Κάμερες και συστήματα ασφαλείας

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμα όλα όσα μου έγραψες σχετικά με το θέμα αυτό. Με εντυπωσίασε που εστίασες λεπτομερώς και στα παράθυρα, καθώς πράγματι πρέπει και αυτά να τα θωρακίσω με κάποιον τρόπο. Ισχύει πάντως αυτό που λες για το τι πληροφορίες κοινοποιούμε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Προσωπικά, προσέχω πάντα πάρα πολύ τις αναρτήσεις μου και γενικά διατηρώ χαμηλό προφίλ στα social media, οπότε από εκεί τουλάχιστον δεν υπάρχει κάποια τρύπα ασφαλείας!

Αυτό που με προβληματίζει με τις WiFi κάμερες είναι αν το σήμα του ίντερνετ μου θα είναι αρκετό για την άψογη λειτουργία τους. Έχω γραμμή 24mbps και έχω ακούσει ότι μερικές φορές δεν αρκεί η 24άρα γραμμή αλλά θέλει 50άρα, δηλαδή αναβάθμιση της γραμμής. Εσύ πιστεύεις ότι είναι αρκετή η γραμμή με τα 24mbps; Και αν θελήσω να χρησιμοποιήσω VPN κατά την πλοήγηση στο διαδίκτυο, εφόσον οι κάμερες αυτές χρειάζεται να έχουν πρόσβαση στην IP του δικτύου (σταθερή ΙP) θα αποσυνδέονται λογικά. Έτσι δεν είναι; Άραγε, μπορώ να έχω συνδεδεμένα δύο ρούτερ, ένα αποκλειστικά για τις κάμερες και ένα άλλο για την πλοήγηση στο διαδίκτυο, ή ένα απ' τα δύο θα αποσυνδέεται καθώς δεν θα γίνεται να λειτουργούν και τα δύο ταυτόχρονα;

Ναι είναι πράγματα που ο κόσμος αγνοεί αλλά ο κλέφτης εκείνη την ώρα σκέφτεται τα πάντα για μπουκάρει. Δεν έχει κανένα νόημα να ασφαλίζεις την πόρτα εφόσον το παράθυρο είναι απροστάτευτο. Άρα οπωσδήποτε λαμβάνεις μέτρα και για αυτό. Εφόσον είσαι καλυμμένη και απο τα social media τότε θεωρώ σχεδόν απίθανο κάποιος να μπει στον κόπο να μπει σπίτι σου.

Γενικά η 50άρα γραμμή αξίζει εαν σκέφτεσαι γενικά να αναβαθμίσεις. Ωστόσο το θέμα δεν είναι τόσο η μεγάλη ταχύτητα όσο η εγγύηση της σταθερότητας της. Τα 25mpbs θα σε καλύψουν πιστεύω. Κατά πάσα πιθανότητα τέτοιες συσκευές χρησιμοποιούν κατάλληλα πρωτόκολλα επικοινωνίας και έχουν προνοήσει για να σου εξασφαλίσουν την απαραίτητη σταθερότητα στην σύνδεση για σωστή λειτουργία. Οπότε μην σε απασχολεί τόσο αυτό. Το VPN δεν νομίζω να αποσυνδέει την κάμερα σου. Είναι συνδεδεμένη στο τοπικό δίκτυο του σπιτιού, και το vpn σου επιτρέπει εξορισμού να συνδέεσαι σαν να ήσουν και εσύ στο τοπικό δίκτυο που είναι συνδεδεμένες οι συσκευές σου. Επομένως εαν ξέρεις την τοπική IP που έχει αποδοθεί στην κάμερα(την οποία μπορείς να κάνεις και στατική) την χτυπάς στον browser και συνδέεσαι κανονικά. Τώρα δύο routers μπορείς να έχεις αλλά δεν νομίζω οτι χρειάζεται. Απλά ίσως συμφέρει να την συνοδεύσεις με ένα καταγραφικό μηχάνημα ή γενικά με ένα μέσω αποθήκευσης γιατί λόγω συμπίεσης στα live feed ότι και να κάνεις θα πέφτει η ποιότητα της ανάλυσης είτε έχεις γρήγορη και αξιόπιστη σύνδεση είτε όχι. Σίγουρα θα έχεις παρατηρήσει τι εννοώ, όταν βλέπεις π.χ. ένα βίντεο και εκείνη την στιγμή έχει πέσει το bandwidth, τότε βλέπεις στιγμιαία να αλλοιώνεται η ποιότητα της εικόνας και να αρχίζουν να εμφανίζονται κάτι σαν μεγάλα τετραγωνάκια στην εικόνα. Αυτά είναι θέματα συμπίεσης. Εαν όμως καταγράφονται τοπικά τότε βλέπεις πάντα με την ανάλυση που κατέγραψε η κάμερα χωρίς θολούρες, σπασίματα και τετράγωνα.

