Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Τυχερές οι χώρες που δεν έχουν να κανουν τόσα έξοδα όπως η Ελλάδα για τις αμυντικές δαπάνες γιατί μπορούν να τα χρησιμοποιούν αλλού.
Ο Καναδάς δεν δέχεται καμία απειλή από κανένα. Θα ζούσα ευχαρίστως στο Κεμπέκ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Τυχερές οι χώρες που δεν έχουν να κανουν τόσα έξοδα όπως η Ελλάδα για τις αμυντικές δαπάνες γιατί μπορούν να τα χρησιμοποιούν αλλού.
Δεν έχει να κάνει αυτό που λες. Ακόμα και να ξόδευε η Ελλάδα τόσα χρήματα σε υποδομές πάλι έτσι θα ήταν λόγω των πολιτών οι οποίοι θα έκαναν γκράφιτι, θα έσπαγαν ότι έβρισκαν μπροστά τους και θα πετούσαν τα σκουπίδια στη μέση του δρόμου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Ωραια φωτό φίλε. Στη Συρια είναι αυτό σωστό;;😁😁

Nαι δεν βλέπεις και αυτή την αρχιτεκτονική ομορφιά χώρου, με την πολυκατοικία με τον ξεπλυμένο τοίχο που έχει και τη μαύρη τη γραμμή; Κλασικά στις πυλωτές μόνιμα υπάρχουν άκυρα καταστήματα, π.χ. συνεργείο αυτοκινήτων ας μην υπάρχει χώρος στάθμευσης των πελατών, μπακάλικα κτλ.

1652794519573.png


Συγκρότημα κατοικιών στο κακό εξωτερικό, όπου μόνιμα βρέχει. :)
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Όσο δε μου αρέσουν οι ελληνικές μονοκόμματες βαρετές πολυκατοικίες των '60 τόσο δε μου αρέσει και αυτό το συγκρότημα πολυκατοικιών. Πολύ ψυχρό και χωρίς χαρακτήρα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει αυτό που λες. Ακόμα και να ξόδευε η Ελλάδα τόσα χρήματα σε υποδομές πάλι έτσι θα ήταν λόγω των πολιτών οι οποίοι θα έκαναν γκράφιτι, θα έσπαγαν ότι έβρισκαν μπροστά τους και θα πετούσαν τα σκουπίδια στη μέση του δρόμου.

Αφού σε μια πολυκατοικία δεν θα βρεις εύκολα σύμφωνη γνώμη για συντήρηση του κτιρίου. Ο ένας θα λέει πορτοκαλί χρώμα, ο άλλος άσπρο ενώ πόσοι είναι εκείνοι που καταπατούν το καταστατικό περί χρώματος τέντας. Σαν να μην γνωρίζεις τον Έλληνα. :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Για να δούμε διαφορά νοοτροπίας των λαών και για να καταλάβουμε γιατί δεν πάμε μπροστά.

