Ευρωεκλογές 2024

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 4 10.3%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 6 15.4%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 4 10.3%
  • Σπαρτιάτες

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Νίκη

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • Νέα Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέρα 25

    Ψήφοι: 6 15.4%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 6 15.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,101 μηνύματα.
Το Μέρα 25 λαμβάνει 22% μέχρι στιγμής, όταν σας λέω @giannhs2001 @ilias90 ότι τα μέλη του Esteki ζουν στα Εξαρχεια δεν με ακούτε. :eek: :eek:
Τα μισά μέλη γράφουν από τα Εξάρχεια και τα άλλα μισά κάνουμε εντριβές με τις κηραλοιφές του Βελό, αν λάβουμε υπόψη τα ποσοστά μέχρι τώρα.

Αν και δεν νομίζω στα Εξάρχεια να ψηφίζουν Μέρα 25 :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Τα μισά μέλη γράφουν από τα Εξάρχεια και τα άλλα μισά κάνουμε εντριβές με της κηραλοιφές του Βελό, αν λάβουμε υπόψη τα ποσοστά μέχρι τώρα.
Άστονε και θα δει τι ωραια λίπανση κάνουν οι κηραλοιφές στις 10 του μήνα, εν Χριστώ αδελφέ Ουριήλ. :bleh:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Αν και δεν νομίζω στα Εξάρχεια να ψηφίζουν Μέρα 25 :P
Ούτε εγώ το πιστεύω αλλά με έναν αναρχικό που είχα συζήτηση ΜέΡΑ25 το έρριξε. Αυτούς τους ξέρω για ΣΥΡΙΖΑ γενικά μιας που αρκετοί αλληλέγγυοι δικηγόροι του ΣΥΡΙΖΑ (και βουλευτές) στα μουλωχτά τους ξελασπωνουν όταν τους πιάνουν.

------

Πάντως για τον Βέλο. Αφήστε τις κηραλοιφές ρε. Δεν μας ενδιαφέρει αυτός. Ας κοιτάξουμε να ενισχύσουμε το ECR μπας και γίνει τίποτα εκ των έσω. Βέβαια αν η Νίκη ή οι Σπαρτιάτες προσχωρήσουν στο ID θα αξίζουν ψήφο περισσότερο.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,101 μηνύματα.
Ούτε εγώ το πιστεύω αλλά με έναν αναρχικό που είχα συζήτηση ΜέΡΑ25 το έρριξε. Αυτούς τους ξέρω για ΣΥΡΙΖΑ γενικά μιας που αρκετοί αλληλέγγυοι δικηγόροι του ΣΥΡΙΖΑ (και βουλευτές) στα μουλωχτά τους ξελασπωνουν όταν τους πιάνουν.
Γενικά ψήφιζαν Σύριζα κάποιοι με τη λογική «το λιγότερο κακό» (που θα μπει βουλή και μπορεί να χτυπήσει τη δεξιά) ενώ κάποιοι δεν ψήφιζαν καν (βασικά η ψήφος είναι μη αναρχική πράξη.) Αλλά το πιο κοντινό στον αναρχοαυτόνομο χώρο είναι -θαρρώ- το Ανταρσύα, του οποίου οι απόψεις είναι το λιγότερο εμετικές.
Πάντως για τον Βέλο. Αφήστε τις κηραλοιφές ρε. Δεν μας ενδιαφέρει αυτός. Ας κοιτάξουμε να ενισχύσουμε το ECR μπας και γίνει τίποτα εκ των έσω. Βέβαια αν η Νίκη ή οι Σπαρτιάτες προσχωρήσουν στο ID θα αξίζουν ψήφο περισσότερο.
Ναι, γενικά οφείλουμε να στηρίξουμε Ευρωσκεπτικιστικά/αντιλαθρομεταναστευτικά/συντηρητικά κόμματα. Οι Σπαρτιάτες είναι ανέκδοτο, μακάρι να μην κατέβουν καν και να απορροφήσουν τα υπόλοιπα δύο κόμματα τiς ψήφους τους. Το ιδανικό θα ήταν ένωση των συντηρητικών κομμάτων, αλλά κάτι τέτοιο είναι αδύνατον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,953 μηνύματα.
Τα μισά μέλη γράφουν από τα Εξάρχεια και τα άλλα μισά κάνουμε εντριβές με τις κηραλοιφές του Βελό, αν λάβουμε υπόψη τα ποσοστά μέχρι τώρα.

