Η Γενιά του Εγώ

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδη μου λες τωρα οτι οι γονεις σου ηταν στην ηληκια σου το 1946? Ειναι δηλαδη 88 ετων?

μηπως οι γονεις σου στα 28 τους ηταν την δεκαετια του 80 και ειχαν δουλειες και σπιτι δικο τους αντιθετα με εσενα (και σχεδων το συνολο των 28ριδων) που ΠΑΡΑ την παιδια τους στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ δουλευει σερβιτορος?


μπα..
οι γονεις μου τοτεμε τα στοιχειωδη ζουσαν και οτε ειχαν ιδιοκτητο σπτιτι

και επειδη δεν ηταν στην κλαδικη του πασοκ τοτε δεν τους χωσαν σε κανενα δημοσιο.

τοτε πουληθηκαν οσοι επρεπε να πουληθουν..
και τωρα αυτουςπληρωνουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
για να βγαζεις 40.000 το χρονο πρεπει να εχεις ικανοτητες και εκπαιδευση

ή απλώς ένα θείο με 10 βαπόρια.
ε του πούστη, ούτε ένα φουγάρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δηλαδή αν βάλω μια φωτογραφία μου ο λόγος μου μετράει παραπάνω?


νοτατολ.

απλώς να μωρέ, δες κάτι ενδιαφέρουσες αντιθέσεις που μου αναβόσβησαν
τα λαμπιόνια της ύπαρξης:

ο κόσμος πρέπει να είναι δραστήριος.

..κι όχι να τοξοβολεί καρδιές σε αμμουδιές σε έναν σάπιο κι άτονο ρομαντισμό

Να κάνει πράγματα που τον γεμίζουν, τον κάνουν καλύτερο με την κάθε έννοια που δίνει ο καθένας.

...αντί να νιώθει ότι πληγώνεται και να το ρίχνει στην αμμοθαλασσογλυπτική με τρυπημένες καρδουλίτσες,
ασχολία που βαθαίνει τον πάτο.
μέχρι το τίποτα είναι μια ζωή δρόμος :D



Αλλά εκφράσεις όπως "ζωάρα", "παρτάρα" δείχνουν έναν τρόπο ζωής που εμένα δεν με αντιπροσωπεύει.

και άρα το ότι ζωγραφίζω καρδιές με βέλη που είναι η δημόσια έκφραση του "πληγώθηκα από τον μπάσταρδο"
δεν έχει θέση, ή ίσως να είχε θέση το πάμε για άλλα με ένα πιο σιωπηρό προφάϊλ.

μη λησμονείς ότι η παρτάρα εν καιρώ πληγής γίνεται παρταράρα
όταν όλοι σχεδόν το βαφτίζουν "ξέσπασμα"...


ιτς νοτ δε εντ οφ δε γουορλντ αζ γουι πεηντ ιτ,
μπατ αζ γουι ακτσουαλι λιβ ιτ.

κι ας είναι στο τέλος η ανταμοιβή μια σκατούλα.


αλλά πάλι μπορεί να σου άρεσε απλώς το υδατογράφημα.
(ή να θες να γίνεις η θηλυκιά Γιακούμπ :P)

:worry::worry:

άσε με.

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ClairDeLune

Νεοφερμένος

Η ClairDeLune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
νοτατολ.

απλώς να μωρέ, δες κάτι ενδιαφέρουσες αντιθέσεις που μου αναβόσβησαν
τα λαμπιόνια της ύπαρξης:





..κι όχι να τοξοβολεί καρδιές σε αμμουδιές σε έναν σάπιο κι άτονο ρομαντισμό






...αντί να νιώθει ότι πληγώνεται και να το ρίχνει στην αμμοθαλασσογλυπτική με τρυπημένες καρδουλίτσες,
ασχολία που βαθαίνει τον πάτο.
μέχρι το τίποτα είναι μια ζωή δρόμος :D






και άρα το ότι ζωγραφίζω καρδιές με βέλη που είναι η δημόσια έκφραση του "πληγώθηκα από τον μπάσταρδο"
δεν έχει θέση, ή ίσως να είχε θέση το πάμε για άλλα με ένα πιο σιωπηρό προφάϊλ.



