Ζήλεια ανάμεσα σε φίλους

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το να ακούμε να ζηλεύει κάποιος τον/την σύντροφο του είναι κάτι το σχεδόν συνηθισμένο...
Τι γίνεται όμως όταν αφορά φίλους/ες?
Σας έχει συμβεί ποτέ να νιώσετε - καταλάβετε ότι ο φίλος/η (κολλητός/ή) σας, σας ζηλεύει?
Και αν ναι, πως αντιδράσατε? Του/της το είπατε? Ξεκόψατε? Τσακωθήκατε? Κάνατε την πάπια και συνεχίσατε σαν να μην τρέχει τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νομίζω σε όλους έχει τύχει αυτό... :(
Απλά ξεκόβω, δεν έχει νόημα να της/του το πω... Σιγά μην το παραδεχτεί! Άσε που θα με βγάλει και ψώνιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ενοης να με/τον ζηλευει/ω στον τομεα αν εχω/εχει αλλους φιλους η να ζηλευει τα πραγματα που εχω και ετσι; Σορυ αλλα δεν καταλαβα ακριβος, με μπερδεψες με τα ζευγαρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
ενοης να με/τον ζηλευει/ω στον τομεα αν εχω/εχει αλλους φιλους η να ζηλευει τα πραγματα που εχω και ετσι; Σορυ αλλα δεν καταλαβα ακριβος, με μπερδεψες με τα ζευγαρια...

Εννοώ να έχεις ένα φίλο - κολλητό ο οποίος να σε ζηλεύει...
Για τα αντικείμενα που έχεις στην κατοχή σου....
Για την οικονομική σου κατάσταση....
Για την σχέση σου με την κοπέλα σου....
Για την σχέση σου με τους γονείς σου....
Για την εμφάνιση σου....


Τέτοια πράγματα τέλος πάντων.... και να μη στο λέει (φυσικά) ευθαίως αλλά να πετάει σπόντες... κακίες... να κάνει συγκρίσεις μεταξύ σας.... να το καταλαβαίνεις ότι ζηλεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Α,οκ
Λοιπον οι φιλοι μου (και οι τρεις) θαυμαζουν τις σχεσης μου με τον πατερα μου, ο ενας μου το εχει πει οτι με ζηλευει για της σχεσης μου και οι αλλοι απλα μου λενε μακαρι να ητανε ετσι και ο δικος μου και ετσι. Δεν εχω καπιο προβλημα με αυτο, αφου αλλωστε μου το λενε. Για την οικονομικη μου κατασταση με ζηλευει ο ενας, δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι αλλα ουτε μου το εχει πει καταμουτρα, αλλα το εχω καταλαβει. Για την εμφανισει δυο, οτι παρω περνουν ("αισχρο" παραδειγμα οτι μολις πηρα 3ητο δαχτυλει ξαφνικα και οι δυο αποκτισανε πρωτο, ο ενας εχει αρχισει να φοραει ιδεες μπλουζες με εμενα, πειρανε και οι δυο στρατιωτικες ταυτοτιτες και πολλα ακομα) Τωρα για τα αντικειμενα νταξει, μικροπραγματα, πχ το pc μου που εχει χ δηνατοτιτες παραπανω, τα cd μου, την κιθαρα μου και αλλα μικροπραγματα.

Το καλο ειναι οτι με ζηλευουν με την καλη αινια και οχι με την κακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στις φιλίες
Λειτουργώ όμως σαν να πίστευα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Το καλο ειναι οτι με ζηλευουν με την καλη αινια και οχι με την κακη.

