Ισόβια κάθειρξη στον Αυστριακό πατέρα-αιμομίκτη Josef Fritzl

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ισόβια κάθειρξη στον Αυστριακό πατέρα - αιμομίκτη Γιόζεφ Φριτσλ

Με την ισόβια καταδίκη του Αυστριακού Γιόζεφ Φριτσλ και τον εγκλεισμό του σε ψυχιατρικό ίδρυμα πέφτει η αυλαία της πρωτοφανούς υπόθεσης που προκάλεσε ρίγη στην αυστριακή και την παγκόσμια κοινή γνώμη. Ο 73χρονος πατέρας - αιμομίκτης κρίθηκε ένοχος για την αιχμαλωσία και τη σεξουαλική κακοποίηση της κόρης του Ελίζαμπεθ, καθώς και για το φόνο ενός από τα επτά παιδιά που γεννήθηκαν από τον παραλογισμό του.
Η 42χρονη σήμερα Ελίζαμπεθ, δέσμια του ίδιου της του πατέρα επί 24 ολόκληρα χρόνια, δήλωσε την Πέμπτη στο δικαστήριο ότι θέλει να τον δει «να πληρώσει για τις πράξεις του μέχρι να πεθάνει»...
Το σώμα των ενόρκων στο κακουργιοδικείο του Ζανκτ Πέλτεν της Αυστρίας έκρινε τον Φριτσλ ένοχο για το θάνατο βρέφους που απέκτησε με την Ελίζαμπεθ, την οποία κρατούσε φυλακισμένη και κακοποιούσε σεξουαλικά στο υπόγειο του σπιτιού του.
Το αγοράκι πέθανε αβοήθητο στο «σπίτι του τρόμου» στην πόλη Αμστέτεν λίγο μετά τη γέννησή του, το 1996.
Ο Φριτσλ κρίθηκε ένοχος για το σύνολο των κατηγοριών εις βάρος του, περιλαμβανομένων βιασμού, αιμομιξίας, φόνου και υποδούλωσης.
Ενώπιον του δικαστηρίου ο Γιόζεφ Φριτσλ είχε αποδεχθεί αρχικά το σύνολο των κατηγοριών εκτός του φόνου, αλλά στη συνέχεια δήλωσε ένοχος και για ανθρωποκτονία.
Μετά την ανακοίνωση της ετυμηγορίας ο 73χρονος Αυστριακός παραιτήθηκε του δικαιώματος έφεσης. Το σώμα των ενόρκων επέβαλε στον Φριτσλ τη μέγιστη ποινή κάθειρξης· ισόβια καταδίκη ήταν και η πρόταση της εισαγγελίας.



















Τι τέρας. ΤΕΡΑΣ. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι είναι 73 ετών και δεν θα προλάβει να "περάσει καλά" μέσα στη φυλακή για τις πράξεις του... θα πεθάνει σύντομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
τον εγκλεισμό του σε ψυχιατρικό ίδρυμα
[...]
Τι τέρας. ΤΕΡΑΣ. :sick:

εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι είναι 73 ετών και δεν θα προλάβει να "περάσει καλά" μέσα στη φυλακή για τις πράξεις του... θα πεθάνει σύντομα

Μέχρι πρότινος αδιάγνωστος, εκτός ιατρικής παρακολούθησης ψυχοπαθής.
Είναι δώρον άδωρον να "περάσει καλά" στη φυλακή.
Γιατί και να τον μαστιγώσεις, να του κόψεις τα χέρια, να του βγάλεις τα μάτια,
ακόμα και όταν θα τον σκοτώνεις,
θα είναι πάντα ψυχοπαθής.

Είναι σα να δέρνεις έναν διανοητικά καθυστερημένο επειδή δε μπορεί να ξεφύγει από τη νοητική ηλικία των τριών.
Θα τον στρώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μέχρι πρότινος αδιάγνωστος, εκτός ιατρικής παρακολούθησης ψυχοπαθής.
Είναι δώρον άδωρον να "περάσει καλά" στη φυλακή.
Γιατί και να τον μαστιγώσεις, να του κόψεις τα χέρια, να του βγάλεις τα μάτια,
ακόμα και όταν θα τον σκοτώνεις,
θα είναι πάντα ψυχοπαθής.

