Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
τους σέβομαι απόλυτα τους ομοφυλόφιλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
H αιτία ομοφυλοφυλικής συμπεριφοράς μπορεί να είναι είτε γονιδιακή, είτε επίκτητη. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε να κάνουμε με χημεία, στην δεύτερη μ΄αυτό που ονομάζουμε "ψυχή". Το σώμα μας, μας ανήκει, όπως και οι επιθυμίες μας, συνεπώς οφείλουμε να σεβαστούμε, όσους συνειδητά, ή ενδόμυχα εμφανίζουν ομοφυλοφυλικές τάσεις. Οι περισσότεροι ομοφυλόφυλοι που γνώρισα, ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα άτομα με χιούμορ και καλλιέργεια.
Δεν προήχθη η σχέση μας, όπως δεν θα μπορούσε να εξελιχθεί αντίστοιχα, μία φιλική δική μου σχέση με μία γυναίκα που θα επιθυμούσα. Σεκάθε περίπτωση δεν αξίζουν την ειρωνία μας, όλως ημών των "ηθικών", πολλοί εκ των οποίων (αν όχι όλοι ) διατηρούμε ενδόμυχα τις δικές ανομολόγητες διαστροφές και τα προσωπικά μας βίτσια.
Δεν μπορώ επίσης να μην αναγνωρίζω την μοναδική συμβολή τους στις εικαστικές Τέχνες, στη ποίηση (Καβάφης), τη μουσική (Χατζηδάκης), το μπαλέττο (Μπαρίσνικωφ, Νουρέγιεφ) και αλλού. Ο σωστός "άνδρας" δεν χλευάζει τον ομοφυλόφυλο, γιατί απλά δεν επιζητά να προβάλει τον δικό του ανδρισμό, μειώνοντας την αξιοπρέπεια του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Με τους ομοφυλόφιλους δεν έχω πρόβλημα. Το μόνο που δε μου αρέσει σε κάποιους ομοφυλόφιλους αλλά και σε ετεροφυλόφιλους είναι όταν γίνονται προκλητικοί. Και εννοώ ότι με ενοχλεί ανάλογα τόσο ένας ομοφυλόφιλος "με στυλ" όσο με ενοχλεί και μια γκομενίτσα (υποτιμιτικός για μένα αυτός ο όρος) με το στυλάκι ότι είναι κάποια ή ο τυπάς που χτυπιέται όλη μέρα στο γυμναστήριο και το μυαλό του έχει γεμίσει ντόπα... παρόλα αυτά νομίζει ότι ειναι ο super άντρας που θα "ρίξει" όποια θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Απλώς για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα :

1) Ακόμα δεν έχει ανακαλυφθεί τελείως ποιος είναι ο λόγος για το οποίο οι ομοφιλόφυλοι έλκονται για το ίδιο φιλο :

Ιδιαίτερη συζήτηση υπάρχει εάν οι βιολογικοί ή οι ψυχολογικοί παράγοντες παράγουν/δημιουργούν το σεξουαλικό προσανατολισμό στους ανθρώπους.
Πιθανοί παράγοντες περιλαμβάνουν τα γονίδια και την έκθεση των εμβρύων σε ορισμένες ορμόνες (ή την έλλειψη τους).

2) Και τα ζώα είναι ... "ανώμαλα" τελικά :
  • Η ομοσεξουλιακή συμπεριφορά είναι συχνή στο ζωικό βασίλειο και ιδιαίτερα σε είδη πιο κοντά στον άνθρωπο, όπως για παράδειγμα οι πίθικοι.
  • Αρσενικά ζευγάρια πιγκουίνων έχουν παρατηρηθεί να είναι ζευγάρια για όλοι τους την ζωή και να φτιάχνουν φωλίες μαζί.
  • Αρχικά ερωτοτροπίες, μετά καβάλημα και τέλος πρωκτικό σεχ είναι συχνό φαινόμενο ανάμεσα σε αμερικανικούς τάυρους.
3) Και οι αρχαίοι ήταν ομοφυλόφιλοι :

Τα αρχαιότερα δεδομένα που περιέχουν αναφορές για ομοφυλοφιλικό σεχ προέρχονται απο την Αρχαία Ελλάδα. Αντικατοπτρίζουν ένα κόσμο στο οποίο οι σχέσεις με γυναίκες και νεαρούς (άντρες) ήταν απαραίτητη προυπόθεση για την κανονική ερωτική ζωή ένός άντρα.

