Η επικαιρότητα εν συντομία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.

:blink: Κάτι δεν πάει καλά. Γιατί έτσι; Αυτή η κοινωνική αθλιότητα δείχνει περίτρανα ότι η πολιτική θεσμών είναι απλά για να κόβει κορδέλες ενώ ποτέ δεν ασχολήθηκε με τους πολίτες. Κοινωνία δεν είναι τα δημόσια έργα και οι επενδύσεις αλλά να βγει ένας ηγέτης, ένας ταγός, και να ασχοληθεί με το θέμα της κοινωνικής σαπίλας ως το πρώτο και βασικό θέμα άμεσης μεταρρύθμισης με υπερκομματική στήριξη. Δεν πάει άλλο ο Κούλης να κόβει βόλτες σε έργα μακέτο και να κάνει ότι δεν συμβαίνει κάτι. Από τις αόριστες δηλώσεις του Υπουργού Αστυνομίας, πάλι δεν βγαίνει κάποια ουσία. Ίσως επειδή τα αφήνουμε όλα αόριστα στην αόριστη δικαιοσύνη και στον μηχανισμό γραφειοκρατίας να μην δίνεται η βαρύτητα που πρέπει. Το πρόβλημα είναι αν θα συλλαμβάνονται γρήγορα, ή αν θα απολύονται άμεσα οι σύζυγοι των Μίχων και όχι αν θα δημιουργηθεί κάποια κοινωνική βάση ώστε να μπει ένα τέλος; Με πρόχειρα σοβατίσματα, οι ρωγμές στον τοίχο πάλι θα φαίνονται σύντομα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,886 μηνύματα.
Εκείνες τις ημέρες η ανησυχία για τις συνέπειες των πολύ υψηλών τιμών είχε ανέβει στο κατακόρυφο, καθώς η πιθανή περαιτέρω άνοδος θα τίναζε στον αέρα τους προϋπολογισμούς των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα δημιουργούσε σοβαρότατα προβλήματα στην λειτουργία των επιχειρήσεων στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ και θα έφερνε σε πολύ δύσκολη θέση τους καταναλωτές, ιδίως στις ΗΠΑ όπου η κρατική επιδότηση των λογαριασμών ηλεκτρικού ρεύματος δεν θα ήταν και πολύ εύκολη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,040 μηνύματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.
Οτι και να πουμε λίγο ειναι.
Ελλαδα αθανατη!

79 χρονων ο πιλοτος!

Δηλαδη εδω λεμε διπλωμα για αυτοκινητο πρεπει να ξαναδινουν και ΑΝ το παρουν και εχουμε πιλοτους 79 χρονων!
Κια να σκοτωθουν οι ιδιοι παει στο διαολο αφου ειναι τοσο μαλακες που σε αυτην την ηλικια οι ψωναρες πιλοταρουν.Οι απο κατω τι τους φταινε; Ευτυχως εδω δεν την πληρωσαν αλλοι.
Περιττα τα λογια
Απλα η ηλιθιοτητα δεν παιζεται.

Απο τους γερους 79 χρονων που πιλοταρουν μεχρι την πολιτεια που τους αφηνει.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οτι και να πουμε λίγο ειναι.
Ελλαδα αθανατη!

79 χρονων ο πιλοτος!

Δηλαδη εδω λεμε διπλωμα για αυτοκινητο πρεπει να ξαναδινουν και ΑΝ το παρουν και εχουμε πιλοτους 79 χρονων!
1) Δεν είναι μόνον η Ελλάδα "αθάνατη". Στη Βρετανία πριν λίγα χρόνια ο σύζυγος της βασίλισσας ετών 90φεύγα οδηγούσε αυτοκίνητο και προκάλεσε ατύχημα.
2) Στα αεροπλάνα δεν υπάρχει όριο ηλικίας. Μπορούν να οδηγούν από14χρονα ως 100χρονα.
3) Στη χώρα μας ένας γεράκος πηγαίνει σε μια σχολή οδηγών, υπογράφει εξουσιοδοτήσεις, πληρώνει και χωρίς καμιά εξέταση του έρχεται το ανανεωμένο δίπλωμα.


