ΚΤΕΛ και Covid-19

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Έχει ταξιδέψει κανείς αυτήν την περίοδο με ΚΤΕΛ να ενημερώσει για τις συνθήκες ταξιδιού; Έχω την εντύπωση ότι εκτός του ότι θα είναι φουλ το λεωφορείο θα βάζουν και όποιον να 'ναι μέσα (ανεμβολίαστους χωρίς τεστ).
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Έχει ταξιδέψει κανείς αυτήν την περίοδο με ΚΤΕΛ να ενημερώσει για τις συνθήκες ταξιδιού; Έχω την εντύπωση ότι εκτός του ότι θα είναι φουλ το λεωφορείο θα βάζουν και όποιον να 'ναι μέσα (ανεμβολίαστους χωρίς τεστ).
Έκανε προχτές συγγενής μου και δεν ελέγχουν για εμβολιασμένους κλπ ούτε για τεστ. Χύμα μπαίνεις, νομίζω 85% πληρότητα ή κάτι τέτοιο.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,867 μηνύματα.
Πρόσφατα ταξίδεψε φίλη μου από Ιωάννινα για Αθήνα με ΚΤΕΛ και ήταν φουλ γεμάτο.Εννοείται δεν υπήρχε έλεγχος για εμβολιασμένους.Σε κάποια φάση στην Πάτρα έγινε έλεγχος από την αστυνομία και ο οδηγός έφαγε πρόστιμο επειδή η πληρότητα ήταν μεγαλύτερη από την προβλεπόμενη.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πρόκειται να ταξιδέψω την επόμενη εβδομάδα. Να ρωτήσω για όποιον ξέρει: αν όντως το λεωφορείο είναι φουλ χωρίς κανέναν έλεγχο που και πως κάνουμε καταγγελία; Στην αστυνομία;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ταξιδεψα με κτελ πριν περιπου 10 ημερες. Δεν ελεγχουν για εμβολιασμενους, τεστ κτλ. Κανενας ελεγχος. Το λεωφορειο ομως ευτυχως ηταν μισογεματο και ολοι φορουσαν μασκες. Βαλε Ν95 μη σου τυχει γεματο. Εγω φορουσα Ν95 και safety glasses.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,795 μηνύματα.
Μπορώ να τις βρω στα φαρμακεία αυτού του είδους τις μάσκες;
Ναι από τα φαρμακεία τα βρίσκεις. Έχω δει και σε μερικά σούπερ μάρκετ αλλά δεν τα έχω αγοράσει/δοκιμάσει γιατί δεν πολύ εμπιστεύομαι για αγορά μάσκας από σούπερ μάρκετ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Πρόκειται να ταξιδέψω την επόμενη εβδομάδα. Να ρωτήσω για όποιον ξέρει: αν όντως το λεωφορείο είναι φουλ χωρίς κανέναν έλεγχο που και πως κάνουμε καταγγελία; Στην αστυνομία;
Ξέρω ιστορία πού γυναίκα διαμαρτυρήθηκε στον οδηγό του ΚΤΕΛ ότι το λεωφορείο ήταν γεμάτο και εκείνος της έλεγε αν δεν σ' αρέσει κατέβα κάτω και αυτή πήρε τηλέφωνο νομίζω στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής ή στο αστυνομικό τμήμα που ήταν τα διόδια και όταν έφτασαν στα διόδια υπήρχε εκεί περιπολικό έκαναν έλεγχο και έδωσαν πρόστιμο στον οδηγό.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τώρα που το σκέφτομαι το ταξίδι είναι Κρήτη-Πάτρα. Όλοι αυτοί που θα μπουν στο ΚΤΕΛ περνάνε από καράβι οπότε θέλοντας και μη πρέπει να έχουν κάνει τεστ τουλάχιστον έτσι δεν είναι;:confused::sly:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξέρω ιστορία πού γυναίκα διαμαρτυρήθηκε στον οδηγό του ΚΤΕΛ ότι το λεωφορείο ήταν γεμάτο και εκείνος της έλεγε αν δεν σ' αρέσει κατέβα κάτω και αυτή πήρε τηλέφωνο νομίζω στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής ή στο αστυνομικό τμήμα που ήταν τα διόδια και όταν έφτασαν στα διόδια υπήρχε εκεί περιπολικό έκαναν έλεγχο και έδωσαν πρόστιμο στον οδηγό.
Μπράβο της!:thumbup:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,399 μηνύματα.
Χθες ρώτησα στα κτελ, μου είπαν ότι ούτε πιστοποιητικό εμβολιασμού ζητάνε ούτε καν τεστ. Μοναδική προϋπόθεση είναι η χρήση μάσκας
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,171 μηνύματα.
Σε κάποια φάση στην Πάτρα έγινε έλεγχος από την αστυνομία και ο οδηγός έφαγε πρόστιμο επειδή η πληρότητα ήταν μεγαλύτερη από την προβλεπόμενη.
Προφανώς ο εργαζόμενος θα το έφαγε το πρόστιμο και όχι ο προϊστάμενος ( ή ο εργοδότης αν είναι ιδιωτικά ). Κλασική Ελλάδα.


