Ευφυΐα - λογική - κρίση - ωριμότητα

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
λογική είναι να ξέρει ο καθένας έστω και θεωρητικά τη σωστη λύση, το καλυτερη επιλογη.Λογική μπορεί να έχεις γιατί διαπαιδαγωγήθηκες με υποδομή και βαθος πχ.
Ωριμότητα είναι η δύναμη να εφαρμόσεις τη λογική στη ζωη σου.Τις ήδη γνωστες λύσεις να μπορείς να τις κάνεις πράξη ανεξαρτήτως άλλων παραμέτρων.

Το ίδιο και κριση. Ειναι η δυνατότητα να επιλέγεις το σωστό σε άμεσα ζητήματα.
Που είναι το ενδιαφέρον?
πχ να είσε ενας λογικότατος άνθρωπος και να φερθείς σε κάποιο ζήτημα ανώριμα ενδεχομένως για αισθηματικους λόγους.
Την ευφυια δεν την ανακατευω με τις υπόλοιπες έννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
@ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (έχω πρόβλημα με τις παρενθέσεις)
Πολύ απλό παράδειγμα ωριμότητας:
Να έχεις μία σχέση με έναν άνθρωπο και να τον παντρευτείς (Δύση)
Στην ανατολή η πολυγαμία επιτρέπεται( ή τουλάχιστον επιτρέπονταν) και είναι κάτι ώριμο και αποδεκτό...

Στην δικιά μας κοινωνία κατακριτέο όμως...

Η ευφυΐα πάλι έγκειται από τι έχεις να αντιμετωπίσεις...
Ευφυής είναι κάποιος που αριστεύει σε μια σχολή ή έχει να δείξει ένα πλούσιο ερευνητικό έργο π.χ....
Ευφυής είναι και κάποιος που σε ένα δύσκολο επάγγελμα αλλά όχι και τόσο in :P έχει καταφέρει να επιβιώσει...

Οι ορισμοί έτσι κι αλλιώς είναι γενικοί δεν νομίζεις;(ψάξε να βρεις πόσοι ορισμοί έχουν γραφτεί σε επιστημονικό επίπεδο ;))
Και το πως το βλέπει ο καθένας από πρακτικής μεριάς- εννοώντας στην καθημερινή ζωή- είναι for me ως ένα σημείο υποκειμενικοί....

Μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό;
Το πρακτικό της υπόθεσης για μένα είναι ότι οι περισσότερες περιπτώσεις εξηγούνται 100% αν γνωρίσουμε το παιδικό περιβάλλον του ατόμου που ερευνούμε

Εννοώ τι ακριβώς εξηγείται;
Και τι ακριβώς πρέπει να γνωρίζουμε;


Και μιας και με έπιασε η πολυλογία μου :P
Υπάρχουν σταθμισμένα τεστ που μετρούν την ευφυΐα αλλά δεν νομίζω ότι ο Λόρι ζητά έτσι κι αλλιώς αυτό αλλά πως το βλέπουμε εμείς in real life :)
Αν κάνω λάθος plz διορθώστε με :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Vkey
το παράδειγμα Ανατολής - Δύσης δεν χρειαζόταν (αν απευθυνόταν σε μένα). Αυτα που είχες ήδη πει ήταν σωστά αλλά θεώρησα ότι γενικολογούσες.

Για το τί πρέπει να γνωρίζουμε για κάποιον ώστε να εξηγήσουμε (= να βρούμε τις αιτίες εννοώ, τί άλλο;) τη συμπεριφορά του... τα πάντα. Κάθε τι λιγότερο θα μας απέκρυπτε κομμάτια αλήθειας. Το ότι είναι ανεφάρμοστο κάτι τέτοιο πρέπει απλά να μας κάνει "αγνωστικιστές" στην όποια κρίση μας, δλδ να το ψάχνουμε μέχρι αηδίας πριν καταδικάσουμε στην συνείδηση ή τα δικαστήριά μας κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

