Κάπνισμα «τέλος» - Έρχονται πρόστιμα και τριψήφιος αριθμός καταγγελιών

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εντωμεταξύ, για δεδομένα ελληνικής επικράτειας αποκλειστικά, μόνο σ' εμένα φαίνεται αυτός τριψήφιος αριθμός συνώνυμο της ρουφιανιάς με την τραγελαφική έννοια; Φάση θα περνάει ο ταξιτζής καπνίζοντας με κατεβασμένο παράθυρο και θα είναι η γιαγιά με τα κυάλια στο μπαλκόνι του ισογείου έτοιμη να κρατήσει πινακίδες και να καταγγείλει;
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Εντωμεταξύ, για δεδομένα ελληνικής επικράτειας αποκλειστικά, μόνο σ' εμένα φαίνεται αυτός τριψήφιος αριθμός συνώνυμο της ρουφιανιάς με την τραγελαφική έννοια; Φάση θα περνάει ο ταξιτζής καπνίζοντας με κατεβασμένο παράθυρο και θα είναι η γιαγιά με τα κυάλια στο μπαλκόνι του ισογείου έτοιμη να κρατήσει πινακίδες και να καταγγείλει;
Διακρίνω μια υποβόσκουσα προκατάληψη, για τα.... αποκλειστικά δεδομένα (!) απορρέουσα ίσως από παραπληροφόρηση ή υπάρχουν άμεσες τραυματικές εμπειρίες?
Γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ, παραπάνω, θεωρείς βασικό χαρακτηριστικό των Ελλήνων, την ρουφιανιά ! Μήπως να πρόσεχες λιγάκι πως εκφράζεσαι και τι λες :hmm:
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Διακρίνω μια υποβόσκουσα προκατάληψη, για τα.... αποκλειστικά δεδομένα (!) απορρέουσα ίσως από παραπληροφόρηση ή υπάρχουν άμεσες τραυματικές εμπειρίες?
Γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ, παραπάνω, θεωρείς βασικό χαρακτηριστικό των Ελλήνων, την ρουφιανιά ! Μήπως να πρόσεχες λιγάκι πως εκφράζεσαι και τι λες :hmm:
Χμ όχι, αν και ξαναδιαβάζοντας το ποστ μπορώ να δω την όλη παρεξήγηση του θέματος. Δεν αποδίδω χαρακτηριστικά με βάση την φυλή τύπου οι Έλληνες είναι ρουφιάνοι, οι Ιταλοί είναι μαφιόζοι, οι Αφγανοί βιάζουν παιδάκια κλπ, οπότε τα δεδομένα της ελληνικής επικράτειας δεν είναι ότι οι κάτοικοι της ψωροκώσταινας είναι ρουφιάνοι. Αυτό που έκανα ήταν να πάρω τα δεδομένα τα οποία είναι τα εξής:
1. Ο αντικαπνιστικός νόμος δεν εφαρμόζεται για 10+ χρόνια στην Ελλάδα.
2. Οι μη καπνιστές νιώθουν ότι καταπατάται συνεχώς και αδιαλείπτως το δικαίωμά τους σε smoking free κλειστούς και δημόσιους χώρους.

και να το ενώσω με το εξής νέο δεδομένο:
Η κυβέρνηση δημιουργεί γραμμή καταγγελιών με χρονοκαθυστέρηση 10ετίας, σε μία προσπάθεια να εφαρμοστεί επιτέλους ο αντικαπνιστικός νόμος.

Οδηγούμενη (και δεχόμενη ότι ίσως υπάρχουν logic gaps στο ενδιάμεσο) στο εξής συμπέρασμα: Για τους μη καπνιστές/αντικαπνιστές αυτή η γραμμή είναι ένα δυνητικό payback time. [Το ανέφερε άλλωστε και η Himela σε ποστ της, μεταξύ σοβαρού και αστείου, οπότε δεν είναι και τελείως εξωπραγματική σκέψη].

