• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ιατροί και Ιατρική: Η Θετική Πλευρά

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Θίγεις ένα τεράστιο, αλλά διαφορετικό λίγο θέμα τώρα. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Αμερική, αλλά δυστυχώς στη χώρα μας κυριαρχεί η λογική του παραλόγου. Ο Ελληνας θέλει να πάει στο γιατρό του γιατί τον πονάει το στομάχι του, και να του δώσει ένα, δύο, τρία φάρμακα, να τα πάρει και να του περάσει. Δεν είναι διατεθειμένος να τροποποιήσει τη δίαιτά του, ούτε να περιορίσει τον καφέ, το ποτό, το τσιγάρο του. Θέλει να πίνει, να τρώει, να καπνίζει, και να παίρνει τα φάρμακα του για να γίνει καλά.
Ο γιατρός που θα του πει, κόψτα αυτά, και κάνε δίαιτα και δεν χρειάζεσαι φάρμακα, δεν είναι καλός γιατρός, και ο έλληνας θα αλλάξει τρεις και τέσσερις γιατρούς, μέχρι να βρει αυτόν που θα του δώσει την απάντηση που ο ίδιος θέλει.
Δεν λέω φυσικά οτι δεν υπάρχουν γιατροί που με το παραμικρό, έχουν το στυλό και το συνταγολόγιο έτοιμο...., αλλά αυτή είναι μια άλλη διάσταση του θέματος.

Ανδρέα έχεις απόλυτο δίκιο!!! Πραγματικά δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Έτσι ακριβώς είναι και πραγματικά είναι τόσο μα τόσο λανθασμένη αυτή η αντίληψη που επικρατεί. Πόσες φορές δεν έχετε ακούσει κάποιον να κατηγορεί ένα γιατρό επειδή του είπε ότι για να σταματήσει ο βήχας πρέπει να κόψει το τσιγάρο;;; Η αποστομωτική απάντηση του ασθενούς είναι:"Αν ήθελα να κόψω το τσιγάρο θα το έκανα μόνος μου. Εδώ ήρθα για να μου δώσεις ένα φάρμακο να μου περάσει ο βήχας." Βλέπω τους γύρω μου με το παραμικρό να παίρνουν φάρμακα χωρίς ποτέ να υπολογίζουν τις συνέπειες (πχ στο στομάχι, στα νεφρά, στο έντερο) και όταν μετά από χρόνια λήψη φαρμάκων έχουν πρόβλημα υγείας φταίει ο γιατρός ή η μαύρη τους η μοίρα. Δεν είναι έτσι... Σίγουρα υπάρχουν κακοί γιατροί όπως υπάρχουν κακοί καθηγητές, ταξιτζήδες, αρχιτέκτονες κτλ. Αλίμονο αν ήταν η πλειοψηφία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο γιατρός που θα του πει, κόψτα αυτά, και κάνε δίαιτα και δεν χρειάζεσαι φάρμακα, δεν είναι καλός γιατρός, και ο έλληνας θα αλλάξει τρεις και τέσσερις γιατρούς, μέχρι να βρει αυτόν που θα του δώσει την απάντηση που ο ίδιος θέλει.

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να προσυπογράψω το παραπάνω. Δυστυχώς, γιατρός που δεν γράφει πολλά φάρμακα, είναι καταδικασμένος στη μαύρη φτώχεια. Επίσης, θα προσυπογράψω κάτι που ο Καπετάνιος μας είπε παραπάνω, ότι δηλαδή πολλοί ασθενείς θεωρούν, επειδή οι ίδιοι έχουν την οικονομική δυνατότητα, ότι μπορούν να "κλέψουν" τη σειρά κάποιου άλλου ασθενούς, πληρώνοντας φακελάκι, ακόμη κι αν δεν τους το ζητάει ο γιατρός. Δεν χρειάζεται πολλή φιλοσοφία για να το πιστέψει κανείς αυτό, αρκεί να γνωρίζει τον Έλληνα και την περιβόητη ελληνική πραγματικότητα, σε βαθμό άνω του μετρίου.