member-me

Νεοφερμένος

Η member-me αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευφυια και παραλογισμος...νομιζω οτι ειναι ο πιο συχνος συνδυασμος.Σχεδον ολοι -αν οχι ολοι- οι μεγαλοι καλλιτεχνες,φιλοσοφοι,επιστημονες φλερταραν συστηματικα ή ειχαν μονιμη σχεση με την τρελα.
Ηταν ανθρωποι που αγγιζαν τα ανωτερα επιπεδα αντιληψης ,συνειδησης,αναλυτικης και συνθετικης ικανοτητας και στην προσωπικη τους ζωη ηταν απροσαρμοστοι,αντικοινωνικοι,τρελοι ή παλιοχαρακτηρες.
Εμεις οι κοινοι θνητοι με τα μικρα ή μεγαλα ταλεντα παιζουμε στο λιγο απο ολα.Το ''λογικος,ευφυης ή ωριμος''- απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιος επισημος πινακας να παμε να μετρηθουμε-αξιολογειται με βαση τα συμβατικα κτιτηρια της εποχης και του περιβαλλοντος μας.Δεικτης μας ειναι η κοινη γνωμη,ο θλιβερος μεσος ορος....αντε και η υποκειμενικη μας κριση.
Διαβασα καπου:Οι αλλοι λειτουργουν σαν καθρεφτες για μας.Μας βοηθουν να ορισουμε το ρευστο περιγραμμα του εγω μας,βλεποντας τηναντανακλαση του εαυτου μας στα ματια τους.Τι γινεται ομως οταν ο αλλος διαστρεβλωνει-παρερμηνευει την εικονα του εαυτου μας ,λογω της αδυναμιας ή της αρνησης του να τη συλλαβει?Ε?
Το ανακατεψα αρκετα το θεμα...ή παιρνει κι αλλο???:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υφυια και παραλογισμος...νομιζω οτι ειναι ο πιο συχνος συνδυασμος.Σχεδον ολοι -αν οχι ολοι- οι μεγαλοι καλλιτεχνες,φιλοσοφοι,επιστημονες φλερταραν συστηματικα ή ειχαν μονιμη σχεση με την τρελα.
Ηταν ανθρωποι που αγγιζαν τα ανωτερα επιπεδα αντιληψης ,συνειδησης,αναλυτικης και συνθετικης ικανοτητας και στην προσωπικη τους ζωη ηταν απροσαρμοστοι,αντικοινωνικοι,τρελοι ή παλιοχαρακτηρες.


Ο έντισον ,ή ο αινσταιν και οι άλλοι μεγαλοι επιστημονες δεν ήταν μουρλοι ,και είχαν και καλο χαρακτηρα πολλοι..... και βοηθησαν φιλανθρωπικα και είπαν μεγαλες σοφιες...Μην τα ισοπεδωνουμε όλα...
'Οποιος διαφερει απο τη μεγαλη μαζα δε σημαινει ότι είναι και τρελος και παλιοχαρακτηρας απαραιτητα...
Το "όσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" το ξερεις?:P-δεν το λεω προσωπικα σε εσενα,αλλα γενικα,υπαρχει ζηλια ,άγνοια ,φοβος, και άλλα τετοια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ωραίο θέμα!
Η φράση «Νέος μπορεί να είσαι μόνο μια φορά. Ανώριμος μπορεί να είσαι για πάντα» μου δημιούργησε κάποιες σκέψεις και εφόσον βρήκα σχετικό θέμα, θα με ακούσετε. :P

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιοι παράγοντες παίζουν ρόλο για το χαρακτηρισμό ενός ανθρώπου ως ώριμου και πως αυτή η ωριμότητα γίνεται ορατή από τρίτους. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Κι άλλο θέμα για την ευφυια ? :hmm:


Τεςπα , ωραία τα λέτε δεν μπορώ να πω , ας βάλω κι εγώ κάτω τα μπακαλόχαρτά μου να τα
εξηγήσω σε απλά λαικά

Το οικοπεδάκι που κληρονομείς .
Άλλος κληρονομεί 100 μέτρα κι άλλος 1 στρέμμα .
Τι να κάνουμε ?

μας αρέσει δεν μας αρέσει τα παράπονα στους προγόνους μας .
Άλλος βέβαια θα χτίσει παράγκα στα 100 μέτρα κι άλλος θα σηκώσει 8οροφη πολυκατοικία .
Πάντως μεγαθήριο δεν θα χτίσει .




.....μου καταδικασμένη !:P


Η διαδικασία που ωριμάζει ( αν θυμάμαι καλά )
γύρω στην προεφηβεία μέσα από την οποία μπορείς να κάνεις συνεπαγωγές .
Από τις πιο απλές μέχρι τις πιο σύνθετες .



