Ερώτηση σχετικά με την επικαρπία ακινήτου

nvar146

Νεοφερμένος

Ο nvar146 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μεταβιβάζω στο παιδί μου το σπίτι μου "κρατώντας" την επικαρπία του ακινήτου με τον όρο οτι αν ποτέ "χτίσει" μεγαλύτερο σπίτι να μου παραχωρήσει μέρος για να μείνω.
Το παιδί κατεδαφίζει το σπίτι λόγω ακαταληλότητας ( μετα απο σεισμό ) και βγαίνει αδεια οικοδομής στο όνομά του και στο δικό μου .
Διατηρώ την επικαρπία του νέου ακινήτου ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannis

Νεοφερμένος

Ο ioannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ναι την κρατάς την επικαρπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SKoutsogiannis

Νεοφερμένος

Ο SKoutsogiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γι' αυτό άλλωστε βγαίνει η άδεια οικοδομής και στο όνομά σου. Η επικαρπία αφορά το οικόπεδο και το ακολουθεί εσαεί ανεξαρτήτως του κτίσματος. Επίσης, ό,τι αφορά το οικόπεδο αφορά και τα κτίσματά του είτε είναι μια τρώγλη είτε ένας ουρανοξύστης. ΠΧ έχεις 100% επικαρπία επί του οικοπέδου και κτιστεί 3όροφη οικοδομή ---> έχεις 100% επικαρπία σε κάθε διαμέρισμα και των 3 ορόφων. Σπύρος Κουτσογιάννης δικηγόρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top