Η "ελευθερία" του άλλου στη σχέση...

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Δεν αναιρώ το γεγονώς οτι μιλάμε για 2 διαφορετικά άτομα που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να είναι ολόιδια,ποιά η ουσία άλλωστε. Απλά λέω πως εγώ (εντελώς υποκειμενικά μιλάω!) δεν θα μπορούσα να είμαι με κάποιον εντελώς διαφορετικό (σε γούστα) απο εμένα! Τώρα για διαφορές που δεν είναι τεράστειες, απλά θα συμβιβαστώ. Αν μπορείς τα αρνητικά του άλλου να τα δεις σαν πλεονεκτήματα και να τα αγαπήσεις τότε έχεις βρει το μυστικό της καλής συμβίωσης! Τώρα αν δεν μπορείς μάλλον ο άλλος δεν κάνει για'σένα.(πάλι υποκειμενικά μιλάω!)

Ίσως πολύς κόσμος ξεχνάει ότι κάποια πράγματα δεν είναι ζήτημα συμβιβασμού αλλά αυτόματες αντιδράσεις που ουσιαστικά καταπίεζεις για να περάσεις τον χρόνο με τον άλλον.
........
Δυστυχώς αυτή που το ξεχνάνε πιο εύκολα από όλους είναι αυτοί που ανήκουν στα mainstream ρεύματα, μάλλον γιατί θεωρούν αυτονόητα φυσιολογικά όλοι να μπορούν να συμβιβαστούν σε αυτά, ενώ το ανάποδο αναφέρεται ώς extreme περίσταση

Κάθε σχέση χρειάζεται θησίες και αμοιβαίες υποχωρήσεις. Καθένας έχει ΄διαφορετικό τρόπο να τις κάνει. Απλά εγώ όπως και άλλοι που σκέφτονται όπως κι εγώ δεν θέλουμε να θησιάσουμε το εμείς για το εγώ!
Δεν μου φαίνεται extreme το αντίθετο, απλά δεν μου ταιριάζει!

Παράδειγμα ο φόβος του αεροπλάνου που ήταν και η αρχή του θέματος. Αν εχώ έχω ακροφοβία είναι δυνατόν να πάω αναρρήχηση με την κοπέλα που αγαπώ? Το ζήτημα για μένα είναι πως δείχνεις την κατανόηση στην διαφορετικότητα των γούστων και φυσικά η αποδοχή ή όχι του αν αυτά πρέπει να συμπίπτουν με τα προσωπικά του καθενός.

Επειδή έχουμε συζητήσει και έχω καταλάβει πως είσαι πολύ επιλεκτικός στις σχέσεις σου, πιστεύεις πως θα έκανες σχέση με κάποια που τα γούστα και τα χόμπι της θα ερχόντουσαν σε σύγκρουση με τα δικά σου? Κι αν ναι για πόσο? Θα σου άρεσε να κάνει ο καθένας τα δικά του, με την παρέα του και οι μόνες κοινές δραστηριότητές σας να ήταν μια βόλτα για καφέ για να συζητήσετε (πράγματα αδιάφορα προς τον άλλο) και ένα καλό κρεβάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Άποψή σου, σεβαστή, αλλά διαφωνώ καθέτως. Πιο καθέτως δεν γίνεται.
Δεν βρίσκω το λόγο να καταπιεστώ ή να καταπιέσω τη σύντροφό μου μόνο και μόνο για να κάνουμε κάτι μαζί.

Αν αυτή θέλει να πάει στα μπουζούκια που εγώ σιχαίνομαι, μπορεί με τις ευχές μου να πάει με τις φίλες της και τους φίλους της. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να μην πατήσω. Και θα της το πω ξεκάθαρα: "Να μαζευτούμε να πάτε".
Θα χαρώ πολύ αν την άλλη ημέρα μου πει ότι πέρασε υπέροχα. Ξέρω ότι αν ήμουν κι εγώ εκεί, θα είχα βαρεθεί/απηυδήσει και άθελά μου θα το έδειχνα. Θα ήμουν δηλαδή παράγοντας να μην περάσει ωραία.

Την ίδια συμπεριφορά περιμένω να κάνει και η σύντροφός μου σε αντίστοιχη περίπτωση.