Είναι σα να δέρνεις έναν διανοητικά καθυστερημένο επειδή δε μπορεί να ξεφύγει από τη νοητική ηλικία των τριών.
Θα τον στρώσεις;
άρα η λύση για την περίπτωσή του(και ίσως η δικαίωση για έναν άλλο άνθρωπο που υπέφερε εξαιτίας του? :hmm:) θα έπρεπε να είναι................................................
[συμπληρώστε το κενό]

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
άρα η λύση για την περίπτωσή του(και ίσως η δικαίωση για έναν άλλο άνθρωπο που υπέφερε εξαιτίας του? :hmm:) θα έπρεπε να είναι................................................
[συμπληρώστε το κενό]

:worry:
Θανατική ποινή για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
H θανατικη ποινη σε τετοιες περιπτωσεις δεν ξερω αν πραγματικα ικανοποιει (ή δεν ξερω τι αλλο κανει) κατι περισσοτερο απο την οργη που εχουμε μεσα μας και κοχλαζει.
Προσωπικα δηλαδη αν τον κρεμαγαν αυριο και του εβαζαν και φωτια θα ελεγα (πανω στον θυμο μου) ετσι του παλιο-μπιπ- τα ηθελε και τα επαθε.
Και δεν θα στεναχωριομουν κιολας.(ασχετα αν αυτο ειναι πισογυρισμα σε μεσαιωνικες εποχες)
Αλλα μολις μου περασει αυτο σε εμενα σε εσενα και δεν ξερω σε ποιον αλλο, τι πραγματικα θα εχει βγει απο το ολο θεμα?
Θα παψουν να υπαρχουν τετοιου ειδους ατομα?
Αντε το πολυ πολυ να μαθουν να κρυβονται καλυτερα.
Αρα ισως ειναι καλυτερα ο εγκλεισμος σε ιδρυματα τετοια οπου ναι μενα θα πληρωσει για τα εγληματα του, αλλα και που ισως βοηθηθουν και βοηθηθει η επιστημη, να αντιμετωπιζει μελλοντικα καλυτερα τετοιες καταστασεις.ακομα και να τις προλαμβανει.
Σιγουρα ειναι μια αργη και μακροπροθεσμη διαδικασια που δεν μας ικανοποιει "αμεσα", αλλα πολλες φορες το "εδω και τωρα" ισως να μην ειναι και οτι πιο "σοφο"
Λεω εγω τωρα...

Οπως και να εχει το σιγουρο ειναι οτι η Ελιζαμπεθ εκτιει τα δικα της "ισοβια" εδω και χρονια.Απο την πρωτη κιολας μερας που ξεκινησε το ολο μαρτυριο.Και σε αυτην πρεπει να συγκεντρωσουν το ενδιαφερον τους "ειδικοι" και μη.
Τι να πω...μακαρι να ειχα ενα μαγικο ραβδι να τα αλλαζα ολα αυτα...αλλα δεν υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρα ισως ειναι καλυτερα ο εγκλεισμος σε ιδρυματα τετοια οπου ναι μενα θα πληρωσει για τα εγληματα του, αλλα και που ισως βοηθηθουν και βοηθηθει η επιστημη, να αντιμετωπιζει μελλοντικα καλυτερα τετοιες καταστασεις.ακομα και να τις προλαμβανει.
Σωστό.

Και δεκτό από τη σκοπιά του να καταλάβει η επιστήμη τι στο καλό γίνεται σε εκείνο τον εγκέφαλο και του...βγαίνει μια τέτοια... κτηνωδία.

