Η θέση της γυναίκας στο Χριστιανισμό

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το μήνυμά μου που παρέθεσες ότι σας λέω κουτές ήταν καθαρά χαλαρό και γι' αυτό έβαλα και το smiley. Θέλω να δείξω μέσω της ειρωνείας ότι κάτι το θεωρώ αφελές, εστιαζόμενος στην άποψη και όχι στους ανθρώπους. Το smiley - θα - έπρεπε να τα λέει όλα. :yes:
Δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι εσύ Margarita αντιπροσωπεύεις το γυναικείο φύλο (κι άρα σε λέω κουτή) ή κάποια άλλη γυναίκα εδώ και νομίζω δεν είχες γράψει καν στο θέμα πριν το συγκεκριμένο post μου ή τουλάχιστον δε θυμάμαι κάποιο μήνυμά σου ούτε κανενός άλλου επί της ερμηνείας που συζητάμε για το άβατο.
Έγραψα αυτό το ειρωνικό μήνυμά ενώ κανένας άλλος προηγουμένως δεν είχε τοποθετηθεί επί αυτής της ερμηνείας.

Όσο για το ότι ξέρουμε ελληνικά, αναφερόμουν άμεσα στην διαστρέβλωση της λέξης φόβου (η δε γυνή να φοβάται τον άντρα), ότι σημαίνει να σέβεται.
Δεν εννοεί μόνο αυτό Πέτρο.
Εχει και βαθύτερο νόημα, το οποίο όπως είναι φυσικό, έχει διαφύγει απο όσους μιλούν για τον Χριστιανισμό, δίχως να ξέρουν.
Κατα την ταπεινή μου γνώμη, αναφέρεται καθαρά σε ζευγάρι που αποφάσισαν να ζήσουν με τα "δεσμά του γάμου". Γιατι είναι δεσμά. Πλέον, κανείς δεν είναι ελεύθερος για άλλες καταστάσεις. Για τον άνδρα λέει τις υποχρεώσεις του και για την γυναίκα, λέει πολλά, αλλά συμπληρώνει και την περιβόητη φράση "ινα φοβείται τον άνδρα".
Ποιον άνδρα;
Αυτόν που του δίνει τις υποχρεώσεις του.
Αυτόν που του λέει οτι είναι υπεύθυνος για την οικογένεια του και για την γυναίκα του.
Αρα, σε κάποια θέματα, έχει την πρωτιά. Και σε αυτά τα θέματα αρχίζεις να βλέπεις την συνάφεια της φράσεις.
Δεν θα καθήσω να πιάσω λεπτομέρειες, ούτε και να μπω σε κρεβατοκάμαρες.
Μία διόρθωση να κάνω: σε "ευλογημένες" κρεβατοκάμαρες ήθελα να πω.
Ο νοών νοείτω.
Αν ήθελε να πει σέβεται, θα έλεγε σέβεται. Αν πας στις πανελλήνιες και γράψεις ως συνώνυμο του φοβάμαι, το σέβομαι δε θα πάρεις κανένα μόριο :P
Στην εκκλησία, δεν υπάρχει το "ΑΝ ΗΘΕΛΕ".
Οτι είναι γραμμένο, είναι γραμμένο.
Διαβάζεις κάτι σήμερα και καταλαβαίνεις κάτι.
Διαβάζεις το ίδιο μετά απο ένα (α) χρονικό διάστημα και Ω του θάματος, οι οφθαλμοί σου πλέον καθαροί πλησιάζουν άλλα νοήματα.
Αυτό δεν σημαίνει οτι οι οφθαλμοί μας καθαρίζουν με το πέρασμα του χρόνου.
Καθαρίζουν με άσκηση.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,933 μηνύματα.
Η πατριαρχία είναι εγγενής στον μονοθεϊσμό. Μόνο και μόνο που λέμε "ο Θεός" και όχι "η Θεός, ή θεά" αρκεί.
Έχουν γραφτεί πολλά στο στέκι σε σχέση με αυτό το θέμα.

Η διαφοροποίηση έγκειται στο γεγονός ότι οι φωτισμένοι άγιοι χριστιανοί είχαν την Παναγιά κοντά τους και την αγαπούσαν, ουδέποτε σκεφτήκανε σεξιστικά ή μισογύνικα. Τι λέει ο άγαμος κλήρος της ιεραρχίας και τι κανόνες βάζει είναι άλλο θέμα.

Σε σχέση με τις άλλες μονοθεϊστικές θρησκείες ο ελληνορθόδοξος χριστιανισμός έχει ανάγει την Παναγία σε Θεά. Είναι η "Μητέρα του Φωτός", δεν είναι και λίγο πράγμα να το λες αυτό.
Υπάρχουν και πολλές εκδόσεις της Παναγίας φυσικά, η κορυφαία κατά τη γνώμη μου είναι η Παναγία η Ελευθερώτρια όπου διαφαίνεται ξεκάθαρα η δυναμική, μητριαρχική της στάση.

Γνωρίζετε άλλες θρησκείες εσείς που έχουν τόσο ψηλά τη γυναίκα; :hmm:
Μια αίρεση ίσως του καθολικισμού την οποία έχει ασπαστεί ο Κοέλιο και την περιγράφει στο βιβλίο του: "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα και έκλαψα". Εκεί η Παναγία δείχνει να είναι ακόμα πιο Θεά. Μπορείς να πεις κάτι αντίστοιχο και για τους σαμάνους που πιστεύουν στην Αγιαχουάσκα, τη Μεγάλη Μητέρα.