μη λησμονείς ότι η παρτάρα εν καιρώ πληγής γίνεται παρταράρα
όταν όλοι σχεδόν το βαφτίζουν "ξέσπασμα"...




ιτς νοτ δε εντ οφ δε γουορλντ αζ γουι πεηντ ιτ,
μπατ αζ γουι ακτσουαλι λιβ ιτ.

κι ας είναι στο τέλος η ανταμοιβή μια σκατούλα.


αλλά πάλι μπορεί να σου άρεσε απλώς το υδατογράφημα.
(ή να θες να γίνεις η θηλυκιά Γιακούμπ :P)

:worry::worry:

άσε με.


:confused:

Σου δημιούργησαν πράγματι ο συνδιασμός της φωτογραφίας του προφίλ μου, με το σχόλιο μου τέτοια αντίδραση;
Ω έλα τώρα...!

σάπιο και άτονο ρομαντισμό... αναφέρεσαι στον τρόπο που εκφράζεται ο ρομαντισμός σε αυτήν την περίπτωση ? την δημιουργία δλδ μιας καρδιάς στην άμμο? τι δεν είναι σάπιο και άτονο για σένα;

Λυπάμαι δεν νομίζω ότι συσχετίζονται τόσο πολύ η εικόνα με το σχόλιό μου. Και αν αυτά είναι μερικά συμπεράσματα από μία εικόνα, σίγουρα υπάρχουν και άλλα

Παρτάρα σημαίνει τους γράφω όλους στα τέτοια μου.
Εν καιρώ πληγής (αν και δεν κατανοώ απόλυτα τι εννοείς) παρτάρα σημαίνει πατάω ξανά στα πόδια μου. Αν τους γράψεις όλους κι όλας με γειά σου! Αλλά δεν γίνεται πάντα έτσι.

Σε πληροφορώ λοιπόν ότι όχι δεν ζωγραφίζω καρδιές στην άμμο και ότι ο τρόπος έκφρασής μου είναι σίγουρα καλύτερος από τον δικό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
για να βγαζεις τουλαχιστον 40.000 ευρω το χρονο συνηθως απαιτει να εχεις αλλοτριωμενη και διεφθαρμενη προσωπικοτητα ,εκμαυλισμενα μυαλα
και εξατομικευμενο "πρωτοπορο"συστημα ηθικης.συνηθως.

ανοησιες, 40.000 ειναι 3300 το μηνα δεν ειναι τοσο μεγαλο ποσο, ολοι οι γιατροι/οδοντιατροι/δικηγοροι με δικο τους γραφειο/ μηχανικοι/αρχιτεκτονες κτλ βγαζουν τοσατουλαχιστων, δεν ειναι ουτε διεφθαρμενοι ουτε αλητες, ανθρωποι με προσοδοφορες δουλειες ειναι. Ελεος, αυτη η νοοτροπια οτι για να ζεις ανετα πρεπει να εισαι ληστης ειναι τρομερα ζημιογωνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
ανοησιες, 40.000 ειναι 3300 το μηνα δεν ειναι τοσο μεγαλο ποσο, ολοι οι γιατροι/οδοντιατροι/δικηγοροι με δικο τους γραφειο/ μηχανικοι/αρχιτεκτονες κτλ βγαζουν τοσατουλαχιστων, δεν ειναι ουτε διεφθαρμενοι ουτε αλητες, ανθρωποι με προσοδοφορες δουλειες ειναι. Ελεος, αυτη η νοοτροπια οτι για να ζεις ανετα πρεπει να εισαι ληστης ειναι τρομερα ζημιογωνος.


ναι ναι δουλεύοντας 2 με 3 ώρες κάθε τρίτη και παρασκευή τα απογεύματα,
χωρίς αποδείξεις.

η λέξη πουτάνα με γραφείο τι σου λέει?

3.300 το μήνα. αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

έχεις κάνει έρευνα αγοράς να δεις πόσα βγάζει ο ιατρός
τουλάχ. μέχρι το 2010-2011 το μήνα?