Στη σχέση φυσικά θα κάνεις συμβιβασμούς. Τουλάχιστον ας είναι σε σοβαρότερα θέματα. ;)

Λοιπόν αφού εσύ συχαίνεσαι τέτοιου είδους διασκέδαση και καλά κάνεις, πιστεύεις πως θα μπορούσες να είσαι με κάποια που είναι εντελώς σκυλού και δεν γουστάρει οτιδήποτε έχει σχέση με τον δικό σου τρόπο διασκέδασης?
Και αν ναι για πόσο? Οταν πας σοβαρά με κάποιον κοιτάς και το μετά. Δλδ όταν θα ζήσετε μαζί. Στο σπίτι τι θα ακούτε? Στα παιδιά σας τι θα μάθετε? Θα βάζετε ωράριο 10-12 δική σου μουσική 5-7 δική της? Ωραία τα λέτε, αλλά όταν υπάρχουν μεγάλες διαφορές οπου η διασκέδαση του ενός είναι το απόλυτο ξενέρωμα-τιμωρία για τον άλλο, όσο ποταπό κι αν φαίνεται μπορεί να γίνει πρόβλημα για μια σοβαρή σχέση!:worry:
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για αυτά που πιστεύω εγώ, έτσι;
Απλά δεν μπορώ να πιστέψω πως σε μια σοβαρή σχέση και ειδικά σε συμβίωση , μπορούν να υπάρχουν τέτοιες χαόδεις διαφορές (που σίγουρα δεν θα είναι μόνο στη μουσική που ακούει ο άλλος αλλά και στον τρόπο ζωής του!)
Πολύ θα ήθελα να ακουστεί και η γνώμη κάποιου-ας παντρεμένου-ης ή κάποιου που έστω συζεί με το ταίρι του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Λοιπόν αφού εσύ συχαίνεσαι τέτοιου είδους διασκέδαση και καλά κάνεις, πιστεύεις πως θα μπορούσες να είσαι με κάποια που είναι εντελώς σκυλού και δεν γουστάρει οτιδήποτε έχει σχέση με τον δικό σου τρόπο διασκέδασης?
Ο φανατικός [από κάθε άποψη] είναι πάντα προβληματικός. Είναι δεδομένο λοιπόν ότι δεν θα μπορούσα να ζήσω με μία γυναίκα που κάθε πρωί θα ήθελε να βάζει Πετρέλη ή Βίσσυ ή τέτοια κόλπα. Όπως και δεν θα ήταν δυνατόν να ζήσει μαζί μου μία γυναίκα αν εγώ ήθελα να ξυπνάω υπό τους ήχους των AC/DC.
Αλλά να βγει έξω να διασκεδάσει όπως αυτή θέλει; Κανένα πρόβλημα.

Οταν πας σοβαρά με κάποιον κοιτάς και το μετά. Δλδ όταν θα ζήσετε μαζί. Στο σπίτι τι θα ακούτε? Στα παιδιά σας τι θα μάθετε? Θα βάζετε ωράριο 10-12 δική σου μουσική 5-7 δική της? Ωραία τα λέτε, αλλά όταν υπάρχουν μεγάλες διαφορές οπου η διασκέδαση του ενός είναι το απόλυτο ξενέρωμα-τιμωρία για τον άλλο, όσο ποταπό κι αν φαίνεται μπορεί να γίνει πρόβλημα για μια σοβαρή σχέση!:worry:
Πίστεψέ με, μετά από τρεις συμβιώσεις, η μουσική είναι το ελαχιστότερο των προβλημάτων που απασχολεί ένα ζευγάρι. Αν δεν αντέχω την μουσική της, πάω στο άλλο δωμάτιο, πολύ απλό. Δεν θα ακούμε κάθε ώρα και στιγμή μουσική.
Και φυσικά στις εξόδους κυριαρχούν οι έξοδοι μαζί. Απλώς όχι πάντα μαζί.
Απλά δεν μπορώ να πιστέψω πως σε μια σοβαρή σχέση και ειδικά σε σιμβίωση , μπορούν να υπάρχουν τέτοιες χαόδεις διαφορές (που σίγουρα δεν θα είναι μόνο στη μουσική που ακούει ο άλλος αλλά και στον τρόπο ζωής του!)
Κοίτα, η μουσική [ή ο κινηματογράφος] είναι μέρος της ζωής μας αλλά δεν δημιουργεί και τόσο μεγάλο χάσμα όσο το παρουσιάζεις. Και σίγουρα δεν καθορίζουν τόοοσο αποφασιστικά μία σχέση.

Αν ήταν έτσι, θα κάναμε ένα ερωτηματολόγιο, θα το μοιράζαμε στους υποψήφιους συντρόφους μας κι όποιος έπαιρνε το καλύτερο σκορ θα τον καπαρώναμε [κάτι τέτοιο περιγράφεται και στο βιβλίο High Fidelity, αν το'χεις υπ'όψιν σου]. :)

Μάλλον όμως ξεφεύγουμε από το θέμα που ουσιαστικά είναι "πρέπει να κάνεις τα πάντα μαζί με τον άλλο;".

