Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Πιστευω να αντιλαμβανεσαι οτι το δικο σου point αυτη την στιγμη δεν ειναι η οποιαδηποτε χωρα αλλα ο ιδιος σου ο ευατος :)
Έτσι είναι αλλά θα το αντιληφθεί μετά τα 40 πιστεύω. Πολύς κόσμος ψάχνει την αιτία της δυστυχίας και της αποτυχίας του στους άλλους ενώ πηγάζει από τον ίδιο τον εαυτό του.

Εγώ πάντως δε θα άφηνα την οικογένειά μου παρά μόνο αν πέθαινα της πείνας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Έτσι είναι αλλά θα το αντιληφθεί μετά τα 40 πιστεύω. Πολύς κόσμος ψάχνει την αιτία της δυστυχίας και της αποτυχίας του στους άλλους ενώ πηγάζει από τον ίδιο τον εαυτό του.

Εγώ πάντως δε θα άφηνα την οικογένειά μου παρά μόνο αν πέθαινα της πείνας.
Αρα 700.000 Έλληνες που έφυγαν από την Ελλάδα την περίοδο 2011-2020 ήταν αποτυχημένοι;; Τότε γιατί όταν πήγαν έξω πέτυχαν;;
Μήπως επειδή η Ελλάδα είναι αποτυχημένο κράτος;;😏😏
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι είναι αλλά θα το αντιληφθεί μετά τα 40 πιστεύω. Πολύς κόσμος ψάχνει την αιτία της δυστυχίας και της αποτυχίας του στους άλλους ενώ πηγάζει από τον ίδιο τον εαυτό του.

Εγώ πάντως δε θα άφηνα την οικογένειά μου παρά μόνο αν πέθαινα της πείνας.
Να προσθεσω μαζι με την οικογενεια μου και τον τοπο μου ,την θαλασσα και αυτο που εισπρατω απο τους γυρω μου ..

Τοτε σιγουρα δεν θα ημουν εγω καλα και οπου και να πηγαινα θα μου εφταιγαν τα παντα ακομα και αψογα να ηταν :)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Άλλα λέει η θεια μου άλλα ακούν τ' αυτιά μου.

Δε θέλω να ακούσω ξανά ποτέ το ελληνικό τραγούδι

Γιατί τόσο μίσος για την Ελλάδα;;
:confused:

Πολύς κόσμος ψάχνει την αιτία της δυστυχίας και της αποτυχίας του στους άλλους ενώ πηγάζει από τον ίδιο τον εαυτό του.

Αρα 700.000 Έλληνες που έφυγαν από την Ελλάδα την περίοδο 2011-2020 ήταν αποτυχημένοι;; Τότε γιατί όταν πήγαν έξω πέτυχαν;;
Μήπως επειδή η Ελλάδα είναι αποτυχημένο κράτος;;😏😏
Γιατί τόσο μίσος για την Ελλάδα;;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Άλλα λέει η θεια μου άλλα ακούν τ' αυτιά μου.




:confused:




Γιατί τόσο μίσος για την Ελλάδα;;
Himela εσυ τα γράφεις αυτά όχι εγώ. Λες ότι οι περισσότεροι που απέτυχαν φταίνε οι ίδιοι. Σου απάντησα ότι στην περίπτωση της Ελλάδας δεν φταίνε οι άνθρωποι που έφυγαν στο εξωτερικό ούτε είναι αποτυχημένοι, φταίει καθαρά το κράτος που πληρώνει θέσεις εργασίας με μισθούς πείνας, οι υποδομές είναι ανύπαρκτες και γενικά η Ελλάδα δε σου δίνει κάποια ασφάλεια σα χώρα σε κανένα τομέα.

όσο αφορά τη δυστυχία, και εδώ λάθος κανείς. Σε πολλές περιπτώσεις, όχι πάντα, δεν φταίει το άτομο που είναι δυστυχισμένος. Όταν ζεις σε ένα τοξικό περιβάλλον, σε μια κοινωνία που δε σέβεται το συνάνθρωπο της, σε ένα κράτος με πολίτες που αν δουν ότι κάποιος είναι φιλότιμος τον πάτανε κάτω και το θέλουν μόνο για το συμφέρον τους. Τότε συγγνώμη αλλά δε φταίει ο άλλος. Σαφώς υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που το παίζουν συνέχεια θύματα, είναι μίζεροι κτλ όμως δεν είναι όλοι έτσι.

Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά πράγματα που σε κάνουν δυστυχισμένο και δυστυχώς τα αρνητικά αυτά τείνουν να πηγαίνουν προς το χειρότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Έχω διαβάσει λίγα πράγματα σε αυτό το θεεντ οπότε δεν ξέρω τι έχει υποθει νωρίτερα
Αλλά μήπως το πρόβλημα είναι ότι σε άλλους αρέσει η ζωή στην Ελλάδα και σε άλλους όχι? Δηλαδή κάποιοι είναι ικανοποιημένοι εδώ και κάποιοι όχι η αντίστοιχα δεν έχουν ευκαιρίες εργασίας εδώ? Δηλαδή δεν είναι μίσος για την χώρα αλλά απογοήτευση? Και επίσης το αν μπορείς να αφήσεις πράγματα πίσω σου έχει να κάνει και με το ποσό σημαντικά και απαραίτητα σου είναι
Ένας άνθρωπος που είναι κοντά στην οικογένεια του ναι θα είναι δύσκολο να φύγει για έναν άλλον όχι και τόσο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Έχω διαβάσει λίγα πράγματα σε αυτό το θεεντ οπότε δεν ξέρω τι έχει υποθει νωρίτερα
Αλλά μήπως το πρόβλημα είναι ότι σε άλλους αρέσει η ζωή στην Ελλάδα και σε άλλους όχι? Δηλαδή κάποιοι είναι ικανοποιημένοι εδώ και κάποιοι όχι η αντίστοιχα δεν έχουν ευκαιρίες εργασίας εδώ? Δηλαδή δεν είναι μίσος για την χώρα αλλά απογοήτευση? Και επίσης το αν μπορείς να αφήσεις πράγματα πίσω σου έχει να κάνει και με το ποσό σημαντικά και απαραίτητα σου είναι
Ένας άνθρωπος που είναι κοντά στην οικογένεια του ναι θα είναι δύσκολο να φύγει για έναν άλλον όχι και τόσο
Γενικά το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι οι μισθοί πείνας που δίνει, οι απαίσιες υποδομές, το απαίσιο σύστημα υγείας, το προβληματικό σύστημα εκπαίδευσης αλλά και η ανομία που επικρατεί μεταξύ των πολιτών. Αν αυτά δεν αλλάξουν πάντα πάντως θα είμαστε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Himela εσυ τα γράφεις αυτά όχι εγώ. Λες ότι οι περισσότεροι που απέτυχαν φταίνε οι ίδιοι.
Που το ειπε αυτο Βρε ΦΩτακο γιατι θα μας τρελλανεται εδω μεσα ..
Αλλα σας γραφουν αλλα καταλαβαινεται ...
Σου απάντησα ότι στην περίπτωση της Ελλάδας δεν φταίνε οι άνθρωποι που έφυγαν στο εξωτερικό ούτε είναι αποτυχημένοι, φταίει καθαρά το κράτος που πληρώνει θέσεις εργασίας με μισθούς πείνας, οι υποδομές είναι ανύπαρκτες και γενικά η Ελλάδα δε σου δίνει κάποια ασφάλεια σα χώρα σε κανένα τομέα.
Και στην περιπτσωη που ολος ο επαγγελματικος κοσμος που ζει στην Ελλαδα και τα καταφερνει πιο φταει ?

