Η εξέλιξη του ανθρώπου μέσα απ τις παροχές των πολιτισμών

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Σε λιγο θα μου πεις εσυ οτι εμεις εχουμε προσφερει περισσοτερα ... ανοιξτε το μυαλο σας ...

δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι οι αμερική έχει προσφέρει περισσότερα στον πλανήτη από όσα έχει προσφέρει η ελλάδα?
(η ερώτηση μου είναι ειλικρινής, θέλω να μάθω τι πιστεύεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φυσικα ... μας εδωσαν την πρωτη ας πουμε βιντεοκαμερα (1888, ο Edison και Dickson) αλλα και το τηλεγραφο , την γραφομηχανη , το τηλεφωνο, τον μικροεπεξεργαστη,τα τρανζιστος, το laser, την οπτικη ινα ... Θες και αλλα ... πλς μην μου πεις οτι τα υλικα αγαθα ειναι λιγα επειδη εμεις δωσαμε τον συντηριτικο πλατωνα και μερικους αλλους αρχαιους ... Αυτα που δωσαμε ηταν στην αρχη, δεν λεω ηταν σημαντικα ... αλλα αυτη την στιγμη δεν δινουμε τπτ ...

Ξερεις ο πολιτισμος μας, που πιστεψε με ειναι πιο πνευματικος απο ποτε, στηριζεται και στα παρα πανω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Φυσικα ... μας εδωσαν την πρωτη ας πουμε βιντεοκαμερα (1888, ο Edison και Dickson) αλλα και το τηλεγραφο , την γραφομηχανη , το τηλεφωνο, τον μικροεπεξεργαστη,τα τρανζιστος, το laser, την οπτικη ινα ... Θες και αλλα ... πλς μην μου πεις οτι τα υλικα αγαθα ειναι λιγα επειδη εμεις δωσαμε τον συντηριτικο πλατωνα και μερικους αλλους αρχαιους ... Αυτα που δωσαμε ηταν στην αρχη, δεν λεω ηταν σημαντικα ... αλλα αυτη την στιγμη δεν δινουμε τπτ ...

Ξερεις ο πολιτισμος μας, που πιστεψε με ειναι πιο πνευματικος απο ποτε, στηριζεται και στα παρα πανω ...


μένω άφωνη....
δεν θα το σχολιάσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Φυσικα ... μας εδωσαν την πρωτη ας πουμε βιντεοκαμερα (1888, ο Edison και Dickson) αλλα και το τηλεγραφο , την γραφομηχανη , το τηλεφωνο, τον μικροεπεξεργαστη,τα τρανζιστος, το laser, την οπτικη ινα ... Θες και αλλα ... πλς μην μου πεις οτι τα υλικα αγαθα ειναι λιγα επειδη εμεις δωσαμε τον συντηριτικο πλατωνα και μερικους αλλους αρχαιους ... Αυτα που δωσαμε ηταν στην αρχη, δεν λεω ηταν σημαντικα ... αλλα αυτη την στιγμη δεν δινουμε τπτ ...

Ξερεις ο πολιτισμος μας, που πιστεψε με ειναι πιο πνευματικος απο ποτε, στηριζεται και στα παρα πανω ...

Αν δεν υπήρχαν τα μαθηματικά, η γεωμετρία κτλ για να στηριχθούν αυτά που μας έδωσαν οι αμερικάνοι πως θα έφτιαχαν οτιδήποτε απο αυτά που αναφέρεις?
Και αν δεν υπήρχαν και οι Ναζί-επιστήμονες την Γερμανίας που αντί να τους φυλακίσουν τους γέμισαν χρυσάφι θα σου έλεγα αν πήγεναν στο φεγγάρι και αν ήταν η αμερική αυτό που είναι σήμερα.
Όσο για το τώρα, και το τι δίνουμε άστο καλύτερα, δεν μας παίρνει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
μένω άφωνη....
δεν θα το σχολιάσω....
Χερομαι οτι τα επιχειρηματα μου ειναι τοσο ισχυρα που δεν μπορεις να απαντησεις :P

Εσυ γιατι πιστευεις οτι η ελλαδα εχει δωσει περισσοτερο ... (ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ)

