Η επικαιρότητα εν συντομία

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
η φτωχια φερενει σεξουλικη δραστηριοτητα..το πολυ χρημα το μειωνει..
αυτο συμβαινει και θα συμβει να το δειτε..

Ναι οντως..Τρεχεις ολη μερα σαν τρελος στη δουλεια ενω ζεις υπο τον φοβο της απολυσης,της καθυστερησης στα χρηματα,της γενικοτερης καταστασης με το ΔΝΤ..

Γυρνας το βραδυ σπιτι, σκεφτεσαι και τις προοπτικες του μελλοντος και η λιμπιντο χτυπαει κοκκινο..:/:

Να και εγω τωρα διαβαζα για τα νεα μετρα στα εργασιακα και φτιαχτηκα ενα πραγμα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
https://troktiko.blogspot.com/2010/06/blog-post_9556.html
θα τρελαθούμε όλοι μαζί μου φαίνεται εδώ πέρα...
Μια διευκρίνηση για τον αγαπητό συμφορουμίτη που διαφωνεί [υποθέτω μαζί μου καθώς το άρθρο του troktikou δεν σχολιάζει].
Δεν είμαι κατά των κινητοποιήσεων.Δεν θεωρώ ότι όλα γίνονται καλά.[τουναντίον!].
Απλώς θεωρώ ότι όταν τα επιχείρηματα είναι αβάσιμα τότε 'ξεφτυλίζονται' οι αγώνες. Η απεργία είναι δικαίωμα, και καλώς είναι. Με ενοχλεί όμως να νιώθω ότι γίνεται κατάχρηση αυτού. Κάνουν στάσεις εργασίας κυλιώμενα για να δημιουργήσουν μεν πρόβλημα σε όλη τη μέρα, αλλά όχι κανονική απεργία για να μην τους τη βγάλουν παράνομη και καταχρηστική [νομικά τερτίπια κι αυτά!].
Κάνουν απεργία αλλά το σουκού που τα λεφτά είναι διπλά.. τι γίνεται, δεν κινδυνεύουν με απόλυση το ΣΚ οι συνάδελφοί τους?
Μιλάνε για απόλυση όταν πρόκειται για μη ανανέωση σύμβασης.
Μπορεί να μην ξέρω πράγματα εκ των έσω, αλλά όταν ακούω για προσλήψεις σε προεκλογική περίοδο μου "βρωμάει" τόσο πολύ το πράγμα όσο δεν πάει.
Και -κυρίως- κατ'εμένα, όταν οι "Αγώνες" αναλώνονται σε τέτοια θέματα θεωρώ ότι γίνεται κατάχρηση των δικαιωμάτων (ημών). Και επειδή η ασυδοσία ιστορικά δεν έχει φέρει καλά αποτελέσματα... δεν μου αρέσει να βλέπω σωστά δικαιώματα να γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης. (κοινώς το γνωστό "φωνάζω για να φωνάζω, αλλά μην ζορίσω και τα πράγματα")
Αν ο αγαπητός συμφορουμίτης που διαφωνεί με την άποψη μου, έχει κάποιο σοβαρότερο επιχείρημα από το ότι δεν του άρεσε ο τρόπος γραφής μου [even then , though] θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως να μου εξηγήσει γιατί, μιας και πιθανόν να υπάρχει και μια άλλη οπτική των πραγμάτων που να μην έχει υποπέσει στην αντίληψή μου/να μην την έχω αντιληφθεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ναι οντως..Τρεχεις ολη μερα σαν τρελος στη δουλεια ενω ζεις υπο τον φοβο της απολυσης,της καθυστερησης στα χρηματα,της γενικοτερης καταστασης με το ΔΝΤ..

Γυρνας το βραδυ σπιτι, σκεφτεσαι και τις προοπτικες του μελλοντος και η λιμπιντο χτυπαει κοκκινο..:/:

Να και εγω τωρα διαβαζα για τα νεα μετρα στα εργασιακα και φτιαχτηκα ενα πραγμα.


η ελλαδα οταν ηταν φτωχοτερη και όλες οι φτωχοτερες χωρες εχουν τις μεγαλυτερες γεννητικοτητες..

τα δεδομενα φιλε..κοιτα..
τα δεδομενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό γινόταν επειδή ο κόσμος ήταν φτωχός, το ποσοστό του αναλφαβητισμού ήταν πάρα πολύ μεγάλο και ο λαός δεν είχε τι να κάνει... Τώρα, ο κόσμος και ενημερωμένος επί του θέματος είναι και διστακτικός να φέρει στον κόσμο ένα παιδί που θα δυσκολεύεται εξαιρετικά να το συντηρεί. Επιπλέον, τώρα όσο δύσκολη να είναι και η περίοδος ο κόσμος μπορεί να απασχοληθεί και με κάτι άλλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μια διευκρίνηση για τον αγαπητό συμφορουμίτη που διαφωνεί

Κατ' αρχήν αγαπητή μου συμφορουμίτισσα, μου κάνει εντύπωση που ξέρεις ότι πρόκειται για συμφορουμίτη και όχι συμφορουμίτισσα, εγώ μπορώ να δω τις θετικές ψήφους αλλά όχι τις αρνητικές, ωστόσο θα σου απαντήσω.

