμία για κάτι καινούργιο είναι καλή αφορμή να το ψάξεις λίγο περισσότερο ?

Είσαι τυχερός που σου δόθηκε αυτή η ευκαιρία τώρα και όχι πολύ αργότερα που ίσως να είχες προχωρήσει πολύ παραπάνω με μια κοπέλα .

Εφόσον ο φίλος σου είναι σε σχέση και αν όντως ενεργεί με άλλο σκοπό μη σεβόμενος εκείνος πρώτα απ' όλα αυτό που έχει ,μην σε κάνει να προσπερνάς το δικό σου θέμα που έχει προκύψει και που για εμένα αυτό θα ήταν η πρώτη μου προτεραιότητα .

Ανακάλυψες ότι ίσως υπάρχει μια άλλη πλευρά σου .
Δες τι μπορείς να κάνεις καταρχήν να την αποδέκτης αν όντως έτσι είναι ,να δεις γιατί συμβαίνει ,να συμφιλιωθείς με όλο αυτό αν πραγματικά είναι το ζητούμενο σου και μετά να προβείς σε όλα τα άλλα .

Μην προσπαθήσεις καταρχήν να το καταπιέζεις ώστε να μην βγει στην πραγματική του διάσταση .

Τέτοια γεγονότα είναι πολύ καλά να ξεκινάνε πρώτα από εμάς τους ίδιους και μετά να βάζουμε και στο παιχνίδι και άλλους .

Άσε όσο μπορείς ελεύθερο και το μυαλό σου και την σκέψη σου να δεις μέχρι που μπορεί να φτάσει .
Να είσαι σίγουρος ότι όταν θα φτάσει σε σημειο που δεν θα μπορείς να συνεχίσεις θα το αντιληφθείς πλήρως .
Αυτά τα πράγματα δεν βγαίνουν με την βία ..
Είτε τα έχεις μέσα.σου και βρίσκουν κατάλληλο έδαφος και βγαίνουν ή δεν βγαίνουν ποτέ όσες προκλήσεις και να έχεις !

Με λίγα λόγια ,αυτογνωσία ως προς αυτό .
Πρώτα αυτό πριν μπεις σε μια κατάσταση που εσύ ο ίδιος είσαι ακόμα μπερδεμένος και παρασυρθείς από πράγματα που δεν θες ...
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε pasport, η δική μου άποψη είναι να δοκιμάσεις πολύ διακριτικά, λέγοντας απλά τι αισθάνεσαι. Προσωπικά είχα φίλο γκέι που μου την έπεσε (χωρίς να το ξέρω τότε ότι είναι γκέι) και απλά του είπα πολύ ευγενικά όχι και κρατήσαμε επαφές. Αν είναι ένα σημαντικό άτομο στη ζωή σου θα σεβαστεί τα θέλω σου και στη χειρότερη να δεχτείς απόρριψη. Απλά, πριν κάνεις οτιδήποτε, να σιγουρευτείς όσο γίνεται ότι δεν θα σε εκθέσει.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Φίλε pasport, η δική μου άποψη είναι να δοκιμάσεις πολύ διακριτικά, λέγοντας απλά τι αισθάνεσαι. Προσωπικά είχα φίλο γκέι που μου την έπεσε (χωρίς να το ξέρω τότε ότι είναι γκέι) και απλά του είπα πολύ ευγενικά όχι και κρατήσαμε επαφές. Αν είναι ένα σημαντικό άτομο στη ζωή σου θα σεβαστεί τα θέλω σου και στη χειρότερη να δεχτείς απόρριψη. Απλά, πριν κάνεις οτιδήποτε, να σιγουρευτείς όσο γίνεται ότι δεν θα σε εκθέσει.
Μα πώς μπορεί να σιγουρευτεί από πριν (ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα) ;
Το θέμα είναι ρισκάρει ή όχι.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα πώς μπορεί να σιγουρευτεί από πριν (ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα) ;
Το θέμα είναι ρισκάρει ή όχι.
Αν είναι φίλος σου χρόνια ο άλλος μπορείς να καταλάβεις (μέχρι ένα σημείο) αν είναι διακριτικός ή όχι και αν θα φερθεί σωστά. Σίγουρα ποτέ και για κανέναν δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος, αλλά θα γνωριζεις κάποια βασικά πράγματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρει γιατί έχει κοπέλα ο τυπάς όπως ορθώς παρατήρησε η Χιμέλα γιατί εγώ τώρα που πάτησα και τα 50 με την πρεσβυωπία μου διέφυγε :P. Αν χωρίσει τότε ας δοκιμάσει την τύχη του. Αν και δυστυχώς με μια πιθανή απόρριψη είναι εξίσου πιθανό να τελειώσει και η φιλία τους. Γιατί ο ένας θα έχει πληγωμένα αισθήματα και ο άλλος θα αισθάνεται άβολα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρει γιατί έχει κοπέλα ο τυπάς όπως ορθώς παρατήρησε η Χιμέλα γιατί εγώ τώρα που πάτησα και τα 50 με την πρεσβυωπία μου διέφυγε :P. Αν χωρίσει τότε ας δοκιμάσει την τύχη του. Αν και δυστυχώς με μια πιθανή απόρριψη είναι εξίσου πιθανό να τελειώσει και η φιλία τους. Γιατί ο ένας θα έχει πληγωμένα αισθήματα και ο άλλος θα αισθάνεται άβολα.
Μας βλεπω σε κανενα Καπη εμας τους 2.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Αν είναι φίλος σου χρόνια ο άλλος μπορείς να καταλάβεις (μέχρι ένα σημείο) αν είναι διακριτικός ή όχι και αν θα φερθεί σωστά. Σίγουρα ποτέ και για κανέναν δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος, αλλά θα γνωριζεις κάποια βασικά πράγματα.
αμ δεν είναι...:ermm:
τόσο από την πλευρά του τόσο και από την πλευρά μου, αυτό όμως που με έχει κάνει να σκέφτομαι διαφορετικά είναι ο τρόπος που με προσεγγίζει…με αγκαλιάζει με χαϊδεύει και γενικότερα στο παρελθόν μου έχει εκφράσει λόγια τα οποία δείχνουν αρκετή τρυφερότητα και αγάπη για το πρόσωπο μου, γνωριζόμαστε λίγο καιρό και μπορώ να πω ότι έχω δεθεί αρκετά μαζί του, γενικότερα κάνω διάφορες σκεψεις στο μυαλό μου όπως ο καθένας μπορεί να φανταστεί…
 

