'Εχετε πέσει ποτέ θύμα κλοπής;

γεωργια33

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μια φορα στην θεια μου.καπιος της ζητησε ωρα εκεινη εσκηψε και ο αλλος τσουπ!εκανε φταιρα η τσαντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δυστυχώς ναι, μία και φαρμακερή αφού μου δημιούργησε φοβία.
Συνέβη πρίν απο 4,5 χρόνια περίπου, ήταν τρείς το πρωί και εγώ με μία φίλη τα χαμε πιεί και γυρνούσαμε σπίτι. Πάντα μα πάντα απο τότε που πήρα το δίπλωμα οδήγησης το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις έμπαινα στο αυτοκίνητο ήταν να κλειδώνω, και πάντα όλες μου οι φίλες με κορόιδευαν. Ήμασταν με το δικό της αυτοκίνητο και είχαμε φτάσει έξω απο το σπίτι μου. Κρατούσα στο χέρι κλειδιά σπιτιού και κινητό. Είχαμε παρκάρει έξω απο το γκαράζ μου και συζητούσαμε. Ξαφνικά ένα μηχανάκι σταματάει μπροστά απο το παράθυρό του συνοδηγού( το δικό μου), υπέθεσα πως είναι ο Βασίλης και ήθελα να μπεί στο γκαράζ, "Ποιός είναι αυτός ο Βασίλης και θέλει να μπεί μέσα?", δυστυχώς δεν πρόλαβα να τελειώσω τη φράση μου και ξάφνου ένας άλλος έρχεται και μου ανοίγει την ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΗ πόρτα μου. Βγήκα έξω μαζί του και ουρλιάζοντας προσπαθούσα με νύχια και με δόντι να κρατήσω την τσάντα μου. Ο τύπος εκτός απο πρεζάκιας 1 μέτρο άνθρωπος, μου έφτανε στο στήθος και γι αυτό δεν κατάφερε να μου χώσει καμμία παρόλο που προσπάθησε αρκετές φορές. " Παλιοπού...η δεν πρόκειτε να την αφήσω, δεν πρόκειται να μου την πάρεις", καθόλη τη διάρκεια της μάχης το μόνο που φώναζα ήταν αυτό. Η φίλη μου κόκκαλο, δεν έβγαλε άχνα. Τελικά, σκίστηκε το χερούλι της τσάντας και την πήρε. Αφού συνειδητοποίησα οτι πηγαν σε δρόμο με αδιέξοδο, πήρα ένα μαχαίρι απο τον κολλητό μου γείτονα και έτρεξα να τους βρώ, μαζί μου και οι άλλοι. Τους έχασα όμως, άργησα πολύ και είχαν φύγει.
Μην πω και τι έγινε στην αστυνομία που πήγα και επειδή ήταν βράδυ δεν μπορούσα να καταθέσω, οπότε και να ψάξουν.
Απο τότε έχω φοβία, δεν μπορώ να γυρνάω μόνη τα βράδια στο σπίτι. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ολοι λίγο πολύ έχουμε αντιμετωπίσει διάφορες καταστάσεις αλλά δεν είναι να μας πιάνει φοβία. Και πίστεψέ με, έχω ζήσει πολλά, και στο γήπεδο και με κλοπές και αλλού...
Απλά, μην πέρνεις τσάντα μαζί σου, λίγα χρήματα ή αν έχεις αναγκαστικά πολλά κρύψτα κάπου και ένα φθηνό κινητό των 50-100€. Και να στο πάρει δεν θα πεθάνεις κιόλας από τη στενοχώρια σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ναι μου ριμαξαν το σπιτι και με πηγαν πισω κανα χρονο οικονομικαι και περιπου κανα μηνα δεν μπορουσα να κοιμηθω . ακομα και τωρα το μυαλο μου ειναι εκει . το βραδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Να σε χουν κλέψει, τραπεζικούς λογαριασμούς, τηλεοράσεις, τα πάντα, και να είσαι στο στρατό και να μην σε αφήνουν ούτε στην τράπεζα να τηλεφωνήσεις, ούτε να στείλεις fax από το στρατόπεδο γιατί χρησιμοποιείται μόνο για υπηρεσιακούς σκοπούς, ούτε να σου δίνουν άδεια να λήψεις εκτός στρατοπέδου για να λύσεις το πρόβλημα και να μιλήσεις με τους δικούς σου να να μάθεις αν όλα είναι καλά. Α, και οι δικοί σου να είναι 3 ώρες μακρυά από το σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kunela