Παντού αλλού η γυναίκα είναι sub, ακόμα και θεές έχουν επιβήτορες στο σβέρκο τους ή είναι κακές, σαν την Κάλι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πατριαρχία είναι εγγενής στον μονοθεϊσμό. Μόνο και μόνο που λέμε "ο Θεός" και όχι "η Θεός, ή θεά" αρκεί.
Έχουν γραφτεί πολλά στο στέκι σε σχέση με αυτό το θέμα.

Η διαφοροποίηση έγκειται στο γεγονός ότι οι φωτισμένοι άγιοι χριστιανοί είχαν την Παναγιά κοντά τους και την αγαπούσαν, ουδέποτε σκεφτήκανε σεξιστικά ή μισογύνικα. Τι λέει ο άγαμος κλήρος της ιεραρχίας και τι κανόνες βάζει είναι άλλο θέμα.

Σε σχέση με τις άλλες μονοθεϊστικές θρησκείες ο ελληνορθόδοξος χριστιανισμός έχει ανάγει την Παναγία σε Θεά. Είναι η "Μητέρα του Φωτός", δεν είναι και λίγο πράγμα να το λες αυτό.
Υπάρχουν και πολλές εκδόσεις της Παναγίας φυσικά, η κορυφαία κατά τη γνώμη μου είναι η Παναγία η Ελευθερώτρια όπου διαφαίνεται ξεκάθαρα η δυναμική, μητριαρχική της στάση.

Γνωρίζετε άλλες θρησκείες εσείς που έχουν τόσο ψηλά τη γυναίκα; :hmm:
Μια αίρεση ίσως του καθολικισμού την οποία έχει ασπαστεί ο Κοέλιο και την περιγράφει στο βιβλίο του: "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα και έκλαψα". Εκεί η Παναγία δείχνει να είναι ακόμα πιο Θεά. Μπορείς να πεις κάτι αντίστοιχο και για τους σαμάνους που πιστεύουν στην Αγιαχουάσκα, τη Μεγάλη Μητέρα.

Παντού αλλού η γυναίκα είναι sub, ακόμα και θεές έχουν επιβήτορες στο σβέρκο τους ή είναι κακές, σαν την Κάλι.
Οι μητριαρχικές θρησκείες είναι μονοθειστικές, καθώς πάντα καταλήγουν στη μητέρα Γη. Εννοείς λοιπόνς τις αβρααμικές θρησκείες.

Βέβαια, ο όρος πατριαρχία είναι πλέον ιδεολογικός όρος, δηλαδή πρακτικά θρησκευτικός και κάθε θρησκεία προσπαθεί να υποτιμήσει τις προηγούμενες και τις ξένες. Οι μητριαρχικές κουλτούρες δεν έχουν δώσει απολύτως τίποτα στην ανθρωπότητα, παράγουν ανθρώπινη κοπριά μέχρι να απολυμανθούν από έναν ανώτερο, υγιή και εν τέλει ανθρώπινο πολιτισμό, όπως έγινε με τους Αζντέκους και τους Ισπανούς.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η πατριαρχία είναι εγγενής στον μονοθεϊσμό. Μόνο και μόνο που λέμε "ο Θεός" και όχι "η Θεός, ή θεά" αρκεί.
Έχουν γραφτεί πολλά στο στέκι σε σχέση με αυτό το θέμα.

Η διαφοροποίηση έγκειται στο γεγονός ότι οι φωτισμένοι άγιοι χριστιανοί είχαν την Παναγιά κοντά τους και την αγαπούσαν, ουδέποτε σκεφτήκανε σεξιστικά ή μισογύνικα. Τι λέει ο άγαμος κλήρος της ιεραρχίας και τι κανόνες βάζει είναι άλλο θέμα.

Σε σχέση με τις άλλες μονοθεϊστικές θρησκείες ο ελληνορθόδοξος χριστιανισμός έχει ανάγει την Παναγία σε Θεά.
Είναι η "Μητέρα του Φωτός", δεν είναι και λίγο πράγμα να το λες αυτό.
Υπάρχουν και πολλές εκδόσεις της Παναγίας φυσικά, η κορυφαία κατά τη γνώμη μου είναι η Παναγία η Ελευθερώτρια όπου διαφαίνεται ξεκάθαρα η δυναμική, μητριαρχική της στάση.

Γνωρίζετε άλλες θρησκείες εσείς που έχουν τόσο ψηλά τη γυναίκα; :hmm:
Μια αίρεση ίσως του καθολικισμού την οποία έχει ασπαστεί ο Κοέλιο και την περιγράφει στο βιβλίο του: "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα και έκλαψα". Εκεί η Παναγία δείχνει να είναι ακόμα πιο Θεά. Μπορείς να πεις κάτι αντίστοιχο και για τους σαμάνους που πιστεύουν στην Αγιαχουάσκα, τη Μεγάλη Μητέρα.

