Κάρτες γραφικών

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Tι ανάλυση οθόνης χρησιμοποιείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Tι ανάλυση οθόνης χρησιμοποιείς;

1280x1024 στο desktop, αν εννοείς αυτό που κατάλαβα :P Στα γκέιμς που παίζω όλα τέρμα τα έχω, πχ στο Dragon Age Origins και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Α...βασικά δεν ξέρω ποια είναι η μέγιστη ανάλυση αυτής της κάρτας γραφικών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η μέγιστη ανάλυση της κάρτας γραφικών είναι σίγουρα μεγαλύτερη από τη native ανάλυση της οθόνης που θα αγοράσεις, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Με τι επεξεργαστη; Κ γω τετοια εχω ρε γαμωτο αλλα σε καποια παιχνιδια δε παει καλα... βεβαια μπορει να μην εχεις δοκιμασει αυτα που λεω και να κανει τα ιδια και σε σενα. Σε μενα ισως φταιει η μητρικη γιατι και ο επεξεργαστης μου ειναι καλος... γκρρ.

Σε τι ανάλυση ,με ποια παιχνίδια και ποια cpu;

Η μητρική όχι.Θα μπορούσε να σε κόβει η cpu..
Πάντως η 4870 είναι ακόμα πολύ καλή καρτούλα.



1280x1024 στο desktop, αν εννοείς αυτό που κατάλαβα :P Στα γκέιμς που παίζω όλα τέρμα τα έχω, πχ στο Dragon Age Origins και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

5870 @ 1280x1024; Κρίμα η κάρτα :(

Σκέψου οτι μια 4850 /4870, είναι υπεραρκετές γι αυτήν την ανάλυση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε τι ανάλυση ,με ποια παιχνίδια και ποια cpu;

Η μητρική όχι.Θα μπορούσε να σε κόβει η cpu..
Πάντως η 4870 είναι ακόμα πολύ καλή καρτούλα.

1680x1050
cpu δε θυμαμαι ακριβως αλλα δεν ειναι κακος (νομιζω 2.6 ή 2.8 ντουαλ κορ)
Στο πισι του φιλου μου που εχει 4850 καρτα και λιγα παραπανω γκιγκα χερτζ αλλα ιντελ cpu (ενω εγω amd ΜΕΦΑΓΕΣ ΡΕ ΑΡΝΙ ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΜΔ ΣΟΥ) τρεχει το ιδιο παιχνιδι πολυ καλυτερα (το Saboteur). Υπαρχει περιπτωση ομως να φταιει η ψυκτρα γιατι τελευταια απ'οσο διαπιστωσαμε θερμαινεται πολυ η μητρικη μου οποτε θα την ανανεωσω και θα δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν ζεσταίνεται πάρα πολύ υπάρχει περίπτωση να μειώνει συχνότητες και ιστορίες για να πέσει η θερμοκρασία. Αλλά μάλλον πρέπει να είναι ακραία η θερμοκρασία για να γίνει κάτι τέτοιο.
Επίσης, μπορώ μόλις γυρίσω Χανιά να δοκιμάσω το ίδιο παιχνίδι στο δικό μου υπολογιστή, ο οποίος έχει λίγο χειρότερη CPU από το δικό σου αλλά καλύτερη κάρτα. Αν δεν έχω πρόβλημα, σίγουρα δε φταίει η CPU σου.
Αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οπως σου ειπα φτανει 70 βαθμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
1680x1050
cpu δε θυμαμαι ακριβως αλλα δεν ειναι κακος (νομιζω 2.6 ή 2.8 ντουαλ κορ)
Στο πισι του φιλου μου που εχει 4850 καρτα και λιγα παραπανω γκιγκα χερτζ αλλα ιντελ cpu (ενω εγω amd ΜΕΦΑΓΕΣ ΡΕ ΑΡΝΙ ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΜΔ ΣΟΥ) τρεχει το ιδιο παιχνιδι πολυ καλυτερα (το Saboteur). Υπαρχει περιπτωση ομως να φταιει η ψυκτρα γιατι τελευταια απ'οσο διαπιστωσαμε θερμαινεται πολυ η μητρικη μου οποτε θα την ανανεωσω και θα δω.