Insertcoin

Νεοφερμένος

Ο Insertcoin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εισαι πολυ μικρος και δεν εχεις καταλαβει ακομα τις προτιμησεις σου,εχεις σκεφτει την υποθετικη περιπτωση οτι εξομολογεισαι στον φιλο σου και σου λεει οτι και αυτος σε γουσταρει,ωραια και μετα πως προχωρας για πες μας?
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα πώς μπορεί να σιγουρευτεί από πριν (ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα) ;
Το θέμα είναι ρισκάρει ή όχι.
Το θέμα εδώ είναι εκείνος και κανένας άλλος .
Ούτε ο φιλος ούτε η γυναίκα του φίλου δυστηχως ..

Ακόμα.δεν ξέρει αν αυτό που νοιώθει είναι όντως υπαρκτώ μονο σαν συναίσθημα ή αν πρέπει να συνοδεύεται και από κάποια ανθρώπινη μορφή 😉

Ένας άνθρωπος που παλεύει με την σεξουαλική του ταυτότητα πρώτα ξεκαθαρίζει και μετά δοκιμάζει γιατί αν δοκιμάσει και έρθει αντιμέτωπος με μια τραυματική εμπειρία μετά τον ψυχολόγο τον έχει στο τσεπακι δυστηχως 😉
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα εδώ είναι εκείνος και κανένας άλλος .
Ούτε ο φιλος ούτε η γυναίκα του φίλου δυστηχως ..

Ακόμα.δεν ξέρει αν αυτό που νοιώθει είναι όντως υπαρκτώ μονο σαν συναίσθημα ή αν πρέπει να συνοδεύεται και από κάποια ανθρώπινη μορφή 😉