ΥΓ. Υπάρχουν όντως sites με κάμερες που τις αφήνουν ελεύθερες να συνδεθεί όποιος θέλει με αυτές.
Αλλά προφανώς δεν είναι το ίδιο με τις προσωπικές για τα σπίτια. Εκεί ακόμα και εαν κάποιος συνδεθεί με το δίκτυο σου πρέπει να ξέρει κωδικό για να μπορέσει να δει. Αρκεί βέβαια να έχει αλλάξει ο ιδιοκτήτης τα default username : admin & password : admin :P. Επίσης η εσωτερική του σπιτιού, όσο είμαστε στο σπίτι, δεν υπάρχει λόγος να καταγράφει, μόνο η εξωτερική χρειάζεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ποτέ κάμερα εντός του σπιτιού εκτός αν θέλετε να γίνει η ζωή σας σίριαλ για άλλους που θα παρακολουθούν μέσα από αυτές. Είναι απίστευτα εύκολο το να ελέγξεις τις κάμερες και να δεις μέσα από αυτές. Πριν από αρκετά χρόνια θυμαμαι τον αδερφό μου που μου είχε πει ότι είχαν μπει σε ένα περίεργο σάιτ σε σπίτι φίλου του και μπορούσαν μέσω αυτού να δουν κάμερες από παντού ( super market, σπίτια κλπ ) randomly από όλο το κόσμο.

Οπότε αφήστε καλύτερα τις κάμερες εσωτερικού χώρου. Δεν πρόκειται να έβαζα με τίποτα. Η καλύτερη προστασία και θωράκιση του σπιτιού είναι α) να μην ενημερώνετε ποτέ στα social media ότι θα λείπετε και β) μη κάνετε εμφανή την απουσία σας στους άλλους ( κλειστά στορια και τέτοια ).
Τα δύο αυτά στοιχεία που έγραψες για τα social media και το να μην γνωστοποιούμε την απουσία μας στους άλλους είναι αυτονόητα για όλους μας. Και δεν πρέπει να τα ξεχνάμε. Αλλά τώρα αυτό που ανέφερες με τις κάμερες δεν νομίζω ότι έχει κάποια λογική βάση. Ποιο σάιτ είναι αυτό; Εννοείς δηλαδή ότι το σάιτ αυτό είχε χακάρει κάποιες κάμερες και έτσι μπορούσε να έχει πρόσβαση στο υλικό που αυτές κατέγραφαν ;

Σίγουρα πρέπει να λαμβάνουμε μέτρα για να αποφεύγουμε τη διαρροή των προσωπικών μας δεδομένων αλλά οι κάμερες αποτελούν έναν άγρυπνο φρουρό στην εποχή που ζούμε...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν δουλεύεις νυχτερινές ώρες και απειλείται και η ζωή σου βάζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τι σήριαλ βρε Γιάννη ..
Το να βάλεις κάμερες μέσα στο σπίτι που να ελέγχουν μόνο πολύ συγκεκριμένα σημεία τι σήριαλ μπορεί να γίνει ..
Αν είναι δυνατόν να έχουν. Κάμερες στους ιδιωτικούς χώρους 🤯
Ακριβώς έτσι! Βάζεις οτιδήποτε χρειάζεται για να προστατέψεις τόσο τον εαυτό σου όσο και την περιουσία σου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Τα δύο αυτά στοιχεία που έγραψες για τα social media και το να μην γνωστοποιούμε την απουσία μας στους άλλους είναι αυτονόητα για όλους μας. Και δεν πρέπει να τα ξεχνάμε. Αλλά τώρα αυτό που ανέφερες με τις κάμερες δεν νομίζω ότι έχει κάποια λογική βάση. Ποιο σάιτ είναι αυτό; Εννοείς δηλαδή ότι το σάιτ αυτό είχε χακάρει κάποιες κάμερες και έτσι μπορούσε να έχει πρόσβαση στο υλικό που αυτές κατέγραφαν ;

