Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι είναι τα "βούγια"?
Εννοεί όσους έχουν χαμηλούς βαθμούς και δεν "φαίνεται" να προσπαθούν. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Νομίζω πως ο ρατσιστής είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο λόγω της φυλής που ανήκει, της κοινωνικής ομάδας ή των ιδεών του. Ρατσίστρια δεν θα έλεγα πως είμαι με κανέναν. Πάντα δίνω ευκαιρία στο δίπλα μου άνθρωπο να μου εκθέσει τις απόψεις του και να ανατρέψει την πρώτη εντύπωση ή ό,τι στερεότυπο μπορεί να έχω μέσα στο κεφάλι μου, και δεν θεωρώ πως είμαι ανώτερη κανενός.

Είμαι όμως αρνητικά προκατειλλημένη απέναντι σε συγκεκριμένες ομάδες (για να το πάω στην αρχή του τόπικ, όπως το έθεσε η Μισέλ) :

- Αστυνομικοί. Όταν γνωρίζω κάποιον και μου λέει πως είναι αστυνομικός, αυτόματα σκέφτομαι τα χειρότερα, ανεξάρτητα αν έχουν τύχει περιπτώσεις που τα άτομα αυτά ήταν χρυσά παιδιά. Το ίδιο παθαίνω με στρατιωτικούς ή πολιτικούς. (Είναι το θέμα άσκησης εξουσίας στη μέση φαντάζομαι που μου δένει το στομάχι κόμπο και με προδιαθέτει αρνητικά όσον αφορά τις πρώτες εντυπώσεις).

-Ανθρώπους που φοράνε γούνες ή κυνηγούς. Είμαι απίστευτα αρνητικά προκατειλλημένη απέναντι σε τέτοια άτομα αλλά δεν τους αποκλείω.

- Φασίστες/Σκινάρια/Εθνικόφρονες : Αλλάζω δρόμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άγνωστη λέξη: Define Σκινάρια please...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
χαχα Σόρυ! Σκινάρια εννοώ, ξυρισμένο κεφάλι, μπότες με μέταλλα, και γενικά το στερεότυπο του νεοφασίστα που δέρνει αλλοδαπούς και αναρχικούς. Αυτό εννοώ. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είμαι ρατσιστής εναντίον παντός είδους βλακείας.
Γιατί η βλακεία στον άνθρωπο, είναι επιλογή.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Είμαι ρατσιστής εναντίον παντός είδους βλακείας.
Γιατί η βλακεία στον άνθρωπο, είναι επιλογή.!!!

Προσυπογράφω αυτή την άποψη και την επεκτείνω. Πολλά είναι επιλογές για τους ανθρώπους. Άλλες είναι λειτουργικές-προσοδοφόρες και άλλες είναι δυσλειτουργικές και αιτίες προβλημάτων. Η βλακεία μεταξύ άλλων, είναι ένα είδος εμμονής. Εμμονή σε έναν τρόπο σκέψης, προβληματικό, αδύναμο και βλαβερό για το περιβάλλον, τόσο σε επίπεδο ανθρώπων όσο και γενικά.

Θα μπορούσα να πω πως είμαι ρατσιστής με τα κολλημένα μυαλά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσυπογράφω αυτή την άποψη και την επεκτείνω. Πολλά είναι επιλογές για τους ανθρώπους. Άλλες είναι λειτουργικές-προσοδοφόρες και άλλες είναι δυσλειτουργικές και αιτίες προβλημάτων. Η βλακεία μεταξύ άλλων, είναι ένα είδος εμμονής. Εμμονή σε έναν τρόπο σκέψης, προβληματικό, αδύναμο και βλαβερό για το περιβάλλον, τόσο σε επίπεδο ανθρώπων όσο και γενικά.

Θα μπορούσα να πω πως είμαι ρατσιστής με τα κολλημένα μυαλά.:)
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εννοεί όσους έχουν χαμηλούς βαθμούς και δεν "φαίνεται" να προσπαθούν. :/:


Προοδεύεις... προοδεύεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ είμαι πολύ ρατσίστρια με τους ναρκομανείς, μου προκαλούν μία απέχθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Εγώ είμαι πολύ ρατσίστρια με τους ναρκομανείς, μου προκαλούν μία απέχθεια

Δηλαδή δεν πολυπατάμε στη Ναυαρίνου, έ;;;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.

eftychia

Νεοφερμένος

Η eftychia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγώ είμαι πολύ ρατσίστρια με τους ναρκομανείς, μου προκαλούν μία απέχθεια
Συμφωνώ απόλυτα.
Ακόμα ενώ ξέρω ότι είναι μεγάλη κακία και νιώθω ενοχές για το ρατσισμό μου,απέναντι σ αυτους που δε γνωρίζουν στοιχειώδη πράγματα για την υγιεινή τους, με έμφαση στο πλύσιμο το δοντιών(μα βρε παπούλη έφαγες πρωί πρωί σκόρδο και μπαίνεις στο λεωφορείο?):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
απεναντι στη βλακεια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ο ρατσισμός άραγε είναι κάτι μεμονωμένο ή μια νοοτροπία εν γένει;

είμαι λίγο ρατσιστής ..είμαι πολύ ρατσιστής...είμαι επιλεκτικά ρατσιστής...τι αξία έχει άραγε το ποσοτικό;

και γενικά σε πολλές απαντήσεις βλέπω ότι μέλη απαντάνε για περιπτώσεις ατόμων που δεν συμφωνούν με τις πράξεις τους...(πχ.: παιδεραστές)...το να αποκυρήσεις κάποιες πράξεις συλλήβδην και να μην έχεις τίποτα κοινό με αυτούς που τις πράττουν και να μην θες να έχεις ...δεν αποτελεί ρατσισμό...

