Η κατανόηση της πραγματικότητας

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Η πραγματικότητα αντιμετωπίζεται συχνά ως κάτι στατικό το οποίο τα άτομα παρατηρούν και όχι ως κάτι δυναμικό το οποίο επηρεάζουν με τις αποφάσεις τους, επομένως η κατανόησή της είναι γενικά αμφίβολη για το ευρύ κοινό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,961 μηνύματα.
Η πραγματικότητα αντιμετωπίζεται συχνά ως κάτι στατικό το οποίοι τα άτομα παρατηρούν και όχι ως κάτι δυναμικό το οποίο επηρεάζουν με τις αποφάσεις τους, επομένως η κατανόησή της είναι γενικά αμφίβολη για το ευρύ κοινό.
Το ανοιξες το θεμα,ενδιαφερον φαινεται,αλλα....πες και 2 λογακια παραπανω.Τι ακριβως εννοεις,αν θετεις ερωτηματα κλπ.Διοτι πολλες ερμηνειες μπορουμε να δωσουμε,διαφορετικα ο καθενας απο εμας.Αλλιως απλα ειπες μια προταση.
Τι θελεις να πεις γεροντα; Εξηγησε το μας λιγο..:spasiklas:
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αναφέρομαι πρωτίστως στην κοινωνική πραγματικότητα την οποία και μπορούμε να διαμορφώσουμε συνειδητά. Αντιθέτως, όταν μιλάμε γι' αυτή ως παρατηρητές, ουσιαστικά περιγράφουμε ένα σύστημα το οποίο αλλάζει συνεχώς, κατά συνέπεια η προσπάθειά μας να την εκλογικεύσουμε είναι ανώφελη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Με το να εκλογικευσουμε δεν ξερω τι εννοείς.
Πάντως μου φαίνεται ότι εσυ μιλας για ακτιβισμό, και πολυ καλά κάνεις.
Αλλά πάλι... μιλάς. Οπότε, όπως προφανώς και καταλαβαίνεις είναι δύσκολο το να πράττεις κοινωνικό έργο.

Να σου πω και εγω εναν δικο μου προβληματισμό.
Γιατί πολλοί άνθρωποι περπατάνε στο δρόμο μες 'τα νεύρα και όταν γυρνάνε σπίτι ανοίγουν κινητό και κοιμούνται όρθιοι?

Έκανα ποδήλατο σήμερα και μου έπεσε το κινητό απο την τσέπη. Με είδε ένας να το μαζεύω και άρχισε να μου μιλάει. Και μου έπλασε ένα φανταστικό σενάριο: αν δεν είχα καταλαβει οτι μου έπεσε το κινητο, μου είπε, υπάρχουν άνθρωποι (κακοί) που θα το έπαιρναν, ενω αυτός δεν είναι τέτοιος και θα μου το έδινε.
Φυσικά, στο αληθινό σκηνικό δεν το σήκωσε καν να μου το δώσει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,961 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top