Εδώ όμως έχουμε κι άλλο ένα θέμα. Οι γιατροί λοιπόν, ο καθένας χωριστά, έχουν αυτή τη στιγμή πέσει στην παγίδα του απαίδευτου ασθενή, στον οποίο έχει καλλιεργηθεί η νοοτροπία της φαρμακομανίας, σε βαθμό που ο γιατρός να αισθάνεται ανίσχυρος. Δεν πρέπει ο ιατρικός κλάδος, ως σύνολο και μέσω των επίσημων εκφραστών του, να κάνει κάποιες προσπάθειες, μαζί με την Πολιτεία φυσικά (εδώ σηκώνει πολλή συζήτηση, κατά πόσον η Πολιτεία έχει συμφέρον ή διάθεση να εργαστεί προς αυτήν την κατεύθυνση) να κάνει κάποιες προσπάθειες ενημέρωσης του κοινού και καλλιέργειας άλλης νοοτροπίας; Μόνο ξέρουμε να λέμε ότι είμαστε στην Ευρώπη;

Επίσης, ήταν πολύ καλές οι υπενθυμίσεις περί των παυσίπονων, αντιπυρετικών και αντιφλεγμονωδών φαρμάκων, τα οποία με λελογισμένη χρήση, προσφέρουν πολλά στο μέσο ασθενή, σε αυτά που τον ταλαιπωρούν συχνότερα στην καθημερινότητά του, δηλαδή, πυρετούς, πονοκεφάλους, κακώσεις κλπ. Επίσης, πρόκειται για φάρμακα με σχετικά ελάχιστες παρενέργειες. Εδώ και πάλι γεννάται το ερώτημα της φαρμακομανίας. Τα πιο αθώα φάρμακα, στην κατάχρησή τους, μπορούν να γίνουν επικίνδυνα.

Θα ήθελα τέλος να υπενθυμίσω έναν τομέα όπου η ιατρική έχει κάνει τεράστια βήματα, ανακουφίζοντας και δίνοντας λύση σε χιλιάδες ανθρώπους: Πρόκειται για τις εγχειρήσεις βελτίωσης της μυωπίας με λέιζερ, καθώς και η θεραπεία του καταρράκτη με εμφύτευση τεχνητών, βιοσυμβατών φακών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εδώ όμως έχουμε κι άλλο ένα θέμα. Οι γιατροί λοιπόν, ο καθένας χωριστά, έχουν αυτή τη στιγμή πέσει στην παγίδα του απαίδευτου ασθενή, στον οποίο έχει καλλιεργηθεί η νοοτροπία της φαρμακομανίας, σε βαθμό που ο γιατρός να αισθάνεται ανίσχυρος. Δεν πρέπει ο ιατρικός κλάδος, ως σύνολο και μέσω των επίσημων εκφραστών του, να κάνει κάποιες προσπάθειες, μαζί με την Πολιτεία φυσικά (εδώ σηκώνει πολλή συζήτηση, κατά πόσον η Πολιτεία έχει συμφέρον ή διάθεση να εργαστεί προς αυτήν την κατεύθυνση) να κάνει κάποιες προσπάθειες ενημέρωσης του κοινού και καλλιέργειας άλλης νοοτροπίας; Μόνο ξέρουμε να λέμε ότι είμαστε στην Ευρώπη;
Είπες μια λέξη που λέει πολλά: ΔιΑΘΕΣΗ
Κανείς δεν έχει τη διάθεση να κάνει κάτι τέτοιο. Ουτε και τη δυνατότητα θα συμπλήρωνα εγώ, ούτε και τη θέληση άλλωστε.
Η πολιτεία, αλλά και οι ιατρικοί σύλλογοι, τρέχουν να καλύψουν κάθε φορά το κάθε τι, κατόπιν εορτής. Ποτέ στον τόπο αυτό κανείς δεν μας απέδειξε, οτι μπορεί να δράσει και να πράξει εκ των προτέρων για οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εδώ όμως έχουμε κι άλλο ένα θέμα. Οι γιατροί λοιπόν, ο καθένας χωριστά, έχουν αυτή τη στιγμή πέσει στην παγίδα του απαίδευτου ασθενή, στον οποίο έχει καλλιεργηθεί η νοοτροπία της φαρμακομανίας, σε βαθμό που ο γιατρός να αισθάνεται ανίσχυρος.
Είναι αλήθεια δυστυχώς αυτό που αναφέρεις Χαούλη. Ο ασθενής περιμένει από το γιατρό να του γράψει το φάρμακο αλλά και ο γιατρός για να μη χάσει την εμπιστοσύνη του ασθενή, του το γράφει. Και ο φαύλος κύκλος καλά κρατεί...