4) Οι (αναπτυγμένες) κυβερνήσεις υποστηρίζουν την ομοφυλοφιλία :

Στις πίο αναπτυγμένες χώρες οι ομοφυλοφιλικές σχέσεις είναι δεκτές και μάλιστα χορηγούνται νομιμή προστασία. Πολλές κυβερνήσεις έχουν δημιουργήσει επίσημες τελετές (γάμο) για ομοφυλόφιλους.

5) Όσοι αντιπαθήτε/μισείτε τους ομοφυλόφιλους μοιράζεστε τις απόψεις των Ναζί :

Η ναζιστική Γερμανία καταπολεμόυσε την ομοφυλοφιλία βλέποντας την σαν μια απειλή(;) στον ανδροπρέπεια.

Τον Φεβρουάριο του 1933, το ναζιστικό κόμμα εξαπέλησε μια σφοδρή επίθεση εναντίον των ομοφυλόφιλων. Συγκεκριμένα, κατάργησε τα ομοφυλοφιλικά clubs και απαγόρευσε τις οργανωμένες ομοφυλοφιλικές ομάδες.

----------------

Τέλος οφείλω να πώ ένα συγχαρητήρια στον Super Moderator Petro, ο οποίος μου έδειξε αυτό το φανταστικό site και που τόμλησε να αποκαλύψει την διαφορετική του σεξουαλική προτίμηση.

Ίσως έχω και εγώ να κάνω κάτι αποκαλύψεις ... αργότερα.:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλωσόρισες Νικόλα και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. :)
Περιττό να πω οτι συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω, είναι εμφανές απο προηγούμενα μηνύματα μου σε σχετικά threads :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το ξέρω οτι συμφωνείτε όλοι (οι περισσότερες τουλάχιστον) σε αυτό το θέμα γι' αυτό και ήμουν τόσο ανοιχτός:) Αυτό το forum είναι πολύ φιλικό (με λίγες εξαιρέσεις) και νίωθω πολύ άνετα εδω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χαίρομαι, αυτό σημαίνει οτι πετύχαμε το στόχο μας :)
Όσο για το εν λόγω θέμα, δυστυχώς στην Ελλάδα ζούμε και εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν, ειδικά απο άντρες μιας και νιώθουν οτι μειώνεται ο "ανδρισμός τους" (μη χε**) αν δείξουν οτι "εγκρίνουν" την ομοφυλοφιλία. :/: Ένας μάλιστα μου είχε πει οτι ενώ δεν έχει πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, αν δεν δείξει οτι έχει θα τον πάρουν για ομοφυλόφιλο!! :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Φυσικά, γιάτι αν τολμήσουν να δείξουν οτι εγκρίνουν την ομοφυλοφιλία, ακόμα και αν οι ίδιοι ΔΕΝ είναι ομοφυλόφιλοι, μειώνονται στα μάτια των φίλων τους και τελικά μπορεί να θεωρηθούν και οι ίδιοι ομοφυλόφιλοι στο τέλος. Αντίθετα οι γυναίκες βλέπω ότι δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα όταν συνευρίσκονται με ομοφυλόφιλους άντρες. Πολλές φορές μάλιστα αναρωτιέμαι, αν οι άντρες φοβούνται οτι θα τους "κολλήσουμε" ή οτι θα τους την "πέσουμε" στα ανοιχτά. Η ελληνική κοινωνία φυσικά δεν κάνει τίποτα για να αποθαρρύνει τους ρατσιστές και μόνο εδώ είδα πρώτη φορά ένα αντιρατσιστικό κίνημα για την βοήθεια των ομοφυλοφίλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αναγνωρίζω την δυσκολία που μπορεί να έχει κάποιος ομοφυλόφιλος να "ανακοινώσει" κάτι τέτοιο στους δικούς του ανθρώπους....
Ομως... θα ήθελα να διαβάσετε κάτι που σκέφτομαι και φυσικά θα πράξετε ανάλογα με το τι εσείς θέλετε

