Η σεξουαλική άγνοια των ελλήνων μαθητών (aka τρία πουλάκια κάθονται)

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είδα σήμερα τα αποτελέσματα μιας έρευνας σε 366 μαθητές και σοκαρίστηκα απο τα αποτελέσματα. Είναι δυνατόν να υπάρχει τόση αμάθεια; Η άγνοια τους σε κάποια ζητήματα είναι τραγική. Ενδεικτικά αναφέρω οτι 3 στα 4 αγόρια και 6 στα 10 κορίτσια αγνοούν οτι η γυναίκα δεν ουρεί απο τον κόλπο της!!
Και πολλά απο αυτά τα παιδιά ήδη κάνουν έρωτα ή θα κάνουν πολύ σύντομα!
Κι όμως, το θέμα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα σχολεία εκκρεμει για πάνω απο 40 χρόνια!
Τι έχετε να πείτε επ'αυτού;

Links:
Η εν λόγω έρευνα
Μια ακόμα έρευνα
Τι θα ρώταγαν έναν σεξολόγο
Περι του μαθήματος της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης

Ευχαριστώ τον porosis για το τελευταίο link το οποίο με έκανε να ανακαλύψω τα υπόλοιπα τρία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
"Ο Λακης γνωριζει τα παντα γυρω απο το σαξ" (από γκραφίτι)

Εχουμε 40 χρονια να βαλουμε το μαθημας σεξουαλικη αγωγης στα σχολεια, και μας μαραναν αλλα μαθηματα πιο αχρηστα, ή τελοσπαντων πιο προεραιτικα (πχ θρησκευτικα). Ποσα προβληματα θα ειχαν αποφευχθει αν υπηρχε εδω και 40 χρονια ; (ρητορικη ερωτηση). (καλο θεμα Λια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τραγικό είναι.
Και μετά πάνε και λιντσάρουν τα πιτσιρίκια που άφησαν κάποιο αγοράκι να "τους το κάνει αυτό"!
Τέλοσπάνων, είναι τραγικό από όποια πλευρά κι αν το δεί κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πιστεύω κι εγώ ότι η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση επιβάλλεται να μπει στα σχολεία. Παρά ταύτα η σωστή διαπαιδαγώγηση (σε όλους τους τομείς) ξεκινά από τους γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το ότι πρέπει να μπει το μάθημα αυτό στα σχολεία είναι αυτονόητο. Όπως επίσης και το να διδάσκεται από σχολικούς ψυχολόγους ή εξειδικευμένους εκπαιδευτικούς, κι όχι από τον κάθε ξέμπαρκο καθηγητή που είτε θα συνεχίζει το μάθημά του την ώρα της σεξουαλικής αγωγής, είτε θα το μετατρέψει σε "ώρα του παιδιού".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σεξουαλική διαπεδαγώγηση είχαμε στο γυμνάσιο, το είχαν βάλει στο σχολείο με έγκριση μόνο των γονειών, οι γονείς δεν ήθελαν να πάνε τα παιδιά τους και κράτησε μόνο ένα χρόνο για 5-6 παιδιά απο όλη την τάξη μου:D

Οσο για την ουρίθρα που λές λία η αδερφή μου έκανε 2 γέννες και πρόσφατα το έμαθε ότι δεν ουρεί η γυναίκα απο τον κόλπο και μάλιστα απο μένα, άσε που δεν με πίστευε κιόλας:worry:

Πρέπει να είναι στην σχολική ύλη και να είναι και υποχρεωτικό, αυτό πιστέυω εγώ, ΠΡΕΠΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί δεν βλέπω πουθενά σε ποιες ηλικίες έγινε αυτή η έρευνα.
Ας βοηθήσει κάποιος αν γνωρίζει....
Οσο για τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο σχολείο, είναι αυτονόητο οτι έχει καθυστερήσει πάρα πολύ. Δεν μπορούμε να θέλουμε να είμαστε ευρωπαϊκό κράτος και τα παιδιά να ενημερώνονται για το σεξ, από οπουδήποτε αλλού εκτός από κάποιον ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πειρατή κι εγώ την είχα αυτή την απορία για την ηλικία των παιδιών.
Ελπίζω να είναι μικρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πειρατή κι εγώ την είχα αυτή την απορία για την ηλικία των παιδιών.
Ελπίζω να είναι μικρή.

