Θάνατος τριών παιδιών στην Πάτρα

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
πόσοι από μας που τη λέμε βρώμα και τη βρίζουμε, δράσαμε, όχι για αυτά, αφού δε μπορούσαμε, αλλά για οποιοδήποτε άλλο παιδί σε κίνδυνο στον περίγυρό μας?
Πρεπει οπωσδηποτε οσοι την λεμε βρωμα..να εχουμε στοιν περιγυρο μας κακοποιημενα παιδια; Ρε..τι λετε; Εχετε επιγνωση;\Φταινε δηλαδη και ειναι ενοχοι οσοι την βριζουν.ΤΕΛΕΙΟ ΤΣΙΤΑΤΟ!
Αθωα η Πισπιριγγου κυριοι ενορκοι.Φταινε οσοι την βριζουν!Οπωσδηποτε ειχαν δει κακοποιημενα παιδια και δνε μιλησαν!
:whatever:
Αυτες οι δηθενιες απο καποιους που προσπαθουν να το παιξουν ΥΠΕΡΑΝΩ πολυ αηδιαστικο ομως.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.
Αφού λέει αυτό

Μετά από ψάξιμο βρήκα πως, ναι είναι αληθινή αφίσα, όμως δεν είναι σημερινή: Κυκλοφόρησε τον Μάιο του 2018 και με διαφορετική αφορμή…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήδειες του 21ου αιώνα; Ή ένα ακόμα νοσηρό σύμπτωμα μιας Ελλάδας σε πολλαπλή κρίση;

Φεβρουάριος 2018, Πετρούπολη: μια 19χρονη πνίγει το νεογέννητο βρέφος της και το πετά σε κάδο απορριμμάτων με τη βοήθεια της 54χρονης μητέρας της.
Απρίλιος 2018, Νέα Σμύρνη: μια 22χρονη εγκαταλείπει το βρέφος της στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας.
Δύο νεαρές γυναίκες, δύο ανεπιθύμητες κυήσεις, δύο ασφυκτικά οικογενειακά πλαίσια που ενθαρρύνουν τη νοσηρότητα.

Άλλες υποθέσεις δηλαδή

Στο κείμενο αναφερόμουνα, η αφίσα δεν γνωρίζω.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Δύο ανατριχιαστικά περιστατικά περιέγραψε μία φίλη της Ρούλας Πισπιρίγκου, που κατηγορείται για τη δολοφονία της 9χρονης Τζωρτζίνας, μιλώντας στην Αγγελική Νικολούλη.

Το πρώτο περιστατικό είχε να κάνει με μία ζωγραφιά της Τζωρτζίνας μετά το θάνατο της Ίριδας. «Λίγες ημέρες πριν τον θάνατο του δεύτερου παιδιού, της Ίριδας, ξεκίνησε μία γκρίνια μεταξύ του Μάνου και της Ρούλας. Αυτός δεν μπορούσε και ήθελε να φύγει από το σπίτι, αυτή δεν το δεχόταν με τίποτα. Ο Μάνος μάζεψε τα πράγματά του και έφυγε. Το προηγούμενο βράδυ, η Ρούλα ανέβασε βίντεο με το μωράκι να γελάει. Το πρωί μου τηλεφώνησαν ότι χάθηκε το μωρό. Τους λέω, πώς “έφυγε” ένα μωρό υγιέστατο; Ρώτησα την Ρούλα και μου είπε ψυχρά ότι το βρήκε η αδελφή της νεκρό. Και στην Μαλένα ψυχρή ήταν. Η Τζωρτζίνα ήταν θλιμμένη. Κάποια στιγμή πήρε να ζωγραφίσει σπίτι μου. Ζωγράφισε τη Μίννι Μάους και ήταν όλη μαύρη, ενώ είχα και άλλους μαρκαδόρους σε διαφορετικά χρώματα, ήταν κατάμαυρη. Με τρόμαξε πολύ…» ανέφερε η φίλη της Ρούλας Πισπιρίγκου.

Μετά από ερώτηση της Αγγελικής Νικολούλη για το πώς αντέδρασε η Τζωρτζίνα στην απώλεια της αδελφής της, Ίριδας, που βρισκόταν στο ίδιο δωμάτιο, είπε: «Σαν να μην ήθελε να θυμάται. Το μόνο που μου είπε και με έβαλε σε σκέψεις είναι ότι “η μπέμπα έσκασε από το πολύ κλάμα και πέθανε επειδή η μαμά και ο μπαμπάς τσακωνόντουσαν”. Και μετά μου είπε “ο Θεός μου πήρε τις αδελφές μου”. Όταν ήρθε ο Μάνος του είπα να της εξηγήσει ότι η μπέμπα δεν πέθανε επειδή τσακώθηκαν με την Ρούλα. Είχε τρομάξει το παιδί. Η Ρούλα πήγε στον Αλισσό και μας είπε ότι αυτή τη φορά θα βάλει η ίδια το τέλος στο γάμο της γιατί θέλει να πενθήσει. Την αναζητούσαν όλοι γιατί δεν απαντούσε σε μηνύματα και κλήσεις και φοβήθηκαν μην έκανε κακό στον εαυτό της. Όταν έφτασα σπίτι τους, η μητέρα της μου είπε πως έχει περάσει πάρα πολλά με αυτό το κορίτσι. Τους είπα πώς γίνεται για έναν άνδρα να κάνει έτσι; Και ο πατριός της μας απάντησε ότι “την Ρούλα την έχω ικανή να κάνει τα πάντα για τον Μάνο. Τον έβαζε πάνω και από τα παιδιά της”».

