Ευρώπη, Ταξίδια, Τα Ξύδια και Backpacking!

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΚΑΛΕ, ΤΕΛΕΙΟΙ ΕΙΣΤΕ!!!:clapup:
Εδω τα μισα δεν τα ηξερα! και ειναι ολα πολυ χρησιμα! μηπως να καναμε και ενα καταλογο καπου, να ναι ολα λιγο πιο συμμαζεμενα? ολα τα χρησιμα λινκς κλπ?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ναι να κάνουμε :clapup:! Όλα όσα είπαν τα παιδιά είναι πολύ χρήσιμα και βοηθάνε πάρα πολύ κάποιον που δεν ξέρει καθόλου ;)!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έβαλα καταλόγους για φτηνά εισιτήρια και ξενοδοχεία στο πρώτο ποστ. Αν ξέχασα κάτι, στείλτε ΠΜ :) Ευχαριστείτε, παρακαλώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ! χαιρομαι που εγινε αυτο, ουσιαστικα καπως ετσι το χα στο νου μου οταν εφτιαχνα το θεμα.. ενα καταλογο με ολα τα low budget! :)


ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τιποτα καλέ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως η Easy Jet έχι τρελές εκπτώσεις μέχρι απόψε τα μεσάνυχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
να σου πω μη με πριζωνεις τωρα ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί; Έχεις ακόμα 1.5 ώρα!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
1.5? γιατι? εεε? τι λες παιδι μ τα παιξες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μέχρι τα μεσάνυχτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavriela

Νεοφερμένος

Η gavriela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
τι ν τουτο καλο μου, εισαι και παλιος εσυ! (το Ακρόπολις Express λεω!)
εγω InterRail σε 17 πολεις της Ιταλιας και λιγο πιο μετα ενα μεγαλο tour ιδιας φασης με αφετηρια την αθήνα, τελικο προορισμο την Πραγα, ενδιαμεσους σταθμους τη Θεσσαλονικη, το Βελιγράδι, τα σκοπια, χμ..Βουδαπεστη, και Πεκς!
Μετα Πραγα μερικες βδομαδες και παλι πισω απο την ιδια διαδρομη και αντιστροφα!
Καταπληκτικη εμπειρια!!!!:clapup:
Επειδή φεύγω για inter rail σε 2 εβδομάδες θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα για τα τρένα κλπ
επίσης που μπορώ να βρω καλή backpack.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επειδή φεύγω για interrail σε 2 εβδομάδες θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα για τα τρένα κλπ
Επίσης που μπορώ να βρω καλή backpack;
Πες τι θα ήθελες να μάθεις για τα τρένα να σου πούμε αν ξέρουμε. Επίσης πες μας και σε ποιες ζώνες θα πας και για πόσες μέρες.

Καλή backpack θα βρεις στα περισσότερα μαγαζιά για είδη εκδρομών και extreme sports. Είναι όντως σημαντικό να έχεις καλή backpack σε τέτοια ταξίδια γιαυτό μην λυπηθείς τα λεφτά εκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
λοιπόν παιδιά,εδώ είμαστε...!!αυτό είναι το θέμα μου!!! εδώ ανήκω.ΤΕΛΟΣ!!χαχαχαχα:D

