Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τα Χριστούγεννα θεωρούνται γιορτή και μάλιστα πολύ εμπορική. Γιορτάζονται μέχρι και στην Ιαπωνία... Σε αυτή τη γιορτή είθισται να ανταλλάσουν δώρα μεταξύ τους οι άνθρωποι και να υπάρχει καταναλωτικό όργιο. Οπότε τα δώρα είναι πολύ λογικό να δίνονται. Δεν έχει καμία σχέση αν πιστεύεις ή όχι. Αφενός γιατί σχεδόν κανείς δεν πάει στην εκκλησία εκείνες τις ημέρες αφετέρου γιατί είναι ένα σημαντικό κοινωνικό γεγονός και αφορά κυρίως διαπροσωπικές σχέσεις.

Ούτε στο Διόνυσο πιστεύω αλλά ντύθηκα στις απόκριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Όχι γιατί προτιμάω να πιστεύω αυτά που λέω ή κάνω παρά αυτά που μου λένε. Ίσως να υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που να κινεί τα πάντα αλλά δεν πιστεύω πως είναι όπως την παρουσιάζουν οι θρησκείες μας.

Κατ' εμέ οι θρησκείες κοιτάνε να εκμεταλλευτούν την αδυναμία του ανθρώπου για ανάγκη να πιστεύει κάπου, προκειμένου να βγάλουν λεφτά. Αυτό βλέπω πως γίνεται και με το Χριστιανισμό. Αν όχι από τους πιστούς, σίγουρα από τους κληρικούς. Γιατί δε μπορεί να σου λένε άσε λεφτά στο παγκάρι για τους φτωχούς όταν οι ίδιοι φοράνε 50 καράτια χρυσό και κυκλοφορούν με Mercedes και Rover. Ή να σου λέει να νηστέψεις και να 'σαι στην ψαροταβέρνα και να βλέπεις να κατεβαίνουν 5 παπάδες από μία Mercedes και να τρώνε τα κέρατά τους. Λες και νηστεία δεν είναι η εγκράτια αλλά η διαφορετική επιλογή φαγητού...

Χωρίς παρεξήγηση για αυτούς που πιστεύουν πραγματικά, αλλά Εκκλησίες == Τράπεζες με τη συμπεριφορά που επιδεικνύουν.

Κι ακόμα και να 'θελα να πιστέψω η συμπεριφορά αυτή θα με απέτρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η ερώτηση αγαπητέ μου, είναι "αν πιστεύετε στο Θεό", όχι "αν πιστεύετε στην εκκλησία". Αυτό σημαίνει ότι διερευνούμε την ιδέα που έχει ο καθένας μας για το "Θείον" (όχι το θειάφι:P). Από αυτήν την άποψη, η απάντησή σου, δεν καλύπτει σε καμμία περίπτωση την περιέργειά μας, όσο κι αν αυτή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως "νοσηρή". Αντίθετα, με αυτό που κάνεις, να σε ρωτούν για το Θεό και ν' απαντάς για τους παπάδες, ουσιαστικά παίζεις το παιχνίδι εκείνων που υποτίθεται ότι κατηγορείς. Γιατί κι εγώ θα ήθελα πολύ να ρωτούν για την Υπέρτατη Αλήθεια και οι συμφορουμίτες ν' απαντούν: "Όχι δεν πιστεύω στην ύπαρξη Υπέρτατης Αλήθειας, επειδή ο Χάος είναι λαλάκας κι απατεώνας", επί παραδείγματι (ελπίζω να πιάνεις την αλληγορία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Όχι γιατί προτιμάω να πιστεύω αυτά που λέω ή κάνω παρά αυτά που μου λένε. Ίσως να υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που να κινεί τα πάντα αλλά δεν πιστεύω πως είναι όπως την παρουσιάζουν οι θρησκείες μας.

Κατ' εμέ οι θρησκείες κοιτάνε να εκμεταλλευτούν την αδυναμία του ανθρώπου για ανάγκη να πιστεύει κάπου, προκειμένου να βγάλουν λεφτά. Αυτό βλέπω πως γίνεται και με το Χριστιανισμό. Αν όχι από τους πιστούς, σίγουρα από τους κληρικούς. Γιατί δε μπορεί να σου λένε άσε λεφτά στο παγκάρι για τους φτωχούς όταν οι ίδιοι φοράνε 50 καράτια χρυσό και κυκλοφορούν με Mercedes και Rover. Ή να σου λέει να νηστέψεις και να 'σαι στην ψαροταβέρνα και να βλέπεις να κατεβαίνουν 5 παπάδες από μία Mercedes και να τρώνε τα κέρατά τους. Λες και νηστεία δεν είναι η εγκράτια αλλά η διαφορετική επιλογή φαγητού...

