Η επικαιρότητα εν συντομία

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλά τι απίστευτη ιδέα είναι αυτή?
Από ταινία εντελώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Και αν πετύχει, απο 280 περίπου που είναι οι χώρες σήμερα, σε ενα χρόνο θα γίνουν πάνω απο 1000!!!

ps. Εμπρός για την Steki Republic!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ps. Εμπρός για την Steki Republic!!!
Πρόεδρος? θα κάνουμε και εκλογές όπως στο BlackAdder 3ο κύκλο που θέλαν να βάλουν τον bauldric στο κοινοβούλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Για την προβολή του θέματος δικαιούμαι μια θέση στην νέα κυβέρνηση πιστεύω!!!
Χαχαχ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Για δείτε εδώ τα βιντεάκια και πείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Για δείτε εδώ τα βιντεάκια και πείτε.
:) Τι να πρωτοπεί κανείς Φίλε μου ! Το θέμα είναι ...χαοτικό. Εμένα με εντυπωσίασε περισσότερο το οτι προσπαθούν να το παρουσιάσουν σαν επίτευγμα & λογική ...εργασία ! Τώρα να ανοίξω θέματα οπως,τη μεταχείρηση των ατόμων με αναπηρίες ? Τη χρησιμοποίηση τους σαν πειραματόζωα ? Τη χρήση εξουσιασμού στη ζωή τους,απο διάφορους άσχετους-σχετικούς,αυθαίρετα ? Με ...ζόρισε το θέμα σου & καλά έκανε !!! Θα ήθελα πολύ να δώ κι άλλες απόψεις,γιατι να πώ την αλήθεια οι γνώσεις μου με τις ...γλώσσες (περιλαμβανομένων & των Αγγλικών ) έχουν φθαρεί & δεν έβγαλα πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
δολοφονήσαν τον hrant dink, αρμένη εκδότη μεγάλης αρμένικης εφημερίδας στην Πόλη, επειδή έγραφε για τα γεγονότα του 1915, για την γενοκτονία των αρμενιων. ποιος έχει σειρά, στην κατα τ'αλλα δημοκρατική τουρκία που θέλει να μπει κ στην ε.ε.;:mad:

μήπως θα καθαρίσουν κ τον συμπατριώτη τους, νομπελίστα orhan pambouk για τις αλήθειες που λέει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Οικονομικό κίνητρο για τους YouTube(rs)

Όσοι ανεβάζουν προσωπικά βίντεο και ταινίες στην ιστοσελίδα του YouTube σύντομα θα μπορούν να λαμβάνουν ένα χρηματικό μερίδιο από τα έσοδα των διαφημίσεων, δήλωσε ένας από τους ιδρυτές της ιστοσελίδας στο Παγκόσμιο Οικονομικό Φόρουμ, στο Ντάβος της Ελβετίας.
Ο Τσαντ Χάρλεΐ ένας από τους ιδρυτές του YouTube επιβεβαίωσε στο BBC, ότι η ομάδα της ιστοσελίδας θα δουλέψει στην ανάπτυξη του ανταποδοτικού μηχανισμού με αποτέλεσμα να ανταμείβει την δημιουργικότητα των χρηστών.
Το σύστημα θα τεθεί σε εφαρμογή μέσα στους επόμενους μήνες, καθώς η ιστοσελίδα θα χρησιμοποιήσει ένα ειδικό σύστημα για τακτοποίηση των πνευματικών δικαιωμάτων που ανεβάζονται στην ιστοσελίδα. Εντωμεταξύ, παρόμοιες ιστοσελίδες στο διαδίκτυο εφαρμόζουν το σύστημα ανταπόδοσης εσόδων, χωρίς όμως να έχουν σύστημα αναγνώρισης των πνευματικών δικαιωμάτων.
Ωστόσο, η προσφορά απευθύνεται μόνο σε αυτούς που κατέχουν τα πνευματικά δικαιώματα που ανεβάζουν στο YouTube.
Το YouTube έχει περισσότερους από 70 εκατομμύρια χρήστες το μήνα, σύμφωνα με μια έρευνα από το Google.




Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Καλημέρα κι επανέρχομαι με δύο ειδησούλες,η μια για σχολιασμό που δεν έγινε --ενώ έπρεπε κατα την ταπεινή μου γνώμη-- & η άλλη απλά για ανακοίνωση ευχάριστη μάλλον.
Η πρώτη είδηση αφορά το πόστ του ρεμπεσκέ για την Ασλευ.Επειδή & κάποιοι άλλοι θα έχουν πρόβλημα να καταλάβουν το τι "παίζεται" στο βίντεο που παραθέτει ο φίλος,θεωρώ καλό να μεταφέρω λίγα λόγια για το θέμα του βίντεο.
Είναι λοιπόν η μικρή Ασλευ απ'το Σιατλ.Πάσχει απο τη σπάνια νοσο της στατικής εγκεφαλοπάθειας,μια ασθένεια με άγνωστα αίτια.
Η Ασλευ,δε μπορεί να μιλήσει,να περπατήσει,να τραφεί.Η διάγνωση εγινε αμέσως μετά τη γέννησή της.
Τώρα εδώ,αρχίζει το καμμάτι για σχόλια !
Οι γιατροί,πρότειναν στους γονείς να υποβληθεί η Ασλευ σε χειρουργική επέμβαση & ορμονοθεραπεία,με σκοπό να μείνει για πάντα παιδί,μειώνωντας το ύψος της κατα 20% & το βάρος της κατα 40% !
Κατα την επέμβαση πραγματοποιήθηκε υστερεκτομή (αφαίρεση μήτρας),καθώς & αφαίρεση των θηλών (για να μήν αναπτυχθεί το στήθος της),χορήγησαν ορμόνες για να σταματήσουν την ανάπτυξη των οστών & του βάρους,ωστε να παραμείνει στα 34 κιλά με ύψος 1,30 !!!
Αυτά όλα,για την ευκολία των γονιών,αλλά & της Ασλευ (θα την ρώτησαν φαίνεται ) !!!:mad: Προκειμένου να μπορούν να τη μεταφέρουν πιο εύκολα αγκαλιά για να μην είναι "καρφωμένη" σ'ενα κρεβάττι !!!
Τα υπόλοιπα δικά σας !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Η άλλη είδηση αφορά την κάλυψη απο τα ασφαλιστικά ταμεία,του εμβολίου κατα του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.Στη συζήτηση είναι ακόμη,αλλά θα γίνει.Αν υπολογίσουμε οτι σήμερα ενα τέτοιο εμβόλιο κάνει 500 ευρώ,η κάλυψή του ,είναι σοβαρή πρόοδος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
:) Η άλλη είδηση αφορά την κάλυψη απο τα ασφαλιστικά ταμεία,του εμβολίου κατα του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.Στη συζήτηση είναι ακόμη,αλλά θα γίνει.Αν υπολογίσουμε οτι σήμερα ενα τέτοιο εμβόλιο κάνει 500 ευρώ,η κάλυψή του ,είναι σοβαρή πρόοδος :)

Στην ιταλια παντως ειναι ηδη δωρεαν η χορηγηση του.Ουσιαστικα απο την ημερα που "βγηκε".
Μακαρι να γινει και να ισχυσει και αυτο στην Ελλαδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Η γυναίκα που δεν ήθελε τα πόδια της!

ΑΠΟ ΠΟΛΥ μικρή, η Αγγλίδα Σούζαν Σμιθ ένιωθε ότι «κάτι δεν πήγαινε καλά» με το σώμα της.
Την περασμένη Δευτέρα, διηγήθηκε στην εφημερίδα «Γκάρντιαν», «Σε Πρώτο Πρόσωπο» (όπως ονομάζεται η στήλη), την απίθανη ιστορία της.