Παντού αλλού η γυναίκα είναι sub, ακόμα και θεές έχουν επιβήτορες στο σβέρκο τους ή είναι κακές, σαν την Κάλι.
Οταν μιλάμε για Τον Θεό, ακολουθώντας τα μαθηματικά που επιβεβαιώνονται στην πράξη, τότε οφείλουμε να ομιλούμε και για την θρησκεία που τον επιβεβαιώνει.
Δηλαδή, Δεν μπορούμε να μιλήσουμε για θρησκείες.
Είναι πληθυντικός και Ο Θεός, είναι Ενας και μοναδικός.
Δεν γίνεται αλλιώς.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,933 μηνύματα.
Οταν μιλάμε για Τον Θεό, ακολουθώντας τα μαθηματικά που επιβεβαιώνονται στην πράξη, τότε οφείλουμε να ομιλούμε και για την θρησκεία που τον επιβεβαιώνει.
Δηλαδή, Δεν μπορούμε να μιλήσουμε για θρησκείες.
Είναι πληθυντικός και Ο Θεός, είναι Ενας και μοναδικός.
Δεν γίνεται αλλιώς.
Τα μαθηματικά μπορούν να περιγράψουν θεωρητικά τον κόσμο στις πολλαπλές διαστάσεις του εμείς όμως ως ανθρώπινα όντα μπορούμε να αισθανθούμε μόνο τις 3 απ' αυτές. Μας δίνουν μοντέλα περιγραφής του κόσμου, όχι την αιτία του. Και φυσικά τα μαθηματικά υπόκεινται κι αυτά στους περιορισμούς του ανθρώπινου μυαλού, είναι άτοπο να προσπαθείς να αποδείξεις την ύπαρξη ή μη ύπαρξη του Θεού μέσω των μαθηματικών.

Η θρησκεία είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, δεν θα μπορούσε να είναι μόνο μία.

Αν εννοείς, μία είναι η αληθινή θρησκεία, πάλι κάνεις λάθος. Μπορείς να χωρέσεις τον έναν και αληθινό Θεό μέσα στο μυαλό σου; Αν ναι, αυτός δεν είναι ο Θεός αλλά η δική σου φαντασία γι' αυτόν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
Οι μοναχοί και οι ασκητές δεν πρέπει να κολαζονται. Προφανώς η ύπαρξη γυναικών πιθανότητα να τους επηρεάζει και να μην μπορούν να αφιερωθούν στον ασκητισμό.
Εγώ ξέρω ότι κάτι που είναι δύσκολο να το πετύχεις θέλει θυσίες και θέλει να υπερπηδήσεις εμπόδια. Αν λοιπόν αυτοί δεν έχουν να νικήσουν τον πειρασμό επειδή δεν υπάρχουν γυναίκες, η νίκη τους δεν έχει νόημα. Σαν να είμαι περήφανη που ο άντρας μου δε με απατά ενώ τον έχω κλεισμένο σπίτι μέρα νύχτα, σιγά το επίτευγμα.

Απλά βρέθηκε μια "αιτία" που δέχονται και γυναίκες για το άβατο του Αγίου όρους στις γυναίκες και εντάξει, τον λύσαμε κι αυτόν τον σκόπελο.

Από παραμύθια ο χριστιανισμός άλλο τίποτα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από πότε χαρακτηρίζεται "παραμύθια " ιστορικά κατεγεγραμμενα γεγονότα με συγκεκριμένες τοποθεσίες, ημερομηνίες αλλά και μαρτυρίες; :hmm: :hmm:

Εγώ πάλι ξέρω ότι τα παραμύθια είναι φτιαγμένα στην φαντασία των ανθρωπων ώστε να καλύπτουν τις δικές τους ανασφάλειες και τίποτα παραπάνω.

Άρα πάλι μιλάμε για κακοποίηση της ελληνικής γλώσσας εφοσον ειναι και αυτός πλεον απαραβατος κανονας :)

Οπότε
Αν υπάρχει άνθρωπος που αναιρεί την ιδια την ιστορία του τότε μάλλον ας σκεφτεί μήπως ειναι καιρός να αρχίζει να ασχολείται ουσιαστικά με την αναζήτηση της ίδιας του τις υπόστασης και όχι μιλώντας πατώντας σε θεωρητικά και ακρως ανόητα κείμενα γραμμένα από τελειως ανιστόρητοι ανθρωπους ..
Ίσως εδώ ακριβώς ταιριάζει η λέξη παραμύθια!

Η ουσία ειναι μια ,λαός που απαρνειται την ιστορία του ειναι λαός καταδικασμενος στην αφάνεια και μαζί φυσικά με αυτόν ,τα ήθη ,έθιμα και οι παραδόσεις του .

Αν αυτό δεν είναι τραγικό να συναντάται από συμπατριώτες μας τότε τι άλλο είναι.

Η μονη δικαιολογια πλεον για αρνηση των ιστορικων γεγονοτων ειναι να ανηκεις σε μια αλλη εθνικοτητα ..

Αν κάποιος θέλει να ανήκει σε αυτή την ομάδα ανθρώπων πλέον ειναι μια άλλη συζήτηση...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
Η μονη δικαιολογια πλεον για αρνηση των ιστορικων γεγονοτων ειναι να ανηκεις σε μια αλλη εθνικοτητα ..