Νεοφερμένος

Η kunela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πιθανώς να με έχουν κλέψει κάποιες φορές γιατί έχω χάσει κάποια αντικείμενα με περίεργο τρόπο (δεν το έχω διασταυρώσει όμως για να μιλήσω με σιγουριά).

Εκεί όμως που πραγματικά οργίσθηκα είναι όταν μου άνοιξαν το αυτοκίνητο και πήραν το ραδιόφωνο... Η οργή δεν ήταν τόσο για την κλοπή αυτή καθ' εαυτή όσο για την εικόνα που αντίκρυσα... Σπασμένο το τζάμι και τα καλώδια με τα οποία ήταν συνδεδεμένο το ραδιόφωνο ήταν ξερριζωμένα...

Νομίζω ότι όταν κάποιος μπαίνει μες στο σπίτι σου ή ανοίγει το αυτοκίνητό σου, ο θυμός που αισθάνεσαι δεν είναι τόσο λόγω της κλοπής όσο λόγω της αίσθησης ότι παραβίασαν τον προσωπικό σου ή οικογενειακό σου χώρο, ότι «μαγάρισαν» τα αντικείμενα με τα οποία λίγο ή πολύ έχει ταυτισθεί η ζωή σου...
αν θυμωσες επειδη σου ανοιξαν το αυτοκινητο που να στο κλεβαν και ολοκληρο :(
γυρισα μια μερα απο αραχωβα και το ψαχνα..δεν το βρηκα φυσικα ποτε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Bump!

Έκατσα και διάβασα όλες τις απαντήσεις από την υπερένταση για το τραγελαφικό σκηνικό που συνέβη. Σε μαγαζί στο κέντρο είχα την τσάντα κρεμασμένη στην καρέκλα. Περνάει τύπος από πίσω, την παίρνει και την κρύβει κάτω από το μπουφάν, αλλά παραδόξως τον κατάλαβα. Πετάγομαι και τρέχω να τον κυνηγήσω, πάλι καλά φοβήθηκε και την πέταξε κατευθείαν. Στο μεταξύ τον πήρε στο κατόπι όλη η παρέα μου (και κάνα δυο άσχετοι) κι ο τύπος φρίκαρε και την κοπάνησε νομίζω φωνάζοντας συγγνώμη. Ούτε και ξέρω πώς αντέδρασα τόσο γρήγορα, πάλι καλά γιατί είχα μέσα χρεωστική, ταυτότητα, κινητό, κλειδιά...

Πείτε τις ιστορίες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ποτέ!Φτου φτου,μακριά από μας.Είναι περίεργο πάντως γιατί είμαι τρομερά αφηρημένη,θα ήμουν το πιο εύκολο θύμα του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δυο φορές κινητό. Την πρώτη ως αθώο πρωτοετο μεσα στο λεωοφορειο της σχολής μου το ψύρισε τυπας ενω μιλαγα με την παρεα μου (βρισκοταν στην τσεπη μου). Μετα απο καμια βδομαδα παιρνω αλλο. Παω λοιπον γυμναστηριο μεσα στον ιδιο μηνα, το ακουμπάω λιγο διπλα σε ενα μηχανημα οπως ειχα κανει επανειλημμένες φορές για να πιω λιγο νερο και οπως γυρναω ειχε γινει καπνος. Ενιωσα πραγματικα ηλίθιος και αφελής που εχασα με τοσο χαζο τροπο δυο κινητα σε ενα μηνα. Ευτυχώς στην περιπτωση του γυμναστηριου υπηρχαν καμερες και μου επιστραφηκε απο τον ιδιοκτητη. Δεν εμαθα τι επαθε ο κλεφτης αλλα ο ηλίθιος ειχε μεσα συνδεδεμενα facebook κλπ. Σκεφτηκα να του παιξω καμια πλακα πριν το logout αλλα σταθηκα ανωτερος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νομιζω εχω ξαναγραψει την ιστορια και ειχα σοκαριστει τοτε
Στο μετρο που ηταν φισκα, πιτσιρικα πολυ κρατουσα τσαντακι χωρις φερμουαρ- ξερετε αυτα τα του μοναστηριακιου- και ενιωσα ενα χερι να βαζει χερι στο τσαντακι μου. Βασικα εκεινη τη στιγμη το βαζα εγω το χερι μου να παρω το κιν μου κι ενα αλλο χερι βρεθηκε στο χερι μου. Δεν καταλαβα ποτε ποιος ηταν, ηταν ενα σωρο κοσμος διπλα μου κολλημενος κι ολοι γραβατωμενοι. Το ειπα δυνατα και κανεις δεν απαντησε, τους κοιτουσα ολους με μισο ματι μεχρι που κατεβηκε ενα σωρο κοσμος στην επομενη σταση.