Χωρίς παρεξήγηση για αυτούς που πιστεύουν πραγματικά, αλλά Εκκλησίες == Τράπεζες με τη συμπεριφορά που επιδεικνύουν.

Κι ακόμα και να 'θελα να πιστέψω η συμπεριφορά αυτή θα με απέτρεπε.

Ο άνθρωπος πιστεύει σε κάτι...Όχι όμως κατ'ανάγκη και σε κάποια θρησκεία...Θέλω να πω ότι μπορείς απλά να πιστεύεις ότι κάπου εκεί ψηλά (που λέει ο λόγος τέλος πάντων) υπάρχει μία ανώτερη δύναμη που μας καθοδηγεί και μας βοηθάει...
Κι εμένα με αποτρέπουν όλα αυτά που βλέπω να γίνονται στην Ελλαδική Εκκλησία με τα διάφορα σκάνδαλα που προκύπτουν κατά καιρούς και τον πλούτο που κρατιέται μόνο για λογαριασμό των παππάδων αλλά πιστεύω ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από τον άνθρωπο που τον δημιούργησε και του έδωσε όλα αυτά που βλέπεις γύρω σου...Άλλωστε πάντοτε όταν έχουμε ανάγκη επικαλούμαστε κάτι ανώτερο...Λέμε "Θεέ μου, βοήθησέ με..."...Έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε σε κάτι ανώτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο άνθρωπος πιστεύει σε κάτι......

Ναι, πράγματι: ή τον Θεό θα πιστέψεις ή το Χρήμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Ναι, πράγματι: ή τον Θεό θα πιστέψεις ή το Χρήμα!

Ίσως πιστέψεις ότι το χρήμα σου το φέρνει ο Θεός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ίσως πιστέψεις ότι το χρήμα σου το φέρνει ο Θεός...

Μόνον όμως ως πειρασμό, οπότε τότε είναι να λέει κανείς: "Μη πειράσεις Κύριο το Θεό σου"! Εκτός αν ως Θεός εκληφθεί ...ο επιλεγόμενος "Μαμμωνάς"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δε νομίζω σαν πειρασμό. "Συσσωρεύετε" που λένε και οι προτεστάντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ο άνθρωπος πιστεύει σε κάτι...Όχι όμως κατ'ανάγκη και σε κάποια θρησκεία...Θέλω να πω ότι μπορείς απλά να πιστεύεις ότι κάπου εκεί ψηλά (που λέει ο λόγος τέλος πάντων) υπάρχει μία ανώτερη δύναμη που μας καθοδηγεί και μας βοηθάει...
Κι εμένα με αποτρέπουν όλα αυτά που βλέπω να γίνονται στην Ελλαδική Εκκλησία με τα διάφορα σκάνδαλα που προκύπτουν κατά καιρούς και τον πλούτο που κρατιέται μόνο για λογαριασμό των παππάδων αλλά πιστεύω ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από τον άνθρωπο που τον δημιούργησε και του έδωσε όλα αυτά που βλέπεις γύρω σου...Άλλωστε πάντοτε όταν έχουμε ανάγκη επικαλούμαστε κάτι ανώτερο...Λέμε "Θεέ μου, βοήθησέ με..."...Έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε σε κάτι ανώτερο...

Η ερώτηση αγαπητέ μου, είναι "αν πιστεύετε στο Θεό", όχι "αν πιστεύετε στην εκκλησία". Αυτό σημαίνει ότι διερευνούμε την ιδέα που έχει ο καθένας μας για το "Θείον" (όχι το θειάφι:P). Από αυτήν την άποψη, η απάντησή σου, δεν καλύπτει σε καμμία περίπτωση την περιέργειά μας, όσο κι αν αυτή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως "νοσηρή". Αντίθετα, με αυτό που κάνεις, να σε ρωτούν για το Θεό και ν' απαντάς για τους παπάδες, ουσιαστικά παίζεις το παιχνίδι εκείνων που υποτίθεται ότι κατηγορείς. Γιατί κι εγώ θα ήθελα πολύ να ρωτούν για την Υπέρτατη Αλήθεια και οι συμφορουμίτες ν' απαντούν: "Όχι δεν πιστεύω στην ύπαρξη Υπέρτατης Αλήθειας, επειδή ο Χάος είναι λαλάκας κι απατεώνας", επί παραδείγματι (ελπίζω να πιάνεις την αλληγορία).

