Ζητείται.... δίαιτα!

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πόσες φορές τη μέρα τρως και τι τρως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Το να τρως απεξω δεν ειναι απαραιτητα κακο..Μπορεις να προσεχεις τι τρως.Να προτιμας σαλατες απο salat bar και απο κρεας μπορεις να προτιμας πχ σουβλακι κοτοπουλο η φιλετο κοτοπουλο με ψωμακι χωρις πολλες σαλτσες και λιπη πχ ζαμπον σαλτσες που προσθετουν .Μπορεις να ζητας να σου τα αφαιρουν αν υπαρχουν στο πιατο που παραγγελνεις...Μπορεις να τρως υγιεινα και απο εξω απλα να προσεχεις πχ στο salat bar μην γεμισεις το πιατο σου με μακαρονια και σαλτσες .Μπορεις να τρως απο εξω αλλα με προσοχη και οχι μεγαλες ποσοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
βασικα τρωω συνεχεια απ εξω..αμεσως μετα το σχολειο παω κατευθειαν φροντιστηριο..κ ο μονος τροπος ειναι να τρωω απ εξω για να αντεξω..
Θα μπορούσες να ετοιμάζεις κάποιο υγιεινό σνακ, π.χ ένα σάντουιτς που έχεις φτιάξει με λίγο μαρουλάκι, τυράκι κλπ ;) και κανένα φρουτάκι. Αν παίρνεις συνέχεια απ΄ έξω δε θα ξέρεις τι ακριβώς τρως.

Κι αυτό που λέει η Κινεζούλα.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariguLa

Νεοφερμένος

Η MariguLa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:clapup:θα προσπαθησω..ευχαριστω για τις συμβουλες..Αυριο κιολας θα παω σε διατροφολογο γιατι δεν παει αλλο αυτη η κατασταση..ευχαριστω για τισ συμβουλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis_pin

Νεοφερμένος

Η akis_pin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία σας λέω και γω όχι στις δίαιτες αστραπή οι οποίες υπόσχονται μεγάλη απώλεια κιλών σε μικρό χρονικό διάστημα!Έκανα ατκινς και μπορεί την πρώτη εβδομάδα να έχανα 3 κιλά τη δεύτερη 1,5 αλλά αν μετά δεν ακολουθήσει κάποιος τα 4-5 γεύματα ημερησίως δεν τα χάνει μόνιμα....αντιθέτως τα ξαναπαίρνει!Και την έκανα γιατί δεν ειχα υπομονή..Ήθελα να τα ξεφορτωθώ πολύ γρήγορα!!!!Αφού έκανα μια τρύπα στο νερό αποφάσισα να κάνω κάτι άλλο:D
Τώρα ακολουθώ έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής:clapup: (εδώ και 3 μέρες δηλαδή και ελπίζω να το κρατήσω...:P)και σας παραθέτω παρακάτω τον δεκάλογο της επιτυχίας μου!!!!!!!!!!!!!!!
1ον πρωινό με γάλα 1,5 % και δημητριακά και 1 φρούτο, ή γάλα και 1 κουλούρι και φρούτο
2ον σνακ ή στις 12 ή στις 5 ένα φρούτο
3ον μεσημέρι βράδυ 1 μερίδα φαγητό χωρίς πολλά λιπαρα και 1 φέτα ψωμί ολικής ή 1 κομμάτι φέτα με τελευταίο γεύμα στις 8
4ον 2 φορές την ημέρα γαλακτοκομικά με χαμηλά λιπαρά και 2 φρούτα
5ον 8 ποτήρια νερό απαραιτήτως
6ον 30 λεπτά περπάτημα ή ποδήλατο ή διάδρομο(το οποίο δεν το κάνω γιατί μου ανοίγει η όρεξη
7ον όχι αναψυκτικά χυμούς ροφήματα με πολλή ζάχαρη και παιδιά όχι στα προιόντα light!!!!!
8ον ζύγισμα κάθε πρωί και μεζούρα μία φορά την εβδομάδα
9ον αν μπορείται να καταγράφεται τί τρώτε θα σας βοηθούσε!!!!!!!!
10ον προιόντα που θα καταναλώνονται συχνά και που βοηθούν στη μόνιμη απώλεια βάρους εκτός από τα παραπάνω και για τα κύρια γεύματα είναι τα δημητριακά ολικής άλεσης, ψωμί ολικής, όσπρια, γαλοπούλα, κοτόπουλο, άπαχο κόκκινο κρέας, βραστά αυγά !!!!!!
Ελπίζω να βοήθησα καποια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το "οχι στα προιοντα light" βεβαια δεν το πολυκαταλαβαινω, αφου απο θερμιδικης αποψης ειναι οκ.....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ο όρος "light" είναι παρεξηγήσιμος και χρησιμοποιείται πολλές φορές λάθος.
Κατ' αρχήν, ένα γιαούρτι "light" 0% είναι λιγότερο υγιεινό από ένα 2%, αφού για να εξουδετερεωθεί το λίπος που απέμεινε από την αποβουτύρωση, χρησιμοποιούνται χημικές διεργασίες.
Επίσης, ένα τυρί "light" μπορεί να έχει απλά 20% λιπαρά αντί 40% και είναι επίσης πολύ πιο περιεκτικό σε E (emulgators), ώστε να διατηρήσει την πηχτή του σύσταση. Συνεπώς καλύτερο είναι ένα cottage, που έχει από τη φύση του μόνο 4% λιπαρά, πατά ένα λάιτ έμενταλ.
Επίσης πολλοί κάνουν το λάθος να μην προσέχουν τις ποσότητες όταν τρων ένα προϊόν "διαίτης", καταλήγοντας να παίρνουν παραπάνω θερμίδες.

