Η καλύτερη πολιτιστική δεκαετία

Ποια ήταν κατά τη γνώμη σας;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Με την τραγωδία της Κύπρου η Μαρίζα Κώχ τραγούδησε στη Γιουροβίζιον το "Ωι, ωι, μάνα μου" και οι Τούρκοι απειλούσαν να τη δολοφονήσουν. Αλλά και πιο παλιά.
Μερικά τραγούδια, όπως το παραπάνω, έχουν την δική τους ιστορία και προσωπικότητα και είναι πάνω από κάθε δισκογραφική. Τώρα κουμάντο κάνουν οι δισκογραφικές και η digital minds στο YouTube. Μπορούν να κάνουν viral όποιο ψηφιακό δημιούργημα θέλουν και να χαντακώσουν αντίστοιχα κάποιο άλλο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.
Τη δεκαετία του 80 ως παιδακι, τη θυμαμαι ως τη χαρουμενη δεκαετία. Εχω πιο πολλές μνημες απο τα 90s.

Πάρε αυτά 80-90:


Και μετα πάρε αυτά ως πολιτισμό του σήμερα:

E fuck me.-
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Η τηλεθέαση δεν λέει τίποτα αγάπη μου.. και το survivor κάνει 40% τι σημαίνει; Απλά τότε όλοι ήταν κολλημένοι με την τηλεόραση γιατί μόνο αυτή είχαν.. τώρα υπάρχουν κινητά, νετφλιξ, yt και αμέτρητες άλλες πηγές, δεν περιμένουν καμία σειρά..

Όσον αφορά τον Χατζηγιάννη, δεν πιστεύω ότι έχει προσφέρει κάτι στη μουσική. Βέβαια αυτά είναι γούστα!

Ναι δεν έχει προσφέρει κάτι στην Μουσική, απλά έχει κερδίσει καμία 50αρια βραβεία, έχει πουλήσει 2 εκατομμύρια δίσκους και τα τραγούδια του ακούγονται μέχρι και σήμερα. Τι άλλο θα ακούσουμε :lol: :lol:.


Όσο αφορά την τηλεόραση προφανώς και λέει πολλά, εκτός και αν θεωρείται πετυχημένη σειρά οι Πανθεοι που κάνουν 5% καθώς δεν βλέπεται με τίποτα. Τότε τουλάχιστον οι σειρές κρατούσαν 1-2 σεζον ώστε να μην κουράζουν το κοινό εν αντίθεση με σήμερα που κάθε σειρά κρατάει 3-5 κύκλους δείχνοντας τα ίδια και τα ίδια χωρίς καμία εξέλιξη.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πρόσφεραν δεν πρόσφεραν έκαναν τηλεθέαση 40-60% που σήμερα καμία σειρά δεν κάνει. Όσο αφορά τον Χατζηγιάννη απλά αποτελεί την καλύτερη σύγχρονη Ελληνική φωνή και δεν το λέω εγώ αλλά τα αμέτρητα βραβεία που έχει κερδίσει.
Για μένα ο καλύτερος Κύπριος τραγουδιστής είναι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης. Ο Χατζηγιάννης ένας pop τραγουδιστής ήταν που είχε τελέντο αλλά και τις άκρες να γίνει δημοφιλής.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,888 μηνύματα.
Ναι δεν έχει προσφέρει κάτι στην Μουσική, απλά έχει κερδίσει καμία 50αρια βραβεία, έχει πουλήσει 2 εκατομμύρια δίσκους και τα τραγούδια του ακούγονται μέχρι και σήμερα. Τι άλλο θα ακούσουμε :lol: :lol:.


Όσο αφορά την τηλεόραση προφανώς και λέει πολλά, εκτός και αν θεωρείται πετυχημένη σειρά οι Πανθεοι που κάνουν 5% καθώς δεν βλέπεται με τίποτα. Τότε τουλάχιστον οι σειρές κρατούσαν 1-2 σεζον ώστε να μην κουράζουν το κοινό εν αντίθεση με σήμερα που κάθε σειρά κρατάει 3-5 κύκλους δείχνοντας τα ίδια και τα ίδια χωρίς καμία εξέλιξη.

