Η ψυχολογία του Ρατσιστή

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δέν επικροτώ οποιαδήποτε μορφή εκδήλωσης ρατσισμού.
Όμως χαρακτηρίζω το θέμα εξαιρετικά λεπτό.

Αυτό είναι σίγουρα. Ο ρατσιστής αυτοτοποθετείται σε μια θέση ανωτερότητας. Ομως δεν είναι αυτή η διάκριση που τον κάνει ρατσιστή αφού μπορεί να μήν υπάρχει αντικειμένικό κριτήριο και μπορεί να είναι ή να μήν είναι όντως ανώτερος. Πιστεύω ότι ρατσιστική γινεται η συμπεριφορά του οταν ξεπερνάει το όριο του τί νομίζει, και περνάει στο στάδιο της εξάλειψης ή υποδούλωσης των κατωτερων.

Ποιός είναι σε θέση να πεί ότι οι Εβραίοι είναι ανώτεροι των Γερμανών με βεβαιότητα; Αν ομως ο Χίτλερ δεν είχε κάνει τους Εβραίους σαπούνι, δεν είναι καθόλου απίθανο σήμερα να θεωρούσαμε ολοι τους Γερμανούς αδιαφιλονίκητα ανώτερους. Η Γερμανία είναι στα πιο ισχυρά κράτη παρά που καταστράφηκε δυο φορές μέσα σε έναν αιώνα, φανταστείτε τί θα είχε καταφέρει αν απλά δεν είχε ξεκινήσει αυτή τη ρατσιστική εκστρατεία κατα των Εβραίων. Ειδικα αν σκεφτούμε ότι μεγάλο μέρος της πίεσης ένεκα της οποίας εμπλακήκανε οι ΗΠΑ στον Β Παγκόσμιο ήταν οι διωγμοί των Εβραίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εδώ θέλω να πώ, πως η ταμπέλα του ρατσιστή είναι εξαιρετικά χρήσιμη σ'αυτούς που ξέρουν να την χρησιμοποιούν, προκειμένου να κατευθύνουν το ευαίσθητο κοινό αίσθημα σε μιά χώρα ή και εκτός χώρας, εναντίον της.

Αυτό είναι σίγουρα. Ο ρατσιστής αυτοτοποθετείται σε μια θέση ανωτερότητας. Ομως δεν είναι αυτή η διάκριση που τον κάνει ρατσιστή αφού μπορεί να μήν υπάρχει αντικειμένικό κριτήριο και μπορεί να είναι ή να μήν είναι όντως ανώτερος. Πιστεύω ότι ρατσιστική γινεται η συμπεριφορά του οταν ξεπερνάει το όριο του τί νομίζει, και περνάει στο στάδιο της εξάλειψης ή υποδούλωσης των κατωτερων.

Ποιός είναι σε θέση να πεί ότι οι Εβραίοι είναι ανώτεροι των Γερμανών με βεβαιότητα; Αν ομως ο Χίτλερ δεν είχε κάνει τους Εβραίους σαπούνι, δεν είναι καθόλου απίθανο σήμερα να θεωρούσαμε ολοι τους Γερμανούς αδιαφιλονίκητα ανώτερους. Η Γερμανία είναι στα πιο ισχυρά κράτη παρά που καταστράφηκε δυο φορές μέσα σε έναν αιώνα, φανταστείτε τί θα είχε καταφέρει αν απλά δεν είχε ξεκινήσει αυτή τη ρατσιστική εκστρατεία κατα των Εβραίων. Ειδικα αν σκεφτούμε ότι μεγάλο μέρος της πίεσης ένεκα της οποίας εμπλακήκανε οι ΗΠΑ στον Β Παγκόσμιο ήταν οι διωγμοί των Εβραίων.
Με κόκκινα γράμματα είναι το κομάτι που λείπει απο την τοποθέτησή μου, σαφώς και χρειάζεται κρίση και όχι απο εμένα βέβαια.

