Εχει βαρύτητα σήμερα ο Τεκτονισμός; (Μασονία)

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Καλημέρα. Για χρόνια πίστευα οτι αυτή η μυστική αδερφότητα κινούσε τα νήματα στον κόσμο. Με υπόγειους τρόπους τουλάχιστον όπου υπήρχαν θρησκευόμενοι και μέσω χρημάτων. Διεκδικούσαν οι τέκτονες το μερίδιο τους από τον κόσμο. Για χ λόγους. Από τα σήματα που λαμβάνω από το περιβάλλον αρχίζω να πιστεύω πως αυτό το πράγμα έρχεται στο τέλος του! Αλλες είναι οι σκοτούρες του σημερινού ανθρώπου και (θα είναι) των παιδιών μας. Η εξέλιξη της ρομποτικής, η κλιματική αλλαγή. Τι πιστεύετε σχετικά;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Για χ λόγους. Από τα σήματα που λαμβάνω από το περιβάλλον αρχίζω να πιστεύω πως αυτό το πράγμα έρχεται στο τέλος του!
Ποια είναι τα σήματα που λαμβάνεις και σε κάνουν να αλλάζεις την γνώμη σου; Και πως συνδέονται αυτά με το τέλος της Μασονίας;
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
Οι τεκτονες ηταν ανεκαθεν οι καλοι. Οι κακοι βρισκονται στη συναγωγη του Μπεθ Σαλωμ
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ποια είναι τα σήματα που λαμβάνεις και σε κάνουν να αλλάζεις την γνώμη σου; Και πως συνδέονται αυτά με το τέλος της Μασονίας;

Δεν θα ήθελα να πω κάτι πάνω σε αυτό αλλά αν κάποιος άλλος έχει άποψη ας την πει. Χρήσιμο είναι.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ποια είναι τα σήματα που λαμβάνεις και σε κάνουν να αλλάζεις την γνώμη σου; Και πως συνδέονται αυτά με το τέλος της Μασονίας;

Τελικά έχω ένα σχόλιο πάνω σε αυτό, αν μου επιτρέπεις. Σκέπτομαι πως ίσως οι αρχαίες πλέον θρησκείες Χριστιανισμός, Ιουδαισμός, Μωαμεθανισμός και άλλες έδωσαν οτι είχαν να δώσουν στην ανθρωπότητα αλλά δεν έχουν κάτι άλλο να δώσουν γιατί η μοντέρνα κουλτούρα η μοντέρνα ηθική και οι σύγχρονες ιδέες του μέσου ανθρώπου έχουν καλύτερο περιεχόμενο καλύτερη υπόσταση και ποιότητα. Ισως πρέπει να αναζητήσουμε αλλού περισσότερη αλήθεια να ανακαλύψουμε νέους θεούς...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ισως πρέπει να αναζητήσουμε αλλού περισσότερη αλήθεια να ανακαλύψουμε νέους θεούς...
Δεν σου περνά από το μυαλό ότι όσο η γνώση προοδεύει, η ανθρωπότητα δεν έχει πλέον ανάγκη από θρησκείες;

1703427268889.png
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Δεν σου περνά από το μυαλό ότι όσο η γνώση προοδεύει, η ανθρωπότητα δεν έχει πλέον ανάγκη από θρησκείες;


Στο μυαλό μου οι θεοί είναι κάτι πολύ ανώτερο από τον άνθρωπο. Μια κοσμική ευφυία σε θέση να κατασκευάσει εκ του μηδενός ένα σύμπαν για παράδειγμα. Επομένως δεν έχω ικανούς τους ανθρώπους, σε καμία περίπτωση να φτάσουν αυτό το επίπεδο. Αν τα καταφέρουν κάποιοι κάποτε θα είναι πραγματικά εκπληκτικό δεν έχω άλλα λόγια να το περιγράψω.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρουμε πολλά για το θεό. Μπορεί να βιώνει ασύλληπτο πόνο. Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Μπορεί να είναι Γιαπωνέζος...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρουμε πολλά για το θεό. Μπορεί να βιώνει ασύλληπτο πόνο. Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Μπορεί να είναι Γιαπωνέζος...
Ίσως να μην υπάρχει καν θα έλεγα εγώ.
Εάν και λίγη σημασία έχει αυτό εφόσον κάποιοι βρίσκουν νόημα στην πίστη σε αυτόν.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ίσως να μην υπάρχει καν θα έλεγα εγώ.
Εάν και λίγη σημασία έχει αυτό εφόσον κάποιοι βρίσκουν νόημα στην πίστη σε αυτόν.

To διάστημα που ήμουν αγνωστικιστής ένα ερώτημα με προβλημάτισε βαθύτατα. Πως γίνεται όλα αυτά που βλέπουμε ο κόσμος, η αγάπη, η ζωή να προήλθαν από το τίποτα?
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Φανταστείτε να σας αφαιρούν ένα κομματάκι από το σώμα σας. Πως νιώθετε? Γι' αυτό ο θεός θέλει το φυσικό πλούτο εκεί που τον άφησε και να επέλθει εκμετάλλευση του μόνο όταν χρειάζεται με την βέλτιστη συναλλαγή-ανταλλαγή. Καίγεται η ψυχή του και όσα με κόπο και πόνο έχτισε. Απ' την άλλη η γνώση είναι πλούτος που σε κάνει πλουσιότερο χωρίς να φτωχαίνει αυτόν που σου την προσφέρει!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top