Η απάντησή μου τότε θα έπρεπε να ήταν μονολεκτική. Η λέξη "όχι" συγκεκριμένα. Δεν έχω στοιχεία για να υποστηρίξω την άποψή μου σχετικά με τη μη ύπαρξη ενός Θεού ή μίας ανώτερης δύναμης, αλλά ούτε νομίζω πως αντίστοιχα αυτοί που πιστεύουν έχουν στοιχεία για να υποστηρίξουν την ύπαρξή της.

Great Chaos έκανα την αναφορά στην Εκκλησία γιατί (δυστυχώς) είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το Θεό και τη θρησκεία και την έθεσα ως ένα παράδειγμα που με αποτρέπει από το να πιστεύω. Αλήθεια δεν καταλαβαίνω τη λέξη "υποτίθεται" που έχεις στο post σου. Διαφώτισέ με.

vendetta το ότι ο άνθρωπος θέλει να πιστεύει σε κάτι είναι ο λόγος που τώρα συζητάμε περί Θεού και Υπέρτατης Δύναμης. Ίσως σε 100 ή 200 χρόνια από τώρα η επιστήμη να έχει δώσει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που αφορούν την ύπαρξη και την κοσμογονία και πλέον να μην έχουμε καν την ανάγκη να επικαλεστούμε ο,τιδήποτε. Ακόμα δεν έχουμε καμία απτή απόδειξη για να αποκλείσουμε τίποτα, οπότε το αν κάποιος πιστεύει ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Great Chaos έκανα την αναφορά στην Εκκλησία γιατί (δυστυχώς) είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το Θεό και τη θρησκεία και την έθεσα ως ένα παράδειγμα που με αποτρέπει από το να πιστεύω. Αλήθεια δεν καταλαβαίνω τη λέξη "υποτίθεται" που έχεις στο post σου. Διαφώτισέ με.

Το "υποτίθεται" σημαίνει αυτό που όλοι καταλαβαίνουν. Το να προσπαθείς να κατηγορήσεις κάποιον, ενώ στην πραγματικότητα παίζεις το παιχνίδι του, μάλλον καθιστά αναγκαία την παροχή διευκρινίσεων από την πλευρά σου κι όχι από τη δική μου. Ο άρρηκτος δεσμός Θεού-θρησκείας είναι υποβολιμαίος και έχει κάνει τόσο κακό στην ανθρώπινη πνευματικότητα, που με ξενίζει πάντα όποτε το βλέπω. Δεν υπονοώ ότι είσαι βαλτός από την υπηρεσία προπαγάνδας της Ιεράς Εξέτασης, ή της Ιεράς Συνόδου. Αυτό που νομίζω είναι ότι στην πραγματικότητα είσαι θύμα αυτής της προπαγάνδας, την οποία και διαδίδεις, θεωρώντας την ως αυτονόητη. Μην κουβαλάς λοιπόν νερό στο μύλο αυτού που αντιπαθείς. Στην καλύτερη περίπτωση, με αυτόν τον τρόπο δείχνεις ότι δεν ξέρεις ακριβώς σε τι δεν πιστεύεις και το γιατί.

vendetta το ότι ο άνθρωπος θέλει να πιστεύει σε κάτι είναι ο λόγος που τώρα συζητάμε περί Θεού και Υπέρτατης Δύναμης. Ίσως σε 100 ή 200 χρόνια από τώρα η επιστήμη να έχει δώσει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα που αφορούν την ύπαρξη και την κοσμογονία και πλέον να μην έχουμε καν την ανάγκη να επικαλεστούμε ο,τιδήποτε. Ακόμα δεν έχουμε καμία απτή απόδειξη για να αποκλείσουμε τίποτα, οπότε το αν κάποιος πιστεύει ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό.
Εδώ κι αιώνες η επιστήμη επαίρεται πως θα βρει τις απαντήσεις στα ερωτήματα που απασχολούν όλη την ανθρωπότητα από καταβολής της. Όταν διαρκώς αποτυγχάνει, υπόσχεται ότι σε 100-200 χρόνια, όταν φυσικά όλοι οι συμμετέχοντες στο διάλογο θα έχουν λιώσει προ πολλού κι έτσι δεν θα μπορούν να μας πάρουν με τις πέτρες, όλα θα ανακαλυφθούν κι όλες οι απαντήσεις θα δοθούν. Μου θυμίζει αυτό που κάνουν οι εκκλησίες, που μας λένε ότι σίγουρα θα συμβεί η Δευτέρα Παρουσία και θα έρθει οσονούπω η ώρα της κρίσης, όταν όμως οι προβλέψεις της αποτυγχάνουν, το μεταθέτει για ένα νεφελώδες μέλλον.