Αναρωτιέμαι όμως πραγματικά (χωρίς να έχω όμως καμία γνώση ψυχολογίας ή/και ιατρικής) αν υπάρχει... σωτηρία για τέτοια άτομα. Αν η παρομοίωση της Qslv είναι σωστή ("είναι σαν να μαλώνεις διανοητικά καθυστερημένο επειδή έχει συμπεριφορά 3χρονου"), είναι άρα "καμμένο χαρτί" ο εν λόγω άνθρωπος, όχι? :worry:

Οπως και να εχει το σιγουρο ειναι οτι η Ελιζαμπεθ εκτιει τα δικα της "ισοβια" εδω και χρονια.Απο την πρωτη κιολας μερας που ξεκινησε το ολο μαρτυριο.Και σε αυτην πρεπει να συγκεντρωσουν το ενδιαφερον τους "ειδικοι" και μη.
Τι να πω...μακαρι να ειχα ενα μαγικο ραβδι να τα αλλαζα ολα αυτα...αλλα δεν υπαρχουν.
+1000

Αλλά (επίσης αναρωτιέμαι) αν το σημαντικό είναι όντως να επικεντρωθεί το ενδιαφέρον στη γυναίκα αυτή (που συμφωνώ ότι είναι) αναρωτιέμαι αν η γνώση ότι πχ ο υπαίτιος για 24 χαμένα χρόνια (δεν μπορώ καν να το διανοηθώ και να το συλλάβω πώς μπορεί να νιώθει κανείς έχοντας χάσει αναίτια τόσα χρόνια από τη ζωή του(!)) "ρεμβάζει" σε κάποιο ίδρυμα για ψυχικά ασθενείς (για μένα έτσι ακούγεται, σόρρυ) πόσο εύκολο θα της είναι άραγε να συνεχίσει και να ορθοποδήσει (κααααποτε, if ever)?

(νυχτερινές απορίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι είναι 73 ετών και δεν θα προλάβει να "περάσει καλά" μέσα στη φυλακή για τις πράξεις του... θα πεθάνει σύντομα
μα δεν θα πάει καν φυλακή.
τουρισμό σε ψυχιατρικό ίδρυμα θα κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στις ειδήσεις άκουσα ότι η "κόρη" του με τα παιδιά της ήταν έγκλειστα σε ένα υπόγειο που ήταν τραγικά δύσκολο να φτάσει κανείς εκεί
Πέρναγες από πολλές κλειστές πόρτες και διαδρόμους μακρυνάρια
Η υπόλοιπη οικογένεια από ζούσε από πάνω και "απαγορευόταν" να κατέβει στο υπόγειο

Εχω λοιπόν δύο απορίες
1) ένας άρρωστος άνθρωπος όπως προφανώς θέλει να τον παρουσιάζει ο δικηγόρος του, είναι ικανός να έχει κρυφό επί 24 χρόνια κάτι τέτοιο και φυλακισμένο τόσο κόσμο?
Είναι δυνατόν? Για να τους έχει κλειδωμένους και κρυφούς, πάει να πει ότι ήξερε ότι αυτό που κάνει είναι κακό. Αρα η διανοητική του κατάσταση -για μένα- ήταν είναι και θα είναι αρτιότατη

Σκέψη μου και σχόλιο μου
Εγώ αν ήμουν δικαστής παράδειγμα δε θα δεχόμουν το ελαφρυντικό της ασθένειας
Θεωρώ ότι είναι τόσο απεχθές αυτό που έχει κάνει, που η κοινή λογική λέει "είναι άρρωστος, δεν μπορεί να συμβαίνει στα αλήθεια αυτό σε έναν μη άρρωστο άνθρωπο"
Θέλουμε να λέμε ότι είναι άρρωστος για να μην βγάλουμε τα άντερα μας στην τουαλέτα του σπιτιού μας