( να δεις που δεν θυμάμαι καλά , αλλά μη βαράτε , εγώ και η λογική δεν συναντηθήκαμε ποτε ! )

Μακρόπουλος δε γκρέιτ . :P


Είναι να μην σε πιάσει βασικά , γιατί μετά δεν σε αφήνει .
Διότι εκεί αρχίζουν και μπουκάρουν εκτός όλων των άλλων και οι συναισθηματικοί παράγοντες ,
γι αυτό συχνά δεν είναι ξεκάθαρη .
Εκτός αν την ποτίσεις με οινόπνευμα . Εκεί τα βλέπεις όλα καθαρά σαν γυαλί , … χικ !


....γκρίζοι κροτάφοι , θεληματικό πηγούνι , φαρδιές πλάτες .....



ουπς σόρι ! παρασύρθηκα :P


Ωριμότητα λοιπόν ..
Η αγαπημένη καραμέλα των ηλικιακά μεγαλύτερων .
Ο μόνιμος θυμός των εφήβων όταν τους αποδίδουν έλλειψή της .
Θεωρητικά αρχίζεις να την αποκτάς μετά από αρκετές εμπειρίες και βιώματα , αλλά και πάλι
δεν είναι σίγουρο .
Γιατί εκεί εκτός από το οικόπεδο που κληρονομείς , μπαίνει και του διπλανου το οικοπεδο ,
του γείτονα η κατσίκα , πόσες κατσίκες σε παράτησαν στη ζωή σου , πόσα μοσχάρια σε αγάπησαν ,
και τόσα τόσα άλλα …..
Είναι από τις έννοιες που χωράνε πολύ νερό στο κρασί τους
κι εγώ για την ώρα πίνω ρακόμελα, οπότε …:D


Θα σου φέρω ένα παράδειγμα... λογομαχούμε για κάτι... και εσυ για να μην γίνει μεγάλος καβγάς φεύγεις για να ηρεμίσεις... για σενα αυτό είναι το λογικό και το σωστό... γιατι ξέρεις τον εαυτό σου και ξέρεις πως αν μείνεις μπορεί να πεις άσχημες κουβεντές... εγώ από την αλλη είμαι από τους ανθρώπους που θέλουν να λύνουν το οτιδηποτε εκείνη την στιγμή... γιατί μπορεί να θέλω απαντήσεις και εσύ μου τις στερείς.... το να σηκωθεις να φύγεις για μένα είναι παράλογο... για σένα όμως είναι λογικό... είναι κανένας από τους δυο μας αντικειμενικά ανώριμος γι αυτές τις αντιλήψεις
…. Και μου τη σπάει , και της τη σπάει και πολεμος αρχινάει …



αυτό πάντως δεν έχει να κάνει με κρίση και λογική

έχει να κάνει με κείνο το σαρκοβόρο τέρας που λέγεται εγωισμός .
Φεύγω πρώτη λοιπόν , για να έχεις να μου λες ....:P


Τροφή για σκέψη: είχα ακούσει ότι ο Μότσαρτ μέχρι τα 30 του έπαιζε με παιδικά αυτοκινητάκια. Ό,τι τού έχει λείψει του καθενός μας..
Απογονος του σαλιέρη ? :P



Τροφή για φτύσιμο :
Κι εγώ έχω δει 8χρονο να μιλάει και να αγορεύει σαν 60χρονος διεθυντής αστυνομικού τμήματος .
Μάντεψε τι θεωρεί η πλειοψηφία ως «φυσιολογικό» , γιατί εδώ εισβάλλει κι αυτή η έννοια , από
δίπλα μας την πέφτουν οι ίντιγκο , κάτι έρευνες που ακυρώνουν κάτι άλλες έρευνες , που ήρθαν
για να ακυρώσουν τις προηγούμενες έρευνες .

Για να καταλήξουμε φυσικά πως : το δίκιο της πλειοψηφίας είναι μια φευγαλέα πλάνη !
και πως όλα είναι ατμός ....