Οι επιστήμονες της αρχαιότητας, αυτοί που έβαλαν τις βάσεις για την ίδια την έννοια της επιστήμης, όπως την εννοούμε σήμερα, πίστευαν στο "Θείον", ωστόσο οι φορείς των επίσημων θρησκειών τους καταδίκασαν σε θάνατο ή σε εξορία (βλέπε Σωκράτη, Πυθαγόρα, κλπ). Η σύγχρονη επιστήμη των δυτικών, απέρριψε την ιδέα του θείου κι έθεσε αλαζονικά τον εαυτό της ως τον μόνο αξιόπιστο μάρτυρα και κριτή ταυτόχρονα. Αν όμως είναι τόσο απλά τα πράγματα, τότε γιατί σήμερα ξοδεύονται μερικά δις Ευρώπουλα από το CERN σε μια προσπάθεια να ανακαλύψουν το "Σωμάτιο του Θεού"; Μήπως η άποψη που έχεις για την επιστήμη είναι ήδη 100-200 χρόνια παλιά και παρωχημένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Το "υποτίθεται" σημαίνει αυτό που όλοι καταλαβαίνουν. Το να προσπαθείς να κατηγορήσεις κάποιον, ενώ στην πραγματικότητα παίζεις το παιχνίδι του, μάλλον καθιστά αναγκαία την παροχή διευκρινίσεων από την πλευρά σου κι όχι από τη δική μου. Ο άρρηκτος δεσμός Θεού-θρησκείας είναι υποβολιμαίος και έχει κάνει τόσο κακό στην ανθρώπινη πνευματικότητα, που με ξενίζει πάντα όποτε το βλέπω. Δεν υπονοώ ότι είσαι βαλτός από την υπηρεσία προπαγάνδας της Ιεράς Εξέτασης, ή της Ιεράς Συνόδου. Αυτό που νομίζω είναι ότι στην πραγματικότητα είσαι θύμα αυτής της προπαγάνδας, την οποία και διαδίδεις, θεωρώντας την ως αυτονόητη. Μην κουβαλάς λοιπόν νερό στο μύλο αυτού που αντιπαθείς. Στην καλύτερη περίπτωση, με αυτόν τον τρόπο δείχνεις ότι δεν ξέρεις ακριβώς σε τι δεν πιστεύεις και το γιατί.
Μάλλον εσύ είσαι ο μόνος που καταλαβαίνεις το πώς παίζω το παιχνίδι τους. Λες κι από τη μία κάθομαι και ποστάρω εδώ κατά των θρησκειών και της Εκκλησίας και την άλλη μέρα πάω και τους αφήνω λεφτά στο παγκάρι. Όπως επίσης και δεν καταλαβαίνω ποιά είναι αυτή η προπαγάνδα που διαδίδω και που μάλιστα προέρχεται από μεθόδους όμοιες της Ιεράς Εξέτασης. Είναι σα να βάζεις στο στόμα μου τα αντίθετα λόγια από αυτά που λέω, οπότε θα ήταν καλό να ξαναδιαβάζεις καλύτερα τα post μου πριν απαντήσεις παραθέτωντας αποσπάσματα από αυτά.

Εδώ κι αιώνες η επιστήμη επαίρεται πως θα βρει τις απαντήσεις στα ερωτήματα που απασχολούν όλη την ανθρωπότητα από καταβολής της. Όταν διαρκώς αποτυγχάνει, υπόσχεται ότι σε 100-200 χρόνια, όταν φυσικά όλοι οι συμμετέχοντες στο διάλογο θα έχουν λιώσει προ πολλού κι έτσι δεν θα μπορούν να μας πάρουν με τις πέτρες, όλα θα ανακαλυφθούν κι όλες οι απαντήσεις θα δοθούν. Μου θυμίζει αυτό που κάνουν οι εκκλησίες, που μας λένε ότι σίγουρα θα συμβεί η Δευτέρα Παρουσία και θα έρθει οσονούπω η ώρα της κρίσης, όταν όμως οι προβλέψεις της αποτυγχάνουν, το μεταθέτει για ένα νεφελώδες μέλλον.