Το σημείωμα που έγραψε η Τζωρτζίνα για τη Ρούλα​


Στη συνέχεια η φίλη της Ρούλας αποκάλυψε ένα περιστατικό με την Τζωρτζίνα, που προκαλεί ανατριχίλα. «Η αδελφή της Ρούλας μου ζήτησε να πάρω την Τζωρτζίνα πάλι σπίτι μου για να μην είναι μπροστά στους καυγάδες τους και δέχτηκα. Πριν την πάρω, έγραψε κάτι σε ένα χαρτί και το έκρυψε. Δεν δέχτηκε να μου το δείξει και μου είπε ότι είναι κάτι για την μαμά της. Όταν ήρθε η μητέρα του Μάνου, της το είπα, αλλά ούτε αυτή κατάφερε να της πάρει το σημείωμα. Τελικά, βρήκαμε στο καλάθι στο δωμάτιο πεταμένο το χαρτί που έγραφε “Μαμά, μη με ψάξεις, φεύγω. Θα είμαι στην…”».


«Τη Ρούλα τη βρήκαν στο ξενοδοχείο που δούλευε παλιά. Όλοι είχαμε αγχωθεί για το πού βρίσκεται και τι κάνει και ο Μάνος ήξερε. Τον είχε καλέσει στο δωμάτιο και τον απειλούσε ότι θα αυτοκτονήσει αν δεν γυρίσει. Αυτός ήταν στην Αθήνα εκείνη την ημέρα. Όταν εμφανίστηκε η Ρούλα δε μιλούσε σ’ εμάς. Έβαζε την αδελφή της επειδή ντρεπόταν. Ζήτησαν να κρατήσω την Τζωρτζίνα άλλη μία ημέρα μέχρι να ηρεμήσει, αλλά μου το ξεκαθάρισαν ότι δεν πρέπει να δει τον Μάνο, ούτε τηλεφωνικά να μιλήσουν. Τον φέραμε κρυφά γιατί η Τζωρτζίνα στεναχωριόταν πολύ που δεν έβλεπε τον πατέρα της. Το πρωί πριν την πάρουν, ήταν σπίτι μου και μου είπε ότι πονάει η καρδιά στο στήθος της. Το είπε και σε άλλους. Το απόγευμα το πήραν το παιδί για τον Αλισσό και το βράδυ έγινε αυτό με τους σπασμούς που είπε η Ρούλα και μεταφέρθηκε στο Καραμανδάνειο Νοσοκομείο. Λέγαμε στον Μάνο να προσέχει την Τζωρτζίνα, μήπως θέλει ψυχιατρική υποστήριξη η Ρούλα. Και το αρνούνταν. Έλεγε πως δεν γίνεται να κάνει κάτι στο παιδί. Η Ρούλα είχε νεύρα με την Τζωρτζίνα. Της έλεγε “πήγαινε μέσα.. πάρε το τάμπλετ… κάνε εκείνο, κάνε το άλλο”… Εκείνη ήταν υπάκουη, τρόμαζε. Κοντεύει να σπάσει η καρδιά μου μετά από όλα αυτά. Τι να πει πλέον κανείς. Κρίμα τα παιδιά…», κατέληξε ο μάρτυρας.