Στα 19 μου έχω γυρίσει μεγάλο μέρος της Ευρώπης και μιλάμε πάντα για τρελές και πάνω από όλα low cost εμπειρίες. Από τα 14 μου ταξίδευα με τον σύλλογο παραδοσιακών χορών για φεστιβάλ και τέτοια έξω κι έτσι γύρισα όλη την Ιταλία(εκτός Σικελία),Γαλλία,Ελβετία,Αυστρία,Πολωνία και Τσεχία.Επίσης έχω περάσει από Γερμανία,χωρίς όμως να μείνω.
Πέραν αυτού,με την μαγεία των exchange της Ευρωπαϊκής ένωσης έχω γνωρίσει πραγματικά την Ευρώπη.Πριν μια βδομάδα γύρισα από τη μακρινή και βόρεια Λιθουανία που ήταν ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ(συνιστώ ανεπιφύλακτα παιδιά!)..Επίσης με το πρόγραμμα αυτό πήγα και Σλοβακία και Τσεχία...
Με γονείς πήγα Γαλλία...και με το σχολείο πάλι Γαλλία..
ε την Ελλάδα τη χέρσα τουλάχιστον την έχω γυρίσει όλη με γονείς κι αμάξι.από νησάκια δυστυχώς λίγα πράγματα γιατί τόσα χρόνια όλο στα εξωτερικά την έβγαζα.Επίσης έχω πάει στην Ανδαλουσία,μόνη κι έμεινα σε φίλους Ισπανούς,σε οικογένεια και περασα ΦΟΒΕΡΑ.Είναι πανέμορφη η Ανδαλουσία.το μόνο μου παράπονο είναι πως δεν πρόλαβα να τη γυρίσω όλη.
Το Ιντερέιλ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά,προσπαθώ να πείσω φίλους και γνωστούς μα κανείς δεν θέλει...
Επίσης ψήνομαι πολύ για Κούβα,με την εθελοντική εργασία που δουλεύεις δυο βδομάδες και κάθεσαι τη μια...:D
Κι ακόμη περισσότερο ψήνομαι για επιβίωση στη ζουγκλα στη Λατινική Αμερική με κόστος μόνο τα αεροπορικά μετάβασης..αλλά το κόβω χλωμό διότι θα συναντήσουμε αντιδράσεις από το σπίτι :redface:
όποιος έχει καμιά καλή και τρελή-τρελότατη ιδέα για Χριστούγεννα ας την πετάξει,κι εγώ είμαι μέσα!!!! :clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki987654321

Νεοφερμένος

Η maraki987654321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
γεια και χαρά! οκ, ξέρω πως το θέμα είναι παλιό, αλλά το βρήκα και τρελάθηκα με όλες αυτές τις καινούριες πληροφορίες. Και γενικά νιώθω τέλεια γιατί τις τελευταίες δύο ώρες που διάβαζα τα ποστς σε αυτό το θρεντ ανακάλυψα πως δεν είμαι η μόνη τρελή. το κακό είναι πως δεν έχω κλείσει καν ακόμα τα 18, οπότε δεν έχω πολλές ελευθερίες. γενικά όμως κάνω ότι μπορώ. πάντως υπόσχομαι στον εαυτό μου, πως μόλις ενηλικιωθώ, θα γυρίσω όλη την ευρώπη με interRail, θα γνωρίσω καινούριους ανθρώπους με couchsurfing, θα μείνω σε φθηνά hostels, θα γυρίσω ολόκληρες πόλεις με ένα σακίδιο στην πλάτη και θα κάνω πολλές τρέλες σε εντελώς χύμα καταστάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
αχ! και τα σκέφτομαι αυτά και λέω να ξεκινήσω όσο το δυνατόν πιο σύντομα :)...δεν ήξερα τρόπους για το πως να αρχίσω, αλλά όσα διάβασα από τις δικές σας εμπειρίες με βοήθησαν ;) και ανυπομονώ για τις δικές μου,σε χύμα κατάσταση διακοπές :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πάντως υπόσχομαι στον εαυτό μου, πως μόλις ενηλικιωθώ, θα γυρίσω όλη την ευρώπη με interRail, θα γνωρίσω καινούριους ανθρώπους με couchsurfing, θα μείνω σε φθηνά hostels, θα γυρίσω ολόκληρες πόλεις με ένα σακίδιο στην πλάτη και θα κάνω πολλές τρέλες σε εντελώς χύμα καταστάσεις!



:clapup: Πω πω τι ωραία! Είχα δει μια ταινία πρόσφατα σχετική... Να δεις πως λεγόταν.