Αυτά ! Αρκετά σοβάρεψα απόψε πάω ν' απαντήσω στο τεστ της ΣταχτοΜπούτας :):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
είναι κουραστικό να προσπαθεί κάποιος να εξηγήσει όσα θα πρέπει να μάθει μέσα απο την ζωή
δεν αποκωδικοποιούνται τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η λογικη συνδέεται άμεσα με την εξυπνάδα.Εξαρτάται απο κάποιον σε πόσο βαθμό την χρησιμοποιει και πως αξιολογει τα δεδομένα μιας κατάστασης που εχει μπροστα του.Νομίζω ότι όλα συνδυζονται αλλα θα πρέπει κάποιος να διαπιστωσει την λογική και την Εξυπναδα μεσα απο τις επιπτώσεις μιας επιθετικότητας και εντασης και καταστασης.Ανάλογα και του κατα πόσο λογικος είναι κάποιος βλέπει τα γεγονότα και τις περιστάσεις της καθημερινότητας με απλότητα και με Ηρεμία.

Η ωριμότητα που μπορεί να αναδείκνυει κάποιος ειναι απο τις ικανότητες που διαθετει και πως επιλέγει να τις χρησιμοποιεί.Η εξυπνάδα είναι και στο θέμα της Ηθικής.Θέλω να πω ότι αν εχει κάποιος την ικανοτητα του λόγου ωστε να αποτρέψει εναν τσακωμο χωρίς να προβάινει σε ακρότητες αλλα εχει εναν ιδιαιτερο τρόπο επικοινωνίας και άποψης ωστε να προσπαθεί με την λογική να δείξει τα δεδομένα μιας κατάστασης τότε νομίζω ότι και αυτη η πραξη της ΗΘικής Αρετής είναι μιας αποδειξη εξυπνάδας.Εχει μια ιδιαίτερη ικανότητα να εκφράζει απόψεις τέτοιες ωστε να αποτρεπει τις ακρότητες και να μην μπαίνει σε φαύλο κύκλο βίας.

Γνωρίζουμε επιπλέον απο την καθημερινότητα οτι υπάρχουν Ανθρωποι που με την συμπεριφορα τους αλλοτε δημιουργούν ενα κλίμα διασκέδασης και άλλοτε προκαλούν με τις Αποψεις τους και το αποτελέσμα είναι να προκαλείται ενας τεραστιος ξεσηκωμος μεταξύ αυτου που λέει τις σαχλαμάρες και της παρέας του και αυτού που δεχεται τις Αποψεις και τις Εξυπνδες και της παρέας του.Μπαινει αυτός που δέχεται την πρόσβολή στο φαύλο κύκλο βίας με αποτέλεσμα να υπάρχουν έντονοι ξυλοδαρμοί και βιαίτοτητες.

Σε περίπτωση που κάποιος δέχεται προκλητική και επιθετικη αντίδραση θα πρέπει να αξιοποιεί την Λογική και να αντιδράει χωρις Οργη και επιθετικότητα αλλα με εξυπνο τρόπο ομιλίας.Επιπλέον η ικανότητα του να ηρεμείς καποιον Οξυθυμο ανθρωπο που εύκολα τσακώνεται με βάση την λογική και με την αναφορα που θα του κάνεις στις επιτπώσεις μια πράξης μπορεί ευκολα να αντιλαμβάνεται το λάθος του και να προσπαθει κάνοντας άλλες επιλογες να συμπεριφέρεται με περισσότερη σύνεση.

Επιπλέον οσον αφορά την Ηθική εξυπνάδα με την σωστη χρήση της λογικής όταν ενας Ανθρωπος καταλαβαίνει σε ακρίβεια τα συναισθηματα και τις επιλογές του άλλου χωρίς βέβαια να κρίνει αλλα να νουθετεί και να προσπαθεί να δείχνει τον σωστο δρόμο και να δίνει σαφείς απαντήσεις είναι η πιο μεγάλη ικανότητα που μπορει να βοηθησει στην Ζωή αρκετων Ανθρωπων,οι οποίοι αντιμετωπίζουν τον Φόβο και την αγωνία της Καθημερινότητας.

Τετοιοι Ανθρωποι υπάρχουν και ευτυχως που υπάρχουν και βοήθούν στους Αγωνες και στην Ζωή πολλών Ανθρωπων.Δίνουν κουράγιο και ενισχύουν τους Ανθρωπους που είναι πεσμένοι συναισθηματικά οι οποίοι δεν εχουν την ικανότητα και την δυνατότητα να συνεχίζουν στις προκλησεις και στις περιστάσεις της Καθημερινότητας.