 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
και θα συμπληρώσω, πόσοι από μας που τη λέμε βρώμα και τη βρίζουμε, δράσαμε, όχι για αυτά, αφού δε μπορούσαμε, αλλά για οποιοδήποτε άλλο παιδί σε κίνδυνο στον περίγυρό μας? Πόσοι είδαμε μια μαμά να φωνάζει άγρια και να ταρακουνάει το παιδί της σε ένα εμπορικό, να δίνει ξυλιά στον πωπό ή μπάτσα σε νήπιο που κλαίει σε κάποιο καράβι, πόσοι είδαμε παιδί εμφανώς ψυχολογικά κακοποιημένο και κάναμε κάτι? ίσως αν όλοι κάναμε κάτι εγκαίρως, η Ρούλα και η κάθε Ρούλα να έπαιρνε τη βοήθεια των ειδικών που χρειαζόταν ή να απομακρυνόταν, αν αυτό δεν ήταν δυνατό, πριν φύγει η Τζωρτζίνα :(
Αλλά όχι, είναι πιο εύκολο να τη βρίζουμε και να λέμε ότι το ξέραμε από πριν....και ο κύκλος να συνεχίζεται...παιδιά δίπλα μας να συνεχίζουν να κακοποιούνται, μάνες να ξεσπάνε σε αυτά τα ψυχολογικά τους και εμείς μετά να κουνάμε το δάχτυλο...
Προσωπικά έχω βάλει το σώμα μου μπροστά σε παιδί πάνω από μια φορά για να μη το χτυπήσουν γονείς. Τώρα τι άλλο μπορείς να κάνεις είναι να φωνάξεις την πρόνοια η οποία όπως είπα παραπάνω αφήνει μια σύσταση (αν έρθει κιόλας) και τους αφήνει στην ησυχία τους. Δηλαδή τι να πεις αν όντως για τη Τζωρτζινα ισχύει πως έγινε καταγγελία κακοποίησης όταν ήταν μωρό και κανείς δεν ασχολήθηκε από τους αρμόδιους;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρεπει οπωσδηποτε οσοι την λεμε βρωμα..να εχουμε στοιν περιγυρο μας κακοποιημενα παιδια; Ρε..τι λετε; Εχετε επιγνωση;\Φταινε δηλαδη και ειναι ενοχοι οσοι την βριζουν.ΤΕΛΕΙΟ ΤΣΙΤΑΤΟ!
Αθωα η Πισπιριγγου κυριοι ενορκοι.Φταινε οσοι την βριζουν!Οπωσδηποτε ειχαν δει κακοποιημενα παιδια και δνε μιλησαν!
:whatever:
Αυτες οι δηθενιες απο καποιους που προσπαθουν να το παιξουν ΥΠΕΡΑΝΩ πολυ αηδιαστικο ομως.
Δεν την είπε αθώα μη βγάζεις πράματα από το κεφάλι σου. Αλλά η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι αν ακούσουμε κάτι από διπλανό σπίτι το βουλώνουμε γιατί που να μπλέκεις. Ψεμα είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
και θα συμπληρώσω, πόσοι από μας που τη λέμε βρώμα και τη βρίζουμε, δράσαμε, όχι για αυτά, αφού δε μπορούσαμε, αλλά για οποιοδήποτε άλλο παιδί σε κίνδυνο στον περίγυρό μας? Πόσοι είδαμε μια μαμά να φωνάζει άγρια και να ταρακουνάει το παιδί της σε ένα εμπορικό, να δίνει ξυλιά στον πωπό ή μπάτσα σε νήπιο που κλαίει σε κάποιο καράβι, πόσοι είδαμε παιδί εμφανώς ψυχολογικά κακοποιημένο και κάναμε κάτι? ίσως αν όλοι κάναμε κάτι εγκαίρως, η Ρούλα και η κάθε Ρούλα να έπαιρνε τη βοήθεια των ειδικών που χρειαζόταν ή να απομακρυνόταν, αν αυτό δεν ήταν δυνατό, πριν φύγει η Τζωρτζίνα :(
Αλλά όχι, είναι πιο εύκολο να τη βρίζουμε και να λέμε ότι το ξέραμε από πριν....και ο κύκλος να συνεχίζεται...παιδιά δίπλα μας να συνεχίζουν να κακοποιούνται, μάνες να ξεσπάνε σε αυτά τα ψυχολογικά τους και εμείς μετά να κουνάμε το δάχτυλο...
Εντάξει, η μπουρδολογία έχει πάει σε άλλο επίπεδο πλέον μ' αυτή την υπόθεση...δηλαδή όποιος/α δίνει μια μπατσούλα στο μικρό παιδί του ή του βάζει τις φωνές (γιατί π.χ. τσιρίζει κι ενοχλεί τον κόσμο χωρίς λόγο και δεν παίρνει από λόγια) πάει να πει ότι το «κακοποιεί», ότι είναι δυνητικός δολοφόνος του κι ότι πρέπει ντε και καλά να επέμβουμε για να το «σώσουμε»;!:rolleyes:
Σαν αυτό εδώ:
Κι εγώ έκλεινα τη μύτη του μικρού μου αδερφού όταν ήμουν 1,5-2 ετών για ν' ανοίξει το στόμα του και να του πάρω την πιπίλα!:P
Λέτε να το είδα κι εγώ κάπου ω πάνσοφε κύριε Τηλεμαϊντανόπουλε;:whatever:
Κια μιλαω και για τον Δημο και τις καταγγελιες που ειχαν γινει και για τους γιατρους,που ΜΕΤΑ τον 1ο θανατο που οι ΙΔΙΟΙ λενε οτι δεν δικαιολογουνταν,δεν κινητοποιηθηκαν αμεσως και χαθηκαν τα αλλα δυο παιδια,βαλε και την σπιτονοικμοκυρα την ερμη μεσα.
Εδώ πέρασαν μωρά παιδιά μέσα από νοσοκομεία, νοσηλεύτηκαν 800 φορές και πέθαναν το ένα μετά τ' άλλο σαν το σκυλί στ' αμπέλι, στην ηλικιωμένη σπιτονοικοκυρά που δεν είχε κανέναν στον κόσμο θα κολλούσαν;:rolleyes:

Ήταν το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο να την «καθαρίσουν» χωρίς να πάρει χαμπάρι κανείς τίποτα: απλά τη σκότωσαν (με δηλητήριο ή τέλοσπάντων με κάποιο τρόπο που να μην άφηνε εμφανή σημάδια στο σώμα της), φώναξαν ένα γιατρό στο σπίτι της για να διαπιστώσει το θάνατο, όταν τους ρώτησε του είπαν «είχε καρκίνο», έγραψε «νεοπλασματική καχεξία» ή κάτι παρόμοιο στο χαρτί και τέλος...κι αν ρώτησε από ενδιαφέρον και κάνας γείτονας «που είναι η κυρά τάδε» προφανώς πήρε την ίδια απάντηση (είχε καρκίνο η κακομοίρα, δεν την προλάβαμε κ.λπ.)...ούτε γάτα ούτε ζημιά!;)

Αν δε μπει φυλακή (όχι αναστολή, αφαίρεση άδειας επαγγέλματος κι αηδίες) και κάποιος γιατρός, ιατροδικαστής κ.λπ. απ' όλη αυτή την υπόθεση δε θ' αλλάξει τίποτα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Προσωπικά έχω βάλει το σώμα μου μπροστά σε παιδί πάνω από μια φορά για να μη το χτυπήσουν γονείς. Τώρα τι άλλο μπορείς να κάνεις είναι να φωνάξεις την πρόνοια η οποία όπως είπα παραπάνω αφήνει μια σύσταση (αν έρθει κιόλας) και τους αφήνει στην ησυχία τους. Δηλαδή τι να πεις αν όντως για τη Τζωρτζινα ισχύει πως έγινε καταγγελία κακοποίησης όταν ήταν μωρό και κανείς δεν ασχολήθηκε από τους αρμόδιους;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν την είπε αθώα μη βγάζεις πράματα από το κεφάλι σου. Αλλά η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι αν ακούσουμε κάτι από διπλανό σπίτι το βουλώνουμε γιατί που να μπλέκεις. Ψεμα είναι;
Μα δεν το ειπα για σενα βρε..αμεσως να νομισεις οτι το λεω για σενα... :xtipao: Οτι και να κανεις εγω σε αγαπαω!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε παιδια..ειναι και ηλιθια...βασικα ηταν τοσο σιγουρη οτι θα κανει το τελειο εγκλημα που δεν πιστευε οτι θα την ψαξιυν.
3 μηνες μετα τον θανατο του 1ου παιδιου!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ! Οχι το παιδι..τα ΠΑΙΔΙΑ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ρε παιδια..ειναι και ηλιθια...βασικα ηταν τοσο σιγουρη οτι θα κανει το τελειο εγκλημα που δεν πιστευε οτι θα την ψαξιυν.
3 μηνες μετα τον θανατο του 1ου παιδιου!
Εσύ δε θα ήσουν αν είχες ήδη σκοτώσει 2 άτομα χωρίς να σε μυριστούν καν;:rolleyes:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
δηλαδή όποιος/α δίνει μια μπατσούλα στο μικρό παιδί του ή του βάζει τις φωνές (γιατί π.χ. τσιρίζει κι ενοχλεί τον κόσμο χωρίς λόγο και δεν παίρνει από λόγια) πάει να πει ότι το «κακοποιεί», ότι είναι δυνητικός δολοφόνος του κι ότι πρέπει ντε και καλά να επέμβουμε για να το «σώσουμε»;!
Δεν έχω διαβάσει την υπόλοιπη συζήτηση αλλά ήθελα να σχολιάσω αυτό εδώ. Ποιος ορίζει τι είναι μια "μπατσούλα", με τι δύναμη δίνεται στο σώμα του παιδιού και πόσο πόνο βιώνει αυτό; Είναι δυνατόν να δεχόμαστε ακόμη ότι θα χτυπήσουμε, έστω και "ελαφρά" το παιδί επειδή δεν συνετίζεται; Επίσης, το ότι το παιδί τσιρίζει, ενοχλεί και δεν "παίρνει από λόγια" μπορεί να ευθύνεται: α) στην ιδιοσυγκρασία του παιδιού, β) στην ανατροφή που έχει λάβει έως τότε από τους γονείς του και συνεπώς στα parenting skills των γονιών, γ) σε μια ανάγκη του (πχ πεινάει, βαριέται, πονάει) στην οποία δεν ανταποκρίθηκαν οι γονείς αναλόγως και τώρα προσπαθεί να τους τραβήξει την προσοχή ώστε να το φροντίσουν.