Η πλάκα είναι ότι ο ίδιος ασθενής που δε μένει ικανοποιημένος χωρίς φάρμακο είναι που πηγαίνοντας στον ομοιοπαθητικό θα δεχτεί με χαρά να ακολουθήσει τη δίαιτα και την αλλαγή τρόπου ζωής που εκείνος θα του προτείνει γιατί από τον ομοιοπαθητικό περιμένει αυτό ακριβώς ενώ από τον συμβατικό γιατρό έχει μάθει να περιμένει το φάρμακο...

Πριν από αρκετά χρόνια χρειάστηκε να επισκεφτώ έναν καρδιολόγο πιστεύοντας ότι κάτι δεν πάει καλά με την καρδιά μου (λες και δεν ήξερα τι ταξιδιάρα καρδιά έχω...), πιθανότατα εξ αιτίας και του θανάτου του πατέρα μου που ήταν σχετικός με καρδιά (ασχέτως αν τον περιμέναμε να φύγει από τον καρκίνο που είχε στο συκώτι). Ο άνθρωπος, αφού με εξέτασε ενδελεχώς και δε μου βρήκε τίποτα, με κάθισε κάτω και μου είπε:

-Άκου να δεις παιδί μου, η καρδιά σου δουλεύει θαυμάσια. Αν δεν το πάρεις απόφαση πως δεν είναι η καρδιά σου που φταίει και δεν με πιστέψεις, το πιθανότερο είναι να γυρίσεις πολλούς γιατρούς, μέχρι να βρεθεί αυτός που θα σε πείσει ότι κάτι έχεις και τότε θα αρρωστήσεις πραγματικά!...

Ευτυχώς τον άκουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Αυτή όμως είναι η μισή μόνο αλήθεια.
Αν ανατρέξεις σε προηγούμενα ποστ μου θα δεις και την άλλη μισή.
Συνοπτικά σου λέω μόνο, πως είναι πολλοί περισσότεροι οι ασθενείς ή συνοδοί ασθενών που είναι πρόθυμοι να "λαδώσουν" τον γιατρό για να έχουν καλύτερη εξυπηρέτηση, από τους γιατρούς που επιδιώκουν το φακελάκι.
Και αυτό στο λέω και από προσωπική εμπειρία, αλλά όχι μόνο.
Κι ο γιατρός είναι ένα άβουλο πλάσμα, που κάνει ό,τι και να του πουν? Υποτίθεται είναι επιστήμονας με σπουδές...
Για το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα, συμβαίνουν και σε άλλες χώρες της Ε.Ε.
Κι επίσης να σε ρωτήσω...αν λυθεί το οικονομικό πρόβλημα των γιατρών πιστεύεις οτι τα περισσότερα προβλήματα στο χώρο της υγείας θα λυθούν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είναι αλήθεια δυστυχώς αυτό που αναφέρεις Χαούλη. Ο ασθενής περιμένει από το γιατρό να του γράψει το φάρμακο αλλά και ο γιατρός για να μη χάσει την εμπιστοσύνη του ασθενή, του το γράφει. Και ο φαύλος κύκλος καλά κρατεί...
Αυτό δεν συμβαίνει και είμαι κατηγορηματικός σε αυτό.
Σίγουρα υπάρχουν γιατροί που συνταγογραφούν σε υπερβολικό βαθμό, πολύ περισσότερο από όσο πρέπει, αλλά όχι και οτι το κάνουν επειδή το ζητάει ο ασθενής.
Ο γιατρός ή θα γράψει, ή δεν θα γράψει ανάλογα με την κρίση του.

