• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δήμητρα δεν το αλλάζω το ψευδώνυμο, είναι ιστορικό!

Παραθέτω ένα πολύ ωραίο άρθρο :

-Eίστε πια σίγουροι ότι θα ζήσετε τουλάχιστον δεκαπέντε χρόνια παραπάνω από όσα είχατε στο ριζικό σας σαν καπνιστής /καπνίστρια.
-Mπορείτε να κάνετε πιο εύκολα παιδί και, αν έχετε ήδη παιδιά, τώρα ξέρετε ότι έχετε λιγότερες πιθανότητες να τα αφήσετε μόνα τους ενώ ακόμα σας χρειάζονται - και πάντα σας χρειάζονται.
-Έχετε διπλάσιες πιθανότητες να μην πάθετε έμφραγμα (διπλάσιες από εκείνες που είχατε όταν καπνίζατε το τελευταίο σας τσιγάρο).
-Έχετε τριπλάσιες πιθανότητες να μην πάθετε εγκεφαλικό.
-Έχετε 20πλάσιες πιθανότητες να μην πάθετε καρκίνο των πνευμόνων.
-Oι πνεύμονές σας έχουν κερδίσει σε χωρητικότητα 40 ml μέσα σε ένα χρόνο - όσο καπνίζατε χάνατε μέχρι και 80 ml το χρόνο.
-Γλιτώνετε από την υπερβολική κρεατοφαγία που βλάπτει πολλά όργανα. Tώρα ο οργανισμός σας δεν ζητάει το κρέας, γιατί δεν αναζητά απελπισμένα νιασίνη - μία ουσία που μπορεί να μπλοκάρει ένα μέρος της νικοτίνης.
-Έχετε οκταπλάσιες πιθανότητες να μην υποστείτε ρήξη ανευρύσματος - η ρήξη αυτή κατά κανόνα σκοτώνει.
-Aν χρειαστείτε για οποιονδήποτε λόγο γενική νάρκωση, δεν θα τρέμετε τυχόν επιπλοκές.
-Kρυολογείτε σαν όλους τους ανθρώπους και όχι έξι έως επτά φορές το χρόνο, όπως παλιά.
-Tο συνάχι σας δεν κρατάει πια σχεδόν όλο το χειμώνα.
-Δεν βήχετε πια όπως παλιά.
-Έχετε πια (οι άνδρες) διπλάσιες πιθανότητες να μην παρουσιάσετε ανικανότητα στα 50 σας.
-Έχετε ελάχιστες πιθανότητες να παρουσιάσετε εμφύσημα.
-Δεν ακούτε συνέχεια «γατάκια» από τα πνευμόνια σας.
-Δεν έχετε τόσο συχνούς πονοκεφάλους.
-O πονόλαιμος είναι σχεδόν παρελθόν.
-H ιγμορίτιδα που ίσως είχατε είναι σχεδόν ξεχασμένη.
-Γλιτώσατε από ένα αίσθημα μόνιμης κούρασης, που το καταπολεμούσατε με όλο και περισσότερους καφέδες.
-H αναπνοή σας δεν μυρίζει στους άλλους, ούτε και σε εσάς.
-H σκέψη σας παρουσιάζει μια διαύγεια που νομίζατε ότι δεν διαθέτατε ποτέ.
-Έχετε πιο καθαρά και όμορφα δόντια.
-Δεν πάσχετε από ουλίτιδες.
-Tα μάτια σας δεν παθαίνουν συχνά επιπεφυκίτιδα.
-H αναπνοή σας είναι ανάλαφρη «σαν παιδιού».
-Όλες οι μυρωδιές είναι πιο σαφείς - δεν μπερδεύετε τη μυρωδιά του τσιγάρου με τον καπνό της πυρκαγιάς.
-Όλες οι γεύσεις είναι σαφέστερες και χαίρεστε ό,τι τρώτε.
-Δεν σας χρειάζονται πια πολλά καρυκεύματα στο φαγητό.
