Η αποκάλυψη της αλήθειας δεν είναι εύκολη υπόθεση

Gianfranko

Νεοφερμένος

Ο Gianfranko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πολλές φορές δεν συνηθίζουμε να αποκαλύπτουμε την αλήθεια για τον εαυτό μας τους άλλους.
Μάλιστα, ενδέχεται να μην γνωρίζουμε καν την αλήθεια για τον εαυτό μας....
....ενώ προσποιούμαστε ότι την γνωρίζουμε.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Ωραία. Και τί προτείνετε να κάνουμε ; Να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας και τους άλλους, το πρώτο. Ύστερα ; Τί ;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,825 μηνύματα.
Ωραία. Και τί προτείνετε να κάνουμε ; Να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας και τους άλλους, το πρώτο. Ύστερα ; Τί ;
Ύστερα βλέπεις πολυ κόσμο να φεύγει μακριά, καθώς δεν αντέχουν πολλοί άνθρωποι την ειλικρίνεια

Και κρατάς αυτούς που θέλουν πραγματικά εσένα και την αλήθεια σου

Αυτά περί πόσο καλά γνωρίζεις τον εαυτό σου που λέει, όσο ζεις, μαθαίνεις, και αλλάζεις. Προφανώς και όσο μεγαλώνεις και βιώνεις πράγματα και έρχεσαι σε τριβή με καταστάσεις, μαθαίνεις όλο και καλύτερα τον εαυτό σου.

Τώρα για αυτούς που έχουν τα θεματακια τους και θέλουν να τα αγνοήσουν, είναι καθαρά ή θέμα φόβου ή θέμα εγωισμού, κατά τη γνώμη μου.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλές φορές δεν συνηθίζουμε να αποκαλύπτουμε την αλήθεια για τον εαυτό μας τους άλλους.
Μάλιστα, ενδέχεται να μην γνωρίζουμε καν την αλήθεια για τον εαυτό μας....
....ενώ προσποιούμαστε ότι την γνωρίζουμε.
Ο άνθρωπος τρομάζει όσο ανακαλύπτει-αποκαλύπτει τον εαυτό του ,άλλες πάλι φορές φοβάται απογοητευεται ...
Δεν ειναι λίγοι ξεκινώντας ψυχοθεραπεία σταματούν όταν φτάνουν σε κομβικά σημεία!

Υπάρχουν και αυτοί που ποτέ δεν φτάνουν να δουν πραγματικα τις δικές τους σκοτεινές πλευρές.
Όχι γιατί δεν θέλουν απλά δεν μπορουν μόνοι τους !
Το υποσυνείδητο πολλές φορές σφραγίζει γεγονοταν και καταστάσεις που δύσκολα κάποιος θα τα αντεχε να τα διαχειριστεί στο συνειδητό.
Άλλοι πάλι τις βλέπουν τις αναγνωρίζουν αλλά έχουν περάσει στη διαστρεβλωση τους .

Η λεγομενη ζώνη άνεσης comfort zone..Ακόμα και οικεία -δυσλειτουργικη τους καθιστά στάσιμους ακριβώς επειδή το άγνωστο και πολλές φορές αβέβαιο τους τρομάζει.

Άλλοι πάλι αναγνωριζοντας τις δυσλειτουργικες τους πλευρές είναι ανίκανοι να τις διαχειριστουν και στρέφονται στο "εσυ"
"Εσυ" φταις για όλα, "εσυ" δεν είσαι σωστός, ακολουθώντας την μεγαλύτερη άμυνα του "εγω" που ειναι η άρνηση και η αποφυγή.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν από μόνοι τους δυστηχως .
Αν δεν συμβεί ένα πολύ μεγάλο γεγονός στην ζωή τους ,πολλές φορές τραυματικο δεν θα πάρουν την αποφασιση ν αλλάξουν με την έννοια της αλλαγής.
Οι άνθρωποι όσο μεγαλώνουν και μπαίνουν στο "εμείς " αποκαλυπτονται !
Το οικειο φερνει την αποκαλύψη της προσωπικότητας ενός ανθρώπου ,όχι την αλλαγή!
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Πολλές φορές δεν συνηθίζουμε να αποκαλύπτουμε την αλήθεια για τον εαυτό μας τους άλλους.
Μάλιστα, ενδέχεται να μην γνωρίζουμε καν την αλήθεια για τον εαυτό μας....
....ενώ προσποιούμαστε ότι την γνωρίζουμε.

Εγώ είδα οτι είμαι πλούσιος. Μου χρωστάει το Ελληνικό δημόσιο 354 δις ευρώ. Οπως στον Αρτέμη Σώρρα. Τα 108 τα έδωσα σε κάτι αρχιτέκτονες για μια δουλίτσα και τα άλλα τα μοιράστηκα με μια πορνοστάρ τη Κλαιρού. Δεν είναι τυχαίο που λένε οτι οι πουτάνες κι οι τρελές έχουν τις τύχες τις καλές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top