Οι επιστήμονες της αρχαιότητας, αυτοί που έβαλαν τις βάσεις για την ίδια την έννοια της επιστήμης, όπως την εννοούμε σήμερα, πίστευαν στο "Θείον", ωστόσο οι φορείς των επίσημων θρησκειών τους καταδίκασαν σε θάνατο ή σε εξορία (βλέπε Σωκράτη, Πυθαγόρα, κλπ). Η σύγχρονη επιστήμη των δυτικών, απέρριψε την ιδέα του θείου κι έθεσε αλαζονικά τον εαυτό της ως τον μόνο αξιόπιστο μάρτυρα και κριτή ταυτόχρονα. Αν όμως είναι τόσο απλά τα πράγματα, τότε γιατί σήμερα ξοδεύονται μερικά δις Ευρώπουλα από το CERN σε μια προσπάθεια να ανακαλύψουν το "Σωμάτιο του Θεού"; Μήπως η άποψη που έχεις για την επιστήμη είναι ήδη 100-200 χρόνια παλιά και παρωχημένη;
Εδώ κι αιώνες η θρησκεία ισχυρίζεται ότι γνωρίζει τα πάντα σχετικά με τη δημιουργία του κόσμου και το τι έπεται μετά θάνατον. Έχει φτάσει σε σημεία στο παρελθόν να πουλάει μέχρι και συγχωροχάρτια, κάτι που θεωρώ τον απόλυτο ξεπεσμό. Χώρια που καλύτερα να μη μιλάμε για τα χρήματα που έχουν δαπανηθεί στις εκάστοτε Εκκλησίες ανά τους αιώνες. Δεν ξέρω αν ήταν περισσότερα ή λιγότερα από αυτά που έχουν δαπανηθεί στο βωμό της επιστήμης, ξέρω όμως σε ποιά από τις δύο περιπτώσεις ποιάνουν τόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μάλλον εσύ είσαι ο μόνος που καταλαβαίνεις το πώς παίζω το παιχνίδι τους. Λες κι από τη μία κάθομαι και ποστάρω εδώ κατά των θρησκειών και της Εκκλησίας και την άλλη μέρα πάω και τους αφήνω λεφτά στο παγκάρι. Όπως επίσης και δεν καταλαβαίνω ποιά είναι αυτή η προπαγάνδα που διαδίδω και που μάλιστα προέρχεται από μεθόδους όμοιες της Ιεράς Εξέτασης. Είναι σα να βάζεις στο στόμα μου τα αντίθετα λόγια από αυτά που λέω, οπότε θα ήταν καλό να ξαναδιαβάζεις καλύτερα τα post μου πριν απαντήσεις παραθέτωντας αποσπάσματα από αυτά.

Το ποια ακριβώς είναι η προπαγάνδα που άθελά σου διαδίδεις, το εξήγησα δύο φορές και μάλιστα την πρώτη ήμουν και πολύ παραστατικός, υβρίζοντας τον εαυτό μου. Θα το ξαναπώ άλλη μια φορά, η οποία θα είναι και η τελευταία σ' αυτήν τη φάση. Το να συνδέεις αναπότρεπτα την έννοια του Θείου, με την έννοια της θρησκείας και την εξουσιαστική της αυθεντία, ουσιαστικά ενισχύει την θέση της, ως μοναδικού κατόχου της Θείας Αλήθειας. Η άρνηση ενός πράγματος, αν γίνει με τον κατάλληλο τρόπο, γίνεται στην πράξη επιβεβαίωσή του.

Από 'κει κι ύστερα, να είσαι βέβαιος ότι ξέρω να διαβάζω κείμενα πολύ πολύ καλά, για κάποια χρόνια μάλιστα υπήρξε κι η δουλειά μου, όπου ποτέ κανείς δεν μου είπε πως παρανόησα ή δεν ήμουν σε θέση να καταλάβω. Καλά θα έκανες λοιπόν, όταν δεν θέλεις να παραδεχτείς κάτι που προκύπτει από αυτό που έγραψες, τουλάχιστον να μην προσβάλλεις το συνομιλητή σου και αυτό το λέω με κατήφεια, πλην φιλικά.