Αν κάποιος θέλει να ανήκει σε αυτή την ομάδα ανθρώπων πλέον ειναι μια άλλη συζήτηση...
Δεν ανήκω σε καμία εθνικότητα, είμαι κατά των λαών και του "μπατριωτισμού" γιατί η έννοια της πατρίδας μόνο μίση και αντιζηλίες δημιουργεί. Είναι τυχαίο το οτι γεννήθηκα εδώ κι όχι 2000 χιλιόμετρα μακριά και δε θα ορίσω τη ζωή μου από μια τυχαιότητα. Όλοι είμαστε άνθρωποι που πονάμε, αγαπάμε, ελπίζουμε κι αυτό έχει σημασία. Τα υπόλοιπα είναι για να κρατιούνται τα πρόβατα χωρίς να αλλαξοδρομούν.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,774 μηνύματα.
Η πατριαρχία είναι εγγενής στον μονοθεϊσμό. Μόνο και μόνο που λέμε "ο Θεός" και όχι "η Θεός, ή θεά" αρκεί.
Έχουν γραφτεί πολλά στο στέκι σε σχέση με αυτό το θέμα.

Η διαφοροποίηση έγκειται στο γεγονός ότι οι φωτισμένοι άγιοι χριστιανοί είχαν την Παναγιά κοντά τους και την αγαπούσαν, ουδέποτε σκεφτήκανε σεξιστικά ή μισογύνικα. Τι λέει ο άγαμος κλήρος της ιεραρχίας και τι κανόνες βάζει είναι άλλο θέμα.

Σε σχέση με τις άλλες μονοθεϊστικές θρησκείες ο ελληνορθόδοξος χριστιανισμός έχει ανάγει την Παναγία σε Θεά. Είναι η "Μητέρα του Φωτός", δεν είναι και λίγο πράγμα να το λες αυτό.
Υπάρχουν και πολλές εκδόσεις της Παναγίας φυσικά, η κορυφαία κατά τη γνώμη μου είναι η Παναγία η Ελευθερώτρια όπου διαφαίνεται ξεκάθαρα η δυναμική, μητριαρχική της στάση.

Γνωρίζετε άλλες θρησκείες εσείς που έχουν τόσο ψηλά τη γυναίκα; :hmm:
Μια αίρεση ίσως του καθολικισμού την οποία έχει ασπαστεί ο Κοέλιο και την περιγράφει στο βιβλίο του: "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα και έκλαψα". Εκεί η Παναγία δείχνει να είναι ακόμα πιο Θεά. Μπορείς να πεις κάτι αντίστοιχο και για τους σαμάνους που πιστεύουν στην Αγιαχουάσκα, τη Μεγάλη Μητέρα.

Παντού αλλού η γυναίκα είναι sub, ακόμα και θεές έχουν επιβήτορες στο σβέρκο τους ή είναι κακές, σαν την Κάλι.
Δεν έχει μεγάλη σημασία αν ιστορικά είναι ακριβή τα όσα γράφονται μέσα στην βίβλο. Το θέμα είναι τι ισχυρίζονται τα ιερά κείμενα. Ο χριστιανισμός ισχυρίζεται ότι η γη δημιουργήθηκε πριν από 10 χιλιάδες χρόνια ενώ γνωρίζουμε από την γεωλογία πως η πραγματική ηλικία της γης είναι 4,5 δις χρόνια. Αν αυτό δεν είναι παραμύθι τότε τι είναι;

Επιπλέον, σύμφωνα με τον χριστιανισμό ο θεός δημιούργησε τον άνθρωπο από χώμα. Αυτό δεν είναι παραμύθι όταν γνωρίζουμε από την παλαιοανθρωπολογία πως οι σύγχρονοι άνθρωποι προέρχονται από τον κόσμο των μεγάλων πιθήκων ;
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τα μαθηματικά μπορούν να περιγράψουν θεωρητικά τον κόσμο στις πολλαπλές διαστάσεις του
εμείς όμως ως ανθρώπινα όντα μπορούμε να αισθανθούμε μόνο τις 3 απ' αυτές. Μας δίνουν μοντέλα περιγραφής του κόσμου, όχι την αιτία του. Και φυσικά τα μαθηματικά υπόκεινται κι αυτά στους περιορισμούς του ανθρώπινου μυαλού, είναι άτοπο να προσπαθείς να αποδείξεις την ύπαρξη ή μη ύπαρξη του Θεού μέσω των μαθηματικών.

Η θρησκεία είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, δεν θα μπορούσε να είναι μόνο μία.

Αν εννοείς, μία είναι η αληθινή θρησκεία, πάλι κάνεις λάθος. Μπορείς να χωρέσεις τον έναν και αληθινό Θεό μέσα στο μυαλό σου; Αν ναι, αυτός δεν είναι ο Θεός αλλά η δική σου φαντασία γι' αυτόν.
Δεν έχω καταλάβει αν γράφουμε έκθεση ιδεών προσπαθώντας να εντυπωσιάσουμε ή προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε κατανοώντας όσο γίνεται καλύτερα τον συνομιλητή μας.
1+1 είναι τα μαθηματικά που εννοούσα. Δηλαδή, όλη η νομοτέλεια που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας και με τους φυσικούς νόμους, μπορεί με μία λέξη να χαρακτηριστεί ως "τα μαθηματικά που επιβεβαιώνονται στην πράξη".
Εικάζεις οτι υπάρχουν τουλάχιστον εκτός Τον Ενα και μοναδικό Θεό που εγώ έχω αποδεχτεί, υπάρχουν και άλλοι.
Είναι μια παιδαριώδης εικασία αυτό.
Μου θύμισες μία παιδική μου σκέψη, που βλέποντας τα δένδρα στον ορίζοντα πάνω στο βουνό, σκεφτόμουν πως αν ανέβαινα στην κορυφή θα ανέβαινα και στον ουρανό.