καθαρά κι αφορολόγητα τουλάχ. 10 κολλαριστά.


αυτά να τα πουλήσεις στον γκάρφιλντ.


ξερόλα.


(υπόψιν: ειδικά για τους ιατρούς για μια ιατρική έρευνα
των 3/4 ούτε καν ώρα, κατόπιν ραντεβού,
η ιατρική εταιρεία που κάνει την έρευνα, τους την πληρώνει 150 ευρά,
(τα λεφτά του τα παραδίδει ο ιατρικός επισκέπτης χέρι με χέρι στο τέλος
της συνέντευξης)
μιλάμε για γραπτές ερωτήσεις που απλώς λέει την ιατρική του γνώμη
πάνω σε σκευάσματα και πόσο τα βαθμολογεί, άντε το πολύ
να πει και τι δόσεις χρησιμοποιεί για μερικά σκευάσματα
όταν ο ερευνητής που πάει στο ιατρείο και τρώει μια ώρα να πάει
και να ρθει συν τα 45 λεπτά, πες 2 ώρες, παίρνει 15+τα τρία του καράμπελα
σύνολο 18 )

και κάτι ακόμα, θα εκπλαγείς αν σου πω ότι ένα 30-40% είναι παντελώς
άσχετοι με τελευταίας γενιάς φάρμακα, ο,τι κι αν σημαίνει αυτό.

επίσης για να σου κάνουν μια εξέταση στη χρεώνουν
λες και πήγες να σου πάρει πίπα ακάποτη, να τον πάρεις από κώλο
και στο καπάκι ένας φίλος σου να βιντεοσκοπεί.



αν οι γιατροί δεν είναι λαμόγια τότε γράφεις από το νιμπίρου.


και παρεπιπτόντως αν το να λες ότι τα 3.300 δεν είναι κανένα τρομερό ποσό
με >80% του πληθυσμού να παίρνει κάτω από 800 το μήνα,
ιδρώνοντας το κόρφο του, είσαι σωστός γελωτοποιός.


είπα να στο στείλω ραβασάκι αλλά ρε αδερφάκι μου,
η μαλακία σου δεν έχει όρια, μέρες που'ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
έχεις κάνει έρευνα αγοράς να δεις πόσα βγάζει ο ιατρός
τουλάχ. μέχρι το 2010-2011 το μήνα?

καθαρά κι αφορολόγητα τουλάχ. 10 κολλαριστά.

Ναι εξου και στα παραπανω μηνυματα ειπα τουλαχιστων 40.000 το χρονο.

Οκ δεν κοβουν αποδειξεις, και λοιπων? Το 80% που παιρνει τα 700 ε που λες μαυρα τα παιρνει και μαυρα το ξοδευει. Τι σημαινει αυτο οτι ειναι λαμογια? Ας ηταν καλυτερος ο κρατικος μηχανισμος να πηγαιναν καπου τα λεφτα σου να τα εδινες.

Αλλα οταν εχεις το κακομοιρη το ψηλικατζη που πρεπει τα 21% του εισωδηματος να το δωσει νταβατζιλικι, το 40% του προσωπικου του εισοδηματος φορο, να πληρωσει δημοτικα τελη στη δεη, και τεβε 300ε το μηνα τοτε ναι και αυτο θα γινει "λαμογιο" και δεν θα κοψει αποδειξη.

Τεσπα για να βγαζεις επαρκως καλα λεφτα δεν χρειαζεται να εχεις πουλησει τη ψυχη σου στο διαβολο, οι περισοτεροι απο αυτους ειναι καλοι ανθρωποι, ξεκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
Τεσπα για να βγαζεις επαρκως καλα λεφτα δεν χρειαζεται να εχεις πουλησει τη ψυχη σου στο διαβολο, οι περισοτεροι απο αυτους ειναι καλοι ανθρωποι, ξεκολα.