Γενικά είμαι πολύ ευαίσθητος σε εργασιακά θέματα, γιατί έχω μείνει δύο φορές άνεργος, ευτυχώς για πολύ λίγο διάστημα, την μία 2,5 μήνες και την άλλη μόλις έναν μήνα, και γνωρίζω όλη αυτή την ψυχολογία και την ανασφάλεια που έχει ένας άνεργος και πόσο μπορώ να φαντασθώ μόνο, ένας μακροχρόνια άνεργος, ειδικά σήμερα που θάβονται στην κυριολεξία τα εργασιακά δικαιώματα, οι απολύσεις ελευθερώνονται στην ουσία, οι αποζημιώσεις μειώνονται, και μόνο μπορώ να φαντασθώ τι θα γίνεται σε μερικά χρόνια.

Μία γνωστή μου επειδή έκλεισε η εταιρεία που εργαζόταν και είχε άμεση ανάγκη για δουλειά, της είπαν, εγώ θα σου δίνω 18 ευρώ την ημέρα και αν θέλεις, και αναγκαστικά δέχθηκε (δεν μου είπε αν θα έχει ασφάλεια καν).

Σε λίγο θα είμαστε χειρότερα από τους κινέζους, θα εργαζόμαστε χωρίς ωράριο, για ένα ξεροκόμματο, και θα αισθανόμαστε μάλιστα και "τυχεροί" γιατί έχουμε δουλειά, ενώ οι υπόλοιποι δεν θα έχουν ούτε καν το ξεροκόμματο αυτό.

Δεν γνωρίζω ακριβώς τα αιτήματα των συναδέλφων που δεν ανανεώνονται οι συμβάσεις τους, ξέρω όμως, ότι όπου και αν πιάσεις δουλειά σήμερα, δεν σε παίρνουν με αορίστου, αλλά μόνο με ορισμένου χρόνου, οπότε δεν θα είχαν φαντάζομαι την πολυτέλεια να επιλέξουν κάτι άλλο, και θεωρώ την στάση των συναδέλφων τους συναδελφική, και δεν μπορώ παρά να τους υποστηρίζω.

Το αν δεν απεργούν το Σαββατοκύριακο, ίσως επειδή δεν έχει ανάλογη κίνηση το μετρό, δεν ξέρω, αλλά το μόνο που λέω (και γι αυτό διαφώνησα με τη μήνυμά σου) είναι αυτή η ευαισθησία μου προς τους ανθρώπους αυτούς που μένουν χωρίς δουλειά και στις οικογένειές τους.

Φιλικά και μόνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κατ' αρχήν αγαπητή μου συμφορουμίτισσα, μου κάνει εντύπωση που ξέρεις ότι πρόκειται για συμφορουμίτη και όχι συμφορουμίτισσα, εγώ μπορώ να δω τις θετικές ψήφους αλλά όχι τις αρνητικές, ωστόσο θα σου απαντήσω.
το αυτό και δι ημάς, αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα έρθει η επιτροπή ισότητας να μου κάνει παρατήρηση για αυτό [:P]. Θα το λάβω υπόψη μου σε επόμενη φορά που θα χρειαστεί ώστε να είμαι και -τυπικώς- σωστή. [το συμφορουμίτης χρησιμοποιήθηκε με την ίδια έννοια που χρησιμοποιείται το "man" εννοώντας την...ανθρωπότητα στο συνολό της, my bad]

Καταρχάς σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις. Και δεν το λέω ειρωνικά, το εννοώ μιας και "έξω από το χορό" πραγματικά μπορεί να παραβλέπει κανείς πράγματα που άλλοι τα βλέπουν και ίσως να γίνεται άδικος στις κρίσεις του. Θεωρώ ότι "γίνομαι καλύτερος άνθρωπος" όταν ακούω τον αντίποδα της άποψης μου.

Στο δια ταύτα θα μου επιτρέψεις να εξακολουθώ να διαφωνώ με τον τρόπο που γίνεται όλο αυτό. Ναι είναι ανασφαλές το να δουλεύεις με συμβάσεις. Προσωπικά είμαι με αορίστου [αν και δεν είμαι σίγουρη πόσο σε διασφαλίζει και αυτό μετά από κάποιες...χμμ... απομακρύνσεις που έγιναν τον τελευταίο καιρό στην εταιρία που απασχολούμαι], αλλά έχω φίλους [2 εκ των οποίων άνεργοι αυτή τη στιγμή που μιλάμε] που τα τελευταία χρόνια δουλεύουν υπό το καθεστώς της σύμβασης ορισμένου χρόνου. Σε κάποια ποστ παραπάνω έχω αναφέρει τα συναισθήματα που μου προξένησε η πληροφορία [που πλέον έχει γίνει πράξη] ότι ένας οικογενειάρχης άνθρωπος βρέθηκε (εκ νέου) στα 50+ του άνεργος όταν η εταιρία με την οποία συνεργαζόταν δεν ανανέωσε την (6μηνη) συμβασή του.

Αν θέλεις τη γνώμη μου οι αγώνες οφείλουν να γίνονται από τα διάφορα συλλογικά όργανα ώστε να μην επιτρέπεται η απασχόλξηση με συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Με ποιά λογική όμως διαμαρτύρεται κανείς για απολύσεις? Όταν υπέγραφαν δεν γνώριζαν ότι κάποια στιγμή η σύμβαση θα λήξει? Μήπως "απλώς" στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει ότι ο γνωστός του γνωστού θα τα κανονίσει πάλι και θα είμαστε μια ζωή "μονιμοι υπάλληλοι"? Και τώρα που κουμάντο κάνουν κάποιοι που ο γνωστός δεν έχει πρόσβαση δεν μας βγαίνει στην πράξη???