@Γιαννη
Τα καθε αυτα μαθηματικα χωρις εφαρμογη ειναι επιστημη για την επιστημη ... κατι τετοιο δεν μας βοηθαει και πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Φυσικα ... μας εδωσαν την πρωτη ας πουμε βιντεοκαμερα (1888, ο Edison και Dickson) αλλα και το τηλεγραφο , την γραφομηχανη , το τηλεφωνο, τον μικροεπεξεργαστη,τα τρανζιστος, το laser, την οπτικη ινα ... Θες και αλλα ... πλς μην μου πεις οτι τα υλικα αγαθα ειναι λιγα επειδη εμεις δωσαμε τον συντηριτικο πλατωνα και μερικους αλλους αρχαιους ... Αυτα που δωσαμε ηταν στην αρχη, δεν λεω ηταν σημαντικα ... αλλα αυτη την στιγμη δεν δινουμε τπτ ...

Ξερεις ο πολιτισμος μας, που πιστεψε με ειναι πιο πνευματικος απο ποτε, στηριζεται και στα παρα πανω ...

Συγγνώμη Πάνο μου αλλά δε σε λαμβάνω καθόλου σοβαρά. Είναι το λιγότερο αφελές εως αγενές να λέμε "τον συντηρητικό Πλάτωνα και μερικούς άλλους αρχαίους", "Οι Αμερικάνοι μας έδωσαν εκείνο, το άλλο, μπλα μπλα μπλα" και "Ξερεις ο πολιτισμος μας, που πιστεψε με ειναι πιο πνευματικος απο ποτε, στηριζεται και στα παρα πανω "

Ξέρεις τι βλέπω εδω; Ενα παιδί που δεν ξέρει ιστορία, δεν θέλει να τη μάθει και στην τελική δεν τον ενδιαφέρει! Αρκείται πιθανόν στο να θεωρεί οτι ο Πλάτωνας και πέντε-δέκα άλλοι τυχάρπαστοι μέθυσοι, ήσαν μια παλιοπαρέα πουριτανών που γύρναγε στα σοκάκια της αρχαίας Αθήνας, έπιναν κρασί και έλεγαν σοφιστείες... Συγγνώμη αλλά εγω δε μπορώ να το δεχτώ αυτό... Εαν έρθω και το πω εγω αυτό πχ. για το Νίκο Δήμου, θα με αποκεφαλίσεις στη στιγμή... Κι όμως τι πιο ενδιαφέρον έχει ο Δήμου από τον Πλάτωνα;

Όσο για τους Αμερικάνους και τους Έλληνες, χεχ... αν δεν υπήρχαν οι Αρχαίοι Έλληνες, τώρα θα ποστάραμε με σήματα καπνού. Δες την εξαιρετική έρευνα του BBC με τίτλο What Ancients did for us - The Ancient Greeks, και μετά έλα και ξαναπόσταρε. Πραγματικά στο συνιστώ να το δεις κι εσυ και όλοι.

Τέλος για τον πολιτισμό που λες.... Μα καλά πως είναι δυνατόν ενας πνευματικός πολιτισμός να στηρίζεται σε υλικά πράγματα; Έστω και εν μέρει.... Μα ειλικρινά χάνω πάσα ιδέα... Και τι ορίζεις ως το "πιο πνευματικός απο ποτέ"; Είναι το Fame Story πιο πνευματικό από την Οδύσσεια;

Όχι, δε μπορεί να λέγονται τέτοια πράγματα.... Δεν επιτρέπεται ρε παιδιά....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Η ΚΕ με κάλυψε.Δεν μπορώ να πω κάτι για να σχολιάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:P :P
καταρχάς να πω ότι δεν λέω ότι οι αμερικάνοι δεν έχουν δώσει σημαντικά πράγματα απλά λέω ότι δεν είναι πιο σημαντικά απ οσα έχουν δώσει άλλοι πολιτισμοί, και ο Ελληνικός είναι ένας από αυτούς.

