Θέλω να ανοίξω λογαριασμό στην Πειραιώς + κάρτα χρεωστική

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. Επειδή, θέλω να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα ώστε να πληρώνομαι στην πρακτική που θα αρχίσω με το πανεπιστήμιο μου είμαι ανάμεσα σε Πειραιώς και εθνική. Ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή;; Ποια έχει καλύτερες υπηρεσίες E-banking??
Εθνική ,έχει καλύτερα χρώματα , προσωπικά νιώθω ότι γαμάει πιο πολύ σαν τράπεζα και είναι πιο κοντά σε ονομασία με την Τράπεζα Της Ελλάδος
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι σοβαρός λόγος να επιλέξεις μια τράπεζα είναι το χρώμα κ το όνομα.

Η μαμά μου είναι στην εθνική και ειδικά σε θέμα e banking δε βολεύει καθόλου έχει 5-6 εφαρμογές καθόλου πρακτικές .
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Ναι σοβαρός λόγος να επιλέξεις μια τράπεζα είναι το χρώμα κ το όνομα.

Η μαμά μου είναι στην εθνική και ειδικά σε θέμα e banking δε βολεύει καθόλου έχει 5-6 εφαρμογές καθόλου πρακτικές .
Συγγνώμη βρίσκεις το κίτρινο πιο σοβαρό απ' της Εθνικής? ...της εθνικής καταρχάς δείχνει υπευθυνότητα , σοβαρότητα σε σχέση με τις άλλες τράπεζες + μπορείς να βγάλεις περισσότερα χρήματα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. Επειδή, θέλω να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα ώστε να πληρώνομαι στην πρακτική που θα αρχίσω με το πανεπιστήμιο μου είμαι ανάμεσα σε Πειραιώς και εθνική. Ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή;; Ποια έχει καλύτερες υπηρεσίες E-banking??
Για τον σκοπό που την χρειάζεσαι, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Για οτιδήποτε άλλο, κατεβάζεις Revolut, την συνδέεις με την κάρτα σου και χρησιμοποιείς αυτήν.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Έχει πιο επιβλητικό font η εθνική, αυτό είναι αλήθεια.
Από 'κει και πέρα, δεν έχει (για την ώρα) καμία διαφορά*, οπότε πλάκα-πλάκα με βάση πιο interface σε βολεύει καλύτερα θα επιλέξεις (και ποια atms βρίσκονται πιο κοντά να σε βολεύουν).
Τις βασικές λειτουργίες τις έχουν και οι δύο, τόσο από browser όσο κι απ το app τους και το να μη δουλεύουν με gpay για ανέπαφες αλλά μόνο με τη δική τους εφαρμογή το έχουν επίσης και οι δύο.

Πειραιώς έχω χρόνια, τα κολλήματα στο app τους είναι αρκετά ζωή να 'χουν αλλά κάνα τρομέρο παράπονο δεν έχω. Εθνική δουλεύω λίγο καιρό, so far so good, και το ότι κατάφερα να ανοίξω λογαριασμό χωρίς να χρειάστει να πάω σε κατάστημα ήταν ένα ευτυχές γεγονός.

* Εξέτασε αν έχει σημασία τι τράπεζα έχεις στα πλαίσια της αμοιβής της πρακτικής. Αν σε πληρώνει κατευθείαν κάποιος εργοδότης και έχει μόνο τη Χ τράπεζα, εσύ στην Y μπορεί να τρως προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος (~4eu). Αν τα λεφτά περνάνε από το πανεπιστήμιο, λογικά δεν σε επηρεάζει. (Δεν ξέρω τι ισχύει με τις πρακτικές πια.)
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. Επειδή, θέλω να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα ώστε να πληρώνομαι στην πρακτική που θα αρχίσω με το πανεπιστήμιο μου είμαι ανάμεσα σε Πειραιώς και εθνική. Ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή;; Ποια έχει καλύτερες υπηρεσίες E-banking??
Τα ίδια είναι όλες, και οι δυο που αναφέρεις είναι εύχρηστες οι εφαρμογές τους
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τα yellows λήγουν μετά από 2 χρόνια. Αν δεν κάνεις αρκετές αγορές ή κινήσεις να συγκεντρώσεις ικανοποιητικό αριθμό yellows τα χάνεις (γιατί δεν φτάνει να αγοράσεις τπτ).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Only Eurobank.:cool::cool:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν και προτιμώ Revolut.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην Εθνική θα σιχαθείς την ζωή σου με τα OTP που είναι πιο αργά και από τον θάνατο.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Only Eurobank.:cool::cool:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν και προτιμώ Revolut.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην Εθνική θα σιχαθείς την ζωή σου με τα OTP που είναι πιο αργά και από τον θάνατο.
Έτσι φίλε, Eurobank. Αν πας και σε συνεργαζόμενα καταστήματα τους, σου δίνουν το 2% επιστροφή και στις επόμενες αγορές τα εξαργυρώνεις αν θες.
Revolut είναι χρήσιμο αν ταξιδεύεις ή κάνεις συχνά αγορές στο ιντερνετ αλλά για πρακτική δεν συμφέρει
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ξανά έβαλα το winBank σήμερα, πάτησα Γίνε Πελάτης, συνδέθηκα στο gov, επιβεβαίωσα την άντληση στοιχείων και μετά έλαβα ένα τεράστιο Χ ότι στα στοιχεία που αντλήθηκαν είναι ελλειπή. Αμάν πια :morning1:

@akikos καμιά ιδέα;
Μπήκα και στο στηθείτε του gov και έβαλα όλα μου τα στοιχεία επικοινωνίας και διεύθυνση. Αλλά και πάλι τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ξανά έβαλα το winBank σήμερα, πάτησα Γίνε Πελάτης, συνδέθηκα στο gov, επιβεβαίωσα την άντληση στοιχείων και μετά έλαβα ένα τεράστιο Χ ότι στα στοιχεία που αντλήθηκαν είναι ελλειπή. Αμάν πια :morning1:

@akikos καμιά ιδέα;
Μπήκα και στο στηθείτε του gov και έβαλα όλα μου τα στοιχεία επικοινωνίας και διεύθυνση. Αλλά και πάλι τίποτα.
Πριν κάνα χρόνο, η Πειραιώς μου ζήτησε ενημέρωση στοιχείων και δούλεψε μια αντίστοιχη λειτουργία που ήταν μέσα στο winkbank και δεν χρειάστηκε να πάω τράπεζα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Καλημέρα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τις χρεωστικές κάρτες , αν βέβαια γνωρίζετε.

Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στην Visa debit και Mastercard debit;; Αν ναι ποια θεωρειτε καλύτερη επιλογή τόσο για Ελλάδα όσο και για εξωτερικό;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Καλημέρα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τις χρεωστικές κάρτες , αν βέβαια γνωρίζετε.

Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά στην Visa debit και Mastercard debit;; Αν ναι ποια θεωρειτε καλύτερη επιλογή τόσο για Ελλάδα όσο και για εξωτερικό;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Για χρεωστική κάρτα δεν νομίζω να έχει καμία διαφορά τουλάχιστον στη Ελλάδα είτε MasterCard ή Visa. Εγώ έχω και τα 2, παντού στη Ελλάδα περνάνε οι κάρτες μου. Για εξωτερικό έχω το revolut ( το οποίο είναι Visa) για να μην πληρώνω τη ισοτιμία μετατροπή του νομίσματος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top