Αν και δεν νομίζω στα Εξάρχεια να ψηφίζουν Μέρα 25 :P
Στα εξαρχεια μονο μερα 25 δεν ψηφιζουν :lol:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ούτε εγώ το πιστεύω αλλά με έναν αναρχικό που είχα συζήτηση ΜέΡΑ25 το έρριξε
Οι οριτζιναλ αναρχικοι δεν ψηφιζουν καθολου στις εκλογες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Οι οριτζιναλ αναρχικοι δεν ψηφιζουν καθολου στις εκλογες.
Μην το λες, οι περισσότεροι ψηφίζουν με την λογική του λιγότερου κακού ή με την λογική των υπόγειων διασυνδέσων που έχουν με μερικούς (βλέπε ΣΥΡΙΖΑ). Το 2015 υπήρχαν γραμμές για να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ.

Ιδεολογικά απλά δεν το αποδέχονται, βασικά δεν έχω διαφορές με αυτούς στο σκεπτικό αυτό. Και εγώ ψηφίζω απλά για να ψηφίζω. Χωρίς να πιστεύω πως την αλλαγή θα την φέρουν οι εκλογές και τα κόμματα. Η αστική Ακροδεξιά αποδεικνύεται τρομερά κατώτερη των περιστάσεων στην Ευρώπη (όπως και περιμέναμε άλλως τε). Οι αλλαγές γίνονται μοναχά στους δρόμους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.
Πάντως για τον Βέλο. Αφήστε τις κηραλοιφές ρε. Δεν μας ενδιαφέρει αυτός. Ας κοιτάξουμε να ενισχύσουμε το ECR μπας και γίνει τίποτα εκ των έσω. Βέβαια αν η Νίκη ή οι Σπαρτιάτες προσχωρήσουν στο ID θα αξίζουν ψήφο περισσότερο.

Ακόμα στον Κασιδιάρη ελπίζεις? Τον έχουν εγκαταλείψει όλοι τουλάχιστον επώνυμα, ο Τέρρυ κατεβαίνει με δικό του κόμμα και η Μπέττυ που έχει βγει δημοτική σύμβουλος μαζί του διαφημίζει τον Βελόπουλο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Ακόμα στον Κασιδιάρη ελπίζεις? Τον έχουν εγκαταλείψει όλοι τουλάχιστον επώνυμα, ο Τέρρυ κατεβαίνει με δικό του κόμμα και η Μπέττυ που έχει βγει δημοτική σύμβουλος μαζί του διαφημίζει τον Βελόπουλο.
Πρώτον, δεν ελπίζω σε κόμματα. Δεύτερον, άλλο βουλευτικές άλλο ευρωεκλογές.

Στις ευρωεκλογές για εμένα σημασία έχει να ενισχύονται οι ευρωπαϊκές παρατάξεις (ECR-ID). Αν ο Κασιδιάρης κατέβει μόνος του χωρίς προοπτικές να ενταχθεί κάπου δεν θα αξίζει την ψήφο σε αυτές τις εκλογές. Ο Βελόπουλος την αξίζει λόγω του ECR.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.
Πρώτον, δεν ελπίζω σε κόμματα. Δεύτερον, άλλο βουλευτικές άλλο ευρωεκλογές.

Στις ευρωεκλογές για εμένα σημασία έχει να ενισχύονται οι ευρωπαϊκές παρατάξεις (ECR-ID). Αν ο Κασιδιάρης κατέβει μόνος του χωρίς προοπτικές να ενταχθεί κάπου δεν θα αξίζει την ψήφο σε αυτές τις εκλογές. Ο Βελόπουλος την αξίζει λόγω του ECR.

Το ίδιο είναι, οι ευρωεκλογές δεν βγάζουν κυβέρνηση αλλά στέλνουν μήνυμα. Ο Κασιδιάρης προσωπικά έχει κάνει μεγάλη ζημιά ειδικά στον χώρο που ισχυρίζεται ότι εκπροσωπεί.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Το ίδιο είναι, οι ευρωεκλογές δεν βγάζουν κυβέρνηση αλλά στέλνουν μήνυμα. Ο Κασιδιάρης προσωπικά έχει κάνει μεγάλη ζημιά ειδικά στον χώρο που ισχυρίζεται ότι εκπροσωπεί.
Εσύ την γύρισες την μπιφτέκα τελικά; Θυμάμαι παλιά υπέρ του Κασιδιάρη ήσουν. Ο Κασιδιάρης στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κάνει μεγάλη ζημιά εάν κατέβει στις ευρωεκλογές χωρίς προοπτικές να μπει στο ID. Εάν απλά κατέβει με προοπτική να είναι μη εγγεγραμμένος στο κοινοβούλιο και κόψει ποσοστά από Βελόπουλο (δηλαδή από το ECR) τότε όντως θα κάνει ζημιά.