Ο γονιός πρέπει να έχει ενσυναίσθηση και να δοκιμάσει Ό,ΤΙ ΜΑ Ό,ΤΙ άλλο μέτρο υπάρχει πριν καταλήξει να σηκώνει χέρι (έστω και μια "μπατσούλα"). Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να διδάξεις στο παιδάκι αυτό που θέλεις να διδαχθεί, με το ξύλο (στο οποίο αλίμονο κι αν βάλουμε διαβαθμίσεις) το μόνο που θα μάθει είναι ότι κάτι πάει πολύ λάθος με το ίδιο σαν ύπαρξη και πως δικαίως βιώνει τον πόνο που βιώνει εκείνη την στιγμή. Μαθαίνει να φοβάται, και όχι να σέβεται κανόνες ή να παίρνει ευθύνη για τις πράξεις του. Αν ένας γονιός δεν ξέρει τι άλλο τρόπο να δοκιμάσει, ν' απευθυνθεί σε μια σχολή γονέων.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και θα συμπληρώσω, πόσοι από μας που τη λέμε βρώμα και τη βρίζουμε, δράσαμε, όχι για αυτά, αφού δε μπορούσαμε, αλλά για οποιοδήποτε άλλο παιδί σε κίνδυνο στον περίγυρό μας? Πόσοι είδαμε μια μαμά να φωνάζει άγρια και να ταρακουνάει το παιδί της σε ένα εμπορικό, να δίνει ξυλιά στον πωπό ή μπάτσα σε νήπιο που κλαίει σε κάποιο καράβι, πόσοι είδαμε παιδί εμφανώς ψυχολογικά κακοποιημένο και κάναμε κάτι? ίσως αν όλοι κάναμε κάτι εγκαίρως, η Ρούλα και η κάθε Ρούλα να έπαιρνε τη βοήθεια των ειδικών που χρειαζόταν ή να απομακρυνόταν, αν αυτό δεν ήταν δυνατό, πριν φύγει η Τζωρτζίνα :(
Αλλά όχι, είναι πιο εύκολο να τη βρίζουμε και να λέμε ότι το ξέραμε από πριν....και ο κύκλος να συνεχίζεται...παιδιά δίπλα μας να συνεχίζουν να κακοποιούνται, μάνες να ξεσπάνε σε αυτά τα ψυχολογικά τους και εμείς μετά να κουνάμε το δάχτυλο...
Με την ίδια άνεση που αυτή η υποτιθέμενη "μανα" έκρινε τους γονείς της μικρούλα Αννυ,του γονεις που κουβαλούσαν μαζί τα οστά του παιδιού τους και γενικά με την ίδια άνεση που αυτή η γυναίκα ήταν κριτής του διαδικτύου σε άλλους γονείς...

Στην ίδια μοίρα είναι...

Ειμαι καθετι πλέον σε αυτό που υποστηρίζω..Όσοι έχουμε παιδιά και όσοι πραγματικά ξέρουμε τι σημαίνει παιδική ψυχούλα, τι σημαίνει μεγαλώνω με πολύ κόπο παιδιά δεν θα μπούμε ΠΟΤΕ στην διαδικασία να βγάζουμε τέτοια χολή ακόμα και σε δολοφόνος...

Τα παιδιά σκεφτόμαστε πλέον...

Η αληθινή μάνα που είναι αθώα,θάβεται μαζί με το παιδί της ..
Δεν την νοιάζει αν αυτός ο τάφος είναι εκεί μέσα μαζί του ή στο σπίτι της ή σε ένα κελί..

Και στην τελική ας το βουλώσουν κάποιοι με τις βρισιές, δεν τους κάνουν καλύτερους ανθρώπους από όλους αυτούς που βλέπουμε στα κανάλια να είναι έξω από το σπίτι να φέρονται με τέτοιες συμπεριφορές που μόνο σε μορφωμένος και δημοκρατικους ανθρώπους παραπέμπουν...

Κάθε φορά θα κλείνω με μια ερώτηση...μέχρι σε ποιο σημείο μπορεί να φτάσουν τα απωθημένα ενός ανθρώπου πόση κακία και χολή συσορευμενη μέσα τους ?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει την υπόλοιπη συζήτηση αλλά ήθελα να σχολιάσω αυτό εδώ. Ποιος ορίζει τι είναι μια "μπατσούλα", με τι δύναμη δίνεται στο σώμα του παιδιού και πόσο πόνο βιώνει αυτό; Είναι δυνατόν να δεχόμαστε ακόμη ότι θα χτυπήσουμε, έστω και "ελαφρά" το παιδί επειδή δεν συνετίζεται; Επίσης, το ότι το παιδί τσιρίζει, ενοχλεί και δεν "παίρνει από λόγια" μπορεί να ευθύνεται: α) στην ιδιοσυγκρασία του παιδιού, β) στην ανατροφή που έχει λάβει έως τότε από τους γονείς του και συνεπώς στα parenting skills των γονιών, γ) σε μια ανάγκη του (πχ πεινάει, βαριέται, πονάει) στην οποία δεν ανταποκρίθηκαν οι γονείς αναλόγως και τώρα προσπαθεί να τους τραβήξει την προσοχή ώστε να το φροντίσουν.