Το δεν είναι κακός είναι κάπως υποκειμενικό.π.χ ένας pentium dual core στα 2.8(Ε6300) δεν είναι καθόλου κακός επεξεργαστής,αλλά ένα bottleneck θα το τρώει με τις τελευταίες κάρτες.Δηλαδή η cpu θα κόβει δυνατότητες απο την κάρτα.Αλλά όχι, αν έχεις κάποιον Athlon II 240 δεν θα έχεις πρόβλημα με την 4870.

Ναι, κοίταξε και τις θερμοκρασίες.Και αυτό που λέει ο anarki μπορεί να συμβεί.Η μητρική φτάνει 70 βαθμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Η μέγιστη ανάλυση της κάρτας γραφικών είναι σίγουρα μεγαλύτερη από τη native ανάλυση της οθόνης που θα αγοράσεις, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα.
Η οθόνη που θα πάρω θα έχει ανάλυση 1980χ1080:jumpy:
-----------------------------------------
Οπως σου ειπα φτανει 70 βαθμους...
Πάρε τηλέφωνο την πυροσβεστική:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το δεν είναι κακός είναι κάπως υποκειμενικό.π.χ ένας pentium dual core στα 2.8(Ε6300) δεν είναι καθόλου κακός επεξεργαστής,αλλά ένα bottleneck θα το τρώει με τις τελευταίες κάρτες.Δηλαδή η cpu θα κόβει δυνατότητες απο την κάρτα.Αλλά όχι, αν έχεις κάποιον Athlon II 240 δεν θα έχεις πρόβλημα με την 4870.

Ναι, κοίταξε και τις θερμοκρασίες.Και αυτό που λέει ο anarki μπορεί να συμβεί.Η μητρική φτάνει 70 βαθμούς;


Δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο ο αναρκι τα ξερει καλυτερα που μου το εφτιαξε αλλα δε νομιζω να υπαρχει τετοιο θεμα.
Ναι η μητρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Σε τι ανάλυση ,με ποια παιχνίδια και ποια cpu;

Η μητρική όχι.Θα μπορούσε να σε κόβει η cpu..
Πάντως η 4870 είναι ακόμα πολύ καλή καρτούλα.





5870 @ 1280x1024; Κρίμα η κάρτα :(

Σκέψου οτι μια 4850 /4870, είναι υπεραρκετές γι αυτήν την ανάλυση..

Στα γκέιμς τα έχω όλα τέρμα όμως. Για desktop λέω χρησιμοποιώ 1280x1024. Τώρα είμαι στο παλιό μου pc στην Ορεστιάδα οπότε δεν έχω το Dragon Age Origins εγκατεστημένο εδώ για να σου πω πόσο ακριβώς ήταν το μέγιστο. Νομίζω 1920x1080.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο ο αναρκι τα ξερει καλυτερα που μου το εφτιαξε αλλα δε νομιζω να υπαρχει τετοιο θεμα.
Ναι η μητρικη.

Τα υπόλοιπα parts έχουν φυσιολογικές θερμοκρασίες; Αν γενικά υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες καλό θα ήταν να βάλεις κάποια fans για ανανέωση του αέρα.Αν πάλι ανεβάζει μόνο η μητρική, δοκίμασε κάποιο άλλο software για temps και ακόμα πέρασε και την τελευταία έκδοση του bios.

Αν πάλι δεν κατεβαίνει, και δεν υπάρχει κάποιο άλλο στοιχείο που να την ενοχοποιεί για κάτι , ίσως απλά να μην συνεργάζεται με τα soft temps.