Δεν ξέρω τα .. νούμερα του Μετρό [ελπίζω βέβαια να είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα του ΤΡΑΜ για τα οποία τυχαίνει να έχω γνώση] για να αποφανθώ για το αν είναι πραγματικές ανάγκες του Μετρό [ή της κάλπης(!)] οι εν λόγω συμβάσεις και φυσικά "φοβάμαι" να σκεφτώ ότι θα χάσουν 270 άνθρωποι τη δουλειά τους "απλώς" για να βολευτούν 270 άνθρωποι άλλου ...χρώματος [ελπίζω πως όχι-ότι δλδ δεν είναι απλώς χρωματικό τερτίπι όλο αυτό], αυτό που λέω είναι ότι δεν βρίσκω λογικό να παρουσιάζεται ως "παράνομη απόλυση" κάτι που κανείς δεν σου διασφαλίζει ότι θα συνεχιστεί.

Και, σαφέστατα αυτό που μου...ανεβάζει την πίεση είναι ότι οι αγώνες δεν ..σταματούν τα σαββατοκύριακα [όπου ναι, αν στοιχειωδώς κοιτάξει κανείς τα θεσμοθετημένα εργασιακά δικαιώματα θα δει ότι πληρώνονται περισσότερο]. Ή κάνεις αγώνες (με την ταλαιπωρία για εμάς τους υπόλοιπους που αυτό συνεπάγεται] ή δεν κάνεις. Αγώνες σε "Βολικές" μέρες και ώρες για μένα είναι κοροϊδία και ακυρώνονται από μόνοι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Είχα δει μια ταινία με παρόμοιο σενάριο, 20 first dates θαρρώ λεγόταν :D
50 first dates

Κι εσύ υποφέρεις από διαλείψεις μνήμης; :whistle:
Ξέχασες 30 ραντεβου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Κινδυνεύουν να χάσουν το φως τους

Σε σοβαρή κατάσταση πέντε ασθενείς που υποβλήθηκαν σε επέμβαση καταρράκτη και εμφάνισαν λοίμωξη

Σε νέα εγχείρηση υποβλήθηκαν στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ τα 13 άτομα που εμφάνισαν λοίμωξη, μετά από εγχείριση καταρράκτη σε ιδιωτική κλινική των Σερρών.

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πανελλαδικές 2010: Αύριο 6 Ιουλίου τα αποτελέσματα




Στα λύκεια όλης της χώρας αναρτώται αύριο τα αποτελέσματα των βαθμολογιών στα μαθήματα των πανελλαδικών εξετάσεων. Αμέσως μετά θα αρχίσει η υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων για τη εισαγωγή στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Οπως ανακοινώθηκε από το γραφείο του υφυπουργού Παιδείας, Ιωάννη Πανάρετου, οι ενδιαφερόμενοι να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση θα πρέπει να υποβάλλουν το μηχανογραφικό τους δελτίο από την Τετάρτη 7 Ιουλίου μέχρι και την Τρίτη 20 Ιουλίου.
Όπως έγινε γνωστό, ύστερα από προσπάθειες όλων των εμπλεκομένων, οι γραπτοί βαθμοί των μαθημάτων της τελευταίας τάξης των Γενικών Λυκείων και ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄), τα οποία εξετάστηκαν σε πανελλαδικό επίπεδο, θα αναρτηθούν τελικά μία μέρα νωρίτερα, δηλαδή την Τρίτη 6 Ιουλίου 2010 μετά τις 12 το μεσημέρι σε όλα τα Λύκεια της χώρας.

Τις επόμενες ημέρες θα ενημερωθούν οι υποψήφιοι για τη διαδικασία υποβολής των μηχανογραφικών δελτίων, καθώς και τις ακριβείς ημερομηνίες χορήγησης της Βεβαίωσης Πρόσβασης από τα Λύκεια.
καλη επιτυχια σε ολα τα παιδια και επιτρεψτε μου να ευχηθω τα καλυτερα αποτελεσματα στην ξαδερφουλα μου, που ολη τη χρονια φετος δε σηκωσε κεφαλι και να μπει πρωτη στη φιλολογια αθηνων που ειναι και το ονειρο της! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
πηγή
Τρεις τελωνειακοί υπάλληλοι που υπηρετούν σε τελωνείο της Δυτικής Αττικής κατηγορούνται σε βαθμό κακουργήματος για υπεξαίρεση στην υπηρεσία και ψευδή βεβαίωση - νόθευση κατά συναυτουργία.

Ειδικότερα, σύμφωνα με την κατηγορία οι τελωνειακοί κατηγορούνται ότι συμπλήρωναν ψεύτικα πρωτόκολλα καταστροφών λαθραίων τσιγάρων τα οποία είχαν κατασχεθεί από τις αρμόδιες υπηρεσίες και στη συνέχεια τα επέστρεψαν στους λαθρέμπορους για να τα προωθήσουν στην αγορά.