Θεωρώ πολύ σημαντικό στοιχείο αυτό για την έρευνα, γιατί αν δεν υπάρχει, είναι παραπλανητική.
Δεν μου κάνει καμία εντύπωση αν ένα 10χρονο παιδί, δεν γνωρίζει που βρίσκεται η ουρήθρα της γυναίκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Η ελληνική κοινωνία παραμένει κολλημένη με αντιλήψεις προηγούμενων... αιώνων! Αν είναι δυνατόν σε μια χώρα -μέλος της ΕΕ- που θέλει να λέγεται σύγχρονη το θέμα "σεξ" να παραμένει ταμπού! Κάποιοι προτιμούν να εθελοτυφλούν και να μην κοιτάξουν κατάματα την πραγματικότητα, παρά να έρθουν αντιμέτωποι με την ιδέα ότι το μανάρι τους όπου να 'ναι θα έχει σεξουαλικές σχέσεις, είτε τους αρέσει είτε όχι και επομένως είναι καλύτερα να ξέρει προτού κάνει ότι θελήσει να κάνει!!!

Ξέρουν να κατακρίνουν εύκολα μια κοπελίτσα που έμεινε έγκυος λόγω άγνοιας ή βλακείας (ντρέπομαι να πάω να αγοράσω προφυλακτικά γιατί είμαι μικρή) ή, όπως είπε η Anta πιο πάνω, ξέρουν να βγάζουν εύκολα συμπεράσματα σε περιπτώσεις βιασμού (που πάει η κοινωνία μας, στα δικά μας τα χρόνια ήταν αλλιώς... μπλα μπλα μπλα...).

Εφόσον το σεξ παραμένει στην σφαίρα του φανταστικού και του απλησίαστου είναι λογικό να είναι και πιο επιθυμητό και να βλέπεται ως παιχνιδάκι! Για όσο οι έφηβοι θα συνεχίσουν να το αντιλαμβάνονται έτσι, θα συνεχίσουμε να έχουμε τέτοια θλιβερά περιστατικά όπως αυτά που ανέφερα πιο πάνω.

Ήρθε η ώρα το σεξ να απομυθοποιηθεί και κάποιος να μιλήσει στην επόμενη γενιά έτσι όπως κανείς δεν μίλησε σε εμάς! Όσο για το αν τελικά θα αναλάβουν ειδικοί να μιλήσουν για αυτά τα θέματα, επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω, από τη στιγμή που κάθε δήμος έπρεπε να έχει τουλάχιστον έναν σχολικό ψυχολόγο και αυτή τη στιγμή το νούμερο είναι μηδαμινό... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
4/10 κορίτσια πιστεύουν οτι το μέσο μέγεθος για ένα πέος σε στύση είναι 30-35 cm; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Σε παιδιά Λυκείου έγινε η έρευνα, το γράφει το 2ο link.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε παιδιά Λυκείου έγινε η έρευνα, το γράφει το 2ο link.
Κι εγώ το είδα αυτό. Είναι όμως η ίδια έρευνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Η ελληνική κοινωνία παραμένει κολλημένη με αντιλήψεις προηγούμενων... αιώνων! Αν είναι δυνατόν σε μια χώρα -μέλος της ΕΕ- που θέλει να λέγεται σύγχρονη το θέμα "σεξ" να παραμένει ταμπού! Κάποιοι προτιμούν να εθελοτυφλούν και να μην κοιτάξουν κατάματα την πραγματικότητα, παρά να έρθουν αντιμέτωποι με την ιδέα ότι το μανάρι τους όπου να 'ναι θα έχει σεξουαλικές σχέσεις, είτε τους αρέσει είτε όχι και επομένως είναι καλύτερα να ξέρει προτού κάνει ότι θελήσει να κάνει!!!