Ο φίλος σου μπορεί να παίζει σε χαμηλότερες αναλύσεις-settings με την 4850..Επίσης ,αν η σύγκριση γίνεται στο συγκεκριμένο μόνο game ,μπορεί να φταίει και το game αν είναι απο τον θείο,θεία,ξάδελφο...



Στα γκέιμς τα έχω όλα τέρμα όμως. Για desktop λέω χρησιμοποιώ 1280x1024. Τώρα είμαι στο παλιό μου pc στην Ορεστιάδα οπότε δεν έχω το Dragon Age Origins εγκατεστημένο εδώ για να σου πω πόσο ακριβώς ήταν το μέγιστο. Νομίζω 1920x1080.

Γιατί desktop 1280x1024 ,ενώ games 1920x1080; Μήπως είναι 21.5"/22" full hd ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα υπόλοιπα parts έχουν φυσιολογικές θερμοκρασίες; Αν γενικά υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες καλό θα ήταν να βάλεις κάποια fans για ανανέωση του αέρα.Αν πάλι ανεβάζει μόνο η μητρική, δοκίμασε κάποιο άλλο software για temps και ακόμα πέρασε και την τελευταία έκδοση του bios.

Αν πάλι δεν κατεβαίνει, και δεν υπάρχει κάποιο άλλο στοιχείο που να την ενοχοποιεί για κάτι , ίσως απλά να μην συνεργάζεται με τα soft temps.

Ο φίλος σου μπορεί να παίζει σε χαμηλότερες αναλύσεις-settings με την 4850..Επίσης ,αν η σύγκριση γίνεται στο συγκεκριμένο μόνο game ,μπορεί να φταίει και το game αν είναι απο τον θείο,θεία,ξάδελφο...

Νομιζω μονο η μητρικη εχει το προβλημα γι'αυτο και σκεφτηκαμε την ψυκτρα η οποια απο οσο εμαθα δεν εχει παστα αλλα αυτοκολλητο που δεν ειναι το ιδιο αποτελεσματικο.

Στην ιδια αναλυση παιζουμε και με φουλ settings, αλλιως δεν εχει νοημα η συγκριση ετσι κι αλλιως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το ψυκτράκι του chipset λες ,έτσι; Αυτοκόλλητα βάζουν στην ψύξη της cpu αντί για θερμοαγώγιμη πάστα(τουλάχιστον σε παλιότερα συστήματα), το οποίο αν ξεκολλήσεις ,μετά δεν κολλάει ξανά.Στα ψυκτράκια του chipset δεν γνωρίζω γιατί δεν χρειάστηκε να αλλάξω.

Πάντως είναι λίγο κουφό να φταίει η μητρική στα παιχνίδια.Αλλού παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα;

Μπορείς να την στείλεις και για έλεγχο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το ψυκτράκι του chipset λες ,έτσι; Αυτοκόλλητα βάζουν στην ψύξη της cpu αντί για θερμοαγώγιμη πάστα(τουλάχιστον σε παλιότερα συστήματα), το οποίο αν ξεκολλήσεις ,μετά δεν κολλάει ξανά.Στα ψυκτράκια του chipset δεν γνωρίζω γιατί δεν χρειάστηκε να αλλάξω.

Πάντως είναι λίγο κουφό να φταίει η μητρική στα παιχνίδια.Αλλού παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα;

Μπορείς να την στείλεις και για έλεγχο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ναι δε ξανακολλαει αλλα μπορουμε να βαλουμε παστα, ελπιζω.
Αν ανεβαινει σε τετοιες θερμοκρασιες ισως να επηρεαζει δε ξερω. Εξηγησα οτι δε πιστευουμε πως φταινε ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων γιατι στο αλλο πισι ετρεχε καλυτερα με τοσο μικρες διαφορες... Μπα δεν εχει αλλου προβλημα, τοσο αισθητο τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πάντως επιμένω να δοκιμάσεις και άλλα soft για temps.Παράδειγμα, μια gigabyte sAM2 μου έδειχνε στο everest 110 βαθμούς χωρίς να ισχύει βέβαια κάτι τέτοιο.

