• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ευθανασία

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Στη ζωή ερχόμαστε χωρίς να το επιλέξουμε οι ίδιοι, για να υπάρχει λοιπόν ισορροπία πιστεύω ότι πρέπει να συμβαίνει το ίδιο και στο θάνατο :yes:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Στη ζωή ερχόμαστε χωρίς να το επιλέξουμε οι ίδιοι, για να υπάρχει λοιπόν ισορροπία πιστεύω ότι πρέπει να συμβαίνει το ίδιο και στο θάνατο :yes:
Ακριβώς επειδή στη ζωή ερχόμαστε χωρίς να το επιλέξουμε οι ίδιοι ,δεν μας ρώτησε κανείς ,για να υπάρχει αντίβαρο που κάνει την ισορροπία πρέπει να συμβαίνει το αντίθετο με το θάνατο.Πρέπει τουλάχιστον να μπορούμε να επιλέξουμε τον θάνατο μας ,όταν μπορούμε.:skull:
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Επειδή όμως αυτό το "αντίβαρο" είναι μη αναστρέψιμο μιας και κανείς ποτέ δεν γύρισε από τον άλλο κόσμο, ας αφήσουμε τον θάνατο σαν κοινή όλων μας μοίρα, να έρθει αυτός να μας πάρει στην αγκαλιά του, εξαντλώντας και το τελευταίο δευτερόλεπτο ζωής.
Το να αποφασίζεις πότε και πως θα πεθάνεις δεν είναι επιλογή ταξιδιωτικού προορισμού, αλλά βιασμός της φύσης. Ας την αφήσουμε επιτέλους, τουλάχιστον σε αυτό το θέμα να κάνει την δουλειά της όπως ξέρει αυτή.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Επειδή όμως αυτό το "αντίβαρο" είναι μη αναστρέψιμο μιας και κανείς ποτέ δεν γύρισε από τον άλλο κόσμο, ας αφήσουμε τον θάνατο σαν κοινή όλων μας μοίρα, να έρθει αυτός να μας πάρει στην αγκαλιά του, εξαντλώντας και το τελευταίο δευτερόλεπτο ζωής.
Το να αποφασίζεις πότε και πως θα πεθάνεις δεν είναι επιλογή ταξιδιωτικού προορισμού, αλλά βιασμός της φύσης. Ας την αφήσουμε επιτέλους, τουλάχιστον σε αυτό το θέμα να κάνει την δουλειά της όπως ξέρει αυτή.
Δεν εννοώ να πεθαίνουμε όταν είμαστε υγιείς.Εννοώ σε βαριές και ανίατες ασθένειες , όταν δεν υπάρχει περίπτωση σωτηρίας όταν πλέον αρχίζουμε και υποφέρουμε να έχουμε το δικαίωμα να φύγουμε χωρίς να βρίζουμε τη στιγμή που γεννηθήκαμε.Να μπορούμε να φύγουμε ''γλυκά'' και όμορφα και όχι ένας βασανιστικός θάνατος να αναιρεί μια καλή ζωή.
τουλάχιστον σε αυτό το θέμα να κάνει την δουλειά της όπως ξέρει αυτή.
Αυτό είναι θεοποίηση της φύσης και δεν πιστεύω σε αυτό .
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Αγαπητή μου, ο τερματισμός του βιολογικού κύκλου δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γίνεται εκούσια, αυτό πιστεύω και νομίζω είναι πια αργά για να αλλάξω γνώμη :)
Θεός και φύση ποτέ δεν τα πήγαιναν καλά, η θεοποίηση της είναι άκυρος όρος :confused:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,342 μηνύματα.
ευθανασία και μπούρδες. Αμα δε μπορείς να εκτιμήσεις το θείο δώρο της ζωής τοτε να εχεις τα κότσια να το πετάξεις με εναν τρόπο που συνεισφέρει στην κοινωνία. Ο θάνατος δνε είναι καλός, ο θανατος είναι δυσάρεστος και λυπητερός. και το αγορι της δε λεει τιποτα και την υποστηρίζει, καλώς. Πήγαινε σε ενα παιδί που ζει σε φτωχη τριτοκοσμική χώρα κια πες του οτι οι ανθρωποι στη "λαμπρη χαρουμενη δυση" θελουν να πεθανουν γιατι "δεν ειναι χαρουμενοι" κια θα πεσει κατω γελωντας
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.
ευθανασία και μπούρδες. Αμα δε μπορείς να εκτιμήσεις το θείο δώρο της ζωής τοτε να εχεις τα κότσια να το πετάξεις με εναν τρόπο που συνεισφέρει στην κοινωνία. Ο θάνατος δνε είναι καλός, ο θανατος είναι δυσάρεστος και λυπητερός. και το αγορι της δε λεει τιποτα και την υποστηρίζει, καλώς. Πήγαινε σε ενα παιδί που ζει σε φτωχη τριτοκοσμική χώρα κια πες του οτι οι ανθρωποι στη "λαμπρη χαρουμενη δυση" θελουν να πεθανουν γιατι "δεν ειναι χαρουμενοι" κια θα πεσει κατω γελωντας
Στην περίπτωση της κοπέλας αυτής όντως θεωρώ ότι ήταν μια πολύ τραβηγμένη απόφαση, βέβαια ξέρω πολύ καλά ότι άνθρωποι με σοβαρη κατάθλιψη έχουν αυτοκτονικές τάσεις (και κάποιοι όντως το επιχειρούν), άρα είναι ασθένεις, όχι απλά "κακομαθημένοι", η κατάθλιψη έχει ολόκληρη εξήγηση από πίσω τι γίνεται στον εγκέφαλο και υπάρχει αυτή η ασθένεια.
Αναρωτιέμαι αν το σύστημα απλά ήθελε να την ξεφορτωθεί και όχι να προσπαθήσει με όλα τα μέσα να την βοηθήσει.