Παρομοίως και εσύ τώρα, έχεις ανακαλύψει (δεν μας λες και τον τρόπο) οτι η θρησκεία είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα.
Εδώ, δεν μπορούμε να μιλήσουμε για θέματα που μας αφορούν άμεσα, εσύ μας λες, εν ολίγοις, οτι έχεις καταλάβει τα πάντα.

Δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι τουλάχιστον παιδιάστικο, να κρίνουμε (βγάζοντας αυθαίρετα συμπεράσματα...), τη ζωή των μοναχών και των ασκητών, χωρίς δεύτερη σκέψη...

Στα πρώτα χρόνια, ειδικά, παλεύουν με το σαρκικό πόλεμο (έτσι λέγεται, γιατί είναι μία συνεχής πάλη...). Με τα χρόνια αυτό καταλαγιάζει...

Ο ναρκομανής, σαν κόψει τα ναρκωτικά...κόβει αυτόματα παρέα με 'φίλους', στέκια, παλιές συνήθειες και, φυσικά, οποιεσδήποτε ουσίες. Ο αλκοολικός, σαν κόψει το ποτό...δεν κάνει παρέα - για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα - με αυτούς που πίνουν. Ο τζογαδόρος...δεν ξαναπιάνει χαρτιά στα χέρια του. Και, φυσικά, δεν υπάρχουν τριγύρω τους...αντικείμενα που να τους θυμίζουν αυτό που παλεύουν να κόψουν, αυτό από το οποίο...απέχουν...

Η νίκη, πάνω στο πάθος τους...δεν έχει νόημα ; Δηλαδή, με αυτό το σκεπτικό...κάποιος που κόβει το τσιγάρο, έστω, θα πρέπει να στριφογυρίζει (στις αρχές ειδικά του κοψίματος...) ανάμεσα σε καπνιστές. Και να του ρίχνουν και τον καπνό στα μούτρα. Έτσι, για να είναι η νίκη δική του...

Τί λέμε ;

Σε κάθε περίπτωση, καθόλου δεν τους ενδιαφέρει αν στα μάτια τα δικά μας είναι ή δεν είναι νικητές. Ο καθένας που παλεύει με κάποιο πάθος, παλεύει για τον εαυτό του και μόνο...

Και ναι, δε θα είχε κανένα απολύτως νόημα αν κλείνανε τον άντρα μας στο σπίτι για να μη μας απατήσει...Θα είχε, όμως, αν επέλεγε μόνος του να κλειστεί...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η θρησκεία είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, δεν θα μπορούσε να είναι μόνο μία.

Αν εννοείς, μία είναι η αληθινή θρησκεία, πάλι κάνεις λάθος. Μπορείς να χωρέσεις τον έναν και αληθινό Θεό μέσα στο μυαλό σου; Αν ναι, αυτός δεν είναι ο Θεός αλλά η δική σου φαντασία γι' αυτόν.
Μα ενας ειναι !
Απλα αλλαζει ονοματα και ιδιοτητες νομιζω για τον καθενας μας ..

Η ουσια ειναι μια ,το πιστευω ,η πιστη και η αναγκη του καθενος μας σε αυτο !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

. Αν λοιπόν αυτοί δεν έχουν να νικήσουν τον πειρασμό επειδή δεν υπάρχουν γυναίκες, η νίκη τους δεν έχει νόημα. Σαν να είμαι περήφανη που ο άντρας μου δε με απατά ενώ τον έχω κλεισμένο σπίτι μέρα νύχτα, σιγά το επίτευγμα.
Ο πειρασμος ειναι ενας ?
Γνωριζουμε πολυ καλα πως ενας ανθρωπος μπορει να αναυνιστει και μονο με την σκεψη του ερωτικου συντροφου και οχι με την παρουσια ...


Η σκεψη ειναι ο μεγαλυτερος πειρασμος για ενα ασκητη για να μιλησουμε εκ των αληθινων πειρασμων εφοσον θίγεται και αυτο το κομματα ...
ΜΕ λιγα λογια ο μεγαλυτερος σύμμαχος του μοναχου ειναι η εγκρατεια ...παντου ,ακομα και στο μυαλο ...

Μονο ετσι θεωρειται ¨νικητης ¨

Ειπαμε ειναι πολυ βολικο να πιστευουμε οτι καποια θεματα ειναι τοσο απλα :)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,933 μηνύματα.
Δεν έχει μεγάλη σημασία αν ιστορικά είναι ακριβή τα όσα γράφονται μέσα στην βίβλο. Το θέμα είναι τι ισχυρίζονται τα ιερά κείμενα. Ο χριστιανισμός ισχυρίζεται ότι η γη δημιουργήθηκε πριν από 10 χιλιάδες χρόνια ενώ γνωρίζουμε από την γεωλογία πως η πραγματική ηλικία της γης είναι 4,5 δις χρόνια. Αν αυτό δεν είναι παραμύθι τότε τι είναι;

Επιπλέον, σύμφωνα με τον χριστιανισμό ο θεός δημιούργησε τον άνθρωπο από χώμα. Αυτό δεν είναι παραμύθι όταν γνωρίζουμε από την παλαιοανθρωπολογία πως οι σύγχρονοι άνθρωποι προέρχονται από τον κόσμο των μεγάλων πιθήκων ;

Έχω αναφέρει σε άλλο ποστ ότι η Αρχαία Χριστιανική Πίστη δεν αποδέχεται την Παλαιά Διαθήκη και την Τορά των Εβραίων, επομένως και την ηλικία των 10 χιλιάδων χρόνων της γης.