Δεν είναι μόνο τα τεχνοκρατικά επιτεύγματα άξια λόγου.... είναι και τα πνευματικά.
Χωρίς την ανάπτυξη του πνεύματος, χωρίς την σπίθα για την σκέψη, χωρίς τις βασικές αρχές για την δημοκρατία και τον πολιτισμό, για τις τέχνες και τα γράμματα, όλα όσα αναφέρεις θα ήταν ανούσια αν δεν προϋπήρχαν κάποια άλλα....
Είναι σαν την Μαρία Αντουανέτα.... αφού πεινάνε γιατι δεν τρώνε πουτίγκα? (εδώ δεν είχαν ψωμί λεμε :P )
Ασε που, το πρώτο αναλόγιο ήταν ελληνικό... το αναλόγιο ήταν ο λίκνος για τον ΗΥ!
Ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης ήταν το λίκνο για τον Λίνκολν και την περίφημη διακήρυξη για την ελευθερία και την δημοκρατία!

Ο παρθενώνας είναι το λίκνο για όλους τους αρχιτέκτονες του κόσμου.... ΟΛΟΙ από εκεί ξεκινάνε....

Λοιπόν, μη μου λες ότι έχει δωσει πιο σημαντικά πραγματα από εμας ενας λαός από εξορισμένους άγγλους με ιστορία 400 χρόνων....
Ναι έχουν δωσει ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ πράγματα.... αλλά όχι πιο σημαντικά :)

Και ναι, σήμερα, το 2006 η ελλάδα το μόνο που έχει να δώσει και να προσφέρει είναι ΛΑΜΠΡΑ ΜΥΑΛΑ που βρίσκονται σε εργαστήρια της NASA κλπ :P

Αυτό φυσικά είναι η δική μου γνώμη :P και δεν περιμένω να την ασπαστείς :P


(είμαστε κάργα off topic, μήπως να το κάνεις split? :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αγαπητε μου valder ... εγω ειπα ΟΤΙ ΤΩΡΑ η αμερικη δινει περισσοτερα απο την ελλαδα. Τελος δεν ειπα οτι η ελλαδα δεν εδωσε κατι ... Ισα ισα το αντιθετο ... εδωσε ... προσεξε ομως εδωσε ... δεν δινει ...

Kαι valder, ναι η εποχη μας ειναι πιο πνευματικη απο ποτε. Η πληροφορεια πλεον ειναι αυηλη και ζει σε μια προσομοιωση των πνευματικων χωρων, αλλα προσεξε αυτη η προσομοιωση, που με απλα λογια μπορεις να την ονομασεις κυβερνοχωρο, δεν δημιουργηθηκε ως προσομοιωση καποιου αλλου χωρου ειναι ενας χωρος που ζει και κινεται στον δικο της κοσμο. Τα παντα στην σημερινη εποχη εχουν περισσοτερο κειμενο παρα εικονα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αγαπητε μου valder ... εγω ειπα ΟΤΙ ΤΩΡΑ η αμερικη δινει περισσοτερα απο την ελλαδα. Τελος δεν ειπα οτι η ελλαδα δεν εδωσε κατι ... Ισα ισα το αντιθετο ... εδωσε ... προσεξε ομως εδωσε ... δεν δινει ...

εγώ πάντως άλλο κατάλαβα... κατάλαβα ότι είπες ότι η αμερική έχει δώσει περισσότερα στον κόσμο απ ότι έχει δώσει η ελλάδα :|

τέλος να προσθέσω ότι συμφωνώ μαζί σου ότι τωρα η αμερική δίνει περισσοτερα απ ολους τους άλλους....
έχει τους οικονομικούς πόρους (πετρελαια απ το Ιράν :P, πόλεμοι παντού άρα και πολλες πωλήσεις όπλων:P ) για να χρηματοδοτεί όλα αυτα....