-Έχετε κόψει τους πολλούς καφέδες που τέντωναν τα νεύρα σας - δεν τους «τραβάει» ο οργανισμός σας.
-H υποτονικότητα του πρώτου καιρού έχει δώσει τη θέση της σε μία χαλάρωση γεμάτη αυτοκυριαρχία.
-Δεν χρειάζεται να κάνετε κάθε πρωί «εκκαθάριση πνευμόνων».
-Kρυώνετε λιγότερο το χειμώνα ή όταν μπαίνετε στη θάλασσα - τα άκρα των καπνιστών έχουν περίπου 4 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία από το κανονικό, λόγω του κακού κυκλοφορικού, και ξεπαγιάζουν εύκολα.
-Tα νύχια σας δεν είναι κιτρινισμένα.
-Tο σπίτι σας δεν είναι γεμάτο κάπνα.
-Tα ρούχα σας μυρίζουν καθαριότητα και όχι τσιγαρίλα.
-Tο ίδιο και τα μαλλιά σας.
-Oι κουρτίνες και οι τοίχοι δεν κιτρινίζουν.
-Γλιτώσατε από τις πολλές καούρες στο στομάχι.
-Tα έντερά σας δεν χρειάζονται πια καφεΐνη και νικοτίνη για να λειτουργήσουν φυσιολογικά.
-Έχουν βελτιωθεί όλες οι παθήσεις που τυχόν είχατε, γιατί ο οργανισμός σας αντιπαλεύει τα πάντα πιο εύκολα - δεν έχει το μόνιμο αντιπερισπασμό της νικοτίνης.
-Έχετε κερδίσει μέσα σε ένα χρόνο 1000 έως 2500 ευρώ. Mε αυτά τα χρήματα μπορείτε να πάτε ένα ταξίδι που πέρσι ούτε καν ονειρευόσασταν.
-Δεν νιώθετε πια ένα σφίξιμο στο στομάχι όταν σας περιμένει μια σύσκεψη με μη καπνιστές.
-Όταν βλέπετε τους άλλους να καπνίζουν, μάλλον τους λυπάστε.
-Έχετε λιγότερες πιθανότητες να καείτε από ξεχασμένο τσιγάρο.
-Έχετε λιγότερες πιθανότητες να εμπλακείτε σε τροχαίο.
-Eίστε κατά 16 χρόνια νεότεροι, γιατί ένας άνθρωπος που καπνίζει στα 50 του ένα πακέτο τσιγάρα είναι στην πράξη 58 ετών και, αν καπνίζει δύο πακέτα, είναι ουσιαστικά 66 ετών.
-Eίστε νεότεροι και φαίνεται. Όχι μόνον τα εσωτερικά όργανά σας λειτουργούν φυσιολογικά για την ηλικία σας, αλλά πάψατε να αφυδατώνεστε και να κάνετε πρόωρα ρυτίδες -το τσιγάρο «στεγνώνει».
-Kάνετε πιο συχνά σεξ.
-Έχετε περισσότερη διάθεση για περπάτημα και αθλητισμό.
-Tο σώμα σας είναι πιο ευθυτενές.
-Έχετε πιο θετική άποψη για τη ζωή.
-Έχετε ξαναβρεί την εκτίμηση για τον εαυτό σας και δεν τον θεωρείτε πια άβουλο ή σκλάβο του τσιγάρου. Kανείς δεν μπορεί να σας πει ότι δεν έχετε «δύναμη θέλησης». Oύτε εσείς βέβαια.
-Aισθάνεστε ότι έχετε πετύχει κάτι ηρωικό - και έχετε δίκιο.
Tι χάσατε, Ή τα καλά του τσιγάρου
-Mία ευχαρίστηση διάρκειας πέντε λεπτών την ημέρα (όσο δηλαδή το πρώτο πρωινό τσιγάρο).
-Tαχυπαλμίες και έκκριση αδρεναλίνης που εκλαμβάνατε ως τόνωση, ενώ ήταν ο «πανικός» του σώματός σας.