τελικά τους είχα παρεξηγήσει - νόμιζα ότι αυτοί που τα κατάσχουν , τα πουλάνε οι ίδιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Στη Βουλή το Ασφαλιστικό

Στην Ολομέλεια της Βουλής μεταφέρεται σήμερα η πολιτική αντιπαράθεση για το ασφαλιστικό νομοσχέδιο, που τίθεται σε ψηφοφορία την Πέμπτη. Την ίδια ημέρα έχουν κηρύξει γενική απεργία ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Ο Πρωθυπουργός μίλησε για ψήφο ευθύνης, δηλώνοντας βέβαιος ότι η κυβερνητική πλειοψηφία θα κινηθεί με βάση το συμφέρον της χώρας, ενώ, η αντιπολίτευση καλεί τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να καταψηφίσουν το νομοσχέδιο, υπακούοντας στην συνείδησή τους. Το υπουργείο Εργασίας δεν αποκλείει βελτιώσεις σε άρθρα του νομοσχεδίου που θα αφορούν τις μητέρες με ανήλικα παιδιά. Τροπολογία για το ασφαλιστικό καθεστώς των ενστόλων κατέθεσε στη Βουλή και ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Ευάγγελος Βενιζέλος.
24ωρη απεργία ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ την Πέμπτη

Περιορισμένες ενστάσεις που όμως δεν αναιρούν το βασικό πυρήνα των διατάξεων διατυπώνει στην έκθεση του το επιστημονικό συμβούλιο της Βουλής.
Στην έκθεση του επιστημονικού συμβουλίου σημειώνεται ότι ο κοινός νομοθέτης δεν κωλύεται να μεταβάλει για το μέλλον το σύστημα συνταξιοδότησης, ιδίως το ύψος των ασφαλιστικών παροχών, με γνώμονα την εξυπηρέτηση του γενικότερου συμφέροντος.
Οι παρατηρήσεις του συμβουλίου αφορούν στην ανάγκη ότι χρειάζεται ειδικός νόμος και όχι υπουργική πράξη για τα ποσοστά αναπλήρωσης των συντάξεων και ότι το κράτος οφείλει να καλύπτει τα ελλείμματα των επικουρικών ταμείων.
Στο μεταξύ, συνταγματικές έκρινε το Ελεγκτικό Συνέδριο τις τροπολογίες για την συνταξιοδότηση των ενστόλων.
Την κατάθεση τροπολογίας με την οποία το κράτος θα εγγυάται την καταβολή των συντάξεων ανακοίνωσε ο υπουργός Εργασίας Ανδρέας Λοβέρδος.
Επιβεβλημένη η κομματική πειθαρχία σε μείζονα νομοθετήματα όπως το Ασφαλιστικό δήλωσε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θόδωρος Πάγκαλος.
Σεβόμαστε την αυτοτέλεια των βουλευτών, τόνισε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, επισημαίνοντας ότι έχουν επίγνωση της ευθύνης τους και της σοβαρότητας της κατάστασης στην οποία βρίσκεται η χώρα.
Ο Πρωθυπουργός δεν έχει το δικαίωμα να κάνει κουρελόπανο το Σύνταγμα το οποίο στηρίζει όλα τα εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα των πολιτών, δήλωσε στη Βουλή ο Αλέξης Τσίπρας.
Παρέμβαση στο θέμα του Ασφαλιστικού έκανε και η ΓΣΕΕ, η οποία με επιστολή της στον υπ. Εργασίας ζητεί να μην ισχύσουν και στον ιδιωτικό τομέα τα αυξημένα όρια ηλικίας για συνταξιοδότηση για τους ασφαλισμένους προ του 1983.
Στην 24ωρη απεργία που έχουν κηρύξει για την Πέμπτη ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ και ΠΑΜΕ συμμετέχουν και οι δημοσιογράφοι. Μέχρι και τις 8 Ιουλίου παρατείνουν την αποχή τους οι δικηγόροι της Αθήνας.
Σημειώνεται ότι η νέα εθνική γενική συλλογική σύμβασης εργασίας θα τεθεί προς διαπραγμάτευση μεταξύ εργοδοτών και εργαζομένων, αμέσως μετά τη ψήφιση του ασφαλιστικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
κλυκ ντε μπινελύκ
Τη δικαστική και διοικητική διερεύνηση σύμβασης που είχε υπογράψει το δημόσιο με δύο εταιρείες το 2006 για ετήσια ποδοσφαιρικά βραβεία ζήτησε ο υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού, Παύλος Γερουλάνος.

Τη σύμβαση είχε υπογράψει ο τότε υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Ορφανός με τις εταιρείες "RAM MEDIA" και "PARALLEL MEDIA GROUP" και προέβλεπε την καταβολή έξι εκατομμυρίων ευρώ για μία ημέρα προκειμένου να προσελκυστούν έξι διάσημοι ποδοσφαιριστές και διασημότητες από όλο τον κόσμο.

Η σύμβαση αυτή υπεγράφη χωρίς τη σύμπραξη του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους.

Τελικά, η εκδήλωση αυτή δεν έγινε ποτέ και το Ελληνικό Δημόσιο με αποφάσεις των αγγλικών δικαστηρίων καλείται να καταβάλει στην αφερέγγυα και υπό εκκαθάριση εταιρία «RAM MEDIA» 14 εκατομμύρια ευρώ.

:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ένα ενδιαφερον αρθρο για τη σημερινη κατασταση της κοινωνιας..