Το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι από μόνο του δύσκολο...
Τα προβλήματα σου ξεκινάνε απ τη στιγμή που αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι "διαφορετικός/ή" από τους άλλους .....
Δεν έχεις την ανάγκη ποτέ να μοιραστείς το πρόβλημα σου με κάποιον που θα σε καταλάβει? Κι αν δεν σε καταλάβει, έστω θα προσπαθήσει?
Μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσετε σιγά σιγά... εφόσον έχετε αποδεχθεί ότι δεν είσαστε "άρρωστοι" να βρείτε ΦΙΛΟΥΣ μέσα απ τον περίγυρο σας?
Άτομα που θα γνωρίζουν την αλήθεια για σας....
Κάποια στιγμή γίνεται πολύ κουραστική η ζωή αν πρέπει να φοράς συνεχώς μια μάσκα... ένα προσωπείο για να πορεύεσαι και να είσαι.. αποδεκτός....
Αν δεν ξεκινήσετε σιγά σιγά... να ψάχνετε μέσα στο περιβάλλον σας να βρείτε φίλους... δεν θα καταφέρετε να γίνετε φίλοι με τον εαυτό σας...
Όταν κρύβεσαι συνεχώς απ ΌΛΟΥΣ τους άλλους, κάποια στιγμή το πιστεύεις κι ο ίδιος το παραμύθι σου και ζεις σε αυτό...
Το έχω ζήσει αυτό το παραμύθι... όχι σαν ομοφυλόφιλη, με άλλο τρόπο, αλλά παραμένει το ίδιο...
Το να ζεις με μία μάσκα, σε κάνει μόνο μασκαρά και όχι συνειδητοποιημένο άνθρωπο...
Απ τη στιγμή που η κατάσταση ΕΤΣΙ είναι και ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει, όσο κι αν κάποιοι θα το ήθελαν... απλά μην κρύβεται τον εαυτό σας... μην τον χαντακόνετε άλλο...
Δεν έχετε ήδη υποφέρει αρκετά? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσετε σιγά σιγά... εφόσον έχετε αποδεχθεί ότι δεν είσαστε "άρρωστοι" να βρείτε ΦΙΛΟΥΣ μέσα απ τον περίγυρο σας?
Άτομα που θα γνωρίζουν την αλήθεια για σας....
Ξέρεις σε τι συνεπάγεται αυτό? Πρέπει να έχεις και άλλες έννοιες μετά...Θα είναι ο σωστός/σωστή αυτός/αυτή που θα το πω?Μήπως θα το πει σε κανένα?Μήπως δεν θα μπορέσει να μας καταλάβει?Μήπως θα δεχθούμε και την δική του αππόριψη?Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα στριφογυρίζουν στο μυαλό μου καθώς πρέπει να πάρω μια δύσκολη απόφαση...

Δεν έχετε ήδη υποφέρει αρκετά?
Και θέλεις να υποφέρουμε ακόμα περισσότερο, εφόσον θα το πούμε στους δικούς μας. Και τι γίνεται εαν απλά μας "απορίψουν?" Θα μείνουμε στον δρόμο χωρίς ούτε καν πτυχίο. Πως θα τα βγάλουμε πέρα? Πως θα ανακάμψουμε οικονομικά? Που θα βρόυμε δουλεία?Απλά : ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ?