Κι ο γιατρός είναι ένα άβουλο πλάσμα, που κάνει ό,τι και να του πουν? Υποτίθεται είναι επιστήμονας με σπουδές...
Για το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα, συμβαίνουν και σε άλλες χώρες της Ε.Ε.
Κι επίσης να σε ρωτήσω...αν λυθεί το οικονομικό πρόβλημα των γιατρών πιστεύεις οτι τα περισσότερα προβλήματα στο χώρο της υγείας θα λυθούν ?
Οχι βέβαια, φυσικά και δεν είναι άβουλο πλάσμα, και φυσικά δεν κάνει ό,τι κι αν του πουν.
Πολλοί είναι οι γιατροί που δέχονται τέτοια δώρα, αλλά αυτή η κατάσταση όμως καθιστά το γιατρό και τον ασθενή-συνοδό συνυπεύθυνους.
Οι μισθοί των γιατρών είναι εξαιρετικά χαμηλοί.
Ομως δεν πιστεύω οτι μια έστω γενναία αύξηση θα έλυνε ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα, ούτε καν τα περισσότερα.
Αντίθετα, στο πρόβλημα περί χρηματισμού των ιατρών, θα βοηθούσε πολύ αν ο κάθε ασθενής-συνοδός, κατήγγειλε την όποια περίπτωση χρηματισμού έπεφτε στην αντίληψή του.
Αλλωστε, δεν ευθύνονται οι γιατροί για όλα τα προβλήματα του συστήματος υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι ο ίδιος ασθενής που δε μένει ικανοποιημένος χωρίς φάρμακο είναι που πηγαίνοντας στον ομοιοπαθητικό θα δεχτεί με χαρά να ακολουθήσει τη δίαιτα και την αλλαγή τρόπου ζωής που εκείνος θα του προτείνει γιατί από τον ομοιοπαθητικό περιμένει αυτό ακριβώς ενώ από τον συμβατικό γιατρό έχει μάθει να περιμένει το φάρμακο...
...το φάρμακο που, κατά το παράδειγμά σου πάντα, δεν έχει ανάγκη.


σορρυ για το διπλό ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ιατροί και Ιατρική: Η Θετική Πλευρά


Μόλις πεθάνεις παύεις να ενοχλείσαι. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Θα ήθελα τέλος να υπενθυμίσω έναν τομέα όπου η ιατρική έχει κάνει τεράστια βήματα, ανακουφίζοντας και δίνοντας λύση σε χιλιάδες ανθρώπους: Πρόκειται για τις εγχειρήσεις βελτίωσης της μυωπίας με λέιζερ, καθώς και η θεραπεία του καταρράκτη με εμφύτευση τεχνητών, βιοσυμβατών φακών.

Για να δείτε τις δύο μορφες της ιατρικης και των γιατρών. Οι γιατροί Tabin & Ruit αναζήτησαν ανέπτυξαν και εξέλιξαν εναν τρόπό απόκατάστασης του καταρράκτη υψηλής ποιότητας όμως και χαμηλού κόστους
Σαν αποτέλεσμα στο Νεπάλ κάνουν σήμερα την πιο δημοφιλή εγχείρηση αντιγηρανσης με 20 δολάρια (ναι είναι αλήθεια) μια εγχείρηση που στις ΗΠΑ κοστίζει 175 φορές περισσότερο (3,500$)

Περισσότερες πληροφορίες στο Himalayan Cataract Project (www.cureblindness.org)

Λύσεις υπάρχουν, αθρώπους δεν βρίσκουμε. Δυστυχώς μεχρι στιγμής γιατροί γίνονται στην πλειοψηφία τους άνθρωποι είτε αδιάφοροι δημοσιουπαλληλικης νοοτροπίας είτε καθάρματα που εκβιάζουν τον κόσμο με όπλο την υγεία του αντί να φροντίζουν γι'αυτήν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό δεν συμβαίνει και είμαι κατηγορηματικός σε αυτό.
Σίγουρα υπάρχουν γιατροί που συνταγογραφούν σε υπερβολικό βαθμό, πολύ περισσότερο από όσο πρέπει, αλλά όχι και οτι το κάνουν επειδή το ζητάει ο ασθενής.
Ο γιατρός ή θα γράψει, ή δεν θα γράψει ανάλογα με την κρίση του.

