• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ερώτηση για μύκητες και πλύσεις με χαμομήλι

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα στη παρέα.
Είμαι άνδρας και κάποια στιγμή πριν 2-3 χρονια (κατά το καλοκαίρι/φθινωπορο)το πέος μου είχε από τη κάτω μερια της βαλανου -στο χαλινό- σε μια μικρή περιοχή μια μικρή κοκκινηλα,με μικρή αίσθηση κνησμού,κτλ.

Επισκέφτηκα ένα δερματολόγο,και αμέσως-καθυσυχαστηκα- διέγνωσε ότι είναι μύκητες!

Μου έγραψε 2 αλοιφές, η μια Sarmel (τοπική αντιμυκητιακή με κορτιζόνη),και η άλλη Propiogenta (τοπική κορτιζόνη).
(προφανώς με κορτιζόνη... γιατί στην αρχή ήταν λίγο κοκκινο(φλεγμονή).
Μετά από μια/δυο εφαρμογές είχαν εξαφανιστεί τα συμπτώματα,ομως συνέχισα για περίπου 10 μέρες όπως μου είχε γράψει.

Έκτοτε όμως ανά περιόδους ,κάποιες φορές μετά από πράξη,ή κάποιες φορές μετά από αποχη μιας ημέρας καθαρισμού έβλεπα ξανά "μικροκρουσμα" με μικρή κοκκινηλα στη περιοχή,η οποια όμως μετά από καθαρισμό υποχωρούσε ή με μια φορα επαληψη αλοιφής.(γιατί δεν ήθελα να πληρώνω κάθε τόσο επισκεψη στο γιατρό)

Αυτό που παρατήρησα όμως στο διυνεκες είναι γενικά μια "ευαισθησία"στο να υποτροπιάσει.
Διαβάζοντας δε τελευταία κάποια σχετικά άρθρα μάλλον μπορεί και να ωφειλετε -αν είναι έτσι-στη κορτιζόνη η οποια ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίζετε αφού περάσει η φλεγμονή της μυκητίασης αλλα να συνεχίζετε μετά μονο με αντιμυκητισιακη αλοιφή(μάλλον έπεσα σε ατζαμή/ασχετο δερματολόγο)

Τώρα είμαι σε κατάσταση πάλι,που νιώθω μια μικρή "έξαρση"(δεν φαινετε καν με το ματι),αλλα με αυτά που διάβασα περί κορτικοστεροειδών αλοιφών και που συνήθως μου είχαν μείνει ράφι και έβαζα αραιά και που ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ,καθως η κορτιζόνη πιθανός ...δεν θεραπεύει αλλα συγκαλύπτει/διαιωνιζει και αντιμετωπίζει απλώς τα συμπτώματα.

Έτσι έπεσα πάνω σε κάτι φυσικό το οποιο είναι και σωτηριο για τις γυναίκες ,το χαμομήλι.
Όμως δεν έχω ιδέας πως να το κάνω,ωστε να το κάνω πλύση.
Θέλει βράσιμο?σε τι ποσότητες?κτλ.

Θα ήθελα αν κάποιος/α ξέρει να μου πει πως το χρησιμοποιούμε για "θεραπεία" στα γεννητικά όργανα ,ή οποιαδήποτε άλλη λύση γενικά γνωρίζει,να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Γιάννη,
Οι μύκητες εμφανίζονται αν έρθεις σε επαφή με άτομο που έχει και εκείνο, δηλαδή, αν πήρες τη θεραπεία σου και ξανά έρθεις σε επαφή «κολλάς» απευθείας.

Επίσης, δεν κάνει να χρησιμοποιείς τις αλοιφές διαρκώς, με το παμακικρό. Μύκητες εμφανίζονται όταν δεν καθαρίζεις καλά την περιοχή εκεί μετά το μπάνιο, όταν έχει υγρασία δηλαδή.

Το χαμομήλι θα βοηθήσει, ουσιαστικά, ζεσταίνεις το νερό, βάζεις το χαμομήλι και μετά στο ποτήρι και βουτάς μέσα χαρτί ή γάζα (δεν είναι απαραίτητο), και έπειτα «σκούπιζεις» την περιοχή ή μπορείς να το τυλίξεις το πέος σου και με το χαρτί για λίγα λεπτά (5-10). Το επαναλαμβάνεις 2 φορές μέσα στη μέρα (π.χ. πρωί-βράδυ). Να είναι χλιαρό το χαμομήλι, όχι καυτό.