ρατσισμός είναι η αναίτια διάκριση...

και βασικά...ο ρατσισμός είναι κάτι που όλοι με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο έχουμε μέσα μας...κι η λύτρωση δεν έρχεται με το να αποδεχθούμε ότι "εντάξει είμαστε λίγο εδώ ρατσιστές...αλλά παραπέρα όχι...ε το balance βγαίνει καλό"...η λύτρωση έρχεται με τη διαρκή πάλη κάθε μορφής ρατσισμού που αισθανόμαστε να εκδηλώνουμε είτε εκκούσια είτε ακούσια...κι ας μην τα καταφέρουμε τελειωτικά ποτέ...

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
ο ρατσισμός άραγε είναι κάτι μεμονωμένο ή μια νοοτροπία εν γένει;

είμαι λίγο ρατσιστής ..είμαι πολύ ρατσιστής...είμαι επιλεκτικά ρατσιστής...τι αξία έχει άραγε το ποσοτικό;

και γενικά σε πολλές απαντήσεις βλέπω ότι μέλη απαντάνε για περιπτώσεις ατόμων που δεν συμφωνούν με τις πράξεις τους...(πχ.: παιδεραστές)...το να αποκυρήσεις κάποιες πράξεις συλλήβδην και να μην έχεις τίποτα κοινό με αυτούς που τις πράττουν και να μην θες να έχεις ...δεν αποτελεί ρατσισμό...
"Ποιητική αδεία", σε αυτές τις περιπτώσεις, δέξου το ρατσισμό ως μεταφορική έννοια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μια ερώτηση, θεωρήτε ρατσιστής κάποιος που είναι κατά των ρατσιστών;:hmm:

Αν και θεωρήτε επιλογή που δεν πρεπει να κατακρίνουμε θεωρώ ότι αυτού του ειδους οι άνθρωποι είναι αντιπαθυτικοί και ανοίκανοι να δούν καθαρά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Μια ερώτηση, θεωρήτε ρατσιστής κάποιος που είναι κατά των ρατσιστών;:hmm:

Αν και θεωρήτε επιλογή που δεν πρεπει να κατακρίνουμε θεωρώ ότι αυτού του ειδους οι άνθρωποι είναι αντιπαθυτικοί και ανοίκανοι να δούν καθαρά....

Ε; Για εξήγησέ το λίγο γιατί μπερδεύτηκα :confused:! Λες δηλαση οτι οσοι είναι εναντίον των ρατσιστών είναι αντιπαθητικοί και ανίκανοι να δουν καθαρά; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ε; Για εξήγησέ το λίγο γιατί μπερδεύτηκα :confused:! Λες δηλαση οτι οσοι είναι εναντίον των ρατσιστών είναι αντιπαθητικοί και ανίκανοι να δουν καθαρά; :confused:


Οχι λάθος διατύπωση, οι ρατσιστές δεν βλέπουν καθαρά και σωστά, είναι αντιπαθυτικοί και χαζοί άνθρωποι, ρωτώ λοιπον κάποιος που δεν είναι ρατσιστής, π.χ. εγώ δεν είμαι ρατσίστρια αλλα αντιπαθώ τους ρατσιστές...

Τελικά είμαι ή δεν είμαι ρατσίστρια;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Οχι λάθος διατύπωση, οι ρατσιστές δεν βλέπουν καθαρά και σωστά, είναι αντιπαθυτικοί και χαζοί άνθρωποι, ρωτώ λοιπον κάποιος που δεν είναι ρατσιστής, π.χ. εγώ δεν είμαι ρατσίστρια αλλα αντιπαθώ τους ρατσιστές...

Τελικά είμαι ή δεν είμαι ρατσίστρια;:hmm:

Α έτσι συμφωνούμε!!! Μωρέ λες να είμαι και εγώ ρατσίστρια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγώ βρίσκω την όλη συλλογιστική λάθος...

το ξαναείπα...ρατσισμός είναι η αναίτια διάκριση...πιστεύω

το να επιλέγω με βάση κάποια αξιολογικά κριτήρια που βάζω στον ευατό μου τους ανθρώπους με τους οποίους θέλω να συναναστρέφομαι...δεν είναι ρατσισμός...είναι επιλογή...με την ίδια λογική...όποιο άτομο για τον άλφα ή βήτα λόγο δεν μας αρέσει...δεν ταιριάζουν τα χνώτα μας...φερόμαστε ρατσιστικά απέναντί του ...

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top