Δες εδώ κι εδώ.
Πολλά προϊόντα αναγράφουν στις διατροφικές τους ετικέτες συστατικά, ονομασίες, συστάσεις ή θερμίδες που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Υπάρχουν πολλά προϊόντα που πάνω στη συσκευασία τους αναγράφεται η λέξη ʽlightʼ σαν συνθετικό της κύριας ονομασίας τους, δίνοντας την αίσθηση ότι έχουν λιγότερες θερμίδες. Στην πραγματικότητα κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και η λέξη ʽlightʼ μόνο παραπλανητική είναι. Καθώς επίσης η λέξη ʽlightʼ (μειωμένες θερμίδες), αναφέρεται σε τρόφιμα με μειωμένα λιπαρά ή ενέργεια (θερμίδες) ή άλλη θρεπτική ουσία, αυτό δεν σημαίνει ότι το τρόφιμο αυτό δεν έχει καθόλου ενεργειακή αξία, αλλά ότι η ενεργειακή του αξία έχει μειωθεί κατά 30% τουλάχιστον. Άρα τα τρόφιμα που χαρακτηρίζονται ως light μήπως δεν είναι τόσο light τελικά!

Το παράδοξο είναι ότι τα άτομα που χρησιμοποιούν κατά κόρον 'light' προϊόντα στη διατροφή τους έχουν σταδιακή αύξηση του σωματικού τους βάρους. Αυτό εξηγείται από την πεποίθησή τους, ότι τα προϊόντα αυτά, τους 'αδυνατίζουν' με αποτέλεσμα να καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες. Παρόλα αυτά οι ειδικοί πιστεύουν ότι τα προϊόντα 'light' μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο στην καταπολέμηση της παχυσαρκίας και την πρόληψη ασθενειών εφόσον καταναλώνονται σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Το παράδοξο είναι ότι τα άτομα που χρησιμοποιούν κατά κόρον 'light' προϊόντα στη διατροφή τους έχουν σταδιακή αύξηση του σωματικού τους βάρους. Αυτό εξηγείται από την πεποίθησή τους, ότι τα προϊόντα αυτά, τους 'αδυνατίζουν' με αποτέλεσμα να καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες. Παρόλα αυτά οι ειδικοί πιστεύουν ότι τα προϊόντα 'light' μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο στην καταπολέμηση της παχυσαρκίας και την πρόληψη ασθενειών εφόσον καταναλώνονται σωστά."