Για εξήγησε αν θες λίγο περισσότερο το πρόβλημα.
1) Έχεις λιγότερα fps απο τον φίλο σου;
2)Έχεις αισθητά "σπασίματα" του game;
3)Εχεις κολλήματα που φέρνουν αναγκαστικό restart;
4)Ολα αυτά στο συγκεκριμένο game ή σε όλα ή στα περισσότερα;

Τι άλλο πρόβλημα παρουσιάζει; (και ας μην είναι αισθητό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πάντως επιμένω να δοκιμάσεις και άλλα soft για temps.Παράδειγμα, μια gigabyte sAM2 μου έδειχνε στο everest 110 βαθμούς χωρίς να ισχύει βέβαια κάτι τέτοιο.

Για εξήγησε αν θες λίγο περισσότερο το πρόβλημα.
1) Έχεις λιγότερα fps απο τον φίλο σου;
2)Έχεις αισθητά "σπασίματα" του game;
3)Εχεις κολλήματα που φέρνουν αναγκαστικό restart;
4)Ολα αυτά στο συγκεκριμένο game ή σε όλα ή στα περισσότερα;

Τι άλλο πρόβλημα παρουσιάζει; (και ας μην είναι αισθητό).


Τα fps κυριως ναι. Υπαρχουν σημεια στο παιχνιδι αυτο που βλεπεις ολη την πολη και εκει κολλαει πολυ σε εμενα και παει αργα ενω στον φιλο μου καθολου. Τα 2 και 3 δεν γινονται. Στο 4 εχω να πω οτι δε θυμαμαι αλλη περιπτωση τοσο αισθητη, με αλλα παιχνιδια οπως το WoW υπηρχαν διαφορες στα fps αλλα εκει ηταν μαλλον θεμα επεξεργαστη επειδη αυτο βασιζεται περισσοτερο στον επεξεργαστη και οχι την καρτα οποτε υπηρχε σχετικο προβαδισμα.
Τωρα δε ξερω να σου πω, δεν ειμαι και στο συγκεκριμενο πισι, την τεταρτη γυριζω σπιτι...
Γενικα δεν εχω προβληματα με το πισι, περα απο αυτο που συζηταμε δηλαδη, ουτε κολλαει ουτε τπτ προς το παρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Τα υπόλοιπα parts έχουν φυσιολογικές θερμοκρασίες; Αν γενικά υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες καλό θα ήταν να βάλεις κάποια fans για ανανέωση του αέρα.Αν πάλι ανεβάζει μόνο η μητρική, δοκίμασε κάποιο άλλο software για temps και ακόμα πέρασε και την τελευταία έκδοση του bios.

Αν πάλι δεν κατεβαίνει, και δεν υπάρχει κάποιο άλλο στοιχείο που να την ενοχοποιεί για κάτι , ίσως απλά να μην συνεργάζεται με τα soft temps.

Ο φίλος σου μπορεί να παίζει σε χαμηλότερες αναλύσεις-settings με την 4850..Επίσης ,αν η σύγκριση γίνεται στο συγκεκριμένο μόνο game ,μπορεί να φταίει και το game αν είναι απο τον θείο,θεία,ξάδελφο...





Γιατί desktop 1280x1024 ,ενώ games 1920x1080; Μήπως είναι 21.5"/22" full hd ;

Όχι ρε συ. Δεν έχω τη μέγιστη ανάλυση επειδή δεν θέλω :P,όχι πως το 1280x1024 είναι το μέγιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Η nvidia gt 240 είναι καλή για παιχνίδια;πχ. call of duty....μήπως ξέρει κανείς ποια είναι η μέγιστη ανάλυση της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top