Εφηβικοί έρωτες: μπορούν να κρατήσουν;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί καταλαβαίνω ότι κάποιος που έχει ήδη μία τέτοια σχέση, έχει και μεγάλη ανάγκη να πιστέψει σε αυτό το είδος δεσμού.
Για μένα, ευτυχώς. Μου έκανε μεγάλο καλό το να περάσω από το περιβόητο πράγμα, που λέμε Χωρισμό... να αλλάξω σύντροφο, και να μείνω και μόνη. :)

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
συμφωνώ με την Γίδι, κι εγώ από προσωπική εμπειρία. Κάποια στιγμή χτυπά μέσα σου το "what if", η ανάγκη του
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι:
να αποκτήσουμε εμπειρίες, να δοκιμαστούμε σε άλλα πράγματα...

Τουλάχιστον σε μένα είδα ότι επέλεξα σωστά (όσο δύσκολο κι αν ήταν).

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Είχα 3,5 χρόνια σχέση στα 18,5 μου (μέχρι τα 22). Χωρίσαμε για χαζό λόγο, όμως κατά βάθος θέλαμε και οι δύο να ψαχτούμε σε κάτι άλλο και γι'αυτό το λόγο δεν παλέψαμε να σώσουμε τη σχέση μας. Είμαι και εγώ της άποψης ότι οι σχέσεις σε μικρή ηλικία έχουν ημερομηνία λήξης.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και στις μεγάλες μη σου πω.......
Και σύντομη μάλιστα

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Και στις μεγάλες μη σου πω.......
Και σύντομη μάλιστα

Τουλάχιστον στις μικρές ηλικίες και έχεις και μια δικαιολογία. Στις μεγάλες, βράστα....Anyway, άλλο θέμα αυτό!

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Την ίδια δικαιολογία έχεις και στις μεγάλες.
Εκτός αν έχεις όρεξη να παραιτηθείς από το να ζεις

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α, καλά, μην το πάμε εκεί...! ;)

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
xmmm...δεν ξέρω...
Η δική μου εμπειρία [σχέση 5 ετών από τα 18 μου που χωρίσαμε στα 23 μου κ δεν μετανιώνω για αυτό ] και της κολλητής μου που είχε σχέση από τα 17.5 και χωρίσε....πρίν 1 μήνα (ενώ ετοιμαζόταν για γάμο το καλοκαίρι) μου δείχνουν ότι τέτοιες σχέσεις δεν κρατάνε (για τους λόγους που αναφέρει πολύ καλά το Γίδι]

Από την άλλη όμως έχω παραδείγματα 3 σχέσεων που ξεκίνησαν στα 18 (και των 2) η μία, στα 19 (και των 2) η άλλη και στα 15 (και των 2) η τρίτη και όλες τους κατέληξαν σε ευτυχισμένους (ως τώρα) γάμους (το ένα ζευγάρι έχει και παιδί) πριν 1-2 χρόνια [όταν δλδ ήταν στα 30 τους περίπου]

οπότε...δεν ξέρω, υποθέτω ότι είναι και στο χαρακτήρα του καθένα αυτό και σαφέστατα είναι και λίγο λόττο. :)

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κοίτα, μέχρι τα 30 δε τη φοβάμαι τόσο μία τέτοια σχέση. Από κει και μετά, όμως, λυγίζουν πολλές...

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Για αυτό στα 30 θέλω 20άρα :P Εσείς οι σιτεμένες αλλάζετε μυαλά:P

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κοίτα, μέχρι τα 30 δε τη φοβάμαι τόσο μία τέτοια σχέση. Από κει και μετά, όμως, λυγίζουν πολλές...
τι να σε πω... τα συγκεκριμένα ζευγάρια είναι 34 ( 3 χρόνια παντρεμένοι με παιδί--αυτοί τα είχαν από τα 15 τους :confused:)
32 [2 χρόνια παντρεμένοι-τα φτιάξαν στο 1ο έτος] και 31 (παντρέυτηκαν το καλοκαίρι που μας πέρασε-τα φτιάξαν στο 2ο έτος)..

ως τωρα μια χαρά είναι τώρα το μέλλον σαφώς και δεν ξέρω τι θα δείξει :D

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πάντως, ο γάμος γενικότερα (σε όποια ηλικία) δεν είναι και λίγο λαχείο????

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν για να μην λέμε πράγματα που δεν μπορούμε να προβλέψουμε θα πώ αυτό, υπάρχουν ζευγάρια που παντρέυοντε με εμειρίες και διάφορά τέτοια και χωρίζουν και υπάρχουν άλλοι που παντρέυοντε απο μικρή ηλικεία και είναι υπερ ευτυχισμένοι, όπως λέει η τρελοελένη ο γάμος και γενικά οι σχέσεις είναι λαχείο, άς μην είμαστε απόλυτοι για τίποτα, εξάλου οι εμεπιρίες είναιπότε καλές και πότε κακές, οπώτε κανείς μας δεν ξέρει που θα καταλείξουν.

Παντρέυτηκα έναν άντρα που γνώρησα απο τα 17 μου τον παντρέυτηκα στα 21 μου και είμαι υπερευτυχισμένη, άλλες πάλι κάνουν το ίδιο και αποτυγχάνουν, έτσι είναι η ζωή:)

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μμμμ ναι
είχα σχέση απ τα 19 μου, παντρεύτηκα στα 26, χώρισα στα 30 :P (χωρίς παιδί ευτυχώς)
Νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει κάποιος κανόνας....
Μάλλον η πλειοψηφία των ζευγαριών που είναι μαζί από μικρή ηλικία τελικά χωρίζουν γιατι μεγαλώνοντας αποκτούν διαφορετική κατεύθυνση και προσωπικότητες που δεν ταιριάζουν πλέον, αλλά φυσικά υπάρχουν κι αυτοί που μεγαλώνοντας μαζί, κοιτάζουν προς την ίδια κατεύθυνση, έχουν τα ίδια όνειρα και παραμένουν ευτυχισμένοι for ever and ever!