Επίσης, μπορείς να πάρεις τα σαπούνια dettol τα μωβ, που είναι για ευαίσθητες περιοχές ή πράσινο σαπούνι και να πλένεις το πέος σου, με αυτά.

Το σημαντικότερο είναι να στεγνώνεις καλά την περιοχή εκεί, ώστε να μην έχει υγρασία-νερά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Αν χρειαστείς κρέμα και θες να αποφύγεις την κορτιζόνη, δοκίμασε την Travogen που ενδείκνυται για τη θεραπεία επιφανειακών δερματικών μυκητιάσεων.
 

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση σου.

Καλα όσο αναφορά το πρώτο σκέλος ,οπου μπορεί να ξανακολλησεις από άτομο δεν παίζει ,γιατι το τελευταίο καιρο ξεραΐλα...(αστα!)

Πράγματι,σε αυτό που λες για τις αλοιφές... γιατί και εκτος των άλλων -από ότι διάβασα-ειδικά αυτές με κορτιζόνη καταστέλλουν το ανοσοποιητικό με αποτέλεσμα να γίνεσαι πιο επιρρεπείς....Αυτος είναι και ένας λόγος που δεν θέλω να ξαναχρησιμοποιήσω ή να πάω σε γιατρό...και επιθυμώ να στραφώ σε φυσική λύση.(εφόσον διαβάζω ότι είναι εξίσου αποτελεσματικές)

Εγώ με το χαμομήλι το φανταζόμουν να γεμίσω ένα ποτήρι και να βουτήξω το πέος μεσα για μερικά λεπτά σα πλύση,και φυσικά χωρίς ξέβγαλμα.
Όσο αναφορά το βράσιμο:
Ποσο νερο?
Ποσο χαμομήλι?
Για πόση ώρα βράσιμο?
Θέλει σούρωμα μετά?(λογικά)

Αυτό που θα περισεψει μπορώ να το αποθηκεύσω για άλλη χρήση?ή κάθε φορα πρέπει να φτιάχνω άλλο?Ποσο κρατάει?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλα είμαι φουλ άσχετος.

ΥΓ.Πρέπει να ξέρω γιατί κάποτε ίσως να μου χρειαστεί να φροντίσω τη γυναίκα που θα αγαπώ!(χάχα)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Χαχαχαχα, βράσε νερό και βάλε στο ποτήρι δεν έχει ποσότητα συγκεκριμένη. Όπως θα έπινες το χαμομήλι, αντί να το πιεις θα βάλεις χαρτί μέσα να το απορροφήσει και μετά θα το βάλεις στο πέος σου απαλά να το «καθαρίσεις».
Μόλις αρχίσει να βράζει το νερό το αφαιρείς από το μάτι της κουζίνας.

Βράζεις νερό και βάζεις μετά στο ποτήρι που έχεις ρίξει το φακελάκι, όπως θα έφτιαχνες τσαι ή χαμομήλι να πιεις το ίδιο ακριβώς θα κάνεις.