Γιατι εστιαζεις επιχειρηματολογικα μονο στα αρνητικα ?
όσο αφορά τη δυστυχία, και εδώ λάθος κανείς. Σε πολλές περιπτώσεις, όχι πάντα, δεν φταίει το άτομο που είναι δυστυχισμένος. Όταν ζεις σε ένα τοξικό περιβάλλον,
Ζεις οσο εισαι αβουλος και εξαρτημενος ..
Μετα φευγεις και προσπαθεις να το αλλαζεις ;)
σε μια κοινωνία που δε σέβεται το συνάνθρωπο της,
Και ολα αυτα τα κυματα αγαπη και αλληλεγγύης οταν υπαρχουν μαζικες καταστροφες τι ειναι ?
δεν ειναι απο Ελληνες ?
σε ένα κράτος με πολίτες που αν δουν ότι κάποιος είναι φιλότιμος τον πάτανε κάτω και το θέλουν μόνο για το συμφέρον τους.
Που συμβαινει αυτο ?
Γιατι το γενικοποιεις ενω περιγραφεις μια καθαρα δικη σου εμπειρια η οποια ομως δεν ειναι κανονας ?
Τότε συγγνώμη αλλά δε φταίει ο άλλος. Σαφώς υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που το παίζουν συνέχεια θύματα, είναι μίζεροι κτλ όμως δεν είναι όλοι έτσι.
Ακριβως δεν φταει ο αλλος ..ποιος φταιει λοιπον ?
Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά πράγματα που σε κάνουν δυστυχισμένο και δυστυχώς τα αρνητικά αυτά τείνουν να πηγαίνουν προς το χειρότερο.
Συμφωνω ,το θεμα εσυ τι κανεις για ολα αυτα ?:)
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γενικά το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι οι μισθοί πείνας που δίνει, οι απαίσιες υποδομές, το απαίσιο σύστημα υγείας, το προβληματικό σύστημα εκπαίδευσης αλλά και η ανομία που επικρατεί μεταξύ των πολιτών. Αν αυτά δεν αλλάξουν πάντα πάντως θα είμαστε.
Συμφωνώ σε όλα
Απλά το να φύγει κάποιος έξω θα επηρεαστεί και από άλλες συνθήκες εσωτερικές και όχι μόνο εξωτερικούς παράγοντες όπως πολύ σωστά κατ'εμε περιεργφαψες παραπάνω.
Οπότε το θέμα δεν μπορεί να απαντηθεί τόσο απόλυτα
Ναι θα έφευγα όχι δε θα έφευγα
Γιατί η απάντηση δεν είναι ίδια για άλλους και άρα δεν υπάρχει ένα αντικειμενικο κριτήριο για να το κρίνει αυτο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Που το ειπε αυτο Βρε ΦΩτακο γιατι θα μας τρελλανεται εδω μεσα ..
Αλλα σας γραφουν αλλα καταλαβαινεται ...

Και στην περιπτσωη που ολος ο επαγγελματικος κοσμος που ζει στην Ελλαδα και τα καταφερνει πιο φταει ?

Γιατι εστιαζεις επιχειρηματολογικα μονο στα αρνητικα ?

Ζεις οσο εισαι αβουλος και εξαρτημενος ..
Μετα φευγεις και προσπαθεις να το αλλαζεις ;)

Και ολα αυτα τα κυματα αγαπη και αλληλεγγύης οταν υπαρχουν μαζικες καταστροφες τι ειναι ?
δεν ειναι απο Ελληνες ?

Που συμβαινει αυτο ?
Γιατι το γενικοποιεις ενω περιγραφεις μια καθαρα δικη σου εμπειρια η οποια ομως δεν ειναι κανονας ?

Ακριβως δεν φταει ο αλλος ..ποιος φταιει λοιπον ?