Στην ευθανασία συμφωνώ μόνο σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις. Κάποτε ήμουν κατά μέχρι που είδα μπροστά μου μια συγγενή να αργοπεθαίνει από ατελείωτες μεταστάσεις (μη θεραπευομενες) και να ουρλιαζει από τους πονους (κάθε τρεις ωρες της έβαζαν μορφινη), ήταν στο κρεβάτι του νοσοκομείου τον τελευταίο μήνα και απλά παρακαλούσε με κάτι ψιθύρους να πεθάνει επιτέλους.
Από τις πιο σκληρές εικόνες που έχω δει.
Εκεί ναι, θα έπρεπε να υπάρχει και στην χώρα μας.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,342 μηνύματα.
Στην ευθανασία συμφωνώ μόνο σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις. Κάποτε ήμουν κατά μέχρι που είδα μπροστά μου μια συγγενή να αργοπεθαίνει από ατελείωτες μεταστάσεις (μη θεραπευομενες) και να ουρλιαζει από τους πονους (κάθε τρεις ωρες της έβαζαν μορφινη), ήταν στο κρεβάτι του νοσοκομείου τον τελευταίο μήνα και απλά παρακαλούσε με κάτι ψιθύρους να πεθάνει επιτέλους.
Από τις πιο σκληρές εικόνες που έχω δει.
Εκεί ναι, θα έπρεπε να υπάρχει και στην χώρα μας.
Άλλο αυτό, εκεί ειμαι μαζί σου. Εαν είσαι σε σημείο να υποφέρεις καθε δευτερόλεπτο της ζωής σου και να μη μπορεις να κουνηθείς και να βαδίζεις προς σίγουρο θάνατο είμαι υπέρ και γώ. Απλα το βρισκω ξεφτίλα απο κατάθλιψη να θες να κάνεις ευθανασία. Επίσης η συγκεκριμενη λεει απο την καταθλιψη, τον αυτισμό της και το bpd της
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.
θελουν να πεθανουν γιατι "δεν ειναι χαρουμενοι"
Ίσως φταίει το νεαρό της ηλικίας σου αλλά αν δεις άνθρωπο με κατάθλιψη μπροστά σου θα καταλάβεις ότι δεν είναι "αχ δεν είμαι χαρούμενος"
Είναι πολύ βαρύ, και πολλές φορές κρυφό. Αλλά υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης, δεν πρέπει να το βάζουν κάτω έτσι απλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άλλο αυτό, εκεί ειμαι μαζί σου. Εαν είσαι σε σημείο να υποφέρεις καθε δευτερόλεπτο της ζωής σου και να μη μπορεις να κουνηθείς και να βαδίζεις προς σίγουρο θάνατο είμαι υπέρ και γώ. Απλα το βρισκω ξεφτίλα απο κατάθλιψη να θες να κάνεις ευθανασία. Επίσης η συγκεκριμενη λεει απο την καταθλιψη, τον αυτισμό της και το bpd της
Ναι όντως και εγώ θεωρώ στην περίπτωση της είναι λίγο απίθανο.
Τόσες πολλές θεραπείες υπάρχουν, πως είναι δυνατόν να μην την έπιασε ούτε μια;; Και για κατάθλιψη και για διπολική διαταραχη υπάρχουν θεραπείες. Θέλει κουράγιο και πολύ κόπο από τον ίδιο τον ασθενή.
Απλά κουράστηκε το σύστημα να ασχολείται μαζί της απ' ότι φαίνεται. Κρίμα, νέο κορίτσι.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,859 μηνύματα.
"δεν ειναι χαρουμενοι"
Μακάρι να περιοριζόταν σε αυτό η κατάθλιψη .