Σίγουρα πρέπει να λαμβάνουμε μέτρα για να αποφεύγουμε τη διαρροή των προσωπικών μας δεδομένων αλλά οι κάμερες αποτελούν έναν άγρυπνο φρουρό στην εποχή που ζούμε...
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, πάνε πολλά χρόνια από τότε. Σε deep web και τέτοια σίγουρα υπάρχουν περισσότερα τέτοια sites. Γενικά κάμερα εντός του σπιτιού δεν θα έβαζα ποτέ και για κανένα λόγο.
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ναι είναι πράγματα που ο κόσμος αγνοεί αλλά ο κλέφτης εκείνη την ώρα σκέφτεται τα πάντα για μπουκάρει. Δεν έχει κανένα νόημα να ασφαλίζεις την πόρτα εφόσον το παράθυρο είναι απροστάτευτο. Άρα οπωσδήποτε λαμβάνεις μέτρα και για αυτό. Εφόσον είσαι καλυμμένη και απο τα social media τότε θεωρώ σχεδόν απίθανο κάποιος να μπει στον κόπο να μπει σπίτι σου.

Γενικά η 50άρα γραμμή αξίζει εαν σκέφτεσαι γενικά να αναβαθμίσεις. Ωστόσο το θέμα δεν είναι τόσο η μεγάλη ταχύτητα όσο η εγγύηση της σταθερότητας της. Τα 25mpbs θα σε καλύψουν πιστεύω. Κατά πάσα πιθανότητα τέτοιες συσκευές χρησιμοποιούν κατάλληλα πρωτόκολλα επικοινωνίας και έχουν προνοήσει για να σου εξασφαλίσουν την απαραίτητη σταθερότητα στην σύνδεση για σωστή λειτουργία. Οπότε μην σε απασχολεί τόσο αυτό. Το VPN δεν νομίζω να αποσυνδέει την κάμερα σου. Είναι συνδεδεμένη στο τοπικό δίκτυο του σπιτιού, και το vpn σου επιτρέπει εξορισμού να συνδέεσαι σαν να ήσουν και εσύ στο τοπικό δίκτυο που είναι συνδεδεμένες οι συσκευές σου. Επομένως εαν ξέρεις την τοπική IP που έχει αποδοθεί στην κάμερα(την οποία μπορείς να κάνεις και στατική) την χτυπάς στον browser και συνδέεσαι κανονικά. Τώρα δύο routers μπορείς να έχεις αλλά δεν νομίζω οτι χρειάζεται. Απλά ίσως συμφέρει να την συνοδεύσεις με ένα καταγραφικό μηχάνημα ή γενικά με ένα μέσω αποθήκευσης γιατί λόγω συμπίεσης στα live feed ότι και να κάνεις θα πέφτει η ποιότητα της ανάλυσης είτε έχεις γρήγορη και αξιόπιστη σύνδεση είτε όχι. Σίγουρα θα έχεις παρατηρήσει τι εννοώ, όταν βλέπεις π.χ. ένα βίντεο και εκείνη την στιγμή έχει πέσει το bandwidth, τότε βλέπεις στιγμιαία να αλλοιώνεται η ποιότητα της εικόνας και να αρχίζουν να εμφανίζονται κάτι σαν μεγάλα τετραγωνάκια στην εικόνα. Αυτά είναι θέματα συμπίεσης. Εαν όμως καταγράφονται τοπικά τότε βλέπεις πάντα με την ανάλυση που κατέγραψε η κάμερα χωρίς θολούρες, σπασίματα και τετράγωνα.