Α και κάνεις λάθος για την τηλεθέαση και η μέλισσες στον β κύκλο σχεδόν 60αρι είχε χτυπήσει😌 και σε μία εποχή που υπήρχε όντως ανταγωνισμός, γιατί ήταν πολύ προσεγμένη σειρά..

Δεν ξέρω τι έχει κερδίσει δεν τον παρακολουθώ, γενικά δεν μου αρέσει αυτή η μουσική, μη το παίρνεις προσωπικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για μένα ο καλύτερος Κύπριος τραγουδιστής είναι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης
Καλά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Δεν υπάρχει καν σύγκριση. Ο Αλκίνοος έχει μαγική φωνή..❣️
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Α και κάνεις λάθος για την τηλεθέαση και η μέλισσες στον β κύκλο σχεδόν 60αρι είχε χτυπήσει😌 και σε μία εποχή που υπήρχε όντως ανταγωνισμός, γιατί ήταν πολύ προσεγμένη σειρά..

Δεν ξέρω τι έχει κερδίσει δεν τον παρακολουθώ, γενικά δεν μου αρέσει αυτή η μουσική, μη το παίρνεις προσωπικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Δεν υπάρχει καν σύγκριση. Ο Αλκίνοος έχει μαγική φωνή..❣️

Δεν χτύπησαν 60αρι οι άγριες Μέλισσες σε κανέναν κύκλο. Στο πρώτο κύκλο το ρεκόρ τους ήταν λίγο πάνω από το 40% ενώ στον δεύτερο κύκλο το ρεκόρ σημειώθηκε στο τελευταίο επεισόδιο με τηλεθέαση 36% στο γενικό σύνολο. Καλά στον τρίτο κύκλο τα νούμερα ήταν σταθερά κάτω από το 20% καθώς είχε γίνει πολύ βαρετό, έπρεπε να το είχαν σταματήσει στο δεύτερο κύκλο που για εμένα ήταν και ο καλύτερος.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,888 μηνύματα.
Δεν χτύπησαν 60αρι οι άγριες Μέλισσες σε κανέναν κύκλο. Στο πρώτο κύκλο το ρεκόρ τους ήταν λίγο πάνω από το 40% ενώ στον δεύτερο κύκλο το ρεκόρ σημειώθηκε στο τελευταίο επεισόδιο με τηλεθέαση 36% στο γενικό σύνολο. Καλά στον τρίτο κύκλο τα νούμερα ήταν σταθερά κάτω από το 20% καθώς είχε γίνει πολύ βαρετό, έπρεπε να το είχαν σταματήσει στο δεύτερο κύκλο που για εμένα ήταν και ο καλύτερος.
Όχι, είχε χτυπήσει 60αρι και το θυμάμαι που είχε γίνει και είδηση.. ήταν κάποια επεισόδια στην αρχή του β κύκλου!

Αλλά ξανά λέω ότι δεν πιστεύω στην τηλεθέαση. Ο κόσμος βλέπει ο,τι του πλασάρουν.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Όχι, είχε χτυπήσει 60αρι και το θυμάμαι που είχε γίνει και είδηση.. ήταν κάποια επεισόδια στην αρχή του β κύκλου!

Αλλά ξανά λέω ότι δεν πιστεύω στην τηλεθέαση. Ο κόσμος βλέπει ο,τι του πλασάρουν.
Στο αφιερώνω Εριφύλη και ελπίζω να βρεις τον έρωτα που περιγράφει το τραγούδι..μήπως και τον συμπαθήσεις λίγο. :P

 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Για μένα ο καλύτερος Κύπριος τραγουδιστής είναι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης. Ο Χατζηγιάννης ένας pop τραγουδιστής ήταν που είχε ταλέντο αλλά και τις άκρες να γίνει δημοφιλής.
Πες μας τέλος τη γνώμη σου για τον συμπατριώτη σου τον Χατζηγιάννη.
Έχει πολύ καλή φωνή - καλύτερη από τη δική μου. Πριν πολλά χρόνια έτυχε μαζί με μια παρέα μουσικών να τον ακούσουμε σε ένα μαγαζί στην Κύπρο. Έλεγε λαϊκά τραγούδια, Τσιτσάνη, ρεμπέτικα... Τα χάσαμε με τη φωνή του! Ήταν μόνο 16 χρονών... Σήμερα κάνει κάτι που δε με συγκινεί ιδιαίτερα. Με εντυπωσιάζει, όμως, ως προς την έλλειψη ενοχής απέναντι στην επιτυχία. Αυτό είναι κάτι που το χαίρομαι και το λέω ειλικρινά. Εγώ ταλαιπωρήθηκα από την επιτυχία μου-είδα κι έπαθα να ξεφύγω από την ενοχή μου. Ο Χατζηγιάννης εκπροσωπεί μια γενιά που χαίρεται την επιτυχία της.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,888 μηνύματα.
Στο αφιερώνω Εριφύλη και ελπίζω να βρεις τον έρωτα που περιγράφει το τραγούδι..μήπως και τον συμπαθήσεις λίγο. :P