Όσον αφορά την Γερμανία και την Αμερική για την μέν πρώτη σου συνιστώ να το δείς το θέμα και λίγο ποιό ρεαλιστικά. Θέλω να πώ πως για να προετοιμάσεις και να κάνεις ένα πόλεμο, απαιτούνται κεφάλαια. Για να ανοικοδομίσεις τα χαλάσματα και μιά βιομηχανία τέτοιου μεγέθους σάν της Γερμανίας απαιτούνται κεφάλαια. Τώρα τί κοινό υπάρχει εδώ.
Κ Ε Ρ Δ Ο Σ ! Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο Υ Μ Ε Γ Ε Θ Ο Υ Σ !
Εγώ δέν το καρπώθηκα!!! Μήπως εσύ;;;
Για την δεύτερη χώρα άν θυμάμαι καλά καθυστέρησε αρκετά την είσοδό της στον Β΄ Π.Π., όσο για τα ενδεχόμενα οικονομικά ωφέλη που αποκόμισε πιστεύω πως δέν χρειάζονται περισσότερη ανάλυση και εξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δεν είμαι εγώ ρατσιστής..., αυτός είναι, που ήρθε και έκατσε δίπλα μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
δεν είμαι εγώ ρατσιστής..., αυτός είναι, που ήρθε και έκατσε δίπλα μου....
Πάντως εγώ κάθομαι ακριβώς απέναντί σου και σε κοιτώ κατάφατσα.
Μπορείς να δείς και ποιός είμαι βλέποντας αυτά που δηλώνω στο προφίλ μου.
Επίσης θέλω να σε ρωτήσω άν στην Ελλάδα που βρίσκεσαι νοιώθεις ρατσισμό. Εμένα μου έχεις βάλει την ταμπέλα <<ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ>> και σ'ευχαριστώ. Ποιός είμαι εγώ μπροστά σε εσένα που θα τολμίσω να την αλλάξω; Βγήκες με την καραμπίνα σου και ότι κουνιέται ΜΠΑΜ!!!
Θα πρέπει να νομίζεις πως είσαι καλός κυνηγός!!!
Μένει μόνο η απόδειξη!!!
Μέχρι τότε μας αφήνεις να πιστεύουμε διάφορα...
Άς πούμε ένα π.χ. σ'αυτή την χώρα έχει πολλούς ρατσιστές και το σύμβολό τους άν το κάψεις θα πονέσουν.
Είπα να πώ και εγώ... μόνο εσύ δέν ξέρεις!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πως βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα...; και πως κατάλαβες οτί αναφέρομαι σε εσένα....
γράφει πουθενά το όνομά σου στο μύνημά μου...;

δεν είμαι εγώ ρατσιστής..., αυτός είναι, που ήρθε και έκατσε δίπλα μου....

το συγκεκριμένο μύνημα δεν αναφέρεται σε αυτόν που γράφει από πάνω μου, αλλά σε μία σκέψη που έκανα όταν το έγραψα.... βγαλμένη από ένα περιστατικό που βίωσα τελευταία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό είναι σίγουρα. ... αν σκεφτούμε ότι μεγάλο μέρος της πίεσης ένεκα της οποίας εμπλακήκανε οι ΗΠΑ στον Β Παγκόσμιο ήταν οι διωγμοί των Εβραίων.

...και ειδικά τα αξιόλογα ιδιωτικά αποθέματα χρυσού τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
o ρατσισμος μπορει να χρησιμοποιηθει και ως μεσο χειραγωγησης οπως εκανε και ο Hitler στην ναζιστικη Γερμανια. Για να πεισει τον λαο να τον υποστηριξη κατηγορουσε τους εβραιους για εγκληματα κατα του χρηστού λεγοντας οτι αυτοι φταινε για την σταυρωση του καθως ηθελε να εκπληρωση το σχεδιο εξοντωσης του εναντιον τον εβραιων

μπορειτε τωρα να αναλυσετε των ψυχολογικο κοσμο ενος ατομου οπως ο Hitler και να καταλαβετε πως και γιατι κανει και συμπεριφερετε με αυτον τον τροπο ενας ρατσιστης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Όλοι, λίγο ή πολύ, κρύβουμε έναν ρατσιστή μέσα μας
Τέτοιες τάσεις μπορεί να μας βγαίνουν έστω και παροδικά, να είναι και ασυνείδητες κλπ κλπ
αλλά να τις εκμηδενίσουμε μία και δια παντός δεν μπορούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
μπορειτε τωρα να αναλυσετε των ψυχολογικο κοσμο ενος ατομου οπως ο Hitler και να καταλαβετε πως και γιατι κανει και συμπεριφερετε με αυτον τον τροπο ενας ρατσιστης

Οι ρατσιστές πάντως, έχουν να κάνουν συνήθως, με άλλους ρατσιστές...