Η παλαιονθρωπολογία και η θεωρία της εξέλιξης δεν λέει ότι ο άνθρωπος προέρχεται απ' τον πίθηκο αλλά ότι άνθρωπος και πίθηκος είχαν έναν κοινό πρόγονο. Έχουν υπάρξει διάφορα είδη ανθρώπων, ένα από αυτό εξελίχθηκε στην σημερινή του μορφή. Τι συντέλεσε σε αυτό;

Η Δαρβινική θεωρεία δυσκολεύεται να αποδείξει κάποιους βασικούς τομείς της εξέλιξης, όπως το μάτι ή το φτερό στο παγόνι. Όπως επίσης είναι σχεδόν αποδεκτό ότι η ζωή στη Γη προήλθε από το εξώτερο διάστημα και όχι από γήινες διαδικασίες σαν την προβιοτική σούπα. Ακόμα και 4 δις ζωής να βάλεις δεν προλαβαίνει να εξελιχθεί στη σημερινή μορφή. Στατιστικά να το δεις, είναι πιθανότερο κάποια ανθρωποειδή να δημιουργήθηκαν λόγω εξωτερικής παρέμβασης από μια ανώτερη νοημοσύνη παρά να εξελίχθηκαν μόνα τους μέσα στην εντροπία του σύμπαντος.
Εικάζεις οτι υπάρχουν τουλάχιστον εκτός Τον Ενα και μοναδικό Θεό που εγώ έχω αποδεχτεί, υπάρχουν και άλλοι.
Είναι μια παιδαριώδης εικασία αυτό.
Ευχαριστώ για το κομπλιμέντο σου, μου αρέσει να σκέφτομαι με παιγνιώδη, παιδιάστικο τρόπο. :upside:
Δεν υπονόησα όμως ότι υπάρχουν κι άλλοι Θεοί γιατί ο ίδιος ο Θεός δεν είναι ένα, είναι ΤΡΙΑ.
Αν είναι τρία σε ένα, ή ένα σε τρία μικρότερη σημασία έχει, αυτό που διαφαίνεται είναι πως υπάρχουν διαφορετικοί ατραποί για την προσέγγισή του.

Αυτό που εσύ λες Θεό, οι Ινδοί το λένε Βράχμα. Αυτό που εσύ λες Υιό του Θεού, οι Ορφικοί και οι Χαλδαίοι το έλεγαν Δευτερογενής, Δημιουργός Θεός. Αυτό που εσύ λες Άγιο Πνεύμα, στην Ανατολή το λένε Τάο (ή Ταό).

Η Παναγία έχει διάφορες εκδοχές ανά τους αιώνες, άλλοι λένε πως είναι η Μεγάλη Μητέρα, άλλοι λένε πως είναι η Αιγυπτιακή Νουτ και άλλοι ότι είναι η συμπαντική εξέλιξη της θεάς-Αθηνάς.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,774 μηνύματα.
Έχω αναφέρει σε άλλο ποστ ότι η Αρχαία Χριστιανική Πίστη δεν αποδέχεται την Παλαιά Διαθήκη και την Τορά των Εβραίων, επομένως και την ηλικία των 10 χιλιάδων χρόνων της γης.
Η wikipedia αναφέρει ότι η παλαιά διαθήκη είναι canon. Τώρα αν διαφωνείτε μεταξύ σας οι χριστιανοί και κάποιοι αποδέχεστε τα συγκεκριμένα χωρία ενώ κάποιοι άλλοι δεν τα αποδέχονται είναι ζήτημα δικό σας το οποίο δεν με αφορά.
Η παλαιονθρωπολογία και η θεωρία της εξέλιξης δεν λέει ότι ο άνθρωπος προέρχεται απ' τον πίθηκο αλλά ότι άνθρωπος και πίθηκος είχαν έναν κοινό πρόγονο. Έχουν υπάρξει διάφορα είδη ανθρώπων, ένα από αυτό εξελίχθηκε στην σημερινή του μορφή. Τι συντέλεσε σε αυτό;
Σωστό είναι αυτό, έχουμε όντως έναν κοινό πρόγονο. Οι άνθρωποι ανήκουν στα hominidae ή αλλιώς great apes που είναι μια ταξινομική ομάδα πρωτευόντων, περιλαμβάνει οχτώ είδη και τέσσερα γένη εκ των οποίων ένα είναι ο άνθρωπος. Με λίγα λόγια είμαστε πίθηκοι απλώς όχι ουρακοτάγκοι ή χιμπατζήδες. Αν πάμε ακόμα πιο πίσω, ο Αρδιπίθηκος είναι το αρχαιότερο γένος της ανθρώπινης γενεαλογίας και μάλλον πρόγονος του Αυστραλοπίθηκου.

