Εφηβεία

s_PAO_piata

Νεοφερμένος

Ο s_PAO_piata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας πιστευω οτι η αλλαγή στη συμπεριφορα του εφηβου και οι γνωστες αντιδρασεις, νευρα κτλ δεν οφειλονται μονο στις ορμονες και στις αλλκαγες στο σωμα αλλα κυριως στην πιεση που του ασκειται απο την οικογένεια,το σχολειο, και τις ξαφνικες ευθήνες που απκταει το παιδι μετα απο καποια ηλικια.Δηλαδη για μενα ο εφηβος αντιδραει στα νεα πραγματα και οχι τοσο στο σωμα του.Για αυτο και οταν τελειωνει το σχολειο και χαλαρωνει καπως αρχιζει και ηρεμει.Συμφωνειτε στα παραπανω?που διαφωνειται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο έφηβος για μένα (που πέρασα από την εφηβεία:) ) έχει να αντιμετωπίσει τις αλλαγές που μοιραία συμβαίνουν στη ζωή του, ξεκινώντας από το σώμα του και περνώντας σε όλους τους τομείς της ζωής του.
Αυτό που λες για το περιβάλλον που τον πιέζει δεν ισχύει νομίζω, διότι υπάρχουν και παιδιά που δεν δέχονται καμία πίεση από το σπίτι τους κι όμως εφηβεία περνάνε.:)

Εξάλλου ο όρος εφηβεία περιγράφει μια φάση αλλαγών στη ζωή ενός ανθρώπου και δεν είναι απαραίτητα μια ακραία φάση αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Εγώ τους λυπάμαι τους έφηβες για το χώσιμο που τρώνε, οπότε κατανοώ τις αντιδράσεις τους ακόμη και τις πιο ακραίες.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οι έφηβοι έχουν άπο την μία τις παρέες που τον θέλουν κοντά τους και άπο την άλλη τους γονείς που δέν πιστέυουν ότι τα μωρά τους μεγάλωσαν, η έφηβία είναι για άυτούς που δεν καταλαβένουν ότι τα παιδιά έχουν μεγαλώσει, οι πιτσιρικάδες περνάνε άλλαγες στα ένδειαφέροντα τους όπως κάποιος που παντρέυετε που κάνει παιδιά και πολλά άλλα που μας κάνουν να άλλαζουμε μέσω των επειριών άπλα τους πιό μικρούς δεν τους καταλαβένουμε γιατί ξεχνάμε πώς κάποτε είμασταν και έμεις έφηβοι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Οι έφηβοι έχουν να αντιμετωπίσουν άγχος.

Απο τη μία έχουν την παρέα που βιάζεται να κάνει έρωτα και απο την άλλη έχουν όλη αυτήν την ενημέρωση που τους λέει να μην κάνουν έρωτα γιατί κινυνεύουν λόγω ασθενειών, εγκυμοσύνης, επιλογή κακού συντρόφου.

Απο τη μία έχουν την παρέα που βιάζεται να πιει αλκοόλ, να καπνίσει, να σνιφάρει και απο την άλλη έχουν όλη αυτήν την ενημέρωση που τους λέει να μην πιουν, να μην καπνίσουν, να μη σνιφάρουν γιατί κινδυνεύει η υγεία τους.

Έχουν την παρέα να τους μετράει και να τους αξιολογεί βάσει 'μαγκιάς' και 'πόζας' και έχουν τους ώριμους γονείς, καθηγητές και ό,τι άλλο να τους κρατάει τα φρένα και να τους νευριάζει. Κι αν κάποιος έφηβος, που λόγω της ηλικίας του κρατάει ενθουσιασμό και ευερέθιστα συναισθήματα στην αγκαλιά του, κάνει το λάθος και έρμαιο της ανάγκης να αναγνωριστεί απο τις παρέες του (που όπως είπα αξιολογούν βάσει της μαγκιάς) παραβεί κάποιο 'ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ' πέφτουν οι χιλιάδες ώριμοι άνθρωποι να τον καταδικάσουν.

Κι έχει και τις πανελλαδικές εξετάσεις, μην ξεχνάμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η αληθινή μαγικά όμως είναι να ισορροπήσει ανάμεσα σε όλα αυτά που αναφέρεις.

:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η αληθινή μαγικά όμως είναι να ισορροπήσει ανάμεσα σε όλα αυτά που αναφέρεις.

:):):)

Ναι, συμφωνώ, όμως ο έφηβος δεν ξέρει ποια είναι η αληθινή μαγκιά ή ακόμα και αν ξέρει αυτός αν τα καταφέρει να ισορροπήσει ανάμεσα σε όλα αυτά η επιβράβευση δεν θα είναι άμεση άρα δεν τον πολυενδιαφέρει. Η επιβράβευση που ζητάει είναι να θεωρηθεί δημοφιλής αλητάκος στην παρέα του και όχι ώριμο παιδί στους γονείς του, που του σπάνε και τα νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες.
Δεν είναι όλες οι παρέες ίδιες, και δεν έχουν όλοι το πρότυπο του αλητάκου, ή μόνο αυτό στο μυαλό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες.
Δεν είναι όλες οι παρέες ίδιες, και δεν έχουν όλοι το πρότυπο του αλητάκου, ή μόνο αυτό στο μυαλό τους.