Πρέπει να σφυρηλατηθεί το λογικό και η θέληση του ομαδικού ανθρώπου

Δημοσιεύθηκε από olympiada στο Ιουλίου 10, 2010

Η πτώση του Ανθρώπου φτάνει στο ΤΕΛΟΣ της…
Γράφει: Ο Θύμιος Παπανικολάου

Τα βασικά χαρακτηριστικά της σύγχρονης παρακμής (γίνονται πλέον ορατά και δια γυμνού οφθαλμού) είναι: Η πολυδιάσπαση της σκέψης και ο πολυτεμαχισμός των πραγμάτων, η τυπολατρία και ο φορμαλισμός της εικόνας, η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ που υποκαθιστά το ΣΥΝΟΛΟ.
Χάνουμε το ΣΥΝΟΛΟ πίσω από τη ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ…
Στη βάση αυτού του ακραίου καταμερισμού της ακραίας καπιταλιστικής λογικής (δικτατορία της αγοράς), όπου η λεπτομέρεια υποκαθιστά ολοκληρωτικά το ΣΥΝΟΛΟ, βρίσκεται η διαλυτική διάβρωση που υπάρχει στον κοινωνικό σκελετό, διάβρωση που αποτυπώνεται σε όλο το εποικοδόμημα.
Η αποσυνθετική αυτή διάβρωση έχει υπονομεύσει και συντρίψει τα κοινωνικά ιδεώδη και τον ομαδικό άνθρωπο: Τις επιδιώξεις του «ομαδικού ανθρώπου» που κινούσαν την κοινωνία, σαν ομοιογενές σύνολο, προς ορισμένες κατευθύνσεις.
Οι δεσμοί που συνέδεαν τις ομάδες του κοινωνικού συνόλου έχουν διαρραγεί.
Το άτομο (η λεπτομέρεια) έγινε θεότητα. Κάθε άτομο έχει το δικό του σύστημα «αξιών», έτσι οι συλλογικές ηθικές αξίες χάθηκαν.
Κονιορτοποιήθηκαν και τα κοινά κοινωνικά κριτήρια. Κάθε ένας πιστεύει στα «κριτήρια» του «εγώ» του.
Η φυσική συνέπεια όλων αυτών: Η ασυνεννοησία και η αδυναμία να κατανοήσει ο ένας τον άλλον.
Αυτός ο ακραίος και νοσηρός ατομικισμός κυριαρχεί σήμερα. Μια θλιβερή πτώση του Ανθρώπου που τον έχει οδηγήσει στο ξέφτισμα και στον εκφυλισμό του μυαλού του και της συναισθηματικής του ζωής: Από κάθε ζωτικότητα και αγωνιστικότητα…
Αυτή, όμως, η οδυνηρή πτώση του Ανθρώπου φτάνει στο ΤΕΛΟΣ της.
Το δολοφονικό καπιταλιστικό σύστημα που έφτασε τον Άνθρωπο σε αυτή την ιστορική πτώση, είναι αυτό που θα Αναστήσει πάλι τον Άνθρωπο, το «Συλλογικό Άνθρωπο», το μυαλό του, τα συναισθήματά του και τις αξίες του.
Είναι τέτοια η αποσυνθετική καταβαράθρωση αυτού του κτηνώδους καπιταλιστικού συστήματος που θα συντρίψει και θα εξανεμίζει κάθε ΑΥΤΑΠΑΤΗ ατομικισμού. Οι άνθρωποι για να σωθούν από την καταστροφή θα ανακαλύψουν ξανά το συλλογικό άνθρωπο, θα συνειδητοποιήσουν ότι μόνο ομαδικά μπορεί να βγούνε από τη φρίκη της νεοταξικής κακουργίας.
Η ίδια η φρίκη και η καταστροφή θα μας διδάξει να βλέπουμε το ΣΥΝΟΛΟ και όχι τη λεπτομέρεια, το δάσος και όχι το δέντρο και θα μας «εξαναγκάσει» να ανακαλύψουμε τον «άλλο», το συλλογικό, αγωνιστικό «Είναι» και τις χαμένες αξίες που έχουν σφυρηλατηθεί στα αγωνιστικά σύνολα, στους ομαδικούς κοινωνικούς αγώνες…
Μέχρι σήμερα το να επιβιώσεις ως άτομο ήταν περιπέτεια, μια περιπέτεια εξόντωσης των «άλλων».
Σήμερα δεν μπορεί πλέον, ως άτομο, να επιβιώσεις ούτε και σαν περιπέτεια. Μπορεί να επιβιώσεις μόνο μαζί με τον «άλλο»: Ως συλλογικό άτομο…