ΥΓ. Υπάρχουν όντως sites με κάμερες που τις αφήνουν ελεύθερες να συνδεθεί όποιος θέλει με αυτές.
Αλλά προφανώς δεν είναι το ίδιο με τις προσωπικές για τα σπίτια. Εκεί ακόμα και εαν κάποιος συνδεθεί με το δίκτυο σου πρέπει να ξέρει κωδικό για να μπορέσει να δει. Αρκεί βέβαια να έχει αλλάξει ο ιδιοκτήτης τα default username : admin & password : admin :P. Επίσης η εσωτερική του σπιτιού, όσο είμαστε στο σπίτι, δεν υπάρχει λόγος να καταγράφει, μόνο η εξωτερική χρειάζεται.
Προς το παρόν τουλάχιστον δεν σκέφτομαι να κάνω κάποια αναβάθμιση, καθώς θα ήταν άσκοπο, δηλαδή δεν έχω ανάγκη από υψηλές ταχύτητες στο διαδίκτυο. Νομίζω ότι είναι χρήσιμη η αναβάθμιση για κατεβάσματα σειρών και ταινιών και για βαριά παιχνίδια. Έτσι δεν είναι; Εσύ έχεις 24άρα γραμμή ή 50άρα;

Όσον αφορά το ρούτερ που έχω αυτήν τη στιγμή μάλλον έχει παλαιότερο πρωτόκολλο ασφαλείας καθώς το έχω εδώ και μια 10ετία τουλάχιστον! Επηρεάζει την αξιοπιστία του πρωτοκόλλου η παλαιότητα του ρούτερ; Λογικά αν είναι καινούργιο δεν θα είναι και το πρωτόκολλο πιο ενημερωμένο;

Με το VPN όμως αλλάζει η IP του δικτύου, οπότε σκέφτομαι ότι δεν θα έχει πρόσβαση η κάμερα στο χώρο του σπιτιού. Προφανώς αν αποσυνδεθεί η κάμερα λόγω του vpn και βρίσκομαι στο σπίτι, μπορώ όταν κλείσω το vpn να την ενεργοποιήσω εκ νέου απομακρυσμένα. Τι λες και εσύ;

Η IP δεν είναι πάντα η ίδια; Υπάρχει και τοπική και στατική; Αυτό δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι είναι μόνο μια η IP ενός δικτύου και ότι είναι πάντα σταθερή.

Το έχω σκεφτεί το καταγραφικό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει καθώς άμα βρίσκεσαι εκτός σπιτιού δεν μπορείς να λάβεις ειδοποιήσεις απ' το καταγραφικό. Συν ότι αν το εντοπίσουν οι διαρρήκτες μπορεί να το καταστρέψουν. Αυτό με προβληματίζει.

Νομίζω ότι κατάλαβα τι μου λες. Στο YouTube το παθαίνω αυτό μερικές φορές. Δηλαδή εκεί που βλέπω ένα βίντεο, ξαφνικά χαλά η ποιότητα της εικόνας, γίνεται θολή, οπότε αυτό που κάνω είναι να πηγαίνω και να ρυθμίζω τα pixels (π.χ. αν ήταν στα 1080p, το βάζω 720p για να μην κολλά). Αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα άραγε ή είναι κάτι άλλο αυτό που είπα εγώ τώρα;

Άμα έχεις αλλάξει τον κωδικό του WiFi και δεν έχεις αφήσει τον εργοστασιακό, νομίζω ότι είναι λίγο ακραίο να σου παραβιάσουν το δίκτυο. Πάντως, επειδή προμηθεύτηκα πρόσφατα απ΄τον πάροχό μου καινούργιο ρούτερ (λόγω της παλαιότητας του προηγούμενου, απλώς δεν το έχω εγκαινιάσει ακόμη το καινούργιο) μου είπαν οι τεχνικοί ότι δεν είναι απαραίτητο να αλλάξω τον κωδικό του ρούτερ και ότι είναι ασφαλής και ο εργοστασιακός. Στο μεταξύ στο παλαιό ρούτερ είχα αλλάξει μόνο κωδικό όχι και username. Τι απ' τα δύο ισχύει τελικά; Νομίζω ότι είναι απαραίτητη η αλλαγή.

