Θα μένατε ποτέ στις ΗΠΑ;

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχει χειρότερη χώρα (ομοσπονδία χωρών) ως προς την ποιότητα ζωής. Όχι!

Ειναι χωρα των ακρων. Η θα εισαι ευπορος και θα εχεις υψηλοτατο βιοτικο επιπεδο. Ή δεν θα εχεις να φας και θα εισαι στο συσσίτιο . Αλλα γενικα για 300+ εκ ατομα εχουν κανει πολυ καλη δουλεια στην διατήρηση του βιωτικου επιπεδου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Ειναι χωρα των ακρων. Η θα εισαι ευπορος και θα εχεις υψηλοτατο βιοτικο επιπεδο. Ή δεν θα εχεις να φας και θα εισαι στο συσσίτιο . Αλλα γενικα για 300+ εκ ατομα εχουν κανει πολυ καλη δουλεια στην διατήρηση του βιωτικου επιπεδου



Yπερβολές. οι ΗΠΑ έχουν μια αρκετά εκτεταμένη "μέση τάξη", αλλά έχουν και μια πολύ εκτεταμένη "βάση" ανθρώπων που βρίσκονται κάτω από το επίπεδο της φτώχειας ακόμη και με στάνταρ... Αφρικής. Εχουν μπόλικους δισεκατομμυριούχους, μια τάξη "σχεδόν πλουσίων" σχετικά μεγάλη (μεγαλοστελέχια, επιτυχημένοι επαγγελματίες κλπ.) και μια αρκετά εκτεταμένη (αλλά πολύ μικρότερη από παλιά και συνεχώς φθίνουσα) μέσα τάξη. Αυτά είναι τα "προνομιούχα στρώματα", περί το 35% της κοινωνίας. Οι υπόλοιποι είναι μη προνομιούχοι και ξεκινούν από εκείνους που προσπαθούν να τα φέρουν βόλτα με δουλειές που πληρώνουν μισθούς πείνας, φθάνοντας στους γκετοποιημένους και στους white trash και καταλήγοντας στους άστεγους

Πάντως εξαιτίας του κοινωνικού συστήματος των ΗΠΑ (που πρακτικά αποκλείει περίπου το 75-80% των Αμερικανών από την ανώτατη εκπαίδευση) έχουν πάντα ανάγκη από "εγκέφαλους" και κάποιος Έλληνας που θα σπουδάσει κάτι που έχει ζήτηση εκεί και θα μεταναστεύσει, πιθανότατα θα βρεθεί γρήγορα στη "μέση τάξη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Φυσικα! Μετα την Γερμανια ειναι η αγαπημενη μου χωρα!
Θα επελεγα την Νεα Υορκη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ νέα Υόρκη. Μεγάλη πόλη και μεγάλες ευκαιρίες για δουλειά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ εξαρτάται (αλλα πιθανότητα οχι εκτος αν έβρισκα μια μεγάλη ευκαιρια για την ζωη μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αν πηγαίνεις εκεί για πρώτη φορά για να μείνεις μόνιμα/να βρεις δουλειά, δεν νομίζω να έχεις την απαίτηση με το καλημέρα σας να μένεις σε βίλα στα προάστια :hehe: Το πιο πιθανό τα πρώτα χρόνια είναι να κατοικείς σε καμιά τρύπα για να τα βγάλεις πέρα οικονομικά. Και δεδομένου ότι υπάρχουν εκατομμύρια άλλοι σαν εσένα που σε ανταγωνίζονται, πρέπει να συμβιβαστείς με αντίξοες εργασιακές συνθήκες. Κόκκινο χαλί δεν πρόκειται να σου στρώσουν... ας απομυθοποιήσουμε λιγάκι το American Dream :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εννοείται! Ξέρω την γλώσσα, ξέρω πάνω-κάτω την νομοθεσία και τις υποχρεώσεις προς το κράτος, τα δικαιώματα μου σαν πολίτης, το κόστος ζωης σε σχέση με τον βασικό μισθό (το οποίο στα μέρη που ενδιαφέρομαι να πάω βρίσκεται σε πολύ καλή αναλογία), μου αρέσει ο τρόπος ζωής, που είναι όλα μεγαλύτερα... Μόνο στο φαγητό θα έχω λίγο πρόβλημα, τα σουβλάκια εκεί πέρα είναι χάλια και θα μου έλειπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Μόνο στο φαγητό θα έχω λίγο πρόβλημα, τα σουβλάκια εκεί πέρα είναι χάλια και θα μου έλειπαν.