Όλοι, λίγο ή πολύ, κρύβουμε έναν ρατσιστή μέσα μας
Τέτοιες τάσεις μπορεί να μας βγαίνουν έστω και παροδικά, να είναι και ασυνείδητες κλπ κλπ, αλλά να τις εκμηδενίσουμε μία και δια παντός δεν μπορούμε.

Μην ορκίζεσαι, αδελφέ μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
πως βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα...; και πως κατάλαβες οτί αναφέρομαι σε εσένα....
γράφει πουθενά το όνομά σου στο μύνημά μου...;

δεν είμαι εγώ ρατσιστής..., αυτός είναι, που ήρθε και έκατσε δίπλα μου....

το συγκεκριμένο μύνημα δεν αναφέρεται σε αυτόν που γράφει από πάνω μου, αλλά σε μία σκέψη που έκανα όταν το έγραψα.... βγαλμένη από ένα περιστατικό που βίωσα τελευταία....
Θα βοηθούσες τα μέγιστα άν και μόνον άν κατέθετες το περιστατικό, που είναι και το ποιό απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Μην ορκίζεσαι, αδελφέ μου!

Όλοι λίγο πολύ έχουμε μεγαλώσει με την ιδέα πως είμαστε η συνέχεια των ένδοξων κι εκλαμπρότατων Αρχαίων Ελλήνων! Ακόμα κι αν προσπαθεί να βάλει κανείς τα πράγματα στη θέση τους, λες να μην του μείνουν μερικά "κατάλοιπα" ; Πολλοί μπορεί να μην αισθάνονται ρατσιστές, αλλά μόλις ακούσουν, π.χ, για τουρκικό, αλβανικό πολιτισμό, θα καγχάσουν ασυναίσθητα. Τους πολιτισμούς αυτούς δεν τους ξέρω καλά βέβαια, αλλά όσο να' ναι δεν τους έχουμε και περί πολλού, ούτε κάτι το αξιομνημόνευτο έχουμε υπʼ όψιν γιʼ αυτούς. Όλο και κάπως παρασυρόμαστε από αυτό που συνηθίζουμε να βλέπουμε, καθώς αυτό είναι πιο εύκολο απʼ το να ενισχύσουμε τη συνείδηση μέσα μας πως κι ένας Αλβανός π.χ, αν δεχόταν ποιοτικότερα πολιτιστικά ερεθίσματα, θα είχε κι αυτός εξίσου πιθανότητες να ξετυλίξει τις δυνατότητές του. Ωραίο ακούγεται αυτό ίσως, αλλά δε νομίζω να το έχουμε "δουλέψει" αρκετά μέσα μας, βάλε και τα "κατάλοιπα" της "σπουδαίας καταγωγής" μας, ενώ συγχρόνως τα εξωτερικά ερεθίσματα της "κατάντιας" ή της "κατωτερότητάς" ΤΟΥΣ μας κατακλύζουν, οπότε λες να είμαστε τόσο ώριμοι ώστε να τα αντικρούουμε συνεχώς, να τα βλέπουμε συνέχεια μέσα από ένα απόλυτα διαυγές μάτι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πολλοί μπορεί να μην αισθάνονται ρατσιστές, αλλά μόλις ακούσουν, π.χ, για τουρκικό, αλβανικό πολιτισμό, θα καγχάσουν ασυναίσθητα. Τους πολιτισμούς αυτούς δεν τους ξέρω καλά βέβαια, αλλά όσο να' ναι δεν τους έχουμε και περί πολλού, ούτε κάτι το αξιομνημόνευτο έχουμε υπʼ όψιν γιʼ αυτούς. Όλο και κάπως παρασυρόμαστε από αυτό που συνηθίζουμε να βλέπουμε, καθώς αυτό είναι πιο εύκολο απʼ το να ενισχύσουμε τη συνείδηση μέσα μας πως κι ένας Αλβανός π.χ, αν δεχόταν ποιοτικότερα πολιτιστικά ερεθίσματα, θα είχε κι αυτός εξίσου πιθανότητες να ξετυλίξει τις δυνατότητές του.
Προς εμπλουτισμό γνώσης παραθέτω λίγες πληροφορίες.
Ο Εμβέρ Χότζα ήταν άριστος γνώστης της αρχαίας Ελληνικής.
Ο τελευταίος Σουλτάνος ήταν μυημένος σε Ελληνόφωνη Στοά.
Ένας απο τους πρώτους που μίλησε για την εργατική πρωτομαγιά ήταν ο Σπύρος Νάγος.
Τρία μικρά κοματάκια στην προσπάθεια σύνθεσης του παζλ της γνώσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όλοι λίγο πολύ έχουμε μεγαλώσει με την ιδέα πως είμαστε η συνέχεια των ένδοξων κι εκλαμπρότατων Αρχαίων Ελλήνων! Ακόμα κι αν προσπαθεί να βάλει κανείς τα πράγματα στη θέση τους, λες να μην του μείνουν μερικά "κατάλοιπα" ; Πολλοί μπορεί να μην αισθάνονται ρατσιστές, αλλά μόλις ακούσουν, π.χ, για τουρκικό, αλβανικό πολιτισμό, θα καγχάσουν ασυναίσθητα. Τους πολιτισμούς αυτούς δεν τους ξέρω καλά βέβαια, αλλά όσο να' ναι δεν τους έχουμε και περί πολλού, ούτε κάτι το αξιομνημόνευτο έχουμε υπʼ όψιν γιʼ αυτούς. Όλο και κάπως παρασυρόμαστε από αυτό που συνηθίζουμε να βλέπουμε, καθώς αυτό είναι πιο εύκολο απʼ το να ενισχύσουμε τη συνείδηση μέσα μας πως κι ένας Αλβανός π.χ, αν δεχόταν ποιοτικότερα πολιτιστικά ερεθίσματα, θα είχε κι αυτός εξίσου πιθανότητες να ξετυλίξει τις δυνατότητές του. Ωραίο ακούγεται αυτό ίσως, αλλά δε νομίζω να το έχουμε "δουλέψει" αρκετά μέσα μας, βάλε και τα "κατάλοιπα" της "σπουδαίας καταγωγής" μας, ενώ συγχρόνως τα εξωτερικά ερεθίσματα της "κατάντιας" ή της "κατωτερότητάς" ΤΟΥΣ μας κατακλύζουν, οπότε λες να είμαστε τόσο ώριμοι ώστε να τα αντικρούουμε συνεχώς, να τα βλέπουμε συνέχεια μέσα από ένα απόλυτα διαυγές μάτι;;

