Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο ρατσισμός στον τίτλο και το παρακάτω εννοείται με την πιο ευρεία έννοια, του discrimination.

επειδή απ ότι φαίνεται, μάλλον δεν έχει διαβαστεί το αρχικό ποστ και δίνονται απαντήσεις βάση μόνο του τίτλου του θέματος, σας βάζω μόνο μια σειρά απ το πρώτο θέμα μπας και τουλάχιστον γίνει κάπως περισσότερο κατανοητό.
Αν τώρα θέλετε να είσαστε και 100% σωστοί στις απαντήσεις σας, καλό θα ήταν να διαβάζατε όλο το αρχικό ποστ κι όχι μόνο τη γραμμή που σας παραθέτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
άκυρο...

έχει διαβαστεί το πρώτο post και πολλά άλλα ...

με καμία "γενικότερη έννοια του discrimination" δεν θεωρείται ρατσισμός ή "discrimination" μια συνειδητή επιλογή που στηρίζεται σε αξιολογικά κριτήρια...

το να κρίνεις και να διαχωρίζεις τους ανθρώπους δεν είναι discrimination ...το να κρίνεις και να διαχωρίζεις τους ανθρώπους πριν τους γνωρίσεις βάση μιας ιδιότητας...αυτό είναι discrimination...

άρα το να λέει κάποιος ...δεν μου αρέσουν όσοι είναι βλάκες...όσους γνωρίζω και διαπιστώνω ότι για τα δικά μου κριτήρια είναι βλάκες...δεν αποτελεί discrimination...ούτε ρατσισμό ...ούτε τίποτα...

αυτή είναι η άποψη μου...κι απλά διαφωνεί με τον έμμεσο ή αμεσότερο ορισμό που δόθηκε στο πρώτο post...

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
E, τότε να αλλάξουμε τη λέξη "ρατσισμός", και όπου αυτή ας βάλουμε τη λέξη "εμπάθεια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
μπορούμε να αλλάξουμε και το θέμα επίσης!

αλλά και πάλι...αν εσύ δλδ βρίζεις παπούδες στο δρόμο (λέμε τώρα)...κι εγώ βλέποντάς το αυτό δεν γουστάρω να κάνω παρέα μαζί σου...

είμαι ρατσιστής απέναντί σου; κάνω διάκριση απέναντι σου; ή είμαι εμπαθής απέναντι σου;

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εχω απαντήσει και πιο πάνω.
Η λέξη "ρατσιστής" χρησιμοποιήθηκε ποιητική αδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ποιητική αδεία να εκφράσει τι;

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Την αντιπάθεια απέναντι σε κάποιες συγκεκριμένες πράξεις, ή συμπεριφορές ορισμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
i quit...

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
:/:

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
:eek: απίστευτο..

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
1)Τους τουρκου;
2)Την Μεραδια τον Αλβανων μεταναστων που δεν εκτιμουν το οτι ζουν στην χωρα μας, τους προσφερουμε δουλεια και τουλαχιστων μπορουν να ζησουν, μας μισουν και μας βριζουν και απο πανω..
3)τους μισελληνες (που ειναι Ελληνες), ξενολατρες κλπ που συνιθος δεν εχουν φυγει και απο το χωριο τους να δουν τι γινετε εξω απο αυτο, μονο να λενε οτι ολα ειναι θκ@τα ξερουν...
4 )τους Βλ@κ3ς που βγαίνουν στους δρόμους και σπανέ τα πάντα στο πέρασμα τους .
5)την Αμερική όχι τόσο ως χώρα και ως πολίτες αλλά λόγο της πολιτικής που ασκεί κάνοντας τον νταβατζή στης άλλες χώρες..
6)όλους τους παράνομους (παιδεραστές…δολοφόνους…έμπορους ναρκωτικών κτλ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
-2 Έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ελεος οντως, δις ελεος τα νουμερα 1 και 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ο ρατσισμός βασίζεται σε 3 προσπάθειες, οι οποίες αρμόζουν σε άτομα που στερούνται κριτικής ικανότητας. Στην Γενίκευση, στην απλούστευση και στην υπερβολή.