αν το καλοσκεφτείς όμως, αυτοί ακριβώς οι οικονομικοί πόροι, είναι το αίμα και ο ιδρώτας άλλων πολιτισμών που αναίσχυντα και απροκάληπτα θέλουν να κατακτήσουν :P
Κοινώς... ο θανατος μας, η ζωή τους....
άν σε πατήσω στο λαιμό, μπορώ και γω να φτάσω ψηλά... πολύ ψηλά όμως! (και ταυτόχρονα και ανήθικα όμως :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
εγω ειπα ΟΤΙ ΤΩΡΑ η αμερικη δινει περισσοτερα απο την ελλαδα. Τελος δεν ειπα οτι η ελλαδα δεν εδωσε κατι ... Ισα ισα το αντιθετο ... εδωσε ... προσεξε ομως εδωσε ... δεν δινει ...
Ακόμα κι αυτό να ισχύει, η Αμερική δε δίνει περισσότερα απ'ότι άλλες χώρες.Και στο κάτω κάτω, ότι δίνει κάτι η Αμερική δε την νομιμοποιεί να κάνει ότι θέλει, όπου θέλει, όποτε θέλει, σκοτώνοντας δεκάδες χιλιάδες αθώους ανθρώπους (για να επανέλθουμε και στο θέμα).
Μήπως κι εμείς ως χώρα δε χρειαζόμαστε πια στην παγκόσμια κοινότητα?Δώσαμε ότι δώσαμε προ αμνημονεύτων ετών, ε δεν πειράζει τώρα αν εξαφανιστούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τοινγκ! καστε βρε ... η αμερικη ναι μεν πατησε πανω στα μαθηματικα (βασικα και ποιος δεν πατησε) αλλα εδωσε και ολας (π.χ. ο Nash) Και η επιστημη δεν ειναι παντα αναλογη της πολιτικης καταστασης ;)

edit:
Και μην μου πειτε αν η ελλαδα εδινε την αναλογη χρηματοδοτηση θα ειχαμε τα ιδια αποτελεσματα ... γιατι και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν καροτσι ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τοινγκ! καστε βρε ... η αμερικη ναι μεν πατησε πανω στα μαθηματικα (βασικα και ποιος δεν πατησε) αλλα εδωσε και ολας (π.χ. ο Nash) Και η επιστημη δεν ειναι παντα αναλογη της πολιτικης καταστασης ;)

ναι αλλά η επιστήμη πληρώνεται με χρήματα... χρηματοδοτήσεις... και αυτά απορρέουν από μια πολιτική κατάσταση πάντα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αγαπητε μου valder ... εγω ειπα ΟΤΙ ΤΩΡΑ η αμερικη δινει περισσοτερα απο την ελλαδα. Τελος δεν ειπα οτι η ελλαδα δεν εδωσε κατι ... Ισα ισα το αντιθετο ... εδωσε ... προσεξε ομως εδωσε ... δεν δινει ...

Kαι valder, ναι η εποχη μας ειναι πιο πνευματικη απο ποτε. Η πληροφορεια πλεον ειναι αυηλη και ζει σε μια προσομοιωση των πνευματικων χωρων, αλλα προσεξε αυτη η προσομοιωση, που με απλα λογια μπορεις να την ονομασεις κυβερνοχωρο, δεν δημιουργηθηκε ως προσομοιωση καποιου αλλου χωρου ειναι ενας χωρος που ζει και κινεται στον δικο της κοσμο. Τα παντα στην σημερινη εποχη εχουν περισσοτερο κειμενο παρα εικονα ...

Ναι για τώρα, η Αμερική δίνει πιο πολλά -υλικά- αγαθά αλλά και πάλι με τι μυαλά; Ναζιστικά από το 1945 και μετά, Σοβιετικά από το 1990 και μετά και Ελληνικά ανέκαθεν! Για πνευματικά αγαθά, έχει ΠΟΛΥ δρόμο για να μας φτάσει, έστω και εν έτει 2006.

Συνεχίζω να διαφωνώ για την πνευματικότητα της εποχής μας. Εθελοτυφλείς!

α) αϋλη ήθελες να πεις προφανώς. Η πληροφορία πάντα ήταν και συνεχίζει να είναι διττή όσον αφορά την παροχή της. Πάντα είχαμε πληροφορία σε χαρτι και προφορική μετάδοση αυτής. Αποκλειστικά αϋλη θα είναι όταν θα αποκτήσουμε τηλεπαθητικές ικανότητες.