Εδώ κι αιώνες η θρησκεία ισχυρίζεται ότι γνωρίζει τα πάντα σχετικά με τη δημιουργία του κόσμου και το τι έπεται μετά θάνατον. Έχει φτάσει σε σημεία στο παρελθόν να πουλάει μέχρι και συγχωροχάρτια, κάτι που θεωρώ τον απόλυτο ξεπεσμό. Χώρια που καλύτερα να μη μιλάμε για τα χρήματα που έχουν δαπανηθεί στις εκάστοτε Εκκλησίες ανά τους αιώνες.
Πάλι τα ίδια. Δεν μπορείς απ' ότι φαίνεται ούτε καν να διανοηθείς ότι υπάρχει πνευματικότητα και αίσθηση της θεότητας πέρα κι έξω από τις οργανωμένες θρησκείες και τον ασφυκτικό τους εναγκαλισμό με τις εκάστοτε εξουσίες. Μετά εγώ δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ενω γενικοτερα σαν ιδεα ο χριστιανισμος μοιαζει με μια θρησκεια η οποια εχει ως στοχο μονο ενα καλυτερο κοσμο, ειναι μερικα σημεια τα οποια παντα μου την εδιναν, και ποτε δεν τα καταλαβα. Πολλα απο αυτα ξεκαθαριζω οτι δεν εχουν να κανουν με τη θρησκεια, αλλα με την ελληνικη εκκλησια, και το κατανοω αυτο, οποτε μην μου το ξαναπει κανεις :Ρ
1.Το θεμα της προσευχης στην εκκλησια. Δηλαδη, η θρησκεια λεει προβατακια πηγαιντε στην εκκλησια να προσευχηθειτε τουλαχιστον Χ φορες τη βδομαδα. Και υστερα μου λεει οτι ο θεος ειναι παντου. Εαν ειναι παντου, τοτε γιατι πρεπει ενας χριστιανος να τρεχει στις εκκλησιες για να κανει την προσευχη του; Και ειναι μαλιστα ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ αν δεν θελει να ειναι αμαρτωλος; Διορθωστε με αν κανω λαθος σε αυτο το θεμα.
2. Οι εικονες. Ολη η χαυρα που γινεται οταν η σουπερ θαυματουργη ultra-combo εικονα του οσιου παταπιου ερχεται στην τηνο για παραθερισμο και οοοοοολη η ελλαδα μαζευεται εκει. ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ? Υποτιθεται οτι οταν προσκυνας την εικονα προσκυνας το προσωπο που απεικονιζει και σε αυτο απευθυνεσαι. Τοτε γιατι τρεχουν ολοι για τη συγκεκριμενη εικονα, και περνουν ψυγματα απο το σουπερ ξυλο που εχει και τα πληρωνουν για ψιγματα χρυσου?
3. Η ολη φαση με τους παπαδες που κοιτανε να σου πιασουν το ποπουδακι με καθε ευκαιρια. Ναι ξερω, αυτο εχει να κανει με την εκκλησια και οχι με τον χριστιανισμο και μπλα μπλα. Αλλα με ενοχλει.
4. Ας μη συζητησω καλυτερα για τους τραγοπαπαδες που βγαινουν στην τιβι. Σκουπιδια.
5.Η ολη οπισθοδρομικη διαθεση σε θεματα σεξουαλικα-ομοφυλοφιλικα (νεα παραλαβη)