1666193901766.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.
2) Στα αεροπλάνα δεν υπάρχει όριο ηλικίας. Μπορούν να οδηγούν από14χρονα ως 100χρονα.
ΑΥΤΟ ΣΤΗΛΙΤΕΒΩ.
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ,οταν οι πιλοτοι παιρνουν συνταξη πολυ νεοι,καθως κουραζεται ο εγκεφαλος τους απο το οξυγονο και μεχρι και αναξιοπιστοι θεωρουνται σε δικαστηρια απο καποιοα ηλικια και μετα.Εκτος του οτι δεν ειναι δυνατον το πιο ευκολο,το αμαξι να ζηταμε αναθεωρηση διπλωματος και το αφανταστα πιο δυσκολο το αεροπλανο να το εχουμε χωρις οριο.
ΑΥΤΟ ΛΕΩ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,886 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,973 μηνύματα.

Κυρανάκης:"Δεν μειώνουμε τον ΦΠΑ στα μακαρόνια, γιατί οι πλούσιοι τρώνε περισσότερα"​

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,886 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.
Γνωστα αυτα τα πραγματα στους καθηγητες,ειδικα οσοι ειχαν την ατυχια να περασουν απο τα ΕΠΑΛ.

Πραγματα απαραδεχτα και κατι πρεπει να γινει.
Ετσι μαθαινιυν και μετα γινονται εγκληματιες.
Σχολες εγκληματιων θα ελεγα.
Σαφως δεν γινονται ολα τα παιδια αυτων των ΕΠΑΛ εγκληματιες,σιγουρα ομως καποιοι θα γινουν αφου ηδη κανουν εγκληματικες πραξεις.

 

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Έγραψα στο ischool και λέω να αφήσω κι εδώ τη θέση μου για το θέμα αυτό