πηγή

14 μέρες και δεν θα ξανακαπνίσω ΠΟΤΕ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να στην σπάσω.. πόσες φορές το έχω πεί αυτό (τρεις βασικά :P :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Απεξάρτηση Μέρα Πρώτη

Είδα αυτό...



:look: :cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Καλή επιτυχία ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Εμένα ακόμα με χτικιώνει η θέα γυναίκας εγγύου που κρυφοκάπνιζε. Άντε μετά να τα φτιάξεις με καπνίστρια... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εμένα ακόμα με χτικιώνει η θέα γυναίκας εγγύου που κρυφοκάπνιζε. Άντε μετά να τα φτιάξεις με καπνίστρια... :/:
μόνο αν έχει στόχο στο κοντινό μέλλον να κόψει το κάπνισμα αλλιώς μακρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να θυμίσω ότι το τόπικ είναι για άτομα που θέλουν να κόψουν το κάπνισμα και για ημερολόγιο απεξάρτησης. Όπως παρακαλούνται οι μη-καπνιστές να μην "ενοχλούν" τους καπνιστές στα αντίστοιχα θέματά τους (όπως #1, #2, #3), έτσι παρακαλούνται οι καπνιστές να πράξουν το αντίστοιχο.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όλοι οι καπνιστές θα αναγκαστούν να κόψουν το κάπνισμα μαχαίρι (όταν φυσικά θα είναι αργά) καλύτερα να κοπεί πριν γίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν κάποιος φτάνει λίγο πάνω από τα 50 και καπνίζει συστηματικά έχει διαταραξει αρκετά τα αγγεία του τα οποία παραμένουν δυστυχώς ασυμπτωματικα. Όταν η ομοιόσταση τουοργανισμού δε μπορεί να αντεξεπέλθει τότε εμφανίζονται τα πρωτα συμπτώματα πόνος κατα την άσκηση και πόνος προκάρδια και αντανάκλαση στο αριστερό χέρι και μπορεί στην πλάτη. Τότε πάνε στο ιατρό και τους λέει να κόψουν το κάπνισμα. Οι περισσότεροι δε ακούνε μέχρι να παθουν ακόμα πιο σοβαρή ΄βλάβη δηλαδή η απόφραξη των στεφανιαίων ή οξύ έμβραγμα. Όταν περάσει και αυτό τότε οι περισσότεροι κόβουν μαχαίρι το κάπνισμα, αλλά αυτό δε διορθώνει πλέον την κατάσταση απλά δεν την κάνει χειρότερη. Αυτοι θα καταλήξουν ως ΧΑΠ σε μια μονάδα και θα δυσκολεύουνται να αναπνεύσουν χωρίς μάσμα αφού χωρίς την μάσκα ο κορεσμός του οξυγόνου θα πέφτει κάτω από 77. Αυτή η κατάσταση πολύ κρατήσει πολυ καιρό και είναι ένα από τα μεγαλύτερα βασανιστήρια.

Όταν κάποιος καπνίζει απο το Λύκειο οι πνεύμονες ουσιαστικά σταματάνε την φυσιολογική διαφοροποίηση και την ανάπτυξη τους γίνεται διαφοροποίηση σε πλακώδες επιθήλιο το οποίο επιφέρει σοβαρα΄μη ανατρέψιμα προβλήματα τα οποία δε γίνονται αντιληπτικά (επιρρέπειασ στις λοιμώξεις). Οταν σταματάει ενας 20 -22-30 χρονος το κάπνισμα δε καλυτερεύει την κατασταση του αλλά δε την κάνει χειρότερη.