Μα κι εγώ είμαι σίγουρη ότι δε συμβαίνει μεμονωμένα. Έχει περάσει όμως στη γενικότερη νοοτροπία του Έλληνα ασθενή ότι θεραπεία σημαίνει μόνο φάρμακο και στη νοοτροπία του Έλληνα ιατρού, ότι ευχαριστημένος ασθενής είναι μόνο αυτός που του γράφεις φάρμακα. Θα σου γράψει λοιπόν το φάρμακο, για να μη σε χάσει από πελάτη...

Έχω ξαναπεί για την υπερκατανάλωση φαρμάκων χωρίς συνταγογράφηση... Όχι πως φταίνε οι γιατροί γι' αυτό, αλλά σίγουρα κάτι φταίει. Με κάποιο τρόπο πρέπει ο ασθενής να κατανοήσει ότι το φάρμακο είναι ένα δηλητήριο που σε σωστές δόσεις (τις οποίες μπορεί να ορίσει μόνο ο γιατρός και όχι η κυρά Κούλα η γειτόνισσα) μπορεί και να σε κάνει καλά, πάντως σίγουρα δεν είναι καραμέλα!

Ακούω πολύ συχνά: "Νιώθω να με τριγυρίζει ίωση. Λέω να πάρω μια ασπιρινούλα να την προλάβω" :eek:

Ε, τι να σου κάνουν και οι γιατροί μετά... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ακούω πολύ συχνά: "Νιώθω να με τριγυρίζει ίωση. Λέω να πάρω μια ασπιρινούλα να την προλάβω" :eek:

Ε, τι να σου κάνουν και οι γιατροί μετά... :/:

Δυστυχώς εγώ έχω ακούσει και το πιο τραγικό όλων: "Νιώθω ότι κρύωσα. Θα πάω στο φαρμακείο να πάρω αντιβίωση..." :eek::(

Μα είναι δυνατόν;;; :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα σου γράψει λοιπόν το φάρμακο, για να μη σε χάσει από πελάτη...
Oχι Ισι, αυτό δεν συμβαίνει σε διαβεβαιώ.
Και εξηγούμαι: Αν ο χ γιατρός συνηθίζει να γράφει φάρμακα συχνά, τότε σίγουρα θα του γράψει κι ας μην το έχει τόση ανάγκη. Δεν θα το κάνει για να μην τον χάσει από πελάτη, αλλά επειδή πιστεύει οτι πρέπει ο ασθενής να πάρει το φάρμακο, είτε για να είναι πιο σίγουρος, είτε σε τελική ανάλυση επειδή ο γιατρός θέλει να προωθεί όσο το δυνατόν περισσότερα σκευάσματα.
Οχι όμως για να μη χάσει τον "πελάτη".
Ο γιατρός που είναι φειδωλός με τα φάρμακα, δεν θα του γράψει, ακόμα κι αν είναι να τον χάσει από πελάτη.

Έχω ξαναπεί για την υπερκατανάλωση φαρμάκων χωρίς συνταγογράφηση... Όχι πως φταίνε οι γιατροί γι' αυτό, αλλά σίγουρα κάτι φταίει. Με κάποιο τρόπο πρέπει ο ασθενής να κατανοήσει ότι το φάρμακο είναι ένα δηλητήριο που σε σωστές δόσεις (τις οποίες μπορεί να ορίσει μόνο ο γιατρός και όχι η κυρά Κούλα η γειτόνισσα) μπορεί και να σε κάνει καλά, πάντως σίγουρα δεν είναι καραμέλα!