Κάποια στιγμή γίνεται πολύ κουραστική η ζωή αν πρέπει να φοράς συνεχώς μια μάσκα... ένα προσωπείο για να πορεύεσαι και να είσαι.. αποδεκτός....
Θα συμφωνήσω όμως με το που θα βγάλεις αυτήν την μάσκα η κοινωνική σου ζωή πρέπει να ξεκινήσει απο το μηδέν,καθώς διάφοροι φίλοι σου δεν θα το δεχτούν,θα είναι εναντίων σου, θα θέλουν να σε στείλουν στην "κρεμάλα"(όπως είπε και κάποιος εδώ) και γενικά να φύγουν μακρία σου

Απ τη στιγμή που η κατάσταση ΕΤΣΙ είναι και ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει, όσο κι αν κάποιοι θα το ήθελαν... απλά μην κρύβεται τον εαυτό σας... μην τον χαντακόνετε άλλο...

Εγώ πάντως θα προσπαθήσω να αλλάξω όταν έχω αρκετή ψυχική δύναμη όσο αδύνατο και να φαίνεται αυτό, στο τέλος ίσως τα καταφέρω. Θα πρέπει -αναγκαστικά- να πιέσω τα συναισθήματα μου αλλά αξίζει νομίζω μπροστά στην ποιότητα της ζωής που θα έχω μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Θα συμφωνήσω όμως με το που θα βγάλεις αυτήν την μάσκα η κοινωνική σου ζωή πρέπει να ξεκινήσει απο το μηδέν,καθώς διάφοροι φίλοι σου δεν θα το δεχτούν,θα είναι εναντίων σου, θα θέλουν να σε στείλουν στην "κρεμάλα"(όπως είπε και κάποιος εδώ) και γενικά να φύγουν μακρία σου


Θα σχολιάσω μόνο αυτό, γιατί τα άλλα είναι λογικοί φόβοι ενός μη ανεξάρτητου οικονομικά ανθρώπου (αν και κάτι μου λέει ότι την ίδια στάση θα έχεις κι όταν δεν θα τους έχεις.... ανάγκη)

Αν οι "φίλοι" σου σε κάνουν πέρα για αυτό... τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ!
Και δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο θα πρέπει να τους έχεις υποκριτικά στη ζωή σου...

όλα αυτά δεν τα λέω μόνο για σένα... και σίγουρα τα λέω εκ του ασφαλούς... δεν ειμαι ομοφυλόφιλη...
Τα λέω όμως για να δώσω τροφή σε νέους ανθρώπους που χτίζουν το μελλον...

Κάταλαβε το εσύ κι όλοι....
Εσύ... εγώ... είμαστε το ΜΕΛΛΟΝ!
Ο,ΤΙ πούμε ΕΜΕΙΣ θα γίνει... όπως ΣΤΡΩΣΟΥΜΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Πως θα αλλάξω το σκεφτικό των φίλων μου οτι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι κανονικό? Προφανώς θα γίνω ρεζίλι πάνω στην προσπάθεια μου και ... :(

Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, επαναλαμβάνεις σε κάθε πόστ σου οτι δεν είσαι ομοφυλόφιλη. Μπορεί να μην το κάνεις συνειδητά αυτό αλλά είναι σαν να θες να απομακρυνθείς απο εμας-χωρίς παρεξήγηση πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Πως θα αλλάξω το σκεφτικό των φίλων μου οτι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι κανονικό? Προφανώς θα γίνω ρεζίλι πάνω στην προσπάθεια μου και ... :(
Και σου ξαναλέω.... ήδη δεν ειναι φίλοι σου... δεν τους εχεις αφήσει αυτή την επιλογή.... δεν ξέρουν ποιός είσαι αληθινα και δεν έχουν ΕΠΙΛΕΞΕΙ αν θέλουν να ειναι δίπλα σου....
Κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.... πως μπορεί να είναι φίλος σου κάποιος που κάνει μαζί σου παρέα επειδή ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ποιός είσαι....
ΑΝ παραδεχτώ ότι έχεις δίκιο είναι σαν να είσαι εγκληματίας, και να λες ότι έχεις φιλαράκια που δέχονται να κάνουν παρέα μαζί σου, χωρίς όμως αυτοί να το γνωρίζουν.....
Για σκέψου το λίγο....