Συμφωνω ,το θεμα εσυ τι κανεις για ολα αυτα ?:)
Μαργαρίτα το ότι μερικοί τα καταφέρνουν εδώ δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην Ελλάδα και μάλιστα πολύ σοβαρό. Η Ελλάδα έχει την μεγαλύτερη ανεργία της Ευρώπης (14,7%), στου νέους το ποσοστό αυτό αγγίζει το 40%. Η Ελλάδα έχει από τους χαμηλότερους μισθούς στην Ευρώπη και στον δυτικό κόσμο. Επίσης, είμαστε από τις λίγες χώρες που τα παιδιά δεν ξέρουν τι θέλουν να κάνουν επειδή δεν υπάρχει επαγγελματικός προσανατολισμός στο σχολείο με αποτέλεσμα να επιλέγουν λάθος επαγγέλματα και να είναι δυστυχισμένα στο μέλλον. Γενικά σαν κράτος ενώ θα μπορούσαμε να είμασταν μια οικονομική δύναμη λόγω της τοποθεσίας μας έχουμε γίνει εντελώς failed state.
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Που το ειπε αυτο Βρε ΦΩτακο γιατι θα μας τρελλανεται εδω μεσα ..
Αλλα σας γραφουν αλλα καταλαβαινεται ...

Και στην περιπτσωη που ολος ο επαγγελματικος κοσμος που ζει στην Ελλαδα και τα καταφερνει πιο φταει ?

Γιατι εστιαζεις επιχειρηματολογικα μονο στα αρνητικα ?

Ζεις οσο εισαι αβουλος και εξαρτημενος ..
Μετα φευγεις και προσπαθεις να το αλλαζεις ;)

Και ολα αυτα τα κυματα αγαπη και αλληλεγγύης οταν υπαρχουν μαζικες καταστροφες τι ειναι ?
δεν ειναι απο Ελληνες ?
Κύμα αγάπης και αλληλεγγύης στις μαζικές καταστροφές
Το κύμα αλληλεγγύης που είναι σε άλλες κοινωνικές παθογένειες
Δηλαδή μην εστιάζουμε στην καραμέλα ότι ο Έλληνας είναι φιλότιμος γιατί δυστυχώς που το λέω ο Έλληνας είναι και παρτάκιας και όταν μπορεί θα κάνει τα πάντα για τον εαυτό του και όχι για τους αλλους
Που συμβαινει αυτο ?
Γιατι το γενικοποιεις ενω περιγραφεις μια καθαρα δικη σου εμπειρια η οποια ομως δεν ειναι κανονας ?

Ακριβως δεν φταει ο αλλος ..ποιος φταιει λοιπον ?

Συμφωνω ,το θεμα εσυ τι κανεις για ολα αυτα ?:)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Το θέμα Φώτη είναι πως έχεις εξιδανικεύσει το εξωτερικό και πιστεύεις οτι είναι ένας επίγειος παράδεισος σε αντίθεση με την (σύμφωνα με εσένα και δυστυχώς πολλούς άλλους)"απαίσια Ελλάδα".
Το οτι είχες κάποιες άσχημες εμπειρίες δε σημαίνει οτι η Ελλάδα είναι μια απαίσια χώρα με κακούς ανθρώπους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Το θέμα Φώτη είναι πως έχεις εξιδανικεύσει το εξωτερικό και πιστεύεις οτι είναι ένας επίγειος παράδεισος σε αντίθεση με την (σύμφωνα με εσένα και δυστυχώς πολλούς άλλους)"απαίσια Ελλάδα".
Το οτι είχες κάποιες άσχημες εμπειρίες δε σημαίνει οτι η Ελλάδα είναι μια απαίσια χώρα με κακούς ανθρώπους.
Κανένα εξωτερικό δεν έχω θεοποιήσει, απλά αντικείμενα σου προφέρει περισσότερες ευκαιρίες εργασίας και καλύτερους μισθούς. Όσο αφορά την Ελλάδα δεν λέω κάτι παράλογο απλά την αλήθεια και είναι κρίμα που πολλά άτομα πιστεύουν ότι τα πράγματα στην Ελλάδα πάνε καλύτερα καθώς δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαργαρίτα το ότι μερικοί τα καταφέρνουν εδώ δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην Ελλάδα και μάλιστα πολύ σοβαρό. Η Ελλάδα έχει την μεγαλύτερη ανεργία της Ευρώπης (14,7%), στου νέους το ποσοστό αυτό αγγίζει το 40%. Η Ελλάδα έχει από τους χαμηλότερους μισθούς στην Ευρώπη και στον δυτικό κόσμο. Επίσης, είμαστε από τις λίγες χώρες που τα παιδιά δεν ξέρουν τι θέλουν να κάνουν επειδή δεν υπάρχει επαγγελματικός προσανατολισμός στο σχολείο με αποτέλεσμα να επιλέγουν λάθος επαγγέλματα και να είναι δυστυχισμένα στο μέλλον. Γενικά σαν κράτος ενώ θα μπορούσαμε να είμασταν μια οικονομική δύναμη λόγω της τοποθεσίας μας έχουμε γίνει εντελώς failed state.
Ειπε καποιος οτι διαφωνει σε αυτα που λεμε ?
Σαφεστατα και η Ελλαδα εχει θεμα ...αυτο ομως ειναι το point?