Προς Αστόρια, θα βρεις κάποια καλά σουβλατζίδικα..:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αυτο τωρα το εχεις δει στις ταινιες ή ετυχε απλα να πας σε ενα εκει και να πεινας πολυ?
Οχι, τα Ελληνικα εστιατορια εκει δεν εχουν καμια σχεση με τα φαγητα που τρωμε εδω, ειναι πιο ανοστα ρε παιδι μου, πια ξενερωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω πως θα μπορούσα να προσαρμοστώ πολύ πιο εύκολα σε μία οποιαδήποτε ευρωπαική χώρα, στην Ιαπωνία, στην Αυστραλία ή στη Νέα Ζηλανδία παρά στις ΗΠΑ ή στον Καναδά.Κάτι δε μου αρέσει σε αυτήν την ήπειρο πώς αλλιώς να το πω.Ίσως να είμαι επηρεασμένος απ' τις ταινίες όπως λέτε.Αυτό που δε μου αρέσει απ' ότι έχω δει σε ταινίες (αν ισχύουν αυτά που βλέπω) αλλα και στις ειδήσεις.Απ' τη μια τεράστιοι ουρανοξύστες καλά οργανωμένη ζωή και κοινωνία πχ Νέα Υόρκη κ απ' την άλλη πίσω απ τους ουρανοξύστες, άστεγοι, φτωχοί, ζητιάνοι, άνεργοι, άνθρωποι που δουλεύουν για τα προς το ζειν, εγκληματικότητα...Απ' τη μια αυστηροί νόμοι για την κατοχή όπλων κ απ' την άλλη κάθε τρεις και λίγο ακούμε για άτομα που μπαίνουν στα σχολεία και πυροβολάνε ανελέητα όποιον βρεθεί μπροστά τους.Απ ' τη μια ισχυρή οικονομική δύναμη κ απ' την άλλη από αυτή τη χώρα ξεκίνησε η οικονομική κρίση μην το ξεχνάμε αυτό και πρόσφατα έκαναν και στάση πληρομών στους δημοσίους υπαλλήλους...Αυτά δεν θα γίνονταν ποτέ σε κανένα ευρωπαικό κράτος (με εξαίρεση την Ελλάδα που την έχω ικανή για όλα τώρα πια........) πχ Γερμανία.Δεν υπάρχουν ζητιάνοι(ψάξε όλη τη Γερμανία άμα θέλεις δε θα βρεις κανέναν), βγαίνεις έξω κ αισθάνεσαι ασφαλής και ο ρατσισμός στο μηδέν (από προσωπικές εμπειρίες το λέω αυτό) οι μισθοί είναι δίκαιη,....

Ωστόσο θα ήθελα να πάω για μερικές εβδομάδες το καλοκαίρι να δω πώς πραγματικά είναι...Νέα Υόρκη και Χαβάη ναι θα πήγαινα για διακοπές αλλά ΜΟΝΟ για διακοπές και ΜΟΝΟ ΓΙΑ 1-2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
εννοείται! τρέχοντας θα έφευγα!
μακάρι...
New York κατά προτίμηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πιστεύω ά ν ε τ α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γιατί ΗΠΑ κ όχι Αυστραλία ή Νέα Ζηλανδία?Είναι το ίδιο μακριά, και πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερες χώρες για ζωή.Και σε δέχονται και πιο εύκολα.Στην Αυστραλία είναι εύκολο να πας αν το επάγγελμα που κάνεις ανήκει μέσα στη λίστα των πιο περιζήτητων (και πιστέψτε με η λίστα είναι τεράστια δεν υπάρχει περίπτωση να μην είσαι μέσα...).Για ΗΠΑ δύσκολα εκδίδεται πράσινη κάρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γιατί ΗΠΑ κ όχι Αυστραλία ή Νέα Ζηλανδία?Είναι το ίδιο μακριά, και πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερες χώρες για ζωή.Και σε δέχονται και πιο εύκολα.Στην Αυστραλία είναι εύκολο να πας αν το επάγγελμα που κάνεις ανήκει μέσα στη λίστα των πιο περιζήτητων (και πιστέψτε με η λίστα είναι τεράστια δεν υπάρχει περίπτωση να μην είσαι μέσα...).Για ΗΠΑ δύσκολα εκδίδεται πράσινη κάρτα.

Δν είναι το ίδιο μακρια. Είναι πολυ πιο μακρια η Αυστραλία και με ελάχιστες συνδέσεις με την Ελλάδα. Καλα για Νέα Ζηλανδία αστο καλύτερα. Εισιτηρια πάντα πάνω απο 1000€ και κοντα 20 ώρες ταξιδιού. Για Αμερική σε 12-13 ώρες είσαι σε οποιαδήποτε μεγαλη πόλη, άντε Λος Αντζελες είναι λίγο πιο μακρια. Μην λέμε ότι θελουμε. Συν ότι η Αυστραλία έχει τεράστιο κόστος ζωής σε αντίθεση με την Αμερική.

Πεταξες και κατι άλλο πιο πάνω. Γερμανία έχει παρα πολλούς ζητιανους. Ειδικα στο μετρο του Βερολίνου και σε κεντρικά μέρη έχει όσους θες. Μην λες για πράγματα που δεν γνωρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Οι ΗΠΑ αποτελούνται από 50 πολιτείες με τεράστιες διαφορές η μία από την άλλη. Δεν το έχω ψάξει το θέμα, αλλά πιστεύω ότι σίγουρα σε κάποια πολιτεία, υπάρχει κάποια πόλη που θα μπορούσα να ζήσω. Βέβαια αποκλείω από την αρχή τις "φημισμένες" μεγάλες πόλεις, καθώς επίσης και τις "υπανάπτυκτες" πολιτείες του νότου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Πολύ ευχαρίστως αν είχα σπίτι, δουλειά και μπορούσα να τα βγάλω πέρα στα απαραίτητα, σε ποια πολιτεία δεν μπορώ να πώ επειδή δεν γνωρίζω τίποτα δεν έχω πάει ποτέ δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Αμα βρισκεις δουλεια και εχεις και χρηματα για αρχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Στο τσακ είμαι να τα παρατήσω όλα και να φύγω... για Η.Π.Α δε θα με χάλαγε...όσο πιο μακριά γίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top