Στο μεταξύ δεν νομίζω να υπάρχει κάποια εντολή πως χρειάζεται να είσαι εμβολιασμενος είτε να έχεις κάνει κάποιο τεστ για να ταξιδέψεις με ΚΤΕΛ. Άρα γιατί να υπάρχει έλεγχος;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,512 μηνύματα.
Προφανώς ο εργαζόμενος θα το έφαγε το πρόστιμο και όχι ο προϊστάμενος ( ή ο εργοδότης αν είναι ιδιωτικά ). Κλασική Ελλάδα.


Στο μεταξύ δεν νομίζω να υπάρχει κάποια εντολή πως χρειάζεται να είσαι εμβολιασμενος είτε να έχεις κάνει κάποιο τεστ για να ταξιδέψεις με ΚΤΕΛ. Άρα γιατί να υπάρχει έλεγχος;
Ακριβώς. Δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση για μετακίνηση μέσω ΚΤΕΛ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό έλειπε να θέλουμε και πιστοποιητικό για να ανέβουμε στο λεωφορείο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,399 μηνύματα.
Στο μεταξύ δεν νομίζω να υπάρχει κάποια εντολή πως χρειάζεται να είσαι εμβολιασμενος είτε να έχεις κάνει κάποιο τεστ για να ταξιδέψεις με ΚΤΕΛ. Άρα γιατί να υπάρχει έλεγχος;
Ακριβώς. Δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση για μετακίνηση μέσω ΚΤΕΛ.
Αυτό έλειπε να θέλουμε και πιστοποιητικό για να ανέβουμε στο λεωφορείο.
Φυσικά και υπάρχουν περιορισμοί, δύο για την ακρίβεια:

1. Υποχρεωτική χρήση μάσκας
2. Πληρότητα στο 65% ή 85% δε θυμαμαι ποσο.

Επομενως φυσικα και εχουν νοημα οι ελεγχοι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,171 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχουν περιορισμοί, δύο για την ακρίβεια:

1. Υποχρεωτική χρήση μάσκας
2. Πληρότητα στο 65% ή 85% δε θυμαμαι ποσο.