Έχω χρόνια να γράψω στο forum όμως έλαβα μήνυμα από μητέρα παλιών μου μαθητών στο οποίο με ρωτούσε τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο συμβάν οπότε λέω να σας τα πω κι εδώ μιας και άνοιξε αυτή η ενδιαφέρουσα συζήτηση. Να σας ενημερώσω ότι πλέον είμαι συνταξιούχος καθηγήτρια αγγλικής φιλολογίας κι έχω διδάξει σε δικό μου φροντιστήριο περίπου 18 χρόνια και κατόπιν επί άλλα 20 σε δημόσια σχολεία όλων των βαθμίδων από δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο, νυχτερινό γυμνάσιο και λύκειο καταλήγοντας σε ΕΠΑΛ του κέντρου της Αθήνας. Πήγα στα ΕΠΑΛ το 2014 όταν η τότε κυβέρνηση με υπουργό διοικητικής ανασυγκρότησης τον Μητσοτάκη και υπουργό παιδείας τον Αρβανιτόπουλο είχε καταφέρει ένα τεράστιο χτύπημα σε αυτή την βαθμίδα παιδείας με την διαθεσιμότητα 2500 καθηγητών στα τμήματα νοσηλευτικής, βρεφονηπιοκομίας, αισθητικής και γραφιστικών τεχνών τα οποία αποτελούσαν και την "αφρόκρεμα" της ζήτησης από τα παιδιά. Συνεπώς ένας από τους πλέον ευάλωτους μαθητικούς πληθυσμούς χτυπήθηκε και ουσιαστικά διώχθηκε από την δημόσια δωρεάν εκπαίδευση μαζί με συναδέλφους μου μέσα στο καλοκαίρι του 2013. Δεν θα μιλήσω για το πλήγμα στους συναδέλφους μου διότι δεν είναι της παρούσης αλλά παιδιά φτωχών και πολύ φτωχών οικογενειών βρέθηκαν εκτός εκπαιδευτικής κοινότητας διότι δεν υπήρχε γι αυτά η εναλλακτική των ιδιωτικών σχολών. Το 2015 με την αλλαγή της κυβέρνησης το υπουργείο αφού επαναπροσέλαβε τους διωχθέντες καθηγητές άνοιξε πάλι τα τμήματα αυτά τα οποία σας πληροφορώ ότι έχουν τεράστια ζήτηση, ίσως μεγαλύτερη από τους "ψυκτικούς στο Περιστέρι". Έγιναν τότε τεράστια βήματα αναβάθμισης των ΕΠΑΛ και εισέρευσε νέο αίμα καλών μαθητών που θεώρησαν ότι θα έμπαιναν για παράδειγμα πιό καταρτισμένοι σε μια σχολή νοσηλευτικής ή ακόμη και στην ιατρική. Μαθητής μου το 2018 πέρασε στην ιατρική στην Κρήτη και σας διαβεβαιώ πως επρόκειτο για ένα από τα πιο άξια παιδιά που πέρασαν από τα χέρια μου. Ο πρόλογος αυτός έγινε διότι ναι, Scandal στα ΕΠΑΛ υπάρχει πολύς μαθητικός πληθυσμός "της προκοπής" μαζί με άγριους φτωχοδιαβόλους που προσπαθούν μέσα από άθλια περιβάλλοντα να ανέβουν στην επιφάνεια να πάρουν μια ανάσα έστω κι αν η έλλειψη πίστης στον εαυτό τους που τους έχει γίνει δεύτερη φύση σαμποτάρει κάθε τους προσπάθεια. Στο προκείμενο, όπως έγραψα και στη μητέρα/φίλη δεν αμφισβητώ λέξη από όσα λέει ο καθηγητής ούτε για απαράδεκτο bullying που υπέστη ούτε για τα περί απαίτησης για ένα 12 στη βαθμολογία. Οι αναπληρωτές δυστυχώς παίρνουν τα χειρότερα τμήματα που θέλουν να ξεφορτωθούν οι μόνιμοι του σχολείου. Πιστεύω πως οι συνάδελφοι του όφειλαν να τον ενημερώσουν και είμαι πολύ περίεργη να μάθω αν και με ποιο τρόπο πήραν θέση στα περιστατικά ή επικράτησε η γνωστή σε όλους μας κοινωνική αδιαφορία για το τί συμβαίνει δίπλα μας. Η εμπειρία μου λέει πως όσο πιο "αδύναμο " νιώσουν τον καθηγητή τόσο μεγαλώνουν οι αντιδράσεις σε οποιαδήποτε βαθμίδα είτε λέγεται δημοτικό είτε λέγεται νυχτερινό γυμνάσιο, είτε ΕΠΑΛ. Και μια μεγάλη αδυναμία που επέδειξε ο συνάδελφος ήταν ότι ενεπλάκη σε συζητήσεις με τους μαθητές για βαθμούς και απουσίες ως "τιμωρία" πράγμα που σε οποιαδήποτε σχολική βαθμίδα θα αποτελούσε λόγο εξέγερσης ακόμη και των καλύτερων μαθητών. Προφανώς είναι απαράδεκτα όσα περιγράφει ότι υπέστη αλλά επιτάθηκαν λόγω της απειρίας του. Αυτό όμως που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι ότι δεν περιγράφει τη στάση της διεύθυνσης του σχολείου και του συμβούλου εκπαιδευτικής ευθύνης. Δεν αναφέρει αν έγινε σύλλογος και ποιες αποφάσεις λήφθηκαν. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι τον άφησαν οι συνάδελφοι μόνο του απέναντι σε εξωσχολικούς και απειλές. Από το 2016 προσελήφθησαν ψυχολόγοι στα ΕΠΑΛ στα πλαίσια της αναβάθμισης τους και δεν ξέρω γιατί δεν υπήρξε μια σοβαρή παρέμβαση από αυτή την πλευρά. Όπως είπα ορισμένα, ίσως αρκετά από τα παιδιά στα ΕΠΑΛ είναι όντως παραβατικά και η απειρία του έγινε αφορμή να παιχθεί ένα παιχνίδι δύναμης. Θεωρώ ότι η πανδημία και τα lockdown έκαναν τεράστια ζημιά στην παιδαγωγική διαδικασία. Επίσης θεωρώ ότι το έργο του εκπαιδευτικού δυσχεραίνει συνέχεια όμως το κύριο εμπόδιο δεν είναι τα παιδιά αλλά οι πολιτικές της σημερινής αθλιότερης υπουργού που έχει υπάρξει. Μια τέτοια επιστολή προς το κυβερνητικό επιτελείο είναι ο,τι πρέπει για να αποφασίσουν να φτιάξουν και μια σχολική αστυνομία. Δεν το θεωρώ απίθανο να προταθεί από τις επιτροπές της Κεραμέως. Τα παιδιά όμως θέλουν κίνητρα κι εναλλακτικές που δεν τους δίνονται. Η γενική ατιμωρησία όπως για παράδειγμα του γόνου της 3Ε για το βιασμό της Γεωργίας στη Θεσσαλονίκη, ο ελεύθερος Λιγνάδης, η κοπέλα που "είχε μια φαντασίωση" να την βιάσουν δύο Δελτάδες στο αστυνομικό τμήμα της Ομόνοιας, ο Μίχος που θα την βγάλει καθαρή γιατί θα βγάλουν μαστροπό την Ρομά μάνα ΟΛΑ αυτά φτιάχνουν μια κοινωνία φτωχοδιαβολων που ασκούν τη βία της εξουσίας τους στον πρώτο ανίσχυρο αναπληρωτή που θα πέσει στα χέρια τους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,886 μηνύματα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,448 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,973 μηνύματα.
είμαστε Πάτση! :hug:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top