Θάνατος τριών παιδιών στην Πάτρα

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,157 μηνύματα.
Το γεγονός ότι μελετάμε ακόμη τη Μήδεια μετά από τόσους αιώνες, δείχνει ότι έχουμε και θα έχουμε τις ίδιες ιστορίες. Μήπως τελικά αυτή είναι ανθρώπινη φύση; Πάντα κάποιοι άνθρωποι, θα μας φέρνουν σε μια κατάσταση να νιώθουμε ντροπή που είμαστε άνθρωποι. :down:
Ε δεν είναι μόνο η Μήδεια! Γενικά πολλά σύνδρομα τα παρομοιάζουμε με ίδιες ιστορίες της αρχαιότητας! Όπως το οιδιπόδειο, ο ναρκισσισμός κ.α.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λαός που ξέχνα η επιδιώκει να ξέχνα σε κάθε αντίστοιχη περίπτωση την ιστορία του ειναι καταδικασμενος να την ζει και να την επαναφέρει χωρίς καμία πρόθεση συμμόρφωσης αλλά και εξέλιξης...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
Το γεγονός ότι μελετάμε ακόμη τη Μήδεια μετά από τόσους αιώνες, δείχνει ότι έχουμε και θα έχουμε τις ίδιες ιστορίες. Μήπως τελικά αυτή είναι ανθρώπινη φύση; Πάντα κάποιοι άνθρωποι, θα μας φέρνουν σε μια κατάσταση να νιώθουμε ντροπή που είμαστε άνθρωποι. :down:
Όλα είναι θέμα στατιστικής. Στα 3 δις μητέρων στον κόσμο θα υπάρξουν και κάποιες ελάχιστες που θα σκοτώσουν τα παιδιά τους.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όλα είναι θέμα στατιστικής. Στα 3 δις μητέρων στον κόσμο θα υπάρξουν και κάποιες ελάχιστες που θα σκοτώσουν τα παιδιά τους.
Ναι αλλά από όλες τις δολοφονίες είναι αυτό που φαίνεται χειρότερο, γονείς να σκοτώνουν τα παιδιά τους. Άλλοι τα κακοποιούν βέβαια δεν είναι τόσο λίγες οι περιπτώσεις βίας σε παιδιά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είδους ιός των υποστέγων έχει πέσει τελευταία:


...αλλά εδώ πλέον, τα έχω δει όλα. Τέλος. Δεν θέλω άλλο να ζω σε αυτή την κοινωνία. Με ντροπιάζει. :down: :down:

Nα βράσω τη στατιστική Χιμέλα μου. Εδώ, η 10χρονη; Η στατιστική δεν μας δίνει μέτρα τερματισμού τέτοιων φαινομένων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,157 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είδους ιός των υποστέγων έχει πέσει τελευταία:


...αλλά εδώ πλέον, τα έχω δει όλα. Τέλος. Δεν θέλω άλλο να ζω σε αυτή την κοινωνία. Με ντροπιάζει. :down: :down:

Nα βράσω τη στατιστική Χιμέλα μου. Εδώ, η 10χρονη; Η στατιστική δεν μας δίνει μέτρα τερματισμού τέτοιων φαινομένων.
Φταίω εγώ μετά που είμαι η "παράξενη" ? Αχ, δυστυχώς αποτύχαμε...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Δεν αντέχω να δω τις φωτογραφίες. Που φτάσαμε...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αλλά κάπου εδώ, στην περίπτωση των παιδιών είναι εξίσου υπεύθυνος και ο "πατέρας" τους ... Ήταν ΜΟΝΊΜΩΣ απών και αν πιστέψουμε ότι όντως δεν είχε ανάμειξη στις δολοφονίες (που εγώ πιστεύω ότι σίγουρα ήξερε) , εξακολουθεί να είναι συνένοχος γιατί έβλεπε ότι αυτήν δεν έστεκε καλά στα μυαλά της, έτσι έπρεπε να πάρει τα παιδιά και να φύγει! Την παρατούσε με τρία μωρά, το έπαιζε και γκόμενος ο κλαρινογαμπρός, την φλομωνε στο κέρατο και γενικώς αυτοί οι δύο δεν έπρεπε ποτέ να γίνουν γονείς!
Χωρίς την παραμικρή διάθεση να τον δικαιολογήσω (θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να τον μπουζουριάσουν κι αυτόν) δε νομίζω ότι μπορεί ένας άνδρας να «πάρει τα παιδιά και να φύγει» έτσι απλά, στα διαζύγια 99% η επιμέλεια πάει στη μητέρα (εκτός αν άλλαξε η νομοθεσία κι έχω χάσει επεισόδια)...
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χωρίς την παραμικρή διάθεση να τον δικαιολογήσω (θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να τον μπουζουριάσουν κι αυτόν) δε νομίζω ότι μπορεί ένας άνδρας να «πάρει τα παιδιά και να φύγει» έτσι απλά, στα διαζύγια 99% η επιμέλεια πάει στη μητέρα (εκτός αν άλλαξε η νομοθεσία κι έχω χάσει επεισόδια)...
Έκανε καμιά καταγγελία για κακοποίηση των παιδιών του; Αν όχι ίσως δεν τον ένοιαζε και τον ίδιο αρκετά.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Γιατί δεν επαναφέρουν τη θανατική ποινη; εγώ θα το θελα παντως σε κάτι τέτοιες περιπτωσεις; η το άλλο: να τιμωρουνται με τον ίδιο τρόπο που το έκαναν οι ίδιοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χωρίς την παραμικρή διάθεση να τον δικαιολογήσω (θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να τον μπουζουριάσουν κι αυτόν) δε νομίζω ότι μπορεί ένας άνδρας να «πάρει τα παιδιά και να φύγει» έτσι απλά, στα διαζύγια 99% η επιμέλεια πάει στη μητέρα (εκτός αν άλλαξε η νομοθεσία κι έχω χάσει επεισόδια)...
Να φυγει εννοεί να ζητήσει την επιμέλεια κοκ εγώ αυτό καταλαβαίνω αλλά δε πιστευω οτι δεν ήξερε κι αυτός
Παρτάκηδες τελείως και οι δυο, τίποτα κανένα συναίσθημα άκυροι δεν υπάρχουν
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γεγονός ότι μελετάμε ακόμη τη Μήδεια μετά από τόσους αιώνες, δείχνει ότι έχουμε και θα έχουμε τις ίδιες ιστορίες. Μήπως τελικά αυτή είναι ανθρώπινη φύση; Πάντα κάποιοι άνθρωποι, θα μας φέρνουν σε μια κατάσταση να νιώθουμε ντροπή που είμαστε άνθρωποι. :down:
Προφανώς έχουμε τις ίδιες ιστορίες και όλα αυτά που μπορούν να συμβούν θα συμβούν. Σκεφτόμουν, όταν ήμουν πολύ μικρή, πώς ό,τι έχει σκεφτεί ο ανθρώπινος νους έχει συμβεί από κάποιον στον πλανήτη κάποια στιγμή ή θα συμβεί κάποια στιγμή. Τα αρρωστημένα μυαλά είναι πολύ κοντά μας.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.
Γιατί δεν επαναφέρουν τη θανατική ποινη; εγώ θα το θελα παντως σε κάτι τέτοιες περιπτωσεις; η το άλλο: να τιμωρουνται με τον ίδιο τρόπο που το έκαναν οι ίδιοι
Screenshot_20220401-221711_Instagram.jpg
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δεν επαναφέρουν τη θανατική ποινη; εγώ θα το θελα παντως σε κάτι τέτοιες περιπτωσεις; η το άλλο: να τιμωρουνται με τον ίδιο τρόπο που το έκαναν οι ίδιοι.
Ο θάνατος είναι λύτρωση για κάποιους σε ορισμένες περιπτώσεις οπότε είμαι πολύ ενάντια σε όλο αυτό...

Προτιμώ άλλου είδους ποινες..τέτοιες που πραγματικά να μαρτυρούν καθημερινά όταν πρόκειται για περιπτώσεις παιδιών..



Μόνο που άκουσα το περιστατικό με φίλη του ζευγαριού ότι της έκανε παρατήρηση αυτή στην Ρουλα για το πως πιάνει το κεφάλι του άρρωστου παιδιού της και το σηκώνει, με την δικαιολογία ότι χαϊδευεται ,για ότι κανόνισε διακοπές ενώ ήταν το παιδί στην εντατική και σε όλα αυτά ήταν και ο Μάνος δίπλα και τώρα το παίζει έκπληκτος και τελικά δεν ήταν τόσο καλή μάνα αφού το διαπίστωσε μετά την δικογραφία με ξεπερνά...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
Ο δικηγόρος του πατέρα είναι πολύ καλός. Του έχει πει να κάνει τις σωστές κινήσεις. Επίθεση στον ιατροδικαστή του πρώτου και του δεύτερου παιδιού πως αν έβρισκε την αιτία θανάτου θα προστάτευε τα υπόλοιπα. Κίνηση ματ.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,157 μηνύματα.
Ο θάνατος είναι λύτρωση για κάποιους σε ορισμένες περιπτώσεις οπότε είμαι πολύ ενάντια σε όλο αυτό...

Προτιμώ άλλου είδους ποινες..τέτοιες που πραγματικά να μαρτυρούν καθημερινά όταν πρόκειται για περιπτώσεις παιδιών..



