• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εφίδρωση - Εξάψεις

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους! Εδω και αρκετο καιρο αντιμετωπιζω το εξης προβλημα: Αρχιζω και εχω εξαψεις ή ιδρωνω χωρις καποιον προφανη λογο. Μπορει δηλαδη να μην εχει ζεστη στον χωρο κι εγω να ζεσταινομαι, ιδιαιτερα στο προσωπο. Παρατηρω οτι αυτο συμβαινει πολλες φορες οταν πινω καφε αλλα και χωρις αυτον ειναι αναποφευκτο. Εχω προσεξει επισης οτι αυτο μου συμβαινει παντα στην αλλαγη θερμοκρασιας του χωρου. Τι θελω να πω; Περπαταω πχ μεχρι το μαναβικο της γειτονιας μου που βρισκεται σε αποσταση 2-3 λεπτων και ενω μπορει να πηγαινω μια χαρα, μολις μπω μεσα θα αρχισω να νιωθω να ιδρωνω και να εχω εξαψη ενω μεσα στο μαγαζι δεν εχει ζέστη. Αλλες φορες, βγαζω βολτα τον σκυλο μου ακομα και βραδινες ωρες που εχει δροσια και γυρναω οντας ιδρωμενος στο προσωπο. Προφανως οχι μουσκεμα αλλα ιδρωμενος. Στην αρχη αυτο νομιζα οτι ισως να οφειλοταν σε καποια σαπουνια καθαρισμου που εβαζα στο προσωπο. Παρολο που σταματησα να τα χρησιμοποιω ή αραιωσα αρκετα τη χρηση τους, δεν ειδα καμια βελτιωση. Ολα αυτα τα παθαινω ακομα και σε θερμοκρασιες που θεωρητικα δεν θα επρεπε. Και στο αμαξι δηλαδη βαζω το κλιματιστικο στο κρυο ακομα και να χει εξω 20 βαθμους για να μην ιδρωσω. Δεν ξερω αν το εχει αντιμετωπισει κανείς αλλος. Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη. Εχω κανονισει απο βδομαδα να κανω εξεταση θυρεοειδους.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Αυτό θα έλεγα και εγώ, ότι το σίγουρο είναι να κάνεις ορμονικές εξετάσεις και εξέταση θυρεοειδους. Αν δεν βγάλεις άκρη από εκεί, θα σου έλεγα να ψαχτεις με τη πίεση σε καρδιολόγο.
Μια άλλη λογική εξήγηση επίσης είναι αν είσαι παραπάνω κιλά το τελευταίο διάστημα από ότι συνήθως.
Σκέψου δηλαδή αν έχεις αλλάξει εσύ κάτι τελευταία και το παθαίνεις αυτό ίσως.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Αυτό θα έλεγα και εγώ, ότι το σίγουρο είναι να κάνεις ορμονικές εξετάσεις και εξέταση θυρεοειδους. Αν δεν βγάλεις άκρη από εκεί, θα σου έλεγα να ψαχτεις με τη πίεση σε καρδιολόγο.
Μια άλλη λογική εξήγηση επίσης είναι αν είσαι παραπάνω κιλά το τελευταίο διάστημα από ότι συνήθως.
Σκέψου δηλαδή αν έχεις αλλάξει εσύ κάτι τελευταία και το παθαίνεις αυτό ίσως.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι τον τελευταιο χρονο εχω παρει καποια κιλα αλλα και παλι δεν δικαιολογειται (1,78 υψος 80 κιλα βαρος). Επισης, για ενα διαστημα περιπου ενος-εναμιση χρονου καταναλωνα μεγαλες ποσοτητες αλκοολ. Πιστευεις οτι μπορει να οφειλεται και αυτο;

ΥΓ. Οι ορμονικες εξετασεις ειναι αλλες απο του θυρεοειδους ετσι;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι τον τελευταιο χρονο εχω παρει καποια κιλα αλλα και παλι δεν δικαιολογειται (1,78 υψος 80 κιλα βαρος). Επισης, για ενα διαστημα περιπου ενος-εναμιση χρονου καταναλωνα μεγαλες ποσοτητες αλκοολ. Πιστευεις οτι μπορει να οφειλεται και αυτο;

ΥΓ. Οι ορμονικες εξετασεις ειναι αλλες απο του θυρεοειδους ετσι;
Για εμένα το καλύτερο είναι να τα βάλεις όλα, ο θυρεοειδής κατατάσσεται στα ορμονολογικα θέματα. Βασικά, να πας σε εναν ενδοκρινολογο που θα σου βαλει τα σωστα που ειναι απαραιτητα αναλογα το ιστορικο σου κτλ. Αν είσαι Θεσσαλονίκη, έχω να σου προτείνω πάντως μια πολύ καλή, που πάω και εγώ.
Κοίταξε, δεν χρειάζεται πάντα να παίρνεις 20 κιλά για να αντιδράσει ο οργανισμός. Ο κάθε άνθρωπος ανάλογα μπορεί ας πούμε στα 5 κιλά, να μην τα δέχεται καλά ο οργανισμός.