Ένας άνθρωπος που παλεύει με την σεξουαλική του ταυτότητα πρώτα ξεκαθαρίζει και μετά δοκιμάζει γιατί αν δοκιμάσει και έρθει αντιμέτωπος με μια τραυματική εμπειρία μετά τον ψυχολόγο τον έχει στο τσεπακι δυστηχως 😉
Ωραία τα λες, αλλά πως θα ξεκαθαρίσεις αν δεν δοκιμάσεις κιόλας; Και οι αρνήσεις και οι απορρίψεις είναι μέσα στο παιχνίδι, είτε είσαι στρέιτ είτε γκέι :)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία τα λες, αλλά πως θα ξεκαθαρίσεις αν δεν δοκιμάσεις κιόλας; Και οι αρνήσεις και οι απορρίψεις είναι μέσα στο παιχνίδι, είτε είσαι στρέιτ είτε γκέι :)
Καλώς η κακώς ζητάς την βοήθεια επαγγελματία σε όλο αυτό .
Μην ξεχνάς πως η σεξουαλική ταυτότητα κάποιου όταν είναι αμφίβολη έχει κάπου βαθιά ριζωμένο τον λόγο όλου αυτού .

Δεν ξεκινάμε από το επιφανειακό .
Όλο αυτό είναι το αποτέλεσμα .
Το θέμα είναι γιατί κατέληξε σε όλο αυτό .Ποια ανάγκη του πάει να καλύψει ?
Την καθαρά συναισθηματική από έναν οποιοδήποτε άνθρωπο ή την ταυτόχρονη συναισθηματική και ερωτική παράλληλα ανεξαρτητος ανθρώπου?


Αν αποφανθεί ότι όντως τείνει προς τα εκεί και αντιληφθεί γιατί γίνεται αυτό και πια ουσιαστική ανάγκη του καλύπτει ,τότε ναι να προχωρήσει να δει αν μπορεί να το υποστηρίξει και όλο αυτό


Πολύ συχνά άνθρωποι έχουν την τάση να ωραιιοποιουν αυτό στο μυαλό τους βασισμένοι μόνο στο συναίσθημα .
Όταν όμως καταλήγουν στην πράξη η εμπειρία αυτή είναι πολυ τραυματικη και καταρριπτει όλο αυτό που είχαν πλάσει στο μυαλό τους .

Αν είναι βασισμένο σε επιφανειακά πράγματα ,δεν έχει αντιληφθεί δηλαδή πλήρως τι υπάρχει μέσα του και που τον οδήγησε ολο αυτό ,ο ψυχικός του τραυματισμός θα είναι πολύ οδυνηρός και σίγουρα αν δεν έχει την κατάλληλη υποστήριξη θα οδηγηθει και σε πολύ χειρότερα αποτελέσματα .

Δεν είναι γλυκό να δοκιμάσουμε και αν δεν μας αρέσει δεν ξανά δοκιμάζουμε .
Το σώμα και πολύ περισσότερο η ψυχή σε τέτοιες δοκιμές χαράζεται βαθιά .
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλώς η κακώς ζητάς την βοήθεια επαγγελματία σε όλο αυτό .
Μην ξεχνάς πως η σεξουαλική ταυτότητα κάποιου όταν είναι αμφίβολη έχει κάπου βαθιά ριζωμένο τον λόγο όλου αυτού .

Δεν ξεκινάμε από το επιφανειακό .
Όλο αυτό είναι το αποτέλεσμα .
Το θέμα είναι γιατί κατέληξε σε όλο αυτό .Ποια ανάγκη του πάει να καλύψει ?
Την καθαρά συναισθηματική από έναν οποιοδήποτε άνθρωπο ή την ταυτόχρονη συναισθηματική και ερωτική παράλληλα ανεξαρτητος ανθρώπου?


Αν αποφανθεί ότι όντως τείνει προς τα εκεί και αντιληφθεί γιατί γίνεται αυτό και πια ουσιαστική ανάγκη του καλύπτει ,τότε ναι να προχωρήσει να δει αν μπορεί να το υποστηρίξει και όλο αυτό


Πολύ συχνά άνθρωποι έχουν την τάση να ωραιιοποιουν αυτό στο μυαλό τους βασισμένοι μόνο στο συναίσθημα .
Όταν όμως καταλήγουν στην πράξη η εμπειρία αυτή είναι πολυ τραυματικη και καταρριπτει όλο αυτό που είχαν πλάσει στο μυαλό τους .

Αν είναι βασισμένο σε επιφανειακά πράγματα ,δεν έχει αντιληφθεί δηλαδή πλήρως τι υπάρχει μέσα του και που τον οδήγησε ολο αυτό ,ο ψυχικός του τραυματισμός θα είναι πολύ οδυνηρός και σίγουρα αν δεν έχει την κατάλληλη υποστήριξη θα οδηγηθει και σε πολύ χειρότερα αποτελέσματα .