Τώρα κατά τη διάρκεια του ύπνου μήπως είναι απαραίτητο να καταγράφει και η εσωτερική κάμερα; Μια κάμερα που τοποθετείται έξω από πόρτα διαμερίσματος θεωρείται εξωτερικού ή εσωτερικού χώρου; Μάλλον εξωτερικού. Αλλά επειδή δεν εκτίθεται στα καιρικά φαινόμενα γι' αυτό έλεγα μήπως είναι εσωτερικού χώρου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, πάνε πολλά χρόνια από τότε. Σε deep web και τέτοια σίγουρα υπάρχουν περισσότερα τέτοια sites. Γενικά κάμερα εντός του σπιτιού δεν θα έβαζα ποτέ και για κανένα λόγο.
Ε, ναι προφανώς σε dark web θα συνέβαινε κάτι τέτοιο. Τι να πω. Τουλάχιστον είσαι υπέρ των θωρακισμένων πορτών και των συναγερμών ή έχεις αρνητική γνώμη και γι' αυτά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Ε, ναι προφανώς σε dark web θα συνέβαινε κάτι τέτοιο. Τι να πω. Τουλάχιστον είσαι υπέρ των θωρακισμένων πορτών και των συναγερμών ή έχεις αρνητική γνώμη και γι' αυτά;
Ε κοιτά τώρα δεν είναι και κάτι για να είσαι υπέρ ή κατά χδ. Καλά μου φαίνονται και αυτά αν και πιστεύω ότι επίσης δεν σταματάνε τον κλέφτη.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α μάλιστα. Κατάλαβα. Να αναλάβει δηλαδή μόνο την εγκατάσταση του συστήματος ασφαλείας. Εσύ έχεις επιλέξει να σου στέλνει ειδοποιήσεις η εταιρεία και να επεμβαίνει μόνο αν απουσιάζεις απ' το σπίτι ή επί 24ώρου βάσεως;

Ύποπτο, εννοώ αν ανιχνεύσει η κάμερα ότι πλησιάζει προς την πόρτα ή προς το κουδούνι κάποιο άγνωστο προς εσένα άτομο. Ή μάλλον γενικά να πούμε, σε περίπτωση που ανιχνεύσει οποιαδήποτε κινητικότητα έξω απ' την πόρτα, αν σε ειδοποιεί αμέσως.

Όχι μόνο όταν λείπω και φυσικά όταν χτυπάει ο συναγερμός ή φαίνεται άτομο που μπαίνει μέσα και απενεργοποιεί τον συναγερμό σε ώρες που δεν είναι κάποιος υπάλληλος βάρδιας .


Καταρχήν όταν πλησιάζει άτομο ενεργοποιείται και ανάβει αυτόματα το θυροτηλεφωνο και δείχνει απευθείας εικόνα ..
Αν το άτομο αυτό είναι ύποπτο όχι δεν έχω κάποια ιδιαίτερη ειδοποίηση απλά καταγράφει συνέχεια !
Ειδοποίηση έχω μόνο αν πατήσεις κουδούνι ή κάνει κίνηση στην πόρτα .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
Προς το παρόν τουλάχιστον δεν σκέφτομαι να κάνω κάποια αναβάθμιση, καθώς θα ήταν άσκοπο, δηλαδή δεν έχω ανάγκη από υψηλές ταχύτητες στο διαδίκτυο. Νομίζω ότι είναι χρήσιμη η αναβάθμιση για κατεβάσματα σειρών και ταινιών και για βαριά παιχνίδια. Έτσι δεν είναι; Εσύ έχεις 24άρα γραμμή ή 50άρα;

Όσον αφορά το ρούτερ που έχω αυτήν τη στιγμή μάλλον έχει παλαιότερο πρωτόκολλο ασφαλείας καθώς το έχω εδώ και μια 10ετία τουλάχιστον! Επηρεάζει την αξιοπιστία του πρωτοκόλλου η παλαιότητα του ρούτερ; Λογικά αν είναι καινούργιο δεν θα είναι και το πρωτόκολλο πιο ενημερωμένο;