Σίγουρα το αλκοόλ δεν βοηθάει, προκαλεί αφυδάτωση, επηρεάζει το έντερο, μειώνονται οι ηλεκτρολύτες και σου μειώνει γενικά τα υγρά στο σώμα σου.
Στο αλκοόλ υπάρχει μια πολύ λεπτή γραμμή στο να ξεφύγεις, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να το κόψεις για ένα διάστημα.
Τώρα που το λες, σίγουρα σε έχει επηρεάσει και αυτό.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Για εμένα το καλύτερο είναι να τα βάλεις όλα, ο θυρεοειδής κατατάσσεται στα ορμονολογικα θέματα. Βασικά, να πας σε εναν ενδοκρινολογο που θα σου βαλει τα σωστα που ειναι απαραιτητα αναλογα το ιστορικο σου κτλ. Αν είσαι Θεσσαλονίκη, έχω να σου προτείνω πάντως μια πολύ καλή, που πάω και εγώ.
Κοίταξε, δεν χρειάζεται πάντα να παίρνεις 20 κιλά για να αντιδράσει ο οργανισμός. Ο κάθε άνθρωπος ανάλογα μπορεί ας πούμε στα 5 κιλά, να μην τα δέχεται καλά ο οργανισμός.

Σίγουρα το αλκοόλ δεν βοηθάει, προκαλεί αφυδάτωση, επηρεάζει το έντερο, μειώνονται οι ηλεκτρολύτες και σου μειώνει γενικά τα υγρά στο σώμα σου.
Στο αλκοόλ υπάρχει μια πολύ λεπτή γραμμή στο να ξεφύγεις, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να το κόψεις για ένα διάστημα.
Τώρα που το λες, σίγουρα σε έχει επηρεάσει και αυτό.
Στην Αθηνα ειμαι εγω. Οσο για το αλκοολ, το εχω κοψει εδω και 4-5 μηνες αλλα λεω μηπως εχει αφησει παρενεργειες απο τοτε. Στα μικροβιολογικα κανουν ορμονικες εξετασεις ολοκληρωμένες, σωστα;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Στην Αθηνα ειμαι εγω. Οσο για το αλκοολ, το εχω κοψει εδω και 4-5 μηνες αλλα λεω μηπως εχει αφησει παρενεργειες απο τοτε.
Λοιπόν για να έχεις το κεφάλι σου ησυχο, κάνε ένα τσεκ απ. Εξετάσεις ούρων, ορμονικες από ενδοκρινολογο, και ρίξε και μια αιματολογική.
Παρτα όλα δείξε τα σε έναν παθολόγο και σε έναν ενδροκρινολογο, και το βλέπεις.
Πιο safe από αυτό, δεν έχει.

Καλή ευκολία εύχομαι, να είσαι υγιής, κι μακριά από το αλκοόλ. :)
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Λοιπόν για να έχεις το κεφάλι σου ησυχο, κάνε ένα τσεκ απ. Εξετάσεις ούρων, ορμονικες από ενδοκρινολογο, και ρίξε και μια αιματολογική.
Παρτα όλα δείξε τα σε έναν παθολόγο και σε έναν ενδροκρινολογο, και το βλέπεις.
Πιο safe από αυτό, δεν έχει.

Καλή ευκολία εύχομαι, να είσαι υγιής, κι μακριά από το αλκοόλ. :)
Σε ευχαριστω πολυ!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,848 μηνύματα.
Σκέψου και το ενδεχόμενο να έχεις υπεριδρωσία, αφού αποκλείσεις όλα τα άλλα.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Ξεκίνησες ήδη από τι διαβάζω από κάτι πολύ σωστό να κλείσεις ραντεβού με τον γιατρό για την συγκεκριμένη
εξέταση / να κόψεις το αλκοόλ και τα σαπούνια που δεν κάνουν καλό.
Αν θες κάτι αποκλειστικά για σένα και να το δέχεται το δέρμα σου καλύτερα να πας σε δερματολόγο να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου
μακρυά απο προιόντα εμπορίου.
Έπραξες λοιπόν πολύ σωστά μιας το να ιδρώνεις ναι μεν είναι ο τρόπος που ρυθμίζει την θερμοκρασία το σώμα μας αλλά μπορεί να είναι κάτι πολύ περισσότερο και σοβαρό για την υγεία μας η ίσως κάποιο οικογενειακό ιστορικό.
Μην ξεχνάς πως το σώμα μας μιλάει αν
κάτι πάει στραβά στην υγεία μας.
Και θα σταματήσω εδώ μιας και αυτό που σου συμβαίνει είναι σύνηθες φαινόμενο σε αρκετούς
ανησυχητικό η μη το δείχνουν σίγουρα οι εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε αλλά και
γιατί δεν θέλω να σε φοβίσω λέγοντας σου κάτι που θα σε αγχώσει στην παρούσα φάση .
Για αυτό μένω σε ότι έχεις αναφέρει και αυτό είναι το σωστό.

Μέχρι το ραντεβού σου καλό είναι να κάνεις παύση στον καφέ (όσο και αν δεν σου αρέσει) /αλκοόλ/πικάντικα φαγητά/όχι στρες / να πίνεις πολύ νερό για να αναπληρώνεις ότι υγρά χάνεις
(πολύ σημαντικό για να μην αφυδατωθείς)
όχι ήλιο όχι ζέστη και υγρασία /παύση συμπληρώματος διατροφής (αν παίρνεις).
Για να πάνε λοιπόν όλα μια χαρά μέχρι το ραντεβού σου κάνε αυτά και θα έχεις ακόμα πιο ολοκληρωμένη εικόνα

(Τα κιλά σου είναι μια χαρά απλά να τα παρακολουθεiς όπως και το άγχος σου και όχι σκέψεις αρνητικές προκαλούν και εφίδρωση και ταχυκαρδία και πανικό και είμαι σίγουρη οτι συμβαίνει και αυτό :)
Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τις εξετάσεις σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top