Γιατί μεταξύ μας, όταν έχεις δέκα χρόνια που κάνεις ένα τεράστιο τίποτα όσον αφορά τον νόμο ενώ γύρω σου οι χώρες τον υιοθετούν η μία μετά την άλλη σχετικά αναίμακτα, και έχεις οξύνει με τον τρόπο σου τα πνεύματα μεταξύ αυτών που θέλουν smoke free περιβάλλοντα και αυτών που θέλουν να καπνίζουν ΠΑΝΤΟΥ, πόσο conspiracy theory είναι να θεωρήσουμε ότι αυτή η γραμμή με 10 χρόνια καθυστέρηση, θα πατήσει ακριβώς πάνω στο γεγονός ότι ο ένας θα δίνει στεγνά τον άλλον;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Γιατί μεταξύ μας, όταν έχεις δέκα χρόνια που κάνεις ένα τεράστιο τίποτα όσον αφορά τον νόμο ενώ γύρω σου οι χώρες τον υιοθετούν η μία μετά την άλλη σχετικά αναίμακτα, και έχεις οξύνει με τον τρόπο σου τα πνεύματα μεταξύ αυτών που θέλουν smoke free περιβάλλοντα και αυτών που θέλουν να καπνίζουν ΠΑΝΤΟΥ, πόσο conspiracy theory είναι να θεωρήσουμε ότι αυτή η γραμμή με 10 χρόνια καθυστέρηση, θα πατήσει ακριβώς πάνω στο γεγονός ότι ο ένας θα δίνει στεγνά τον άλλον;

Καλα θα κάνει. Σε ζήτηματα δημόσιας υγείας δεν πρέπει να παίζουμε, ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,877 μηνύματα.
Εδώ και λίγες μέρες είναι σε εφαρμογή ο νέος αντικαπνιστικός νόμος.Χθες το βράδυ που πήγα με τους γονεις μου σε εστιατόριο στην Γλυφάδα όντως το απαγορεύουν,όμως σήμερα που πήγα με δυο συμμαθητές μου από το σχολείο σε καφετέρια στο Παλαιό Φάληρο κάπνιζαν όλοι κανονικά.Ρωτησαμε τον ιδιοκτήτη του καταστήματος γιατί το επιτρέπει και μας έδωσε τις κλασικές Ελληνικές απαντήσεις του τύπου:Δεν πειράζει κτλ.Μου ήρθε να πάρω την αστυνομία να κάνω καταγγελία.Στην Ευρώπη αυτός ο νόμος ισχύει και τηρείται παρά πολλά χρόνια.Στην χώρα του Αραμπα που δεν σέβεται κανείς τους νόμους τίποτα.Θελω να πιστεύω ότι οι Έλληνες θα γίνουμε σωστό Ευρωπαϊκό κράτος κάποτε.Δεν είμαι υποχρεωμένος να ανέχομαι τον καπνό του άλλου που καπνίζει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
θεωρώ πως έπρεπε να επιτρέπουν το ηλεκτρονικό και το iqos, έτσι θα ωθούσαν τον κόσμο αν κόψει το τσιγάρο ενώ με αυτό τον τρόπο μια τρύπα στο νερό πιστεύω ότι θα κάνουν,
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγώ πάντως τώρα που είχα ανέβει Αθήνα όπου πήγα για καφέ εφαρμοζόταν κανονικά, μόνο σε νυχτερινό μαγαζί κάπνιζαν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,877 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μακάρι να απαγορευτεί παντού!

Τι να σου πω, τώρα που ακόμη είναι ο καιρός ζεστός και κάθονται έξω όσοι καπνίζουν, δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα, αλλά τον χειμώνα και ειδικά στα νυχτερινά κέντρα δεν ξέρω πώς θα λειτουργήσει. Ήδη στο μαγαζί που ήμουν δεν υπήρχαν τασάκια, οπότε αν πέσει σύρμα απ την πόρτα και πουν στους πελάτες να τα σβήσουν πριν μπει η αστυνομία, πώς να τους πιάσουν; Δεν έχουν αποδείξεις. Συν τα λαδώματα, άστο... Είναι σαν τις καταγγελίες για τη διατάραξη κοινής ησυχίας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όταν μπαίνεις και το μαγαζί μυρίζει σαν τεκές ε δεν θέλει να είσαι και Αινστάιν για να καταλάβεις τι παίχτηκε.

Εγώ τις γόπες μόνο σκέφτηκα, την τσιγαριλα μπορεί να την ισχυριστεί όποιος θέλει, δεν ξέρω αν θεωρείται απόδειξη.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top