για την πλειοψηφία μιλάω και η πλειοψηφία αυτό κάνει. άλλωστε τα λέγαμε και πριν λίγο καιρό πάλι εδώ στο θέμα για τις σχολικές εκδρομές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τότε εγώ ήμουν στη μειοψηφεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Τότε εγώ ήμουν στη μειοψηφεία.

κι εγώ σε αυτή είμαι αν και θα ήθελα να είμαι στην πλειοψηφία. δε συμφωνώ με αυτά που κάνουν αλλά μου αρέσει να τους βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ νιώθω ότι περνάω εφηβεία στα 22 μου, μιας και δεν την πέρασα όταν έπρεπε !! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Η εφηβεία είναι η περίοδος που το παιδί αμφισβητεί την παντοδυναμία και το "αλάνθαστο" των γονιών του, ξεκολλάει από πάνω τους, το κορίτσι αρχίζει να μην θαυμάζει μόνο τον μπαμπά και το αγόρι μόνο τη μαμά, γενικά η επανάσταση της εφηβείας είναι λογικό και σωστό να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι πέρασα πολύ άσχημη εφηβεία..
Κλάμα και χαρά ταυτόχρονα.. Κυριως όμως με θυμάμαι μελαγχολική και προβλημάτισμενη που έβγαινε σε μια περίεργη "τρέλα". Πίεση από το σχολείο, καυγάδες με τους γονείς μου, γκόμενοδουλειες, Παρέες, μπερδέματα αλλά και νέες ευχάριστες περιπέτειες, αλλαγές στο σώμα, άγχος για το μέλλον, ανασφάλεια,αμφιαβητηση..Ξεκίνησε σε εμενα στα 15 και κράτησε η κρίση ως τα 18, που τελείωσα το σχολείο. Το Λύκειο με είχε κουράσει απίστευτα. Διναμε τότε πανελλήνιες Δευτέρα και Τρίτη λυκείου όλα τα μαθήματα... 8-9 δε θυμάμαι πόσα ήταν και πέραν της κατεύθυνσης μου.. Έδινα μαθήματα που δε μου άρεσαν και αυτά θα έβαζαν μεγάλη υπογραφή στο μέλλον μου. Παράλληλα ήμουν ερωτευμένη, παρά πολύ ερωτευμένη. Έπειτα πέρασα άλλη μια πολύ έντονη φαση στη ζωή μου, αυτή της μετεφηβειας από τα 18 ως τα 23 περίπου..Τι κανω που πάω, ήθελα να είμαι ανεξάρτητη, πράγμα δύσκολο εκείνη την εποχή καθώς ήμουν ακόμα φοιτήτρια.
Έκτοτε ηρέμησα, τα βρήκα με τον εαυτό μου, είχα μεγάλη συμπαράσταση από τους γονείς μου έκαναν μεγάλη υπομονή μαζί μου και μου έδωσαν απέραντη αγάπη και στήριξη. Κι επειτα ισορροπησα, μπήκα σε μια ευθεια.

Από τη μια δε θέλω να θυμάμαι, αλλά από την άλλη θέλω να τα φέρνω στο νου μου, πρέπει να θυμάμαι γιατί παιδιά μεγαλώνω. Όσα βίωσα συναισθηματικά ήταν καλό σχολείο για την πορεία μου και θα είναι επίσης καλό σχολείο για τα παιδιά μου. Πιστεύω..

Αχ θε μου τι εχω να περάσω δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι. Προσπαθώ από τώρα να κάνω όσο καλύτερη δουλειά γίνεται. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Δίνω βάσεις, προσπαθώ προσπαθώ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Η εφηβεία των 13 με 18 είναι περισσότερο αντιδραστική επανάσταση καθώς ξαφνικά συνειδητοποιούμε πράγματα για τον κόσμο και προσπαθούμε να τα διαχειριστούμε.

Ψυχολόγος μου έχει πει ότι υπάρχει και η 2η εφηβεία, που είναι κάπου σε 23 με 26. Εκεί ο πλέον ενήλικας αποφασίζει τι... ενήλικας θέλει να γίνει, σε πραγματική διαφοροποίηση από τους γονείς του και τους άλλους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Α Π Α Ι Σ Ι Α περιοδος της ζωης μου.
Απαίσιο άγχος και απαίσιος θυμος.
TYN!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Εντεκα φορές σε μια μέρα.

Εφηβεία καυλερή, όμορφη γλυκειά ζωή.

ΥΓ: Και μην πει κανείς ότι γι αυτό βγήκα μαλάκας γιατί θα αρπαχτούμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top