Παράδειγμα ένας φίλος, παντρεμένος και ευτυχισμένος με δύο παιδιά. Λατρεύει το κυνήγι και τη σκοποβολή. Η γυναίκα του, εύλογα από τη μεριά της, δεν έχει καμία όρεξη να ξυπνάει Σάββατο χαράματα [και εννοώ χαράματα: γύρω στις 4.30] για να πάει στα κατσάβραχα να δει τον καλό της να κυνηγάει. Αντίστοιχα αυτός δεν το συζητάει να πάει σε 'γυναικείες' ταινίες που η σύζυγός του λατρεύει. Κι όμως, είναι 12 χρόνια παντρεμένοι και πολύ ευτυχισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
.

Πίστεψέ με, μετά από τρεις συμβιώσεις, η μουσική είναι το ελαχιστότερο των προβλημάτων που απασχολεί ένα ζευγάρι. Αν δεν αντέχω την μουσική της, πάω στο άλλο δωμάτιο, πολύ απλό. Δεν θα ακούμε κάθε ώρα και στιγμή μουσική.
Και φυσικά στις εξόδους κυριαρχούν οι έξοδοι μαζί. Απλώς όχι πάντα μαζί.

Κοίτα, η μουσική [ή ο κινηματογράφος] είναι μέρος της ζωής μας αλλά δεν δημιουργεί και τόσο μεγάλο χάσμα όσο το παρουσιάζεις. Και σίγουρα δεν καθορίζουν τόοοσο αποφασιστικά μία σχέση.

Αν ήταν έτσι, θα κάναμε ένα ερωτηματολόγιο, θα το μοιράζαμε στους υποψήφιους συντρόφους μας κι όποιος έπαιρνε το καλύτερο σκορ θα τον καπαρώναμε [κάτι τέτοιο περιγράφεται και στο βιβλίο High Fidelity, αν το'χεις υπ'όψιν σου]. :)

Μάλλον όμως ξεφεύγουμε από το θέμα που ουσιαστικά είναι "πρέπει να κάνεις τα πάντα μαζί με τον άλλο;".
.

Μάλλον κωλλήσαμε πολύ στο θέμα μουσική. Εγώ το χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα επειδή σε αυτό αναφέρθηκε και demelene. Σίγουρα δεν είναι και τόσο σοβαρό. Δεν είπα απαραίτητα να κάνεις τα πάντα με τον άλλο αλλά να πέρνεις την γνώμη του άλλου και να μην λειτουργείς μόνο με το τι θές εσύ!
Πχ εγώ δεν μπορώ να πηγαίνω στο γήπεδο κάθε Κυριακή ούτε στο ουζερι που πάει αντροπαρέα με τους συναδέλφους ,όπως κι εκείνος δεν μπορεί να με ακολουθήσει στο κομωτήριο! Ομως θα με ρωτήσει για να πάει και θα σιγουρευτεί πριν οτι θα έχω κανωνήσει κι εγώ να κάνω κάτι για να μην με αφήσει μόνη! Κι εγώ δεν θα λείψω ποτέ από το σπίτι αν ξέρω οτι θα μείνει εκείνος μόνος του!
Ομως για ένα ταξίδι δεν θα πάει αν δεν είμαι κι εγώ μαζί! Οπως κι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εγώ σαν παράδειγμα το έφερα την μουσική.
Τορρυ επειδή ναι έχουμε μιλήσει και με ρώτησες δημόσια απλά να σου πω ότι δεν έθεσα εγώ ποτέ το πρόβλημα της διασκέδασης σε μια σχέση. Οι άλλες πάντα αποκλείουν περιπτώσεις γιατί το δεν ταιριάζουμε έχει αναχθεί σε καθαρά γούστα-βασισμένα κριτήρια λες και το δέσιμο μιας σχέσης πρέπει αν εξαρτάται από αυτό. Επιφανιακές ανυσηχίες για επιφανιακές σχέσεις που και μετά αναρωτιούνται γιατί στραβώνουν. Εγώ αυτό λέω.
Συνεπώς για να σου απαντήσω, προσωπικά ΟΥΤΕ καν θα σκεφθώ να προτείνω στην κοπέλα μου, που μισεί πχ τις ταινίες με εξωγήινους και εφέ και μπλα μπλα μετά από κάποια φορά να έρθει μαζί μου σε μια τέτοια ταινία.Δηλαδή όσες φορές της το πω θα είναι για να μην νομίζει ότι δεν την θέλω.Τώρα αν μου ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλει τότε δεν θα της ξαναπροτίνω από σεβασμό και μόνο στην επιθυμία της.
Φυσικά περιμένω την αντίστοιχη αντιμετώπιση. Μόνο που στο περίμενε έχω μείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Και εγώ σαν παράδειγμα το έφερα την μουσική.
Τορρυ επειδή ναι έχουμε μιλήσει και με ρώτησες δημόσια απλά να σου πω ότι δεν έθεσα εγώ ποτέ το πρόβλημα της διασκέδασης σε μια σχέση. Οι άλλες πάντα αποκλείουν περιπτώσεις γιατί το δεν ταιριάζουμε έχει αναχθεί σε καθαρά γούστα-βασισμένα κριτήρια λες και το δέσιμο μιας σχέσης πρέπει αν εξαρτάται από αυτό. Επιφανιακές ανυσηχίες για επιφανιακές σχέσεις που και μετά αναρωτιούνται γιατί στραβώνουν. Εγώ αυτό λέω.
Συνεπώς για να σου απαντήσω, προσωπικά ΟΥΤΕ καν θα σκεφθώ να προτείνω στην κοπέλα μου, που μισεί πχ τις ταινίες με εξωγήινους και εφέ και μπλα μπλα μετά από κάποια φορά να έρθει μαζί μου σε μια τέτοια ταινία όπως φυσικά περιμένω την αντίστοιχη αντιμετώπιση. Μόνο που πάντα περιμένω.