Είναι πολλά τα προβλήματα σήμερα και κάποιοι πρέπει να φταίνε. Οι διαφορετικοί.

Το βίντεο του Φαν τα λέει όλα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αντι-αρειανός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Αυτο το τοπικ είναι φτιαγμένο για μένα :devil:
Ξεκινάω :
- αυτους που αγοράζουν σπίτια σε δασικές ή καμμένες εκτάσει ή χτίζουν αυθαίρετα.δε σεβονται τιποτα αυτοι.
- τους κατόχους τζιπ που νομιζουν οτι είναι ανωτεροι των αλλων οδηγων, και που επισης αδιαφορουν για τους αυξημενους ριπους των οχηματων τους,
- τα ατομα της high society, και γενικα τους μεγαλομανεις. Είναι ολοι δηθεν και μου προκαλουν αναγουλα,
- τα άτομα που ακουνε σκυλαδικα. θεωρώ οτι είναι υποκουλτούρα και κατάντια.
- το άλλο άκρο, τα άτομα που θεωρούν τους εαυτούς κουλτουριάρηδες, ενώ στην ουσία είναι ψευτοκουλτουριάρηδες,
αμα θυμηθώ καμιά άλλα κατηγορία, θα τη βάλω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αρνούμαι να δεχτώ τον οποιοδήποτε ρατσισμό απέναντι σε μία εθνική ομάδα. Απλά αρνούμαι.

Δέχομαι την προκατάληψη και την επιφυλακτικότητα, αλλά αυτό είναι κάτι πιο εύπλαστο και άκακο, που επίσης μπορεί και έχει νόημα να δικαιολογηθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι είμαι ρατσίστρια όσον αφορά τα άτομα που σκέφτονται διαφορετικά από εμένα... :redface: Να το εξηγήσω καλύτερα αυτό-από την εποχή που ήμουν ακόμη στο σχολείο τα άτομα της θετικής κατεύθυνσης αντιμετωπίζαμε τα άτομα της θεωρητικής σαν ... κατώτερους. Στη σχολή συνεχίζω να βλέπω ότι εμείς οι θετικά σκεπτόμενοι έχουμε μία περίεργη αντιμετώπιση προς τους υπόλοιπους- είτε αυτοί σπουδάζουν Νομική, είτε Φιλοσοφία είτε κάτι άλλο αντίστοιχο. Δεν τους βλέπουμε ως επιστήμονες, αλλά ως κάποιους που απλά προσπαθούν να αναλύσουν τη ζωή και να εξηγήσουν τα διάφορα φαινόμενα όχι με τον τρόπο που ασπαζόμαστε εμείς (δηλαδή αποδεικνύοντάς το) αλλά με τρόπους πιο ... αμφισβητήσιμους.
Προσωπικά πάντα τα έβλεπα όλα λογικά και απόλυτα, γι' αυτό και με εκνευρίζουν πολλές φορές οι πομπώδεις λόγοι, με τις μεγάλες δύσκολες λέξεις που χρησιμοποιούνται κατα κύριο λόγο για εντυπωσιασμό του συνομιλητή. Με εκνευρίζουν οι πολιτικοί που λένε αόριστα πράγματα και δεν απαντούν συγκεκριμένα στις ερωτησεις που τους γίνονται. Γενικά, με εκνευρίζουν αυτοί που προσπαθούν να εντυπωσιάσουν με τις απόψεις τους, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχουν απόψεις!
Λίγο σκληρό αυτό, το παραδέχομαι και συγγνώμη αν θίγω κάποιον με τα όσα λέω- δεν το έχω σκοπό, πραγματικά... :redface: :( Απλά έτσι με έμαθαν να σκέφτομαι._ (:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλυψώ, μιλάς όντως για ρατσισμό, ή μάλλον -πιστεύω εγώ- για προκατάληψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top