«ΗΜΟΥΝ ΜΟΛΙΣ 6 χρόνων όταν ένιωσα για πρώτη φορά την επιθυμία να χάσω και τα δύο μου πόδια.
Οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν να αλλάξουν κάτι πάνω τους. Εγώ, η μόνη εικόνα που λαχτάρησα ποτέ για τον εαυτό μου ήταν να τον δω χωρίς πόδια.
Ο κόσμος πιστεύει πως είμαι άρρωστη και παράξενη. Δεν γνωρίζει, ασφαλώς, ότι είμαι από τους ελάχιστους ανθρώπους στον κόσμο που πάσχουν από κάτι που ονομάζεται «Διαταραχή Σωματικής Ταυτότητας και Αρτιότητας» (στα αγγλικά, Body Identity Integrity Disorder - BIID), και που σε κάνει να θέλεις να αφαιρέσεις ένα ή και περισσότερα από τα υγιή ή άρτια μέλη του σώματός σου.
Λίγοι μπορούν να με καταλάβουν. Δεν είναι φετίχ, δεν είναι σεξουαλικό, δεν έχει καν να κάνει με την εμφάνισή μου. Απλώς δεν μπορώ να συσχετίσω τον εαυτό μου με κάποιαν που έχει δύο πόδια. Αυτή η «κάποια» δεν είμαι εγώ. Και ξέρω πως εάν θέλω να συνεχίσω να ζω τη ζωή μου, ο μόνος τρόπος είναι να απαλλαγώ από τα πόδια μου. Στα 23 μου γνώρισα τον μελλοντικό μου σύζυγο. Δεν του είπα τίποτα στην αρχή για το πρόβλημά μου. Ημουν ευτυχισμένη μαζί του, αλλά ακόμα δυστυχισμένη που είχα δύο πόδια. Πέρασε καιρός ώσπου να του μιλήσω. Δυσκολεύτηκε πολύ να με καταλάβει. Αργότερα, το αποδέχτηκε, αλλά όχι χωρίς πόνο.


ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 χρόνια τού ανακοίνωσα πως ήρθε ο καιρός να αφαιρέσω το πρώτο μου πόδι, το αριστερό. Η πρώτη μου απόπειρα έγινε τον Μάρτιο του 2005. Ηξερα ότι έπρεπε να σκοτώσω το πόδι μου, παγώνοντάς το, και αναγκάζοντας έτσι τους γιατρούς να μου το ακρωτηριάσουν. Πήγα λοιπόν στο Εδιμβούργο και αγόρασα 40 κιλά παγοκρυστάλλους -από αυτούς που έχουν στις δισκοθήκες για να απορροφούν τους καπνούς. Εριξα τα «παγάκια» μπροστά από τα πίσω καθίσματα του αυτοκινήτου, και κάθησα με το πόδι μου βυθισμένο μέσα σ' αυτά επί 1 ώρα. Ο πόνος ήταν απερίγραπτος. Λιποθύμησα τρεις φορές. Φοβήθηκα. Φοβήθηκα μήπως δεν κατάφερνα να πετύχω το σχέδιό μου. Οπως και έγινε! Δεν είχα κάνει όση ζημιά έπρεπε στο πόδι, και οι γιατροί το έσωσαν εύκολα.
ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΕΝΟ Σεπτέμβριο έκανα τη δεύτερη απόπειρα. Αυτή τη φορά άφησα το πόδι μου βουτηγμένο μέσα στον πάγο επί 4 ώρες. Οταν δεν άντεχα άλλο, φώναξα τον άνδρα μου και με έβγαλε. Το πόδι ήταν σκληρό σαν πέτρα. Είχα εγκαύματα τρίτου βαθμού και ο πόνος ήταν ανυπόφορος. Αλλά και πάλι, δεν έφτανε αυτό για να μου το ακρωτηριάσουν. Στο νοσοκομείο, οι γιατροί έκαναν υπεράνθρωπες προσπάθειες για να μου το σώσουν. Δεν ήθελα. Εκλαιγα. Επειτα από 8 εγχειρήσεις και νοσηλεία 4 εβδομάδων, πήρα εξιτήριο.
ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ήδη την τρίτη απόπειρα. Να ξαπλώσω στις γραμμές του τρένου. Ομως, με πρόλαβαν άλλα γεγονότα. Η κατάσταση του χειρουργημένου μου ποδιού χειροτέρεψε. Επαθα μόλυνση, και επειδή υπήρχε κίνδυνος η μόλυνση να επεκταθεί στο αίμα μου, αποφασίστηκε, επιτέλους, ο ακρωτηριασμός. Εγινε τον περασμένο Ιούνιο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Από την πρώτη στιγμή, αισθάνθηκα υπέροχα. Πιο πλήρης σαν άνθρωπος. Τώρα κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού πιο εύκολα. Ο άνδρας μου είναι συνεχώς στο πλευρό μου. Του υποσχέθηκα ότι θα καθυστερήσω για αρκετά χρόνια τον ακρωτηριασμό του άλλου μου ποδιού. Τόσο, ώστε να μπορούν να με κατανοήσουν και τα παιδιά μας, 10 και 15 ετών, στα οποία είπαμε πως έχασα το πόδι μου λόγω επιπλοκών από τον πρώτο «τραυματισμό» τον περασμένο Μάρτιο. Εκείνο που ξέρω στα σίγουρα, είναι ότι τώρα, για πρώτη φορά στη ζωή μου, νιώθω πως ζω».
ΥΓ.: Το Σούζαν Σμιθ είναι ψευδώνυμο.