Δεν υπάρχει ζήλια με την "καλή έννοια". Μάλλον εννοείς το θαυμασμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ, κάτσε να σκεφτώ :hmm:. τι θα μπορούσαν να ζηλέψουν... :hmm:

πρώτα πρώτα την υγεία μου :D. 23 χρονών παλικάρι με 1-2 εγχειρήσεις, 4 αξονικές, 2 μαγνητικές, 3-4 υπέρηχους, μια διπλή κοίλη στη μέση, έναν ψιλοσάπιο σπόνδυλο στην πλάτη, μια τενοντίτιδα στο δεξί πόδι (πάλι καλά που είμαι αριστεροπόδαρος :P), μόνιμα στομαχοεντερικά προβλήματα, 5 ουλές και ένα ωραιότατο αυχενικό ως κερασάκι :clapup:.

ε μετά φαντάζομαι πως όλοι με ζηλεύουν μιας και είμαι σχεδόν ο μόνος που δεν έχει τελειώσει την σχολή, με αποτέλεσμα να περιστοιχίζομαι ακόμα από πιπίνια :D.

οπωσδήποτε με φθονούν για την πολύ γλυκιά και με εξαιρετικά πλούσιο εσωτερικό κόσμο κοπέλα μου, με την οποία δεν έχω σχέση τα τελευταία δώδεκα (αριθμός 12) χρόνια.

σίγουρα ζηλεύουν την αναμφίβολα πλούσια γκαρνταρόμπα μου (άμα δε λιώσουν τα ρούχα μου δεν παίρνω άλλα, τουλάχιστον δε σπαταλάω χρόνο στο να σκεφτώ τι θα φορέσω κάθε πρωί :P)

για να μην αναφέρω το 27 χρονών αμάξι που οδηγώ (αέεερα :clapup:)

βαριέμαι να σκεφτώ άλλους λόγους ικανούς να προκαλέσουν ζήλεια, πιστεύω φτάνουν αυτοί :jumpy:. εμένα οι φίλοι μου με αγαπάνε, νιιι :panwkatw:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ισως να ειναι θαυμασμος. Παντος το θεμα ειναι σε καπια θεματα θα ηθελαν να ειναι σαν εμενα και να ειχαν καπια πραγματα που εχω χωρις ομως να θελουν να με "καταστρεψουν" για να εικανοποιηθουν η να θελουν αν δειξουν οτι δεν ειμαι/εχω τπτ το ιδιετερο. Τωρα αν ειναι θαυμασμος η ζηλια η οτι και αν ειναι δεν παιζει ρολο, το θεμα ειναι οτι τους αρεσει η ζωη μου χωρις ομως να προσπαθουν να με υποβαθμισουν.

ψ: Μπας και ειμαι ψωνιο και δεν το εχω παρει χαμπαρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
χμ, κάτσε να σκεφτώ :hmm:. τι θα μπορούσαν να ζηλέψουν... :hmm:

πρώτα πρώτα την υγεία μου :D. 23 χρονών παλικάρι με 1-2 εγχειρήσεις, 4 αξονικές, 2 μαγνητικές, 3-4 υπέρηχους, μια διπλή κοίλη στη μέση, έναν ψιλοσάπιο σπόνδυλο στην πλάτη, μια τενοντίτιδα στο δεξί πόδι (πάλι καλά που είμαι αριστεροπόδαρος :P), μόνιμα στομαχοεντερικά προβλήματα, 5 ουλές και ένα ωραιότατο αυχενικό ως κερασάκι :clapup:.

ε μετά φαντάζομαι πως όλοι με ζηλεύουν μιας και είμαι σχεδόν ο μόνος που δεν έχει τελειώσει την σχολή, με αποτέλεσμα να περιστοιχίζομαι ακόμα από πιπίνια :D.

οπωσδήποτε με φθονούν για την πολύ γλυκιά και με εξαιρετικά πλούσιο εσωτερικό κόσμο κοπέλα μου, με την οποία δεν έχω σχέση τα τελευταία δώδεκα (αριθμός 12) χρόνια.