Ο γονιός πρέπει να έχει ενσυναίσθηση και να δοκιμάσει Ό,ΤΙ ΜΑ Ό,ΤΙ άλλο μέτρο υπάρχει πριν καταλήξει να σηκώνει χέρι (έστω και μια "μπατσούλα"). Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να διδάξεις στο παιδάκι αυτό που θέλεις να διδαχθεί, με το ξύλο (στο οποίο αλίμονο κι αν βάλουμε διαβαθμίσεις) το μόνο που θα μάθει είναι ότι κάτι πάει πολύ λάθος με το ίδιο σαν ύπαρξη και πως δικαίως βιώνει τον πόνο που βιώνει εκείνη την στιγμή. Μαθαίνει να φοβάται, και όχι να σέβεται κανόνες ή να παίρνει ευθύνη για τις πράξεις του. Αν ένας γονιός δεν ξέρει τι άλλο τρόπο να δοκιμάσει, ν' απευθυνθεί σε μια σχολή γονέων.
Σωστά είναι όλα αυτά που λες, δεν είναι όμως δουλειά του πολίτη (δική μας δηλαδή) να «εκπαιδεύσει» τον διπλανό του, αυτή είναι δουλειά του κράτους και των δομών του (εκπαίδευση, ψυχική υγεία κ.λπ.)...αν πρέπει να κάνουμε εμείς ΚΑΙ αυτή τη δουλειά και να έχουμε και την ευθύνη για όσους καταλήξουν σαν την Πισπιρίγκου τότε να «εκπαιδεύσουμε» π.χ. και τους οδηγούς (και να μας βρίζουν κάθε φορά που κάποιος σκοτώνεται στο δρόμο) και γενικότερα ν' αναλάβουμε την ευθύνη της εκπαίδευσης των πάντων για τα πάντα, καταργώντας παράλληλα και το κράτος για να μην του πληρώνουμε φόρους χωρίς λόγο...πως σου φαίνεται;:rolleyes:

Και πέρα απ' όλα αυτά, το 99% όσων από εμάς μεγαλώσαμε στην Ελλάδα έχουμε φάει λίγο ή πολύ, δικαίως ή αδίκως τις σφαλιάρες μας όταν είμασταν μικροί...αλοίμονο αν το 99% των γονιών ήταν σαν την Πισπιρίγκου γι' αυτό το λόγο και το 99% όσων από εμάς τις φάγαμε καταλήγαμε έτσι όπως περιγράφεις!:whatever:
Ενα ειχε σκοτωσει τοτε,αυτο λεω..την μαλενα...τα αλλα 2 ζουσαν και εγραψε για ΠΑΙΔΙΑ!
Βάλε και την (προφανή) δολοφονία της σπιτονοικοκυράς, μας κάνει 2...κι εγώ αν είχα σκοτώσει 2 ανθρώπους χωρίς την παραμικρή συνέπεια, υποψία κ.λπ. θα είχα πάρει σαφώς μεγάλη αυτοπεποίθηση για να συνεχίσω να σκοτώνω και να λέω ό,τι θέλω!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει την υπόλοιπη συζήτηση αλλά ήθελα να σχολιάσω αυτό εδώ. Ποιος ορίζει τι είναι μια "μπατσούλα", με τι δύναμη δίνεται στο σώμα του παιδιού και πόσο πόνο βιώνει αυτό; Είναι δυνατόν να δεχόμαστε ακόμη ότι θα χτυπήσουμε, έστω και "ελαφρά" το παιδί επειδή δεν συνετίζεται; Επίσης, το ότι το παιδί τσιρίζει, ενοχλεί και δεν "παίρνει από λόγια" μπορεί να ευθύνεται: α) στην ιδιοσυγκρασία του παιδιού, β) στην ανατροφή που έχει λάβει έως τότε από τους γονείς του και συνεπώς στα parenting skills των γονιών, γ) σε μια ανάγκη του (πχ πεινάει, βαριέται, πονάει) στην οποία δεν ανταποκρίθηκαν οι γονείς αναλόγως και τώρα προσπαθεί να τους τραβήξει την προσοχή ώστε να το φροντίσουν.

Ο γονιός πρέπει να έχει ενσυναίσθηση και να δοκιμάσει Ό,ΤΙ ΜΑ Ό,ΤΙ άλλο μέτρο υπάρχει πριν καταλήξει να σηκώνει χέρι (έστω και μια "μπατσούλα"). Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να διδάξεις στο παιδάκι αυτό που θέλεις να διδαχθεί, με το ξύλο (στο οποίο αλίμονο κι αν βάλουμε διαβαθμίσεις) το μόνο που θα μάθει είναι ότι κάτι πάει πολύ λάθος με το ίδιο σαν ύπαρξη και πως δικαίως βιώνει τον πόνο που βιώνει εκείνη την στιγμή. Μαθαίνει να φοβάται, και όχι να σέβεται κανόνες ή να παίρνει ευθύνη για τις πράξεις του. Αν ένας γονιός δεν ξέρει τι άλλο τρόπο να δοκιμάσει, ν' απευθυνθεί σε μια σχολή γονέων.
Δεν ειναι ολοι για γονεις,γνωστα αυτα.ΥΠΟΧΡΕVΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ θα επρεπε να περνανε ολοι οσοι θελουν να γινουν γονεις,καταρχην ψυχιατρικη γνωματευση,επισης υποχρεωτικη σχολη γονεων.
Το πιο σημαντικο πραγμα στη ζωη ενος ανθρωπου και αφηνεται στην τυχη.