Ξέρουν να κατακρίνουν εύκολα μια κοπελίτσα που έμεινε έγκυος λόγω άγνοιας ή βλακείας (ντρέπομαι να πάω να αγοράσω προφυλακτικά γιατί είμαι μικρή) ή, όπως είπε η Anta πιο πάνω, ξέρουν να βγάζουν εύκολα συμπεράσματα σε περιπτώσεις βιασμού (που πάει η κοινωνία μας, στα δικά μας τα χρόνια ήταν αλλιώς... μπλα μπλα μπλα...).

Εφόσον το σεξ παραμένει στην σφαίρα του φανταστικού και του απλησίαστου είναι λογικό να είναι και πιο επιθυμητό και να βλέπεται ως παιχνιδάκι! Για όσο οι έφηβοι θα συνεχίσουν να το αντιλαμβάνονται έτσι, θα συνεχίσουμε να έχουμε τέτοια θλιβερά περιστατικά όπως αυτά που ανέφερα πιο πάνω.

Ήρθε η ώρα το σεξ να απομυθοποιηθεί και κάποιος να μιλήσει στην επόμενη γενιά έτσι όπως κανείς δεν μίλησε σε εμάς! Όσο για το αν τελικά θα αναλάβουν ειδικοί να μιλήσουν για αυτά τα θέματα, επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω, από τη στιγμή που κάθε δήμος έπρεπε να έχει τουλάχιστον έναν σχολικό ψυχολόγο και αυτή τη στιγμή το νούμερο είναι μηδαμινό... :/:

ετσι ακριβως ειναι...δυστυχως...:/:
και φανταστειτε οτι στη δικη μας γενια τα πραγματα ηταν πολυ χειροτερα... εδω θυμαμαι υπηρχαν κοριτσια στην εκτη δημοτικου και δεν ξερανε απο που βγαινει το μωρο...:confused: αν ειναι δυνατον....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ετσι ακριβως ειναι...δυστυχως...:/:
και φανταστειτε οτι στη δικη μας γενια τα πραγματα ηταν πολυ χειροτερα... εδω θυμαμαι υπηρχαν κοριτσια στην εκτη δημοτικου και δεν ξερανε απο που βγαινει το μωρο...:confused: αν ειναι δυνατον....:confused:

δε νομίζω οτι υπάρχουν πολλά κορίτσια έκτης δημοτικού που έχουν σεξουαλικές επαφές εκτός αν έχω μείνει τόσο πίσω.

απο τη στιγμή που δεν έχουν σεξουαλικές επαφές που είναι το κακό; κακό είναι όταν αγνοείς και πράττεις ώστε να προκαλείς λάθη και ζημιές, και πολλές φορές ανεπανόρθωτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
δε νομίζω οτι υπάρχουν πολλά κορίτσια έκτης δημοτικού που έχουν σεξουαλικές επαφές εκτός αν έχω μείνει τόσο πίσω.

απο τη στιγμή που δεν έχουν σεξουαλικές επαφές που είναι το κακό; κακό είναι όταν αγνοείς και πράττεις ώστε να προκαλείς λάθη και ζημιές, και πολλές φορές ανεπανόρθωτες.

ακομη κι αν δεν υπαρχουν πολλα κοριτσια της εκτης δημοτικου που εχουν σεξουλικες επαφες -καποια υπαρχουν- δεν ειναι αδιανοητο να μη ξερουν απο που βγαινει το μωρο;:confused::confused: πουθενα δεν το ακουσαν αυτο μεχρι τα 12 τους;
ενταξει πριν 15 χρονια νομιζω οτι τα πραγματα ηταν πιο δυσκολα σε τετοια θεματα...στη σημερινη γενια ομως δεν νομιζω οτι υπαρχουν κοριτσια εκτης δημοτικου που δεν ξερουν τα βασικα τουλαχιστον. αν οχι στην πραξη...στη θεωρια.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σε παιδιά Λυκείου έγινε η έρευνα, το γράφει το 2ο link.