2) Ολη αυτή η οικογένεια που ζούσε από πάνω, πως είναι δυνατόν επί 24 χρόνια να μην πηγαίνει σε ένα ολόκληρο σημείο του σπιτιού? Ποιος από σας θα του έλεγε ο πατέρας/άντρας/γυναίκα του ότι να μην πάει στο υπόγειο γιατί απαγορεύεται και δεν θα το έκανε ποτέ?
24 χρόνια????
Και καλά δεν πάω για ένα χρόνο... για δύο... για τρία!!!! Στον τέταρτο χρόνο θα του είχα σπάσει τα μούτρα και θα είχα ανοίξει να δω τι κρυφό υπάρχει μέσα στο σπίτι μου!
Θεωρώ ότι όλη η οικογένεια φέρει μερίδιο ευθύνης και μάλιστα σοβαρό

Ολα τα υπόλοιπα περί ασθενειών κλπ, εμένα, με αφήνουν παγερά αδιάφορη
Τα βρίσκω δικηγορίστικες δικαιολογίες σε έναν εγκληματία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εντάξει ισόβια έφαγε.

Που αν μπει σε φυλακή ούτως ή άλλως μάλλον 5 μέρες θα τον αφήσουν τα καλά παιδιά που είναι εκεί μέσα σε ησυχία.

το υπόγειο λέει ήταν τόσο καλά μελετημένο που οι αστυνομικοί την πρώτη φορά που πήγαν δε βρήκανε την πόρτα που οδηγούσε στο φτωχικό της ελίζαμπετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εχω λοιπόν δύο απορίες
1) ένας άρρωστος άνθρωπος όπως προφανώς θέλει να τον παρουσιάζει ο δικηγόρος του, είναι ικανός να έχει κρυφό επί 24 χρόνια κάτι τέτοιο και φυλακισμένο τόσο κόσμο?
Είναι δυνατόν? Για να τους έχει κλειδωμένους και κρυφούς, πάει να πει ότι ήξερε ότι αυτό που κάνει είναι κακό. Αρα η διανοητική του κατάσταση -για μένα- ήταν είναι και θα είναι αρτιότατη
...

2) Ολη αυτή η οικογένεια που ζούσε από πάνω, πως είναι δυνατόν επί 24 χρόνια να μην πηγαίνει σε ένα ολόκληρο σημείο του σπιτιού? Ποιος από σας θα του έλεγε ο πατέρας/άντρας/γυναίκα του ότι να μην πάει στο υπόγειο γιατί απαγορεύεται και δεν θα το έκανε ποτέ?
24 χρόνια????
Και καλά δεν πάω για ένα χρόνο... για δύο... για τρία!!!! Στον τέταρτο χρόνο θα του είχα σπάσει τα μούτρα και θα είχα ανοίξει να δω τι κρυφό υπάρχει μέσα στο σπίτι μου!
Θεωρώ ότι όλη η οικογένεια φέρει μερίδιο ευθύνης και μάλιστα σοβαρό

Κουέ μου, η Elisabeth ήταν εγκλεισμένη σε ένα μέρος του υπογείου του σπιτιού, που ο ίδιος κρατούσε κρυφό και είχε ειδικά προσαρμόσει, ώστε να μην μπορεί να έχει πρόσβαση κανείς. Ήταν μία φυλακή από μπετόν. Η πόρτα ήταν από μπετόν και κρυμμένη πίσω από κάτι ράφια, το ύψος του χώρου αυτού ήταν σε πολλά σημεία μόνο 1.70... Χωρίς παράθυρα, φως, φρέσκο νερό.

Γενικά είχε κάνει τόσο καλή συγκάλυψη της εξαφάνισης της κόρης του, που κανείς δε θα είχε ποτέ λόγους να υποψιαστεί ότι ήταν σε κίνδυνο. Η γυναίκα του πίστευε ό,τι και όλος ο κόσμος: η Ελίζαμπεθ το είχε σκάσει στα 18 της, κάτι που ήταν πιστευτό γιατί το είχε επειχειρήσει δύο φορές στην εφηβεία της, ώστε να ζήσει στους κόλπους μίας σέκτας. Μάλιστα ο Fritzl την είχε αναγκάσει να γράψει ένα γράμμα, όπου ζητούσε να μην την αναζητήσουν και τους διαβεβαίωνε ότι είναι καλά κι ευτυχισμένη.
Η Rosemarie Fritzl ήταν υποταγμένη στον άντρα της, ο οποίος btw πήγαινε μόνος για διακοπές στην Ταϊλάνδη...