Η ψυχολογία των Ανθρωπων που αντιμετωπίζουν σε ένα μεγάλο ευρος της Ζωής τους δυσκολίες παραπάνω απο το όριο θα πρεπει να παιρνουν κουράγιο και δύναμη από τους Ανθρώπους και απο προσωπικότητες που προσφέρουν Χαρα,κουράγιο,Αποφασιστικότητα,ελπίδα και δύναμη στον κόσμο.Τετοιοι Ανθρωποι που με τις επικοινωνιακες τους δεξιότητες επηρεάζουν με θετικό τρόπο την Ζώη των άλλων Ανθρωπων και τους απαλλάσουν σε μεγάλο βαθμό απο το βάρος των προβλημάτων τους αποτελούν βασικά στοιχειά και βοιηθητικοί παραγοντες της Κοινωνίας.

Οταν κάποιος έχει την Ωριμότητα και την σωστή λογική να καταλαβαίνει και να ακούει τα προβλήματα των άλλων χωρις να υποτιμαει και να ειρωνεύεται τις οποιες δυσκολίες περνάει κάποιος ειναι αποδειξη ότι εξυπνος και η ευφυής.

Η Ευφυϊα,η λογική, η κρίση και η Ωριμότητα όταν συνδυαζονται αρμονικά σε επιπεδο Ηθικής και συναισθήματος τοτε καταφέρνει ο Ανθρωπος να ανεβαίνει σε υψηλά επίπεδα Αρετής και να βελτιώνεται όλο και περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η Ευφυϊα,η λογική, η κρίση και η Ωριμότητα όταν συνδυαζονται αρμονικά σε επιπεδο Ηθικής και συναισθήματος τοτε καταφέρνει ο Ανθρωπος να ανεβαίνει σε υψηλά επίπεδα Αρετής και να βελτιώνεται όλο και περισσοτερο.
ναι αλλα αυτο ειναι σπανιο δυστυχως
γιαυτο ολο βλεπουμε εξυπνους ψωναρες
παρα ταπεινα σπουδαια μυαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι αλλα αυτο ειναι σπανιο δυστυχως
γιαυτο ολο βλεπουμε εξυπνους ψωναρες
παρα ταπεινα σπουδαια μυαλα


Εξυπνος και ψωνάρα δεν γίνεται.Βλάκας ναι αλλα ποτε εξυπνος.

Οποιος αποβλέπει στην στασιμότητα της προόδου και στον εξευτελισμό του άλλου μονο έξυπνος δεν είναι.

Ο Χριστός κάτι ήξερε όταν μίλησε για ταπείνωση.Λες αυτός που είναι ο Θεός να μην ξέρει τι λέει?Ετσι γινόμαστε έξυπνοι και βλετιωνόμαστε.

Αλλοι θεωρούν την έλλειψη Αρετης και την Υβρι εξυπνάδα :whistle: Οταν λέμε οτι η Ανθρωπινη βλακεία δεν έχει όριο να τον ακούς τον Αϊνστάιν. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εξυπνος και ψωνάρα δεν γίνεται.Βλάκας ναι αλλα ποτε εξυπνος.
νομιζει οτι ειναι εξυπνος
εχουμε γεμισει απο δαυτους στην παρακμιακη κοινωνια που ζουμε
πραγματικα φωτισμενα μυαλα δεν βλεπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μια χαρά γίνεται έξυπνος και ψωνάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια χαρά γίνεται έξυπνος και ψωνάρα.

Να σου πω την αλήθεια εχεις καποιο δίκιο.Και εγω ενας απο αυτούς είμαι.Βεβαια το θέμα είναι ότι κάποιοι το καταλαβαίνουν,ενω κάποιοι άλλοι δεν το έχουν καταλάβει.Πως γίνεται αυτό αγνωστο :D :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνουν πως είσαι έξυπνος ή πως είσαι ψωνάρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνουν πως είσαι έξυπνος ή πως είσαι ψωνάρα?