Με το VPN όμως αλλάζει η IP του δικτύου, οπότε σκέφτομαι ότι δεν θα έχει πρόσβαση η κάμερα στο χώρο του σπιτιού. Προφανώς αν αποσυνδεθεί η κάμερα λόγω του vpn και βρίσκομαι στο σπίτι, μπορώ όταν κλείσω το vpn να την ενεργοποιήσω εκ νέου απομακρυσμένα. Τι λες και εσύ;

Η IP δεν είναι πάντα η ίδια; Υπάρχει και τοπική και στατική; Αυτό δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι είναι μόνο μια η IP ενός δικτύου και ότι είναι πάντα σταθερή.

Το έχω σκεφτεί το καταγραφικό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει καθώς άμα βρίσκεσαι εκτός σπιτιού δεν μπορείς να λάβεις ειδοποιήσεις απ' το καταγραφικό. Συν ότι αν το εντοπίσουν οι διαρρήκτες μπορεί να το καταστρέψουν. Αυτό με προβληματίζει.

Νομίζω ότι κατάλαβα τι μου λες. Στο YouTube το παθαίνω αυτό μερικές φορές. Δηλαδή εκεί που βλέπω ένα βίντεο, ξαφνικά χαλά η ποιότητα της εικόνας, γίνεται θολή, οπότε αυτό που κάνω είναι να πηγαίνω και να ρυθμίζω τα pixels (π.χ. αν ήταν στα 1080p, το βάζω 720p για να μην κολλά). Αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα άραγε ή είναι κάτι άλλο αυτό που είπα εγώ τώρα;

Άμα έχεις αλλάξει τον κωδικό του WiFi και δεν έχεις αφήσει τον εργοστασιακό, νομίζω ότι είναι λίγο ακραίο να σου παραβιάσουν το δίκτυο. Πάντως, επειδή προμηθεύτηκα πρόσφατα απ΄τον πάροχό μου καινούργιο ρούτερ (λόγω της παλαιότητας του προηγούμενου, απλώς δεν το έχω εγκαινιάσει ακόμη το καινούργιο) μου είπαν οι τεχνικοί ότι δεν είναι απαραίτητο να αλλάξω τον κωδικό του ρούτερ και ότι είναι ασφαλής και ο εργοστασιακός. Στο μεταξύ στο παλαιό ρούτερ είχα αλλάξει μόνο κωδικό όχι και username. Τι απ' τα δύο ισχύει τελικά; Νομίζω ότι είναι απαραίτητη η αλλαγή.

Τώρα κατά τη διάρκεια του ύπνου μήπως είναι απαραίτητο να καταγράφει και η εσωτερική κάμερα; Μια κάμερα που τοποθετείται έξω από πόρτα διαμερίσματος θεωρείται εξωτερικού ή εσωτερικού χώρου; Μάλλον εξωτερικού. Αλλά επειδή δεν εκτίθεται στα καιρικά φαινόμενα γι' αυτό έλεγα μήπως είναι εσωτερικού χώρου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ε, ναι προφανώς σε dark web θα συνέβαινε κάτι τέτοιο. Τι να πω. Τουλάχιστον είσαι υπέρ των θωρακισμένων πορτών και των συναγερμών ή έχεις αρνητική γνώμη και γι' αυτά;
Εξαρτάται την χρήση, εαν κάνεις κατέβασμα μεγάλου όγκου αρχείων καθημερινά τότε είναι μια καλή επένδυση. Εγώ έχω 50αρα, εαν και αυτή την στιγμή έχω παραπάνω ταχύτητα γιατί οι γύρω δεν έχουν αναβαθμίσει ακόμα,άρα είναι κάπου στο 70-80 . Επειδή που και που τυχαίνει να κατεβάζω παιχνίδια που πλέον είναι δεκάδες GB, με έχει βολέψει πολύ. Αλλά η μεγαλύτερη διαφορά είναι οτι δεν κολλάει το youtube ειδικά όταν είμαστε πολλοί συνδεδεμένοι.