Ποιο ευκολο λοιπον ειναι να αλλαξεις την Ελλαδα ή εσυ τον δικο σου τροπο να βλεπεις και να φοβασαι να αντιμετωπισεις μια κατασταση ?

Ασε τα ποσοστα δεν χωρανε σε αυτο που εθιξε και η Χιμελα και εγω ;)

Εγω σου λεω και εξω να πας με την υπαρχων κατασταση σου και με ολα αυτα που εχουμε συζητηση και σε προβληγματιζουν παλι τα ιδια θα λες ..
Οχι γιατι δεν αξιζεις ή οτι δεν μπορεις επαγγελματικα να σταθεις με το μυαλο που εχεις ..

Απλα βρε Φωτη μου οσο καλος και να εισαι αν εισαι ανθρωπος που φοβασαι και εχεις θεμα με το τι λενε οι αλλοι για εσενα αυτο δεν θα το αλλαξει η χωρα στην οποια θες να ζησεις ;)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κύμα αγάπης και αλληλεγγύης στις μαζικές καταστροφές
Το κύμα αλληλεγγύης που είναι σε άλλες κοινωνικές παθογένειες
Δηλαδή μην εστιάζουμε στην καραμέλα ότι ο Έλληνας είναι φιλότιμος γιατί δυστυχώς που το λέω ο Έλληνας είναι και παρτάκιας και όταν μπορεί θα κάνει τα πάντα για τον εαυτό του και όχι για τους αλλους
Να εστιαζουμε δηλαδη στους φοβους και στις ανασφαλειες του καθενος και στο τροπο που εχει διαλεξει να βλεπει μονο εκεινος μια κατσταση γιατι ετσι κρυβεται και δεν θελει να τολμησει ?
Τον βοηθαμε ετσι νομιζεις ?

Πιστευεις οτι αυτος θα ειναι πιο σωστος τροπος να αντιμετωπισεις κατι τετοιου ?

Μιλαμε για κατι πολυ συγκεκριμενο εδω και οχι για κατι γενικο που φυσικα υπαρχουν τα δυο ακρα και ολα αυτα που επισημάνεις και εσυ :)
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ειπε καποιος οτι διαφωνει σε αυτα που λεμε ?
Σαφεστατα και η Ελλαδα εχει θεμα ...αυτο ομως ειναι το point?

Ποιο ευκολο λοιπον ειναι να αλλαξεις την Ελλαδα ή εσυ τον δικο σου τροπο να βλεπεις και να φοβασαι να αντιμετωπισεις μια κατασταση ?

Ασε τα ποσοστα δεν χωρανε σε αυτο που εθιξε και η Χιμελα και εγω ;)

Εγω σου λεω και εξω να πας με την υπαρχων κατασταση σου και με ολα αυτα που εχουμε συζητηση και σε προβληγματιζουν παλι τα ιδια θα λες ..
Οχι γιατι δεν αξιζεις ή οτι δεν μπορεις επαγγελματικα να σταθεις με το μυαλο που εχεις ..