Στο τρενο παλι αλλη ιστορια αλλα οχι με κλοπη, παλι πιτσιρικα ημουν φισκα παλι με μια φιλη μου, ενιωσα καποιον να τριβεται. Λεω μπα λαθος κανω. Λεω στη φιλη μου ψιθυριστα ''ελα λιγο στη θεση μου'' ΄΄γιατι?'' '' ετσι, ελα λιγακι εδω που ειμαι''. Ερχεται, μενει στη θεση μου και γυρναει με κοιταει με γουρλωμενα ματια κ μου λεει ''μαλακααα'':D Μολις ανοιξε σταση, κατεβηκαμε ουρλιαζοντας. Ηταν ενας βρωμογερος. Ημασταν μικρες, δεν ξεραμε τι ακριβως να κανουμε οποτε συμπεριφορα οτι ναναι. Μολις κατεβηκαμε ειχαμε ταχυκαρδια. Αν μου το καναν τωρα δηλαδη θα τον ειχα λιωσει θα του πετουσα οτι εβρισκα μπροστα μου και θα φωναζα τους σεκιουριτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά από πορτοφολάδες άλλο τίποτα. Κι εγώ έτσι έλεγα αν πιάσω κανέναν θα τον κάνω ρόμπα αλλά πιθανότατα μάλλον το αντιθετο πρόκειται να γίνει. Συνήθως είναι πολλοί μαζί κάποιοι κάθονται και κρατάνε τσίλιες άλλοι σε στιρμώχνουν και 1-2 άτομα κάνουν πως κρατάνε κάτι ( παλτό ) στο ένα χέρι όσο σε αδειάζουν.

Έτυχε πρόσφατα να μου βουτήξουν κινητό που έκανα τη μαλακία να αφήσω στο τραπέζι καφετέριας ( συνήθως το χω πάντα στη τσέπη αλλά αν δε χωράει ξεχνιέσαι και το αφήνεις μπροστά σου ). Σηκώθηκα να πάρω κάτι μέχρι να το πάρω χαμπάρι είχε κάνει φτερά. Ευτυχώς ο τύπος ήταν αρκετά ηλίθιος ώστε να το κρατήσει για τη πάρτη του και τον βρήκα μέσω γνωστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πριν μια εβδομάδα, 20 ευρώ ενω ήμουν καθ οδόν για το super market. Το συνειδητοποίησα όταν ήμουν ήδη στο ταμείο και για να παρηγορηθώ αγόρασα μια σοκολάτα με τα ψιλά που βρήκα στην τσάντα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Το 2014, θα πηγαίναμε να αφήσουμε το λάπτοπ στον Γερμανό για κάτι μικροεπισκευές που χρειαζόταν. Ο Γερμανός ήταν κλειστός. Έτσι, πήγαμε ευθεία στην παραλία. Ήταν από αυτές που αφήνεις το αυτοκίνητο πάνω και κατεβαίνεις κανένα 5λεπτο για να φτάσεις στη θάλασσα. Εγώ, δεν ήθελα να αφήσω το λάπτοπ έτσι, οπότε το έβαλα κάτω από τη θέση του οδηγού με μία άδεια σακούλα από πάνω. Όταν γυρνάμε, βρίσκω τη σακούλα μόνο. Έπαθα ένα σοκ, η μαμά μου όμως τρελάθηκε κυριολεκτικά. Έκλαιγε για κανένα μισάωρο στο σπίτι, επειδή είχε εργασίες του μεταπτυχιακού μέσα. Χέστηκε για το λάπτοπ, στεναχωρέθηκε για τη δουλειά που έριξε παραπάνω. Πάλι καλά όμως που δεν πήραν κανένα δίπλωμα ή άδεια οδήγησης:)