Για κάτσε βρε Αντώνη, μπορεί να συγκριθεί ο Ελληνικός με τον Αλβανικό ή τον Οθωμανικό πολιτισμό; Ξέρεις κανέναν μεγάλο Αλβανό ή Τούρκο φιλόσοφο; Τουλάχιστον οι Τούρκοι έχουν έναν μεγάλο αρχιτέκτονα (τον Σινάν ο οποίος ήταν εξισλαμισθείς Έλληνας) και κάποιου μουσικούς (οι οποίοι έμαθαν μουσική από τον Πέτρο Λαμπαδάριο τον Πελοποννήσιο και τους άλλους Ρωμιούς μουσικούς της Πόλης). Οι Αλβανοί δεν έχουν τίποτα από υψηλότερο πολιτισμό... Και αυτό δεν είναι ρατσιστικό να το πει κάποιος...

Ρατσιστικό είναι να πει κάποιος ότι οι Αλβανοί είναι κατώτεροι άνθρωποι. Ε λοιπόν δεν είναι κατώτεροι άνθρωποι. Αν θέλουν κάποια στιγμή να αναβαθμισθούν πολιτισμικά σαν λαός, θα πρέπει τουλάχιστον να μελετήσουν τον Ελληνικό πολιτισμό που είναι πιο πλησίον σε αυτούς. Βλέπει όμως εμείς στο σχολείο μας προβάλλουμε το «πολυπολιτισμικό» μοντέλο μην τυχόν και μας πούνε «ρατσιστές». Προτιμούμε δηλαδή ο Αλβανός, ο Πακιστανός κλπ να μείνει στην βαρβαρότητα που του έχουν μάθει στην χώρα του παρά να δεχθεί τον Ελληνικό πολιτισμό (τον οποίο κι εμείς δεν φαίνεται να έχουμε σε πολλή εκτίμηση...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Ξέρεις κανέναν μεγάλο ... Τούρκο φιλόσοφο; ...