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, επαναλαμβάνεις σε κάθε πόστ σου οτι δεν είσαι ομοφυλόφιλη. Μπορεί να μην το κάνεις συνειδητά αυτό αλλά είναι σαν να θες να απομακρυνθείς απο εμας-χωρίς παρεξήγηση πάντα.
Καμία σχέση... το κάνω για να σου τονίσω ότι μια μη ομοφυλόφιλη είναι με το μέρος σου... ότι εκτιμώ και έχω φιλους ανθρώπους "διαφορετικούς" από μένα...
Στο λέω γιατί δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι όντως "Σωστή" μια τέτοια προσέγγιση όπως την κάνω εγώ, από ένα άτομο μη ομοφυλόφιλο....
Γιατί ακόμα κι αυτά που σου λέω "φοβάμαι" το πόσο πολύ μπορεί να σε επιρρεάσουν κι ίσως να έχω ΑΔΙΚΟ!
Στο λέω για να σκεφτείς 2 φορές περισσότερο το αν θα με ακούσεις σε αυτά που έχω να σου πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ναι αλλά μετά για να έχω αγόρια/άντρες φίλους ή θα πρέπει να επιλέξω απο την μερίδα 10% που είναι ομοφυλόφιλοι(στην πραγματικότητα είναι πολύ μικρότερη) ή να έχω φίλους που δεν είναι ρατσιστές σε τέτοια θέματα, πράγμα σχετικά δύσκολο αφού ένα τεράστιο ποσοστό απο τους άντρες είναι ρατσιστές - δυστυχώς- σε τέτοια θέματα.

Καμία σχέση... το κάνω για να σου τονίσω ότι μια μη ομοφυλόφιλη είναι με το μέρος σου...
Ίσως σε παρεξήγησα τότε, σόρρυ:redface:

Πάντως για να πάρω ένα τόσο σημαντικό βήμα στην ζωή μου θέλει πολύ πολύ σκέψη και πάλι ίσως καταλήξω σε λάθος συμπεράσματα. Γι' αυτό κάθομαι μεσ' στην απραξία και κάνω λέω τίποτα, γιατί με ένα λάθος βήμα μπορεί όλη η ζωή μου να καστραφεί και να καταλήξω έρμαιο της τύχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Ναι αλλά μετά για να έχω αγόρια/άντρες φίλους ή θα πρέπει να επιλέξω απο την μερίδα 10% που είναι ομοφυλόφιλοι(στην πραγματικότητα είναι πολύ μικρότερη) ή να έχω φίλους που δεν είναι ρατσιστές σε τέτοια θέματα, πράγμα σχετικά δύσκολο αφού ένα τεράστιο ποσοστό απο τους άντρες είναι ρατσιστές - δυστυχώς- σε τέτοια θέματα.
Ξεκίνα ίσως σταδιακά.... με αργά και σταθερά βήματα να κοιτάζεις μήπως βρεις αληθινή φιλία στο πρόσωπο κάποιας κοπέλας...
Οι κοπέλες συνήθως είναι λιγότερο ρατσίστριες με αυτά τα θέματα....
Πάντως.... αυτή τη στιγμή, δεν έχεις φίλους! Μην αυταπατάσαι! Και χίλια συγγνώμη αν στο λέω έτσι στεγνά και ωμα... :/:


Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Ίσως σε παρεξήγησα τότε, σόρρυ:redface:
Μπα, μην σκας... δεν είσαι ουτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος εδώ μέσα που θα με παρεξηγήσει :P No worries...¨ολα καλά ;)