ΥΓ Να προσθεσω εδω οτι ειδικα εγω ειμαι σε επαφη με χαμογελο το παιδιου συνεχως, και εχω και σεμιναρια,διοτι το σχολειο μας δεχεται παιδια απο το χαμογελο του παιδιου,ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ,οποτε ακυρα αυτα που λεγονται,ειδικα ως μπηχτες για μενα.
Οποιανου δεν του αρεσουν οι βρισιες να μην βλεπει τα ποστ μου.Κια εμενα δεν μου αρεσουν οι υποκριτες και οι δηθενιες,αλλα τι να κανουμε,υπαρχουν.

ΥΓ2
Οχι..δεν ειναι μπηχτη για σoφια,ουτε για την μεετ. :hehe:
Eιναι απαντηση σε οσους λενε οτι οσοι βριζουν την μανα,ειναι ιδιοι με αυτους που πανε εξω απο το σπιτι.
ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΝΤΛ.Που βασικα ακομα και στο πιο τραγικο θεμα,TO EKMETALEYONTAI,το βρισκουν σαν αφορμη να το παιξουν καποiοι και να πεταξουν τη χολη τους σε χρηστες που δεν χωνευουν.
Ποσο κακομοιρια γμτ.Get a life γμτ.

ΥΓ 3
Και βεβαια..ο διαχωρισμος ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ..και παλι! Και ελεγα..αργησε να το γραψει!
Εχμμμμμμμμμμμ...βεβαια εμεις οι φιλοζωοι λεμε οτι οσοι εχουν κατοικιδια,αυτο αυτοματα δεν τους κανει και φιλοζωους,.
Αντιστοιχα,οσοι εχουν παιδια δεν τους κανει ουτε ειδικους στο μεγαλωμα,το βλεπουμε εξαλλου στην ζωη,ουτε οτι νοιαζονται για ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.
Μα δεν το ειπα για σενα βρε..αμεσως να νομισεις οτι το λεω για σενα... :xtipao: Οτι και να κανεις εγω σε αγαπαω!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε παιδια..ειναι και ηλιθια...βασικα ηταν τοσο σιγουρη οτι θα κανει το τελειο εγκλημα που δεν πιστευε οτι θα την ψαξιυν.
3 μηνες μετα τον θανατο του 1ου παιδιου!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ! Οχι το παιδι..τα ΠΑΙΔΙΑ!
She knew what she was doing
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Τωρα στον ΣΚΑΙ.
Η βρωμα...προσπαθουσε να πουλησει τις αντικες της σπιτονοικοκυρας οταν πεθανε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητή μου εδώ είμαι...
Ξέρεις η ψυχολόγος από τα ΛΙΝΤΛ ,πραγματικά νου αρέσει αν το ακούω πλέον, δείχνει πολλά!

Απλά επειδή είμαι μάνα και οχι ΚΑΝΩ την "μανα" που δεν έχει καμία αίσθηση αυτό που λες ,στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω έστω και μικρή πιθανότητα να μην ευθύνεται αυτή για τον θάνατο...

Άμυνα της μάνας λέγεται αυτό εφόσον δεν διανοούμαι κατι αλλο για ένα παιδί...

Το τι είναι ο καθένας μας φαίνεται στον τρόπο που εκφραζεται ακομα ΚΑΙ εδω που νομίζω κάποιοι δεν έχουν λόγο το τι αισθάνεται μια μάνα..

Έπειτα οι άνθρωποι που ειναι κοντά στο χαμόγελο του Παιδιού δεν είναι γυναίκες που εκρφραζονται έτσι, ούτε καν το σκέφτονται..

Κοίτα που εσύ είσαι κοντά σε αυτά τα παιδιά ενώ εγώ εδώ και πάρα πολλά χρόνια είμαι μέλος αυτού στην πόλη μου και φυσικά υποστηριχτηκα του και έμπρακτα..
Οι " μανούλες " που ειναι κοντά σε αυτά τα παιδιά ειναι πολυ καλύτερες και από εμάς, τις βιολογικές, τέτοιο μεγαλείο ψυχής κουβαλάνε...

Οπότε κοίτα να μαθαίνεις από άτομα που πλέον μπορούν να μιλούν για ψυχολογία πολυ περισσότερο από εσένα, κοιτα να μάθεις από τις μανούλες που είναι μέσα σε αυτά τα σπίτια εφόσον έχεις επαφές όπως μόνο εσύ υποστηρίζεις αλλά αυτά που λες πραγνατικα ξεγελούν αντε ένα 5χρονο ,τα παιδιά άλλωστε όπως λες θα σου μιλούν γι αυτές τις γυναικες...
εσένα να σε παραδεχτώ κάπου αλλού και εδώ είμαστε 😉