Να σου πω την Αλήθεια αυτο δεν εξαρτάται απο εμενα να σου απαντήσω αλλα εξαρτάται απο τον βαθμο λογικής και κρίσης του αλλου και το τι θεωρει κάποιος λογικη και εξυπνάδα ανεξάρτητα απο το ποια ειναι η πραγματικότητα και η Αλήθεια.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κατάλαβα, και τα δύο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlektrologos

Νεοφερμένος

Ο Hlektrologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
'Αν μου επιτρέπεται θα "πιαστώ" από τον τίτλο της εβδιαφέρουσας συζήτησης και να τον αντιστρέψω....πιστεύω οτι χρείαζεται ωριμότητα για να κρίνεις πίο σωστά τα "πράγματα" που αντιμετωπίζεις ,η οποία ωριμότητα έρχεται με την εμπείρια. Ακολουθεί η λογική σαν επακόλουθω της εμπειρίας και στο τέλος μετρίεται η ευφυία(λίγο σκληρό αλλά έτσι την κατανοώ σαν μονάδα μέτρησης). Τι να την κάνεις την ευφυία εάν δεν έχεις βίωσει καταστάσεις ψυχοσυναισθηματικές ή δεν "δουλεύεις με τον εαυτόσου κάθε μέρα. Ο ιδανίκος συνδιασμός τον παραπάνω είναι το ιδανικότερο ταξίδι για την "Ιθάκη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατάλαβα, και τα δύο. :P

χα χα επειτα απο το τεστ προσωπικότητας βγηκαν τα αποτελέσματα. :P Η χαριτωμένη και υγιής τρέλα δεκτή :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Αν μου επιτρέπεται θα "πιαστώ" από τον τίτλο της εβδιαφέρουσας συζήτησης και να τον αντιστρέψω....πιστεύω οτι χρείαζεται ωριμότητα για να κρίνεις πίο σωστά τα "πράγματα" που αντιμετωπίζεις ,η οποία ωριμότητα έρχεται με την εμπείρια. Ακολουθεί η λογική σαν επακόλουθω της εμπειρίας και στο τέλος μετρίεται η ευφυία(λίγο σκληρό αλλά έτσι την κατανοώ σαν μονάδα μέτρησης). Τι να την κάνεις την ευφυία εάν δεν έχεις βίωσει καταστάσεις ψυχοσυναισθηματικές ή δεν "δουλεύεις με τον εαυτόσου κάθε μέρα. Ο ιδανίκος συνδιασμός τον παραπάνω είναι το ιδανικότερο ταξίδι για την "Ιθάκη".

Οσον αφορά αυτο που λές φίλε μου εξαρτάται και απο τις παραμέτρους των καταστασεων.Μπορεί αυτο που λες να εχει μια λογικη σειρά αποδεικτικων καταστασεων.Αλλα υπαρχουν και φορες που ξεκιναει κάποιος με διαφορετικά συμπεριφορικά στοιχεία.Καποιος ξεκινάει απο την Ευφυϊα όπως λέει ο τίτλος και να φτασει στην ωριμότητα οπου αμεσως επερχεται και η λογική.

Ενα Παραδειγμα ας πούμε λέγοντας πως οι πυρηνικοι και φυσικοι επιστημονες βλέποντας το μεγεθος της γνώσης της Φυσης και το πως αξιοποιουν τα οπλα και τα μηχανήματα που δημιουργούν έχοντας την σκεψη οτι μπορεί κάποιος να κανει καταχρηση των όπλων και να προκαλέσει τεράστια ζημια στην Φυση οπως είδαμε απο τα φανερα αποτελέσματα της Χιροσίμα και του Τσέρνομπιλ μπορεί να καταλάβει ο Ανθρωπος ότι οι αμεσες καταστροφικές επιπτωσεις βλάπτουν πλανήτη και άλλες εκατομμύριες ζωές που θα προκυψουν απο μια τετοια ζημιογονα και κοσμική επίθση και να αναπτυξει απότομα την λογική του ικανότητα.

Βέβαια δεν μιλάμε για το αποτελεσμα μετα την πράξη αλλα αναφέρω πως και η προνοηση του Ανθρωπου γνωρίζοντας απο πριν ποια θα ειναι τα αποτελέσματα μιας καταστροφικής επίθεσης απο τεχνολογικά όπλα και μηχανήματα μπορεί η ανησυχία του για την Ζωη του Πλανήτη και του Κόσμου να ενδυναμσωσει την ευαισθησία και να ενισχύσει την λογική.


Οι σειρες είναι ακαθόριστες και με τα ποια σειρά θα αναπτυχθούν οι πνευματικοί και οι συναισθηματικοί παραγοντες του Αννθρωπου εξαρται απο το περιβάλλον,τις επιλογές που θα κάνει ο ίδιος και την κοινωνική αλληλεπίδραση με τους άλλους Ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 28 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top