Μόνο που άκουσα το περιστατικό με φίλη του ζευγαριού ότι της έκανε παρατήρηση αυτή στην Ρουλα για το πως πιάνει το κεφάλι του άρρωστου παιδιού της και το σηκώνει, με την δικαιολογία ότι χαϊδευεται ,για ότι κανόνισε διακοπές ενώ ήταν το παιδί στην εντατική και σε όλα αυτά ήταν και ο Μάνος δίπλα και τώρα το παίζει έκπληκτος και τελικά δεν ήταν τόσο καλή μάνα αφού το διαπίστωσε μετά την δικογραφία με ξεπερνά...
Συμφωνώ! Ο θάνατος είναι λύτρωση! Η χειρότερη τιμωρία είναι ισόβια καταδίκη! Ισόβια όμως, για όλη της την ζωή! Και όταν λέω ισόβια δεν εννοώ στα δωμάτια φυλακής που τα έχουν λουξ, εννοώ σε κάνα υπόγειο μπουντρούμι... Ένα διεστραμμένο μυαλό γιατί να μη σκοτώσει, αφού ξέρει ότι σε 15 χρόνια το πολύ θα είναι ελεύθερος? ...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Θα έπρεπε να υπήρχε μάθημα από το νηπιαγωγείο για την αξία της ανθρώπινης ζωής. Ένα μάθημα παιχνίδι, και μορφή συζήτησης στα επόμενα σχολικά έτη ώστε ο απόφοιτος να έχει και μια κοινωνική παιδεία. Να είναι ένα μάθημα χωρίς εξέταση και βαθμούς. Απλά οι νέοι άνθρωποι να κατανοήσουν την αξία της ζωής. Με τόση εγκληματικότητα διαιωνίζοντάς την ως πολιτιστική κληρονομιά σε όλα τα έθνη, από γενιά σε γενιά η λέξη παιδεία μοιάζει υποκρισία.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα έπρεπε να υπήρχε μάθημα από το νηπιαγωγείο για την αξία της ανθρώπινης ζωής. Ένα μάθημα παιχνίδι, και μορφή συζήτησης στα επόμενα σχολικά έτη ώστε ο απόφοιτος να έχει και μια κοινωνική παιδεία. Να είναι ένα μάθημα χωρίς εξέταση και βαθμούς. Απλά οι νέοι άνθρωποι να κατανοήσουν την αξία της ζωής. Με τόση εγκληματικότητα διαιωνίζοντάς την ως πολιτιστική κληρονομιά σε όλα τα έθνη, από γενιά σε γενιά η λέξη παιδεία μοιάζει υποκρισία.
Υπάρχει εδώ και χρόνια, από τότε που δίδασκα εγώ..
Έχω χάσει πλέον επαφή με ολο αυτο και δεν ξέρω τι υπάρχει ακομ α
Υπάρχει και αντίστοιχο μουσικό κινητικό παιχνίδι που δείχνει πώς πρέπει να κινούνται τα παιδια μέσα σε αυτό ώστε να αναπτύσσετε το αίσθημα του σεβασμού ανεξαρτήτου χρώματος και φύλου...

Το θέμα είναι με ποιο τρόπο διδάσκεται πλέον και κατά πόσο μένει έξω από ολο αυτο η καθαρά προσωπική άποψη της καθέ νηπιαγωγούς..
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Θεωρώ η Ρούλα θα αυτοκτονήσει πριν προλάβει να ομολογήσει.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,157 μηνύματα.
Θεωρώ η Ρούλα θα αυτοκτονήσει πριν προλάβει να ομολογήσει.
Δεν μπορεί να αυτοκτονήσει... Την προσέχει φύλακας 24 ώρες το εικοσιτετράωρο... Και δεν έχει τίποτα πάνω της για να αυτό τραυματιστεί
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Συμφωνώ! Ο θάνατος είναι λύτρωση! Η χειρότερη τιμωρία είναι ισόβια καταδίκη! Ισόβια όμως, για όλη της την ζωή! Και όταν λέω ισόβια δεν εννοώ στα δωμάτια φυλακής που τα έχουν λουξ, εννοώ σε κάνα υπόγειο μπουντρούμι... Ένα διεστραμμένο μυαλό γιατί να μη σκοτώσει, αφού ξέρει ότι σε 15 χρόνια το πολύ θα είναι ελεύθερος? ...
Τους οποίους τους πληρωνουμε κιόλας, τρώνε πινουν..
Μια βασανιστική τιμωρία τότε.



Δεν ξέρω εγώ δεν είμαι τόσο δημοκρατικη, σορυ... Θέλω τιμωρία για τέτοια θέματα..
Γιατί δεν παραδεχεται όμως δεν καταλαβαίνω αφου δε τη γλιτωνει χειροτερεύει τη θέση της, έχει βαλει μια χώρα να ασχολείται μαζι της έχει ανακατέψει γιατρους ολόκληρη κυβέρνηση . Μέχρι κ ο υπουργός υγείας βγήκε να μιλήσει!!!


Κι ακόμα εγώ δεν έχω κατάλαβει γιατί; για τη δημοσιότητα; η για τον μανό;;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μπορεί να αυτοκτονήσει... Την προσέχει φύλακας 24 ώρες το εικοσιτετράωρο... Και δεν έχει τίποτα πάνω της για να αυτό τραυματιστεί
Την έχετε ικανή να αυτοκτονήσει;
Δεν ξέρω τι. Μπορεί μα οδηγήσει τέτοιου είδους άτομα στην αυτοκτονία
Κάποιος ειδικός ξέρει που χει μελετήσει τέτοια ατομα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top