Δεν είναι γλυκό να δοκιμάσουμε και αν δεν μας αρέσει δεν ξανά δοκιμάζουμε .
Το σώμα και πολύ περισσότερο η ψυχή σε τέτοιες δοκιμές χαράζεται βαθιά .
Συμφωνώ απόλυτα στο να ζητήσει κάποιος ψυχολογική υποστήριξη όταν δεν ξέρει τι ακριβως θέλει. Είναι και ένας τρόπος να μάθει τι ακριβώς θέλει.

Απλά πιστεύω ότι σαν άνθρωποι οφείλουμε (στον εαυτό μας πάνω από όλα) να ωριμάζουμε σε ένα τέτοιο σημείο ώστε να μην μας επηρεάζουν σε τόσο υπερβολικό βαθμό οι αποτυχίες, απορρίψεις, νέες εμπειρίες κλπ
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ απόλυτα στο να ζητήσει κάποιος ψυχολογική υποστήριξη όταν δεν ξέρει τι ακριβως θέλει. Είναι και ένας τρόπος να μάθει τι ακριβώς θέλει.

Απλά πιστεύω ότι σαν άνθρωποι οφείλουμε (στον εαυτό μας πάνω από όλα) να ωριμάζουμε σε ένα τέτοιο σημείο ώστε να μην μας επηρεάζουν σε τόσο υπερβολικό βαθμό οι αποτυχίες, απορρίψεις, νέες εμπειρίες κλπ
Κατά πόσο είναι εφικτό μια τέτοιου είδους απόρριψη να σε ωριμάσει ή να σε τραυματίσει ?

Είναι θεωρείς ίδια με μια απόρριψη που θα δεχθεί από μια οποιαδήποτε άλλη γυναίκα ?
 

erestu

Νεοφερμένος

Η erestu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεναριογράφος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Μήπως όμως τελικά δεν είναι ο φίλος σου που σε ελκύει, αλλά ο τρόπος που σου δείχνει το ενδιαφέρον του;
Σωστό κι αυτό. Πολλές φορές μπερδεύουμε την αληθινή αγάπη με την ανάγκη ικανοποίησης του εγώ μας…
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αρχικά, ούτε εγώ θά την έπεφτα ούτε θα σε συμβούλευα νά την πέσεις σε κάποιο άτομο όταν είναι σε σχέση ανεξάρτητα από το φύλο του. Αν ωστόσο δε μπορείς να το κρατάς μέσα σου να το κάνεις, να είσαι προετοιμασμένος όμως για την απόρριψη ή καί για το ενδεχόμενο να χάσεις αυτό το άτομο από τη ζωή σου .

Πάμε όμως στο θέμα μας. Απο τις έρευνες που έχω διαβάσει εγώ, και αν θέλεις μπορείς να το ψάξεις καί μόνος σου, έχω καταλάβει ότι η σεξουαλική ταυτότητα είναι ρευστή και δεν είναι απόλυτη. Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι πολύ πιθανόν νά είσαι 60% straight και 40% ομοφυλόφιλος καί από εκεί που νόμιζες ότι σε εκλύουν μόνο κοπέλες να σε ελκύουν και άντρες. Αν ζούσαμε σε μια κοινωνία όπου δεν υπήρχε ομοφοβία , σεξισμός κλπ δε θα περνούσες αυτό που περνάς τώρα. Το να ανακαλύπτει κανείς τη σεξουαλικότητα του θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι ένα όμορφο ταξίδι. Μεγάλωσες όμως σε μία κοινωνία όπου θεωρεί ότι είναι δεδομένο να είσαι straight και όταν τελικά κατάλαβες ότι χμμμμ τελικά δεν είσαι μόνο straight μπορεί να είναι επίπονο γιατί πρέπει αρχικά εσύ να αποδεχθεις τον εαυτό σου και αργότερα να έχεις και τό άγχος αν θα σε αποδεχθούν και οι άλλοι και να κινδυνεύει και η ασφάλεια σου.