Αλλιώς το εξοχικό μας το έχουν ανοίξει άπειρες φορές:D. Πλέον δεν παραξενεύεται κανείς όταν μαθαίνουμε ότι μπήκαν επειδή έχουμε συνηθίσει:P. Δεν υπάρχει τίποτα αξίας μέσα, αλλά ούτε κι αυτοί θέλουν τίποτα. Απλά ανοίγουν για να φανεί ότι σε λήστεψαν. Υπάρχει σοβαρή υποψία ότι είναι από εταιρεία security, που κατά κάποιο τρόπο σε υποχρεώνουν να βάλεις φύλαξη. Πού και πού κρεμούν καμια πετσέτα σε κάνα κλαδί, ή ανοίγουν τις μαρμελάδες τις γιαγιάς και τις αφήνουν στο τραπέζι με ένα κουτάλι εκεί. Χαχαχα:P
Ααα μπαίνουν και κατσίβελοι καμια φορά και ψάχνουν για σίδερα. Αυτοί οι παλιατζήδες πρέπει να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν με έχουν κλέψει ποτέ.

Το καλοκαίρι όμως ήμουν με την παρέα μου στα κρασάδικα στην Ροτόντα. Μία φίλη μου είχε αφήσει την τσάντα της σε μία καρέκλα δίπλα μας. Ένας τύπος από το δίπλα τραπέζι την ανοίγει, βλέπω την φάση και της το λέω και εκείνη την στιγμή ρίχνει κάτω το πορτοφόλι της. Φωνάζουμε την σερβιτόρα και της το λέμε και λέει η απίστευτη "Ε κι εσείς προσέχετε τα πράγματα σας.", αντί να τον διώξει τουλάχιστον. Μετά από 10 λεπτά, ο τύπος κανονικά κάθεται δίπλα μας, ΞΑΝΑΨΑΧΟΥΛΕΥΕΙ την τσάντα μιας κοπέλας από άλλο τραπέζι. Της το λέμε και πάλι τα ίδια με την σερβιτόρα. Κανονικά έπρεπε να καλέσουμε αστυνομία, αλλά όποιος είναι από Θεσσαλονίκη ξέρει τι σημαίνει Ροτόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Φάση θα 'χει τώρα όλοι εμείς που γράφουμε ότι δεν μας έκλεψαν/την γλιτώσαμε στο παρατσάκ, να μας κλέψουν irl άμεσα ξέρω γω :P
Τέλος πάντων, εμένα προσωπικά δεν με έχουν κλέψει, αλλά έχει τύχει να είμαι σε λεωφορείο (ΟΑΣΘ ftw), όχι πολύ γεμάτο αλλά με αρκετούτσικο κόσμο όρθιο, να είναι μια κοπελίτσα μπροστά μου με αυτές τις τσάντες που ναι μεν έχουν φερμουάρ αλλά αφήνουν ένα μικρό "κενό" μεταξύ φερμουάρ και υφάσματος και ένας έμπειρος άνετα βάζει χέρι. Είδα λοιπόν να την προσεγγίζει αθόρυβα ένας τυπάς ο οποίος έχωσε το χέρι μες στην τσάντα και το έβγαλε κρατώντας το κινητό της, και να πηγαίνει προς την πόρτα. Την σκούντηξα, της έδειξα τον τύπο, αυτή έβαλε τις φωνές και αυτός πέταξε το κινητό και κατέβηκε μόλις σταμάτησε το λεωφορείο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσο "παρατηρούσα" τον τύπο για να βεβαιωθώ ότι όντως σουφρώνει, είδα κι άλλα βλέμματα πάνω του, αλλά μόλις έβγαλε το κινητό όλοι κοίταξαν αλλού.:hmm: Μου έχουν διηγηθεί και ένα άλλο περιστατικό, που ένας σούφρωσε κανονικά το πορτοφόλι μιας κυρίας, και την σκούντηξαν για να της το πουν όταν αυτός είχε ήδη κατέβει από το λεωφορείο και οι πόρτες ετοιμάζονταν να κλείσουν. Φυσικά είχε κι αυτή την εύλογη απορία γιατί δεν της το είπαν όσο ήταν ακόμα μέσα, αλλά έκαναν τις πάπιες και τελικά αυτή πάτησε τα κλάματα (είχε μόλις πάρει την σύνταξη απ' όσο καταλάβαμε μετά, οπότε μάλλον την είχαν σταμπάρει από έξω απ' το λεωφορείο...) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Φάση θα 'χει τώρα όλοι εμείς που γράφουμε ότι δεν μας έκλεψαν/την γλιτώσαμε στο παρατσάκ, να μας κλέψουν irl άμεσα ξέρω γω :P