Συμφωνώ με το post σου εκτός απ' το τελευταίο. Γιατροί που είναι "καλοί άνθρωποι" βγάζουν σκάρτα 1300 το μήνα και ξεπατώνονται κάτω απ' τις χειρότερες συνθήκες. Οι υπόλοιποι είναι επικίνδυνοι για την κοινωνική συνοχή της χώρας. Ένας ένας πρέπει να οδηγούνται στον Κορυδαλλό με προσημειωμένα χαρτονομίσματα αλλά με την ατιμωρησία που επικρατεί (δείτε την έκθεση Ρακιτζή) συμφέρει τρελά να κλέψεις κι ας σε πιάσουν.

Τώρα αν το εννοείς γενικά, ότι υπάρχουν καλοί - ευκατάστατοι άνθρωποι, κάποιες εποχές ναι, συνέβαινε. Τώρα κανείς δεν μπορεί να θεωρηθεί ευκατάστατος γιατί η νόμιμη ληστεία του κράτους δίνει και παίρνει. Αρκεί να δει κανείς πόσες υγιέστατες επιχειρήσεις έχουν βάλει λουκέτο επειδή τους αρνούνται την νόμιμη πίστωση και θα καταλάβεις πόσο εύκολο είναι να είσαι σωστός επιχειρηματίας - ευκατάστατος και να βρεθείς στον βρόντο.

Πάντως δεν βλέπω αυτούς του "πλούσιους πλην τίμιους" να αντιδράνε καθόλου. Ένα φόρο ζητήσανε παραπάνω απ' τους εφοπλιστάδες μας και εξέπνευσαν τα μένεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Οι υπόλοιποι είναι επικίνδυνοι για την κοινωνική συνοχή της χώρας.

Ενας ψυχιατρος (το λεω γιατι εχω αμμεσο παραδειγμα - εχω και αλλα βεβαια) χρεωνει 60ε την επισκεψη, εχει περιπου 6 επισκεψεις τη μερα. 360ε/μερα επι 20 μερες το μηνα 7200ε το μηνα. Ειναι 38 ετων, εχει μια νεογεννητη κορη και ενα σκυλο, κανει εθελοντισμο στον αγιο σαββα (αντικαρκινικο). Ειναι μια χαρα ανθρωπος.

Μια αρχιτεκτονας απο το πολυτεχνιο, 32 ετων, ξεκινησε κανοντας διακοσμη απο το υπογειο του σπιτιου της, τωρα εχει ανοιξει γραφειο στο ψυχικο. Χρεωνει για μια πληρη μελετη εσωτερικου χωρου 750ε, κανει περιπου δυο την εβδομαδα (δεν εχει πολυ πελατεια ακομα). Βγαζει 5000 το μηνα or so. Ειναι μια τυπικη 30αρα κοπελα, ουτε ψωνισμενη ουτε τιποτα. Επισις μια χαρα ανθρωπος.

Να συνεχισω?

Δικηγορος με γραφειο στις στηλες ολυμπιου διος, 47 ετων, δυο κορες. Κανει pro bono υποθεσεις συμβιβασμων χρεοκοπημενων ιδιωτων με τραπεζες. Ο τυπικος του πελατης ειναι καποιος μικρο ομολογειουχος η μικροεπενδυτης. Βγαζει 10-15.000 το μηνα (αναλογα το μηνα) εκπροσοποντας τους συμβουλευτικα σε αγοραπολησιες/επενδυσεις κτλ. Ζει σε διαμερισμα στη γλυφαδα και τα παιδια του πανε σε δημοσιο σχολειο.

Ιδιοκτητης μικρης φαρμακευτικης, 30 ετων, τρεφει την οικογενεια του που καταστραφικε οικονομικα μετα απο λανθασμενες κινησεις. Δεν ζηταει λεφτα απο τους φαρμακοποιους πριν αυτοι παρουν απο το κρατος τα χρωστουμενα τους. Βγαζει 4-8000 το μηνα αναλογα την περιοδο.

Δεν ειναι ψευτικα προσωπα αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
Δεν ειναι ψευτικα προσωπα αυτοι.