Ακούω πολύ συχνά: "Νιώθω να με τριγυρίζει ίωση. Λέω να πάρω μια ασπιρινούλα να την προλάβω" :eek:

Ε, τι να σου κάνουν και οι γιατροί μετά... :/:

Δυστυχώς εγώ έχω ακούσει και το πιο τραγικό όλων: "Νιώθω ότι κρύωσα. Θα πάω στο φαρμακείο να πάρω αντιβίωση..." :eek::(

Μα είναι δυνατόν;;; :blink:
Πολύ σωστά !!!!
Αν γράψω τι ακούω κάθε μέρα δεν με φτάνουν όλοι οι browser του παγκόσμιου ίντερνετ.
Μακάρι να υπήρχε τρόπος να μην παίρναμε ποτέ κανένα φάρμακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συμπτωματικά έπεσα σήμερα σε μια έρευνα δημοσιευμένη στο περιοδικό prevention, η οποία γράφει τα εξής:

Χάπια από Ζάχαρη:
Το νέο αγαπημένο "φάρμακο" των γιατρών;


45% των παθολόγων στην Αμερική χορηγούν σε ασθενείς ένα ψευδοφάρμακο (placebo) ή ένα χάπι χωρίς ενεργά συστατικά, λ.χ. με ζάχαρη, ως πρώτη θεραπεία, αναφέρει νέα αμερικανική μελέτη. Οι περισσότεροι γιατροί τυπικά δίνουν ασαφείς εξηγήσεις όπως "Αυτό ίσως σε βοηθήσει..." όταν καθορίζουν κάποιες δόσεις από ένα ψευδοφάρμακο. Σκέφτεστε ότι ίσως είναι αντιδεοντολογικό; Διαβάστε κάποιους από τους λόγους για τους οποίους τα δίνουν οι γιατροί και ίσως αλλάξετε γνώμη:

96% πιστεύουν ότι τα placebo έχουν θεραπευτική αξία επειδή το μυαλό επηρεάζει το σώμα.

18% θέλουν να ηρεμήσουν έναν αγχωμένο ασθενή.

15% αισθάνονται ότι ο ασθενής έχει προβάλει μια αδικαιολόγητη απαίτηση για φάρμακα και αισθάνονται πίεση για να τον ικανοποιήσουν.

11% αναφέρουν ότι έχουν εξαντλήσει όλες τις άλλες θεραπευτικές επιλογές.

Περιοδικό Prevention τεύχος 31, σελ. 24
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις την τελευταία περίπτωση, το 11% δηλαδή, όλες οι υπόλοιπες περιπτώσεις είναι πάρα πολύ συνηθισμένες.
Δεν υπάρχει τίποτα το περίεργο που να σε παραξενεύει σε αυτό το δημοσίευμα.
Προσωπικά μου έχουν συμβεί και οι 3 παραπάνω περιπτώσεις, όμως όπως πολύ σωστά αναφέρεις, μιλάμε για placebo, χωρίς καμιά φαρμακευτική αξία.
Ξέρεις ποιο είναι το πιο περίεργο όμως σε αυτές τις καταστάσεις;
Οι "ασθενείς" (που δεν είναι όμως ασθενείς), μετά τη χορήγηση του placebo, γίνονται καλά, "θεραπεύονται" !!!
Πολλοί μάλιστα ζητούν να μάθουν τι φάρμακο ήταν αυτό έτσι ώστε να το παίρνουν κάθε φορά που "αρρωσταίνουν"
Καταλαβαίνεις φυσικά οτι δεν μιλάμε για το σύνολο του πληθυσμού, παρά για μια μικρή μειονότητα στην οποία και μόνο εκεί έχουν εφαρμογή τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ω, μα εμένα δε μου κάνει καμία εντύπωση που κάποιος θεραπεύεται με τη δύναμη του μυαλού (ή όπως αλλιώς θέλεις πέσ' το)! Αυτό που αναρωτιέμαι είναι γιατί η Ιατρική Κοινότητα δεν το ψάχνει λίγο παραπάνω αυτό το "Μαγικό" μπας και καταφέρει να μάθει στους ανθρώπους τον τρόπο να θεραπεύονται μόνοι τους. :)