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 31/01/2007
ΠΗΓΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ο Χριστός και η Παναγία καλέ τ' είν' τούτο:confused: :confused: ;;
Τελικά υπάρχει πολλή τρέλα στον κόσμο:worry:
ΑΑΑΑΑχ είναι πολλοί αλλά είναι σκόρπιοι και δεν φαίνονται!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:confused: έχω πάθει σοκ...
οχι δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την ασθένεια....
αλλά περισσότερο δεν μπορώ να καταλάβω και τον άντρα της που δεν έκανε κάποια κίνηση ώστε να τη βοηθήσει και τελικά να αλλάξει το σχέδιο........

και τελικά έρχεται ο προβληματισμός μου....
Ποιό είναι το σημείο που ξεπερνάμε τα όρια του "για το καλό του/της"
Ποιός εχει το δικαιωμα να πραξει κάτι για κάποιον άλλον άνθρωπο ώστε να έρθει στα πλαισια της δικής του λογικής? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:confused: έχω πάθει σοκ...
οχι δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την ασθένεια....
αλλά περισσότερο δεν μπορώ να καταλάβω και τον άντρα της που δεν έκανε κάποια κίνηση ώστε να τη βοηθήσει και τελικά να αλλάξει το σχέδιο........

και τελικά έρχεται ο προβληματισμός μου....
Ποιό είναι το σημείο που ξεπερνάμε τα όρια του "για το καλό του/της"
Ποιός εχει το δικαιωμα να πραξει κάτι για κάποιον άλλον άνθρωπο ώστε να έρθει στα πλαισια της δικής του λογικής? :hmm:
:) Μέχρι το σημείο "της δικής του" λογικής !!! Συνηθίζεται σήμερα να μιλάμε για τη "δική μου" λογική,το δικό μου νόημα της ζωής,τη δική μου οπτική γωνία & άποψη,που επειδή εγώ τα βλέπω έτσι,έτσι είναι ο κόσμος !!! Γενικά δεν αποδεχόμαστε-η καλύτερα δεν αναγνωρίζουμε η αγνοούμε- κάποια δεδομένα που υπάρχουν & αφορούν το "σωστό" για κάθε πλάσμα του πλανήτη ! Τι λέω τώρα ! Σαν τα δεδομένα περίπου που ονομάζουν ασθένεια την κατάσταση της εν λόγω κυρίας.Αν θέλω να κόψω το πόδι μου,η & τα δύο,να βγάλω τα μάτια μου,να..."μου",κανω κακό μόνο σ'εμένα,αρα,σωστό !!!
Ετσι λογικά,μ'αυτό το τρόπο σκέψης κι αν αυτοκτονήσει κανείς,...γούστο & καππέλο του !
Κάπου είναι γραμμένο οτι αυτό είναι "αμαρτία",αλλά μη μας πούνε & θρησκόληπτους-ετσι κι αλλοιώς να εξηγήσεις τον όρο αμαρτία είναι ...ογκόλιθος-γιατί θα κολλήσει "ρετσινιά" ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Και εις ανώτερα

Σε λίστα του CNN με οικονομικές γκάφες η Ελλάδα

Την ιστοσελίδα, CNN Money, του αμερικανικού τηλεοπτικού δικτύου CNN, επικαλέσθηκε τη Δευτέρα ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Πέτρος Ευθυμίου για να αναφέρει ότι η χώρα, με την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης της ΝΔ, γελοιοποιείται διεθνώς.