Α, ναι. "The Hostel"
Kαλή διαμονή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
:clapup: Πω πω τι ωραία! Είχα δει μια ταινία πρόσφατα σχετική... Να δεις πως λεγόταν.


Α, ναι. "The Hostel"
Kαλή διαμονή :)

Πφφφ μην τον ακούς μαναράκι...
Μεγαλώνει ο στριμμένος και φοβάται όλο και πιο πολύ.
Να ταξιδέψεις.
Θα δεις και θα μάθεις πράγματα που ούτε τα φανταζόσουν.
Απλά να θυμάσαι να κρατάς τα μάτια σου ανοιχτά.Και να προσέχεις τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μεγαλώνει και...




...και χάνω ευαισθησία (που ποτέ δεν είχα και πολλή) και γίνομαι και αδιάφορος (που ποτέ δε με ένοιαζε και τόσο). Κοινώς, φακ. Εγώ είμαι που γίνομαι ικανός, λίγο και ακόμα περισσότερο, όσο ο χρόνος φθείρει, να ανοίξω δικό μου χόστελ.




Υγ. Να ταξιδέψεις βρε συ πωσελένε. Να δείς μέρη μακρινά και ανθρώπους ξένους.
Και μετά να γυρίσεις να μας πείς κατά πόσο εσύ η ίδια έγινες καλύτερη.
Γιατί υπάρχει ένα μυστικό που δεν το λέει κανείς εκτός από τους φτωχούς λογοτέχνες.
Το μακρινό είναι ένα ακόμα κοντινό και ο ξένος είναι ένας ακόμα εσύ.
Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά γι' αυτό. Έτσι, αδιάφορα ομοιοτροπος, είναι ο κόσμος μας.
Ο Κόσμος μας δηλαδή, το Σύμπαν ολάκερο, είναι μια ομοιόμορφη αδιαφορία προς κάθε κατεύθυνση.
Δεν είναι κάτι μαγικό;
Δεν θα μπορούσα να ζήσω πουθενά αλλού (punintended).






υγ3.

Θα δεις και θα μάθεις πράγματα που ούτε τα φανταζόσουν.

Nταξ ρε συ... Ανακαλύφθηκε και η τηλεόραση με το discovery channel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
...και χάνω ευαισθησία (που ποτέ δεν είχα και πολλή) και γίνομαι και αδιάφορος (που ποτέ δε με ένοιαζε και τόσο). Κοινώς, φακ. Εγώ είμαι που γίνομαι ικανός, λίγο και ακόμα περισσότερο, όσο ο χρόνος φθείρει, να ανοίξω δικό μου χόστελ.

Δε σου φταίω εγώ καλέ μου αδιάφορε,ούτε η πωσελένε,για την τροπή που πήρε η πορεία της ζωής σου.

'Αλλοι ταξιδεύουν κινούμενοι με πλοία,λεωφορεία,αεροπλάνα.
Άλλοι καταπίνοντας χάπια.
Άλλοι ταξιδεύουν απλά καθισμένοι στην καρέκλα κοιτώντας το λευκό τοίχο.
Άλλοι κοιτώντας έξω από ένα παράθυρο.
Όλοι μπορούν να κάνουν το γύρο του κόσμου....

Υγ. Να ταξιδέψεις βρε συ πωσελένε. Να δείς μέρη μακρινά και ανθρώπους ξένους.
Και μετά να γυρίσεις να μας πείς κατά πόσο εσύ η ίδια έγινες καλύτερη.
Γιατί υπάρχει ένα μυστικό που δεν το λέει κανείς εκτός από τους φτωχούς λογοτέχνες.
Το μακρινό είναι ένα ακόμα κοντινό και ο ξένος είναι ένας ακόμα εσύ.
Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά γι' αυτό. Έτσι, αδιάφορα ομοιοτροπος, είναι ο κόσμος μας.
Ο Κόσμος μας δηλαδή, το Σύμπαν ολάκερο, είναι μια ομοιόμορφη αδιαφορία προς κάθε κατεύθυνση.
Δεν είναι κάτι μαγικό;
Δεν θα μπορούσα να ζήσω πουθενά αλλού (punintended).