Πως είπατε; Α, ναι... κέρδος για τις Φαρμακοβιομηχανίες: Μηδέν! ...Next... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και ποιος σου είπε οτι δεν το ψάχνει;
Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις την αρνητική σου προδιάθεση.
Οχι μόνο το ψάχνει, αλλά το εφαρμόζει κιόλας, και μάλιστα χωρίς φάρμακα, οπότε καταρρίπτεται αυτό που είπες για τους φαρμακοβιομήχανους, αλλά πολύ συχνά με νεράκι του θεούλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καποιοι το ψαχνουν. Βεβαια το πιθανοτερο ειναι, οι πλειοψηφια να ενδιαφερεται για ενα placebo που θα λειτουργει σαν φαρμακο και θα εχει αποτελεσμα....αλλά επειδη δε θα εχει και τοσο φαρμακο μεσα, θα ειναι πολυ φθηνοτερο στην παραγωγη....χωρις να πεσει αντιστοιχα η τιμη του..

Αυτα τα σχολια ταιριαζουν περισσοτερο στο άλλο τοπικ περι φαρμακοβιομηχανιας μαλλον. Ενας ιατρός απο μονος του δεν εχει την ιδια ανεση και πολυτελεια να πειραματιζεται με τετοια, οσο εχει ενα ερευνητικο κεντρο, ενα πανεπιστημιο, μια φαρμακοβιομηχανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και ποιος σου είπε οτι δεν το ψάχνει;
Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις την αρνητική σου προδιάθεση.
Οχι μόνο το ψάχνει, αλλά το εφαρμόζει κιόλας, και μάλιστα χωρίς φάρμακα, οπότε καταρρίπτεται αυτό που είπες για τους φαρμακοβιομήχανους, αλλά πολύ συχνά με νεράκι του θεούλη.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που το ακούω αυτό Καπετάνιο. Αυτό θα είναι πραγματικά μια Θετική Πλευρά της ιατρικής. :clapup::clapup: Μακάρι να μπορέσουμε να ελέγξουμε τις ψυχοσωματικές παθήσεις, οι οποίες οφείλονται σε άγχος και άρα θα συμβαίνουν όλο και πιο συχνά στο μέλλον, με τη χρήση του placebo. Αυτό θα περιορίσει τη λήψη φαρμάκων και θα αυξήσει την ασφάλεια του πληθυσμού. Ας πάρουν φάρμακα, μόνο όσοι πρέπει να τα πάρουν. Για τους υπόλοιπους θα είναι σωτήριο να θεραπεύονται με νεράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που το ακούω αυτό Καπετάνιο. Αυτό θα είναι πραγματικά μια Θετική Πλευρά της ιατρικής. :clapup::clapup: Μακάρι να μπορέσουμε να ελέγξουμε τις ψυχοσωματικές παθήσεις, οι οποίες οφείλονται σε άγχος και άρα θα συμβαίνουν όλο και πιο συχνά στο μέλλον, με τη χρήση του placebo. Αυτό θα περιορίσει τη λήψη φαρμάκων και θα αυξήσει την ασφάλεια του πληθυσμού. Ας πάρουν φάρμακα, μόνο όσοι πρέπει να τα πάρουν. Για τους υπόλοιπους θα είναι σωτήριο να θεραπεύονται με νεράκι.
Αυτό όμως Χάο μου προϋποθέτει κι άλλα πολλά που μέχρι σήμερα στη χώρα μας φαντάζουν πολυτέλειες.
Είναι πολλά που πρέπει να αλλάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όπως είχα γράψει και στο εναρκτήριο ποστ, το θέμα αυτό θα μας δώσει την ευκαιρία να συγκεντρώσουμε τις θετικές εξελίξεις στο χώρο της Ιατρικής, όσον αφορά νέες ευεργετικές ιατρικές πρακτικές κι επιτεύγματα, εκτός των άλλων.

Με χαρά παρουσιάζω μία είδηση, η οποία δημοσιεύτηκε σήμερα στον ημερήσιο τύπο.