Εντάξει η παλαιότητα του router δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά θα παίρνει αυτόματα updates για εφαρμογή νέων πρωτοκόλλων ασφαλείας που έχουν προκύψει, οπότε δεν νομίζω να είναι ευάλωτο σημείο. Λοιπόν περίμενε, άλλο τοπική, άλλο στατική. Τοπική είναι μια IP εαν αφορά το τοπικό δίκτυο(LAN). Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι απαραίτητα και σταθερή. Συνήθως υπάρχει ο DHCP server που αποδίδει σε νέες συσκευές που θέλουν να μπουν στο δίκτυο σου ορισμένες ελεύθερες IP για ένα συγκεκριμένο διάστημα. Αφού λήξει το διάστημα αυτό, η συσκευή κάνει αίτηση για να ανανεωθεί η άδεια χρήσης. Εαν κλείσεις την συσκευή, τότε την επόμενη φορά είναι πιθανό να της αποδοθεί κάποια άλλη τοπική IP, ή και η ίδια εαν δεν έχει αποδοθεί σε άλλη συσκευή. Σε κάθε περίπτωση όμως, όλες οι συσκευές του σπιτιού σου που συνδέονται με το router, "βγαίνουν" έξω στο διαδίκτυο με μια κοινή IP που δεν αλλάζει ποτέ. Σου δίνεται απο τον πάροχο. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να αποσυνδέεται κάποια συσκευή επειδή θα χρησιμοποιείς vpn. Εαν ανοίξεις το command prompt των windows,γράφοντας cmd στην αναζήτηση του υπολογιστή σου κάτω αριστερά, και γράψεις ipconfig στο μαύρο παραθυράκι που θα εμφανιστεί, εκεί που θα σου λέει ip-v4 Adress σε αυτά που θα σου εμφανιστούν,θα δεις 192.168.1.x . Αυτή δεν είναι η IP του υπολογιστή σου που φαίνεται σε έναν εξωτερικό server του internet. Είναι μια εσωτερική IP του τοπικού δικτύου. Εαν γράψεις στο google "What's my IP address" θα σου εμφανίσει αυτή με την οποία βγαίνεις στο internet, και την οποία δεν πρέπει ποτέ να μοιραστείς με κανέναν γιατί είναι πολύ πολύ πιο εύκολο να σου κάνει επίθεση εαν το θέλει.

Ναι το καταγραφικό αξίζει κυρίως για να έχεις ένα αρχείο απο το τι έχει καταγραφεί απο την εξωτερική κάμερα κυρίως τις προηγούμενες μέρες μιας πιθανής διάρρηξης. Ναι έπιασες ακριβώς σε τι αναφέρομαι. Αυτή η θολούρα ευθύνεται στο οτι ο server σου δίνει άλλες εκδοχές του βίντεο με χαμηλότερη ποιότητα στιγμιαία γιατί εντοπίζει θέματα στην ταχύτητα εκείνη την στιγμή. Οπότε στο "θολώνει" λίγο ρίχνοντας την ποιότητα, για να μην διακόψει εντελώς το βίντεο. Τέτοια θεματάκια μπορεί να προκύψουν δυστυχώς εαν είσαι έξω. Εαν και εαν ανεβαίνουν στο cloud λογικά απο το τοπικό wifi σου δεν θα υπάρχει λόγος να συμβεί αυτό, τώρα που το σκέφτομαι.

Εγώ θα πρότεινα να αλλάξεις κωδικό βασικά. Δηλαδή πραγματικά παίζει εαν θυμάμαι καλά να το προτείνουν και οι ίδιοι οι κατασκευαστές σε αρκετές περιπτώσεις αυτό. Τώρα γιατί σου είπαν να μην το κάνεις, δεν γνωρίζω.