Επομενως φυσικα και εχουν νοημα οι ελεγχοι.
Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά η θεματοθετρια στα περιοριστικά μέτρα αναφέρεται για περιορισμό στους μη εμβολιασμενους. Ευτυχώς δεν έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο ακόμα, να απαγορεύονται και τα ΜΜΜ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,056 μηνύματα.
Αυτα συμβαινουν οταν υπαρχουν μονοπωλια.
Οτι χειροτερο τα ΚΤΕΛ σε ολα τα θεματα .Καρα τσεκ.
Εδω μαλιστα εχουν εναν οδηγο με προβλημα καρδιας ,εχχειρησεις κλπ..κοντα στην συνταξη και αντι να τον εχουν εστω στα τοπικα,τον βαζουν να πηγαινει Αθηνα.
Οποιος βαλει και αλλους στο παιχνιδι και σταματησει αυτο το μονοπωλιο θα τον ψηφισω.Αλλα δεν το βλεπω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά η θεματοθετρια στα περιοριστικά μέτρα αναφέρεται για περιορισμό στους μη εμβολιασμενους. Ευτυχώς δεν έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο ακόμα, να απαγορεύονται και τα ΜΜΜ.
Πες αλευρι.Το πρωτο που πρεπει να γινει.
Κινουμενες βομβες ειναι στα ΜΜΜ.
Οποιος δν θελει εμβολιο να παρει ΙΧ αλλιως να τα σκαει στα ΤΑΧΙ.
Ετσι! Κοινωνικα αναισθητοι....και λιγα παθαινουν.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά η θεματοθετρια στα περιοριστικά μέτρα αναφέρεται για περιορισμό στους μη εμβολιασμενους.
Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ αυτό που γράφω. Γράφω ανεμβολίαστοι χωρίς τεστ. Όσο και αν η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ οι μη εμβολιασμένοι να κάθονται στα σπίτια τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο μεταξύ δεν νομίζω να υπάρχει κάποια εντολή πως χρειάζεται να είσαι εμβολιασμενος είτε να έχεις κάνει κάποιο τεστ για να ταξιδέψεις με ΚΤΕΛ. Άρα γιατί να υπάρχει έλεγχος;
Αλήθεια τώρα;;;; Κανένας έλεγχος για το ποιος μπαίνει σε ένα περιορισμένο χώρο όπου βρίσκονται περίπου 50 άτομα και που η πιθανότητα κάποιος να κολλήσει είναι αυξημένη εν συγκρίσει με τον ανοιχτό χώρο;;;; Συνέλθετε σας παρακαλώ λιγάκι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,056 μηνύματα.
Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ αυτό που γράφω. Γράφω ανεμβολίαστοι χωρίς τεστ. Όσο και αν η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ οι μη εμβολιασμένοι να κάθονται στα σπίτια τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αλήθεια τώρα;;;; Κανένας έλεγχος για το ποιος μπαίνει σε ένα περιορισμένο χώρο όπου βρίσκονται περίπου 50 άτομα και που η πιθανότητα κάποιος να κολλήσει είναι αυξημένη εν συγκρίσει με τον ανοιχτό χώρο;;;; Συνέλθετε σας παρακαλώ λιγάκι.
Μην το ψαχνεις.Καποιοι νομιζουν οτι μονο αυτοι υπαρχουν στο συμπαν.
Η πραγματικοτητα θα τους προσγειωσει.
Κατα τα αλλα...κρατα γερα και κανε καταγγελιες οταν χρειαζεται.Μονο ετσι θα στρωσουν. :D
 

Nikoleta_Giann2003

Νεοφερμένος

Η Nikoleta_Giann2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Έχει ταξιδέψει κανείς αυτήν την περίοδο με ΚΤΕΛ να ενημερώσει για τις συνθήκες ταξιδιού; Έχω την εντύπωση ότι εκτός του ότι θα είναι φουλ το λεωφορείο θα βάζουν και όποιον να 'ναι μέσα (ανεμβολίαστους χωρίς τεστ).
Στα ΚΤΕΛ δεν χρειάζεται εμβολιασμός καλέ ..εγώ ταξίδεψα Αθήνα Τρίπολη δεν ελέγχουν τεστ κι αυτά αφού δεν χρειάζονται..βεβεια ήταν γεμάτο ενώ δεν επιτρέπεται αλλά οκει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top