Εφηβικοί έρωτες: μπορούν να κρατήσουν;

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σας είναι εύκολο να ηρεμίσετε λιγάκι για να μπορεί να συνεχιστεί το topic και να μην κλειδωθεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εγώ δεν πιστεύω πως ένα εφηβικός έρωτας μπορεί να κρατήσει διότι μετά απο κάποιο σημείο αρχίζουν τα ατομα αυτα να ζητάνε κι άλλες εμπειρίες
το έχω ζήσει αρκετες φορές με πολλά άτομα και μάλιστα η μια ήταν ακι την προηγούμενη εβδομαδα είναι 22 χρονών και τα είχαν απο τα 16 τους εεε βαρεθήκανε.
και εκτός αυτό,άλλα ζητας στα 16 άλλα στα 19 άλλα στα 22 άλλα στα 25 και παέι λέγοντας,μπορεί ο άνθρωπος που είσαι μαζί του στα 16 στα 22 να μην πληρεί τα θέλω μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Η Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
ΥΓ: Μπαι δε γουέι στο πασίγνωστο έργο του Σαιξπηρ ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα ήταν γυρω στα 14-15...

...Σε μια εποχή που οι άνθρωποι ζούσαν το πολύ 40 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ο μέσος όρος ζωής ήταν κάπου στα 40+, λόγω της υψηλής παιδικής θνησιμότητας καθώς και τον άθλιων συνθηκών ζωής των φτωχών.. Όμως αυτό που λες, ότι ζούσαν το πολύ 40 χρόνια δεν θα μπορούσε να είναι πολύ πιο μακριά από την αλήθεια, αφού ο ίδιος ο Shakespeare πέθανε 52 και ένα αδερφός του έφτασε τα 77.. Ειδικότερα οι πλούσιοι πρέπει να ζούσαν αρκετά περισσότερo.. Σε κάθε περίπτωση, πιστεύεις ότι σε μια εποχή που δεν προωθούσε τον ρομαντικό έρωτα, θα ερωτεύονταν σε μικρότερη ηλικία γιατί αισθάνονταν ότι θα πεθάνουν μικροί και..βιάζονταν :P? Δηλαδή, επέλεξαν να νιώσουν κάτι το οποίο πιθανότατα δεν ήξεραν ότι υπήρχε? Αντίθετα, το ότι έζησαν έναν έρωτα βαθύ και πραγματικό σε τέτοια ηλικία χωρίς να έχουν βομβαρδιστεί από τέτοιες εικόνες, αλλα αντίθετα, χωρίς καν έκθεση στην ιδέα του, αποτελεί ένδειξη πως μπορεί να υπάρχει τέτοιος εφηβικός έρωτας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Unicorn:
Έχουμε αλλάξει εποχές, ελπίζω να το πάρεις χαμπάρει κάποια στιγμή ότι δεν υπάρχει πια στην ελλάδα το πολίτευμα της βασιλείας, εκτός αν ζεις αλλού!......

Κι εγω σ' αγαπώ!:inlove:

Ελα βρε συ πλάκα έκανα...νομίζεις θα ήθελα να γυρίσουν οι γοητευτικοί πρίγκηπες μας πίσω στην Ελλάδα και να μου κλέψουν τη δόξα;:tongue:

ΥΓ: Μη με κοντράρεις άδικα, απ το να πλακωνώμαστε καλύτερα να πούμε και μια βλακεία παραπάνω μπας και φύγει το φάγωμα.;)

ΥΓ2: Πάντα φιλικά ε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εμένα έφτασε σε γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mahmut:
Εμένα έφτασε σε γάμο.


:D :loveangel :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είδατε που τπτ δεν είναι κανόνας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Είδατε που τπτ δεν είναι κανόνας :)

Άλλο Τουρκία και άλλο Ελλάδα. Μην κωλοχαίρεσαι εσύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mahmut:
Άλλο Τουρκία και άλλο Ελλάδα. Μην κωλοχαίρεσαι εσύ :D

Απ'το στόμα μου το πήρες αυτό θα έλεγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
για μενα οχι παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα δεν κρατάνε. και, στο περιβάλλον που ζω εγώ, ευτυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Μιας και είδα το θέμα....

Προσωπικά, είδα να αρπάζεται η Michelle χωρίς να υπάρχει λόγος...να συμφωνώ με το valter για τα όνειρα, αλλά να μη καταλαβαίνω μια δόση επιθετικότητάς του…και την unicorn να με καλύπτει σχεδόν πλήρως…

Η ψυχρή απάντηση στο ερώτημα είναι: ΟΧΙ. Οι εφηβικοί έρωτες κατά 99% των περιπτώσεων δε κρατάνε. Και αυτό είναι εύκολο να το συμπεράνει κανείς κοιτώντας γύρω του. Δε χρειάζεται νομίζω περισσότερη ανάλυση αυτό.

Το ερώτημα όμως από τη φύση του είναι άτοπο. Δε μπορείς να είσαι μέσα σε έναν έρωτα και να ρωτάς αν θα κρατήσει. Εκτός από το ότι κανείς δε ξέρει να σου πει, χάνεις και την ουσία του. Απλά ζήσε τον έρωτα σου. Μπορεί να τον ζήσεις μια ζωή, μπορεί και όχι. Το να τελειώσε μια στιγμή δεν είναι απαραίτητα κακό. Σημαίνει απλά ότι δεν ήταν αρκετά δυνατός για να κρατήσει.

Εγώ απλά εύχομαι να βρει ο καθένας, κάποια στιγμή τον έρωτά του και να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του μ αυτόν. Μπορεί να τον βρει στα 15 , μπορεί στα 35, μπορεί στα 65, μπορεί και ποτέ.

Το ποτέ είναι η κατάρα, όλα τα υπόλοιπα ευχή…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε gravediggers, που το ξεθάψατε αυτό; Πάνω απο ένα χρόνο έχει να απαντήσει κάποιος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Νομίζω θέτει υποψηφιότητα για το best resurrection ever το Γίδι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Οι απόψεις μπορεί να αλλάζουν μέσα σε 1 χρόνο...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaki

Νεοφερμένος

Η xaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όταν μια σχέση ξεκινά σε πολύ μικρή ηλικία (18-20) και έχει διαγράψει ήδη πορεία 5 χρόνων είναι δύσκολο να κρατήσει? Έχετε βιώσει κάτι ανάλογο, πως εξελίσσεται μέσα στον χρόνο μια τέτοια σχέση? Για άλλους είναι αυτές οι σχέσεις είναι καταδικασμένες σε χωρισμό για άλλους είναι σχέσεις ζωής...Εσείς πως το βλέπετε?

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είχα σχέση 4 ετών, 16-20... και δεν άντεξε.
Κάποια στιγμή θέλαμε και οι δύο απλά να αποκτήσουμε εμπειρίες, να δοκιμαστούμε σε άλλα πράγματα...
Δεν πιστεύω πολύ σε τέτοιες σχέσεις, δυστυχώς.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί δυστυχώς και όχι ευτυχώς;

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top