Δεν μιλάω μόνο για διασκέδαση, το είπα και παραπάνω ήταν απλά ένα παράδειγμα. Πάντως επιφανειακές διαφορές μπορεί να γίνουν σημαντικές διαφορές όταν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με αυτές. Δεν είναι κακό να απορύπτεις κάποιον (για σύντροφο) όταν έχετε πολύ διαφορετικές συνήθειες. Σκέψου να είσαι με κάποια που όταν εσύ της μιλάς για κάτι σημαντικό που έκανες στην δουλειά σου(που είσαι πορωμένος απ'ότι έχω καταλάβει) και αυτή να σε κοιτάει σαν χαζή και η μόνη απορία της να είναι αν σ'αρέσει το χρώμα των νυχιών της και πότε θα πάτε στην εκπομπή του Αρναούτογλου να δει την Καλομοίρα!:hehe:(sorry αλλά μόνο που σε φαντάζομαι..) Ε πόσο θα αντέξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Θα χαρώ πολύ αν την άλλη ημέρα μου πει ότι πέρασε υπέροχα. Ξέρω ότι αν ήμουν κι εγώ εκεί, θα είχα βαρεθεί/απηυδήσει και άθελά μου θα το έδειχνα. Θα ήμουν δηλαδή παράγοντας να μην περάσει ωραία.
Αυτό για μένα είναι η καρδιά του ζητήματος. Τι έχει περισσότερο σημασία. Να περάσουν και οι δύο καλά, ή ένας και ο άλλος ουδέτερα προς χάλια και ο πρώτος να αναρωτιέται και στεναχωριέται
Μα γιατί δεν περνάει καλά?
και ο άλλος να μην θέλει να μεταδώσει την ξενέρα του.

Κια γιαυτό ακριβώς το λόγο και εκτός σχέσεων δεν συμφωνώ ούτε για πλάκα στο "για την παρέα".


Δεν μιλάω μόνο για διασκέδαση, το είπα και παραπάνω ήταν απλά ένα παράδειγμα. Πάντως επιφανειακές διαφορές μπορεί να γίνουν σημαντικές διαφορές όταν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με αυτές. Δεν είναι κακό να απορύπτεις κάποιον (για σύντροφο) όταν έχετε πολύ διαφορετικές συνήθειες. Σκέψου να είσαι με κάποια που όταν εσύ της μιλάς για κάτι σημαντικό που έκανες στην δουλειά σου(που είσαι πορωμένος απ'ότι έχω καταλάβει) και αυτή να σε κοιτάει σαν χαζή και η μόνη απορία της να είναι αν σ'αρέσει το χρώμα των νυχιών της και πότε θα πάτε στην εκπομπή του Αρναούτογλου να δει την Καλομοίρα!:hehe:(sorry αλλά μόνο που σε φαντάζομαι..) Ε πόσο θα αντέξεις?
Σε ένα παράδειγμα σαν αυτό υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας. Δηλαδή ενώ εγώ μιλάω για κάτι σημαντικό με γειώνει.Δεν χρειάζεται να καταλάβει γιατί πορώνομαι ούτε να πορωθεί και αυτή με κώδικα. Μόνο χρειάζεται να χαρεί μαζί μου. Και αυτό στο ανάγω σε κάθε σημαντικό ζήτημα.