β) Εγω προσέχω... Και δεν καταλαβαίνω γιατί τα γράφεις αυτά... Αφού είναι άσχετο το που κινείται ο "κυβερνοχώρος" με τη συζήτηση, όπως επίσης άσχετο είναι οτι "Τα παντα στην σημερινη εποχη εχουν περισσοτερο κειμενο παρα εικονα ...". Ούτε με το θέμα κολλάει, ούτε με τον "κυβερνοχώρο" και τον κόσμο του. Εικάζω οτι είτε αντέγραψες αυτό το "ποιήμα" από αλλού, είτε οτι είπες κάτι για να χω απλά να σχολιάζω.:confused:

Μην μου απαντήσεις, ξέρω οτι θα διαφωνήσουμε ξανά, κι αν απαντήσεις, δε θα σου απαντήσω εγω! Έχεις πολλά να μάθεις ακόμα και να μετάσχεις σε πολλές ζυμώσεις της ζωής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Ναι για τώρα, η Αμερική δίνει πιο πολλά -υλικά- αγαθά αλλά και πάλι με τι μυαλά; Ναζιστικά από το 1945 και μετά, Σοβιετικά από το 1990 και μετά και Ελληνικά ανέκαθεν! Για πνευματικά αγαθά, έχει ΠΟΛΥ δρόμο για να μας φτάσει, έστω και εν έτει 2006.

Συνεχίζω να διαφωνώ για την πνευματικότητα της εποχής μας. Εθελοτυφλείς!

α) αϋλη ήθελες να πεις προφανώς. Η πληροφορία πάντα ήταν και συνεχίζει να είναι διττή όσον αφορά την παροχή της. Πάντα είχαμε πληροφορία σε χαρτι και προφορική μετάδοση αυτής. Αποκλειστικά αϋλη θα είναι όταν θα αποκτήσουμε τηλεπαθητικές ικανότητες.

β) Εγω προσέχω... Και δεν καταλαβαίνω γιατί τα γράφεις αυτά... Αφού είναι άσχετο το που κινείται ο "κυβερνοχώρος" με τη συζήτηση, όπως επίσης άσχετο είναι οτι "Τα παντα στην σημερινη εποχη εχουν περισσοτερο κειμενο παρα εικονα ...". Ούτε με το θέμα κολλάει, ούτε με τον "κυβερνοχώρο" και τον κόσμο του. Εικάζω οτι είτε αντέγραψες αυτό το "ποιήμα" από αλλού, είτε οτι είπες κάτι για να χω απλά να σχολιάζω.:confused:

Μην μου απαντήσεις, ξέρω οτι θα διαφωνήσουμε ξανά, κι αν απαντήσεις, δε θα σου απαντήσω εγω! Έχεις πολλά να μάθεις ακόμα και να μετάσχεις σε πολλές ζυμώσεις της ζωής. :)

θα σου απαντησω ... απλως τωρα εχω διαβασματακι και ... πρεπει να φευγω σιγα σιγα ... ;) περιμενε με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το αστειάκι μου με το Hamburger το προκάλεσε όλο αυτό? :worry:

Λοιπόν, μη μου λες ότι έχει δωσει πιο σημαντικά πραγματα από εμας ενας λαός από εξορισμένους άγγλους με ιστορία 400 χρόνων....
Ναι έχουν δωσει ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ πράγματα.... αλλά όχι πιο σημαντικά
Ευχαριστώ ΚΕ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Το αστειάκι μου με το Hamburger το προκάλεσε όλο αυτό? :worry:
σκέψου να έλεγες και ανέκδοτο τι θα γινόταν.... :P:P
ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ άλλη φορά :P


Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Ευχαριστώ ΚΕ :)
περικαλώ... παντα στη διάθεση σας αξιαγάπητη Isiliel :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Θα θέσω απλά τα γεγονότα. Απο το 1945 και μετά οι ΗΠΑ απέκτησαν τη πρωτοπορεία στην ανάπτυξη νέων τεχνολογιών, στη στρατιωτική βιομηχανία, στην ιατρική, στην Βιομηχανική ανάπτυξη κ.α. Πρωτοπορεία που διατηρούν μέχρι σήμερα.