Οι κοινωνίες σε αποσύνθεση και κατάρρευση


Ο καπιταλισμός, ως παγκόσμιο σύστημα, εδώ και πάρα πολλές δεκαετίες, ιστορικά, έχει φάει τα ψωμιά του. Έχει οδηγήσει τις κοινωνίες στο τέλμα της χρεοκοπίας και της παρακμής. Δεν μπορεί να εξασφαλίσει στο σύνολο των ανθρώπων ένα αξιοπρεπές επίπεδο ζωής, ούτε να τους εμπνεύσει. Αντίθετα τους οδηγεί στη διαρκώς αύξουσα εξαθλίωση και τον άγριοανθρωπισμό…
Οι μορφές αυτής της σήψης και παρακμής πήραν στη σημερινή εποχή του πλανητικού ιμπεριαλιστικού ολοκληρωτισμού (Νέα Τάξη) γιγάντιες διαστάσεις και μορφές αυθάδους βαρβαρότητας και κτηνωδίας.
Σήμερα σε όλο τον κόσμο της καπιταλιστικής αγοράς ενεργούν οι ίδιοι ιστορικοί νόμοι: Οι νόμοι της αδιέξοδης καπιταλιστικής παρακμής και της ολοκληρωτικής και ταχείας αποσύνθεσης.
Οι συνέπειες αυτής της γεροντικής και σηπτικής πτώσης εκδηλώνονται στις διάφορες χώρες με διαφορετικές μορφές και με άνισους ρυθμούς. Η ουσία όμως της εξέλιξης είναι παντού η ίδια. Οι «νονοί» και οι «μαφίες» της καπιταλιστικής αγοράς έχουν φέρει τις κοινωνίες σε τέλεια χρεοκοπία. Δεν είναι ικανές πλέον να εξασφαλίσουν ούτε το ψωμί στους ανθρώπους. Οδηγούν τις κοινωνίες από δυστυχία σε δυστυχία, από το κακό στο χειρότερο, στη φρίκη του θανάτου…
Οι δήμιοι της ανθρωπότητας δεν μπορούν πλέον να ανεχτούν καμία εθνική και κοινωνική συλλογικότητα, καμία δημοκρατία, καμία ιστορική κατάκτηση, καμιά μεταρρύθμιση προς όφελος του λαού, καμία λαϊκή «κοινότητα» σκέψης και ηθικών αξιών…
Ο κόσμος όλος, ο καπιταλιστικός κόσμος της αποσύνθεσης, έχει περάσει πλέον στην εποχή της ΑΝΤΙ-ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΤΙΚΗΣ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑΣ.

Η μόνη διέξοδος αυτού του κόσμου των μαφιών του χρήματος είναι η πολιτική της ακραίας και μοχθηρής καταλήστευσης και της κατάπνιξης των λαϊκών μαζών. Σήμερα δεν είναι, για τα «αρπακτικά» του συστήματος, αρκετή η αφαίρεση κάθε κεκτημένου κοινωνικού, εθνικού και πολιτικού δικαιώματος των λαών, αλλά προωθείται βάναυσα και η ολοκληρωτική απομύζηση του αίματος κάθε κοινωνίας.
ΟΥΤΕ μικροελεημοσύνες δεν μπορούν να δώσουν, πλέον, οι καπιταλιστές.
Αυτό πρέπει να το νιώσουμε βαθιά αν δεν θέλουμε να μας κοροϊδεύουν με κούφιες φράσεις…
Ζούμε τον πιο αποτρόπαιο φασισμό της ιστορίας: Το φασισμό των πολυεθνικών και των μαφιών της παγκόσμιας αγοράς, το φασισμό της Νέας Τάξης. ΄
Με αυτόν τον τρόπο προσπαθεί, εναγωνίως, να διασωθεί το καπιταλιστικό σύστημα από την αποσυνθετική του κατάρρευση. Με το τελευταίο του καταφύγιο: Το φασισμό…
Η καλπάζουσα αυτή χρεοκοπία και αποσύνθεση οδηγεί σε μια εξίσου κατακλυσμιαία χρεοκοπία και κατάρρευση όλο το καπιταλιστικό εποικοδόμημα και κυρίως τους θεσμούς του καθεστώτος, τα κόμματα και τους πολιτικούς του καθεστώτος…
Δημιουργούνται πλέον ανοικτά, καθαρά, βαθιά και ασυμφιλίωτα οι διαχωριστικές γραμμές, τα δύο ΜΕΤΩΠΑ:
α). Ο λαός από τη μια, η κοχλάζουσα οργή του που διογκώνεται εκρηκτικά κάθε μέρα που περνάει…
β). Και από την άλλη, το καθεστώς με τους θεσμούς του και τους ανθρώπους του: Κοινοβούλια, κόμματα, «νταβάδες», «διανοούμενες πόρνες»: ΜΜΕ, ακαδημαϊκοί, ποικίλοι επιδοτούμενοι, πολύχρωμοι προβοκάτορες και ΣΙΑ…
Η ρήξη μεταξύ των δύο αυτών «μετώπων» είναι αναπόφευκτη. Θα είναι μια ρήξη άγριου, σκληρού και αιματηρού πολέμου…
ΜΙΑ ΡΗΞΗ που θα τινάξει το σύστημα στον αέρα. Δεν θα το γκρεμίσει άμεσα (δεν υπάρχει ο υποκειμενικός συντελεστής ακόμα), αλλά θα επιφέρει καταλυτικές ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ στη σκέψη, στη συνείδηση, στο συναίσθημα. Θα συγκροτήσει πάλι τον «ομαδικό άνθρωπο», το «συλλογικό είναι», τις αγωνιστικές ηθικές αξίες…
Οι επαναστατικές θύελλες, όσο τυφλές και καταστροφικές και αν είναι, σε ένα πρώτο στάδιο, βγάζουν το άνθρωπο από το καβούκι του, από τον ατομικό του ναρκισσισμό, από τη μοναξιά του «ατόμου» και αναζωπυρώνουν τα συλλογικά αισθήματα αλληλεγγύης, εθνικής και κοινωνικής συνοχής, του ομαδικού αγώνα…
Οι μεσαίες τάξεις