Όταν γέννησε το τρίτο παιδί και το υπόγειο παραήταν στενό, βρώμικο και γεμάτο αρουραίους, ο Fritzl το άφησε στην πόρτα τους με ένα άλλο υπαγορευμένο γράμμα από την κόρη του, όπου τους ξαναδιαβεβαίωνε ότι είναι καλά και τους ζητούσε να το προσέχουν... Το ίδιο συνέβη με τα επόμενα δύο παιδιά, ενώ τα δύο πρωτότοκά της και το τελευταίο έμειναν με τη μητέρα τους. Ένα ακόμα πέθανε 70 ώρες μετά τη γέννησή του στα χέρια της μητέρας του και ο Fritzl έκαψε το πτώμα στον ξυλόφουρνο...

Το τέρας είχε καταδικαστεί το 1967 για βιασμό, όταν μπήκε στο σπίτι μίας παντρεμένης γυναίκας, της οποίας ο άντρας εργαζόταν τα βράδια, και τη βίασε στο συζυγικό της κρεβάτι. Για κάποιο λόγο έμεινε μόνο 18 μήνες στη φυλακή και όταν το 1984 η πράξη του παραγράφηκε, φυλάκισε την κόρη του, 18 ετών τότε... Και είχε -λένε- ήδη ασελγήσει στην κόρη του όταν ήταν παιδάκι, μία ή δύο φορές, αν δεν απατώμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κουέ μου,

[....]

Και είχε -λένε- ήδη ασελγήσει στην κόρη του όταν ήταν παιδάκι, μία ή δύο φορές, αν δεν απατώμαι.

εντάξει, όλο αυτό που έγραψες τώρα και που δεν το είχα διαβάσει κάπου, αθωώνει πιθανά την υπόλοιπη οικογένεια
Οχι όμως τον ίδιο
Ισα ίσα που ένα τόσο καλά οργανωμένο σχέδιο δείχνει ότι είχε τα μυαλά του μια χαρά στη θέση τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν παύει να είναι διεστραμμένο αυτό που έκανε. Τα μυαλά του δεν είναι ακριβώς στη θέση τους, αλλά δεν πιστεύω ούτε εγώ ότι τα έκανε όλα αυτά ασυνείδητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
εντάξει, όλο αυτό που έγραψες τώρα και που δεν το είχα διαβάσει κάπου, αθωώνει πιθανά την υπόλοιπη οικογένεια
Οχι όμως τον ίδιο
Ισα ίσα που ένα τόσο καλά οργανωμένο σχέδιο δείχνει ότι είχε τα μυαλά του μια χαρά στη θέση τους!
Παίρνουμε έναν κύριο Ψ., ο οποίος είναι διαγνωσμένος με OCD.
Ο αγαπητός κύριος Ψ. ενδέχεται να οργανώνει τόσο ενδελεχώς τα πάντα στη ζωή του που να είναι αξιοθαύμαστος ο τρόπος του. Ενδέχεται, όμως, να έχει και άλλες καταναγκαστικές ιδέες ή εμμονές που μπορεί να είναι καταστροφικές για τον ίδιο και για τους άλλους. (π.χ.: πρέπει να πλύνω το στόμα της κόρης μου με χλωρίνη)

Η οργάνωση, η ραδιουργία και η δολοπλοκία δε δηλώνουν κατ'ανάγκην ψυχικά υγιές άτομο.

Δεν παύει να είναι διεστραμμένο αυτό που έκανε. Τα μυαλά του δεν είναι ακριβώς στη θέση τους, αλλά δεν πιστεύω ούτε εγώ ότι τα έκανε όλα αυτά ασυνείδητα.
Οι ψυχιατρικές περιπτώσεις δε χαρακτηρίζονται πάντοτε από απώλεια συνειδήσεως
κατά τον κυριολεκτικό τρόπο.