Οι τάσεις αυτοκτονίας είναι από τα πιο συνήθη συμπτώματα της διαταραχής , οπότε είναι απολύτως λογικό ισώς και αναμενόμενο άτομα με βαριά μορφή κατάθλιψης να επιζητήσουν την ( ανώδυνη ) ευθανασία .
Αν θες να ενοχοποιήσεις κάποιον αυτοί είναι οι γιατροί / κράτος που το επιτρέπουν , και όχι οι άνθρωποι που είναι έρμαιο της πάθησης τους . Αν και είμαι σίγουρος κάθε περιστατικό το εξετάζουν ενδομύχως και δεν δίνουν έγκριση σε οποιονδήποτε
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Στην περίπτωση της κοπέλας αυτής όντως θεωρώ ότι ήταν μια πολύ τραβηγμένη απόφαση, βέβαια ξέρω πολύ καλά ότι άνθρωποι με σοβαρη κατάθλιψη έχουν αυτοκτονικές τάσεις (και κάποιοι όντως το επιχειρούν), άρα είναι ασθένεις, όχι απλά "κακομαθημένοι", η κατάθλιψη έχει ολόκληρη εξήγηση από πίσω τι γίνεται στον εγκέφαλο και υπάρχει αυτή η ασθένεια.
Αναρωτιέμαι αν το σύστημα απλά ήθελε να την ξεφορτωθεί και όχι να προσπαθήσει με όλα τα μέσα να την βοηθήσει.

Στην ευθανασία συμφωνώ μόνο σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις. Κάποτε ήμουν κατά μέχρι που είδα μπροστά μου μια συγγενή να αργοπεθαίνει από ατελείωτες μεταστάσεις (μη θεραπευομενες) και να ουρλιαζει από τους πονους (κάθε τρεις ωρες της έβαζαν μορφινη), ήταν στο κρεβάτι του νοσοκομείου τον τελευταίο μήνα και απλά παρακαλούσε με κάτι ψιθύρους να πεθάνει επιτέλους.
Από τις πιο σκληρές εικόνες που έχω δει.
Εκεί ναι, θα έπρεπε να υπάρχει και στην χώρα μας.

''Οι άνθρωποι πιστεύουν ότι όταν είσαι ψυχικά άρρωστος, δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά, πράγμα που είναι προσβλητικό.''

Τι έχετε να σχολιάσετε ;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,205 μηνύματα.

''Οι άνθρωποι πιστεύουν ότι όταν είσαι ψυχικά άρρωστος, δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά, πράγμα που είναι προσβλητικό.''