Και επειδή και για εγώ μουσική διασκέδαση τα θεωρώ παραδείγματα και μάλιστα μικροσημασίας αυτό πιστεύω σαν άνθρωποι γενικά και όχι μόνο στην σχέση
Γενικά ο συμβιβασμός είναι απαραίτητος ορισμένες φορές. Ο συμβιβασμός περιλάμβανει την έννοια του κακού για τον εαυτό μας καθώς σίγουρα αφορά κάτι που δεν θέλουμε να "κάνουμε" αλλιώς δεν θα υπήρχε εξαρχής το πρόβλημα.
Συνεπώς ο κάθε άνθρωπος και ανάλλογα με τον χαρακτήρα και την συνοχή που έχει, αποφασίζει που αξίζει ή οχι να συμβιβαστεί κανείς. Η επιλογή αυτή είναι ένα από τα βασικότερα πράγματα που μας χαρακτηρίζουν σαν χαρακτήρες. Άτομα με πολύ συγκεκριμένη και κατασταλαγμένη άποψη για κάποια ζητήματα δυσκολεύονται πολύ να συμβιβαστούν σε αντίθεση με άλλους που διέπονται από το όπου φυσά ο άνεμος. Ο πλήρης συμβιβασμός και κάθε μικρό ζητηματάκι για την δική μου σκοπιά δείχνει απουσία συνειδητοποιημένου ανθρώπου και παράγωγο μάζοποιημένης κοινωνίας.

Και συγκεκριμένα σχετικά με τα διασκέδαση και γούστο τα θεωρώ πολύ ασήμαντα για να συμβιβαστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά ακόμα και τα ίδια γούστα σε όλα να έχεις με τον άλλον(κάτι μάλλον απίθανο), σαδιστικό είναι να τα κάνεις όλα μαζί του επειδή είστε ζευγάρι.:worry: Ο άνθρωπος είναι άτομο, όχι μέρος μια δυάδας.

Εμενα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια. Γιατι προσπαθουμε παντα να βαλουμε τις σχεσεις σε καλουπια και να διατυπωσουμε κανονες που πρεπει να ισχυουν? Δεν το λεω για σενα μονο underwater, απλα το μηνυμα σου ηταν η αφορμη. Δλδ αν εγω θελω να περναω ολη τη μερα με τον φιλο μου (και δεν εννοω να ξεκοψουμε απο ολους τους φιλους μας) πρεπει με το ζορι να μην το κανω για να νιωθω "φυσιολογικη"?

Οσο για τον φοβο του παιδιου με τα αεροπλανα:
Το εχω ακουσει και απο αλλους και πραγματικα λυπαμαι τους ανθρωπους που σκεφτονται ετσι και αφηνουν αυτη τη φοβια να τους καταστρεψει τοσες ευκαιριες για ταξιδια. Και εγω τα ετρεμα αλλα αναγκασα τον εαυτο μου να το ξεπερασει! Και αν δεν μπορουσα ετσι απλα θα πηγαινα σε εναν γιατρο! Αν λοιπον δεν μπορει να το ξεπερασει, κακο του κεφαλιου του, αλλα evouli, μην αφησεις την φοβια του να στερησει αυτο το ταξιδι και σε σενα.;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ιο-ιο η φοβία δεν είναι απλό πράγμα και δεν ξεπερνιέται πάντα εύκολα. Εδώ συγκεκριμένα για το αεροπλάνο έχουν βάλει κόσμο σε εξομοιωτές και χρειάστηκαν πολλές συνενδρίες για να υπάρξει κάποια πρόοδος.

Δεν ξέρω και εμένα μου φαίνεται απίστευτο αλλά οι φοβίες δεν είναι παίξε γέλασε αν είναι σοβαρή. Εδώ οι κλειστοφοβικοί τρελαίνονται και μόνο που φαντάζονται ότι θα βρεθούν σε ένα ασανσέρ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμενα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια. Γιατι προσπαθουμε παντα να βαλουμε τις σχεσεις σε καλουπια και να διατυπωσουμε κανονες που πρεπει να ισχυουν? Δεν το λεω για σενα μονο underwater, απλα το μηνυμα σου ηταν η αφορμη. Δλδ αν εγω θελω να περναω ολη τη μερα με τον φιλο μου (και δεν εννοω να ξεκοψουμε απο ολους τους φιλους μας) πρεπει με το ζορι να μην το κανω για να νιωθω "φυσιολογικη"?