Ορισμένοι, βάζουν πλένουν με χαμομήλι το πέος, μπορείς να το κάνεις κι αυτό, αλλά για 1-2 λεπτά. Μπορείς να κάνεις και επαναλήψεις. Ε καλύτερα μην βάζεις και βγάζεις το πέος σου π.χ. από το ποτήρι με το χαμομήλι, βάλε λίγο και το υπόλοιπο σε άλλο ποτήρι. Προτιμότερο ίσως είναι το πλύσιμο βέβαια.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ούτε το χαμομήλι θεραπεύει αλλά είναι είναι ακίνδυνο τουλάχιστον .
Σόδα λένε, πολλά λένε γενικώς αν ψάξεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Υπαρχει ενας μυκητας ο malasesia fur fur ο οποιος δημιουργει κοκκινοκιτρινιλες που τις ονομαζουν ροδοχρους πιτυριαση.
Ειναι ενας αθωος μυκητας που ευδοκιμει στις υγρασιες αλλα ειναι μεταδοτικος. Οι μυκητες ειναι φυτακια φιλαρακια ,τρως ψωμι απο αυτους, ζουμε με αυτους αλλα δεν πρεπει να τους αφηνουμε να αυξανουν ανεξελεκτα.Εχεις δει τα κοριτσια που αλλαζουν μαγιο οταν βγουν απο το νερο, για αυτο το κανουν να διατηρουν το παραδεισο στεγνο.
Μια αποτελεσματικη θεραπεια ειναι το σαμπουαν fugoral απο το φαρμακειο (ειναι ρευστο σαν καφες).
Αν το ταβανι του μπανιου σου εχει μαυρα στιγματα, μουχλες, αυτα ειναι μυκητες . Παρε ενεργο χλωριο Klinex απο το super market και καθαρισετα ευκολα( βαλε μασκα και γυαλια).
Ως προληψη φροντισε οι πετσετες στο μπανιο σου να ειναι παντα στεγνες. Αλλαζε συχνα πετσετα και μετα το μπανιο να την κρεμας εξω να στεγνωνει στον αερα πριν την δευτερη χρηση. Αν αθλησαι και το εσωρουχο ιδρωνει φροντισε να το αλλαζεις και να κρατας στεγνο τον περικλη σου γιατι ειναι ευαισθητος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Πρωτίστως η μονομερής θεραπευτική αγωγή δεν αρκεί, χρειάζεται κι η σύντροφός σου (αφού πρώτα επισκεφτεί γυναικολόγο), παράλληλα να κάνει θεραπεία.
Ειδάλλως θα υφίστασαι μονίμως το φαύλο κύκλο των επαναμολύνσεων.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το χαμομήλι δεν κάνει κακό, κακό κάνει αν δοκιμάζεις διάφορα χωρίς συμβουλή γιατρού. Για τις μυκητιάσεις υπάρχουν διάφορες θεραπείες σε διάφορες μορφες ανάλογα με το είδος του μύκητα που έχεις και το μέρος το οποίο έχει προσβάλει. Επειδή οι μύκητες κάνουν υποτροπιασεις ισως θα ήταν καλό να ζητήσεις απο τον γιατρό σου να σου γράψει να κάνεις ένα αντιμυκητογραμμα, για να δεις πιο αντιμυκητιασιακο φάρμακο θα σε πιάσει. Μπορεί να απαιτεί μέρες για να βγεί όμως μετά θα μπορείς να κάνεις στοχευμένη θεραπεία. Επίσης, μην αποκλείσεις το ενδεχόμενο να χρειαστεί να λάβεις φάρμακα σε μορφή χαπιών ή συνδιασμό χαπιών με τοπική θεραπεία. Το χαμομήλι έχει ήπια αντισηπτική δράση, αυτό.
 

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Υπαρχει ενας μυκητας ο malasesia fur fur ο οποιος δημιουργει κοκκινοκιτρινιλες που τις ονομαζουν ροδοχρους πιτυριαση.
Ειναι ενας αθωος μυκητας που ευδοκιμει στις υγρασιες αλλα ειναι μεταδοτικος. Οι μυκητες ειναι φυτακια φιλαρακια ,τρως ψωμι απο αυτους, ζουμε με αυτους αλλα δεν πρεπει να τους αφηνουμε να αυξανουν ανεξελεκτα.Εχεις δει τα κοριτσια που αλλαζουν μαγιο οταν βγουν απο το νερο, για αυτο το κανουν να διατηρουν το παραδεισο στεγνο.
Μια αποτελεσματικη θεραπεια ειναι το σαμπουαν fugoral απο το φαρμακειο (ειναι ρευστο σαν καφες).
Αν το ταβανι του μπανιου σου εχει μαυρα στιγματα, μουχλες, αυτα ειναι μυκητες . Παρε ενεργο χλωριο Klinex απο το super market και καθαρισετα ευκολα( βαλε μασκα και γυαλια).
Ως προληψη φροντισε οι πετσετες στο μπανιο σου να ειναι παντα στεγνες. Αλλαζε συχνα πετσετα και μετα το μπανιο να την κρεμας εξω να στεγνωνει στον αερα πριν την δευτερη χρηση. Αν αθλησαι και το εσωρουχο ιδρωνει φροντισε να το αλλαζεις και να κρατας στεγνο τον περικλη σου γιατι ειναι ευαισθητος.
Σίγουρα δεν είναι αυτός ο μύκητας γιατί δεν παρατηρώ κάποια κιτρινίλα.(αχνη κοκκινίλα σα μικρο τοξο κύκλου)

Αυτό που λες για τις υγρασίες και τις μούχλες.Στο μπάνιο μου έχω κάποια σημεία που έχουν υγρασία και κάποια σημεία που πιάνουν μούχλα μέχρι να κάνω γενικο.
Είναι πιθανό μπαίνοντας σε αυτό το χώρο να επαναμολυνομαι.Πχ την ώρα του μπάνιου.Λιγο απίθανο δεν είναι ένα τέτοιο σενάριο,μιας και η μούχλα βρίσκετε σε απόσταση από το όργανο μου.