....Εσύ όμως έχεις ξεχάσει τι πάει να πει "ταξιδεύω".Έχεις χάσει τη μαγεία,ρε συ αναίσθητε.
Χαραμίστηκες στον προορισμό.
Δε φταις απαραίτητα εσύ.Καμιά φορά στα ταξίδια μας,δε συναντάμε τους σωστούς ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Nταξ ρε συ... Ανακαλύφθηκε και η τηλεόραση με το discovery channel.
Μιλάμε σοβαρά; Σε μια νέα κοπέλα τις προτείνουμε αντί για ταξίδια να ... βλέπει discovery channel; Και αυτό γιατί; Μήπως πάθει τίποτα κακό; Μπορεί κάποιος να μου πει πόσα ανθρώπινα πράγματα θα πάψουμε να τα κάνουμε λόγω φόβου; Τι άλλο θα κάνουμε για τον φόβο; Είναι αρρώστια αυτό. Σε ένα νέο άνθρωπο του προτείνουμε να μην ανοίξει τα φτερά του και πετάξει, αλλά αντίθετα να μπαστακωθεί στον καναπέ μόνο και μόνο μην πάθει κάτι. Ναι ρε παιδιά υπάρχουν ανώμαλοι άνθρωποι εκεί έξω, υπάρχουν άνθρωποι σε βιάζουν και σε περιλούζουν με βενζίνη και σε καίνε. Ωστόσο αναρωτιέμαι διάφορα, καταρχάς αυτοί οι ανώμαλοι ήταν περισσότερο του discovery channel ή των ταξιδιών; Επίσης τι τους εμποδίζουν να σου επιτεθούν στην πόλη σου; Τι ώρα που πηγαίνεις στο supermarket;

Υπάρχουν χιλιάδες κίνδυνοι εκεί έξω, είναι λογικό να φοβόμαστε. Αλλά δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε κάθε φόβο & κίνδυνο. Ακόμη και αν περάσουμε το υπόλοιπο της ζωής μας μέσα στο σπίτι, ο σχιζοφρενής δολοφόνος μπορεί να μας χτυπήσει την πόρτα. Ακόμη και αν την κατοικία μας την εξοπλίσουμε με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας και την ισχυρότερη ομάδα security. (Προσωπικά αν "φύλαγα" κάποιον τόσο υποχόνδριο άνθρωπο σίγουρα θα έμπαινα στον πειρασμό τα βράδια να τον πειράζω, είτε με περίεργες μουσικές και ήχους είτε με άλλες αυτοσχέδιες φάρσες). Δεν μπορούμε να ζούμε με ασφάλεια. Όσο αυξάνουμε την ασφάλεια τόσο μειώνουμε την ζωή. Όσο αυξάνουμε την ζωή, τόσο μειώνουμε την ασφάλεια. Η ζωή εμπεριέχει το ρίσκο, ακόμη και το θάνατο. Δεν μπορείς να βάλεις την ζωή και τον θάνατο σε ένα τραπέζι. Εκεί που τελειώνει η ζωή, αρχίζει ο θάνατος και εκεί που αρχίζει η ζωή τελειώνει ο θάνατος. Είναι το ίδιο και αυτό. Σαν την ήμερα και την νύχτα. Ακόμη και αν φυτοζωεί κάποιος, έτσι ώστε να μειώσει το ρίσκο, θα πεθαίνει. Μάλιστα αργά και βασανιστικά. Σε αυτόν ακόμη η ζωή του θα είναι αργή και βασανιστική. Είναι χαζός ο φόβος για της ζωής. Για να προστατευτείς από τα ρίσκα της ζωής ο μοναδικός τρόπος είναι φτάσεις μια ώρα αρχύτερα στον θάνατο ... αλλά ακόμη και εκεί κάτι μπορεί να πάει στραβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top