Νομίζω δεν είναι απαραίτητο να καταγράφουν και ενώ κοιμάσαι, γιατί θα ήταν too risky να μπουν, αλλά εαν σε κάνει να νιώθεις μεγαλύτερη ασφάλεια ή θεωρείς τότε by all means κάντο. Όπως είπα κανένα μέτρο δεν είναι υπερβολικό σε θέματα ασφαλείας. Η εξωτερική του σπιτιού πρέπει να καταγράφει πάντως συνέχεια. Εσωτερικού χώρου θεωρείται και η εξωτερική κάμερα του σπιτιού εφόσον είναι μέσα σε κτίριο και δεν εκτίθεται σε καιρικά φαινόμενα ;) .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Samael Η εξωτερική IP address που σου δίνει ο πάροχος δεν είναι στατική αλλά αλλάζει κάθε μία μέρα νομίζω και κάθε φορά που κάνεις restart το router. Για να έχεις στατική IP πρέπει να πληρώσεις έξτρα, διότι τέτοιες IP προορίζονται για servers. Αν δεν θες να πληρώσεις για στατική χρησιμοποιείς ένα hostname application όπως π.χ. το no-ip για να κάνει το managing.

Οι local διευθύνσεις μπορούν να γίνουν άνετα σατικές αν απενεργοποιήσεις το dhcp. Ακόμα και με το dhcp ανοιχτό θα δεις πως πολύ συχνά οι ίδιες συσκευές παίρνουν την ίδια address.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
@Samael Η εξωτερική IP address που σου δίνει ο πάροχος δεν είναι στατική αλλά αλλάζει κάθε μία μέρα νομίζω και κάθε φορά που κάνεις restart το router. Για να έχεις στατική IP πρέπει να πληρώσεις έξτρα, διότι τέτοιες IP προορίζονται για servers. Αν δεν θες να πληρώσεις για στατική χρησιμοποιείς ένα hostname application όπως π.χ. το no-ip για να κάνει το managing.

Οι local διευθύνσεις μπορούν να γίνουν άνετα σατικές αν απενεργοποιήσεις το dhcp. Ακόμα και με το dhcp ανοιχτό θα δεις πως πολύ συχνά οι ίδιες συσκευές παίρνουν την ίδια address.

Όντως έχεις δίκιο σε αυτό, στατική εξωτερική μπορείς να έχεις μόνο εαν πληρώσεις έξτρα στον πάροχο ή κάνεις χρήση του no-ip. Η εσωτερική γίνεται στατική εύκολα με το dhcp στο off στις ρυθμίσεις του router, απλά πρέπει να προσέξει να βάλει έγκυρη διεύθυνση, δηλαδή να μην αποδώσει αυτή του gateway και αυτή για το broadcast.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως έχεις δίκιο σε αυτό, στατική εξωτερική μπορείς να έχεις μόνο εαν πληρώσεις έξτρα στον πάροχο ή κάνεις χρήση του no-ip. Η εσωτερική γίνεται στατική εύκολα με το dhcp στο off στις ρυθμίσεις του router, απλά πρέπει να προσέξει να βάλει έγκυρη διεύθυνση, δηλαδή να μην αποδώσει αυτή του gateway και αυτή για το broadcast.

Νομίζω θα τα καταφέρει, έχει 254 στις 256 πιθανότητες να το πετύχει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
Νομίζω θα τα καταφέρει, έχει 254 στις 256 πιθανότητες να το πετύχει.
Ποτέ μην λες ποτέ. Eγώ στα 13 είχα δοκιμάσει να φτιάξω δικό μου server στο call of duty,και όμως πετύχαινα το gateway ή το broadcast, θα μπορούσα να πω άτυχος, αλλά μάλλον ταιριάζει το ηλίθιος. Άλλοθι όμως, ήμουν μικρός, και απλά ακολουθούσα βήματα χωρίς να ξέρω το παραμικρό. Απλά τον server μου ήθελα,για να μην μιλήσω για το port-forwarding που μου ήταν εξωγήινο τελείως. Εν τέλει όμως τα κατάφερα :laugh: .
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Είναι λάθος πρακτική η απευθείας σύνδεση μέσω εξωτερικής ip και μέσω router και καμερών (συνήθως κινέζικων) που δεν κάνουν αναβάθμιση ποτέ. Οι συνδέσεις πρέπει να γίνονται μέσω HTTP/TLS.

Γι αυτό το λόγο είναι σημαντικό να υποστηρίζονται υπηρεσίες όπως apple HomeKit, google assistant, amazon Alexa για να κάνουν το μεσολαβητή στη σύνδεση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top