Δεν μ αρέσουν μάνα μου αυτοί οι "καλλιτέχνες". Ο άλλος πρέπει να έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για να τον θεωρήσω καλλιτέχνη. Να έχει ποιότητα πρωτίστως και μετά ταλέντο. Να έχει προσωπικότητα, μόρφωση, λέγειν.. και αυτοί είναι 2-3 στην Ελλάδα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Δεν μ αρέσουν μάνα μου αυτοί οι "καλλιτέχνες". Ο άλλος πρέπει να έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για να τον θεωρήσω καλλιτέχνη. Να έχει ποιότητα πρωτίστως και μετά ταλέντο. Να έχει προσωπικότητα, μόρφωση, λέγειν.. και αυτοί είναι 2-3 στην Ελλάδα.

Ο Χατζηγιάννης τα έχει και τα 2, λογικά δεν έχεις ακούσει τα τραγούδια του ώστε να το λες.




Αν δεν είναι αυτό ταλέντο και ποιότητα τότε τι είναι?? Δεν σου λέω να σου αρέσει σαν είδος καλλιτέχνη όμως ταλέντο και φωνή τα έχει στο μέγιστο ο συγκεκριμένος τραγουδιστής.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,888 μηνύματα.
Ο Χατζηγιάννης τα έχει και τα 2, λογικά δεν έχεις ακούσει τα τραγούδια του ώστε να το λες.




Αν δεν είναι αυτό ταλέντο και ποιότητα τότε τι είναι?? Δεν σου λέω να σου αρέσει σαν είδος καλλιτέχνη όμως ταλέντο και φωνή τα έχει στο μέγιστο ο συγκεκριμένος τραγουδιστής.
Συγγνώμη Φώτη μου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τον λες σπάνια φωνή. Και ωραίο = σπάνιο! Ναι, ο Αλκίνοος έχει πολύ δυσεύρετη φωνή και έχει και απαράμιλλη ποιότητα στις δημιουργίες του. Ο Σταύρος Σιόλας δεν το συζητάω, η φωνή του είναι παραδεισένια! Η Χαρούλα, επίσης, ο Μητροπάνος, εννοείται! Αυτοί ναι, να μου τους πεις και φωνάρες και ταλαντούχους..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Συγγνώμη Φώτη μου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τον λες σπάνια φωνή. Και ωραίο = σπάνιο! Ναι, ο Αλκίνοος έχει πολύ δυσεύρετη φωνή και έχει και απαράμιλλη ποιότητα στις δημιουργίες του. Ο Σταύρος Σιόλας δεν το συζητάω, η φωνή του είναι παραδεισένια! Η Χαρούλα, επίσης, ο Μητροπάνος, εννοείται! Αυτοί ναι, να μου τους πεις και φωνάρες και ταλαντούχους..