Επειδη κι εγω αυτο γνωριζα...απορησα...μηπως και υπηρχε κατι που αγνοουσα....:)
Θενκς Γιδι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπίτεσεν, Νεράιδα!

Κλασικό λάθος μωρέ, κι εγώ τα 'κανα...
Την είχα δει light στα 20 μου κι έπαιρνα ένα spread της βιτάμ... έτρωγα ένα κεσεδάκι στην καθισιά μου. Να πώς μπήκαν τα κιλά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Πάντως η καλύτερη δίαιτα είναι να μην τρως αργά το βράδυ.Τουλάχιστον το κάνω μια ζωή αυτό.
Βέβαια,πριν κατι χρόνια το παράκανα και έγινα σαν κλαδάκι.
Ευτυχώς που τώρα βρήκα το σωστό δρόμο,αλλά και πάλι είμαι στο όριο. :(
Γενικά,έχω μια τάση να αδυνατίζω εύκολα και απότομα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
καλά,εγώ πάλι μόλις παρήγγειλα μία κρέπα XL
μιαμ μιαμ μιαμ
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγω αυτό κάνω, απλά δεν τρώω βραδυνό.
Για μεσημέρι τρώω ψάρι με σαλάτα πράσινη και δεν παχαίνω ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μια καλή δίαιτα είναι κάθε φορά που πεινάς, να μασουλάς λαχανικά σαν τις αγελάδες. Δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα χορτάσεις με καρότα και μαρούλια. Μετά θα λιγουρεύεσαι τα σοκολατάκια, αλλά δεν θα έχεις χώρο να φας πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ρε παιδιά στην δική μου την περίπτωση, πάντα υπάρχει χώρος..
Λες και έχω την κοιλιά λάστιχο.
Αν θέλω να φάω, χωράει και ένα κατσίκι να ούμε... :whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Και σε μένα υπάρχει χώρος, αλλά για άλλο λόγο. Σταματάω να τρώω τη σαλάτα πριν χορτάσω πραγματικά (αμα δεν σου αρέσει, χορταίνεις αμέσως) και μετά τσακίζω κανένα γλυκό γιατί "το δικαιούμαι μετά από τόση απαίσια σαλάτα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αυτό μου θυμίζει μια κοπέλα που γνωρίζω, η οποία τρώει απίστευτα πολύ, αλλά μας λέει ότι "προσέχει", επειδή μαζί με το μισο γουρουνόπουλο που τρώει, τρώει ΚΑΙ σαλάτα! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Καλύτερη δίαιτα...:hmm:
Προσέχω το πρωί να τρώώ του..σκασμού! Τρελαίνομαι για πρωινό, γάλα ή χυμό, με τοστ,δημητριακά,γιαούρτια,φέτες με μέλι κτλ,ανάλογα τα κέφια μου τα συνδυάζω.
Μετά στο μεσημεριανό,το μόνο που κάνω εγώ είναι να χωρίζω τα φαγητά μου σε τρεις κατηγορίες και μου επιτρέπω να χρησιμοποιώ καθημερινά μόνο 1 είδος από την κάθε μια,
1τη κατηγορία: κρέατα,ψάρια και όλα τα ζωντανά 2ρη κατηγορία: όσπρια,λαχανικά και όλα τα μπλιαχ, 3τη κατηγορία: σιτηρά,ζυμαρικά, και πάει λέγοντας..
Πχ, μια μέρα θα έχει για φαγητό μπιζόλες ( πήρα κάτι από τη πρώτη κατηγορία), με ρύζι (Τρίτη κατηγορία) και λαχανικά (Να και η δεύτερη κατηγορία) αυτό για εμένα πχ είναι ένα πλήρες γεύμα, γιατί έτσι δε μπορώ να φάω ούτε ψωμί αφού ήδη πήρα κάτι από τη τρίτη κατηγορία, αλλά ούτε και σαλάτα γιατί ήδη πήρα τα λαχανικά από τη δεύτερη κατηγορία.
Αυτό πλέον το κάνω ασυναίσθητα, βλέπω τι φαί έχουμε και κατευθείαν ξέρω αν μπορώ ή όχι να το συνοδεύσω με τυριά,σαλάτες, ψωμιά κτλ.
Να σημειώσω ότι αυτό εδώ δεν το κάνω αναγκαστικά στον εαυτό μου επειδή έχω πρόβλημα με το βάρος ή απλά είμαι βαρεμένη, απλά μου έχει μείνει συνήθειο από τότε που έκανα ενόργανη, και πλέον αυτά χτυπάνε σαν καμπανάκι στο μυαλό μου, εννοείται όμως ότι τις Κυριακές του δίνω και καταλαβαίνει, και πως όταν βγαίνω έξω για ένα αθώο καφέ τις περισσότερες φορές καταλήγω να μασουλάω κρέπες,γύρους,γιγάντια τοστ κτλ :P