σίγουρα ζηλεύουν την αναμφίβολα πλούσια γκαρνταρόμπα μου (άμα δε λιώσουν τα ρούχα μου δεν παίρνω άλλα, τουλάχιστον δε σπαταλάω χρόνο στο να σκεφτώ τι θα φορέσω κάθε πρωί :P)

για να μην αναφέρω το 27 χρονών αμάξι που οδηγώ (αέεερα :clapup:)

βαριέμαι να σκεφτώ άλλους λόγους ικανούς να προκαλέσουν ζήλεια, πιστεύω φτάνουν αυτοί :jumpy:. εμένα οι φίλοι μου με αγαπάνε, νιιι :panwkatw:.

ΕΛΙΩΣΑ!!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Πονεμένη ισατορία αυτό το τόπικ..Βασικά δεν θέλω να το ψάχνω γιατί όσο το ψάχνω τρελαίνομαι..Απλά εύχομαι κάποιες φορές να μην καταλάβαινα κάποια πράγματα ίσως να ήμουν πιο χαρούμενη..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Eιναι οτι χειροτερο μπορει να σου τυχει,να σε ζηλευει ο κολλητος-αδελφος σου...τραγικο.Δεν θα επεκταθω περαιτερω.
Τα πραγματα ειναι απλα,ο καθενας τραβαει τον δρομο του και ειμαστε ψυχικα ηρεμοι ολοι μας.
Δεν ταιριαζουν ολοι οι ανθρωποι με ολους.
Προσοχη,ειναι καταρα να εχεις κακοψυχο φιλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο ζήλια..Όσο να νιώθεις ότι σε ανταγωνίζεται ο άλλος..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Καθαρα για παθολογικη ζηλια μιλαω-αυτος ειναι ο χειροτερος καρκινος στις διαπροσωπικες σχεσεις,η πετρα του σκανδαλου.
Μακαρι να ηταν ανταγωνισμος,καθως ειναι ενδειξη οτι εισαι καλος κ παραδειγματιζεις θετικα τον αλλον (συν/ανταγωνισμος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Μακαρι να ηταν ανταγωνισμος,καθως ειναι ενδειξη οτι εισαι καλος κ παραδειγματιζεις θετικα τον αλλον (συν/ανταγωνισμος).
Δεν νοίζω ότι είναι η υγιής ο ανταγωνισμός σε μια φιλία όπως π.χ ποιος έχει τους καλύτερους βαθμούς,τις πρισσότερες κατακτήσεις κτλ..Αυτό έχει και κάποιο υπόβαθρο ή ζήλια ή φιλοδοξία ή κάτι άλλο έστι δεν έιναι..Και δεν βρίσκω τον λόγο να υπάρχει ανταγωνισμός σε μια φιλία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Δεν νοίζω ότι είναι η υγιής ο ανταγωνισμός σε μια φιλία όπως π.χ ποιος έχει τους καλύτερους βαθμούς,τις πρισσότερες κατακτήσεις κτλ..Αυτό έχει και κάποιο υπόβαθρο ή ζήλια ή φιλοδοξία ή κάτι άλλο έστι δεν έιναι..Και δεν βρίσκω τον λόγο να υπάρχει ανταγωνισμός σε μια φιλία..
Για μενα υπαρχει ο υγιης συναγωνισμος μεσα σε μια παρεα,παντα με τα θετικα στοιχεια του μονο.
Για παραδειγμα αν καποιος απο τους φιλους μου ξερει να παιζει κιθαρα για παραδειγμα και με ενδιαφερει και εμενα να μαθω,τοτε θα προσπαθησω να παρω τα καλα στοιχεια απο τον φιλο μου και να με διδαξει.

Το ιδιο μπορει να ισχυει σε οτιδηποτε μεταξυ 2 ή περισσοτερων ατομων.

Αυτο για καλυτερους βαθμους και περισσοτερες κοπελες ειναι καραγκιοζιλικι,ουτε κατα διαννοια να ανεχτω τετοιου ειδους ζηλεια-ανταγωνισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Για μενα υπαρχει ο υγιης συναγωνισμος μεσα σε μια παρεα,παντα με τα θετικα στοιχεια του μονο.
Για παραδειγμα αν καποιος απο τους φιλους μου ξερει να παιζει κιθαρα για παραδειγμα και με ενδιαφερει και εμενα να μαθω,τοτε θα προσπαθησω να παρω τα καλα στοιχεια απο τον φιλο μου και να με διδαξει.