Ξέρω κι εγώ τέτοια άτομα. Δεν μας λες όμως αν κόβουν αποδείξεις.
Η δική μου εμπειρία λέει πως όχι μόνο δεν κόβουν, αλλά είναι και στο Κίνημα "Δεν Πληρώνω". :P

Δεν είμαι εναντίον της δημιουργικότητας, ούτε ζηλεύω τους ευκατάστατους ανθρώπους. Αλλά βλέπεις κι εσύ πως μέρα με τη μέρα οι ευκατάστατοι μεσοαστοί λιγοστεύουν και όλους εμάς τους υπόλοιπους μας βράζουν στο καζάνι.

υ/γ: 15:50 πήγε και ακόμα δεν ήρθε το παραδοσιακό email να φύγουμε λίγο πιο νωρίς. αυτό θα πει μισθωτός... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
δηλαδη μου λες τωρα οτι οι γονεις σου ηταν στην ηληκια σου το 1946? Ειναι δηλαδη 88 ετων?

οφτοπικ αλλά σε ορισμένες περιοχές της επαρχίας - στην πλειοψηφία τους απομονωμένες- το ρεύμα έφτασε στη δεκαετία του 60.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
όχι ρε para,

παρεξήγησες.


απλώς ο epote ανήκει στη γενιά του εμείς

μουαχαχχααχαχαχαχαχ


πανάθεμα σε με πέθανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
μια φανταστική δήλωση από ένα φανταστικό γιούζερ:

epote: δεν έχω λεφτά να κερνάω ποτά, οπότε τις κερδίζω με μυικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ξέρω κι εγώ τέτοια άτομα. Δεν μας λες όμως αν κόβουν αποδείξεις.
Η δική μου εμπειρία λέει πως όχι μόνο δεν κόβουν, αλλά είναι και στο Κίνημα "Δεν Πληρώνω".

προφανως δεν κοβουν, αλλα αυτο δεν τους κανει κακους ανθρωπους η λαμογια, οχι περισοτερο η λιγοτερο απο οτι οποιονδηποτε αλλο που χρησημοποιει μαυρα χρηματα (ολους τους φοιτητες που κανουν ιδιαιτερα, παραδειγμα, καθαρηστριες που ζουν με 300 ε το μηνα κτλ κτλ)

epote: δεν έχω λεφτά να κερνάω ποτά, οπότε τις κερδίζω με μυικό σύστημα.

ρε μαν, επειδη τοσο σκυλιασμα εχω καιρο να δω, ειμαι περιεργος να σε γνωρισω, αληθεια, θα μου εκανες ποτε τετοια τιμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
προφανως δεν κοβουν, αλλα αυτο δεν τους κανει κακους ανθρωπους η λαμογια, οχι περισοτερο η λιγοτερο απο οτι οποιονδηποτε αλλο που χρησημοποιει μαυρα χρηματα (ολους τους φοιτητες που κανουν ιδιαιτερα, παραδειγμα, καθαρηστριες που ζουν με 300 ε το μηνα κτλ κτλ)

Λαμόγια είναι οι γιατροί που απαιτούν φακελάκι 7000 ευρώ σε μια άνεργη, χωρισμένη μητέρα που πάσχει από καρκίνο.

Ως ένα βαθμό συμφωνώ μαζί σου, μαύρα τα παίρνουν, μαύρα τα δίνουν. Ο ιδιώτης που ζει στην Ελλάδα κινεί το μαύρο χρήμα εγχώρια, μέσα στη ντόπια αγορά. Οι εφοπλιστές, οι βιομήχανοι, οι πολυεθνικές, που όπως τα παίρνουν τα ευρώ σε μία νύχτα τα εξαφανίζουν, εκεί είναι το πρόβλημα.