Απλα βρε Φωτη μου οσο καλος και να εισαι αν εισαι ανθρωπος που φοβασαι και εχεις θεμα με το τι λενε οι αλλοι για εσενα αυτο δεν θα το αλλαξει η χωρα στην οποια θες να ζησεις ;)
Δηλαδή αν φύγει κάποιος από την Ελλάδα σημαίνει ότι φοβάται να αντιμετωπίσει τις καταστάσεις? Όχι ότι μπορεί να έχει ματαιωθει από κάτι??
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Κανένα εξωτερικό δεν έχω θεοποιήσει, απλά αντικείμενα σου προφέρει περισσότερες ευκαιρίες εργασίας και καλύτερους μισθούς. Όσο αφορά την Ελλάδα δεν λέω κάτι παράλογο απλά την αλήθεια και είναι κρίμα που πολλά άτομα πιστεύουν ότι τα πράγματα στην Ελλάδα πάνε καλύτερα καθώς δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
Καλύτερους μισθούς ναι αλλά η ζωή σου είπα είναι πιο ακριβή . Έπειτα και να είσαι πιο άνετα οικονομικά τι να το κάνεις ? Η διασκέδαση ας πούμε στη βόρεια Ευρώπη είναι πολύ συγκεκριμένη.


Όλοι στην Ελλάδα ζούμε τα ίδια πράγματα βλέπουμε απλώς από άλλη ματιά... Μην είσαι κι εσύ τόσο αρνητικος...
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Να εστιαζουμε δηλαδη στους φοβους και στις ανασφαλειες του καθενος και στο τροπο που εχει διαλεξει να βλεπει μονο εκεινος μια κατσταση γιατι ετσι κρυβεται και δεν θελει να τολμησει ?
Τον βοηθαμε ετσι νομιζεις ?

Πιστευεις οτι αυτος θα ειναι πιο σωστος τροπος να αντιμετωπισεις κατι τετοιου ?

Μιλαμε για κατι πολυ συγκεκριμενο εδω και οχι για κατι γενικο που φυσικα υπαρχουν τα δυο ακρα και ολα αυτα που επισημάνεις και εσυ :)
Γιατί πρέπει όλα να είναι θέμα ανασφάλειας και προβλημάτων??? Δηλαδή όλοι είμαστε συμπλεγματικοι και προβληματικοι και θέλουμε να φύγουμε για να μην αντιμετωπίσουμε τι έχουμε?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Καλύτερους μισθούς ναι αλλά η ζωή σου είπα είναι πιο ακριβή . Έπειτα και να είσαι πιο άνετα οικονομικά τι να το κάνεις ? Η διασκέδαση ας πούμε στη βόρεια Ευρώπη είναι πολύ συγκεκριμένη.


Όλοι στην Ελλάδα ζούμε τα ίδια πράγματα βλέπουμε απλώς από άλλη ματιά... Μην είσαι κι εσύ τόσο αρνητικος...
Όσο αφορά τη διασκέδαση δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Πόλεις όπως το Λονδίνο, Νέα Υόρκη, San Francisco, L.A κτλ έχουν περισσότερες επιλογές διασκέδασης από την Αθήνα και σίγουρα έχουν και περισσότερη νυχτερινή ζωή. Παιδιά δεν ανακάλυψη η Ελλάδα τα Bar και τα clubs.

όσο αφορά το κόστος ζωής επίσης δεν ισχύει. Το κόστος ζωής στην Ελλάδα είναι πολύ υψηλό τα τελευταία χρόνια και ειδικά στην Αθήνα. Στο εξωτερικό έχεις μεγαλύτερο purchased power (χρήματα που σου μένουν στην άκρη στο τέλος του μήνα) σε σχέση με την Ελλάδα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί πρέπει όλα να είναι θέμα ανασφάλειας και προβλημάτων??? Δηλαδή όλοι είμαστε συμπλεγαμτικοι και προβληματικό και θέλουμε να φύγουμε για να μην αντιμετωπίσουμε τι έχουμε?
ολοι?
ποιοι?

Αν εννοεις ολοι αυτοι που φεγουν φυσικα και οχι ...
Τονιζω εδω ειναι θεμα του Φωτη και μιλαμε για τον Φωτη που ξερουμε πολυ καλα πλεον γιατι εχουμε μιλησει για πολλους προβληματισμους τους .Συζηταμε μαζι του !
Πιστευω να σε καλυψα ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top