Το ιδιο μπορει να ισχυει σε οτιδηποτε μεταξυ 2 ή περισσοτερων ατομων.
Αυτου του είδους τον ανταγωνισμό θα τον ονόμαζα καλύτερα παραδειγματισμόή τέλοσπάντων υγιή ανταγωνισμο..Αυτό είναι πολύ καλό να υπάρχει σε μια φιλία..Αλλά δεν μιλούησα για αυτό..

Αυτο για καλυτερους βαθμους και περισσοτερες κοπελες ειναι καραγκιοζιλικι,ουτε κατα διαννοια να ανεχτω τετοιου ειδους ζηλεια-ανταγωνισμο
Δεν λέω να το κάνουν έμπρακτα αλλά έστω και ασυναίσθητα..Εμένα πάντως μου έχει συμβεί πολλές φορές και με κουράζει και με απογοητεύει..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Τα πραγματα ειναι απλα,σταματας να εισαι το καλο κοριτσι και περιμενεις να δεις απο την θεση τους αν οντως σε αγαπουν ως φιλη,με αποτελεσμα ή θα σε αναζητησουν ή θα τις χασεις για παντα.

Μην ξεχνας οτι στην ζωη ειμαστε παντελως μονοι,ο καθενας ζει-παλευει-μορφωνεται-κοπιαζει για το ατομικο του/της συμφερον αποκλειστικα.

Για αυτο μην δισταζεις,οταν το μαχαιρι εχει παει στο κοκαλο (και αν οι διαπραγματευσεις αποτυχουν),να αλλαξεις πορεια ζωης και να κοιταξεις αλλες κοπελες για φιλες σου,ακομα και αν αυτη ειναι φιλη σου για πανω απο 5ετια και βαλε.

Ο ανθρωπος αλλαζει ιδιως στην ηλικια που εισαι (στην δικια μου εχουν σταθεροποιηθει και "αποκαλυφτει" πολλοι/λες) και ισως να μεταμορφωθει σε εντελως διαφορετικο ατομο απο αυτο που γνωρισες στην αρχη της εφηβειας σου.

Μου εχει συμβει πολλες φορες και δεν θελω αλλα τετοια γεγονοτα να επαναληφθουν,κουραστηκα ψυχικα πλεον.

Γιαυτο ο καθεις επικεντρωνεται αποκλειστικα στο μελλον του,με οτι αυτο συνεπαγεται για την εξελιξη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Πολύ σωστά τα λόγια σπυ και πίστεψέ με τα έχω ήδη σκεφτεί..Πάντα πληγωνόμουν γιατί σκρφτόμουν πρώτα τους άλλους και μετά εμένα..Παλιά ανεχόμουν πολλά και δεν μιλούσα...Απλά κάποια στιγμή αγανάκτησα..Και δεν δίστασα να περάσω στην διαγραφή την επί 9 χρόνια κολλητή μου..Και πλέον δίνω αξία μόνο στα πραγματικά άτομα στην ζωή μου οι υπόλοιπη δεν μ'ενδιαφέρουν..Γνωστούς θα έχεις πολλούς πραγματικούς φίλους όμως μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού..Δόξα τω θεώ φίλοι δεν μου λείψανε ποτέ που με στηρίξανε σε δύσκολες στιγμές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα πότε να θεωρήσω κολλητό φίλο/η κάποιον που θα διέκρινα ότι με ζήλευει ξέρετε με αυτή την "essans" της κακιούλας. Άλωστε τι φίλος θα ήταν αυτός που θα χαιρόνταν με την λύπη (αποτυχία) μου και θα λυπόνταν με την χαρά (επιτυχία) μου? :hmm::spell:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top