Εύρεση τύπου κάρτας γραφικών

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πως μπορώ να δω την κάρτα γραφικών μου? Χωρίς να χρησιμοποιήσω τα έντυπα πυ είχε απ' το κατάστημα
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Start -> Run -> "dxidiag" (χωρίς τα εισαγωγικά)
Πήγαινε στην 3η καρτέλα που λέει "Display 1", στο πεδίο που λέει "Device" είναι η κάρτα γραφικών σου :xixi: .
Δεν λέει μάρκα και μοντέλο βέβαια, λέει μόνο τι πυρήνα έχει και πόση μνήμη (πχ σε μένα γράφει "Nvidia GeForce 7600GT" κτλ).
Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο μάλλον πρέπει να βρείς το κουτί ή το manual. Ή εναλλακτικά να ανοίξεις το κουτί και να κοιτάξεις τι γράφει πάνω :P .

Είναι λίγο άκυρο το μέρος που έκανες το ποστ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Anarki ευχαριστώ που με ξαναβοηθάς:thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ακόμη μου πως μπορώ να βρώ το product series για να κατεβάσω drivers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν έχεις Nvidia φτάνει να ξέρεις το μοντέλο της κάρτας (πχ 7600 στην περίπτωση μου) και πας στο www.nvidia.com για να κατεβάσεις drivers. Αν έχεις ATi δεν ξέρω :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D|m|tr|

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Γενικά η ίδια σειρά είναι και στην ATi, πας σύμφωνα με το OS, μοντέλο κλπ.


P.S.: Σε λάθος section είναι το thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Μου χάλασε η κάρτα γραφικών και πήρα στα "Multirama" για να πάρω καινούργια.Ο υπάλληλος εκεί μου είπε πως υπάρχουν δύο τύποι κάρτας γραφικών.Επειδή, όμως,δεν ξέρω πως βρίσκω τον τύπο της κάρτας γραφικών και επειδή ο τεχνικός των "Multirama" θα μου κρατήσει τον υπολογιστή για 2-3 ημέρες λόγω του μεγάλου φόρτου εργασίας που έχει.Μήπως ξέρετε κανένα πρόγραμμα που βρίσκει τον τύπο της κάρτας γραφικών του pc μου;;

Ευχαριστώ πολύ!.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Start -> Run -> γράψε "dxdiag" και πάτα enter -> πήγαινε στο tab "οθόνη" και δες τι γράφει στο "συσκευή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Έχεις κάτι άλλο;; Έκανα ό,τι μου είπες αλλά δεν με βοήθησε και πολύ:


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Πού είναι οι drivers οεο ; :P

Δοκίμασε και από το control panel -> system -> hardware(tab) -> device manager

και δες στο display (φαντάζομαι) ...

Τα ξέχασα τα windows ... Φαίνεται το πολύ linux κάνει κακό :P..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι μάλλον δεν έχεις drivers οπότε το dxdiag δε δείχνει τίποτα.
Ούτε αυτό που πρότεινε ο statakos υποθέτω οτι θα δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Τώρα φαίνεται τι τύπο κάρτας γραφικών έχω;;;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
βγάλτην (είναι εύκολο ) και πήγαινε την στο κατάστημα ο τεχνικός θα καταλάβει ποιος τύπος είναι ! ο κάθε τύπος ( agb ή pci ) έχει διαφορετικό μακρος στην 'είδοδο' οποτε θα το καταλάβει αυτός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Ναι μάλλον δεν έχεις drivers οπότε το dxdiag δε δείχνει τίποτα.
Ούτε αυτό που πρότεινε ο statakos υποθέτω οτι θα δουλέψει.
Έχω τους drivers, απλώς είμαι με "Safe Mode" και μάλλον γι'αυτό δεν εμφανίζονται.
βγάλτην (είναι εύκολο ) και πήγαινε την στο κατάστημα ο τεχνικός θα καταλάβει ποιος τύπος είναι ! ο κάθε τύπος ( agb ή pci ) έχει διαφορετικό μακρος στην 'είδοδο' οποτε θα το καταλάβει αυτός
Δεν ξέρω που είναι και δεν θέλω να πειράξω τίποτα.Δεν θέλω να πληρώσω τσάμπα 15 ευρώ μόνο και μόνο για να μάθω αν η κάρτα μου είναι Agb ή PCI Express.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Δεν ξέρω που είναι και δεν θέλω να πειράξω τίποτα.Δεν θέλω να πληρώσω τσάμπα 15 ευρώ μόνο και μόνο για να μάθω αν η κάρτα μου είναι Agb ή PCI Express.:)[/QUOTE]

εσύ δεν έχεις πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σου και θες να την αλλάξεις???}
απλώς βγάλτην γραφει πάνω της nvidia και έχει ανεμιστηράκι !!! η μονη από τις κάρτες σου p θα έχει ανεμιστηράκι και αν δεν ίνα αυτή δεν θα χασίς και τίποτα !!
αν δεν είσαι σίγουρος μπες στο you tube how το ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
κατεβασε to gpu-z απο εδω και πες τρεξτο κα και λεει αν ειναι agp η pci express αν και νομιζω οτι ειναι PCI

Edit: ειναι PCI Express σιγουρα το λεει στο site της Nvidia ποια μητρικη και ποιον επεξεργαστη εχεις για να προτεινουμε τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
κατεβασε to gpu-z απο εδω και πες τρεξτο κα και λεει αν ειναι agp η pci express αν και νομιζω οτι ειναι PCI

Edit: ειναι PCI Express σιγουρα το λεει στο site της Nvidia ποια μητρικη και ποιον επεξεργαστη εχεις για να προτεινουμε τιποτα

Δυστυχώς, δεν μπορώ να εγκαταστήσω το "Gpu-z" σε "Safe Mode".Είσαι σίγουρος ότι είναι Pci Express ;; Που ακριβώς το λέει αυτό ;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
εσυ εχεις η την gforce 7200gs η την 7300SE και οι 2 συμφωνα με το site της nvidia ειναι Pci express ποια μητρικη και ποιον επεξεργαστη εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
εσυ εχεις η την gforce 7200gs η την 7300SE και οι 2 συμφωνα με το site της nvidia ειναι Pci express ποια μητρικη και ποιον επεξεργαστη εχεις?

Εγώ έχω την nVidia GeForce 7300 SE. Μπορείς να δεις εδώ ό,τι θες:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Δεν βλεπω μητρικη θες παραπανω μνημη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top