Το πιο άγριο «κομμάτι» της επερχόμενης λαϊκής έκρηξης θα είναι οι «μεσαίες τάξεις» (μικροαστοί). Και θα είναι η μικροαστική έκρηξη πιο άγρια γιατί οι μικροαστοί καταστρέφονται, σήμερα πιο άγρια και μοχθηρά.
Οι μικροαστοί χάνουν τη βάση της ύπαρξής τους, χάνουν την «ιδιοκτησία» τους, τις «επιχειρήσεις» τους, όλα αυτά που τους έδιναν την ψευδαίσθηση ζωής και που χωρίς αυτά δεν μπορούσαν να ζήσουν. Αυτά που τους έκαναν να ελπίζουν σε μια καλύτερη ζωή, σε άνοδο και αναρρίχηση στους καθεστωτικούς μηχανισμούς…
Η οργή των μικροαστών όταν καταστρέφονται είναι ανυπόμονη, ασυγκράτητη και ηφαιστειώδης. Είναι ΟΡΓΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΣ, τυφλή και ορμητική σαν χείμαρρος…
Αυτή την οργή της μικροαστικής απελπισίας παλιότερα την αξιοποιούσε ο φασισμός.
Σήμερα, δεν υπάρχει ούτε αυτή η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ για τον καταρρέοντα καπιταλισμό, ακριβώς γιατί ο φασισμός, ο πλανητικός φασισμός, υπάρχει και επελαύνει με τη μορφή της Νέας Τάξης.
Δεν μπορεί, συνεπώς, να «αξιοποιηθεί» από «εθνικούς» αγύρτες γιατί αυτοί ΑΜΕΣΑ υπηρετούν τη Νέα Τάξη και αυτό γίνεται, επίσης ΑΜΕΣΑ αντιληπτό από όλους…
Αυτή, φυσικά η οργή δεν μπορεί να αποτελέσει και τον επαναστατικό ατμό για το γκρέμισμα αυτού του καθεστώτος και την αντικατάστασή του από ένα άλλο κοινωνικό καθεστώς. Απουσιάζει το «επαναστατικό έμβολο» και ο «κύλινδρος»: Ο επαναστατικός πολιτικός φορέας…
Ωστόσο, αυτή η μικροαστική εξέγερση, όπως ήδη προαναφέραμε, θα επιφέρει ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ στη σκέψη και στη συνείδηση και θα αποτελέσει «εξέγερση» προς το Συλλογικό και Συνειδητό ΑΓΩΝΑ, προς τον «ομαδικό άνθρωπο».
Ο καπιταλισμός δημιουργεί τους νεκροθάφτες του: Τα ιστορικά υποκείμενα της ανατροπής του…
Η αποσυνθετική του παρακμή δημιουργεί και τη μετάλλαξη των μικροαστών από θεμέλιο της αποθέωσης του ατόμου, σε καταλύτη του «ομαδικού ανθρώπου».
Το καπιταλιστικό σύστημα, στη σημερινή του καταστροφική και βάρβαρη μορφή, χάνει και την κοινωνική βάση των «κορόιδων» του, τη «μάζα», μέσω της οποίας ισοπέδωσε τα πάντα και μόλυνε την κοινωνία με τα «γούστα» της και την «ηθική» του «εγώ»…
Η μικροαστική εξέγερση θα θέσει ανοικτά την ΑΝΑΓΚΗ να ραδιογραφηθεί η ανατομία της καπιταλιστικής κοινωνίας, να αποκαλυφτούν όλα τα μυστικά της και να υποταχθούν όλες οι λειτουργίες στο λογικό και στη θέληση του «ομαδικού ανθρώπου»…
Και ο «ομαδικός άνθρωπος» θα βρει το νέο ιστορικό σταθμό της ανθρωπότητας: Αυτόν που εμείς ονομάζουμε ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ…
Η πραγματικη φτωχια ειναι ηδη εδω..δειτε..

να δουμε πότε θα τιναχθει το καπακι της χυτρας στο αερα..και ποιυς θα πετυχει..:hmm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Η Ντόρα Μπακογιάννη ιδρύει πολιτικό φόρουμ



Την ίδρυση πολιτικού φόρουμ πρόκειται να ανακοινώσει, σύμφωνα με πληροφορίες, τη Δευτέρα η ανεξάρτητη βουλευτής της ΝΔ Ντόρα Μπακογιάννη.
Το φόρουμ θα κινείται στον χώρο των think tank για τη διατύπωση προτάσεων με «φιλελεύθερο» στίγμα σχετικά με τα προβλήματα που απασχολούν την ελληνική κοινωνία.
Βέβαιο θεωρείται, όμως, ότι θα αποτελέσει το «πρόπλασμα» για τη δημιουργία νέου κόμματος από τη Ντόρα Μπακογιάννη λίγους μήνες αργότερα.
Στην κατεύθυνση αυτή, η ανεξάρτητη βουλευτής συνεχίζει τις επαφές της τις τελευταίες ημέρες, ενώ δεν χάνει ευκαιρία για να διαφοροποιηθεί από την ηγεσία της ΝΔ, όπως φάνηκε και στη συζήτηση για το ασφαλιστικό στη Βουλή.


λολ?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τρώει κάθε 15 λεπτά για να μην πεθάνει!