Κι εγώ το είδα αυτό. Είναι όμως η ίδια έρευνα;
Aκόμα κι αν είναι η ίδια έρευνα, δεν με πείθει το οτι αναφέρεται έτσι γενικά σε "μαθητές Λυκείου".
Αλλα ας μη σταθούμε εδώ γιατί το πρόβλημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης είναι υπαρκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Πάντως ακόμη και σε μαθητές δημοτικού να αναφέρεται η έρευνα πάλι η ενημέρωση των παιδιών είναι μηδαμινή! Εφρηξα με όσα διάβασα!
Για μένα δεν φταίει μονο το κράτος και το σχολείο αλλα κυρίως οι γωνείς!
Οκ τα χάλια της παιδίας μας τα ξέρουμε! Αρα ξέρουμε οτι αν δεν δώσουμε εμεις στα παιδιά μας τις γνώσεις δεν μπορούμε να περιμένουμε απο το σχολειο.
Πόσοι γωνείς αντί να λύνουν τις απορίες των παιδιών του πάνω στο θέμα αποφεύγουν να απαντούν ή του λένε ένα σωρό παρμήθια? Και μετά ακούμε 12χρονα-13 χρονα κορίτσια να κάνουν εκτρώσεις και αγοράκια που τα εχουν παρενοχλησει οι ίδιοι τους οι δάσκαλοι!:mad:
Νομίζω οτι πρώτα οι γωνείς πρέπει να μαθαίνουν στα παιδια κάποια πράγματα. Γιατι βλέπετε οτι και στους δασκάλους δεν μπορεις να έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη!
Πάντως και στην δική μου γενιά υπήρχαν παιδια που είχαν πλήρη άγνοια. Θυμάμαι σαν ξεπεταγμένη που ν ερχόντουσαν ήμουν ερχόντουσαν κορίτσια και με ρώταγαν διάφορα! Πχ αν μένεις έγκυος με στοματικό ή αν πέσει σπέρμα πάνω σου, ή αν τα προφιλακτικά μπορείς να τα χρησιμοιποιήσεις 2-3 φορές! Και μιλάμε για ατομα που είδη είχαν κάνει σεξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω που λογο ηλικιας τα βλεπω απο πιο κοντα, προσοπιακα αυτα μου φαινονται αυτονοητα, αλλα βλεπω απο αλλα παιδια οτι νομιζουν οτι ξερουν τα παντα, αλλα στην πραγματικοτιτα ξερουν ελαχιστα και συνιθος λαθος πραγματα. Μαλιστα εχτες ετυχε να βλεπω μια εκπομπη στην Ετ1 η στην Νετ, την θεματικη βραδυα, μαζι με μια φιλη μου και την μητερα της, και εδιχνε μια ταινια που ειχανε φτιαξει καπιοι μαθητες, και εβλεπες οτι η αποψης τους για τα παντα ητανε σαν αποψεις 4χρονου, και ητανε 15χρονα... Και ιδικα για το σεξ νομιζανε οτι ξερουν ολα οσα πρεπει να ξερουν αλλα αμφιβαλο... ολοι τα ιδια λεγανε, την ιδια καραμελα που ακους απο ολους...
Η μαμα του κοριτσιου να εχει φρικαρει και εγω και η φιλη μου να εχουμε λισει στα γελια με αυτα που λεγανε και να τα κοροΐδευουμε συνεχος... Αλλα δεν γινετε ρε παιδια... Δλδ εγω ειμαι ο εξυπνος, ο ωριμος και ο παντογνωστης και ολοι οι αλλοι ειναι ηλιθια και καθηστεριμενα οντα; Τι σκατα γινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι οτι ΟΛΟΙ (ή σχεδόν όλοι) κατα βάθος θεωρούν το σεξ κάτι "βρώμικο", "φτηνό", "πονηρό". Απο εκεί αν το καλοσκεφτείτε πηγάζουν όλα αυτά τα προβλήματα.

(θυμάμαι τι κριτική είχαμε υποστεί απο τους δήθεν "διαννοούμενους" και "μορφωμένους" επειδή βάλαμε κατηγορία "έρωτας και σεξ" σε ένα site που θέλαμε να είναι σοβαρό και ποιοτικό. Τους φαινόντουσαν ασυμβίβαστα αυτά τα δύο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top