Τεχνητή Καρδιά

Ελπιδοφόρο μήνυμα για τους καρδιοπαθείς όλου του κόσμου έρχεται από τη Γαλλία, όπου οι ερευνητές δηλώνουν σχεδόν έτοιμοι να παρουσιάσουν την πρώτη τεχνητή καρδιά που θα είναι πλήρες αντίγραφο της ανθρώπινης. Μέσα στα επόμενα τρία χρόνια αναμένεται να έχει τελειοποιηθεί η κατασκευή της τεχνητής καρδιάς που θα αντικαθιστά τη φυσική και αποτελεί τον καρπό δεκαπενταετούς έρευνας της ομάδας του Γάλλου καθηγητή και κορυφαίου καρδιολόγου Αλέν Καρπεντιέ του νοσοκομείου «Ζορζ Πομπιντού» στο Παρίσι.

Κάθε χρόνο, 17 εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο χάνουν τη ζωή τους από καρδιακές παθήσεις και 20.000 ασθενείς περιμένουν μάταια να λάβουν μόσχευμα, εξαιτίας της έλλειψης δωρητών οργάνων. Ο καθηγητής Καρπεντιέ ανακοίνωσε ότι η ομάδα του μείωσε σημαντικά την πιθανότητα συγκέντρωσης του αίματος, κατασκευάζοντας την τεχνητή καρδιά από ένα «ψευδοδέρμα» που αποτελείται από βιοσυνθετικά μικροπορώδη υλικά. Περίπου 55 εκατ. ευρώ έχουν δαπανηθεί για την κατασκευή του πρωτότυπου της τεχνητής καρδιάς.

Η συσκευή μπορεί να ανταποκρίνεται και να προσαρμόζεται άμεσα στις αυξομειώσεις της πίεσης του αίματος. Ετσι έχει τη δυνατότητα να εντοπίσει κάθε δραστηριότητα του ανθρώπινου σώματος, να υπολογίσει το οξυγόνο που χρειάζεται ο οργανισμός και αναλόγως να αλλάξει το ρυθμό λειτουργίας. Οπως φαίνεται, η νέα συσκευή της γαλλικής ομάδας έχει υπερκεράσει όλα τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν οι προηγούμενες προσπάθειες για τεχνητή καρδιά.

Την τελευταία δεκαετία, δύο τεχνητές καρδιές έχουν παρουσιαστεί από ερευνητικά εργαστήρια στις ΗΠΑ, αλλά έχουν παρουσιάσει σοβαρά προβλήματα κατά τη λειτουργία τους. Η πρώτη, η Jarvik 7, διαθέτει καλώδια που προεξέχουν από το δέρμα, ενώ η AbioCor μπορεί να δημιουργήσει θρόμβους, προκαλώντας ακόμη και έμφραγμα. Την κατασκευή της τεχνητής καρδιάς στη Γαλλία έχει αναλάβει η βιοϊατρική εταιρία Carmat, που έχει ιδρυθεί από τον καθηγητή Καρπεντιέ και είναι θυγατρική της EADS, της Ευρωπαϊκής Αεροναυπηγικής Βιομηχανίας.

«Θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι νέοι άνθρωποι ηλικίας 40 και 50 ετών χάνουν τη ζωή τους από ανακοπή επειδή δεν μπορούν να αντικαταστήσουν την καρδιά τους με μία σωστή», ανέφερε ο κ. Καρπεντιέ, εξηγώντας τον κυριότερο λόγο που τον ώθησε να ασχοληθεί με την κατασκευή της τεχνητής καρδιάς. Η τεχνητή καρδιά έχει ήδη δοκιμαστεί με επιτυχία σε μόσχους και πρόβατα, ενώ σύντομα αναμένεται να εμφυτευθεί σε ασθενείς με χρόνια καρδιακή ανεπάρκεια για κλινικές δοκιμές που θα διαρκούν δύο ή τρία έτη.
Μια τέτοια εξέλιξη δεν μπορεί παρά να μας γεμίζει αισιοδοξία ως προς την καταπολέμηση μίας εκ των κυριότερων αιτιών θανάτου στο Δυτικό κόσμο.

Σειρά έχει ο καρκίνος...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top