Είναι αλήθεια ότι το 1945 και μετά, πολύ Ναζί επιστήμονες κατέληξαν στις ΗΠΑ, όπως και πολλοί Ρώσοι συνάδελφοί τους μετά τη πτώση του τείχους. Αυτό όμως το γεγονός δε μειώνει την αξία των Αμερικανών επιστημόνων, που δεν είναι και λίγοι. Ακόμα δεν είναι κακό να μπορείς να πάρεις τους επιστήμονες μιας άλλης χώρας και να τους κάνεις να δουλέψουν για εσένα. Ίσα ίσα που αυτό είναι μεγάλη μαγκιά. Στο μαραθώνιο για το ποιός θα γίνει και θα διατηρηθεί πρωτοπόρος, όλα επιτρέπονται. Ναι, οι ΗΠΑ πάτησαν στα πτώματα άλλων για να είναι σήμερα υπερδύναμη. ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝ, αφού μπορούσαν να το κάνουν και να γίνουν υπερδύναμη. Κανείς δε γίνεται υπερδύναμη με το σταυρό στο χέρι. Ο καθένας υπερασπίζεται τα συμφέροντά του με οποιοδήποτε τρόπο. Αν δεν ήταν οι ΗΠΑ, τότε κάποια άλλη χώρα θα είχε κάτσει στο θρόνο τους σήμερα.

Υ.Γ Ένα μικρό παράδειγμα για το τί έχουν προσφέρει οι ΗΠΑ. Να μη ξεχνάμε και την ουσιαστική συμβολή των ΗΠΑ, στη νίκη των συμμάχων στο Β Παγκόσμιο πόλεμο. Χωρίς τους Αμερικανούς δε θα είχαν επικρατήσει οι σύμμαχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Θα θέσω απλά τα γεγονότα. Απο το 1945 και μετά οι ΗΠΑ απέκτησαν τη πρωτοπορεία στην ανάπτυξη νέων τεχνολογιών, στη στρατιωτική βιομηχανία, στην ιατρική, στην Βιομηχανική ανάπτυξη κ.α. Πρωτοπορεία που διατηρούν μέχρι σήμερα.

Είναι αλήθεια ότι το 1945 και μετά, πολύ Ναζί επιστήμονες κατέληξαν στις ΗΠΑ, όπως και πολλοί Ρώσοι συνάδελφοί τους μετά τη πτώση του τείχους. Αυτό όμως το γεγονός δε μειώνει την αξία των Αμερικανών επιστημόνων, που δεν είναι και λίγοι. Ακόμα δεν είναι κακό να μπορείς να πάρεις τους επιστήμονες μιας άλλης χώρας και να τους κάνεις να δουλέψουν για εσένα. Ίσα ίσα που αυτό είναι μεγάλη μαγκιά. Στο μαραθώνιο για το ποιός θα γίνει και θα διατηρηθεί πρωτοπόρος, όλα επιτρέπονται. Ναι, οι ΗΠΑ πάτησαν στα πτώματα άλλων για να είναι σήμερα υπερδύναμη. ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝ, αφού μπορούσαν να το κάνουν και να γίνουν υπερδύναμη. Κανείς δε γίνεται υπερδύναμη με το σταυρό στο χέρι. Ο καθένας υπερασπίζεται τα συμφέροντά του με οποιοδήποτε τρόπο. Αν δεν ήταν οι ΗΠΑ, τότε κάποια άλλη χώρα θα είχε κάτσει στο θρόνο τους σήμερα.

Υ.Γ Ένα μικρό παράδειγμα για το τί έχουν προσφέρει οι ΗΠΑ. Να μη ξεχνάμε και την ουσιαστική συμβολή των ΗΠΑ, στη νίκη των συμμάχων στο Β Παγκόσμιο πόλεμο. Χωρίς τους Αμερικανούς δε θα είχαν επικρατήσει οι σύμμαχοι.

το αρχικό ερώτημα δεν ήταν ακριβώς αυτό... αν δηλαδή είναι καλοί οι αμερικάνοι ή όχι....
δε νομίζω ότι υπάρχει νοήμον άτομο που να πιστεύει ότι δεν έχουν προσφέρει τίποτα...
το ερώτημα που τειθετε και έχουμε την κουβέντα μας είναι αν οι αμερικανοι έχουν προσφέρει περισσότερα απ τους έλληνες στον πλανήτη μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αυτό φαντάζομαι είναι καθαρά υποκειμενικό. Εξαρτάται τί θεωρεί ο καθένας καλύτερο από κάτι άλλο. Για κάποιους ίσως τα υλικά αγαθα να έχουν μεγαλύτερη αξία από το πνεύμα. Για κάποιους άλλους το αντίθετο. Εξαρτάται λοιπόν η απάντηση από το πώς ιεραρχεί κάποιος τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top