Κι εγώ δεν λέω ότι είναι καλό να βάζουμε τα πάντα σε καλούπια. Αλλά κακά τα ψέματα ρε συ, όταν κάποιος κάνει τα πάντα με το έτερον ήμιση είναι σχεδόν αδύνατο να μην ξεκόψει με τους φίλους του, εκτός κι αν το να μην ξεκόψει σημαίνει να βγαίνουν για κανά ποτάκι μια στις τόσες με το έτερον ήμιση παρόν!:P

Αλλά πιθανώς να είμαι λίγο απόλυτη σε αυτό επειδή είμαι αρκετά ανεξάρτητο άτομο και δεν μου αρέσει να εξαρτώμαι από το αγόρι μου, αλλά κι επειδή έχω μπλέξει αρκετές φορές σε ηλίθιες "φιλίες" με κοπέλες που ήθελαν μόνο παρέα πριν βρουν σταθερό φίλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εμενα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια. Γιατι προσπαθουμε παντα να βαλουμε τις σχεσεις σε καλουπια και να διατυπωσουμε κανονες που πρεπει να ισχυουν? Δεν το λεω για σενα μονο underwater, απλα το μηνυμα σου ηταν η αφορμη. Δλδ αν εγω θελω να περναω ολη τη μερα με τον φιλο μου (και δεν εννοω να ξεκοψουμε απο ολους τους φιλους μας) πρεπει με το ζορι να μην το κανω για να νιωθω "φυσιολογικη"?

Ιο-ιο, η τρελα αυτη να θελει καποιος να ειναι ΜΟΝΙΜΩΣ με τον φιλο/η του, οταν ειναι ο πρωτος καιρος κι ειναι μες στους ενθουσιασμους, ειναι μια χαρα, προβλημα κανενα. Αν εχει περασει καιρος, και η φιλεναδα μου μου λεει οτι δεν βρισκει χρονο γιατι 2-4 που εχει κενο θα παει στον φιλο της, τη μερα που εχει ρεπο δε θα βρει ενα διωρο για καφε να βγουμε, κι οταν τελικα μετα απο κανενα διβδομαδο "ξεκλεψει" χρονο για να βρεθουμε και παρουσιαστει μαζι με το ημισυ, τοτε θα πω οτι μαλλον εχει προβλημα να λειτουργησει αυτονομα. Τετοια ατομα (για μενα) ειναι κουραστικα, και δεν εχουν την προσωπικοτητα που εκτιμω για μια φιλια. Φυσικα ο καθενας μπορει να κανει ο,τι θελει στη σχεση του, και εννοειται πως οι περισσοτεροι αν εχουν ελαχιστο χρονο ελευθερο θα προτιμησουν να τον ξοδεψουν με τη "σχεση" τους, αλλα οταν ΟΛΕΣ οι αλλες σου δραστηριοτητες αποκλειονται, επειδη πια ΟΛΑ πρεπει να τα κανεις μαζι του, ε τοτε υπαρχει προβλημα. (Για να μη μιλησω για τις ψυχιατρικες περιπτωσεις που κανουν παρεα με αλλους ανθρωπους μονο στα διαλειμματα των σχεσεων..)
(Και το δικο μου ποστ αφορμη απ'αυτο που εγραψες ηταν δεν παει σ'εσενα, απ'ο,τι καταλαβα αναφερεσαι σε φυσιολογικοτερες καταστασεις, ε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Νομίζω ότι η ισορροπία ανάμεσα στο τι κάνουμε χόρια και τι κάνουμε μαζί είναι το μυστικό της καλής σχέσης.