Οι γυναίκες εξαιτίας των ορμονων προστατέύονται παραπάνω από τους αντρες και η σπβαρή ζημια΄αρχίζει μετά την εμμηνοπαυση. Όταν μια γυναίκα καπνίζει τις πρωτες εβδομάδες της κύησης το παιδί ενδέχεται να παρουσιάσει σοβαρά προβλήματα. Πολλα από τα οποία μπορεί να φανερωθούν πολύ μετα (π.χ όταν πάει το παιδί 30 ετών) που δύσκολα μπορεί να ταυτοποιηθεί η αιτία (και αποδίδεται στην κακιά τύχη)΄. Υπάρχουν και πιθανότητες για πρόωρο τοκετό ή διάφορες άλλες αναπτυξιακές ανωμαλίες αλλά αυτό δε συμβαίνει και συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Όλοι οι καπνιστές θα αναγκαστούν να κόψουν το κάπνισμα μαχαίρι (όταν φυσικά θα είναι αργά) καλύτερα να κοπεί πριν γίνει αυτό.
Γιατί το λες αυτό; Δεν υπάρχουν καπνιστές που καπνίζουν μια ζωή; Ίσως αναγκαστεί κάποιος να το κόψει για σοβαρούς λόγους υγείας ή ακόμα και οικονομικούς αλλά πως εννοείς το ''όλοι''; Πάντως συμφωνώ ότι καλύτερα να το κόψει κάποιος πριν παρουσιαστεί απόλυτη ανάγκη για να γίνει αυτό. Καλή επιτυχία λοιπόν σε όσους το προσπαθούν! Σίγουρα με επιμονή και θέληση θα τα καταφέρετε. Πολλοί άνθρωποι το έχουν πετύχει άλλωστε, δεν είναι αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmos

Νεοφερμένος

Ο cosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι 58 ετών και έχω κόψει το τσιγάρο πριν από 28 μήνες. Από τότε δεν έχω καπνίσει καθόλου, ούτε μια τζούρα. Δεν ήμουνα βαρύς καπνιστής, περίπου 6-8 τσιγάρα την ημέρα, αλλά για πολλά χρόνια, από 16 ετών(40 χρόνια). Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα όταν το έκοψα, ούτε τρεμούλες, ούτε αϋπνίες, πονοκεφάλους κλπ. Είχα μια έντονη επιθυμία να καπνίσω τον πρώτο μήνα, αλλά άντεξα. Μετά από τρεις μήνες εξαφανίστηκε και η επιθυμία.
Τον τελευταίο χρόνο όμως επανελθει αυτή η επιθυμία. Έχω ονειρευτεί αρκετές φορές ότι καπνίζω, και γενικά αυτή η εμπειρία του καπνίσματος παραμένει ένας πειρασμός ακόμα. Παραμένει η ανάμνηση δηλαδή ότι ήταν μια ευχάριστη εμπειρία-ιεροτελεστία και ειδικά σε στιγμές ανίας η στρες. Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να θέλω να καπνίσω ύστερα από δυο χρόνια αποχής.
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eμένα αυτό ακριβώς με κάνει να μη μπορώ να το κόψω εντελώς και να καπνίζω έστω και περιστασιακά. Δεν μπορώ να αντέξω στην επιθύμια για ένα τσιγάρο.. και παρόλο που αν έχω καιρό να καπνίσω και ανάψω ένα μου έρχεται ζάλη και με ενοχλεί και το ξέρω πως θα είναι έτσι, ε, ποτέ δεν μπορώ να αντισταθώ και ζηλεύω όσους μπορούν. Γι' αυτό μιλάω για προφίλ χαρακτήρα που είναι επιρρεπές στους εθισμούς - αν παρατηρήσετε τους μη καπνιστές που είναι συνειδητοποιημένοι, δεν έχουν ούτε την περιέργεια να το δοκιμάσουν και συνήθως είναι και γενικά πιο πειθαρχημένοι και αυτοσυγκρατημένοι (με το φαγητό, το ποτό, τον ύπνο, το ίντερνετ, οποιαδήποτε εξάρτηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Όλα είναι μες στο μυαλό μας. Αν πραγματικά θελήσεις να το κόψεις εντελώς, πιστεψέ με μπορείς να τα καταφέρεις, απλά προς το παρόν δεν θέλεις.