Προσωπικά αυτοπροσδιορίζομαι ως straight. Η παραπάνω γνώμη έχει διαμορφωθεί τόσο απο δικό μου διάβασμα και βιώματα όσο και από ιστορίες φιλούν μου που ανακάλυψαν ότι είναι γκέι/bisexual κλπ
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν εισαι Gay αλλα θέλεις να πας με τον φίλο σου??😑😑
Προτείνω να βρεις καμια γκόμενά και να συνεχίσεις την ζωή σου, οι φίλοι ειναι διπλα μας για να περναμε ωραια μαζι τους και να μην είμαστε μόνοι μας αλλά μέχρι εκεί. . Και εγω εχω εναν πολυ καλο φιλο/ συμφητιτη περναμε πολυ χρονο μαζι ομως ποτε δεν θα μπορούσα να τον δω πέρα από φίλο. Για σχέσεις κοιτάω μόνο κοπέλες 😁😁.

Μα αυτός δε θέλει γκόμενα εν προκειμένω, τον φίλο του θέλει. Με το ζόρι δηλαδή;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εισαι πολυ μικρος και δεν εχεις καταλαβει ακομα τις προτιμησεις σου,εχεις σκεφτει την υποθετικη περιπτωση οτι εξομολογεισαι στον φιλο σου και σου λεει οτι και αυτος σε γουσταρει,ωραια και μετα πως προχωρας για πες μας?

... Αν δεν υπάρξει απο κάπου αρχή, πώς θα γνωρίσει τη σεξουαλικότητά του;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα και καλή μου αρχή, έψαχνα αρκετό καιρό να βρω κάποιο site ώστε να ακούσω τις απόψεις ανθρώπων που δεν ξέρω και ίσως έχουν την ίδια σκέψη ή κατάσταση με εμένα.
Ας αρχίσω λοιπόν λέγοντας ότι το τελευταίο διάστημα έχω μια περίεργη ερωτική έλξη στο μυαλό μου φυσικά για έναν φίλο μου ο οποίος γενικότερα και μου έχει δείξει και όχι ότι θα μπορούσε να συμβεί κάτι παραπάνω μεταξύ μας…είναι φυσικά σε σχέση και τις περισσότερες συζητήσεις μας τις κάνουμε για γκόμενες κλπ…τόσο από την πλευρά του τόσο και από την πλευρά μου, αυτό όμως που με έχει κάνει να σκέφτομαι διαφορετικά είναι ο τρόπος που με προσεγγίζει…με αγκαλιάζει με χαϊδεύει και γενικότερα στο παρελθόν μου έχει εκφράσει λόγια τα οποία δείχνουν αρκετή τρυφερότητα και αγάπη για το πρόσωπο μου, γνωριζόμαστε λίγο καιρό και μπορώ να πω ότι έχω δεθεί αρκετά μαζί του, γενικότερα κάνω διάφορες σκεψεις στο μυαλό μου όπως ο καθένας μπορεί να φανταστεί…
Ο προβληματισμός μου είναι ότι φοβάμαι να το πω…δεν θέλω σε καμία περίπτωση με το να το πω να τσακωθώ μαζί του ή να χαλάσει η εικόνα μου απέναντι του…προσπαθώ εδώ κ αρκετό καιρό να αποβάλω την οποιαδήποτε σκέψη που κάνω στο μυαλό μου και να επικεντρωθώ σε κάτι άλλο μόνο κ μόνο για να μην εκτεθώ… ελπίζω να καταλάβατε και περιμένω τις απαντήσεις σας…
Να σημειώσω ότι δεν είμαι gay…και γενικότερα δεν εχω αισθανθεί κάτι αντίστοιχο με άλλο φίλο μου…

Εγώ λέω να ποντάρεις στα σημάδια που λες ότι είναι παραπάνω από φιλικά και να τα ανταποδίδεις. Δειλά δειλά, πολύ διακριτικά, χωρίς λόγια. Η κατάσταση εδώ δεν είναι 2 single άγνωστοι για να πας με φόρα να πεις ότι ενδιαφέρεσαι, είναι φίλος σου, είναι δεσμευμένος και απ' ό,τι κατάλαβα είναι η πρώτη φορά που αισθάνεσαι κάτι για άτομο του ίδιου φύλου. Χρειάζεται πάρα πολύ λεπτό χειρισμό για να μην στραβώσει η φάση.

Ερώτηση: σε συζητήσεις για φάσεις άντρα με άντρα, ομοφυλοφιλία κλπ, τι στάση κρατάει αυτός;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top