Δεν πειράζει το Ελληνικό κοινό κατάλαβε την αξία του και τον επιβράβευσε με το παραπάνω. Ωριαίες εποχές τότε, σήμερα ζούμε με άφωνους καλλιτέχνες τύπου light και Tranos.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,888 μηνύματα.
σήμερα ζούμε με άφωνους καλλιτέχνες τύπου light και Tranos.
Αυτοί δεν είναι καλλιτέχνες αρχικά. Να, μια κοπέλα που ανέβηκε τώρα τελευταία είναι η Alkyone! ΦΩΝΑΡΑ, άκουσε την.. Ακόμα βγάζουμε μεγάλα ταλέντα σε όλες τις τέχνες και πίστεψε με, ο κόσμος στην πλειοψηφία του αγαπάει και νοσταλγεί την ποιότητα, την αναγνωρίζει και την θέλει!
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Επειδή ακούω μουσική τώρα και αναφέρθηκε ο Αλκίνοοος τον οποιο εκτιμώ ως καλλιτέχνη και ως προσωπικότητα, απολαύστε και εσείς το ομώνυμο τραγούδι!!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Αν δεν είναι αυτό ταλέντο και ποιότητα τότε τι είναι??
τα ναρκωτικά τον έφαγαν αυτόν και ότι έμεινε στο ταλέντο και δεν δούλεψε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σήμερα ζούμε με άφωνους καλλιτέχνες τύπου light και Tranos.
Σήμερα ζούμε την απόλυτη παρακμή κοινωνικά και σε συμπεριφορά και παντού-εδώ γέμισε το ΟΑΚΑ το γήπεδο μπάσκετ γιατί έβγαλε νέο τραγούδι ο Τόκελ...
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
τα ναρκωτικά τον έφαγαν αυτόν και ότι έμεινε στο ταλέντο και δεν δούλεψε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Από εκεί έχασε και την φωνή του μάλλον... κρίμα..

Πότε θα καταλάβουν ότι τα ναρκωτικά είναι η κατάρα του πλανήτη..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
τα ναρκωτικά τον έφαγαν αυτόν και ότι έμεινε στο ταλέντο και δεν δούλεψε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σήμερα ζούμε την απόλυτη παρακμή κοινωνικά και σε συμπεριφορά και παντού-εδώ γέμισε το ΟΑΚΑ το γήπεδο μπάσκετ γιατί έβγαλε νέο τραγούδι ο Τόκελ...

Δεν νομίζω ότι έκανε ναρκωτικά ο Χατζηγιάννης. Η φωνή του έπαθε σοβαρή ζημιά καθώς μέσα σε 10 χρόνια ηχογράφησε 9 studio albums ενώ έδωσε άπειρες live συναυλίες με αποτέλεσμα οι φωνητικές του χορδές να καταστραφουν. Απο το 2000-2010 η φωνή του ήταν κρυστάλλινη χωρίς κανέναν ανταγωνισμό, από το 2011 και μετά άρχισε να μην μπορεί να πιάσει τις υψηλές νότες ενώ με τα χρόνια πήγαινε όλο και χειρότερα.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την φίλη @Πουπουλίνα , ο 5ος αιώνας ο Χρυσός Αιώνας του Περικλή όπως ονομάστηκε ήταν ένα χρονικό σημείο κορύφωσης της αρχαίας ελληνικής πολιτιστικής ακμής, με την ανάπτυξη της Δημοκρατίας, τη λογοτεχνία, τη φιλοσοφία, την αρχιτεκτονική και τις τέχνες.

Επίσης σημαντική είναι και η δεκαετία του 1960 ιδίως στον τομέα της μουσικής και του σινεμά. Είδαμε να αναπτύσεται το ελληνικό ροκ ενώ ο ελληνικός κινηματογράφος βίωσε τις καλύτερες στιγμές του.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Σιγά τις σειρές, δεν προσέφεραν και τίποτα (άντε, εκτός από το παρά πέντε που όντως είχε και γέλιο και κοινωνικά μηνύματα).
Δεν είναι απαραίτητο πως πρέπει να προσφέρουν κάτι συγκεκριμμένο. Ο σκοπός τους είναι η κάλυψη μίας σημαντικής ανάγκης για τους ανθρώπους, αυτής της ψυχαγωγίας. Ωραίες σειρές όλες όσες είπε ο Φώτης. Προ κρίσης υπήρχαν ελληνικές καινοτομίες στη τηλεόραση. Ειδικά οι 7 θανάσιμες πεθερές αναδείκνυαν και κάποια τοπικά γνωρίσματα (με στερεότυπα βέβαια και υπερβολές για τη κωμωδία). Μετά τη κρίση αρχίσαμε τη φάση των τούρκικων σήριαλ και η προτίμηση των παραγωγών δεν ήτο πια οι καινοτομίες αλλά έτοιμα σενάρια του εξωτερικού (βλέπε το σόι σου που ήτο βέβαια επιτυχία).

Τώρα αυτά δεν τα λες και πολιτιστική κληρονομιά αλλά αν τα συγκρίνουμε με το τι επικρατεί σήμερα μάλλον μια χαρά είναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top