Αν δεν προέκυπτε στην ιστορία ο μεγάλος Τούρκος φιλόσοφος Αλ Φαραμπί( 9ο μχ αι), ενδεχόμενα η Δύση (κι όχι μόνον) να είχε ξεχάσει παντελώς (μες στο σκοτάδι της ιουδαιοχριστιανικής μισαλλοδοξίας και της ρωμαϊκής κατοχής- βλ. Μεσαίωνα) Αριστοτέλη, Πλάτωνα κλπ Έλληνες διανοητές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ήταν Τούρκος ο Αλ Φαραμπί; Εγώ για Άραβα τον ξέρω (ή μάλλον καλύτερα Πέρση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ήταν Τούρκος ο Αλ Φαραμπί; Εγώ για Άραβα τον ξέρω...

'Ηταν από το Αλ Φαράμπ του Τουρκεστάν και εργάστηκε στο πρώτο μεταελληνικό πανεπιστήμιο, ήτοι εκείνο της Βαγδάτης. Οι μαθητές του σχημάτισαν το πρώτο ιστορικά "φιλοσοφικό εργαστήριο", ως "Αδελφοί της Ειλικρίνειας", που σε τελική ανάλυση ανέδειξε τους μεγάλους Άραβες φιλοσόφους των αρχών της 2ης μΧ χιλιετίας. Αυτά εν συντομία...

Υγ: Φυσικά είχε διδαχθεί "ελληνική παιδεία" από Έλληνες, που προέρχονταν από γόνους εκδιωχθέντες ως "ειδωλολάτρες", κατά τα χρόνια μετά τον ξεπάστρεμα του Ιουλιανού( Ιουστινιανό, Θεοδόσιους κ.π).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ξέρεις κανέναν μεγάλο Αλβανό ή Τούρκο φιλόσοφο;
Μα κι αυτό όμως πολύ ισοπεδωτικό δεν είναι;; :hmm:

Το ότι δεν τους γνωρίζουμε, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δεν έχουν επηρεάσει (στο βαθμό που τους αναλογεί) τα κοινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όπως και νά 'χει, ο πολιτιστικό χώρος στον οποίο έδρασε ήταν ο Αραβοπερσικός. Άλλωστε οι Τούρκικες φυλές εκείνη την εποχή (9ος αιώνας) ζούσαν ακόμη νομαδικά...

Βλέποντας λοιπόν το πότε έζησε ο Αλ Φαραμπί (περ.872-950 μ.χ.), ας πάμε στην «σκοταδιστική» Κωνσταντινούπολη να δούμε τις αντίστοιχες εκεί μορφές... Μέγας Φώτιος, Αρέθας, Βάρδας, Λέων Στ΄ Σοφός, Κωνσταντίνος Ζ΄ Προφυρογέννητος, Βάρδας, Λέων ο Μαθηματικός και τόσοι άλλοι οι οποίοι φυσικά ήσαν μανάβηδες γιατί μόνο στον Αραβικό κόσμο είχε μείνει ζωντανός ο Αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός... Το ότι το «Πανδιδακτήριο» της Κων/πολης το οποίο ιδρύθηκε το 425 από τον Θεοδόσιο Β΄, σταμάτησε την λειτουργία του μόλις το 1453 με την άλωση της Πόλης, αυτό φυσικά δε λέει τίποτα...

Μα κι αυτό όμως πολύ ισοπεδωτικό δεν είναι;; :hmm:

Το ότι δεν τους γνωρίζουμε, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δεν έχουν επηρεάσει (στο βαθμό που τους αναλογεί) τα κοινά.