Στην τελική δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι να εισπράξει τους φόρους του το κράτος; Θα μπορούσε σταδιακά να επιβάλλει τις ηλεκτρονικές συναλλαγές - κυρίως σε θέματα νοσοκομείων, υγείας, ασφαλιστικής κάλυψης - με μία απλή κάρτα "στυλ ΑΤΜ". Θα μπορούσε να ελέγχει αποτελεσματικά το Πόθεν Έσχες. Θα μπορούσε να επιβάλλει αξιοκρατικούς ελέγχους και όχι "40-40-20". Θα μπορούσε να φορολογήσει τα περιουσιακά στοιχεία των off shore εντός Ελλάδας αλλά και τις συναλλαγές τους τη στιγμή που "πρωτο-φεύγει" το χρήμα. Θα μπορούσε να βάλει τέλος στο λαθρεμπόριο καυσίμων και καρτέλ του γάλακτος. Θα μπορούσε να εξαφανίσει εν μία νυχτή την απάτη με το transit εμπορευμάτων που κάνουν τα supermarket (και όχι μόνο).

Τόσα και τόσα....τα χαρτάκια των αποδείξεων μας μάραναν. Αλλά αν θέλανε τόσο πολύ να επιβάλλουν το σύστημα των αποδείξεων ας δίνανε σοβαρά κίνητρα προς αυτή την κατεύθυνση. Τώρα σε τιμωρεί αν δεν έχεις μαζέψει την απαιτούμενη χαρτούρα που φυσικά όλοι μαζεύουν συνεταιρικά ο ένας με τον άλλο και κανείς δεν μπορεί να το ελέγξει.

Αχρήματες συναλλαγές, ο μόνος σοβαρός τρόπος να τελειώνουμε με τη φοροδιαφυγή. Από την κάρτα σου κατευθείαν στην database του Υπουργείου Οικονομικών. Τέτοια συστήματα εφαρμόζονται εδώ και χρόνια στην Ευρώπη (όχι γενικευμένα γιατί κι αυτοί γουστάρουν τα παραθυράκια), εμείς εδώ στο κάρβουνο.

ρε μαν, επειδη τοσο σκυλιασμα εχω καιρο να δω, ειμαι περιεργος να σε γνωρισω, αληθεια, θα μου εκανες ποτε τετοια τιμη?

Θα με δεχτείτε και μένα στην παρέα; :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καλύτερα υγιές ΕΓΩ, παρά αρρωστημένο, κυνικό και πουλημένο ΕΜΕΙΣ όπως η γενιά των παπούδων τους ή των γονιών τους (δηλαδή η δική μας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το υπερφουσκωμενο εγω δεν ειναι υγιες..
καπου στη μεση ειναι το καλυτερο
δεν ηταν οι παλιοι τελοιοι..

και αυτοι ηταν πιο ηθικοι γιατι δεν μπορουσαν να ειναι ανηθικοι,,λιγες εμπειριες μικροι κλειστοι κοσμοι
που μολις ανοιξαν τα πραγματα,,ειδαμε τι εκαναν..βγαζοντας απωθημενα,,
η γενια σημερα,,πρεπει να γινει καλυτερη ξεροντας τις προκλησεις,,καθαρα,,οχι κρυβομενη
κατι που εχει μεγαλυτερη αξια,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
το υπερφουσκωμενο εγω δεν ειναι υγιες..

το υπερφουσκωμένο εγώ στην ελλάδα το έχουν πάντα οι τύποι που είναι "βασιλικότεροι του βασιλέως".
π.χ να είσαι δεξιός, να ψηφίζεις δαγκωτό σαμαρά, να θεωρείς τον στουρνάρα τον καλύτερο οικονομολόγο που έχει η χώρα, τον Βαρουφάκη πράκτορα του σόρος, να πιστεύεις ακόμα ότι το πολίτευμά μας είναι δημοκρατία και να μην διαβάζεις Δελαστίκ γιατί είναι αριστερός. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δικιο εχεις..
υπάρχουν τετοιοι ανθρωποι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
δικιο εχεις..
υπάρχουν τετοιοι ανθρωποι?:worry:

κι όμως υπάρχουν και είναι και καλοί άνθρωποι. :(
αν όμως κάνεις το λάθος και εκτεθείς σε συστημικούς κινδύνους (π.χ. δάνεια), η εγωτική σου συμπεριφορά μαζί με το φόβο και την ανασφάλεια που νιώθεις, γίνονται ένα εκρηκτικό κοκτέιλ που "εξωραΐζει" την ύπαρξή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top