Τι συντέλεσε σε αυτό; Μια μακρά διαδικασία εξέλιξης. To να είναι προϊόν ενός θεϊκού σχεδίου είναι στα πλαίσιο της φαντασίας και της μεταφυσικής επειδή κάτι τέτοιο δεν έχει αποδειχτεί μέχρι στιγμής.

Η Δαρβινική θεωρεία δυσκολεύεται να αποδείξει κάποιους βασικούς τομείς της εξέλιξης, όπως το μάτι ή το φτερό στο παγόνι. Όπως επίσης είναι σχεδόν αποδεκτό ότι η ζωή στη Γη προήλθε από το εξώτερο διάστημα και όχι από γήινες διαδικασίες σαν την προβιοτική σούπα. Ακόμα και 4 δις ζωής να βάλεις δεν προλαβαίνει να εξελιχθεί στη σημερινή μορφή. Στατιστικά να το δεις, είναι πιθανότερο κάποια ανθρωποειδή να δημιουργήθηκαν λόγω εξωτερικής παρέμβασης από μια ανώτερη νοημοσύνη παρά να εξελίχθηκαν μόνα τους μέσα στην εντροπία του σύμπαντος.
Δεν ισχύει ότι η θεωρία της εξέλιξης δυσκολεύεται να αποδείξει βασικούς τομείς. Για όσους δεν έχουν επαφή με επιστημονικές θεωρίες, η θεωρία είναι μια αστήρικτη πιθανολογία. Στην πραγματικότητα όμως, μια επιστημονική θεωρία είναι ένα κατανοητό, συνεκτικό σώμα αλληλοσυνδεόμενων δηλώσεων που βασίζονται στις αποδείξεις και την λογική. Η θεωρία της εξέλιξης από την εποχή του Δαρβίνου αλλά και μέχρι σήμερα είναι το καλύτερο μοντέλο που έχουμε για να εξηγήσουμε την ζωή, μέχρι στιγμής κάθε μέρα που περνάει αποδεικνύεται ότι ο Δαρβίνος ήταν σωστός

H σύγχρονη βιολογία αποδέχεται ότι η αβιογένεση ήταν η διαδικασία με την οποία δημιουργήθηκε ζωή. Υπάρχουν και άλλες υποθέσεις αλλά μέχρι στιγμής η αβιογένεση είναι το πιο αποδεκτό μοντέλο. Τα περί εξωτερικής παρέμβασης είναι πάλι στα πλαίσια της φαντασίας.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Έχω αναφέρει σε άλλο ποστ ότι η Αρχαία Χριστιανική Πίστη δεν αποδέχεται την Παλαιά Διαθήκη
Εξαιρετικά αδιάβαστο σε βρίσκω.
Είπε: "ουκ ήλθον καταλύσαι αλλά πληρώσαι".
Ολα τα άλλα και αυτά που λες, είναι εκτός σύγκρισης.
Ανακάλεσε(reset) στην σκέψη σου μη αληθείς απόψεις.
Για το καλό της συζήτησης. Ανημέρωτος, πώς να συζητήσεις;
Θα παραδεχτώ, οτι το ίδιο ισχύει και για εμένα. Δεν γίνεται να τα γνωρίζουμε όλα.
και την Τορά των Εβραίων, επομένως και την ηλικία των 10 χιλιάδων χρόνων της γης.
Καλά τα λες, απλά θα συμπληρώσω μόνο αυτό που βλέπω να λείπει.
Η "Καμπαλά"... διάβασε, ενημερώσου και γράψε.
Η παλαιονθρωπολογία και η θεωρία της εξέλιξης δεν λέει ότι ο άνθρωπος προέρχεται απ' τον πίθηκο αλλά ότι άνθρωπος και πίθηκος είχαν έναν κοινό πρόγονο. Έχουν υπάρξει διάφορα είδη ανθρώπων, ένα από αυτό εξελίχθηκε στην σημερινή του μορφή. Τι συντέλεσε σε αυτό;

Η Δαρβινική θεωρεία δυσκολεύεται να αποδείξει κάποιους βασικούς τομείς της εξέλιξης, όπως το μάτι ή το φτερό στο παγόνι. Όπως επίσης είναι σχεδόν αποδεκτό ότι η ζωή στη Γη προήλθε από το εξώτερο διάστημα και όχι από γήινες διαδικασίες σαν την προβιοτική σούπα. Ακόμα και 4 δις ζωής να βάλεις δεν προλαβαίνει να εξελιχθεί στη σημερινή μορφή. Στατιστικά να το δεις, είναι πιθανότερο κάποια ανθρωποειδή να δημιουργήθηκαν λόγω εξωτερικής παρέμβασης από μια ανώτερη νοημοσύνη παρά να εξελίχθηκαν μόνα τους μέσα στην εντροπία του σύμπαντος.

Ευχαριστώ για το κομπλιμέντο σου, μου αρέσει να σκέφτομαι με παιγνιώδη, παιδιάστικο τρόπο. :upside:
Δεν υπονόησα όμως ότι υπάρχουν κι άλλοι Θεοί γιατί ο ίδιος ο Θεός δεν είναι ένα, είναι ΤΡΙΑ.
Ελλιπής γνώση, στείρα γνώση.