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Πάντως για να πάρω ένα τόσο σημαντικό βήμα στην ζωή μου θέλει πολύ πολύ σκέψη και πάλι ίσως καταλήξω σε λάθος συμπεράσματα. Γι' αυτό κάθομαι μεσ' στην απραξία και κάνω λέω τίποτα, γιατί με ένα λάθος βήμα μπορεί όλη η ζωή μου να καστραφεί και να καταλήξω έρμαιο της τύχης.
Φυσικά.... και καλά κάνεις και το σκέφτεσαι πολύ σοβαρά.... δεν είναι για να το αφήνεις έτσι απλά στην τύχη του κάτι τέτοιο....
Πάντως, έχε υπόψη σου ότι ΚΑΙ η απραξία... είναι ΔΡΑΣΗ.... και τις περισσότερες φορές με άσχημα αποτελέσματα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Βασικά πριν λίγο καιρό τα είχα φτιάξει με μια κοπέλα αλλά δεν ένιωθα καθόλου συναισθήματα απέναντι της.Τελικά κράτησε μόνο 2 μέρες η σχέση μας αλλά τουλάχιστον ήταν μια άρχη.Για να βρω μια κοπέλα πρέπει να είναι θεα για να την γουστάρω έστω και λίγο αλλά ώς γνωστόν οι θεές μόνο θεούς θέλουν.:(

Πάντως, έχε υπόψη σου ότι ΚΑΙ η απραξία... είναι ΔΡΑΣΗ.... και τις περισσότερες φορές με άσχημα αποτελέσματα.....

Θα κάνω αυτό που έιπες θα προσπαθήσω να τα φτιάξω με καμία κοπέλα μήπως και γίνει τίποτα απο την αρχή της σχολικής χρονίας.Αν και χλωμό το βλέπω είναι καλύτερο απο την απραξία που λες και εσύ.Ίσως στο τελός καταφέρω και αλλάξω την προτίμηση μου με δυσκολία έστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχμ... σορρυ νομίζω ότι παρεξήγησες τα γραπτά μου....
Δε μίλησα για σχέση.... δε μίλησα να τα "φτιάξεις" με μια κοπέλα....
Μίλησα για την αξία της φιλίας στη ζωής μας και στη δική σου.... να βρείς φίλους είπα όχι να κάνεις καταναγκαστικά έργα για να πιέσεις τον εαυτό σου να αλλάξει προτιμήσεις!!!!
Αν και αυτό.... πάλι δικιά σου υπόθεση είναι και δεν μου πέφτει λόγος... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ναι νομίζω οτι το παρεξήγησα όντως και σόρρυ, δικό μου το λάθος. Και πάλι εαν όντως γίνουμε φίλοι με μια κοπέλα, θα αποκλειστεί αυτόματα απο άλλους υποψήφιους, αφού θα είναι για τους άλλους σαν να "τα έχουμε φτιάξει".Δεν θέλω να επιβάλω περιορισμούς σε κανέναν.:(

-Καλυνήχτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Δεν θέλω να επιβάλω περιορισμούς σε κανέναν.:(


Ασε τους άλλους να αποφασίζουν για λογαριασμό τους.... εσύ να αποφασίζεις μόνο για τις επιλογές που κάνεις εσύ ;)
Μόνο με αυτο τον τρόπο όλοι αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους και μεστώνουν!


- Καληνύχτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αυτά που θα πω βοηθήσουν τον Νικόλα αλλά let me try...
Από την στιγμή που είσαι ομοφυλόφιλος και το έχεις αποδεχτεί μην προσπαθήσεις να αλλάξεις τον εαυτό σου...Καταλαβαίνω απόλυτα ότι όπως εγώ θέλω τον Γιωργάκη, το θες κι εσύ :)
Δεν ξέρω τι απόψεις έχουν οι φίλοι σου και κατά πόσο εύκολο είναι να τους ανακοινώσεις αλλά στο δικό μου φιλικό περιβάλλον έχω δύο φίλους ομοφυλόφιλους οι οποίοι έχουν και straight φίλους που τους έχουν αποδεχτεί πλήρως....Οι φίλοι μου έχουν αποδεχτεί τον εαυτό τους και είναι πια ευτυχισμένοι....Δεν κρύβουν τις προτιμήσεις τους και εννοείται ότι βγαίνουμε και ζευγαράκια....Απλά πάντα πιστεύω ότι είναι σωστό να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πιστεύων μας και τον πραξεών μας ακόμα και αν χάνουμε άτομα που υα θεωρούμε σημαντικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top