Για το ταξίδι evouli… Είναι πολύ εγωιστικό. Και δεν παλεύω με το φόβο μου, να το λύσω, και υποχρεώνω τον άλλον να τα τραβάει μαζί μου…ε ..πάει πολύ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Katerina εγώ το έλεγα ως εξής και ήταν το πρόβλημα που οδήγησε και στην λήξη παλαιότερης σχέσης.
Ο κόσμος της πρέπει να γυρίζει μαζί με τον δίκο μου και όχι γύρω από τον δικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ιο-ιο, η τρελα αυτη να θελει καποιος να ειναι ΜΟΝΙΜΩΣ με τον φιλο/η του, οταν ειναι ο πρωτος καιρος κι ειναι μες στους ενθουσιασμους, ειναι μια χαρα, προβλημα κανενα. Αν εχει περασει καιρος....και οταν τελικα μετα απο κανενα διβδομαδο "ξεκλεψει" χρονο για να βρεθουμε και παρουσιαστει μαζι με το ημισυ, τοτε θα πω οτι μαλλον εχει προβλημα να λειτουργησει αυτονομα.Τετοια ατομα (για μενα) ειναι κουραστικα, και δεν εχουν την προσωπικοτητα που εκτιμω για μια φιλια.
Η αλήθεια είναι πως αν η μόνη επιλογή που έχει κάποιος δεσμευμένος είναι όλα μαζί και τίποτα μόνος τότε όντως κάτι τρέχει. Ομως στην περίπτωση μιας σοβαρής σχέσης θα μου φαινόταν περίεργο αν η φίλη σου προτιμούσε μπαρότσαρκα γυναικοπαρέα όπως βγαίνατε πχ πριν και όχι ζευγάρια ή έστω να έχει μαζί και τον καλό της. Πχ εγώ μπορεί να πάω για καφεδάκι με φίλες-ους αλλά δεν θα έβγαινα ποτέ για διασκέδαση χωρίς τον άντρα μου, όπως παλιά που ήμουν ελεύθερη.Το ίδιο ισχύει και για εκείνον! Και ειλικρηνά δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στην παρέα και στον άντρα μου και δεν μπορώ να τα συνδιάσω?:hmm:Γιατί πάντα αυτοί που είναι ελεύθεροι ή σε πιο εφήμερες σχέσεις βάζουν ένα Χ στους δεσμευμένους-παντρεμένους όταν θέλουν μαζί και το ταίρι τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καταρχας, οταν μιλησα για τις φοβιες με τα αεροπλανα, δεν θεωρησα ποτε οτι ειναι απλο πραγμα! Αυτο που εννοουσα ειναι οτι αν για καποιο λογο (ειτε δεν εισαι διατεθειμενος ειτε ειναι πολυ δυσκολο) να το ξεπερασεις, ε δεν μπορεις να καταπιεσεις και τον αλλον να μην ταξιδευει! Δλδ αν το evouli π.χ. παντρευτει τον καλο της δεν θα μπορεσει να παει ποτε ταξιδι στη ζωη της επειδη αυτος δεν θελει/μπορει?

Οσο για τις σχεσεις, προφανως δεν μιλαω για αρρωστημενες καταστασεις katerinaki! :P Εγω ας πουμε στην σχεση μου, περναω τον πιο πολυ καιρο με τον φιλο μου. Αλλα εχουμε κοινες παρεες γιατι ημασταν απο πριν φιλοι οποτε δεν νομιζω οτι εχω παραμελησει καποιον! Προφανως ειναι κακο το να εισαι τοσο εξαρτημενος που να μην μπορεις να κανεις τπτ χωρις τον αλλον, αλλα πιστευω οτι ειναι εξισου κακο να κανεις πραγματα χωριστα χωρις να το θες, μονο και μονο επειδη ετσι "πρεπει".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Προφανως ειναι κακο το να εισαι τοσο εξαρτημενος που να μην μπορεις να κανεις τπτ χωρις τον αλλον, αλλα πιστευω οτι ειναι εξισου κακο να κανεις πραγματα χωριστα χωρις να το θες, μονο και μονο επειδη ετσι "πρεπει".:)

ααααααακριβωωωωςςς! συμφωνώ όπως καταλάβατε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αυτο που ηθελα να πω io-io-iiiiio, ειναι οτι καλο ειναι να κανεις πραγματα με τη σχεση σου, αλλα καλο ειναι να διατηρεις και την αυτονομια σου και την προσωπικοτητα σου μεσα σ'αυτη τη σχεση.. Σου'πα, αφορμη ηταν το μηνυμα δεν αναφερομουν σ'εσενα :) Επισης εχουν σχεση και οι συνθηκες..εσυ λες οτι ησουν σε κοινη παρεα με τον φιλο σου, αρα η μεταβαση στο ζευγαρωμα ηταν ομαλη και για την παρεα, συνεχιζατε κοινες εξοδους κτλ.. Πως θα ηταν ομως αν μια φιλη σου που βγαινατε συνηθως οι δυο σας, πλεον κουβαλουσε ΚΑΘΕ φορα τον εκαστοτε φιλο της? Δε θα σου φαινοταν καπως να μην κανει ΤΙΠΟΤΑ πια μονη? Φυσικα και δεν υπαρχουν "πρεπει", ο καθενας κανει ο,τι νιωθει!

Τοrry, αν η κολλητη μου δεν ερθει για μπαροτσαρκα μαζι μου ενω το καναμε συνεχεια πριν (μπαροτσαρκα, οχι "γκομενοτσαρκα") και ενω το θελει φυσικα, εγω θα τη χαρακτηρισω κατινουλα. Συγγνωμη αν θιγω καποιον, αλλα την τακτικη του αυτοπεριορισμου μονο και μονο μηηη και στραβωσει ο αλλος, ενω τελικα καταργεις τις δικες σου επιθυμιες τη βρισκω γυναικουλιστικη, ειδικα αν η σχεση δεν ειναι σοβαρη κτλ. Και δεν μιλαω για τρελο ξενυχτι η κλαμπινγκ μεχρι το πρωι (λεμε τωρα..που κι αυτο δε συνοδευεται απαραιτητα απο "ψαξιμο"..), αλλα αν δεν βγαινει ουτε για ενα ποτο μονη της, και πανε συνεχεια ντουετακι, ε..κατι δεν παει καλα για να κρεμεται τοσο απο καποιον.
Επαναλαμβανω οτι δεν μιλαω για τον πρωτο ενθουσιασμο, ουτε για την περιπτωση που κι εκεινη θελει να βγαινει μονο με τον φιλο της πια, μιλαω για την κατασταση που αποξενωνεται με τους γυρω ενω δεν το θελει για να μη δημιουργηθει ενταση.