Αυτα. Περα απο αυτα ομως ειμαι γενικως ανθρωπος της λογικης, οποτε αυτη η θρησκεια δεν μου ταιριαζει, οπως και οι περισσοτερες αλλες. Ουτε πιστευω οτι εαν κοινωνισω-προσευχηθω-εξομολογηθω-κανω ταμα-περπατησωγονατιστη50χιλιομετραμεβραχια-χαρισωστηνπαναγιαμιαχρυσηκαμηλοπαρδαλη τα πραγματα στην ζωη μου θα αλλαξουν ή/και θα πανε καλυτερα. Πολυ απλα γιατι δεν εχω δει ποτε με τα ματια μου κατι τετοιο να συμβαινει. Πολλα ακουω για θαυματα κλπ, αλλα δεν με εχει πεισει κανενα. Προς το παρον λοιπον εγω παραμενω στον αγνωστικισμο και αυτο δηλωνω, ενω πιστευω ακραδαντα οτι τουτη τη στιγμη δεν υπαρχει κανεις που να βλεπει τι κανει ο καθε ενας απο μας και να κοντρολαρει τη ζωη μας με κανενα τροπο. Εκτος απ τους αμερικανους xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
προσεύχονται για το μέλλον των όσων δε πιστεύουν και δεν νοιάζονται για τον εαυτό τους γιατί ο Θεός λέει να αγαπάμε τον συνάνθρωπο μας σαν να ήταν ο εαυτός μας.Έχουν κανένα σκοπό/λόγο για να το κάνουν?Όχι,άρα?Το κάνουν γιατί έτσι νιώθουν και πρέπει.
ο Εφραίμ τα μαζεύει για τους άλλους ή για τον εαυτό του; Ή μήπως γιατί έτσι πρέπει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
ο Εφραίμ τα μαζεύει για τους άλλους ή για τον εαυτό του; Ή μήπως γιατί έτσι πρέπει;

Εχτές άκουσα ότι ό,τι κάνει κάποιος πρέπει να το κάνει σαν να ήταν παρών ο Θεός και να το κάνει για Εκείνον.Δεν χρειάζεται να έχουμε κάποιο προσωπικό όφελος για να κάνουμε κάτι καλό.Υποθέτω πως το έκανε για τον Θεό.Αν και δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε με το "τα μαζεύει" δεν ανέφερα τίποτα τέτοιο αλλά τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εννοώ το σκάνδαλο με το Βατοπέδι
Δεν νομίζω ότι έγινε για να τιμήσουν τον Θεό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Εννοώ το σκάνδαλο με το Βατοπέδι
Δεν νομίζω ότι έγινε για να τιμήσουν τον Θεό

χαχα πες το έτσι!Δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν μπορούμε να τους κρίνουμε όλους επειδή μερικοί δεν κάνουν σωστά το έργο τους.Δεν μπορούμε να τους βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι όλους αλλά βρε μην ανησυχείς για τον Εφραίμ και τους ομοίους του,ο Θεός πρώτα θα κοιτάξει τα δικά τους σφάλματα και μετά όλων των υπολοίπων.Γιατί αυτοί υποτίθεται πως υπηρετούν τον Θεό και πρέπει να κάνουν το σωστό ενώ αυτοί έσφαλαν,βλασφημώντας κατά κάποιο τρόπο τον ίδιο τον Θεό.Αυτό είναι αμαρτία και ο Θεός θα τους κρίνει όταν έρθει η ώρα τους όπως και όλους μας.Δεν ξέρω αν γίνομαι και κατανοητή έτσι που μιλάω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...όσο απομακρυνόμαστε από Εκείνον, τόσο πιο χάλια γίνεται η κοινωνία μας.


Ο Παπικός Μεσαίωνας
ήταν η εποχή ακμής της κοινωνίας...;


Υγ. Μην μου απαντήσεις "αυτοί ήταν καθολικοί ενώ εμείς ευαγγελιστές",
είναι σα να μου λες "Τα επεισόδια ξεκίνησαν από την κερκίδα των φίλων της ΑΕΚ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αυτή η τάση να συγχέουμε τους ανθρώπους και τα ιδιοτελή συμφέροντα τους με την αγνή & τέλεια αγάπη του Θεού προς τον άνθρωπο πάντοτε μου δημιουργούσε την απορία αν γίνεται εσκεμμένα ή από άγνοια...

Ποια σχέση μπορεί να έχεις ένας Πάπας ή ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος που λαμβάνει από μόνος του την δόξα και την εξουσία χωρίς να του έχει δοθεί από το Θεό με σκοπό να εξυπηρετήσει δικά του συμφέροντα? Ο Πάπας σταυρώθηκε για μας ή Ιησούς Χριστός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μιλώ για την προσωπική σχέση του κάθε ανθρώπου με τον Θεό και όχι για εκείνους που καπηλεύονται για δικά τους συμφέροντα.
Tο όνομα της δημοκρατίας τo καπηλεύονται όλοι, και δήθεν γι' αυτήν πασχίζουν, με γνωστά αποτελέσματα, σημαίνει ότι η δημοκρατία είναι κάτι το κακό;
Ας μην συγχέουμε τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top