Γενικά εγώ προσωπικά είμαι υπερ του να έχουν οι άνθρωποι κάποιες λίγες εμπειρίες πριν αποφασίσουν να δεσμευτούν με τον έναν και μοναδικό άνθρωπο. Αυτό όμως φυσικά δεν ισχύει για όλους... άλλοι αποφασίζουν αλλιώς για λογαριασμό τους.
ΑΡΑ... για να καταλήξω και κάπου :P, είναι θέμα ανθρώπων κι όχι θέμα στατιστικών :)

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
θα συμφωνησω με την ανωτερω.. περι ανθρωπων κ αοχι στατιστικων..
εγω απο την πλευρα μου, ημουν επι 5.5 χρονια με καποιον απ τα 16 μου!
οσο μεγαλωναμε ,αλλαζε κ η σχεση μας.. γιατι αλλαζαμε κ μεις οι ιδιοι! αλλιως εισαι στα 16, αλλιως στα 21! τελικα κατεληξα να μην τον αναγνωριζω..
θεωρουσε οτι θα παντρευτουμε αργα ή γρηγορα... και μου φεροταν λες κ ημουν κτημα του.. (παιζει ρολο οτι ηταν κ ο πρωτος μου).. εγινε βιαιος.. αλλα ας μη τα θυμαμαι...:redface:

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sacrifice

Νεοφερμένος

Η Sacrifice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έγραψα σε άλλο post για μια σχέση που είχα απο τα 14 εως τα 18 μου.. Οι σχέσεις σε μικρές ηλικίες δυστυχώς δεν κράτανε, για πολλούς λόγους... Κυρίως λόγω λάθος προταιρεοτήτων μερικές φορές. Εγώ τότε χώρισα για αστείους λόγους. Μάλλον οι λόγοι κατέληξαν να είναι σοβαροί, επειδή η ίδια είχα κάνει φοβερά λάθη και την άφησα να φτάσει εκεί τη σχέση.Αν γνώριζα τώρα αυτόν τον άνθρωπο, πιστεύω οτι θα ήταν ο άνθρωπος με τον οποίο θα πέρναγα τη ζωή μου... Μη λέω και μεγάλες κουβέντες, απλά έτσι το φαντάζομαι πλέον... Ίσως να το εξιδανείκευσα επειδή ήταν η πρώτη αγάπη...

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Δε ξέρω ρε παιδιά. Άμα τον άλλο τον ερωτευτείς και μετά τον αγαπήσεις, εεε τότε η ηλικία δε παίζει ρόλο. Η δέσμευση, όντως, θέλει προσοχή. Πρέπει να είσαι σίγουρος για το συγκεκριμένο άτομο και πρέπει να έχεις περάσει πολλές καταστάσεις μαζί του για να αποφασίσεις. Αλλά να μη λέμε ότι και οι έβηβοι δε μπορούν να αγαπήσουν και ότι αστείοι λόγοι τους οδηγούν σε χωρισμό. Αυτό εξαρτάται από το ίδιο το άτομο και απο το κατά πόσο είναι ώριμος για μία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαχ

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον brokenHeart. Ο καθένας μας ερωτεύεται με το δικό του τρόπο. Αν βρεί στον άλλο αυτό που τον γεμίζει και νιώθει πολύ καλά στη σχέση του, τότε δε θέλει να γνωρίσει άλλον άνθρωπο. Και εμείς οι γυναίκες δύσκολα αφήνουμε μια σχέση που μας δένει συναισθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν τα πράγματα ήταν πάντα τόσο ρομαντικά τότε οι περισσότεροι από εμάς θα είχαν μείνει με την πρώτη μας σχέση (κάτι το οποίο τονίζω ότι το θεωρώ πολύυυυυυυυυυυ γλυκό και ρομαντικό και δεν το κατακρίνω σε καμία περίπτωση εννοείται...αντίθετα το θαυμάζω και πάρα πολύ μάλιστα :))

Αλλά μεγαλώνοντας βλέπεις πολλά πράγματα διαφορετικά, οι προτεραιότητες σου, τα θέλω σου, οι συμβιβασμοί και τα όριά σου αλλάζουν.... Πράγματα που μπορεί να λάτρευες να μην τα αντέχεις και τούμπαλιν... Εννοώ ότι θέλοντας και μη τα πάντα αλλάζουν...

Και προσωπική μου άποψη -και μόνο- πολλές φορές ο έρωτας και η αγάπη δεν διαρκούν για να σώσουν μια σχέση ή να την κάνουν να κρατήσει για πάντα...Είναι βέβαια μια πολύ σημαντική βάση αλλά όχι η μόνη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Και προσωπική μου άποψη -και μόνο- πολλές φορές ο έρωτας και η αγάπη δεν διαρκούν για να σώσουν μια σχέση ή να την κάνουν να κρατήσει για πάντα...Είναι βέβαια μια πολύ σημαντική βάση αλλά όχι η μόνη :)

Και ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί εμείς, σαν άνθρωποι, ποτέ δε φτάνουμε στο ύψος των περιστάσεων. Ποτέ δε φτάνουμε στα όρια των δυνατοτήτων μας. Ποτέ δε δίνουμε την υπερτατη μάχη. Μόλις αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα, τα παρατάμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top