Ωραια η φραση δεσελενε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Βασικα katerina, συμφωνω εντελως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αυτο που ηθελα να πω io-io-iiiiio, ειναι οτι καλο ειναι να κανεις πραγματα με τη σχεση σου, αλλα καλο ειναι να διατηρεις και την αυτονομια σου και την προσωπικοτητα σου μεσα σ'αυτη τη σχεση.. Σου'πα, αφορμη ηταν το μηνυμα δεν αναφερομουν σ'εσενα :) Επισης εχουν σχεση και οι συνθηκες..εσυ λες οτι ησουν σε κοινη παρεα με τον φιλο σου, αρα η μεταβαση στο ζευγαρωμα ηταν ομαλη και για την παρεα, συνεχιζατε κοινες εξοδους κτλ.. Πως θα ηταν ομως αν μια φιλη σου που βγαινατε συνηθως οι δυο σας, πλεον κουβαλουσε ΚΑΘΕ φορα τον εκαστοτε φιλο της? Δε θα σου φαινοταν καπως να μην κανει ΤΙΠΟΤΑ πια μονη? Φυσικα και δεν υπαρχουν "πρεπει", ο καθενας κανει ο,τι νιωθει!

Τοrry, αν η κολλητη μου δεν ερθει για μπαροτσαρκα μαζι μου ενω το καναμε συνεχεια πριν (μπαροτσαρκα, οχι "γκομενοτσαρκα") και ενω το θελει φυσικα, εγω θα τη χαρακτηρισω κατινουλα. Συγγνωμη αν θιγω καποιον, αλλα την τακτικη του αυτοπεριορισμου μονο και μονο μηηη και στραβωσει ο αλλος, ενω τελικα καταργεις τις δικες σου επιθυμιες τη βρισκω γυναικουλιστικη, ειδικα αν η σχεση δεν ειναι σοβαρη κτλ. Και δεν μιλαω για τρελο ξενυχτι η κλαμπινγκ μεχρι το πρωι (λεμε τωρα..που κι αυτο δε συνοδευεται απαραιτητα απο "ψαξιμο"..), αλλα αν δεν βγαινει ουτε για ενα ποτο μονη της, και πανε συνεχεια ντουετακι, ε..κατι δεν παει καλα για να κρεμεται τοσο απο καποιον.
Επαναλαμβανω οτι δεν μιλαω για τον πρωτο ενθουσιασμο, ουτε για την περιπτωση που κι εκεινη θελει να βγαινει μονο με τον φιλο της πια, μιλαω για την κατασταση που αποξενωνεται με τους γυρω ενω δεν το θελει για να μη δημιουργηθει ενταση.

+1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο που ηθελα να πω io-io-iiiiio, ειναι οτι καλο ειναι να κανεις πραγματα με τη σχεση σου, αλλα καλο ειναι να διατηρεις και την αυτονομια σου και την προσωπικοτητα σου μεσα σ'αυτη τη σχεση.. ...........
...............
...................
Συγγνωμη αν θιγω καποιον, αλλα την τακτικη του αυτοπεριορισμου μονο και μονο μηηη και στραβωσει ο αλλος, ενω τελικα καταργεις τις δικες σου επιθυμιες τη βρισκω γυναικουλιστικη, ......................
......................................
.........................................
..................

συμφωνω απολυτα με το σχολιο οτι ειναι καλο να διατηρεις την αυτονομια σου και την προσωπικοτητα σου μεσα σε μια σχεση...γιατι απλα ειναι ο,τι πιο υγιες.....
δε συμφωνω ομως οτι η τακτικη του αυτοπεριορισμου χαρακτηριζεται "γυναικουλιστικη"....απλα ειναι μια τακτικη που υιοθετει κανεις οταν ειναι ανασφαλης και εκδηλωνεται συνηθως στις μικρες ηλικιες των 20...οσο μεγαλωνεις αυτες οι ανασφαλειες αρχιζουν να ξεθωριαζουν...τις καταλαβαινω αυτες τις συμπεριφορες...και δε θα τις χαρακτηριζα σε καμμια περιπτωση,κοινως, κατινιστικες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top