Τέλος πάντων, εμένα προσωπικά δεν με έχουν κλέψει, αλλά έχει τύχει να είμαι σε λεωφορείο (ΟΑΣΘ ftw), όχι πολύ γεμάτο αλλά με αρκετούτσικο κόσμο όρθιο, να είναι μια κοπελίτσα μπροστά μου με αυτές τις τσάντες που ναι μεν έχουν φερμουάρ αλλά αφήνουν ένα μικρό "κενό" μεταξύ φερμουάρ και υφάσματος και ένας έμπειρος άνετα βάζει χέρι. Είδα λοιπόν να την προσεγγίζει αθόρυβα ένας τυπάς ο οποίος έχωσε το χέρι μες στην τσάντα και το έβγαλε κρατώντας το κινητό της, και να πηγαίνει προς την πόρτα. Την σκούντηξα, της έδειξα τον τύπο, αυτή έβαλε τις φωνές και αυτός πέταξε το κινητό και κατέβηκε μόλις σταμάτησε το λεωφορείο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσο "παρατηρούσα" τον τύπο για να βεβαιωθώ ότι όντως σουφρώνει, είδα κι άλλα βλέμματα πάνω του, αλλά μόλις έβγαλε το κινητό όλοι κοίταξαν αλλού.:hmm: Μου έχουν διηγηθεί και ένα άλλο περιστατικό, που ένας σούφρωσε κανονικά το πορτοφόλι μιας κυρίας, και την σκούντηξαν για να της το πουν όταν αυτός είχε ήδη κατέβει από το λεωφορείο και οι πόρτες ετοιμάζονταν να κλείσουν. Φυσικά είχε κι αυτή την εύλογη απορία γιατί δεν της το είπαν όσο ήταν ακόμα μέσα, αλλά έκαναν τις πάπιες και τελικά αυτή πάτησε τα κλάματα (είχε μόλις πάρει την σύνταξη απ' όσο καταλάβαμε μετά, οπότε μάλλον την είχαν σταμπάρει από έξω απ' το λεωφορείο...) :(
Είναι τόσο λυπηρό που ο κόσμος παραμένει αδρανής σε τέτοιες περιπτώσεις. Είναι σαν να ενθαρρύνουν τους μπαγαπόντες να κάνουν ήσυχοι τη δουλειά τους, επειδή όλοι θα κάνουν τους χαζούς κοιτώντας τον εαυτούλη τους. Κανονικά θα έπρεπε όλοι να τον πλακώσουν και να το κρατήσουν μέχρι να έρθει η αστυνομία. Γενικά, φοβήθηκα λίγο με όσα διάβασα σε αυτό το τόπικ, διότι εγώ μένω σε επαρχιακή πόλη και δεν υπάρχουν αυτά εδώ. Φαντάζομαι πως και η κυκλοφορία το βράδυ στους δρόμους δεν είναι καθόλου ασφαλής. Εγώ, ανέκαθεν, είχα μια υπερπροστασία με τα πράγματά μου. Όταν π.χ. κουβαλούσα το λάπτοπ το είχα στην αγκαλιά μου δεν το άφησα ποτέ από τα χέρια μου. Όταν έχω λεφτά τα βάζω στην τσέπη και το χέρι δεν κινείται από την τσέπη αν δε φτάσω κάπου που να είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ασφάλεια. Και της αδερφής μου της έκλεψαν το πορτοφόλι, χωρίς να καταλάβει τίποτα και είχε μέσα μόνο κόκκινα νομίσματα και μία κάρτα pink. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όσο "παρατηρούσα" τον τύπο για να βεβαιωθώ ότι όντως σουφρώνει, είδα κι άλλα βλέμματα πάνω του, αλλά μόλις έβγαλε το κινητό όλοι κοίταξαν αλλού.:hmm:

Είναι τόσο λυπηρό που ο κόσμος παραμένει αδρανής σε τέτοιες περιπτώσεις. Είναι σαν να ενθαρρύνουν τους μπαγαπόντες να κάνουν ήσυχοι τη δουλειά τους, επειδή όλοι θα κάνουν τους χαζούς κοιτώντας τον εαυτούλη τους.

Είναι καθαρά ψυχολογικό ζήτημα. Από κάτι λίγα που έχω διαβάσει, όσο πιο πολλά άτομα σε ένα άσχημο περιστατικό (πχ κλοπή, φόνος κλπ) τόσο χειρότερο για το θύμα. Ο καθένας που παρατηρεί το συμβάν σκέφτεται "σιγά, θα φωνάξει ο άλλος, γιατί να το κάνω εγώ?" και τελικά δεν μιλάει κανείς. Είναι βέβαια και ο φόβος ότι εκείνη τη στιγμή, αν αντιδράσεις, ο θύτης μπορεί να σου επιτεθεί κι εσένα. Είναι λίγο περίεργη κατάσταση.

Ούτε κι εμένα με έχουν κλέψει ακόμα αλλά ας πω κι εγώ την ιστορία μιας φίλης :P Συνέβη πριν μερικούς μήνες το βράδυ έξω από το μετρό. Η κοπέλα είχε ανέβει και περίμενε τον πατέρα της για να γυρίσουν σπίτι. Ενώ περίμενε, ένα αγόρι την ρωτάει τι ώρα είναι, αυτή βγάζει το κινητό κι ο τύπος άρχισε να το τραβάει από τα χέρια της. Το τράβαγε και η φίλη μου αλλά τελικά το άφησε γιατί φοβήθηκε μήπως γίνει τίποτα χειρότερο. Το περίεργο στη δική της ιστορία είναι ότι ο κλέφτης ήταν ένα γλυκύτατο 17χρονο αγόρι με baby face και καλά ντυμένο. Ούτε που πήγαινε το μυαλό σου ότι θα έκανε κάτι τέτοιο. Όπως έμαθαν μετά μέσω της αστυνομίας, είχε κάνει το ίδιο σε μια άλλη κοπέλα το ίδιο βράδυ κι ότι γενικώς είχε ιστορικό σε κάτι τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Μία γνωστή μου περπάταγε το βράδυ έξω μιλώντας στο κινητό και της το πήραν απο τα χέρια τρέχοντας...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μία γνωστή μου περπάταγε το βράδυ έξω μιλώντας στο κινητό και της το πήραν απο τα χέρια τρέχοντας...:|

Στο Παρίσι; Αυτό είναι ό,τι πιο συνηθισμένο για Παρίσι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
5 χιλιαρικα χθες στην πιστωτικη μου. Με το που ειδα οτι το credit limit μου ειχε μειωθει κατα 5 χιλιαρικα, με ελουσε κρυος ιδρωτας! Πηρα αμεσα την πιστωτικη τηλεφωνο, μου την ακυρωσαν, μου εβγαλαν αλλη και μου ειπαν οτι δεν θα πληρωσω. Αντε να δουμε. Στην καινουρια θα κατεβασω κατα πολυ το οριο για να μη παθω τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top