Έχει επηρεάσει κανείς από αυτούς την παγκόσμια σκέψη; Έχεις δει πολύ συχνά παραπομπές σε έργα τους... Ας μην κάνουμε το άσπρο-μαύρο. Οι Τούρκοι είναι διάσημοι για τον Σουλεϊμάν τον Μεγαλοπρεπή, τον Νουρεντίν, τον Μωάμεθ Β΄ τον Πολιορκητή κια εσχάτως για τον αιμοσταγή Κεμάλ Ατατούρκ. Η μόνη κληρονομιά που έχουν αφήσει στον χώρο που κατέκτησαν είναι βαρβαρότητα και αίμα... Και όχι, αυτό δεν είναι ρατσιστικό...

Σ.σ.: Πολύ ενδιαφέρον είναι, πηγαίνοντας στη wikipedia, να δεις σε πόσους από αυτούς τους Τούρκους φιλοσόφους τα άρθρα είναι γραμμένα σε περισσότερες από 4-5 γλώσσες και μπορείς να βγάλεις πολύ καλά συμπεράσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....

Βλέποντας λοιπόν το πότε έζησε ο Αλ Φαραμπί (περ.872-950 μ.χ.), ας πάμε στην «σκοταδιστική» Κωνσταντινούπολη να δούμε τις αντίστοιχες εκεί μορφές... Μέγας Φώτιος, Αρέθας, Βάρδας, Λέων Στ΄ Σοφός, Κωνσταντίνος Ζ΄ Προφυρογέννητος, Βάρδας, Λέων ο Μαθηματικός και τόσοι άλλοι οι οποίοι φυσικά ήσαν μανάβηδες γιατί μόνο στον Αραβικό κόσμο είχε μείνει ζωντανός ο Αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός... Το ότι το «Πανδιδακτήριο» της Κων/πολης το οποίο ιδρύθηκε το 425 από τον Θεοδόσιο Β΄, σταμάτησε την λειτουργία του μόλις το 1453 με την άλωση της Πόλης, αυτό φυσικά δε λέει τίποτα...



...

Προφανώς δεν είχα σκοπό να κάνω συγκριτική αναφορά, με τον Αλ Φαραμπί. Συμφωνώ για τους αντίστοιχους διανοητές της Πόλης και ειδικά για τους Φώτιο και Λέοντα Θεσσαλονίκης( τον Μαθηματικό). Ούτε καν βέβαια διανοήθηκα να κάνω σύγκριση μεταξύ Ελληνικού (ιστορικά δεδομένος) και Τούρκικου(εξ αντανακλάσεως της ιουδαιορωμαϊκής παραφθοράς του πρώτου) Πολιτισμού. Τώρα για το "Πανδιδακτήριο", θα προτιμούσα την "Ακαδημία" ή το "Λύκειο", που μάλλον ούτε κι ο Μωάμεθ Β΄ θα τολμούσε να τα κλείσει, αφού όλη η οικογενειακή του φύτρα είχαν μετακομίσει από την πάλαι ποτέ περσική ενδοχώρα στη Βιθυνία, για να διδαχθούν τα παιδιά τους και Πλατωνισμό, όντες ήδη κοινωνοί του Αριστοτελισμού. Σχετικό εξάλλου είναι κι ένα χαρακτηριστικό επεισόδιο την πρώτη κιόλας ημέρα της Άλωσης. Πριν δώσει εντολή (την επομένη) ο Μωάμεθ να εκτελεστούν ο Νοταράς και η οικογένειά του, είχε εκτελεστεί στο ίδιο σπίτι, από το ίδιο απόσπασμα, ο "θείος Ορχάν" ( στενό συγγενικό του πρόσωπο), επειδή ήταν παιδαγωγός του μικρότερου υιού Νοταρά και θεωρούνταν κι εκείνος οικιακός των Νοταραίων.

Υγ: Φυσικά θα γνωρίζεις πως τον Λέοντα μόλις την "τελευταία στιγμή" δεν κατάφεραν οι χαλίφηδες Δαμασκού και Βαγδάτης να τον πείσουν, για να διδάξει στα πανεπιστήμιά τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχει επηρεάσει κανείς από αυτούς την παγκόσμια σκέψη;
Αναμφίβολα! Κάθε άνθρωπος επηρεάζει την παγκόσμια σκέψη, ...αλλά αυτό είναι μάλλον θέμα για άλλο topic. :P

Ούτε μαύρο, ούτε άσπρο, αφού υπάρχει πάντα και η γκάμα του γκρι.
(Θα κατηγορηθείς για χρωματικό ρατσισμό! :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top