Όπως ανέφερε ο κ. Ευθυμίου, στην ιστοσελίδα υπάρχει πίνακας που εμφανίζει τις 101 πιο «βλακώδεις» στιγμές στην οικονομία για το 2006, σε παγκόσμιο επίπεδο.

Στην 39η θέση εμφανίζεται η Ελλάδα με αφορμή την αύξηση του ΑΕΠ κατά 25%. Με τον τρόπο αυτό, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα, η Ελλάδα θα πληρώνει κάθε χρόνο 600 εκατομμύρια δολάρια, προσέθεσε ο κ. Ευθυμίου.Ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ επέκρινε την κυβέρνηση ότι έκανε δύο «μεγάλα κόλπα» στην οικονομία, την απογραφή, που στοίχισε ανυπολόγιστα στο λαό και δεύτερο την επιχείρηση εξόδου από την επιτήρηση, παρουσιάζοντας αύξηση 25% στο ΑΕΠ.
Ωστόσο, σε ενδεχομένη απάντηση του κ. Αλογοσκούφη θα μπορούσε να περιληφθεί άλλο δημοσιεύμα του αμερικανικού Τύπου και συγκεκριμένα στη Wall Street Journal, λίγες ημέρες πριν, που αναγνώριζε τις επιλογές του ως απόλυτα επιτυχημένες και σωτήριες για την ελληνική οικονομία.
Ο λόγος για το εγκωμιαστικό άρθρο που φιλοξενήθηκε στην αμερικανική εφημερίδα Wall Street Journal στις 2/2/2007, με τίτλο: «Ο Ευρωπαίος ασθενής θεραπεύεται. Η Ελλάδα μειώνει το έλλειμμα και διατηρεί ισχυρή ανάπτυξη. Μήπως θα έπρεπε να αποτελέσει μάθημα για άλλους;». Η Ελλάδα, ανέφερε το άρθρο, νοικοκυρεύει επιτέλους τα οικονομικά της και η εμπειρία της μπορεί να κρύβει μαθήματα για άλλες χώρες της ΕΕ που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα. Ακόμη, ο αρθρογράφος τόνιζε οτι την άνοιξη η Ελλάδα ανεμένεται να βγει από τη μαύρη λίστα της ΕΕ και προσέθετε ότι αυτό που διαχωρίζει την περίπτωση της Ελλάδας (από τις άλλες χώρες που είναι στη λίστα), είναι η ταχύτητα με την οποία περιόρισε το έλλειμμά της, ενώ την ίδια στιγμή διατήρησε ισχυρό ρυθμό οικονομικής ανάπτυξης.



Πηγή

CNN:https://money.cnn.com/magazines/business2/101dumbest/2007/index.html

Εκτώς από τα 600 εκ. ευρώ για φέτος, η Ελλάδα θα κληθεί να δώσει αναδρομικά ακόμη 2 δις. ευρώ στην Ε.Ε..


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Από που? Από αυτά που δεν έχει?
Αλλά ξέχασα θα μειώσουν ένα ευρώ ο καθένας τους τον μισθό τους, θα βάλει και άλλα 10 η Εκκλησία και τα υπόλοιπα 1.999.999.500 ξέρετε ποιοι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
https://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6331801.stm

Το κειμενο αναφερει πληροφοριες που δεν εχω δει ποτε σε ελληνικα sites η μεσα ενημερωσης κι ειιναι για την υποθεση Αλεξ.Γενικα η εικονα που φαινεται για την Ελλαδα στο εξωτερικο απο αυτα τα γεγονοτα ειναι πολυ ασχημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SALOHAR

Νεοφερμένος

Ο SALOHAR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
χristinaki, κι εγώ είμαι καθηγητής πληροφορικής κι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την συμπεριφορά των παιδιών. Είναι απίστευτα στις ημέρες μας και πιστεύω ότι όλη αυτή η συμπεριφορά πηγάζει από το σπίτι και την t.v.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top