Αυτό που λες με το fugoral.Mπορω δηλαδή να το καθαρίζω σαπουνίζω με αυτό το σαμπουάν.Σκοτωνει μύκητες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ούτε το χαμομήλι θεραπεύει αλλά είναι είναι ακίνδυνο τουλάχιστον .
Σόδα λένε, πολλά λένε γενικώς αν ψάξεις.
Εάν δεν θεραπεύει τότε δεν βρίσκω τον λόγο να ασχοληθώ.Φανταζομαι για να το λες κάτι θα ξέρεις...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι αυτός ο μύκητας γιατί δεν παρατηρώ κάποια κιτρινίλα.(αχνη κοκκινίλα σα μικρο τοξο κύκλου)

Αυτό που λες για τις υγρασίες και τις μούχλες.Στο μπάνιο μου έχω κάποια σημεία που έχουν υγρασία και κάποια σημεία που πιάνουν μούχλα μέχρι να κάνω γενικο.
Είναι πιθανό μπαίνοντας σε αυτό το χώρο να επαναμολυνομαι.Πχ την ώρα του μπάνιου.Λιγο απίθανο δεν είναι ένα τέτοιο σενάριο,μιας και η μούχλα βρίσκετε σε απόσταση από το όργανο μου.

Αυτό που λες με το fugoral.Mπορω δηλαδή να το καθαρίζω σαπουνίζω με αυτό το σαμπουάν.Σκοτωνει μύκητες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εάν δεν θεραπεύει τότε δεν βρίσκω τον λόγο να ασχοληθώ.Φανταζομαι για να το λες κάτι θα ξέρεις...

Η μουχλα στις γωνια δεν ειναι ο λογος. Οι πετσετες που παραμενουν για πολλη ωρα υγρες μπορει να ειναι.
Ναι το fungoral καταστρεφει τον μυκητα αυτο malassesia fur fur. Μεγαλη αποικια εχει χρωμα κιτρινωπό. μικρη αποικια εχει ελαφρο ροζ.
Το fungoral ειναι σαμπουαν χρησιμοποιειτε και στην πιτυριδα , δεν ειναι ακριβο (7,7 Eυρω), και δινει αμεσο αποτελεσμα σε 3-4 πλησεις. Αν ειναι αυτος ο μυκητας τοτε εχεις την λυση. Η θεραπεια αυτη ειναι του Νοσοκομειου Α.Συγγρος

<Η κετοκοναζόλη είναι ένα συνθετικό ιμιδαζολικό διοξολανικό παράγωγο με ισχυρή αντιμυκητιασική δράση
Φαρμακοδυναμικές επιδράσεις
Το FUNGORAL σαμπουάν 2% ανακουφίζει ταχέως από την απολέπιση και τον κνησμό, που συνήθως σχετίζονται με πιτυρίαση κεφαλής (πιτυρίδα).
Μικροβιολογία
Η κετοκοναζόλη έχει ισχυρή αντιμυκητιασική δράση κατά των δερματοφύτων όπως Trichofyton spp, Epidermophyton floccosum και Microsporum spp, και ζυμομυκήτων όπως Malassezia spp (Pityrosporum spp) και Candida spp.
 

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Όταν λες "Η θεραπεία αυτή είναι του Νοσοκομείου Α.Συγγρος",εννοεις ότι πηγες με μικρή κοκκινίλα στο πέος ,διεγνωσαν μύκητες,και σου είπαν να σαπουνίζεις με fugoral(μέχρι να εξαφανιστεί λογικά)?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Όταν λες "Η θεραπεία αυτή είναι του Νοσοκομείου Α.Συγγρος",εννοεις ότι πηγες με μικρή κοκκινίλα στο πέος ,διεγνωσαν μύκητες,και σου είπαν να σαπουνίζεις με fugoral(μέχρι να εξαφανιστεί λογικά)?

Ναι ετσι .Οχι χαμηλα στο προσωπο ηταν , με 3 πλυσεις εφυγε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top