Όσο για απογευματινό έχω μια λατρεία με το τοστ γενικά και το γάλα κακάο (μπέμπααααα), αλλιώς καμιά σαλάτα, αλλά όχι απλή αυτές με αυγά,ζαμπόν,ρύζι/μακαρόνια κτλ κτλ.
Αυτά από τη γουρούνα Ζωή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
εγω ειχα παει κ σε διαιτολογο περυσι....λοιπον...η δικια μου διατροφη χαρη στην οποια ειχα χασει γυρω στα 15 κιλα, οσα ηθελα να χασω....πρωινο γαλα με δημ η ενα τοστ γαλοπ κ τυρι, δεκατιανο ενα φρουτακι η μια μπαρα η 2-3 ριζογκοφρετες....το μεσημερι ο,τι ηθελα αλλα συγκεκριμενες ποσοτητες, απογευμα φρουτο η μπαρα κ βραδυ γαλα με δημητρ η ενα τοστ η σαλατα με τυρι κ παξιμαδακια κατι τετοιο ακομη κ σουβλακι μια φορα την εβδομαδα αν θελω αλλα χωρις παταες κ με τζατζικι η μουσταρδα γιατι η σως ειναι φουλ σε θερμιδες....γενικα απ οτι μου εχει μαθει δεν ειναι καλο να μην τρως βραδυ...κ επισης παιζουν πολυ σημαντικο ρολο οι ποσοτητες που θα φας...ετσι μπορεις να φας οτι θες αλλα σε μικρες ποσοτητες κ πρεπει να τωρς καθε 3-4 ωρες.!!! αυτα απο μενα!! μια φιλη μου πηγε κ αυτη κ εχασε 20 κιλα...κ συνεχιζει για αλλα 10 (ειχε μεγαλυτερο προβλημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αυτή η διατροφή είναι πάρα πολύ καλή, σε κάποιον που έχει θέματα να χάσει.
Εγώ αν τα φάω όλα αυτα, θα πάρω 15 κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εγω δεν μπορώ με τίποτα να ακολουθήσω κάποια διατροφή!:( πάντα τρωω όπως μου έρθει! βασικά προσέχω να τρώω ενα καλό πρωινό που συνήθως περιέχει καφέ και κουλουράκια ή μπισκότα ή ψωμι με μέλι. μετα το μεσημέρι τρωω συνήθως λαδερά γιατι μου αρεσουν πολύ :inlove: ή μακαρονάδες, γενικά δεν ειμαι πολυ του κρέατος αλλα δυο φορες τη βδομάδα φροντίζω να το εντάσσω στη διατροφή μου! απόγευμα θα φαω στανταρ κάποιο γλυκό και μετα βραδυ στη καλυτερη περίπτωση καποια φρουτοσαλάτα αλλιώς μπισκότα!:P και το χειρότερο ειναι οτι υπάρχουν μέρες ειδικά όταν έχω αγχος που τρωω παρα παρα πολυ και ιδιαίτερα γλυκά :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top