Βρετανικά πανεπιστήμια:
972F23DD-9ADA-443B-8BF9-32C02A92F896.jpeg

London School Of economics

6688EED6-D9E8-4FCA-A186-F3C16F32E1BE.jpeg


Ελλάδα 😵😵


ΑΠΘ
AB8F6D4A-C34A-456D-AE35-9B911FC760BF.jpeg


ΟΠΑ
F72FD607-5A96-4C8B-AD88-069BE0592F83.jpeg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Όσο δε μου αρέσουν οι ελληνικές μονοκόμματες βαρετές πολυκατοικίες των '60 τόσο δε μου αρέσει και αυτό το συγκρότημα πολυκατοικιών. Πολύ ψυχρό και χωρίς χαρακτήρα.
Φυσικά τα υποκειμενικα looks είναι το πρώτο που σκέφτεται ο καθε κατασκευαστής, αγοραστής και ενοικιαστής. Δε μας ενδιαφέρει να είναι σωστα δομημένο, καλοσυντηρημένο, χωρικά και ενεργειακά εργονομικό. Καλύτερα να μπάζει απο παντού και να πέφτουν στο πεζοδρόμιο οι σοβαδες, αρκεί να έχει χαρακτήρα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τι να το κάνω αν είμαι μες την κατάθλιψη τη συννεφιά τη βροχή, μόνο δουλεύω και νυχτώνει από τις 5 το απόγευμα . Δε θέλω να ζω έτσι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Τι να το κάνω αν είμαι μες την κατάθλιψη τη συννεφιά τη βροχή, μόνο δουλεύω και νυχτώνει από τις 5 το απόγευμα . Δε θέλω να ζω έτσι.
Γιατί τότε στην Ελλάδα τα ποσοστά κατάθλιψης είναι στο θεό;; 😐😐
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τι να το κάνω αν είμαι μες την κατάθλιψη τη συννεφιά τη βροχή, μόνο δουλεύω και νυχτώνει από τις 5 το απόγευμα . Δε θέλω να ζω έτσι.
Αυτό που λες είναι ένας τρόπος να δει κανείς τη ζωή στο εξωτερικό
Αλλα δεν είναι ο μόνος και σίγουρα για κάποιους η ζωή στο εξωτερικό θα είναι ομορφότερη από την Ελλάδα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Φυσικά τα υποκειμενικα looks είναι το πρώτο που σκέφτεται ο καθε κατασκευαστής, αγοραστής και ενοικιαστής. Δε μας ενδιαφέρει να είναι σωστα δομημένο, καλοσυντηρημένο, χωρικά και ενεργειακά εργονομικό.

Καλά κι αυτά αλλά όχι αρκετά. Το σπίτι μου θα ήθελα να το ευχαριστιέμαι εσωτερικά και εξωτερικά, να το ζω και να το χαίρομαι.
Με τη τελευταία πρόταση το πήγες στο άλλο άκρο. Είναι απίθανο ένα αισθητικά ωραίο σπίτι να είναι και λειτουργικό;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Τότε γιατί δουλεύουν όλη μέρα προκειμένου να έρθουν μια εβδομάδα τον Αύγουστο στην Πάρο ????
Φίλη μου κάτι δεν έχουμε καταλάβει καλά στην Ελλάδα. Ναι η Ελλάδα είναι full τουριστικό μέρος που δέχεται 27 εκατομμύρια τουρίστες το χρόνο. Όμως δεν είμαστε το μόνο τουριστικό μέρος του πλανήτη. Η Γαλλία δέχεται 80 εκατομμύρια τουρίστες το χρόνο, οι ΗΠΑ 70 εκατομμύρια, η Ισπανία περίπου 52 εκατομμύρια και η Βρετανία σχεδόν 40 εκατομμύρια τουρίστες. Ακόμα και η Τουρκία δέχεται 35 εκατομμύρια το χρόνο.

Με αλλά λόγια όπως έρχονται στη Σαντορίνη, Συρο, Ρόδο, Χίο, Κρήτη κτλ για ξεκούραση άλλοι τόσοι και περισσότεροι πάνε στο Miami, California, Hawai, Παραλία μικρας Ασίας, Παρίσι, Λονδίνο και σε τόσους άλλους προορισμούς για διασκέδαση. Θέλω να πω ότι δεν έχει η Ελλάδα το μαγικό ραβδί της χαράς του καλοκαιριού.😉😉
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να δούμε διαφορά νοοτροπίας των λαών και για να καταλάβουμε γιατί δεν πάμε μπροστά.

Βρετανικά πανεπιστήμια:
View attachment 102539
London School Of economics

View attachment 102540

Ελλάδα 😵😵


ΑΠΘ
View attachment 102541

ΟΠΑ
View attachment 102542
Θα αρπάξω αφορμή και θα πω αυτές οι φώτο να μεταφερθούν στο θέμα με την φύλαξη που πρεπει πλέον να επιβληθεί στα πανεπιστήμια..