Κάτι άλλο νομίζω ειναι χάσιμο χρόνου για να πούμε για τόσο ιερές παρουσίες για εμένα και μόνο...
Εσύ συνεχίζεις να βγάζεις απωθημένα σε αυτές τις μάνες ακόμα και σε εμένα άλλωστε ξεχνιέται πως με αποκάλεσες σαν μάνα και που να πάω την κόρη μου . ;)
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Σωστά είναι όλα αυτά που λες, δεν είναι όμως δουλειά του πολίτη (δική μας δηλαδή) να «εκπαιδεύσει» τον διπλανό του, αυτή είναι δουλειά του κράτους και των δομών του (εκπαίδευση, ψυχική υγεία κ.λπ.)...αν πρέπει να κάνουμε εμείς ΚΑΙ αυτή τη δουλειά και να έχουμε και την ευθύνη για όσους καταλήξουν σαν την Πισπιρίγκου τότε να «εκπαιδεύσουμε» π.χ. και τους οδηγούς (και να μας βρίζουν κάθε φορά που κάποιος σκοτώνεται στο δρόμο) και γενικότερα ν' αναλάβουμε την ευθύνη της εκπαίδευσης των πάντων για τα πάντα, καταργώντας παράλληλα και το κράτος για να μην του πληρώνουμε φόρους χωρίς λόγο...πως σου φαίνεται;:rolleyes:

Και πέρα απ' όλα αυτά, το 99% όσων από εμάς μεγαλώσαμε στην Ελλάδα έχουμε φάει λίγο ή πολύ, δικαίως ή αδίκως τις σφαλιάρες μας όταν είμασταν μικροί...αλοίμονο αν το 99% των γονιών ήταν σαν την Πισπιρίγκου γι' αυτό το λόγο και το 99% όσων από εμάς τις φάγαμε καταλήγαμε έτσι όπως περιγράφεις!:whatever:
Μίλησα ξεκάθαρα για την συμπεριφορά του γονέα προς το παιδί του, δεν υπονόησα πως πρέπει να εκπαιδεύσουμε εμείς τους διπλανούς μας. Ούτε είπα πως όλοι όσοι χειροδικούν είναια αυτομάτως δολοφόνοι, όμως κι αυτό από μόνο του είναι ακρετά βαρύ. Οπότε, δεν καταλαβαίνω προς τι το :whatever: .
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Ρε για δειτε....


:jumpy::jumpy::jumpy:
Το παραπανω παραληρημα δε,ουτε καν να το διαβασω δεν θα ασχοληθω,Οτι ηταν να πω το ειπα,δεν θα ασχοληθω αλλο με τις γνωστες αηδιες.Ατομα που εκμεταλευονται ενα τοσο τραγικο συμβαν για να μειωσουν αυτον που δεν χωνευουν,να το παιξουν ποσο ανωτεροι ειναι αυτοι(γελαμε εδω,,) και να σταξουν το γνωστο τους( ΣΕ ΟΛΟΥΣ! )δηλητηριο,απλα με επιβεβαιωνουν περιτρανα.Μα καν πληκτρολλογημα δεν αξιζει πλεον τον κοπο να κανω.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Προσωπικά έχω βάλει το σώμα μου μπροστά σε παιδί πάνω από μια φορά για να μη το χτυπήσουν γονείς. Τώρα τι άλλο μπορείς να κάνεις είναι να φωνάξεις την πρόνοια η οποία όπως είπα παραπάνω αφήνει μια σύσταση (αν έρθει κιόλας) και τους αφήνει στην ησυχία τους. Δηλαδή τι να πεις αν όντως για τη Τζωρτζινα ισχύει πως έγινε καταγγελία κακοποίησης όταν ήταν μωρό και κανείς δεν ασχολήθηκε από τους αρμόδιους;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Το πιστεύω για σένα. Και όντως, έγινε μια φορά προσπάθεια. Αλλά έχοντας βιώσει από πολύ κοντά κακοποίηση ως παιδί, αρνούμαι να πιστέψω ότι μόνο τότε αυτό υπήρξε εμφανές ότι το παιδί δε μεγαλώνει σε υγιές περιβάλλον. Η αστυνομία αδιαφορεί, αλλά το χαμόγελο κάνει ό,τι μπορεί, βάσει των στοιχείων που μαζεύει, το ότι τότε δεν έγινε τίποτα, πάει να πει ότι δεν άνοιξε, πέραν της αρχικής καταγγελίας, κανένα στόμα να μιλήσει για να βρεθούν στοιχεία
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε για δειτε....


:jumpy::jumpy::jumpy:
Το παραπανω παραληρημα δε,ουτε καν να το διαβασω δεν θα ασχοληθω,Οτι ηταν να πω το ειπα,δεν θα ασχοληθω αλλο με τις γνωστες αηδιες.Ατομα που εκμεταλευονται ενα τοσο τραγικο συμβαν για να μειωσουν αυτον που δεν χωνευουν,να το παιξουν ποσο ανωτεροι ειναι αυτοι(γελαμε εδω,,) και να σταξουν το γνωστο τους δηλητηρι,απλα με επιβεβαιωνουν περιτρανα.Μα καν πληκτρολλογημα δεν αξιζει ποελον τον κοπο να κανω.
Εγώ πάλι έχω όρεξη αν και νου προκαλεί και λιγο αηδία...

Συνέχισε το δικό σου παραλήρημα και την κατήχηση και εγώ θα γράφω άλλωστε σε διασκεδάζω...

Δύσκολη βάρδια και σήμερα να κάνω χαρούμενο έναν άνθρωπο τουλάχιστον αφού λαμβάνει χαρά από όλο αυτό.

Πάμε περιμένουμε εναγωνίως νέα και χαρακτηρισμους
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top