Σε γενικό επίπεδο τι ζημιά έκανε ο Κασιδιάρης; Πριν μπει στη φυλακή ήταν ο μόνος που κατέβαζε ακόμα κόσμο στο δρόμο (σε μια εποχή όπου ο κομματικός εθνικισμός με κινηματικά χαρακτηριστικά ήταν σε αποσύνθεση μετά την ήττα της ΧΑ το 2019). Τώρα έχεις κόμματα του χώρου που εδώ και 5 χρόνια δεν έχουν κατεβάσει ούτε μια φορά τον κόσμο στους δρόμους. Ήρθε ο Ερντογάν και το μόνο κάλεσμα που έγινε ήταν από διεθνιστές. Ρεζιλίκι.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.
Εσύ την γύρισες την μπιφτέκα τελικά; Θυμάμαι παλιά υπέρ του Κασιδιάρη ήσουν. Ο Κασιδιάρης στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κάνει μεγάλη ζημιά εάν κατέβει στις ευρωεκλογές χωρίς προοπτικές να μπει στο ID. Εάν απλά κατέβει με προοπτική να είναι μη εγγεγραμμένος στο κοινοβούλιο και κόψει ποσοστά από Βελόπουλο (δηλαδή από το ECR) τότε όντως θα κάνει ζημιά.

Σε γενικό επίπεδο τι ζημιά έκανε ο Κασιδιάρης; Πριν μπει στη φυλακή ήταν ο μόνος που κατέβαζε ακόμα κόσμο στο δρόμο (σε μια εποχή όπου ο κομματικός εθνικισμός με κινηματικά χαρακτηριστικά ήταν σε αποσύνθεση μετά την ήττα της ΧΑ το 2019). Τώρα έχεις κόμματα του χώρου που εδώ και 5 χρόνια δεν έχουν κατεβάσει ούτε μια φορά τον κόσμο στους δρόμους. Ήρθε ο Ερντογάν και το μόνο κάλεσμα που έγινε ήταν από διεθνιστές. Ρεζιλίκι.

Ναι, υπέρ ήμουνα και το μετάνιωσα για το λάθος μου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Καλύτεροι είναι και οι δύο.
Στις ευρωεκλογές ο Βέλο ναι, ο Νατσιός ακόμα τίποτα.

Στις βουλευτικές, προτιμώ να το ρίξω ΚΚΕ από αυτούς τους δύο. Ο εθνικισμός είναι κίνημα των δρόμων πρωτίστως, δεν είναι για γραβάτες και ομιλίες στη Βουλή. Αυτοί οι δύο είναι πρακτικά άχρηστοι.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.
Στις ευρωεκλογές ο Βέλο ναι, ο Νατσιός ακόμα τίποτα.

Στις βουλευτικές, προτιμώ να το ρίξω ΚΚΕ από αυτούς τους δύο. Ο εθνικισμός είναι κίνημα των δρόμων πρωτίστως, δεν είναι για γραβάτες και ομιλίες στη Βουλή. Αυτοί οι δύο είναι πρακτικά άχρηστοι.

Για το ΚΚΕ έχω πει θετικά και εγώ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Αμαν! Είδηση βόμβα...


Νεος σύντροφος είσαι ρε Γιανν;
Ρεαλιστής θα έλεγα. Αν ο χώρος το μόνο που έχει να επιδείξει σε κομματικό επίπεδο είναι ο Βελόπουλος και ο Νατσιός καλλίτερα να σαρώσει η επαναστατική αριστερά (μόνο το ΚΚΕ δηλαδή). Μιλάμε πάντα για βουλευτικές. Στις ευρωεκλογές ούτε το ΚΚΕ αξίζει ψήφο, αφού δεν είναι πουθενά εγγεγραμμένο.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ρεαλιστής θα έλεγα. Αν ο χώρος το μόνο που έχει να επιδείξει σε κομματικό επίπεδο είναι ο Βελόπουλος και ο Νατσιός καλλίτερα να σαρώσει η επαναστατική αριστερά (μόνο το ΚΚΕ δηλαδή).
Γιατί καλύτερα; Τι το καλύτερο έχει το ΚΚΕ που είναι εκτός πραγματικότητας από τον Βελό; (που επίσης είναι εκτός πραγματικότητας)
 
Top