Κάποτε κάπνιζα πάρα πολύ, τώρα πια όχι, μια περίοδο είχα φτάσει να κάνω δύο πακέτα την ημέρα. Έφυγα στο εξωτερικό για ένα μήνα και δεν το έβαλα στο στόμα μου, γιατι δεν ήθελα. Γυρίζοντας το ξαναξεκίνησα με μια πιο ελαφευά μάρκα η οποία ποτέ δεν μου άρεσε, απλά δεν ήθελα να κάνω πάλι τόσα πολλά. Τώρα πιά κάνω ένα πακέτο σχεδόν σε μια βδομάδα. Υπάρχουν μέρες που δεν κάνω καθόλου και μέρες που θα βγώ και θα καπνίσω περισσότερο. Δεν θεωρώ όμως πως είμαι εξαρτημένη απο αυτό μιας και όποτε θέλω το σταματάω. Δεν καπνίζω μέσα στο σπίτι, γιατί δεν μου αρέσει να μυρίζει τσιγαρίλα, στη δουλειά κάνω πολύ σπάνια, στην ουσία λοιπόν κάνω όποτε βγαίνω έξω και αυτό αν το θελήσω.
Οπότε, αν πραγματικά θέλει κάποιος να το κόψει μπορεί να καταφέρει έχοντας υπομονή και δύναμη. Δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν άνθρωποι που τους είναι πολύ δύσκολο, αλλά αν πραγματικά το πάρουν απόφαση πιστέυω μπορούν να τα καταφέρουν.
Ο πατέρας μου καπνιστής για χρόνια, και όχι ερασιτεχνικός σαν εμένα. Μια μέρα ξύονησε και είπε τέλος το τσιγάρο, έχει να το βάλει στο στόμα του πάνω απο 20 χρόνια.
Οπότε κουράγιο παιδιά, και να ξέρετε οτι όποιος θέλει πραγματικά μπορεί!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
εχω να καπνισω απ τις 3.30 το μεσημερι,δλδ εδω και 8 ωρες,το ξερω δεν ειναι πολυ,ειναι η αρχη ομως,θελω να το κοψω μια κι εξω,το ξερω δεν ειναι ευκολο,καπνιζω 25 χρονια,ενα πακετο και κατι την ημερα,και βαρια μαρκα.τρεμουν τα χερια μου,εχω κρυαδες,αλλα δε το βαζω κατω,κι εχω τσακισει και κατι σοκολατιτσες κατι πατατακια,πινω και πολυ νερο!ουφφφ μ αρεσει που ελεγα ειναι ευκολο οποτε θες το κοβεις!μ ακουει κανεις?μην καπνισετε ποτε οσοι δεν το αρχισατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
αλλη μια μερα ακαπνη!!!σημερα νιωθω καλλυτερα απο χτες!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κουράγιο, όλα στο μυαλό είναι (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Δοξα και τιμη στο Banner μου.Παμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
απλα δεν περιμενα να χω συμπτωματα στερησης,αυτο με πεισμωνει πιο πολυ,δεν το ηξερα οτι ειμαι εξαρτημενη,παντα ελεγα σιγα μωρε,οποτε θελω το κοβω,αλλα τελικα ειναι δυσκολο,το χω παρει πεισματικα ομως η αυτο η εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
απλα δεν περιμενα να χω συμπτωματα στερησης,αυτο με πεισμωνει πιο πολυ,δεν το ηξερα οτι ειμαι εξαρτημενη,παντα ελεγα σιγα μωρε,οποτε θελω το κοβω,αλλα τελικα ειναι δυσκολο,το χω παρει πεισματικα ομως η αυτο η εγω!

Eίναι πάρα πολλοι που λένε ότι δε τους πιάνει το τσιγάρο και μπορούν να το κόψουν όποτε θέλουν αυτοί κατά την γνώμη μου έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top