Περίπου 60 γεύματα την ημέρα, ένα ανά 15 λεπτά, καταναλώνει η LizzieVelasquez... Για άλλους αυτό είναι όνειρο και για άλλους βουλιμία, ωστόσο, για την 21χρονη πιο αδύνατη γυναίκα στον κόσμο είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να την κρατήσει ζωντανή!
Η Lizzie από το Όστιν του Τέξας πάσχει από μια σπάνια πάθηση που την εμποδίζει να παίρνει βάρος. Μάλιστα, αν και καταναλώνει 5.000 έως 8.000 θερμίδες την ημέρα, όσες δηλαδή 5 άνθρωποι μαζί, ουδέποτε κατάφερε να ξεπεράσει τα 27 κιλά.
«Ζυγίζομαι συνέχεια και, αν έχω πάρει έστω μερικά γραμμάρια παραπάνω, ενθουσιάζομαι», λέει η 21χρονη που φορά τρία νούμερα... μικρότερα από το small! Μάλιστα, η ίδια προσθέτει πως εκνευρίζεται όταν την αποκαλούν ανορεξική, αφού καταναλώνει πατατάκια, κοτόπουλο, πίτσα και ό,τι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί.
Οι επιστήμονες πιστεύουν πως η Lizzie πάσχει από την ασθένεια Neonatal Progeroid Syndrome (NPS), η οποία προκαλεί την τόσο γρήγορη καύση του λίπους. Είναι μόνο μία από τους τρεις ανθρώπους στον κόσμο που έχει την πάθηση.
«Οι γιατροί απορούσαν πως θα μπορέσει να επιβιώσει», λέει η μητέρα της και αναφέρει πως η Lizzie γεννήθηκε πρόωρα και ζύγιζε μόλις 1,1 κιλό και, μάλιστα, της φορούσαν ρούχα για παιδικές κούκλες!
Η ατυχία της, όμως, δεν σταμάτησε εδώ: στην ηλικία των 4 ετών, το δεξί της μάτι άρχισε να αλλάζει χρώμα μέχρι που έχασε οριστικά την όρασή της. Παράλληλα, λόγω του εξασθενιμένου ανοσοποιητικού συστήματός της, ασθενεί πολύ εύκολα, όπως στα 16 που παραλίγο να πεθάνει από σκωληκοειδίτιδα ή στα 19 που χρειάστηκε να κάνει μετάγγιση αίματος μετά από πρόβλημα στα αιματικά κύτταρα.
«Κάνω ό,τι κάνουν όλοι οι άνθρωποι. Βλέπω τους φίλους μου, πάω για ψώνια, βλέπω ταινίες και χορεύω στα πάρτι», λέει η Lizzie και προσθέτει: «σιχαίνομαι όταν ο κόσμος με κοιτάζει επίμονα και σχολιάζει».
Αυτή την περίοδο, η 21χρονη δίνει διαλέξεις για το πώς μπορείς να είσαι δυνατός, να έχεις θετική σκέψη και να ξεπερνάς τις δυσκολίες. Μάλιστα, τον ερχόμενο Σεπτέμβριο αναμένεται να κυκλοφορήσει σε βιβλίο της εμπειρίες της.
Η Lizzie είναι μόνο μία από τις τρεις ανθρώπους στον κόσμο που έχει την πάθηση.

H ίδια δήλωσε στην εφημερίδα Telegraph: «Τρώω πατατάκια, σοκολάτες, πίτσες, παγωτά και όλα αυτά τα φαγητά που μπορούν να αυξήσουν το βάρος ενός ανθρώπου, ανά 15 λεπτά και πάλι δεν καταφέρνω να παχύνω».

Δείτε το σχετικό video:





:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτη ειναι ανωμαλια..που λεγαμε με τον exposed bone σε αλλο θεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δελφινι σε σοου στην Ιαπωνια προσπαθει να αυτοκτονησει..οπως ειπαν ειδικοι ..:/:



ελπιζω να το αφησουν στη θαλασσα..και να γινονται τετοιες επιδειξεις καλυτερα σε δεξαμανες σε ανοιχτα νερα ..ετσι ωστε να μην φυλακιζονται τα ζωα..αυτα και τρελαινονται ουσιαστικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Yπ. Εξωτερικών: Αναπόσπαστο κομμάτι του πολιτισμού μας ο Καραγκιόζης

«Toύρκος» ο Καραγκιόζης λέει η Ουνέσκο

Ως αναπόσπαστο κομμάτι του πολιτισμού της Ελλάδας χαρακτήρισε τον Καραγκιόζη ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών, Γρ. Δελαβέκουρας, απαντώντας σε ερώτηση για την τουρκική πατρότητα που αποδόθηκε στον ήρωα του θεάτρου σκιών από την Ουνέσκο.
Πρόσθεσε ακόμα πως «στο ίδιο αγαθό μπορούν να προσχωρήσουν δύο χώρες».
Η παραπάνω δήλωση ήρθε ως απάντηση δημοσιευμάτων τα οποία ανέφεραν ότι ο καραγκιόζης πήρε επισήμως πια από την UNESCO, τούρκικη υπηκοότητα.
Σημειώνεται πως από το 2009 υποεπιτροπή της Unesco εξέτασε εισήγηση του υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού της Τουρκίας, που διεκδικούσε την πατρότητα του Καραγκιόζη και του Χατζηαβάτη.


Πηγή: ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ


Σχόλιο: Όλα πια θέλουν να μας τα πάρουν; Ακόμα και την ιστορία μας, τον πολιτισμό μας, τα νησιά μας, τα πάντα; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η εικόνα μιλάει από μόνη της

This image arose out of frustration with media reporting of billion dollar amounts. That is, that theyʼre meaningless without context. But theyʼre continually reported as self-evident facts. 500 billion for this war. 50 billion for this pipeline. Literally mind-boggling amounts of money.
So here weʼve scraped reported figures from The New York Times, The Guardian, and other news outlets and visualized them as a treemap (?). So you can see in one place figures that would otherwise be scattered across multiple news reports.
https://www.informationisbeautiful.net/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top