Τι έχετε να σχολιάσετε ;

ισχύει εν μέρει, ειδικά για βαριές ψυχικές παθήσεις. αλλά τελικά ποιος μπορεί να σκεφτεί καθαρά για οτιδήποτε σε αυτό τον κόσμο; και ποιος μπορεί να σκεφτεί καθαρότερα για τον εαυτό του, αν όχι εσύ ο ίδιος; ερωτήματα που σηκώνουν πολλή κουβέντα, ανά περίπτωση. ο τρόπος που εκδηλώνει ο κάθε άνθρωπος μια ψυχική πάθηση, είναι τόσο μοναδικός, όσο αυτός ο άνθρωπος και θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά με την συνδρομή των πολύ δικών του ανθρώπων, αν έχει.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 866 μηνύματα.

''Οι άνθρωποι πιστεύουν ότι όταν είσαι ψυχικά άρρωστος, δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά, πράγμα που είναι προσβλητικό.''

Τι έχετε να σχολιάσετε ;
Τραγικό αλλά ανθρώπινο.

Ανθρώπινο γιατί ως φοιτητής ιατρικής από τα μάτια μου στις κλινικές αλλά και στη πρακτική έχουν περάσει πολλές ζωές ανθρώπων που βασανίζονται καθημερινα από μία ασθένεια χωρίς θεραπεία. Μέχρι και σήμερα μου περνάει από τα μάτια μια περίπτωση γυναίκας που δεν θα αναλύσω την περίπτωση της, θα έπρεπε να υπάρχει η ευθανασία, γιατί για τέτοιους ανθρώπους δυστυχώς ο θάνατος είναι η μόνη πηγή σωτηρίας.

Αλλά για το κορίτσι αυτό δεν έχω λόγια. Πρέπει να καταλάβουμε ωσ κοινωνία ότι η ψυχική υγεία μας είναι εξίσου σημαντική όπως και η σωματική. Το να θέλεις να τελειωσεις την ζωή σου σε τέτοια ηλικία είναι τραγικό. Χρειάζεται αρκετή σκέψη και συζήτηση γιατί φαντάζομαι το κορίτσι θα είχε και προηγουμενες εμπειρίες αυτοκτονίας αλλιώς δεν βλέπω οι γιατροί να συμφωνούν.

Αν μετά από αρκετές συνεδρίες, αυτοτραυματισμους, μη αλλαγή συμπεριφοράς δεν αλλάζει η άποψη του ατόμου τότε μάλλον έχουν φτάσει σε ένα σημείο χωρίς γυρισμό.


Από το να ζεις μια ζωή με βενζοδιαζεπινες, με σκέψεις αυτοτραυματισμου, με κατάθλιψη, μήπως το τέλος αυτής της ζωής είναι η μοναδική σωτηρία;

Είχα διαβάσει ένα βιβλίο του Σενεκα σχετικά με τον θάνατο. Σε ολοτου το βιβλίο αναφέρει ότι εμείς πρέπει να επιλέξουμε τον τρόπο που θα φύγουμε και η αυτοκτονία είναι ένα δικαίωμα μας. Με βάση τα λεγόμενα του και με αυτά που έχω δει είμαι υπέρ αλλά στο τέλος είναι επιλογή και η ελευθερία του καθενός να διαλέξει τον δρόμο του...
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.
''Οι άνθρωποι πιστεύουν ότι όταν είσαι ψυχικά άρρωστος, δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά, πράγμα που είναι προσβλητικό.''

Τι έχετε να σχολιάσετε
Θεωρώ ότι κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει δικαίωμα να φύγει με αξιοπρέπεια, αλλά απορώ ειλικρινά αν στην περίπτωση της κοπέλας εξαντλήθηκαν όλες οι διαθέσιμες θεραπείες ( που είναι πολλές), και απλά βαριοντουσαν να ασχοληθούν.
Όσο για τους ψυχικά ασθενείς... Δύσκολη κατηγορία. Και να τους πεις όχι, είναι ικανοί να πηδήξουν από μπαλκόνι.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.
Αμα δε μπορείς να εκτιμήσεις το θείο δώρο της ζωής
Η κατάθλιψη δεν ρωτάει, δυστυχώς! Είναι καρκίνος. Δεν είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν θέλουν να ζούνε, είναι ότι αρρωσταίνουν και βασανίζονται μέρα με την μέρα..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top