Δηλαδή, ισχυρίστηκε οτι έχει απώλεια μνήμης;
Ισχυρίστηκε οτι ήταν επιβολή κάποιας ανώτερης δύναμης;

Οι διαστροφές εμπίπτουν σε ψυχοπαθολογία, όχι;
Οι διαστροφές είναι πλήρως συνειδητές
κι όμως ένδειξη ψυχολογικού προβλήματος.

Θα μπορούσε να ήταν παροχέτευση κάποιου συνόλου επιτακτικών στρεβλών παρορμήσεων
ακριβώς διότι πρόκειται περί ατόμου με ψυχικές διαταραχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Obsessive Compulsive Disorder;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Obsessive Compulsive Disorder;
Μήπως, στα πλαίσια της πληρότητας ενός ποστ, θα μπορούσες (Εσύ, η qslv, οποιοσδήποτε άλλος είναι/σπουδάζει για να γίνει γιατρός) να εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό?

Δεν έχουμε όλοι σπουδές ιατρικής/ψυχολογίας για να αναγνωρίζουμε και να ξέρουμε όλα τα αρτικόλεξα ενός κλάδου στη σειρά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν το είπα ειρωνικά. Η ερώτηση απευθυνόταν κυρίως στην QsLv καθώς δεν ήμουν σίγουρη. Δεν έχω μελετήσει το συγκεκριμένο σύνδρομο αρκετά ώστε να μπορέσω να σου απαντήσω με βεβαιότητα. Και ακριβώς επειδή χρειάζεται επεξήγηση καλύτερα να στο εξηγήσει η ίδια, μιας και εγώ δεν θα μπορέσω να κάνω τίποτα παραπάνω από μια αναπαραγωγή γνώσεων που αποκόμισα από το διαδίκτυο και από πληροφορίες γνωστών μου, ψυχιάτρων. Προφανώς, συνδυάζοντάς το με το σχόλιό της περί χλωρίνης και πατρός (psycho) , η ψυχωτική συμπεριφορά και ο καταναγκασμός στην οποία υποβαλλόταν καθημερινά η κόρη του, δεν τον αθωώνει μεν αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν ήξερε τί έκανε. Απλά πρόκειται περί συνδρόμου και όχι περί απόψεων/ ιδεών που μπορεί να είχε (ας ασελγήσω λίγο σήμερα στην κόρη μου...), άρα το έκανε μεν συνειδητά αλλά ίσως η ψυχολογική του κατάσταση να το εξηγεί καλύτερα, από τις αιτιολογίες που δίνουμε εμείς, ως (θέλω να πιστεύω) λογικότεροί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά αν δεν κάνω λάθος το OCD είναι από τις πιο γνωστές διαταραχές, δεν είναι κανένα σπάνιο περίεργο ψυχιατρικό νόσημα όπως το παρουσιάζεις ειρωνευόμενη Resident Evil.
Ωστόσο καλύτερα να το εξηγήσει κάποιος πιο σχετικός από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Με απλά λόγια...αν μιλάμε για την Ψυχαναγκαστική- Καταναγκαστική συμπεριφορά είναι μία εμμονή του ατόμου να κάνει συγκεκριμένα πράγματα αλλιώς πιστεύει ότι δεν τα έχει κάνει σωστά, γεμίζει άγχος και γίνεται δυσλειτουργικό...

π.χ. αν δεν σκουπίσω τα χέρια μου 20 φορές πριν βγω από το μπάνιο νιώθω ότι δεν τα έχω σκουπίσω καθόλου...και πρέπει να τα σκουπίσω ακριβώς 20 φορές...ούτε μία παραπάνω ούτε μία παρακάτω...

Το παράδειγμα είναι πολύ απλοϊκό εννοείται...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top