Έλα μωρέ τώρα θα μου πεις ..
Οι μπάτσοι στα πανεπιστήμια?
Και μετά οι μπαχαλακιδες πως θα τα κάνουν έτσι :P
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Τα πράγματα στο εξωτερικό δεν είναι τόσο μαγικά και ιδανικά όπως παρουσιάζεται.οι μισθοί ναι είναι πιο υψηλοί αλλά η ζωή πολύ πιο ακριβή !!!! Είναι σχεδόν απίθανο το να νοικιάσεις μόνος σου διαμέρισμα (για αγορά δε το σχολιάζω καν ) επί μονίμου βάσεως θα συγκατοικεις με άλλους 3-4 στην καλύτερη περίπτωση και το ενοίκιο θα παραμένει υψηλό σε τιμή.
Και άλλα πολλά ...

β)Θεωρώ οτι στην Ελλάδα ζεις ανετα με τον μισό του ποσού που εσύ θεωρείς ιδανικό .

Γενικά λαβέ υπόψιν σου και την ποιότητα ζωής πέρα από τις χρηματικές απολαβές...
α)Υπερβάλλεις...πλέον τα ενοίκια π.χ. στην Αθήνα είναι μεγαλύτερα από περιοχές όπως π.χ. το Manchester στο UK!
Κι όλα τα άλλα, πλην κάποιων εξαιρέσεων, φθηνότερα (καύσιμα, super market κ.λπ.)...

β)«Ποιότητα ζωής» χωρίς επαρκές εισόδημα δε μπορείς να έχεις όσο εύκρατο κ.λπ. κι αν είναι το κλίμα εκεί που ζεις...και κακά τα ψέματα, μισθωτός στην Ελλάδα του 2022 ΔΕΝ (θα) μπορεί να ζήσει «ποιοτικά» όσα κι αν βγάζει!
 

avatar20

Νεοφερμένος

Η avatar20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τότε γιατί δουλεύουν όλη μέρα προκειμένου να έρθουν μια εβδομάδα τον Αύγουστο στην Πάρο ????
Όπως αντίστοιχα δουλεύει όλη μέρα ο Έλληνας για να πάει διακοπες στο εξωτερικό το καλοκαίρι
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλά κι αυτά αλλά όχι αρκετά. Το σπίτι μου θα ήθελα να το ευχαριστιέμαι εσωτερικά και εξωτερικά, να το ζω και να το χαίρομαι.
Με τη τελευταία πρόταση το πήγες στο άλλο άκρο. Είναι απίθανο ένα αισθητικά ωραίο σπίτι να είναι και λειτουργικό;
Για να χαίρεσαι το σπιτι σου, πρέπει πρώτα να το αντέχει η τσέπη σου. Αν δε το αντέχει, πέφτουν οι σοβαδες.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να το κάνω αν είμαι μες την κατάθλιψη τη συννεφιά τη βροχή, μόνο δουλεύω και νυχτώνει από τις 5 το απόγευμα . Δε θέλω να ζω έτσι.
Μόλις περιεγραψες την ζωή ενός μέσου Γερμανού..
Τυχαία η επιλογή έχει και άλλες εθνικότητες σε αυτή την κατάσταση :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Θα αρπάξω αφορμή και θα πω αυτές οι φώτο να μεταφερθούν στο θέμα με την φύλαξη που πρεπει πλέον να επιβληθεί στα πανεπιστήμια..

Έλα μωρέ τώρα θα μου πεις ..
Οι μπάτσοι στα πανεπιστήμια?
Και μετά οι μπαχαλακιδες πως θα τα κάνουν έτσι :P
Το ξέρω. Απλά το έβαλα για να δείξω την ποιότητα ζωής της Ελλάδας.🤣🤣
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top