Ο Θεός, είναι Ενας και μοναδικός. Αυτός που αποκαλύπτεται στην θρησκεία την μία και μοναδική, γι αυτό και το όνομα αυτής της θρησκείας, είναι: ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ.
Οι υποστάσεις του είναι τρεις.
Γιαυτό και αποκαλείται απο τους πιστούς Του, Τριαδικός.
Αν είναι τρία σε ένα, ή ένα σε τρία μικρότερη σημασία έχει, αυτό που διαφαίνεται είναι πως υπάρχουν διαφορετικοί ατραποί για την προσέγγισή του.

Αυτό που εσύ λες Θεό,
Στον Χριστιανισμό, υπάρχει μία λέξη: διάκριση.
Αυτό που αποκαλώ με όλη την ύπαρξη μου Θεό, είναι Ο ίδιος, Τον οποίο επικαλέσθηκε ο Προφήτης Ηλίας στην Παλαιά Διαθήκη και πήρε φωτιά η πυρά. Την στιγμή που 450 ιερείς του Βάαλ δεν κατάφεραν να την ανάψουν.


Μιας και επικαλέσθηκες την Παλαιά Διαθήκη.
οι Ινδοί το λένε Βράχμα. Αυτό που εσύ λες Υιό του Θεού, οι Ορφικοί και οι Χαλδαίοι το έλεγαν Δευτερογενής, Δημιουργός Θεός. Αυτό που εσύ λες Άγιο Πνεύμα, στην Ανατολή το λένε Τάο (ή Ταό).
Καμία σχέση.
Η Παναγία έχει διάφορες εκδοχές ανά τους αιώνες, άλλοι λένε πως είναι η Μεγάλη Μητέρα, άλλοι λένε πως είναι η Αιγυπτιακή Νουτ και άλλοι ότι είναι η συμπαντική εξέλιξη της θεάς-Αθηνάς.
Καλοπροαίρετες αμφιβολίες, λύνονται μόνο με έναν τρόπο: " ελθέ και ειδέ ", είπε ο Φίλιππος στον Ναθαναήλ, όταν αυτός έβλεπε με κριτικό βλέμμα όσους προέρχονταν απο την Ναζαρέτ.
Πριν περάσω σε άλλη κατάσταση απο αυτή του συνομιλητή, καλό είναι να σταματήσω εδώ.
Ομως εσύ, καλύτερο είναι να συμπληρώσεις τις αμφιβολίες σου και πάλι εδώ είμαστε.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Άραγε ο Χριστός μπορούσε να επιθυμήσει ή να ερωτευτεί γυναίκες; Επίσης μπορούμε βάσιμα να υποθέσουμε ότι αγαπούσε και σεβόταν τις γυναίκες περισσότερο από τους άνδρες; Τέλος ποια θα ήταν η γνώμη του για το κίνημα της γυναικείας χειραφέτησης;
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Άραγε ο Χριστός μπορούσε να επιθυμήσει ή να ερωτευτεί γυναίκες; Επίσης μπορούμε βάσιμα να υποθέσουμε ότι αγαπούσε και σεβόταν τις γυναίκες περισσότερο από τους άνδρες; Τέλος ποια θα ήταν η γνώμη του για το κίνημα της γυναικείας χειραφέτησης;
Είχε σπουδαιότερα πράγματα να κάνει. Αγαπούσε και σεβόταν χωρίς διακρίσεις φύλου. Αχρείαστο αν οι άνδρες σεβόντουσαν και αγαπούσαν τις γυναίκες τους.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,067 μηνύματα.
Άντε καιρό είχε να γελάσει και λίγο το χειλάκι μας...
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Άραγε ο Χριστός μπορούσε να επιθυμήσει ή να ερωτευτεί γυναίκες; Επίσης μπορούμε βάσιμα να υποθέσουμε ότι αγαπούσε και σεβόταν τις γυναίκες περισσότερο από τους άνδρες; Τέλος ποια θα ήταν η γνώμη του για το κίνημα της γυναικείας χειραφέτησης;
Εγώ νομίζω ότι έπαιξε σεξακι με Μαρία Μαγδαληνή :P
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.

Tα ειδαμε ΠΑΝΤΟΥ,εκτος απο εδω.Το γιατι αναρωτιεμαι..:1eye:


Σάλος με τον Μητροπολίτη Δωδώνης: "Καμιά γυναίκα δεν βιάζεται χωρίς τη θέλησή της"​

Αθλιότητα από τον μητροπολίτη Κοζάνης: "Οι γυναίκες βιάζονται επειδή κυκλοφορούν ημίγυμνες"​

Ο 2ος μαλιστα ειχε ξαναχτυπησει στο παρελθον..

Μητροπολίτης Κοζάνης: Εσείς οι γυναίκες δεν μπορείτε να κλείσετε τα στόματά σας; Πώς τις αντέχετε;​



Η εκκλησια ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να πει οτι διαχωριζει τη θεση της.

Πολυ ομορφα λογακια,αλλα ΤΟΥ ΑΕΡΑ.
Δεν ειδαμε καθαιρεσεις.Ακομα και συναδελφοι μου ΘΕΟΛΟΓΟΙ ελεγαν οτι ηταν επιβεβλημενο η εκκλησια να τους πεταξει εξω.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ.
Οποτε...δικαιουμαστε να πουμε..

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top